Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου;

Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 42 56.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 32 43.2%

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ειστε υπερ ή κατα του απουσιολογιου????????τεκμηριωστε την απαντηση σας



προσωπικα ειμαι κατα...:angelnot::rolleyes:το θεωρω ρουφιανολογιο οπως ειπε και ο fockos νομιζω σε αλλο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πως γίνεται να είσαι υπέρ ή κατά ενός αντικειμένου?Εγώ τότε είμαι υπέρ του σαλαμιού αέρος.Go,σαλάμι αέρος,go!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ειστε υπερ ή κατα του απουσιολογιου????????τεκμηριωστε την απαντηση σας



προσωπικα ειμαι κατα...:angelnot::rolleyes:το θεωρω ρουφιανολογιο οπως ειπε και ο fockos νομιζω σε αλλο θεμα

ΡΟΥΦΙΑΝΟΛΟΓΟΣ?
ΓΙΑΤΙ?
Επειδή διαβάζει περισσότερο από τους υπόλοιπους?
Επειδή για τις αγκαρείες τους, οι καθηγητές επιστρατεύουν τον απουσιολόγο και όχι αυτόν που έχει 5 μαθήματα κάτω από την βάση?
Ή μήπως επειδή συνήθως είναι και καλό παιδί και έτσι οι καθηγητές τον συμπαθούν?

???

Η ζήλεια δεν είναι καλό πράγμα.Το να έχεις το απουσιολόγιο είναι μια μορφή επιβράβευσης των κόπων.Ίσως βέβαια να υπάρχουν και τα γλυφτρόνια-απουσιολόγοι ΟΚ.Όμως μην πιαστείς από αυτό για να μου απαντήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρουφιανολόγιο έγραψε,όχι ρουφιανολόγος.
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι καθηγητές για τις αγγαρείες τους να επιστρατεύουν τον οποιοδήποτε.Δεν είμαστε υποτελείς τους,ίσα ίσα,απ'τους φόρους μας πληρώνονται.
Το "καλό παιδί" πως ορίζεται ακριβώς?

Δεν καταλαβαίνω τι σκατά επιβράβευση είναι αυτή,να σου δίνουν να κάνεις αυτήν την καθημερινή αγγαρεία.Δηλαδή αν κέρδιζε σε μια Ολυμπιάδα τι θα τον έκαναν,θα τον έβαζαν να καθαρίζει και τις τουαλέτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ρουφιανολόγιο έγραψε,όχι ρουφιανολόγος.
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι καθηγητές για τις αγγαρείες τους να επιστρατεύουν τον οποιοδήποτε.Δεν είμαστε υποτελείς τους,ίσα ίσα,απ'τους φόρους μας πληρώνονται.
Το "καλό παιδί" πως ορίζεται ακριβώς?

Δεν καταλαβαίνω τι σκατά επιβράβευση είναι αυτή,να σου δίνουν να κάνεις αυτήν την καθημερινή αγγαρεία.Δηλαδή αν κέρδιζε σε μια Ολυμπιάδα τι θα τον έκαναν,θα τον έβαζαν να καθαρίζει και τις τουαλέτες?

Και πάλι φίλτατε γιατί ρουφιανολόγιο?(περιμένω απάντηση Crowley)

Δεν χρειάζεσαι ορισμό για το καλό παιδί.Πες κατευθείαν τι θες να πεις.

Υποτίθεται(και ουσιαστικά έτσι είναι) πως ο απουσιολόγος είναι τυπικό και υπεύθυνο παιδί και για αυτό του δίνεται το απουσιολόγιο.Δηλαδή τι προτίνεις?Τι να γίνεται με το απουσιολόγιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και πάλι φίλτατε γιατί ρουφιανολόγιο?(περιμένω απάντηση Crowley)

Δεν χρειάζεσαι ορισμό για το καλό παιδί.Πες κατευθείαν τι θες να πεις.

Υποτίθεται(και ουσιαστικά έτσι είναι) πως ο απουσιολόγος είναι τυπικό και υπεύθυνο παιδί και για αυτό του δίνεται το απουσιολόγιο.Δηλαδή τι προτίνεις?Τι να γίνεται με το απουσιολόγιο?

Εγώ το αποκάλεσα έτσι?Γιατί ρωτάς εμένα?Απλά διόρθωσα το λάθος.

Δε θέλω να πω κάτι.Απλά το ότι η φράση στερείται νοήματος.

Η δικιά μου οπτική γωνία είναι άνευ σημασίας,αλλά όσο παραμένει το ίδιο σύστημα I guess το λογικότερο θα ήταν το απουσιολόγιο να το συμπληρώνουν μόνοι τους οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ το αποκάλεσα έτσι?Γιατί ρωτάς εμένα?Απλά διόρθωσα το λάθος.

Δε θέλω να πω κάτι.Απλά το ότι η φράση στερείται νοήματος.

Η δικιά μου οπτική γωνία είναι άνευ σημασίας,αλλά όσο παραμένει το ίδιο σύστημα I guess το λογικότερο θα ήταν το απουσιολόγιο να το συμπληρώνουν μόνοι τους οι καθηγητές.

ΟΚ.

Είναι ευκολονόητο και το ξέρεις.Τέλος πάντων.

ΟΚ για το σύστημα είναι άλλη κουβέντα συμφωνώ, παρόλα αυτά κατάλαβε πως το απουσιολόγιο μερικές φορές είναι και κίνητρο για τους μαθητές ώστε να διαβάσουν περισσότερο και να κυνηγήσουν καλύτερους βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ειστε υπερ ή κατα του απουσιολογιου????????τεκμηριωστε την απαντηση σας



προσωπικα ειμαι κατα...:angelnot::rolleyes:το θεωρω ρουφιανολογιο οπως ειπε και ο fockos νομιζω σε αλλο θεμα

Eννοείς το απουσιολόγιο ως...θεσμό (αν καταλαβαίνω σωστά); Είναι μία καθαρά τυπική διαδικασία που θα μπορούσε να την κάνει ο οποιοσδήποτε, όχι μόνο ο καλύτερος.

Από την άλλη δεν μπορώ να διαλέξω αν είμαι υπέρ ή κατά του απουσιολογίου.
Θα έλεγα ότι η δικαιολογία "αν ένας μαθητής υπερβεί το όριο χ,ψ,ω των απουσιών θα πρέπει να επαναλάβει την τάξη, γιατί δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσει", μου φαίνεται κάπως χαζή.Αφού, στην 3η λυκείου τα περισσότερα παιδιά παρακολουθούν μαθήματα σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα άρα δεν τους λείπουν οι γνώσεις.Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι αυτός είναι και ο λόγος των εξετάσεων στο τέλος!
Βέβαια, αν δεν υπήρχαν οι απουσίες (+ κατ'επέκταση το απουσιολόγιο) το σχολείο θα έχανε το ρόλο του.Στη Γερμανία + στη Σουηδία (αν θυμάμαι καλά) αν ένας μαθητής υπερβεί το όριο κάποιων απουσιών (νομίζω 25) πληρώνει κάποιο ποσό στο κράτος, αφού θεωρούνται χαμένα λεφτά! Όμως, τα σχολεία εκτός απο το διδακτικό περιεχόμενο μας προσφέρουν και "γνώσεις" για τη μελλοντική μας ζωή(λέμε τώρα).Με αυτό τον τρόπο, του απουσιολογίου, μαθαίνει ο μαθητής ότι όταν θα εργάζεται κάπου δεν γίνεται να πηγαίνει ότι ώρα θέλει.

Πάντως, γίνεται φασαρία για το τίποτα.Πολύ συζήτηση και βαβούρα για ένα τετραδιάκι! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
οταν ρωταω αν ειστε υπερ ή κατα ,ρωτω πως θεωρειτε το απουσιολογιο ως σχολικο ''θεσμο''...οχι σαν το αντικειμεο...με το τετραδιο ειμαστε ολοι υπερ με τον τροπο που χρησιμοποιειται ειμαι εντελως κατα ...

alchemist δυστυχως στον εκπαιδευτικο ΄΄μεσαιωνα΄΄ της ελλαδας εχει πρωταρχικο ρολο το απουσιολογιο..γινεται φασαρια..λενε οι καθηγητες ''μηπως θελετε να δειτε το ονοματακι σας γραμμενο στο απουσιολογιο?"", παιρνεις καπου ωριαια αποβολη ερχεται ο επομενος καθηγητης και λεει"" ααα παπαθανοσοπουλε παλι φασαριες εκανες ??"οι απουσιολογοι ειναι παντα τα παιδια που θεωρουνται ρουφιανοι , φυτα και τσιρακια των καθηγητων απο τους περισσοτερους μαθητες .συνηθως βριζονται πισω απ την πλατη τους αδικα ,ξεαδικα δεν ξερω..και ξερετε απο τι εχει δημιουρφηθει αυτο....φυσικα απο εκεινο το σκ@#!τοτετραδιο που εχουν .....


αλχεμπιστ ημουν και εγω απουσιολογος σε ολο το γυμνασιο και το εχω δει το εργο....γι αυτο και φετος δεν το ανελαβα ενω ημουν πρωτη απουσιολογος.....δεν ειναι λοιπον θεμα ζηλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Είναι ευκολονόητο και το ξέρεις.Τέλος πάντων.

ΟΚ για το σύστημα είναι άλλη κουβέντα συμφωνώ, παρόλα αυτά κατάλαβε πως το απουσιολόγιο μερικές φορές είναι και κίνητρο για τους μαθητές ώστε να διαβάσουν περισσότερο και να κυνηγήσουν καλύτερους βαθμούς.

Nope.No matter what I believe,οποιονδήποτε ορισμό και αν μου δώσεις για το "καλό παιδί",όσοι και αν συμφωνήσουν,εγώ θα τον αρνούμαι,με μόνη αιτία το ότι εφ'όσον there isn't a single mathematical argument to support the objectivity of this claim (& we need objectivity,when we apply something to a whole system),I can do it indefinitely.

Three objections:
-Γιατί θα πρέπει το εκπαιδευτικό σύστημα να ενθαρρύνει τη βαθμοθηρία? (αφού το απουσιολόγιο δίνεται βάσει βαθμών,όχι βάσει κατανόησης,ευρύτερων γνώσεων or whatever)
-Η λογική του θα "κάνω το Χ για να κερδίσω το Υ",είναι λογική για τα ζωάκια."Πήδα,μικρέ Ρούντολφ και θα σου δώσω μπισκοτάκι".Αντί το εκπαιδευτικό σύστημα να προσπαθεί να μάθει στα παιδιά ότι διαβάζουν για τον εαυτό τους,να τα μετατρέπει σε ζωάκια του τσίρκου?
-Even if I accept all that,τι επιβράβευση είναι η αγγαρεία?Ας τους δώσει laptop,ή...μπισκότα.Τι σκατά επιβράβευση είναι αυτή,που σου δίνουν μια αγγαρεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αλχεμιστ πες μας τους λογους που εισαι υπερ του απουσιολογιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά του απουσιολογίου γιατί είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει καθώς η παρακολούθηση των μαθημάτων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι υποχρεωτική.

Βέβαια είναι μια αγγαροδουλειά που αναλαμβάνει να την κάνει ένας μαθητής χωρίς αμοιβή. Θεωρώ ότι αυτή η μέθοδος πρέπει να σταματήσει και στα σχολεία να πάνε το σύστημα των καρτών όπως συμβαίνει στους εργαζόμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Kαι από πότε όσοι είναι καλοί μαθητές είναι απαραίτητα και καλά παιδια...??Προσωπικά ξέρω πολλούς μαθητές του 20 που σαν χαρακτήρες είναι κ*λ@παιδα.
Τώρα για το αν πρέπει να καταργηθεί το απουσιολόγιο δεν είμαι σίγουρη...Απ'τη μία θα ήθελα να μην υπάρχει γιατί είναι άδικο να γεμίζεις απουσίες επειδή αρρώστησες ή κάτι σου συνάβη αλλά απ'τη άλλη δεν μπορεί να περνάνε την τάξη παιδιά που σπάνια πατάνε το πόδι τους στην τάξη.Δεν ξέρω....Είμαι κάπου ανάμεσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε θα είμαι υπέρ του απουσιολογίου στο Λύκειο(που η εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική από το νόμο),μόνο όταν οι καθηγητές βάζουν αντικειμενικότατα στον κάθε μαθητή το βαθμό που αξίζει.Δηλαδή αν η παρουσία σου στην τάξη αξίζει για 5/20,να παίρνεις 5/20.Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.Το απουσιολόγιο δεν υπάρχει για να σε κρατά δέσμιο,αν θέλεις σηκώνεσαι και φεύγεις.Αλλά όχι και να μην ξέρουμε πόσο ποσοστό της παράδοσης παρακολούθησε ο καθένας.Ειδικά τα όρια απουσιών της Ελλάδας σε σχέση με άλλες χώρες είναι της πλάκας.






Το απουσιολόγιο πάντως θα έπρεπε να είναι ευθύνη του καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
ΡΟΥΦΙΑΝΟΛΟΓΟΣ?
ΓΙΑΤΙ?
Επειδή διαβάζει περισσότερο από τους υπόλοιπους?
Επειδή για τις αγκαρείες τους, οι καθηγητές επιστρατεύουν τον απουσιολόγο και όχι αυτόν που έχει 5 μαθήματα κάτω από την βάση?
Ή μήπως επειδή συνήθως είναι και καλό παιδί και έτσι οι καθηγητές τον συμπαθούν?

???

Η ζήλεια δεν είναι καλό πράγμα.Το να έχεις το απουσιολόγιο είναι μια μορφή επιβράβευσης των κόπων.Ίσως βέβαια να υπάρχουν και τα γλυφτρόνια-απουσιολόγοι ΟΚ.Όμως μην πιαστείς από αυτό για να μου απαντήσεις.:)


Γιατί θέλεις να επιβραβεύονται οι κόποι σου έτσι;Επίσης,δεν διαβάζεις για να σου δώσουν το απουσιολόγιο,αλλά το κάνεις επειδή το θέλεις.Μια διευκρίνηση,γιατί δεν είναι πάντα έτσι.Καλό παιδί
καλός μαθητής.Το να κυνηγάει κανείς το απουσιολόγιο μου φαίνεται υποκριτικό και γίνεται για την αυτοπροβολή του εκάστοτε μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γιατί θέλεις να επιβραβεύονται οι κόποι σου έτσι;Επίσης,δεν διαβάζεις για να σου δώσουν το απουσιολόγιο,αλλά το κάνεις επειδή το θέλεις.Μια διευκρίνηση,γιατί δεν είναι πάντα έτσι.Καλό παιδί
καλός μαθητής.Το να κυνηγάει κανείς το απουσιολόγιο μου φαίνεται υποκριτικό και γίνεται για την αυτοπροβολή του εκάστοτε μαθητή.

σωστος........

και αν το καλοσκεφτουμε το απουσιολογιο δεν ειναι ουσιαστικα εκεινο που ωθει τους μαθητες στην βαθμοθηρια?:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Που λέτε, εγώ είμαι απουσιολόγος, αλλά θα το παρατήσω:happy: Δε μου αρέσει να βάζω απουσίες και αποβολές:(

Μια φορά, τώρα που λέτε για τον χαρακτήρα των "καλών μαθητών", μου πονούσε το κεφάλι και είπα την αναπληρωματική να πάρει τη θέση μου, για εκείνη την ημέρα. Εκείνη την ημέρα, έτυχε να μαλώσει με μια φίλη της και της είπε "Θέλεις να σου βάλω απουσία να σταματήσεις;" Αυτό το είπε η αναπληρωματική απουσιολόγος στη φίλη της, καλά διαβάσατε:stunned:

Προσωπικά είμαι κατά, επειδή οι καθηγητές το χρησιμοποιούν για να εκβιάσουν τους μαθητές-.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αδαμαντια:

Φυσικά και όχι,αν ο μαθητής έχει λογική.Ποιος σου ειπε κατ'αρχην πως οι βαθμολογιες ειναι παντα αντικειμενικοτατες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εκείνη την ημέρα, έτυχε να μαλώσει με μια φίλη της και της είπε "Θέλεις να σου βάλω απουσία να σταματήσεις;" Αυτό το είπε η αναπληρωματική απουσιολόγος στη φίλη της, καλά διαβάσατε:stunned:
Ο απουσιολόγος δεν έχει την εξουσία να βάζει απουσίες απλώς κάνει την αγγαροδουλειά. Αν κάποιος παρακολούθησε το μάθημα και του μπήκαν απουσίες θα βρει το δίκιο του και ο απουσιολόγος θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις.Ο καθηγητής υποτίθεται ότι ελέγχει αν αυτά που έγραψε είναι ορθά και υπογράφει

Κατάργησης των απουσιών (πρακτικά προαιρετική παρακολούθηση) θα κάνει το σχολείο εξεταστικό κέντρο.... και όχι φορέα μάθησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μια φορά, τώρα που λέτε για τον χαρακτήρα των "καλών μαθητών", μου πονούσε το κεφάλι και είπα την αναπληρωματική να πάρει τη θέση μου, για εκείνη την ημέρα. Εκείνη την ημέρα, έτυχε να μαλώσει με μια φίλη της και της είπε "Θέλεις να σου βάλω απουσία να σταματήσεις;" Αυτό το είπε η αναπληρωματική απουσιολόγος στη φίλη της

Εγώ θα έλεγα ναι να δω τι θα έκανε το μ@λ#κισμ$νο.Μπορεί να μπλέξει περισσότερο από όσο νομίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top