• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μπραβο σε αυτους που ειναι στην προσπαθεια να το κοψουν!!

Διαβαζα τα σχολια που λετε για το ποσο ασχημα σου μυριζουν πλεον οι καπνιστες, εγω το εχω κοψει εδω και ενα χρονο, και πραγματικα εκπλησσομαι ακομα και τωρα με τη διαφορα... Χτες ας πουμε, πηγα σε μια παμπ, και σημερα το πρωι πηγα να βαλω το τζιν που φοραγα χτες και μου ηρθε αναγουλα... Δεν το ειχα παθει ποτε αυτο οσο καπνιζα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Βάλτε με κι έμενα στην παρέα σας! :)
Μετά από ένα χρόνο καπνίσματος, σήμερα αποφάσισα να το σταματήσω.
Τόσο καιρό, ούτε την υγεία μου σκέφτηκα, ούτε την υγεία των διπλανών μου, ούτε την κακοσμία ούτε ούτε ούτε...
Ο λόγος που το αποφάσισα ήταν ότι σήμερα (στην ουσία τις τελευταίες μέρες) συνειδητοποίησα ότι δεν ευχαριστιέμαι πια τα τσιγάρα που κάνω και ότι καπνίζω μόνο από συνήθεια, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου.
Έκανα και το αποφασιστικό βήμα να πετάξω το πακέτο μου και πλέον έχω να δηλώσω πως από δω και πέρα θα είμαι άκαπνος!
Αυτά από μένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλωσόρισες ifritακο! :clapup: :clapup: :clapup:
Μπράβο για την απόφασή σου (ξέρεις η μισή προσπάθεια είναι η ...απόφαση! :)
Να ξέρεις πως οι πρώτες 2-3 μέρες είναι οι δύσκολες, μετά είναι θέμα θέλησης! :)
Να δώσουμε ραντεβού εδώ σε μια εβδομάδα να πούμε και οι δύο πως είμαστε ακόμα άκαπνοι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αμέ, μέσα!
Επίσης σημαντικό είναι να το ανακοινώνεις πιστεύω, γι αυτό έκανα το ποστ, και ευτυχώς έχω και την συμπαράσταση :D
Λοιπόν, την άλλη Κυριακή θα γράψω ειλικρινά τι έγινε μέσα στην εβδομάδα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γινόμαστε όλο και περισσότεροι! Ωραία είναι! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ναι κι εγώ αυτό σκεφτόμουν σήμερα που διάβασα το thread, και επίσης η ύπαρξη του και μόνο μου έδωσε πολύ κουράγιο να πάρω την απόφαση ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ίφριτ, θυμίσου, είμαστε μαζί σου :clapup: :clapup: :clapup:
(Ακόμα κι εμείς οι μη καπνίζοντες :))


Να μας πεις νέα σε 3 ημέρες, απ' ό,τι είδα πιο πάνω, είναι οι πιο δύσκολες. :)
Και να προσέξεις τον τίτλο του ποστ μου :stupid: ;)



Εγώ λέω να οργανώσουμε meeting στα Starbucks μες στο καταχείμωνο, θα βοηθήσει κι άλλους να μπουν στο κλαμπ. :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α ρε George τι μου θύμησες τώρα...

Ζήτω τα meetings στα Starbucks, αλλά ΜΕΣΑ! :devil:
(Άμα με δείρει η Michelle, δίκιο θα 'χει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ευχαριστώ ρε Γιώργο!
Κι εγώ τις μέρες που έρχονται φοβάμαι, κυρίως επειδή τα διαλείμματα στο σχολείο τα έχω συνδυάσει με το τσιγάρο. Μάλλον θα κυκλοφορώ με το κομπολόι μου στο σχολείο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν σας έρχεται διάθεση για τσιγάρο, η καλύτερη λύση είναι αυτή της Κουέ, δηλ ένα (δύο, τρια) ποτήρια νερό. Όταν βγαίνετε έξω, έχω ακούσει πως η καλύτερη επιλογή είναι το κόκκινο κρασί, διότι περιέχει αντιοξειδωτικά και για κάποιο λόγο (που δεν θυμάμαι) δεν σε κάνει να θες πιο πολύ να καπνίσεις.. Εγώ το πακέτο με τα τσιγάρα μου, το είχα καμιά εβδομάδα μες στη τσάντα μου, μέχρι που βαρέθηκα να το πηγαινοφέρνω και το πέταξα. :D Επίσης αν μπορείτε ή κόψτε τους καφέδες ή μειώστε τους, διότι προκαλούν μεγαλύτερη επιθυμία για τσιγάρο.. (εγώ δεν μπορούσα και απλά άρχισα να τους κάνω πάρα πολύ ελαφρούς.. αλλά στην ουσία μόνο έναν καφέ πίνω όλη μέρα- το πρωί στην δουλειά- κι αυτόν με μια κοφτή κουταλιά καφέ σε λίγο νερό και το υπόλοιπο ποτήρι το γεμίζω με φρέσκο γάλα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:clapup: γερα Ιφριτττττττ γερααααααααα :clapup: :clapup:



η Kajira πάντως εχει μεγάλο δίκιο για τους καφέδες!!!
εγω επινα 3-4 τη μέρα με δυο κουταλιες ΝΕΣ ο καθένας μέσα!!!
Σταδιακά τους έκοψα (χωρις να το καταλάβω :clapup: ) και πλέον είμαι σοτν έναν γαλλικο τη μέρα!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
βασικα επειδη ο οργανισμος θελει περιπου 2-4 μερες για να επαναφερει τους νευροδιαβιβαστες στα φυσιολογικα τους φροντισε να κανεις υπομονη και αν θες τρωγε "μ@λ@κιες" σοκολατες κτλ δηλαδη, ωστε να περιορισεις καπως το συνδρομο στερησης. Θα σου ελεγα να παρεις τιποτα αμφεταμινες αλλα αυτο ειναι χειροτερο:P

Other than that κουραγιο, τρεις μερες αντεχονται, θα φανουν τεραστιες και μακριες, αλλα να ξερεις οτι στο τελος τους υπαρχει φως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Η πρώτη μέρα, σήμερα δηλαδή, πολύ δύσκολη, σε ορισμένες στιγμές με έπιανε μια τρομερή επιθυμία και πραγματικά δεν ήξερα τι να κάνω, από 'δω και πέρα θα έχω το κομπολόι μου μαζί. Φοβάμαι αυτές τις πρώτες μέρες για τα νεύρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η πρώτη μέρα, σήμερα δηλαδή, πολύ δύσκολη, σε ορισμένες στιγμές με έπιανε μια τρομερή επιθυμία και πραγματικά δεν ήξερα τι να κάνω, από 'δω και πέρα θα έχω το κομπολόι μου μαζί. Φοβάμαι αυτές τις πρώτες μέρες για τα νεύρα μου...
Καλώς τονα.


Έκανες ήδη ένα πολύ μεγάλο βήμα :clapup: :clapup:
Απλά θα τα καταφέρεις, εάν έχεις τη θέληση :D

Κι εμείς μαζί σου.. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πραγματικά χαίρομαι πολύ που διαβάζω εσάς που το κόβεται. Ακόμα περισσότερο χαίρομαι για τους λόγους που το κάνετε. Όχι γιατί σας το είπε ένας γιατρός αλλά γιατί ο καθένας για δικούς του λόγους συνηδειτοποιεί το λάθος της συνήθειας.

Και ακόμα χαίρομαι που οι πλειοψηφία των προς απεξάρτηση είναι γυναίκες, καθώς έχω την αίσθηση ότι οι άνδρες το έχουν μειώσει και οι γυναίκες το έχουν αυξήσει όταν βγαίνω έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πλέον συνειδητοποιώ ότι δεν θυμάμαι πόσες μέρες είναι που το έχω κόψει κι αυτό μόνο αν μου μυρίσει καπνός.. μου μοιάζει πάντως πολύ μακρινή η εποχή που κάπνιζα (και δεν πρέπει να είναι πάνω από 15,16 μέρες..) Και δεν το σκέφτομαι καν να το ανάψω, παρόλο που η προσωπική μου ζωή δεν θα έλεγα πως είναι και στην καλύτερη της φάση!

:clapup: (για την επιλεκτική αμνησία!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όταν βγαίνετε έξω, έχω ακούσει πως η καλύτερη επιλογή είναι το κόκκινο κρασί, διότι περιέχει αντιοξειδωτικά και για κάποιο λόγο (που δεν θυμάμαι) δεν σε κάνει να θες πιο πολύ να καπνίσεις..
Αγαπητή Kajira δεν συμφωνώ να αντικατασταθεί το τσιγάρο με κάτι άλλο και ιδιαίτερα με αλκοόλ. Κατ' αρχήν πρόσεξες την ηλικία;;; και κατά δεύτερον, σε όλες τις ηλικίες υπάρχει ο κίνδυνος να έχουμε εξάρτηση από το αλκοόλ και πέφτουμε σε άλλο κανάλι μετά. Γι' αυτό νομίζω οτι το κομπολογάκι είναι η καλύτερη λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αγαπητή Kajira δεν συμφωνώ να αντικατασταθεί το τσιγάρο με κάτι άλλο και ιδιαίτερα με αλκοόλ. Κατ' αρχήν πρόσεξες την ηλικία;;; και κατά δεύτερον, σε όλες τις ηλικίες υπάρχει ο κίνδυνος να έχουμε εξάρτηση από το αλκοόλ και πέφτουμε σε άλλο κανάλι μετά. Γι' αυτό νομίζω οτι το κομπολογάκι είναι η καλύτερη λύση

Καλέ κατάλαβες εντελώς λάθος! Δεν είπα να μη καπνίζεις και να πίνεις.. είπα απλά πως αν έχεις βγει έξω και θέλεις κάτι να πιεις (και εννοούσα να είσαι σε ηλικία κατάλληλη για τέτοια!), καλύτερα να προτιμήσεις να πιεις κόκκινο κρασί, αντί για οτιδήποτε άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλά κι εγώ μπορώ να πιω ένα ποτήρι, δεν είμαι και μωρό :P
Πάντως την συμβουλή σου θα την λάβω υπ' όψην μου, γιατί τώρα με τον καφέ χωρίς τσιγάρο έχω πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλά κι εγώ μπορώ να πιω ένα ποτήρι, δεν είμαι και μωρό :P
Πάντως την συμβουλή σου θα την λάβω υπ' όψην μου, γιατί τώρα με τον καφέ χωρίς τσιγάρο έχω πρόβλημα...
Κόψε και τον καφέ! :P


Αλήθεια, πώς πάει η αποτοηξίνωση; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top