Τομέας Ιατρικών Εργαστηρίων

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν είναι φοιτητές στα συγκεκριμένα τμήματα, μαθητές θεωρητικής και σε τι βαθμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
είμαι η κοπέλα που είχα ρωτήσει πριν δύο χρόνια περίπου για τα ιατρικά εργαστήρια...τώρα διανύω το δεύτερο εξάμηνο στα ιατρικά εργαστήρια!κάποτε ζητούσα πληροφορίες για το τμήμα αυτό, τώρα δίνω και χαίρομαι γι'αυτό!
λοιπόν,στο τμήμα αυτό εισάγονται πολλοί φοιτητές της θεωρητικής κατεύθυνσης και σε πληροφορώ ότι αποτελεί την πλειοψηφία!είναι ελάχιστοι της τεχνολογικής και πόσο μάλλον τη θετικής κατεύθυνσης...μάλιστα είναι αρκετοί και από επαλ,τεχνικά κλπ...
για μένα είναι λυπηρό σε μία πορεία θετικής διόδου να εμπλέκονται τόσοι θεωρητικοί,αν βέβαια υποστηρίζουν την σχολή και ενδιαφέρονται πραγματικά τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα!αλλά όλοι ήθελαν πρώτα φυσικοθεραπεία ,λογοθεραπεία...και τελικά είναι στα ιατρικά παρά την θέληση τους......δυστυχώς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
καλησπερα..σπουδαζω σε ιεκ το συγγεκριμενο επαγγελμα αλλα ενδιαφερομαι να ξαναδωσω του χρονου πανελινιες για να μπω στο τει..με συνφερει κατι τετιο?πως ειναι εκει τα πραγματα γνωριζει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Halo
Εγώ είμαι φοιτητής των ΙΕ Λάρισας, τελειώνοντας τώρα το 6ο εξάμηνο. Όπως είπε και η κοπελιά παραπάνω, η πλειοψηφία (και εγώ μέσα) ανήκει στην θεωρητική.
Δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κατ' εμέ, μόνο τα μαθηματικά και η φυσική(θεωρία) του 1ου εξαμήνου μας δυσκολεύουν ιδιαίτερα. Και αυτά περνιούνται (μιλάω για τη λάρισα δε ξέρω για τις άλλες πόλεις). Η σχολή γενικά είναι εύκολη, 4-5 είναι τα μαθήματα-παλούκια.
καλησπερα..σπουδαζω σε ιεκ το συγγεκριμενο επαγγελμα αλλα ενδιαφερομαι να ξαναδωσω του χρονου πανελινιες για να μπω στο τει..με συνφερει κατι τετιο?πως ειναι εκει τα πραγματα γνωριζει κανεις?
Το πτυχίο του ΤΕΙ είναι σαφώς ανώτερο του ΙΕΚ και σου δίνει κάποιες επιλογές που το ΙΕΚ δε μπορεί(πχ μεταπτυχιακό).
Το αν σε συνεφέρει είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σου αναφέρω μερικά υπέρ και κατά:
- Είτε είσαι από ΙΕΚ είτε από ΤΕΙ για δουλεία στον ιδιωτικό τομέα τις ίδιες πιθανότητες και τον ίδιο μισθό θα έχεις. Θα γλιτώσεις δλδ τουλάχιστον 2 χρόνια και αρκετό διάβασμα.
- Τα άτομα των ιεκ πλέον έχουν περισσότερες πιθανότητες για δουλειά στο δημόσιο(ζητάνε περισσότερους ΔΕ επειδή παίρνουν μικρότερο μισθό), αν και δεν ξέρω τι ισχύει με την πιστοποίηση.
- Από ΙΕΚ δεν έχεις την επιλογή για μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες σε άλλη σχολή.
- Επίσης δεν έχεις την επιλογή αναγνώρισης πτυχίου στο εξωτερικό.

Αν απλά θέλεις να έχεις ένα χαρτί για να μπορείς να δουλέψεις αύριο-μεθαύριο καλύτερα να μείνεις στα ΙΕΚ. Η ακόμα καλύτερα αν μπεις σε ΤΕΙ μπες σε άλλο τμήμα, πχ νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Halo
Εγώ είμαι φοιτητής των ΙΕ Λάρισας, τελειώνοντας τώρα το 6ο εξάμηνο. Όπως είπε και η κοπελιά παραπάνω, η πλειοψηφία (και εγώ μέσα) ανήκει στην θεωρητική.
Δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κατ' εμέ, μόνο τα μαθηματικά και η φυσική(θεωρία) του 1ου εξαμήνου μας δυσκολεύουν ιδιαίτερα. Και αυτά περνιούνται (μιλάω για τη λάρισα δε ξέρω για τις άλλες πόλεις). Η σχολή γενικά είναι εύκολη, 4-5 είναι τα μαθήματα-παλούκια.

Το πτυχίο του ΤΕΙ είναι σαφώς ανώτερο του ΙΕΚ και σου δίνει κάποιες επιλογές που το ΙΕΚ δε μπορεί(πχ μεταπτυχιακό).
Το αν σε συνεφέρει είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σου αναφέρω μερικά υπέρ και κατά:
- Είτε είσαι από ΙΕΚ είτε από ΤΕΙ για δουλεία στον ιδιωτικό τομέα τις ίδιες πιθανότητες και τον ίδιο μισθό θα έχεις. Θα γλιτώσεις δλδ τουλάχιστον 2 χρόνια και αρκετό διάβασμα.
- Τα άτομα των ιεκ πλέον έχουν περισσότερες πιθανότητες για δουλειά στο δημόσιο(ζητάνε περισσότερους ΔΕ επειδή παίρνουν μικρότερο μισθό), αν και δεν ξέρω τι ισχύει με την πιστοποίηση.
- Από ΙΕΚ δεν έχεις την επιλογή για μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες σε άλλη σχολή.
- Επίσης δεν έχεις την επιλογή αναγνώρισης πτυχίου στο εξωτερικό.

Αν απλά θέλεις να έχεις ένα χαρτί για να μπορείς να δουλέψεις αύριο-μεθαύριο καλύτερα να μείνεις στα ΙΕΚ. Η ακόμα καλύτερα αν μπεις σε ΤΕΙ μπες σε άλλο τμήμα, πχ νοσηλευτική.


Επειδή συναναστρέφομαι με πολλούς Παρασκευαστές έχω να πω πως στο δημόσιο, οι μισθοί τόσο των ΔΕ όσο και των ΤΕ έχουν πέσει κατακόρυφα και πως οι προσλήψεις είναι ανύπαρκτες. Σε όλα τα εργαστηριακά τμήματα (ανοσολογικό - μικροβιολογικό - κυτταρολογικό κα.) νομαρχιακού νοσοκομείου έχουν φύγει 6 άτομα και η τελευταία πρόσληψη έγινε πριν 9 χρόνια.... :whistle:
Νομίζω ,λοιπόν, πως τα δεδομένα στην αγορά εργασίας είναι απογοητευτικά, καθώς κάτι ανάλογο επικρατεί και στον ιδιωτικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις ποση διαφορα εχει στον μισθο ενας που εχει τελειωσει ιεκ ιατρικων εργαστηριων με εναν που εχει τελειωσει τει ιατρικων εργατσηριων;;επισης στην αγορα εργασιας δεν δινονται λιγοτερες θεσεις σε αποφοιτους των ιεκ ή μηπως κανω λαθος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει διαφορά στο μισθό και ουσιαστικά ούτε στις θέσεις που υπάρχουν, μιας κ δε θα σε ρωτήσουν που τελείωσες αλλά τι ξέρεις. Στο δημόσιο απ' όσο ξέρω η διαφορά στο μισθό είναι αισθητή(δε ξέρω ακριβώς νούμερα) και δίνονται γι' αυτόν τον λόγο περισσότερες στους ΔΕ παρά σε εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia.saade

Νεοφερμένος

Η sofia.saade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα, ειμαι σχεδον 17 και σκεφτομαι του χρονου να δηλωσω τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων.Εχω πολλες αποριες πανω σ αυτο,οπως με το μεταπτυχιακο τι παραπανω μπορεις να κανεις σ αυτον τον τομεα..και ποια η επαγγελματικη αποκατασταση..
Ακομα ποια ειναι η μεγαλητερη θεση που μπορει να φτασει κανεις εδω.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marchos

Νεοφερμένος

Ο Marchos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μηπως γνωριζει καποιος αν ειναι αυτο (https://www.teiath.gr/seyp/iatrika_ergastiria/articles.php?id=2515&lang=el ) το προγραμμα σπουδων στα ιατρικα εργαστηρια Αθηνας?Σε αλλες ιστοσελιδες εχουν αλλα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας ,ειμαι καινουριο μελος της κοινοτητας ,εδωσα πανελληνιες το σχολικο ετος 2012-2013 και με ενδιαφερουν τα ιατρικα εργαστηρια.Αρχικα να πω οτι ημουν μαθητης θεωριτικης αλλα περναω σε σχολες φιλολογιας και ιστοριας/αρχαιολογιας που ομως εκτος απο το οτι δεν με ενδιαφερουν και τοσο εχω ακουσει οτι δεν προσφερουν πλεον επαγγελματικη αποκατασταση εδικα για τα τμηματα φιλολογιας .Με μαθημα επιλογης τη βιολογια ανοιξα το 3ο πεδιο του οποιου οι σχολες με ενδιαφερουν περισσοτερο ,ενα απο τα τμηματα στο οπιο περναω ειναι και τα ιατρικα εργαστηρια τα οποια με ενδιαφερουν ,κοιταξα τα μαθηματα και ειδα οτι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολα ,επισης ειμαι καλος στη χημεια οποτε δεν υπαρχει προβλημα .Θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο το επαγγελμα ,τι προοπτικες υπαρχουν για εργασια και αν μπορω να προχωρησω παρα περα αφοτου το τελειωσω.Ο καθηγητης μου δεν ενθουσιαστηκε ιδιαιτερα λεγοντας μου οτι ειναι καλυτερη η νοσηλευτικη αλλα εμενα με ενδιαφερει σοβαρα.Ποια ειναι η δικη σας γνωμη?

ευχαριστω


Σημείωση συντονιστή: Το παρόν μήνυμα προήλθε από συγχώνευση θεμάτων, καθώς το περιεχόμενο ήταν ίδιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι νεος εδω ,ειχα ξεκινησει και εγω συζητηση για τα ιατρικα εργαστηρια καθως εδωσα πανελληνιες το ετος 2012-2013 και με ενδιαφερουν πολυ ωστοσο μου ειπαν οτι η συζητηση μου συγχωνευτικε με αυτην εδω λογω κοινου θεματος ,να υποθεσω οτι οι πληροφοριες που ψαχνω εχουν δωθει ηδη και θα πρεπει απλα να διαβασω τη συζητηση απο την αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evarig95

Νεοφερμένος

Η evarig95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζεται αν ένας τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων μπορεί να βρεθεί σε εγκληματολογικο εργαστήριο? Κι κυρίως αναφέρομαι στο εξωτερικό, αν υπάρχουν συγκεκριμένα μεταπτυχιακά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζεται αν ένας τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων μπορεί να βρεθεί σε εγκληματολογικο εργαστήριο? Κι κυρίως αναφέρομαι στο εξωτερικό, αν υπάρχουν συγκεκριμένα μεταπτυχιακά! :)
Αυτή είναι δουλειά βιολόγου ή μικροβιολόγου ιατρού. Μόνος ως βοηθός αυτών των δύο ίσως θα μπορούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζεται αν ένας τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων μπορεί να βρεθεί σε εγκληματολογικο εργαστήριο? Κι κυρίως αναφέρομαι στο εξωτερικό, αν υπάρχουν συγκεκριμένα μεταπτυχιακά! :)
Ναι, μπορει να δουλεψει κ βασει προγραμματος σπουδων δεν νομιζω πως υπαρχουν πολλες εργαστηριακες εξετασεις που δε μπορει να τρεξει. Μεταπτυχιακα εξω υπαρχουν πολλα, forensic science λεγεται αυτο που ψαχνεις και εχει διαφορες κατευθυνσεις. Υπαρχει ενα μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο του Lincoln στην Αγγλια που μου ειχε φανει ενδιαφερον, ψαξτο αν θες να παρεις μια καλυτερη ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.anna

Νεοφερμένος

Η anna.anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για το τμημα των ιατρικων εργατηριων , απο 'τι βλεπω εχουν περασει αρκετα χρονια απο την συζητηση σας ,τελικα τωρα δουλευεται; εχει δουλεια στις μερες μας για αυτο το τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γεια σας δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για το τμημα των ιατρικων εργατηριων , απο 'τι βλεπω εχουν περασει αρκετα χρονια απο την συζητηση σας ,τελικα τωρα δουλευεται; εχει δουλεια στις μερες μας για αυτο το τμημα;
Ποια σχολή έχεις δουλειά στις μέρες μας; :P
Anyway, Δεν έχει τις καλύτερες αλλά ούτε και τις χειρότερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.anna

Νεοφερμένος

Η anna.anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποια σχολή έχεις δουλειά στις μέρες μας; :P
Anyway, Δεν έχει τις καλύτερες αλλά ούτε και τις χειρότερες προοπτικές.

Nαι το ξερω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια αλλα απλα ημουν περιεργη για εκεινους που την διαλεξαν αν δουλευουν τελικα .... Εσενα ευχαριστω που μου απαντησες νομιζα οτι δεν θα απαντουσε κανενας :p :D (sorry για τα ορθογραφικα αλλα εχω λυψη λιγο καιρο απο την ελλαδα :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε σπουδάζω στη σχολή αυτή οπότε δεν είμαι ο αρμόδιος να σου απαντήσω. Ωστόσο, ξέρω πώς οι απόφοιτοι αυτής της σχολής είναι απαραίτητοι επειδή στελεχώνουν εργαστήρια πχ μικροβιολογικά, παθολογοανατομικά κα. Σίγουρα είναι απαραίτητοι στην αγορά εργασίας, αλλά δεν ξέρω τι ζήτηση έχουν. Δύο γυναίκες που γνωρίζω και δουλεύουν σε παθολογοανατομικό εργαστήριο, είναι απόφοιτοι της αντίστοιχης σχολής της Λάρισας. Επίσης, άμα πας σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήρια για εξετάσεις, σίγουρα θα βρεις εκεί μέσα απόφοιτο των ιατρικών εργαστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.anna

Νεοφερμένος

Η anna.anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ειναι κακη επιλογη; ... Ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε σπουδάζω στη σχολή αυτή οπότε δεν είμαι ο αρμόδιος να σου απαντήσω. Ωστόσο, ξέρω πώς οι απόφοιτοι αυτής της σχολής είναι απαραίτητοι επειδή στελεχώνουν εργαστήρια πχ μικροβιολογικά, παθολογοανατομικά κα. Σίγουρα είναι απαραίτητοι στην αγορά εργασίας, αλλά δεν ξέρω τι ζήτηση έχουν. Δύο γυναίκες που γνωρίζω και δουλεύουν σε παθολογοανατομικό εργαστήριο, είναι απόφοιτοι της αντίστοιχης σχολής της Λάρισας. Επίσης, άμα πας σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήρια για εξετάσεις, σίγουρα θα βρεις εκεί μέσα απόφοιτο των ιατρικών εργαστηρίων.
Απαραίτητος είναι ο υπάλληλος κ όχι ο σπουδαγμένος τεχνολόγος ΙΕ, από τη στιγμή που το επάγγελμα δεν είναι ρυθμιζόμενο. Ο υπάλληλος αυτός μπορείς να είναι βιολόγος, (βιο)χημικος, ακόμα κ νοσηλευτής. Φυσικά δε λείπουν τα άτομα από ΙΕΚ & ΕΠΑΛ.

Βέβαια αντίστοιχα κ ο τεχνολόγος ΙΕ δεν είναι περιορισμένος στα μικροβιολογικά, γι' αυτό και ταιριάζει καλύτερα ( (κατ' εμέ) ο τίτλος τεχνολόγος βιοϊατρικών εργαστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top