[ΕΠΑ.Λ.] Βοήθεια και πληροφορίες για σχολές

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εδω μπορεις να βρεις το μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kosmas12233

Νεοφερμένος

Ο Kosmas12233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σε δύο μήνες θα πάω Α' Λυκείου και σκέφτομαι να πάω Ε.Π.Α.Λ και αναρωτιόμουνα αν μπορώ να περάσω σε σχολές αστυφυλάκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Σε δύο μήνες θα πάω Α' Λυκείου και σκέφτομαι να πάω Ε.Π.Α.Λ και αναρωτιόμουνα αν μπορώ να περάσω σε σχολές αστυφυλάκων.

μπορεις !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrewleet

Νεοφερμένος

Ο Andrewleet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα είμαι απόφοιτος τρίτης λυκείου από ΕΠΑΛ σε ειδικότητα πληροφορικής, δυστυχώς έκανα το λάθος να ''ακούσω'' τους φίλους μου και όχι αυτό που ήθελα με αποτέλεσμα αντί να επιλέξω στην δεύτερα λυκείου υγείας και πρόνοιας πήγα για πληροφορική.

έδωσα πανελλαδικές δίχως να διαβάσω τίποτα απλά για την εμπειρία τώρα με ενδιαφέρει να μάθω περί Νοσηλευτικής μιας και απότι έχω διαβάσει/ακούσει είναι απτά επαγγέλματα με μέλλον (ποσο μέλλον άραγε? )στην Ελλάδα.

Έκανα μια γύρα στο internet αλλα δεν βρήκα αυτό που ήθελα, με ενδιαφέρει να δω και τις φετινές βάσεις μονο για τις σχολες που μπορώ να εισέλθω από την ειδικότητα τις νοσηλευτικής.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ
ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΙΑΣ
ΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ
ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ
ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΡΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ
ΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΠΤΟΜΕΤΡΙΑΣ
ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΤΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ
ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΡΙΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ
ΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΠΤΟΜΕΤΡΙΑΣ
ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΗΤΟΛΟΓΙΑΣ
ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Aυτά τα ΕΠΑΛ μπαίνουν με ελάχιστες δυσκολίες σε ΤΕΙ που τα παιδιά των γενικών πρέπει να βγάλουν 16- 17 χιλιάδες μόρια για να τα πιάσουν.

Δίκαιο σύστημα.

Πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Aυτά τα ΕΠΑΛ μπαίνουν με ελάχιστες δυσκολίες σε ΤΕΙ που τα παιδιά των γενικών πρέπει να βγάλουν 16- 17 χιλιάδες μόρια για να τα πιάσουν.

Δίκαιο σύστημα.

Πολύ.

Θεωρείς οτι γίνεται στα περισσότερα επαλ σοβαρό μάθημα; Πήγα απ' τα επαλ να δω βαθμολογίες και είδα κάτι 500, 300, 600 μόρια (στα 2000)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Aυτά τα ΕΠΑΛ μπαίνουν με ελάχιστες δυσκολίες σε ΤΕΙ που τα παιδιά των γενικών πρέπει να βγάλουν 16- 17 χιλιάδες μόρια για να τα πιάσουν.

Δίκαιο σύστημα.

Πολύ.

Ναι,μάλλον δε ξέρεις πως οι θέσεις είναι περιορισμένες και δε μπορούν να μπουν όλοι,πρέπει να γράψεις καλά.Επίσης,επιλογή σου είναι αν θα πας ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ,δε κατάλαβα που είναι η αδικία.Ας πάνε ΕΠΑΛ αφού θέλουν τέτοιες σχολές.:worry:
ΥΓ.όσα δε φτάνει η αλεπού,τα κάνει κρεμαστάρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Νοσηλευτική μέλλον; Cool story.
Eπίσης αν ενδιαφέρεσαι μόνο για Ελλάδα διέγραψε και τα ιατρικά εργαστήρια από τη λίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ναι,μάλλον δε ξέρεις πως οι θέσεις είναι περιορισμένες και δε μπορούν να μπουν όλοι,πρέπει να γράψεις καλά.Επίσης,επιλογή σου είναι αν θα πας ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ,δε κατάλαβα που είναι η αδικία.Ας πάνε ΕΠΑΛ αφού θέλουν τέτοιες σχολές.:worry:
Kαι με περιορισμένες θέσεις,πάλι έχουν εξαιρετικά πολλές ευκολίες.
Θεωρώ τον τρόπο εισαγωγής τους,σε σχέση με τον ανάλογο τρόπο εισαγωγής από ΓΕΛ,απλώς αδιανόητο.
Είναι τεχνικό Λύκειο,so what?

Το θέμα είναι να μην υπήρχε ΚΑΝ διαχωρισμός θέσεων μεταξύ των όποιων μπαίνουν από ΕΠΑΛ σε ένα ΤΕΙ και ποιοι από ΓΕΛ.
Ας το άφηναν ανοιχτό,να δούμε πόσοι θα ήταν μέσα από ΕΠΑΛ τότε. :whistle:
Αλλά αυτοί παραπονιούνται κιόλας επειδή δεν έχουν και πολλές θέσεις,αν είναι δυνατόν.

Επίσης,το επίπεδο των μαθητών από τεχνικό Λύκειο - στις περισσότερες περιπτώσεις -,
είναι πολύ χειρότερο σε σχέση με τα παιδιά που μπαίνουν από ΓΕΛ.
Και σε αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση,το είδα και εγώ στο ΤΕΙ που ήμουν και πολλοί ακόμα.

-Φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις στο παραπάνω-,αλλά ο κανόνας είναι κανόνας.

Κατά την άποψη μου, το ότι κάνουν τα παιδιά των ΓΕΛ μαθήματα που είναι σχετικά με αυτά στη σχολή στην οποία θα μπούν,
μου είναι άκρως αδιάφορο και ούτε αποτελεί δικαιολογία για το οτιδήποτε.
Αν τα κάναν και σε εμάς από τα ΓΕΛ,5 φορές καλύτεροι θα ήμασταν.

Στην τελική..
Από ΕΠΑΛ,ας γίνονταν απλώς βοηθοί,και όσοι ήθελαν να μπούν σε ΤΕΙ να έδιναν κανονικά Πανελλήνιες όπως όλοι μας.-

Αυτά. Ότι και να πείτε άποψη δεν άλλαζω,συγγνώμη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Kαι με περιορισμένες θέσεις,πάλι έχουν εξαιρετικά πολλές ευκολίες.
Θεωρώ τον τρόπο εισαγωγής τους,σε σχέση με τον ανάλογο τρόπο εισαγωγής από ΓΕΛ,απλώς αδιανόητο.
Είναι τεχνικό Λύκειο,so what?

Το θέμα είναι να μην υπήρχε ΚΑΝ διαχωρισμός θέσεων μεταξύ των ποιών μπαίνουν από ΕΠΑΛ σε ένα ΤΕΙ και ποιοι από ΓΕΛ.
Ας το άφηναν ανοιχτό,να δούμε πόσοι θα ήταν μέσα από ΕΠΑΛ τότε. :whistle:
Αλλά αυτοί παραπονιούνται κιόλας επειδή δεν έχουν και πολλές θέσεις,αν είναι δυνατόν.

Επίσης,το επίπεδο των μαθητών από τεχνικό Λύκειο - στις περισσότερες περιπτώσεις -,
είναι πολύ χειρότερο σε σχέση με τα παιδιά που μπαίνουν από ΓΕΛ.
Και σε αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση,το είδα και εγώ στο ΤΕΙ που ήμουν και πολλοί ακόμα.

-Φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις στο παραπάνω-,αλλά ο κανόνας είναι κανόνας.

Κατά την άποψη μου, το ότι κάνουν τα παιδιά των ΓΕΛ μαθήματα που είναι σχετικά με αυτά στη σχολή στην οποία θα μπούν,
μου είναι άκρως αδιάφορο και ούτε αποτελεί δικαιολογία για τοοτιδήποτε. Αν τα κάναν και σε εμάς από τα ΓΕΛ,5 φορές καλύτεροι θα ήμασταν.

Στην τελική.. Από ΕΠΑΛ,ας γίνονταν απλώς βοηθοί,και όσοι ήθελα να μπούν σε ΤΕΙ να έδιναν κανονικά Πανελλήνιες όπως όλοι μας.-

Αυτά. Ότι και να πείτε άποψη δεν άλλαζω,συγγνώμη. :redface:

κορίτσι μου,κατάλαβες τι σου είπα;ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ να πας ΕΠΑΛ,εάν έχεις στόχο τέτοιες σχολές,εφόσον μπαίνεις πιο εύκολα από εκεί,γιατί να μη το κάνεις;Δε σου στερεί κανένας την επιλογή να πας ΕΠΑΛ για να θεωρηθεί αδικία,απλά οι περισσότεροι έχετε συνδιάσει το ΕΠΑΛ με τα κωλόπαιδα και δεν έρχεστε σε τέτοια σχολεία.Εγώ πήγα και θα περάσω και πιο εύκολα και δε μετάνιωσα ποτέ.Εφόσον είναι επιλογή σου το ΕΠΑΛ ή το ΓΕΛ δεν υπάρχει θέμα αδικίας.Ας έκανες τη σωστή επιλογή όταν έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
κορίτσι μου,κατάλαβες τι σου είπα;ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ να πας ΕΠΑΛ,εάν έχεις στόχο τέτοιες σχολές,εφόσον μπαίνεις πιο εύκολα από εκεί,γιατί να μη το κάνεις;Δε σου στερεί κανένας την επιλογή να πας ΕΠΑΛ για να θεωρηθεί αδικία,απλά οι περισσότεροι έχετε συνδιάσει το ΕΠΑΛ με τα κωλόπαιδα και δεν έρχεστε σε τέτοια σχολεία.Εγώ πήγα και θα περάσω και πιο εύκολα και δε μετάνιωσα ποτέ.Εφόσον είναι επιλογή σου το ΕΠΑΛ ή το ΓΕΛ δεν υπάρχει θέμα αδικίας.Ας έκανες τη σωστή επιλογή όταν έπρεπε.
Καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο όταν κάποιος είναι 15 να ξέρει τι θα του αρέσει μετά από 2-3 χρόνια,
έτσι ώστε να κάνει το "βήμα" να πάει σε ΕΠΑΛ.

Στα σχολεία είναι γνωστό,
ότι πολλά παιδιά είναι πλήρως αποπροσανατολισμένα αναφορικά με τις επαγγελματικές τους επιλογές.
Εγώ όταν τέλειωσα το γυμνάσιο δεν είχα ιδέα τι θα μου άρεζε στην δευτέρα λυκείου για παράδειγμα.

Ακόμα και όταν βγείς από Γενικό Λύκειο και θελήσεις να μπείς σε ΤΕΙ μέσω ΕΠΑΛ,
θα χρειαστείς άλλα 2 χρόνια για να το καταφέρεις.

Καταλαβαίνεις ότι κάπου το σύστημα υστερεί,για αυτό το λόγο και το πρώτο πόστ μου ήταν σχετικό με το σύστημα.

Προφανώς και είναι θέμα επιλογών,αλλά πρακτικά υπάρχουν δυσκολίες.
Και δεν έχουν γεννηθεί όλοι,έχοντας κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους που θα ήθελαν να κάνουν.
Όσοι το έχουν,είναι τυχεροί προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Aυτά τα ΕΠΑΛ μπαίνουν με ελάχιστες δυσκολίες σε ΤΕΙ που τα παιδιά των γενικών πρέπει να βγάλουν 16- 17 χιλιάδες μόρια για να τα πιάσουν.
Ήσουν μέσα σε Επαλ και ξέρεις;:hmm:
Όχι, γιατί εγώ ήμουν και βλέπω και ξέρω πλέον αν γίνεται καλό ξεσκαρτάρισμα και ποιοι συνεχίζουν, και κυρίως με τι προοπτικές συνεχίζουν!
Δίκαιο σύστημα.
Φυσικά! Το έχω πει άπειρς φορές πως οι πανελληνιες θα έπρεπε να είναι με λίγα μαθηματα, σχετιζόμενα με το αντικείμενο που θέλεις να ακολουθήσεις. Οπως ΑΚΡΙΒΩΣ οι πανελληνιες ΕΠΑΛ ομαδα α!
Οχι πολλά και άσχετα όπως είναι και στις πανελήνιες ΓΕΛ/ΕΠΑΛ ομαδα β...
για εμένα είναι το καταλληλότερο!:)
έχω κάνει και προσχέδιο άμα θες !:P
Θεωρείς οτι γίνεται στα περισσότερα επαλ σοβαρό μάθημα; Πήγα απ' τα επαλ να δω βαθμολογίες και είδα κάτι 500, 300, 600 μόρια (στα 2000)
σε τί Επαλ πηγες ρε;;;
πες μου κιόλας πως περασαν την τάξη αυτοι;;;:P
Kαι με περιορισμένες θέσεις,πάλι έχουν εξαιρετικά πολλές ευκολίες.
Θεωρώ τον τρόπο εισαγωγής τους,σε σχέση με τον ανάλογο τρόπο εισαγωγής από ΓΕΛ,απλώς αδιανόητο.
Είναι τεχνικό Λύκειο,so what?
Η ομάδα α είναι καλή, απλά εχει πολλούς περιορισμούς.
Εγώ για διαφόρους λόγους έδωσα από Επαλ ομάδα β, και δεν μπορώ να πω πως ήταν ότι το ευκολότερο....
Το θέμα είναι να μην υπήρχε ΚΑΝ διαχωρισμός θέσεων μεταξύ των όποιων μπαίνουν από ΕΠΑΛ σε ένα ΤΕΙ και ποιοι από ΓΕΛ.
Εν μέρει συμφωνω, αλλά οχι με τον τρόπο που το θέτεις
Ας το άφηναν ανοιχτό,να δούμε πόσοι θα ήταν μέσα από ΕΠΑΛ τότε. :whistle:
με αντικειμενικές εξετάσεις σε μαθήματα στο πεδίο της σχολής;;;
μάντεψε...:whistle:
Αλλά αυτοί παραπονιούνται κιόλας επειδή δεν έχουν και πολλές θέσεις,αν είναι δυνατόν.
οποιος παραπονέθηκε ότι δεν έχει ευκαιρίες από ΕΠΑΛ ομάδα α, να πάει να κλαφτεί στη μαμά του...
πόσο πιο αχάριστος δηλαδή....:mad:
Επίσης,το επίπεδο των μαθητών από τεχνικό Λύκειο - στις περισσότερες περιπτώσεις -,
είναι πολύ χειρότερο σε σχέση με τα παιδιά που μπαίνουν από ΓΕΛ.
Και σε αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση,το είδα και εγώ στο ΤΕΙ που ήμουν και πολλοί ακόμα.
-Φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις στο παραπάνω-,αλλά ο κανόνας είναι κανόνας.
μα όλα τα τμήματα της σχολής μου να είναι εξαίρεση; μα ΟΛΑ!:worry:
Κατά την άποψη μου, το ότι κάνουν τα παιδιά των ΓΕΛ μαθήματα που είναι σχετικά με αυτά στη σχολή στην οποία θα μπούν, μου είναι άκρως αδιάφορο και ούτε αποτελεί δικαιολογία για το οτιδήποτε.
Αν τα κάναν και σε εμάς από τα ΓΕΛ,5 φορές καλύτεροι θα ήμασταν.
εεε;;;:confused:

Στην τελική..
Από ΕΠΑΛ,ας γίνονταν απλώς βοηθοί,και όσοι ήθελαν να μπούν σε ΤΕΙ να έδιναν κανονικά Πανελλήνιες όπως όλοι μας.
γίνεται κάτι άλλο πλέον που δεν έχει περάσει από την αντίληψη μου;:worry:

Καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο όταν κάποιος είναι 15 να ξέρει τι θα του αρέσει μετά από 2-3 χρόνια,
έτσι ώστε να κάνει το "βήμα" να πάει σε ΕΠΑΛ.
εγώ το έκανα το βήμα πάντως και δεν έχασα τίποτα!
αντιθέτως μονο κερδισμένος βγήκα!
Στα σχολεία είναι γνωστό,
ότι πολλά παιδιά είναι πλήρως αποπροσανατολισμένα αναφορικά με τις επαγγελματικές τους επιλογές.
Εγώ όταν τέλειωσα το γυμνάσιο δεν είχα ιδέα τι θα μου άρεζε στην δευτέρα λυκείου για παράδειγμα.
εγώ εχω έκθεση της στ δημοτικού, οπού εχω αποφασίσει τις σπουδές που θα ακολουθούσα μετέπειτα!:P
Ακόμα και όταν βγείς από Γενικό Λύκειο και θελήσεις να μπείς σε ΤΕΙ μέσω ΕΠΑΛ,
θα χρειαστείς άλλα 2 χρόνια για να το καταφέρεις.
τι εννοείς;;;:confused:

δεν έχουν γεννηθεί όλοι,έχοντας κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό τους που θα ήθελαν να κάνουν.
Όσοι το έχουν,είναι τυχεροί προφανώς.
αφού συμφωνούμε ρε συ, προς τί ο πόλεμος αυτός;;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
aegloswen συγνώμη κιόλας, αλλά από τη στιγμή που δεν έχεις εσύ κάποια "επαφή" με το ΕΠΑΛ που ξέρεις το επίπεδο τους ή πως τα πάνε ή αν διαβάζουν ή ή ή;
Το θεωρώ λίγο άδικο αυτό, γιατί πραγματικά έχω πολλά παραδείγματα να σου δώσω, εμένα την ίδια αλλά και πολλά ακόμη παιδιά που τα κατάφεραν πολύ καλύτερα από όλους εσάς του γενικού και μάλιστα χωρίς φροντιστήρια :whistle:

Τουλάχιστον για την δική μου ειδικότητα εγώ αυτό βλέπω... από περιέργεια και μόνο άνοιξε και δες τις βάσεις για ομάδα α, να δεις πως τα πήγαν τα παιδιά...

Θα ήσασταν 5 φορές καλύτεροι; θα σας έμενε χρόνος πέρα από τα φροντιστήρια και τα άχρηστα ουσιαστικά μαθήματα να ασχοληθείτε και με αυτά που έχουν σχέση με τη μελλοντική σας σχολή; :redface:

είστε παιδιά θαύμα μάλλον...

Απλά καταλάβετε επιτέλους ότι η διαφορά μας είναι μια! Ενώ εσείς σκάτε τα χιλιάρικα σε φροντιστήρια και κάνετε άκυρα μαθήματα που ούτε γουστάρετε εμείς κάνουμε κάτι που αγαπάμε και γουστάρουμε και για αυτό οι επιδόσεις μιας είναι καλές...

Αν εσένα πχ σου άρεσε να ξεφλουδίζεις μπανάνες ( :confused:) και το έκανες αυτό 5 ώρες την ημέρα, ε 20 θα σου έβαζα γιατί θα ήξερες καλά να το κάνεις, δε θα σου χάριζα το βαθμό δηλαδή...

Και την αδικία που την είδες ακριβώς; εσύ πχ διάβαζες λατινικά για τις πανελλαδικές και αντίστοιχα εγώ διάβαζα τεχνολογία εκτυπώσεων
τι δεν διάβαζα; μου χάρισαν τη θέση στο ΤΕΙ; ή ήταν γελοίο το μάθημα που είχα εγώ;

Θέλω να πω, ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου;
είσαι άδικη πάντως :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γιατι ειναι αδικο το συστημα δηλαδη; Εμεις δε δινουμε πανελληνιες; Επειδη δινουμε 4 μαθηματα, αντι για 6; Δινουμε κανονικα νεοελληνικη γλωσσα και μαθηματικα και τα δυο ειδικοτητας...Πιστευεις δηλαδη, πως μαθηματα του τυπου ανατομιας και παθολογιας,ειναι ευκολα; Για αυτο και οι βασεις εμας ,ειναι ψηλα..Γιατι το αριστα μας ειναι το 2000...Η μαιευτικη Αθηνας ειχε πχ 1703 με αριστα το 2000...Ειναι δηλαδη χαμηλη; Ασε που εμεις εχουμε δικαιωμα μονο σε Τει να περασουμε και οι θεσεις μας καλυπτουν το 20%...

καλησπέρα είμαι απόφοιτος τρίτης λυκείου από ΕΠΑΛ σε ειδικότητα πληροφορικής, δυστυχώς έκανα το λάθος να ''ακούσω'' τους φίλους μου και όχι αυτό που ήθελα με αποτέλεσμα αντί να επιλέξω στην δεύτερα λυκείου υγείας και πρόνοιας πήγα για πληροφορική.

έδωσα πανελλαδικές δίχως να διαβάσω τίποτα απλά για την εμπειρία τώρα με ενδιαφέρει να μάθω περί Νοσηλευτικής μιας και απότι έχω διαβάσει/ακούσει είναι απτά επαγγέλματα με μέλλον (ποσο μέλλον άραγε? )στην Ελλάδα.

Έκανα μια γύρα στο internet αλλα δεν βρήκα αυτό που ήθελα, με ενδιαφέρει να δω και τις φετινές βάσεις μονο για τις σχολες που μπορώ να εισέλθω από την ειδικότητα τις νοσηλευτικής.


:)
Απο τη στιγμη που δινεις δευτερη φορα,εχεις πλεον δικαιωμα να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις,ανεξαρτητα της ειδικοτητας αποφοιτησης σου...Οποτε μπορεις το Φεβρουαριο, να δηλωσεις να δωσεις με βοηθων νοσηλευτων ή β.βρεφονηπιοκομων ή β.ιατρικων εργαστηριων.. ...Τα δυο μαθηματα που θα δωσεις,αν δωσεις με β. νοσηλευτων ειναι: Ανατομια-φυσιολογια ΙΙ και Στοιχεια Παθολογιας... Για να βρεις τις βασεις του τομεα υγειας,πατα στο google:βασεις επαλ 2012 και θα στο βγαλει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Airy!

Νεοφερμένος

Η Airy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
νομιζω πως αυτο που λες δεν μπορει να γινει,για να δωσει πανελλαδικες απο τ νοσιλευτικη θα πρεπει να τελειωσει και την ειδικοτητα αυτη...ειχα πολλους συμμαθητες που στην αρχη ηταν στην οχηματων υστερα ηρθαν κανονικα 2 χρονια στο τομεα υγειας κ επειτα εδωσαν πανελλαδικες για να περασουν σε καποιο τει του τομεα αυτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
νομιζω πως αυτο που λες δεν μπορει να γινει,για να δωσει πανελλαδικες απο τ νοσιλευτικη θα πρεπει να τελειωσει και την ειδικοτητα αυτη...ειχα πολλους συμμαθητες που στην αρχη ηταν στην οχηματων υστερα ηρθαν κανονικα 2 χρονια στο τομεα υγειας κ επειτα εδωσαν πανελλαδικες για να περασουν σε καποιο τει του τομεα αυτου...

Γινεται...Αν εισαι αποφοιτος ημερησιου επαλ προηγουμενων ομως χρονων,μπορεις να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις..Αν δωσεις πανελλαδικες πριν παρεις το απολυτηριο σου(πριν δωσεις δηλαδη ενδοσχολικες),μπορεις μονο να δωσεις με την ειδικοτητα σου... Εδω ειναι το υπομνημα που ηταν στις οδηγιες στην αιτηση: ''Σε περίπτωση που κάτοχος απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄ ή Β΄) πάρει μέρος, στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερησίων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) μετά το έτος απόκτησης του απολυτηρίου έχει τη δυνατότητα να επιλέξει και να εξεταστεί σε μαθήματα διαφορετικής ειδικότητας, τομέα και κύκλου ανεξάρτητα από την επιλογή του κατά το έτος αποφοίτησης του. Το ίδιο ισχύει και για τους κατόχους πτυχίου Β΄ κύκλου ημερησίων ΤΕΕ,πτυχίου ειδικότητας πρώην ημερησίων ΤΕΛ και ημερησίων Ναυτικών Λυκείων''..
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...eisagwgh-tritovathmia-ekpaidevsh-omada-a.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwta giwta23

Νεοφερμένος

Η giwta giwta23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας...είμαι καινούργια εδώ k δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή στήλη αλλα θέλω την βοήθεια σας...
είμαι 22 χρονων έχω τελειώσει tee έχω δώσει πανελλήνιες το 2008 δεν πέρασα k τα παράτησα...έπιασα δουλειά k το αφίσα.τώρα είμαι άνεργη k σκέφτηκα να ξαναδώσω πανελλήνιες..εκεί p κολλάω είναι ότι όταν έδωσα εγώ ήταν 3 μαθήματα μονο τώρα p είναι "επαλ" είναι περισσότερα αξίζει να δώσω?ποσα μαθήματα ντέινς?πρέπει να "παρακουλουθω" κάποιες συγκεκριμένες ώρες?αν ξέρει κάποιος να m πει!!!!ευχαριστώ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
γεια σας...είμαι καινούργια εδώ k δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή στήλη αλλα θέλω την βοήθεια σας...
είμαι 22 χρονων έχω τελειώσει tee έχω δώσει πανελλήνιες το 2008 δεν πέρασα k τα παράτησα...έπιασα δουλειά k το αφίσα.τώρα είμαι άνεργη k σκέφτηκα να ξαναδώσω πανελλήνιες..εκεί p κολλάω είναι ότι όταν έδωσα εγώ ήταν 3 μαθήματα μονο τώρα p είναι "επαλ" είναι περισσότερα αξίζει να δώσω?ποσα μαθήματα ντέινς?πρέπει να "παρακουλουθω" κάποιες συγκεκριμένες ώρες?αν ξέρει κάποιος να m πει!!!!ευχαριστώ ...

Πλεον ειναι τεσσερα μαθηματα,αντι για τρια..Δυο γενικης παιδειας:μαθηματικα (ιδιο βιβλιο με το τεε) και νεοελληνικη γλωσσα(ιδιο βιβλιο και υλη με γελ) και δυο μαθηματα ειδικοτητας(τα βιβλια ειναι τεε)...Επισης, επειδη εισαι αποφοιτη,μπορεις να δωσεις και με διαφορετικη ειδικοτητα απο αυτη που αποφοιτησες..
Οχι δε χρειαζεται να παρακολουθησεις καποιες ωρες..Απλα θα πας τον Φεβρουαριο, να κανεις την αιτηση για συμμετοχη στις πανελλαδικες. στο κοντινοτερο σου Επαλ...Θα βγει σχετικη ανακοινωση..Επισης,στο ιντερνετ,θα βγουν και οι υλες των μαθηματων..Να τις παρακολουθεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giwta giwta23

Νεοφερμένος

Η giwta giwta23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.Θα περάσω και μια βόλτα από το λύκειο για να με ενημερώσουν και οι καθηγητές μου...Και πάλι σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top