Γενικό -  Μήπως διαβάζω πιο λίγες ώρες απ' ό,τι πρέπει;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούργια εδώ αλλά διαβάζω από καιρό τις ερωτήσεις και απαντήσεις που δίνονται πάνω σε ποικίλα θέματα!θα ήθελα λοιπόν να κάνω κι εγώ μια ερώτηση και απευθύνομαι κυρίως σε άτομα που πέρασαν στην Ιατρική!!Ποσες ώρες διάβασμα χρειάζεται κανείς για να φτάσει το τέλειο στις πανελλήνιες;;

Καλημέρα, Δέσποινα! =)

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία σχέση με την σχολή που αναφέρεις, αλλά έδωσα και εγώ πριν κάάάάποια χρόνια Πανελλήνιες. :P
Το διάβασμα είναι καθαρά μία προσωπική διαδικασία. Κάθε μαθητής έχει τους δικούς του ρυθμούς και αφομοιώνει την ύλη διαφορετικά. Οι ώρες διαβάσματος λοιπόν που ζητάς δεν αποτελούν ένα ασφαλές μέτρο σύγκρισης της ποιότητας του διαβάσματος. Αυτό που μετράει είναι να είσαι συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνεις, να καταλαβαίνεις πραγματικά αυτό που έχεις μπροστά σου και να εξασκείσαι πάνω σε αυτό.
Μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους συμμαθητές σου. Μείνε επικεντρωμένη στη δική σου προσπάθεια, άκου τους καθηγητές σου!

Καλή επιτυχία :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούργια εδώ αλλά διαβάζω από καιρό τις ερωτήσεις και απαντήσεις που δίνονται πάνω σε ποικίλα θέματα!θα ήθελα λοιπόν να κάνω κι εγώ μια ερώτηση και απευθύνομαι κυρίως σε άτομα που πέρασαν στην Ιατρική!!Ποσες ώρες διάβασμα χρειάζεται κανείς για να φτάσει το τέλειο στις πανελλήνιες;;

Καλωσορισες για αρχη,ελπιζω το forum να σου φανει χρησιμο για τις αποριες σου :) .
Μην συγχεεις τις εννοιες κοπος και επιτυχια μονοσημαντα. Αρκετοι απο την περιοδο των πανελληνιων ως αργοτερα στο πανεπιστημιο διαβαζουν ωρες ατελειωτες,αρκετες φορες χωρις ουσιαστικη βελτιωση. Αντι να στοχευεις στην αυξηση των ωρων,εστιασε στην αυξηση της αποδοσης του διαβασματος σου. Οταν διαβαζεις 10 ωρες για ιατρικη αλλα ειναι σαν να διαβαζες 1 ωρα και τις υπολοιπες 9 το μυαλο πεταει,τοτε εχεις αποδοση 10% προφανως. Καποιος που διαβασε 2 ωρες με αποδοση 90% ας πουμε,οσο απιθανο και να φαινεται,εχει δουλεψει λιγοτερες ωρες,αλλα εχει μαθει πολλα περισσοτερα επι της ουσιας.

Διαβαζε και 3 ωρες δεν εχει σημασια,αρκει να ξερεις οτι τις 3 ωρες αυτες εισαι εκει και οχι στο κινητο ας πουμε.Οσο φτιαξεις και τηρεις προγραμμα με πειθαρχια θα εισαι ενταξει. Το εχουμε πει πολλες φορες αυτο εδω μεσα,ειναι το πιο κλισε,αλλα truth to be told...δεν υπαρχει μυστικο ή συγκεκριμενος τυπος που ακολουθει καποιος και πετυχαινει. Πανω απο ολλα αυξησε την αποδοση του διαβασματος σου διοτι οχι μονο θα τα πας καλυτερα,αλλα θα εχεις εξασφαλισει και μια καλυτερη ποιοτητα ζωης ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα, Δέσποινα! =)

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία σχέση με την σχολή που αναφέρεις, αλλά έδωσα και εγώ πριν κάάάάποια χρόνια Πανελλήνιες. :P
Το διάβασμα είναι καθαρά μία προσωπική διαδικασία. Κάθε μαθητής έχει τους δικούς του ρυθμούς και αφομοιώνει την ύλη διαφορετικά. Οι ώρες διαβάσματος λοιπόν που ζητάς δεν αποτελούν ένα ασφαλές μέτρο σύγκρισης της ποιότητας του διαβάσματος. Αυτό που μετράει είναι να είσαι συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνεις, να καταλαβαίνεις πραγματικά αυτό που έχεις μπροστά σου και να εξασκείσαι πάνω σε αυτό.
Μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους συμμαθητές σου. Μείνε επικεντρωμένη στη δική σου προσπάθεια, άκου τους καθηγητές σου!

Καλή επιτυχία :happy:


Ευχαριστώ πολύ!!Με βάση τους καθηγητές μου είμαι σε καλό δρόμο ωστόσο εγώ έχω αμβιφολιες για το αν διαβάζω όσος θα έπρεπε ή με την ποιότητα που θα έπρεπε.

Καλωσορισες για αρχη,ελπιζω το forum να σου φανει χρησιμο για τις αποριες σου :) .
Μην συγχεεις τις εννοιες κοπος και επιτυχια μονοσημαντα. Αρκετοι απο την περιοδο των πανελληνιων ως αργοτερα στο πανεπιστημιο διαβαζουν ωρες ατελειωτες,αρκετες φορες χωρις ουσιαστικη βελτιωση. Αντι να στοχευεις στην αυξηση των ωρων,εστιασε στην αυξηση της αποδοσης του διαβασματος σου. Οταν διαβαζεις 10 ωρες για ιατρικη αλλα ειναι σαν να διαβαζες 1 ωρα και τις υπολοιπες 9 το μυαλο πεταει,τοτε εχεις αποδοση 10% προφανως. Καποιος που διαβασε 2 ωρες με αποδοση 90% ας πουμε,οσο απιθανο και να φαινεται,εχει δουλεψει λιγοτερες ωρες,αλλα εχει μαθει πολλα περισσοτερα επι της ουσιας.

Διαβαζε και 3 ωρες δεν εχει σημασια,αρκει να ξερεις οτι τις 3 ωρες αυτες εισαι εκει και οχι στο κινητο ας πουμε.Οσο φτιαξεις και τηρεις προγραμμα με πειθαρχια θα εισαι ενταξει. Το εχουμε πει πολλες φορες αυτο εδω μεσα,ειναι το πιο κλισε,αλλα truth to be told...δεν υπαρχει μυστικο ή συγκεκριμενος τυπος που ακολουθει καποιος και πετυχαινει. Πανω απο ολλα αυξησε την αποδοση του διαβασματος σου διοτι οχι μονο θα τα πας καλυτερα,αλλα θα εχεις εξασφαλισει και μια καλυτερη ποιοτητα ζωης ;) .


Ευχαριστώ πολύ!! Έχεις δίκιο, μερικές φορές όμως είναι δύσκολο να καταλάβω αν αποδίδω όσο θα έπρεπε ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χειροτερο που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη φάση είναι να ακούς τους γύρω σου και τα προγράμματά τους. Πολλοί ταυτίζουν την ώρα διαβάσματος με την απόδοση και δυστυχώς διαπιστώνω ότι μερικοί συνεχίζουν μέχρι και στο πανεπιστήμιο το ίδιο τροπαρι. Δεν έχει σημασία πόσες ώρες διαβάζεις αρκεί να είναι αρκετό για τις δικές σου ανάγκες. Διάβασε μέχρι να νιώθεις ότι τα ξέρεις -μετα δεν έχει νόημα να κάθεσαι να το λιβανιζεις, ίσα ίσα θα μπουκωσεις και θα κουραστείς. Εμπιστεύσου τους καθηγητές σου. Αν σου λένε πως είσαι εντάξει, είσαι εντάξει. Και άσε τους άλλους να κλείνουν 10ωρα. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!Με βάση τους καθηγητές μου είμαι σε καλό δρόμο ωστόσο εγώ έχω αμβιφολιες για το αν διαβάζω όσος θα έπρεπε ή με την ποιότητα που θα έπρεπε.




Ευχαριστώ πολύ!! Έχεις δίκιο, μερικές φορές όμως είναι δύσκολο να καταλάβω αν αποδίδω όσο θα έπρεπε ή όχι.

Εαν σου εχουν δωσει ενα x υλικο και το βγαζεις σε y ωρες και το καταλαβαινεις πληρως,δεν εχεις λογο να ανησυχεις για κατι.
Απο εκει και περα το να βγαζεις το ιδιο x υλικο σε λιγοτερο απο y ωρες ειναι θεμα αποδοσης. Σχετιζεται με το ποσο συγκεντρωνεσαι στο διαβασμα σου,με αλλα λογια ποσο λιγοτερο συχνα επισκεπτεσαι την κουζινα :laugh: . Δεν υπαρχει συγκεκριμενο οριο που πρεπει να πετυχεις,απλα προσπαθεις να κανεις οτι περναει απο το χερι σου οσο καλυτερα γινεται. Εξαλλου δεν μπορεις να ορισεις το μελλον ουτε την επιδοση σου την στιγμη των εξετασεων . Κοιτα εσυ επομενως να κανεις το διαβασμα σου οσο πρεπει και μην ανησυχεις εαν διαβασες 2 ωρες ενω καποιος αλλος 5 . Επειδη κανεις πολλα περισσοτερα...δεν σημαινει οτι καταφερνεις πολλα περισσοτερα . Εαν καταλαβεις ποτε η εξτρα προσπαθεια ειναι περιττη,ειναι πολυ υπερ σου να εστιασεις σε αλλα μαθηματα ή οτιδηποτε αλλο σε ευχαριστει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλά, εξάλλου πώς γίνεται πάντα ρε παιδί μου αυτοί που διατυμπανίζουν πόσες πολλές ώρες διαβάζουν την ημέρα και πόσα ξενύχτια έχουν κάνει πάνω από τα βιβλία να καταλήγουν να γράφουν εν τέλει τους χειρότερους βαθμούς; Η κακή η τύχη:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλά, εξάλλου πώς γίνεται πάντα ρε παιδί μου αυτοί που διατυμπανίζουν πόσες πολλές ώρες διαβάζουν την ημέρα και πόσα ξενύχτια έχουν κάνει πάνω από τα βιβλία να καταλήγουν να γράφουν εν τέλει τους χειρότερους βαθμούς; Η κακή η τύχη:(


Πιστεύεις όμως πως το διάβασμα χωρίς την τύχη θα φέρει την επιτυχία έτσι; Είμαι από τα χαμηλών τόνων άτομα που όσο κι αν διαβάζω δεν μου αρέσει να το διατυμπάνιζω.Ωστοσο υπάρχουν παιδιά που το διατυμπανίζουν και με κάνουν να αγχώνομαι.Εγω διαβάζω όσο μπορώ απλά δεν ξέρω πως να χειριστώ δεν ψυχολογική κατάσταση την όλη φάση. Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν παραδίδεις το γραπτό έχει και ένα κουτάκι που λέει "Ημερήσιες ώρες διαβάσματος". Εκεί σημειώνεις το πόσες ώρες διάβαζες για το συγκεκριμένο μάθημα. Το λαμβάνουν οι εξεταστές πάρα πολύ σοβαρά υπόψιν τους και ο βαθμός καθόριζεται κυρίως απ' αυτό.

Πέρα απ'την πλάκα τώρα, δεν έχει καμία σημασία το πόσο αλλά το πώς. Μπορεί ο ένας να διαβάζει 10 ώρες και οι 5 να είναι με το χέρι στο κινητό, μπορεί ο άλλος να διαβάζει 2 και να είναι φουλ συγκεντρωμένος. Μπορεί επίσης ο ένας να διαβάζει τα ίδια και τα ίδια και μπορεί ο άλλος να "στρώνει" τις ατέλειές του. Όλα έχουν να κάνουν με τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top