Αξιολογήστε/πληροφορήστε μας για τη σχολή σας!

ΕιρΚαγιαν.

Νεοφερμένος

Η ΕιρΚαγιαν. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Επειδη δεν με ενδιαφερουν τοσο οι τιτλοι αλλα η ουσια υπαρχει καποιος που εχει τελειωσει ή σπουδαζει το βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων στα ιωαννινα ; πως ειναι σαν τμημα και σε τι υστερει/υπερτερει απο το βιολογικο γιατι απο οσο ξερω ειναι 5 χρονια και βγαινεις παλι με πτυχιο βιολογου. τι διαφορα υπαρχει αργοτερα στην αγοραα εργασιας ειτε στο εσωτερικο ειτε στ εξωτερικο .. τι γινεται με τα μεταπτυχιακα και ειναι εξισου αναγνωρισιμο ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ !
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΧΩΡΙΣ ΑΣΑΦΕΙΕΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ .. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕιρΚαγιαν.

Νεοφερμένος

Η ΕιρΚαγιαν. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Δεν ειμαι φοιτήτρια αυτού του τμήματος αλλά είμαι φοιτήτρια βιολογίας και γενικά το εχω ψάξει λίγο το θεμα!!

Να πας στο τμημα αυτό!! Δεν ειναι ουτε πιο κατω, ουτε πιο πάνω απο τις αλλες αναλογες σχολες. Βγαίνεις βιολόγος, μη σε μπερδεύει ο τίτλος!! :P Πολλές φορες οι τίτλοι υπάρχουν απλά για να υπάρχουν.
https://www.bat.uoi.gr/images/files/FEK_Epag.Dikaiomata_BET.pdf
Τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι στον σύνδεσμο...δεν βρίσκω κάποιο σημείο που να υστερούν σε σχέση με εναν αποφοιτου "Βιολογικού".
Ακόμα και αν ανακαλύψεις οτι υπαρχουν κάποια σημεια που "υστερεί", ένα μεταπτυχιακό τα καλύπτει!!


Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες με βοηθουν ιδιαιτερα ! σε ευχαριστω και παλι :) δηλαδη μετα απο τς ''καθαρες'' βιολογιες να βαλω χωρις δευτερη σκεψη αυτη στα γιαννενα ετσι ? πως ειναι τα πραγματα γενικα στν τομεα αυτο ? εννοω εσυ που σπουδαζεις βιολογια πως τα βλεπεις τα πραγματα ? μπορεις να μ δωσεις μια εικονα για το βαθμο δυσκολιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Οδοντιατρικη αθηνας κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Οδοντιατρικη αθηνας κανεις?
κι εγώ θα ήθελα αλλά είναι λίγοι οι φοιτητες οδοντιατρικης στο i-school...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Η Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας, υπαρχει κανενας που πηγαινει, εχει συγγενεις ή εστω γνωριζει τιποτα για το τμημα Μεθολογιας, Ιστοριας & Θεωριας της Επιστημης ( Μ.Ι.Θ.Ε ) στο ΕΚΠΑ?

Ολες οι πληροφοριες ευσπροσδεκτες, αρκει να ειναι τεκμηριωμενες.
Ευχαριστω, εκ των πρωτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τίποτα για το ΔΕΣ του Πα.Πει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Φυσικο Πατρας; Παρεπιπτωντως, πολυ καλο και χρησιμο αυτο που κανετε, ελπιζω να συνεχισουν αλλα μελη να αξιολογουν τις σχολες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι αποψη εχετε για το τμημα εκπαιδευτικης&κοινωνικης πολιτικης ΠΑΜΑΚ,(βγαινεις δασκαλος και νηπιαγωγος ειδικης αγωγης και κοινωνιολογος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αντι-πληροφόρηση για τη σχολή Πολιτικών Μηχανικών Α.Π.Θ.

Καλώς κακώς μπαίνω 5ο έτος. Με την εμπειρία μου εδώ μέσα θαρρώ μπορώ να πω σε γενικές γραμμές το τι θα συναντήσει ο νέος φοιτητής/ρια (Ναι σε σένα μιλάω νεούδι μου).
Δεν έβαλα τυχαία το "αντι-" στην επικεφαλίδα. Δεν θα μιλήσω για το πόσα μέλη ΔΕΠ και για το που είναι χτισμένο το τμήμα, αλλά για το τι πραγματικά υφίσταται -μέσα από το υποκειμενικό βλέμμα του φοιτητή που αυτή τη στιγμή γράφει- σε αυτή τη σχολή.

Αρχικά, έχεις συνολικά 60 μαθήματα να πάρεις το πτυχίο σου.
Από τα 60, τα 44 είναι μαθήματα κορμού και 16 τομέα.

Κορμός

Στα πρώτα 1-2 έτη κάνεις ως επί το πλείστον γενικά μαθήματα, όπως μαθηματικά, στατιστική, σχέδιο, εισαγωγικά μαθήματα μηχανικής που τα διδάσκουν κυρίως κομπλεξικοί άνθρωποι που ακριβώς επειδή νιώθουν κατώτεροι που το μάθημά τους είναι εισαγωγικό (δεν ξέρω το γιατί, αλλά παίζει πολύ στους κύκλους των καθηγητών) βάζουν παν-υπερδύσκολα θέματα ώστε να κόβονται οι μέτριοι φοιτητές και πίσω, για αποκτούν "κύρος" στα μάτια των άλλων καθηγητών. Αποτέλεσμα, πολλοί τελειόφοιτοι να παλεύουν με έννοιες, στην ουσία άχρηστες, για τη μετέπειτα ζωή τους. Οι μεταδοτικότητά τους είναι από μέτρια και κάτω, είναι πολύ ασυνεπείς στο να λύνουν απορίες στους φοιτητές, γενικά ισχύει το "Διδάσκω Α, ζητάω Ρ και παραπάνω".
Το καλύτερο που έχει να κάνει ένας νέος φοιτητής είναι να τα περάσει με όποιο τρόπο μπορεί (σημειώσεις από γνωστούς, παλιά θέματα, αντιγραφή) όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και με τον ελάχιστο κόπο. Η σκληρή δουλειά που ίσως καταβάλει κάποιος που αθώα θα έχει στο μυαλό του (και καλά θα κάνει στο κάτω κάτω) την κατάκτηση γενικότερης γνώσης και εμβάθυνσης, δεν θα ευοδωθεί και θα καταλήξει να χρωστάει πολλά μαθήματα και να παίρνει κακούς βαθμούς. Το διαβάζω για να περάσω είναι πολύ διαφορετικό από το να καταλάβει κάποιος το μάθημα.

Στο 3ο και 4ο έτος η δυσκολία ανεβαίνει κατακόρυφα. Είναι η πρώτη επαφή με την ουσία των αντικειμένων του Πολιτικού Μηχανικού. Ο φοιτητής μας συναντά όλο και πιο δύστροπους ανθρώπους, πληθώρα από εργασίες-τέρατα, και η συνολική ύλη που έχει να κατανοήσει είναι τεράστια σε βαθμό αστείο. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι περίπου τα μισά άτομα της σχολής στο 5ο εξάμηνο περνάνε ένα ή κανένα μάθημα. Οι καθηγητές πολλές φορές άλλα διδάσκουν, άλλα ζητάνε, και εάν ρωτήσεις κάτι έναν καθηγητή, ο άλλος μπορεί να σου το πει αλλιώς. Η υποκειμενικότητα στις εξετάσεις είναι χαρακτηριστική στη σχολή μας.
Και πάλι εδώ, οι παρακολουθήσεις δεν αξίζουν, πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις. Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να προμηθευτεί φροντιστηριακές σημειώσεις που να αξίζουν, παλιά θέματα και να μελετήσει μέσα στο εξάμηνο ή με σκληρούς όρους ένα μήνα πριν τις εξετάσεις. Εάν έχει τη δυνατότητα να πάει κάποιο φροντιστήριο (ή πολλά) και να δώσει έξω εργασίες (θα μιλήσουμε αναλυτικά παρακάτω). Το αφήνω στην κρίση του καθενός να διαλέξει το τι θα κάνει, όταν σφίξουν οι κώλοι.

Στο 4ο έτος, εμβαθύνεις ακόμη περισσότερο στους τομείς του πολιτικού μηχανικού, και μαθαίνει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα (που όπως και πριν, οι καθηγητές τα κάνουν πολύ δυσνόητα χωρίς λόγο). Η μελέτη και οι εργασίες παραμένουν πολλές, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως στο 3ο έτος. Οι καθηγητές εξακολουθούν να βάζουν πολύ δύσκολα θέματα για να "χτυπήσουν" τα φροντιστήρια, με αποτέλεσμα ο μέσος φοιτητής να συνεχίζει να κόβεται.

Από τα 44 μαθήματα του κορμού, τα 21 μαθήματα έχουν υποχρεωτικές εργασίες. Το δύσκολο σε αυτή τη σχολή, είναι όχι μόνο οι εξετάσεις, αλλά οι παραπάνω εργασίες. Πολλές από αυτές είναι εργασίες 60-150+ σελίδες, στις οποίες εξετάζεσαι προφορικά, πέρα από τη γραπτή εξέταση. Αρχίζουν ουσιαστικά από το δεύτερο έτος και συνεχίζονται μέχρι να τελειώσεις τη σχολή σου.
Πέρα από 2-3 εργασίες, οι περισσότερες δεν έχουν να σου προσφέρουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, δεν έχουν επαφή με τις εξετάσεις, και είναι τόσο χαώδεις, που ούτε οι καθηγητές μπορούν να τις ελέγξουν. Υπάρχει πέρα από τη γραπτή, και προφορική εξέταση στις εργασίες, όπου οι καθηγητές προσπαθούν, ειδικά αν σε δουν ντροπαλό ή αγχωμένο να σε φέρουν σε απίστευτα δύσκολη θέση και να σε ντροπιάσουν. Γενικά σε αντιμετωπίζουν σαν κλέφτη και λαμόγιο. Έχουν τον τρόπο να σε κάνουν να καταριέσαι το μάθημά τους, να 'στε σίγουροι.

Τομέας
Εδώ τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα.
Στο 4ο έτος επιλέγεις έναν από τους παρακάτω τομείς
1)Κατασκευαστικό (εμβάθυνση σε θέματα κτηρίων, οικοδομικής, μεθόδους επίλυσης υπερστατικών φορέων, μεταλλικές-σύμμικτες κατασκευές, επίδραση σεισμού στις κατασκευές κ.α.)
2)Γεωτεχνικό (Θεμέλια, Βαθιές Θεμελιώσεις, αλληλεπιδράσεις με το έδαφος, Αντιστηρίξεις, σήραγγες, φράγματα, εκσκαφές, σεισμός..)
3)Υδραυλικό (Λιμάνια, Υδρεύσεις, Αρδευτικά/Αποχετευτικά δίκτυα, περιβαλλοντικές επιπτώσεις...)
4)Συγκοινωνιακό (Δρόμοι, πολύ μπλα-μπλα, κυκλοφοριακά θέματα κλπ)

Οι μισοί φοιτητές επιλέγουν κατασκευαστικό (είναι ο πιο δύσκολος και ακολουθεί σε κάποιο βαθμό τη λογική του κορμού), πολλοί συγκοινωνιακό (για να τελειώνουν γρήγορα, αλλά 2-3 καθηγητές ακόμη και εκεί σου βγάζουν το λάδι). Οι υπόλοιποι πάνε υδραυλικό και ελάχιστοι γεωτεχνικό (εγώ γεωτεχνικό είμαι).

Στο 10ο εξάμηνο εκπονείτε τη διπλωματική εργασία που είναι απαραίτητη για να πάρετε δίπλωμα. Είναι στην ουσία μια κανονική μελέτη πάνω σε κάποιο αντικείμενο (γενικό ή ειδικό) που εξετάζει ο τομέας σας. Διαλέξτε εύκολη διπλωματική. Όλοι στις διπλωματικές παίρνουν καλούς βαθμούς.

Γενικά
Ετοιμαστείτε να δώσετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ (τρία μηδενικά) χρήματα για φωτοτυπίες, τετράδια, σπιράλ, βιβλιοδεσίες. Μέχρι τώρα, μετρώ 4 φύλλα βιβλιοθήκης με πράγματα από τη σχολή, γεμάτα μέχρι το ταβάνι με χαρτούρα.
Περάστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε τα μαθήματα των 2 πρώτων ετών για να μην τρελαθείτε από τις άπειρες εξετάσεις στο μέλλον.
Κανείς δεν κοιτά ή μπορεί να ελέγξει σε βάθος τις εργασίες σας. Μην τρελαίνεστε αν κάτι δεν σας βγαίνει. Βάλτε έναν παραπλήσιο αριθμό και συνεχίστε. Δεν θα εκτιμηθεί ο κόπος σας, και ίσως ούτως ή άλλως πάρετε κακό βαθμό. Οι καθηγητές έχουν τη λογική "Άντε να τελειώνουμε...".
Πάντα να προσπαθείτε να βρίσκετε πρότυπο για τις εργασίες σας. Θα βρείτε ή από παλιότερους ή απ'έξω από τα γραφεία καθηγητών. Μην κωλώσετε, πάρτε τες.
Αν είστε της μόντας (να τη η ελληνική μπαμπεσιά...), σε μερικές εργασίες μπορείτε απλά να αλλάξετε το εξώφυλλο μιας παλαιότερης με το δικό σας. Χαμπάρι δεν θα πάρουν.
3ο ή 4ο ή 5ο έτος ετοιμαστείτε για λίγο πιο χαλαρό διάβασμα (ίσως και εφάμιλλο) σε σχέση με τις πανελλήνιες. Θα καθορίζει το πότε θα τελειώσετε.
Μην προσπαθήσετε να καταλάβετε μέσα από τύπους αποδείξεων το πως καταλήγετε στους τύπους που χρησιμοποιούνται στις εξετάσεις. Το πιθανότερο είναι να χαθείτε και να κοπείτε στις εξετάσεις γιατί δεν θα μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό που σας ζητάει.
Θεωρητικά μαθήματα περάστε τα με όποιο τρόπο μπορείτε (αντιγραφή, σκονάκια).
Ξεφύγετε από τη νοοτροπία του λυκείου. Διαβάστε/λύστε παλιά θέματα, ψυχολογείστε τον καθηγητή και τον τρόπο εξέτασής του, καθώς και το ίδιο το μάθημα. Δεν χρειάζεται να βγάλετε όλη την ύλη για να το περάσετε, απλά να μπορείτε να ανταποκρίνεστε σε αυτά που πέφτουν.
Αγοράστε Επιστημονικό κομπιουτεράκι Casio που να λύνει εξισώσεις έως 2ου βαθμού, πίνακες, ολοκληρώματα, συναρτήσεις κλπ.
Εξασκηθείτε πολύ καλά πριν τις εξετάσεις στο θέμα χρόνου. Ο χρόνος σε πολλά μαθήματα δεν φτάνει ούτε για 3 από τα 4 θέματα.
Πολλά μαθήματα τα δίνετε με κλειστές σημειώσεις ενώ άλλα με ανοιχτές. Στις ανοιχτές να έχετε μαζί σας (διακριτικά) και τις δικές σας σημειώσεις, πέρα από αυτές του μαθήματος που "τυπικά" επιτρέπονται.
Βαθμούς μην περιμένετε.
Αν κοπείτε κάπου, πάντα να πηγαίνετε να βλέπετε τι πήρατε και να πρήζετε να σας περάσουν. Το 4 από το 5 δεν έχει μεγάλη διαφορά πολλές φορές ;)
Προσέξτε τι δηλώνετε. Για να δώσετε ένα μάθημα, πρέπει να το έχετε δηλωμένο σε κάθε εξάμηνο που σκοπεύετε να το δώσετε. Μέχρι και το 4ο έτος αυτός ο αριθμός είναι περιορισμένος. Δηλώστε με προσοχή λοιπόν.
Μην μένετε σε φήμες και δεν δίνεται μαθήματα. Κάντε τα παραπάνω και σχηματίστε τη δική σας γνώμη.
Οι περισσότεροι συμφοιτητές σας δεν θα σας βοηθήσουν, ούτε θα σας δώσουν σημειώσεις (My precious....)
Αν ζοριστείτε στο 3ο/4ο έτος, μην φοβηθείτε και αν έχετε την οικονομική δυνατότητα ξεκινήστε κάποιο φροντιστήριο ή δώστε εργασίες έξω. Δεν έχετε ιδέα πόσοι πηγαίνουν. Το αφήνω στην κρίση του καθενός.
Εάν ακόμη θέλετε να "κατακτήσετε τη γνώση"... Ετοιμαστείτε για 5 χρονιές διαβάσματος πανελληνίων.



Έι, μην τα βάζετε μαζί μου, δεν έκανα εγώ τα πράγματα όπως είναι. Μακάρι να είχα και εγώ κάποιον από την αρχή να μου τα πει. Και δεν είμαι κάποιος τεμπέλης που δεν έχει προσπαθήσει και του φταίνε τα πάντα για τη κατάντια του. Πτυχίο παίρνω λογικά Ιούνιο ή Σεπτέμβριο κανονικά στην ώρα μου. Έκανα πολλές θυσίες για αυτό βέβαια.
Απλά το να μπαίνεις με όνειρα στη σχολή που ήθελες και να φτάνεις στο σημείο να λες "Άντε πια με την κωλοσχολή", έ όσο να ναι είναι άδικο, δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iiwhisperofhope

Νεοφερμένος

Η iiwhisperofhope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να δώσει πληροφορίες για το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο ΕΚΠΑ; (υποχρεωτικά μαθηματα,δυσκολία κλπ ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορει κάποιος να δώσει πληροφορίες για το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο ΕΚΠΑ; (υποχρεωτικά μαθηματα,δυσκολία κλπ ).

θα σου δώσω τα φώτα μου right away, μικρή συνάδελφε (συνήθισέ το, έτσι θα σας λένε οι καθηγητές) :P
λοιπόν, στα 4 πρώτα εξάμηνα τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι 3 (όλα στ' αγγλικά) κι έχει και δύο υποχρεωτικά επιλογής (στα ελληνικά), με τα οποία συνήθως παίρνεις εύκολα βαθμό. από το 5ο εξάμηνο κι έπειτα διαλέγεις κατεύθυνση και τα μαθήματα είναι μόνο στ' αγγλικά. τώρα από άποψη δυσκολίας, πολλοί λένε ότι το αγγλικό είναι δύσκολο τμήμα και θέλει πολύ διάβασμα. εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πολλές δυσκολίες και το διάβασμα μου ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. αυτό, με την προϋπόθεση ότι μέσα στο εξάμηνο ανοίγουμε και κανένα βιβλίο και δεν τα κάνουμε όλα τελευταία στιγμή :rolleyes:
αν χρειαστείς τίποτα άλλο, πες μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iiwhisperofhope

Νεοφερμένος

Η iiwhisperofhope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θα σου δώσω τα φώτα μου right away, μικρή συνάδελφε (συνήθισέ το, έτσι θα σας λένε οι καθηγητές) :P
λοιπόν, στα 4 πρώτα εξάμηνα τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι 3 (όλα στ' αγγλικά) κι έχει και δύο υποχρεωτικά επιλογής (στα ελληνικά), με τα οποία συνήθως παίρνεις εύκολα βαθμό. από το 5ο εξάμηνο κι έπειτα διαλέγεις κατεύθυνση και τα μαθήματα είναι μόνο στ' αγγλικά. τώρα από άποψη δυσκολίας, πολλοί λένε ότι το αγγλικό είναι δύσκολο τμήμα και θέλει πολύ διάβασμα. εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πολλές δυσκολίες και το διάβασμα μου ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. αυτό, με την προϋπόθεση ότι μέσα στο εξάμηνο ανοίγουμε και κανένα βιβλίο και δεν τα κάνουμε όλα τελευταία στιγμή :rolleyes:
αν χρειαστείς τίποτα άλλο, πες μου :D
Ευχαριστώ πολύ, συνάδελφε :D Πάλι καλά που απάντησες γιατί δεν είχα μιλήσει με κανέναν που να εχει περάσει στη σχολή και είχα αρχισει να αγχώνομαι λιγάκι για το τι θα αντιμετωπίσω φέτος εκεί !
Εσύ σε ποιο έτος εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά για όσους ξέρετε κάτι Φέτος πέρασα φαρμακευτική και θέλω να με πληροφορήσετε αν είναι δύσκολη σχολή και τι μέσο όρο ετών αποφοίτησης έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ας επαναφερουμε λιγο το θεμα στην επικαιροτητα!προσωπικα ενδιαφερομαι γξα πολυτεχνικες σχολες...οποιος μπορει να βοηθησει ευπροσδεκτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας! είμαι μαθητρια της Α λυκειου και οπως καταλαβαινετε φετος εχω αρχισει να ανησυχω για το μελλον μου, τις πανελλαδικες κλπ...θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν όσους έχουν περάσει φαρμακευτική ή έχουν ακούσει για αυτή τη σχολή αν μπορούν να μοιραστούν την εμπειρία τους(ή τις πληροφορίες που γνωρίζουν για τη σχολή) ... πόσο διάβασμα χρειαστηκε? Πως σας φαίνεται η σχολη? Τα μαθήματα είναι δυσκολα/ενδιαφεροντα? ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σπουδάζω στη Φαρμακευτική. Τα μόρια για να μπεις στη σχολή είναι υψηλά, είναι από τις περιζήτητες σχολές και χρειάζεται αρκετό και συστηματικό διάβασμα στη Γ' λυκείου. Η ίδια η σχολή θεωρείται από τις δυσκολότερες τόσο από άποψη μαθημάτων, όσο και των πολλών εργαστηρίων που υπάρχουν. Για το αν είναι ενδιαφέροντα τα μαθήματα...εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σου. Εμένα μου αρέσει πολύ το αντικείμενο και για αυτό την επέλεξα αυτή τη σχολή. Μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, λοιπόν. Βέβαια, έχεις ακόμα καιρό για να τα σκεφτείς αυτά. Προς το παρόν επικεντρώσου στα μαθήματα που έχεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ένα αναγκαίο επάγγελμα κατ' εμέ, εάν σκεφτείς ότι ο φαρμακοποιός είναι μισός γιατρός.
Επίσης πολύ χημεία θα χρειαστεί από όσο ξέρω!

Να πας, και βέβαια, πολύ καλή επιλογή :) Στην επόμενη ζωή μου θα το διάλεγα πάντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ένα αναγκαίο επάγγελμα κατ' εμέ, εάν σκεφτείς ότι ο φαρμακοποιός είναι μισός γιατρός.
Επίσης πολύ χημεία θα χρειαστεί από όσο ξέρω!

Να πας, και βέβαια, πολύ καλή επιλογή :) Στην επόμενη ζωή μου θα το διάλεγα πάντως ;)

Ο Φαρμακοποιός δεν είναι ούτε μισός Ιατρός, ούτε ολόκληρος Ιατρός. ΔΕΝ είναι Ιατρός και ο χαρακτηρισμός "Μισός Ιατρός" θεωρείται μάλλον υποτιμητικός. Η Ιατρική και η Φαρμακευτική είναι δυο ξεχωριστές επιστήμες οι οποίες παλαιότερα ασκούνταν από το ίδιο άτομο, αλλά τους τελευταίους 10 αιώνες έχουν διαχωριστεί οι δυο επιστήμες και θεωρούνται ισότιμες! Βέβαια, δεν φταίς σε κάτι, φταίνε ορισμένοι φαρμακοποιοί στα φαρμακεία που το παίζουν Ιατροί με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί παρεξήγηση σχετικά με το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gramm

Νεοφερμένος

Ο gramm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Διαφορες αναμεσα σ αυτες τις σχολες και καποια χαρακτηριστικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Το πανεπιστημιο θεσσαλιας δεν εχει μαθηματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top