Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, είμαι υπερ! Θα μου άρεζε να έχουμε στολές.

    Ψήφοι: 25 32.1%
  • Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα.

    Ψήφοι: 53 67.9%

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παρατηρώντας τον τελευταίο καιρό τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών, και κυρίως βίντεο από αυτά, παρατήρησα πως στις περισσότερες χώρες επιλέγουν να φοράνε στολές στο σχολείο. Κάθε σχολείο έχει τη δική του στολή ή όλα τα σχολεία έχουν την ίδια. Έτσι οι μαθητές είναι πάντα καλοντυμένοι και καθαροί.

Προσωπικά είμαι υπέρ της στολής. Έτσι οι μαθητές δεν διαχωρίζονται μεταξύ τους αναλογα με τα ρούχα που φοράνε, δεν νιώθουν άσχημα αν φοράν ρούχα από τη λαϊκή και έχουν μια γενικότερα ευπρεπή εικόνα. Πολλοί θεωρούν ότι αν βάλουν στολές στα σχολεία θα είναι ένα επιπλέον έξοδο για τις οικογένειες και δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν. Πιστεύω πως αυτό είναι λίγο λανθασμένο ως επιχείρημα, μιας και κοστίζει λιγότερο απ'ότι οι 10 διαφορετικές φόρμες και κοστουμιές που αλλάζουν τα παιδιά στο σχολείο καθημερινά.

Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Κατά - φανατικά!!!!
Φαντάροι είμαστε να φοράμε στολές? Έχω δει φωτογραφίες της μητέρας μου με ποδιά και του παπού μου με το ηλίθιο καπέλο με την κουκουβάγια σαν αστυνομικός. Αυτά είναι αρχαιολογίες. Σιγά μη γυρίσουμε πίσω στο 1900!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί το θεωρώ μια μορφή μαζοποίησης.
ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει το προσωπικό του στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν το έχω πολυσκεφτει αλλά νομίζω πως είμαι υπέρ.

Δία φανατισμός πουθενά.

Στην Ιαπωνία για όσους το γνωρίζουν τα παιδιά φοράν στολές.Αυτό δεν τους εμποδίζει να έχουν το προσωπικό τους στυλ όπως πολλοί θα πουν.Επίσης για μένα η στολή δεν είναι σύμβολο του στρατού or something.Ναι μεν συμβολίζει πειθαρχία(?), τάξη(?) αλλά από την άλλη φορώντας στολές τα παιδιά δε θα γίνοταν θύματα των τάσεων της μόδας το οποίο αν το σκεφτείτε θα εξάλειφε πολλά πράγματα.Μιμητισμός,ματαιοδοξία κτλ Bye bye...


Από την άλλη ίσως να έχω και άδικο οπότε μη το δένεται και κόμπο!


Καλησπέρα!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είμαι κατά,γιατί θέλω να φοράω ό,τι ευπρεπές μου αρέσει και με κάνει να νιώθω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Δία φανατισμός πουθενά.
Μόνο στα παράλογα. :P
....φορώντας στολές τα παιδιά δε θα γίνοταν θύματα των τάσεων της μόδας το οποίο αν το σκεφτείτε θα εξάλειφε πολλά πράγματα.Μιμητισμός,ματαιοδοξία κτλ Bye bye...
Ούτε αυτό ισχύει. Η μητέρα μου ήταν μαθήτρια όταν καταργήθηκαν οι ποδιές. Είχαν βγει μάρκες και μοντελάκια ραμμένα από τον τάδε μόδιστρο και η μόδα ήταν στο πολύ φούλ. Άρα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μόνο στα παράλογα. :P

Ούτε αυτό ισχύει. Η μητέρα μου ήταν μαθήτρια όταν καταργήθηκαν οι ποδιές. Είχαν βγει μάρκες και μοντελάκια ραμμένα από τον τάδε μόδιστρο και η μόδα ήταν στο πολύ φούλ. Άρα?


Μάλλον δεν είναι και τόσο παράλογο δεδομένου του ότι η Ιαπωνία, η χώρα με τον υψηλότερο μέσο όρο IQ, υποστηρίζει αυτό το σύστημα!;) Τα παιδιά στα σχολεία τους κάθε άλλο παρά στρατιωτάκια γίνονται.Και είναι και πανέξυπνα! :P
Βασικά νταξ δεν είμαι και κάθετος όταν λέω πως είμαι υπέρ.
Αυτό που έγραψα το τελευταίο νομίζω πως ισχύει βέβαια.Για την μόδα κτλ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί το θεωρώ μια μορφή μαζοποίησης.
ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει το προσωπικό του στυλ.

Νομιζω είναι "μαγκιά" να μπορέσει κανείς να κάνει στη στολή κάτι ώστε να δίνει το προσωπικό του στυλ.

Και από την άλλη, είναι καλύτερο να βλέπουμε τα κοριτσάκια να πηγαίνουν στο σχολείο με μπλούζες κοντές μέχρι το στήθος, παντελόνια που φαίνεται το στριγνκ, σούπερ μίνι φούστες και δεν συμμαζεύεται; Και το ίδιο για αγόρια, να φοράνε φαρδιά παντελόνια που φαίνεται το μποξεράκι και κουκούλες μέσα στο μάθημα σαν να θέλουν να κρυφτούν. Σκισμένα τζιν από και παντόφλα από "'άποψη";
Οκ, σεβασμός στο προσωπικό στυλ του καθενός, αλλά να μην υπάρχει κανένας σεβασμός στο σχολείο ως θεσμό; Νομίζω λίγη ευπρέπεια χρειάζεται, και ας με πείτε συντηρητική.

Και για να δείτε κ ένα παράδειγμα με στολές, δείτε μια φορά στην Patty στο Mega. Δεν μου μοιάζουν και πολύ συντηριτικές οι στολές τους, ούτε οι μαθητές χάνουν το προσωπικό τους στυλ έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Νομιζω είναι "μαγκιά" να μπορέσει κανείς να κάνει στη στολή κάτι ώστε να δίνει το προσωπικό του στυλ.

Και από την άλλη, είναι καλύτερο να βλέπουμε τα κοριτσάκια να πηγαίνουν στο σχολείο με μπλούζες κοντές μέχρι το στήθος, παντελόνια που φαίνεται το στριγνκ, σούπερ μίνι φούστες και δεν συμμαζεύεται; Και το ίδιο για αγόρια, να φοράνε φαρδιά παντελόνια που φαίνεται το μποξεράκι και κουκούλες μέσα στο μάθημα σαν να θέλουν να κρυφτούν. Σκισμένα τζιν από και παντόφλα από "'άποψη";
Οκ, σεβασμός στο προσωπικό στυλ του καθενός, αλλά να μην υπάρχει κανένας σεβασμός στο σχολείο ως θεσμό; Νομίζω λίγη ευπρέπεια χρειάζεται, και ας με πείτε συντηρητική.

Και για να δείτε κ ένα παράδειγμα με στολές, δείτε μια φορά στην Patty στο Mega. Δεν μου μοιάζουν και πολύ συντηριτικές οι στολές τους, ούτε οι μαθητές χάνουν το προσωπικό τους στυλ έτσι.

δεν ξέρω πώς ήταν τα πραγματα στο δικο σου σχολειο, αλλα περιγράφεις εναν μικρό αριθμό μαθητών, ή ,για να το θέσω πιο σωστά, έναν περιορισμένο αριθμό μαθητών, τουλάχιστον στο σχολείο που πήγαινα εγώ, οι περισσότεροι ντυνόμασταν μια χαρά, φυσιολογικά. εν πάσει περιπτώσει, μπορεί εσύ να θεωρείς ότι ,εάν ντύνονται με στολές, θα σέβονται το σχολείο πιο πολύ σαν θεσμό,εγώ όμως θεωρώ πώς η στολή δεν εγγυάται κανέναν σεβασμό,αντίθετα, στο όνομα μιας δήθεν πειθαρχίας δημιουργείται μια άμορφη μάζα ατόμων, που μπορεί να κάνει το σχολείο μπουρδέλο ούτως ή άλλως.ο σεβασμός ή όχι προς το σχολείο εξαρτάται από τον χαρακτήρα του καθενός και όχι από κάτι τόσο επιφανειακό όπως η στολή.δεν χρειάζεται ή να ντύνονται όλες προκλητικά ή να φοράνε στολές, είναι τα δύο άκρα. εάν το πρόβλημα είναι το προκλητικό ντύσιμο,όπως και να 'χει, μπορούν οι καθηγητές να κάνουν παρατήρηση σε μαθητές, και τέλος. το να επιβάλλεις σε κάποιον να ντύνεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο βάζοντας τον να φοράει μια συγκεκριμένη στολή, για μένα ισοδυναμεί με το να σκοτώνεις τη δημιουργικότητά του και να μην σέβεσαι την προσωπικότητά του. μου θυμίζει στρατό η όλη φάση. τα σχολεία δεν είναι στρατόπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί το θεωρώ μια μορφή μαζοποίησης.
ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει το προσωπικό του στυλ.
Και οι αστυνομικοι, οι γιατροι, οι πυροσβεστες, οι τροχονομοι κλπ εχουν κοινη στολη.
Ειναι δηλαδη ολοι αυτοι μαζοποιημενοι?
Δεν ειμαι υπερ της μαθητικης στολης ουτε κατα.
Απλα δεν θεωρω σαν επιχειρημα την μαζοποιηση.
Ο καθενας μπορει να εχει το προσωπικο του στυλ, ωστοσο να πηγαινει ο αλλος με το μαλλι πανκ στην ταξη ειναι παρατραβηγμενο.


Η χρηση κοινης στολης ενισχυει το αισθημα της ομαδικοτητας και της συνεργασιας.

Παντως απο συζητησεις με παλαιοτερους που ντυνονταν ομοιομορφα στα σχολεια
μπορω να πω οτι δεν τους πειραζε καθολου. Αντιθετως τους αρεσε.


Υ.Γ.Σε μερικα ιδιωτικα σχολεια στην Ελλαδα εφαρμοζουν ακομα την κοινη ενδυμασια για τους μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Και οι αστυνομικοι, οι γιατροι, οι πυροσβεστες, οι τροχονομοι κλπ εχουν κοινη στολη.
Ειναι δηλαδη ολοι αυτοι μαζοποιημενοι?
Δεν ειμαι υπερ της μαθητικης στολης ουτε κατα.
Απλα δεν θεωρω σαν επιχειρημα την μαζοποιηση.
Ο καθενας μπορει να εχει το προσωπικο του στυλ, ωστοσο να πηγαινει ο αλλος με το μαλλι πανκ στην ταξη ειναι παρατραβηγμενο.

Η χρηση κοινης στολης ενισχυει το αισθημα της ομαδικοτητας και της συνεργασιας.
Παντως απο συζητησεις με παλαιοτερους που φοραγαν ομοιομορφη στολη στα σχολεια
μπορω να πω οτι δεν τους πειραζε καθολου. Αντιθετως τους αρεσε.

γιατί είναι παρατραβηγμένο? :/:
εμένα πάλι η μάνα μου δεν γούσταρε τις ποδιές και ούτε το έβλεπε έτσι.
εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
γιατί είναι παρατραβηγμένο? :/:
εμένα πάλι η μάνα μου δεν γούσταρε τις ποδιές και ούτε το έβλεπε έτσι.
εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας.
Γιατι καταλαβαινεις οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει σκοπο να κανει μαθημα αλλα να φανει με εναν βλακωδη τροπο οτι διαφερει απ τους υπολοιπους ή οτι ειναι πιο "μαγκας".
Η διαφορα απο τη "μαζα" δεν φαινεται ουτε απ το μαλλι ουτε απ τον τροπο ντυσιματος.
Φαινεται απ τον χαρακτηρα, τη συμπεριφορα, τη μορφωση κλπ

Και φυσικα, σημασια εχει να διαφερεις απ τη "μαζα" για κατι καλο, οχι το αντιθετο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Γιατι καταλαβαινεις οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει σκοπο να κανει μαθημα αλλα να φανει με εναν βλακωδη τροπο οτι διαφερει απ τους υπολοιπους ή οτι ειναι πιο "μαγκας".
Η διαφορα απο τη "μαζα" δεν φαινεται ουτε απ το μαλλι ουτε απ τον τροπο ντυσιματος.
Φαινεται απ τον χαρακτηρα, τη συμπεριφορα, τη μορφωση κλπ

Και φυσικα, σημασια εχει να διαφερεις απ τη "μαζα" για κατι καλο, οχι το αντιθετο..

τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και το χτένισμα δεν κάνει τον άνθρωπο.
στο λέω, γιατί έχουμε μια συνήθεια να κρίνουμε και να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα απ' τον τρόπο που ντύνεται ο καθένας και απ' τον τρόπο που κάνει τα μαλλιά του. δεν βγάζω τον εαυτό μου από αυτούς που το κάνουν αυτό. προσπαθώ, βέβαια, να το ελαττώσω γιατί δεν είναι σωστό και οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα στο 99% των περιπτώσεων.
συμφωνώ ότι η διαφορά απ' τη μάζα φαίνεται σε άλλα πράγματα, αλλά που ξέρεις ότι θέλουν να διαφέρουν απ' τη μάζα όσοι έχουν μοϊκάνα; μπορεί απλά να τους αρέσει το εν λόγω χτένισμα, να το γούσταραν και να το έκαναν, χωρίς να θέλουν να παραστήσουν τους διαφορετικούς και τους ανώτρους.

θέλω να σου απαντήσω στο παραπάνω σχετικά με αστυνομικούς, πυροσβέστες, κλπ. αυτοί είναι δημόσιοι λειτουργοί και πρέπει, για πρακτικούς λόγους, να ξεχωρίζουν από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. επιπλέον το κάνουν εν γνώσει τους, ξέρουν ότι θα φορέσουν στολή, βρίσκονται στο χώρο εργασίας τους. αντίθετα, το σχολείο είναι χώρος μόρφωσης,ανάπτυξης προσωπικότητας,δημοκρατίας,ελευθερίας,διακίνησης ιδεών,απόψεων, έπιασες το νόημα τέλος πάντων.

επίσης να αναφέρω κάτι σχετικά με τις σχολές, που μου έχει πει η μάνα μου,
ακόμη και τότε που φορούσαν στολές, υπήρχαν κορίτσια που φορούσαν κοντές φουστίτσες και ξεκούμπωναν το πάνω μέρος της στολής...υπερβολικα, και επίτηδες.
θέλω να πω πώς η σχολή δεν εγγυάται σεβασμό στο θεσμό του σχολείου. αντίθετα, το να κάνουν τον μαθητή να συνειδητοποιήσει που βρίσκεται (η οικογένεια και το ίδιο το σχολείο πρέπει να το κάνουν αυτό) θα είναι σίγουρα πιο αποτελεσματικό από το να τους επιβάλλουν να φοράνε κάτι συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
αντίθετα, το σχολείο είναι χώρος μόρφωσης,ανάπτυξης προσωπικότητας,δημοκρατίας,ελευθερίας,διακίνησης ιδεών,απόψεων, έπιασες το νόημα τέλος πάντων.
Μακαρι το σχολειο να ηταν ολα αυτα.
Καταλαβαινω υπο πιο σκεπτικο δεν συμφωνεις με την στολη, ωστοσο υπαρχει και ο αντιλογος.
Απ'οτι Βλεπω στην ψηφοφορια, η πλειοψηφια εχει ταχθει υπερ της επαναφορας της μαθητικης στολης.
Τεσπα, υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα θεματα σημερα στην παιδεια απο αυτο.
Ας λυσουμε τα υπολοιπα και μετα συζηταμε και γι αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Μακαρι το σχολειο να ηταν ολα αυτα.
Καταλαβαινω υπο πιο σκεπτικο δεν συμφωνεις με την στολη, ωστοσο υπαρχει και ο αντιλογος.
Απ'οτι Βλεπω στην ψηφοφορια, η πλειοψηφια εχει ταχθει υπερ της επαναφορας της μαθητικης στολης.
Τεσπα, υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα θεματα σημερα στην παιδεια απο αυτο.
Ας λυσουμε τα υπολοιπα και μετα συζηταμε και γι αυτο
..

συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Από προσωπική μου εμπειρία πάντως, με ενοχλούσε όταν τα άλλα κοριτσάκια σχολιάζανε το γεγονός ότι τα ρούχα μου δεν ήταν κάποιας μάρκας. Θυμάμαι μια βλαμμένη που κοιτούσε ακομα και τα καρτελάκια από τις μπλούζες που φορούσαμε να δει τι μάρκα είναι.
Ή θυμάμαι που με κοροϊδεύαν επειδή η μητέρα μου μου έφτιαχνε κάποια ρούχα μου όντας μοδίστρα και δεν ήταν μάρκας.

Δεν θέλω να πω ότι έχω "ψυχολογικά" με αυτό το θέμα. Αλλά θυμάμαι, με είχε πειράξει πολύ το γεγονός αυτό και θα μπορούσαν να γενηθούν ψυχολογικά σε κάποιο παιδί, αίσθημα κατωτερότητας και δεν συμμαζεύεται. Η μαθητική στολή μπορεί να αποτρέψει κάτι τέτοιο γιατί δείχνει περισσότερο την ισότητα, όχι την "μάζα".

Όσο για το προσωπικό στυλ, το ξαναλέω, δεν αναδεικνύεται μόνο μέσα από το ντύσιμο. Αλλά ακόμα κι αν ισχύει, θα πήγαινε κανείς στη δουλειά ντυμένος όπως να'ναι; Σε δουλειές που απαιτούν κοστούμι, πας με κοστούμι. Γίνεσαι ένα με τη μάζα έτσι; Δεν νομίζω. Κάπως αντίστοιχα το βλέπω και με τη σχολική στολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κατά - φανατικά!!!!
Φαντάροι είμαστε να φοράμε στολές? Έχω δει φωτογραφίες της μητέρας μου με ποδιά και του παπού μου με το ηλίθιο καπέλο με την κουκουβάγια σαν αστυνομικός. Αυτά είναι αρχαιολογίες. Σιγά μη γυρίσουμε πίσω στο 1900!!!!

δεν μιλαμε για στολες οι οπιες θα ειναι "παλιομοδιτηκες"(δεν θελω να πω πως οι γονεις τοτε φορουσαν παλιομοδιτηκες προς θεου, εξαλλου και οι δικοι μου τετοιες φορουσαν)...οι στολες που θα εχουμε μπορουν να ειναι και κατι πιο μοντερνο αλλα που θα ειναι μεσα στα ορια τησ σχολικης ενδυμασιας....

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ, αν καθιερωθουν οι στολες δεν θα μπορουν αυτα τα κομπλεξικα πλουσιοπαιδα που κρινουν τα παιδια με μια μεσα οικονομικη κατασταση τα οποια ντυνονται ευπρεπως αλλα οχι με ακριβα ρουχα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Είμαι κατά των σχολικών στολών. Πέρα από το πρακτικό μέρος (πλύνε την,έχετε την σιδερωμένη και καθαρή κάθε μέρα),θεωρώ πως οι μαθητές νιώθουν άνετα φορώντας κάτι που να τους ταιριάζει.

Θα ήθελα να κάνω και μια επισήμανση βέβαια,το οτι είμαι κατά της στολής και υπέρ του προσωπικού στύλ που κάνει τον καθένα μας να νιώθει οικεία,δεν σημαίνει πως υποστηρίζω το να πηγαίνουν όπως να ναι στο σχολείο.

Θυμάμαι στα σχολικά μου χρόνια,μαθήτριες με έξαλλα μπούστα και διάφορα άλλα. Το σχολείο είναι χώρος μάθησης,όχι χώρος εύρεσης γκόμενου,επίδειξης και χαρά του ματάκια καθηγητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Μάλλον δεν είναι και τόσο παράλογο δεδομένου του ότι η Ιαπωνία,... υποστηρίζει αυτό το σύστημα
Για το θέμα αυτό μη συγκρίνουμε την Ιαπωνία. Έχει άλλη κουλτούρα. Εκεί οι στολές και οι τρόποι ντυσίματος έχουν κοινωνική παράδοση.
Αυτό που έγραψα το τελευταίο νομίζω πως ισχύει βέβαια.Για την μόδα κτλ.:P
Και στην ποδιά υπήρχε η μόδα.
Σε μερικα ιδιωτικα σχολεια στην Ελλαδα εφαρμοζουν ακομα την κοινη ενδυμασια για τους μαθητες.
Ναι. Πήγαινα σε ιδιωτικό στο δημοτικό και φορούσα ένα ηλίθιο σακάκι με τη φίρμα του σχολείου και ήμουνα κινητή διαφήμιση.
Απ'οτι Βλεπω στην ψηφοφορια, η πλειοψηφια εχει ταχθει υπερ της επαναφορας της μαθητικης στολης.
Είμαι κατά, αλλά δεν ψήφισα γιατί δεν με εκφράζει η άπάντηση όπως είναι διατυπωμένη: "Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα". Θα ήθελα απάντηση "Όχι, διαφωνώ εντελώς". Αν η μητέρα μου με ρωτήσει: "Θέλεις αύριο ψαρόσουπα?", θα της πω: "Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα" (που σημαίνει ότι δεν μου πολυαρέσει, αλλά στην ανάγκη θα τη φάω). Όμως αν με ρωτήσει : "Θέλεις αύριο φακές?", θα της πω:"Όχι, διαφωνώ εντελώς" (που σημαίνει ότι δεν θα της φάω με τίποτα).
Τεσπα, υπαρχουν πολυ πιο σημαντικα θεματα σημερα στην παιδεια απο αυτο. Ας λυσουμε τα υπολοιπα και μετα συζηταμε και γι αυτο..
Αν περιμένουμε να λυθούν πρώτα τα σημαντικά, δεν θα συζητούσαμε ποτέ για τα υπόλοιπα.
Από προσωπική μου εμπειρία πάντως, με ενοχλούσε όταν τα άλλα κοριτσάκια σχολιάζανε το γεγονός ότι τα ρούχα μου δεν ήταν κάποιας μάρκας.
Εγω προσωπικα ειμαι υπερ, αν καθιερωθουν οι στολες δεν θα μπορουν αυτα τα κομπλεξικα πλουσιοπαιδα που κρινουν τα παιδια με μια μεσα οικονομικη κατασταση τα οποια ντυνονται ευπρεπως αλλα οχι με ακριβα ρουχα....
Εδώ κάνετε κάποιο λάθος. Το συζήτησα ξανά με τη μητέρα μου που ήταν στο λύκειο όταν καταργήθηκαν οι ποδιές. Και οι ποδιές είχανε μάρκες, υπήρχαν φτηνές και ακριβές, κυκλοφορούσαν ποδιές-μοντελάκια σχεδιασμένες από μεγάλους μόδιστρους (μου ανέφερε κάποιον Τσελκένη). Οι διακρίσεις, τα σχόλια και οι λακαμίες υπήρχαν και με την ποδιά.
Κατά - φανατικά!!!!
Φαντάροι είμαστε να φοράμε στολές? Έχω δει φωτογραφίες της μητέρας μου με ποδιά και του παπού μου με το ηλίθιο καπέλο με την κουκουβάγια σαν αστυνομικός. Αυτά είναι αρχαιολογίες. Σιγά μη γυρίσουμε πίσω στο 1900!!!!
Συμφωνώ με τα επιχειρήματα όσων είναι κατά.
Είμαστε στο 2011 και συζητάμε για ομοιόμορφο ντύσιμο μαθητών?
Έλεος!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Και στην Ιαπωνία 2011 έχουν.Τα άλλα σου επειχηρήματα δεκτά, έχουν βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top