Γενική προτετοιμασία για Lower

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Κατ'αρχάς να πω πως είμαι Pre-Lower Και δίνω το Πτυχίο μου σε έναν χρόνο(Θα δώσω Michigan & Cambridge).Στο φροντιστήριο Τρίτη και Πέμπτη κάνουμε τα βιβλία Upstream Leven B1+ και τις Παρασκεύες όπου κάνουμε με άλλη καθηγήτρια κάνουμε το Mastering Use Of English B2 Exams Edition.Αν και είναι βιβλίο Lower δεν με χαλάει γιατί ξεκινάμε την προετοιμασία.Τι πιστεύετε πως είναι καλό να ξεκινήσω τώρα για να μην ''τρέχω'' μετά.Για να λέω την αλήθεια δεν σκοτώνομαι αλλά τα πάω καλά και θέλω να πάρω με την πρώτη το Πτυχίο να τελειώνουμε.Θα με βοηθήσει μόνο η μελέτη της θεωρίας;(Χρόνοι και Λεξιλόγιο) η κάτι επιπλέον;

Κάτι απλές ερωτήσεις που μου δημιουργήθηκαν τώρα για το Πτυχίο :P

1)Στα προφορικά είναι δύσκολα;Τι είδους ερωτήσεις κάνουν;

2)Στην Lower κάθε σαββατο θα γράφουμε τεστάκια στο φροντιστήριο.Θα είναι ίδιου επιπέδου και τύπου με αυτά που θα γράψω στο Lower;

Αυτά.Ευχαριστώ:flowers:

1) θα σε ρωτουν για σενα, συστηνεσαι κτλ και μαλλον θα σου βαλουν να περιγραψεις μια εικονα.

2) ειναι ΝΟΜΟΣ πως τα θεματα στις εξετασεις ειναι πιο δυσκολα απο αυτα στα τεστακια προετοιμασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι μαθητής της Pre-Lower και σκέφτομαι να δώσω φέτος τον Μάιο γιατί πραγματικά άλλο δεν αντέχω τα αγγλικά :P και θέλω να τελειώσω με το Πτυχίο το συντομότερο.Βρήκα πριν λίγο στο Ίντερνετ τούτο το τεστ που λέει ότι είναι Proficiency επίπεδου,είναι αυτό English Proficiency Test και έβγαλα τελικό σκορ 73%.Με βάση αυτό το Test Μπορεί να μου πει στο περίπου κάποιος εάν θα είναι αρκετά πιο εύκολο το Lower,λίγο πιο εύκολο,ίδιο με αυτό κτλ;Δεν θέλω ακριβής προσέγγιση.Κάθε χρόνο είναι άλλα τα θέματα αλλά το επίπεδο είναι σχεδόν ίδιο(Να έχετε υπ'όψιν πως ενδιαφέρομαι για Michigan & Cambridge).Στο παραπάνω λινκ που είναι για το Lower έχει κενά,να διώξεις την λάθος λέξη κτλ.Μία στο περίπου προσέγγιση θέλω..Πιστεύετε πως αξίζει να δοκιμάσω να δώσω φέτος ή χωρίς να παρακολουθήσω τα μαθήματα της Lower δεν θα τα βγάλω πέρα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι πως αν θα κανεις μια προσπαθεια φετος,να δωσεις μονο για Michigan διοτι το format του ειναι πιο user-friendly.
Κανε ομως και καποιο sample test για να δεις πως θα τα πας και εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμμμμ βασικα νομιζω οτι καλο θα ηταν να κανεις και τη λοουερ...και γω ελεγα οτι δεν τα αντεχω αλλο αλλα ηταν η αγαπημενη χρονια μου στα αγγλικα!!!!τωρα αν πιστευεις οτι εισαι αρκετα καλος και μππορεις να τα καταφερεις προσπαθησε..απλα εγω σε λεω για να μη δεινεις και αλλα λευτα σε περιπτωση που δεν περασεις..παντως εγω που εδωσα michigan ηταν ευκολο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά έχω φτάσει κοντά στην απόφαση μου.Με την βοήθεια φίλων σκέφτηκα πως:Επειδή το Cambridge είναι δύσκολο καλό είναι να δώσω Michigan & Edexcel τον Μάιο..Αλλά πριν απ'αυτά να κάνω λίγα ιδιαίτερα για να με προετοιμάσει καλά για τα προφορικά η καθηγήτρια,αλλά σε ιδιαίτερα!Τι λέτε;Αξίζει να δώσω αυτά τα 2;

Κάτι ακόμα..Μέχρι πότε πρέπει να δηλώσουμε ενδιαφέρον για να γράψω τις εξετάσεις;Που πέρνουμε τηλέφωνο κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου ειναι απαραιτητο να κανεις την ταξη του λοουερ....στα μαθηματα του λοουερ θα κανεις ενα φρεσκαρισμα γραμματικης, θα μαθεις καινουριες λεξεις κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο για το gvr, και πραγματα που δεν τα εχεις μαθει σε προηγουμενες ταξεις... εδωσα λοουερ περισυ τον μαιο... η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα κανει την χρονια του λοουερ δεν θα το ειχα παρει... εδωσα michigan...

καλυτερα για μαθηματα προφορικων να κανεις με ταξη... γιατι οταν εισαι σε ταξη ακους και τα λαθη των αλλων και μαθαινεις και απο αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι πως ο καθηγητής μας δεν είναι καθόλου ικανοποιητικός.Ένας 50άρης που έχει σπουδάσει μεν φιλολογία αλλά είναι στον κόσμο του και όλο και όλο είμαστε 30 άτομα.Πφφφφ..Συν το ότι εάν το πάρω θα γλιτώσω αρκετά χρήματα.Επίσης να τονίσω πως τις Παρασκεύες φέτος κάναμε βιβλίο B2..Το Mastering Use Of English και έχουμε μάθει ήδη πάνω απ'το 1/3 του βιβλίου άρα είνα σαν να χω κάνει και Lower,έστω και όχι ολοκληρωτικά!Δεν νομίζω να χρειάζεται να το πάρω τόσο σοβαρά το Lower.Παίρνω και ως απλό παράδειγμα φίλους μου,που,χωρίς να γίνομαι κακός το πήραν αν και είναι πολύ τεμπέληδες και είναι άτομα που θα κάνουν,ξέρετε, και θα διαβάσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αν ειναι ετσι τα πραγματα με τον καθηγητη και την ταξη, και αν πιστευεις πραγματικα οτι μπορεις να προχωρησεις χωρις το λοουερ, μην το δωσεις... αλλα και παλι ειναι ρισκο...βεβαια ολα ειναι θεμα διαβασματος.... με διαβασμα ολα γινοντε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εάν το διάβασμα είναι το πρόβλημα έχει λυθεί...Το επίπεδο του Michigan είναι πιο εύκολο και πιστεύω αξίζει να δοκιμάσω αυτό και το Edexcel..Που μπορώ να δω πληροφορίες για να δηλώσω ξέρετε παιδιά;Στα Προφορικά είναι δύσκολα;Είναι τα μόνο που με αγχώνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι ενημερωση πρεπει να σας κανει ο καθηγητης...οσον αφορα τα προφορικα... καταρχας πρεπει να εισαι χαλαρος ανετος και χαμογελαστος, οχι σαν να πηγαινεις σε σφαγη...τα υπολοιπα ειναι θεμα ικανοτητας και προετοιμασιας.... κατα τ΄αλλα ειναι το πιο ευκολο μερος απο την εξεταση... πρεπει να λες γες η νοου συνεχεια για να κοπεις... ολοι περνανε εκει... η τελος παντων, σχεδον ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ωραία..Όσο για το πρόγραμμα τον εξετάσεων θα έπρεπε να είχα δηλώσει έως 28 φεβρουαρίου για τις εξετάσεις του Μαίου,τι κάνω οέο;Δεν μπορώ να δηλώσω πέραν απ'αυτή την μέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν ξερω... αλλα νομιζω πως οχι, γιατι εμας η καθηγητρια μας ηταν πολυ αυστηρη με το θεμα αυτο... ομως, το να δωσεις τον δεκεμβρη δεν ειναι κακο... μπορεις να κανεις επαναληψεις μεχρι τοτε...

νομιζω πως οχι... ομως αν δωσεις τον δεκεμβρη δεν ειναι κακο, ισα ισα θα κανεις και επαναληψεις μεχρι τοτε... υπερ σου ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
βασικα μη κολλας στον καθηγητη..απλα αλλαξε φροντιστιριο...!και εγω αυτο ειχα κανει επιδη δεν με πολυαρεζαν αυτοι που θα ειχα και στο αλλο φροντιστιριο ημουν με μια παρα πολυ καλη καθηγιτρια και σε καλο τμημα..ειναι καλο να κανεις τη λοουερ..και μη σκας σκεου οτι ειναι μονο 1 χρονος..δεν θα καταλαβεις ποτε θα τελειωσεις..και λογικα εισαι καλος εσυ με τη μια θα το παρεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mεχρι 27 Μαρτιου ειναι οι αιτησεις εγγραφης!!!
Πηραν παραταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
:hmm: παντως το τεστ εκεινο με τπτ δεν ηταν επιπεδου proficiency.. αντε να ναι lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλε teol αλλά σε 2 μέρες δεν νομίζω να προλάβω να βγάλω και ταυτότητα και να καταθέσω.Και τελικά κατέληξα με τους γονείς μου να δώσω Δεκέμβρη και από Σεπτέμβρη να κάνω κάποια ιδιαίτερα για να προετοιμαστώ!Ευχαριστώ και όλους εσάς που βοηθήσατε αλλά GATE4 φίλε μου εγώ άλλον ένα χρόνο δεν αντέχω! :P:

Θα δώσω Δεκέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
καλα αν νομιζεις οτι δεν αντεχεις δεν πειραζει..μη παθεις και τιποτα:Pκαι σε καταλαβαινω που δεν αντεχεις..εγω αφου εδωσα οταν περιμενα να με παρουν τηλ. να με πουν αν περασα ελεγα ας περασα να μη ξανακανω ποτε ξανα αγγλικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας. Σκέφτομαι να πάρω το lower όμως όπου έχω ρωτήσει μου λένε πως πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα για δύο χρόνια. Τα περισσότερα φροντιστήρια κάνουν από 5 ώρες την εβδομάδα μάθημα με αποτέλεσμα να κρατάνε τα μαθήματα πολύ καιρό.
Υπάρχουν φροντιστήρια τα οποία να κάνουν περισσότερες ώρες την εβδομάδα ώστε κάποιος που θέλει σύντομα το lower να μπορέσει να το πάρει σε έναν χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τα βασικά να φανταστώ τα έχεις κάνει, έτσι; Και είχες σταματήσει το φροντιστήριο. Γιατί από το μηδέν θα σου πάρει καιρό. Υπάρχουν άτομα που παρακολουθούν χρόνια μαθήματα και κόβονται, εσύ πιστεύεις πως μέσα σε ένα χρόνο θα καταφέρεις να το πάρεις με την πρώτη που θα δώσεις; Δεν λέω όλα γίνονται αν το θες και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά έχεις τόσο πείσμα να κάτσεις για έναν ολόκληρο χρόνο και να ασχολείσαι τις περισσότερες ώρες της ημέρας σου με τα αγγλικά; Αν ο άνθρωπος έχει στόχο, τα καταφέρνει, μόνο να μην τον αποσπάνε άλλα πράγματα. Για περισσότερες ώρες δεν ξέρω, όμως υπάρχουν τα ταχύρυθμα τμήματα, ψάξτο σε κάποιο φροντιστήριο της περιοχής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ασχοληθείς σοβαρά 8+ ώρες τη μέρα διάβασμα μπορείς να φτάσεις από το απόλυτο μηδέν σε επίπεδο proficiency μέσα σε έξι μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top