Απεργίες Μέσων Μαζικής Μεταφοράς και λοιπές απεργίες

Η γνώμη σας για τις απεργίες των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 49)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 22 44.9%
  • Κατά

    Ψήφοι: 27 55.1%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι λέτε για τις απεργίες που έχουν κάνει την Αθήνα ζούγκλα τις τελευταίες μέρες; :(

Την βρίσκω απαράδεχτη (έχει παραλύσει όλη η Αθήνα). Οι τύποι δε σέβονται τους Έλληνες πολίτες :(


Εγώ είμαι κατά των απεργιών αυτού του είδους εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για ποιόν λόγο γίνονται όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί το πάρτυ τους τελείωσε

πηγή: https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_5606.html#more
Δεν εργάζονται στις αστικές συγκοινωνίες, κάνουν ΄΄στάση εργασίας΄΄ λένε και διαμαρτύρονται οτι ο Κοινωνικός Αυτοματισμός λειτουργεί εναντίον τους...!

Επειδή όμως έχω προσωπική άποψη ,θα απλοποιήσω λίγο την μισθολογική πραγματικότητά τους και θα δούμε τι δεν μας λένε.
Λοιπόν, το επίδομα ΄΄έγκαιρης προσέλευσης΄΄ ΔΕΝ το παίρνουν, το ΠΑΙΡΝΑΝ όμως, είναι το πρώτο που έκοψε η Κυβέρνηση πέρυσι, το επίδομα ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ-ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ οχήματος το ΠΑΙΡΝΟΥΝ και σήμερα, όπως ΠΗΡΑΝ επίσης και το μεροκάματο των προηγούμενων κινητοποιήσεων, μια και έβαλαν στις μισθοδοτικές καταστάσεις τους ότι εκείνες της ημέρες... ΕΙΧΑΝ ΡΕΠΟ, ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ ΑΠΕΡΓΙΑ!
Συνδκαλιστής οδηγός λοιπόν, φέρεται να πηγαίνει στην δουλεία του το πρωι και δεν εργάζεται γιατί...
.... δεν υπάρχει έλλειψη οδηγών, έχουν βγεί τα δρομολόγια την προηγούμενη και ΄΄επιστρέφει΄΄ σπίτι του με ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!
Την επομένη που έχει ΡΕΠΟ παει και το εργάζεται και παίρνει και υπερωρία και επίδομα εργασίας πέραν του πενθημέρου και επίδομα ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ!
Το επίδομα ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ-ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ είναι της τάξεως των 40? για τον πρωτοδιόριστο και 100? για τον ΄΄παλιό΄΄!
Δηλαδή, την ίδια ημέρα, ο παλιός εργαζόμενος σε δύο υπολειτουργούσες διαδρομές (στο κέντρο Αθηνών ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΔΑΝΙΉΛ-ΜΕΝΑΝΔΡΟΥ) μπορεί να πάρει επίδομα 200? χωρίς να υπολογίζεται το μεροκάματο!
΄Ενας απλός πρωτοδιόριστος οδηγός λοιπόν παίρνει μισθό ΜΟΝΟ 1600? ΒΑΣΙΚΟ ,αλλά δεν μας λένε πόσα παίρνει ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ?
Δεν μας λένε επίσης αν αυτά τα επιδόματα δίνονται και στους Πυροσβέστες όταν παραλαμβάνουν ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ οχήματα? αν δίνονται στους Στρατιωτικούς όταν παραλαμβάνουν ΤΑΝΚΣ ή στους οδηγούς της ΔΕΛΤΑ,ΜΕΒΓΑΛ ..όταν παραλαμβάνουν ΦΟΡΤΗΓΑ ΨΥΓΕΙΑ 16 ΜΕΤΡΩΝ!
Αυτά προς το παρόν. Αυτό είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Για ποιόν λόγο γίνονται όμως δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Επειδή τους κόβουν τους μισθούς και τα επιδόματα όπως και σε όλους τους υπόλοιπους έλληνες και δεν μπορούν να επιβιώσουν.
Είμαι υπέρ των κινητοποιήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είμαι κάτα με την προϋπόθεση ότι ισχύουν τα νούμερα που ακούγονται...Γιατί παιδιά, αν παίρνουν τόσα χρήματα και έχουμε αυτό το χάλι, ας τους ξηλώσουν όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παραδόξως θέλουμε να ζούμε στο ίδιο χάλι, στο υλικίστικο όνειρο που είχαμε φτιάξει όλο με μισθούς και πλασματικά επιδόματα, με μια μηδενική πρόοδο. Όσο για τις αλλαγές, επίσης θέλουμε να μην ανοίξει μύτη...;)

...όποιος κατάλαβε, κατάλαβε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γνωρίζω για τους φύλακες του ΗΣΑΠ που παίρνουν αρκετά παραπάνω.

Σκεφτείται ότι ένας φύλακας είναι πρακτικά ανειδίκευτος εργάτης δεν μπορεί να παίρνει παραπάνω από΄εργαζόμενους αποφοίτους τριτοβάθμιας σχολής. Δεν θα απωληθεί κανένας. Σε κάποιους θα γίνουν μετατάξεις και θα παίρνουν τον ίδιο μισθό με τον ΟΑΣΑ. Αυτό που τους πειράζει είναι τα επιδόματα...... που με την νέα τους θέση θα τα χάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ναι exc έχω συγκινηθεί τόσο που θα βρέξω το μανδύλι μου!Άσε μας ρε αγόρι μου!
Ο μόνος λόγος που απεργούν είναι για να "δικαιολογήσουν" την ύπαρξη των αρχισυνδικαλισταράδων τους!:mad:
Ακόμη κι ένα μικρό παιδί το καταλαβαίνει αυτό,οι άνθρωποι ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν,απεργώντας ετεροχρονισμένα για αλλαγές οι οποίες είναι ήδη νόμος του Κράτους!

Όταν υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν για 6-7 κατοστάρικα κάτω από τραγικές συνθήκες και με τον κίνδυνο της απόλυσης πάνω απ'το κεφάλι τους συνέχεια,οι δημοσιοϋπαλληλάρες διαμαρτύρονται που από 1500 θα παίρνουν 1200 και που θα τους κόψουν το επίδομα...κατουρήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι exc έχω συγκινηθεί τόσο που θα βρέξω το μανδύλι μου!Άσε μας ρε αγόρι μου!
Ο μόνος λόγος που απεργούν είναι για να "δικαιολογήσουν" την ύπαρξη των αρχισυνδικαλισταράδων τους!:mad:
Ακόμη κι ένα μικρό παιδί το καταλαβαίνει αυτό,οι άνθρωποι ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν,απεργώντας ετεροχρονισμένα για αλλαγές οι οποίες είναι ήδη νόμος του Κράτους!

Όταν υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν για 6-7 κατοστάρικα κάτω από τραγικές συνθήκες και με τον κίνδυνο της απόλυσης πάνω απ'το κεφάλι τους συνέχεια,οι δημοσιοϋπαλληλάρες διαμαρτύρονται που από 1500 θα παίρνουν 1200 και που θα τους κόψουν το επίδομα...κατουρήματος!
Είναι όλη η πολιτική που ακολουθείται αυτή την εποχή λανθασμένη.
Κόβονται μισθοί και συντάξεις από ανθρώπους με μικρά εισοδήματα, αντί να τα πάρουν από αυτούς που έχουν.
Η διαφορά μας είναι καθαρά πολιτική (είμαι κατά του μνημονίου) και δε με ενδιαφέρει να σε πείσω για οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αυτά που λέει το Μνημόνιο (αν το διάβασες...γτ η πλειοψηφία του κόσμου δεν το έχει διαβάσει και απλά λέει κοτσάνες) είναι ότι έπρεπε να είχε γίνει στην χώρα μας από το 1830 αλλά λόγω "πολιτικού κόστους" και άλλων ηθελημένων παθογενειών δεν έγιναν...Το ξέρουμε το παραμύθι. ;)

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι τώρα θα πέσουν όλες οι αλλαγές μαζεμένες και θα την πληρώσουν και όσοι δεν φταίνε. Εξαιτίας πολλών "γνωστών" ανθρώπων της διπλανής πόρτας που απομυζούσαν εδώ και δεκαετίες από το κράτος με αντάλλαγμα μια ψήφο δαγκωτή, θα την πληρώσουν πολλοί που δεν φταίνε και οι οποίοι κοιτούσαν ΤΙΜΙΑ την δουλίτσα τους. ;) Καλύτερα να είχαν γίνει όλα αυτά σταδιακά εδώ και 170 χρόνια...

Όσο για τις κλαψομαρίες του δημοσίου, που μια ζωή το ξύνουν κανονικότατα και κλαίγονται για τους μισθούς...ας πρόσεχαν να μην είχαν δαπάνες "αυτοκρατορικού" μεγέθους. Και εξάλλου για ποιο πράγμα κλαίνε; Μήπως δούλεψαν και καθόλου για να απαιτούν λεφτά; ε;;;;;;; Εγώ ξέρω ότι όποιος φτύνει αίμα στην δουλειά πρέπει να πληρώνεται...και εδώ στην Ελλάδα, όσοι δεν δουλεύουν πληρώνονται..;)

Για μια πενταετία ακούμε για υπερχρεωμένα νοικοκυριά και κανείς δεν έκανε κάτι, παραμόνο συνεχιζόταν η τρέλα με τις πιστωτικές, τις ακάλυπτες επιταγές, τα φέσια στην αγορά, τα δάνεια με ψεύτικες υποθήκες...κτλ. Βέβαια, σε όλο αυτό το παρατράγουδο συνέβαλε και το χρηματιστήριο...που έπεισε τον κάθε πικραμένο ότι θα πλουτίσει με το να τα ξύνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
και ο οι εμποροι οομως τι φταινε??πως και πως περιμενουν τις μερες αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αυτά που λέει το Μνημόνιο (αν το διάβασες...γτ η πλειοψηφία του κόσμου δεν το έχει διαβάσει και απλά λέει κοτσάνες) είναι ότι έπρεπε να είχε γίνει στην χώρα μας από το 1830 αλλά λόγω "πολιτικού κόστους" και άλλων ηθελημένων παθογενειών δεν έγιναν...Το ξέρουμε το παραμύθι. ;)
Εγώ αυτό που βλέπω είναι να γίνονται μειώσεις παντού, σε μισθούς, σε συντάξεις, στην Παιδεία, στην Υγεία, παντού!
Η παιδεία και η υγεία ήταν στις παθογένειες του ελληνικού κράτους; Αλλού είναι το πρόβλημα nPb και δε λύνεται με τέτοιες επιφανειακές λύσεις. Για αυτό είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κηρύξουμε πτώχευση όπως λένε και όλοι οι γνωστοί οικονομολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Είναι όλη η πολιτική που ακολουθείται αυτή την εποχή λανθασμένη.
Κόβονται μισθοί και συντάξεις από ανθρώπους με μικρά εισοδήματα, αντί να τα πάρουν από αυτούς που έχουν.
Η διαφορά μας είναι καθαρά πολιτική (είμαι κατά του μνημονίου) και δε με ενδιαφέρει να σε πείσω για οτιδήποτε.

Απαντάς επιλεκτικά ως συνήθως...

Εδώ μιλάμε για αστεία επιδόματα,για παχυλές αμοιβές (σε σχέση με αυτές του ιδιωτικού τομέα) για μονιμότητα (κάποτε θα τελειώσει κι αυτό το αστείο) για "κλειστά επαγγέλματα" και χίλια άλλα πράγματα τα οποία αποδεδειγμένα έκαναν ΚΑΚΟ στον τόπο τόσες και τόσες δεκαετίες!

Μνημόνιο ή όχι,επικροτούμε τέτοιες αλλαγές που τακτοποιούν ανεξέλεγκτες καταστάσεις και ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ αντιδράσεις όπως αυτές που βιώνει ο απλός κοσμάκης τόσες μέρες!Λες και τα λεωφορεία είναι του πατέρα τους τσιφλίκι!:mad:
Αρκετά τους κανακέψατε τόσα χρόνια...

Και δε μου λες ρε φίλε,εμείς του ιδιωτικού τομέα είμαστε πολίτες Β' κατηγορίας;

Κι όσο για την πτώχευση,συμφωνώ απόλυτα,καλομελέτα κι έρχεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
και ο οι εμποροι οομως τι φταινε??πως και πως περιμενουν τις μερες αυτες

Δεν φταίνε όλοι οι έμποροι. Πάντως πολλοί έμποροι έκαναν και αυτοί την λαμογιά τους. Όσοι δεν φταίνε απλά θα πληρώσουν
(α). έναν χρεωκοπημένο δημόσιο τομέα (δηλ., πολλούς φόρους)
(β). πολλά λειτουργικά έξοδα και μια μειωμένη αγοραστική κίνηση...με μέλλον αβέβαιο

Βασικά πολλά κοινωνικά αγαθά και ανθρώπινα δικαιώματα, dominator, στην χώρα μας καταστρατηγούνται και παραβιάζονται από τις κλίκες (συντεχνίες, συνδικαλιστές,..κτλ). Πολλοί κοινωνικοί θεσμοί θεωρούνται ιδιοκτησίες των "αγωνιστών" με τα Lacoste...

Ακόμη δεν μου λύθηκε η απορία, πως γίνεται κάτι Παναγόπουλοι κ.α. αλήτες με πανύψηλους μισθούς (που προέβησαν σε αύξηση), ως συνδικαλιστές του δημοσίου (από τις δημόσιες "φοροκλεπτικές" ΔΕΚΟ) να εκπροσωπούν τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ακόμη δεν μου λύθηκε η απορία, πως γίνεται κάτι Παναγόπουλοι κ.α. αλήτες με πανύψηλους μισθούς (που προέβησαν σε αύξηση), ως συνδικαλιστές του δημοσίου (από τις δημόσιες "φοροκλεπτικές" ΔΕΚΟ) να εκπροσωπούν τους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα;

Χεχεχε...
Όπως γίνεται το συνδικαλιστικό όργανο των διπλωματούχων μηχανικών του Ε.Μ.Π. να είναι παράλληλα τεχνικός σύμβουλος του Κράτους αλλά ΚΑΙ φορέας ΟΛΩΝ των Μηχανικών στην Ελλάδα!
Evolution!:D

Υ.Γ. Ψάχνεις "λογική";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Για σωπατε ρε παιδια,δηλαδη εσας αν θιγοντουσαν τα επαγγελματικα σας δικαιωματα θα το παιρνατε αψηφιστα? Σιγουρα δεν ειναι μονον τα επιδοματα που τους κοβουν (ορισμενα απο αυτα οπως ειπατε,ορθως πραττουν και τα καταργουν) αλλα ειναι κατι περισσοτερο απο αυτο...

Η πολιτικη του ΓΑΠ και των συνεργατων του εχει στοχο το ξεπουλημα καθε δημοσιας περιουσιας,ιδιωτικοποιησεις παντου,καταργηση θεσμικων πλαισιων που ουτε η χουντα δεν ειχε τολμησει να θιξει και εσεις περιμενετε να στεκομαστε αμεριμνοι και να βλεπουμε τις εξελιξεις να περνανε μπροστα απτα ματια μας...
Μια βολτα στο κεντρο τις τελευταιες μερες θα σας πεισει για την οργη του κοσμου,και δεν νομιζω ολοι αυτοι να ειναι δημοσιοι υπαλληλοι που τους κοψανε το επιδομα

Οι ανθρωποι αυτοι με αυτον τον τροπο προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους,και οπως σε καθε πολεμο υπαρχουν και οι παραπλευρες απωλειες ετσι και τωρα... οκ ειναι ταλαιπωρια και γω χθες εχασα μιση μερα και εφτασα Πυργο στις 2μιση την νυχτα ενω αν δεν γινοταν σταση εργασιας θα μπορουσα να ημουν σπιτι μου απτο μεσημερι... αλλα δεν γινετε να μην κατανοω τον αγωνα και τον λογο ολων αυτων των κινητοποιησεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Τα λεωφορεία ανήκουν σ'εμένα,εσένα,στον nPb κ.λπ. και όχι στους ίδιους για να τα κλείνουν όποτε γουστάρουν!Αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν υπάρχουν και άλλοι τρόποι!

Morelo εδώ πέρα δεν γενικεύουμε,μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο,δηλαδή την απεργία...αν θέλετε να μιλήσετε για το Δ.Ν.Τ. τις κυβερνήσεις και όλα τα σχετικά,πάρε τον exc κι ανοίξτε ένα σχετικό topic!Ευχαριστώ!:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για σωπατε ρε παιδια,δηλαδη εσας αν θιγοντουσαν τα επαγγελματικα σας δικαιωματα θα το παιρνατε αψηφιστα? Σιγουρα δεν ειναι μονον τα επιδοματα που τους κοβουν (ορισμενα απο αυτα οπως ειπατε,ορθως πραττουν και τα καταργουν) αλλα ειναι κατι περισσοτερο απο αυτο...
Ακόμα και αν θίγονται τα δικαιώματα τους με ποιο δικαίωμα ταλαιπωρούν τόσο κόσμο. Και δεν είναι μόνο η ταλαιπωρία αλλά και υπέρογκα χρηματικά ποσά που καλούμαστε να ξοδέψουμε για τις μετακινήσεις μας. Αν αγόραζες εισητήριο για ένα αεροπορικό ταξίδι και σου έλεγαν ότι δεν μπορείς να ταξιδέξεις λόγω απεργίας και παράλληλα δεν σου επιστρέφανε τα χρήματα θα το δεχόσουνα. Κάποια πράγματα είναι αυτονόητα απορώ τι τα σηζητάμε. Ένας εργαζόμενος εκτός από δικαιώματα έχει και υποχρεώσεις.

Η πολιτικη του ΓΑΠ και των συνεργατων του εχει στοχο το ξεπουλημα καθε δημοσιας περιουσιας,ιδιωτικοποιησεις παντου,καταργηση θεσμικων πλαισιων που ουτε η χουντα δεν ειχε τολμησει να θιξει και εσεις περιμενετε να στεκομαστε αμεριμνοι και να βλεπουμε τις εξελιξεις να περνανε μπροστα απτα ματια μας...
Tα ΚΤΕΛ που ιδιωτικοποιήθηκαν και δεν τα πληρώνουμε μέσω της εφορίας ζημείωσαν το κράτος; Προτιμώ να είναι ιδιωτικά όλα παρά να είναι δημόσια και να πληρώνουμε υπηρεσίες πολλάπλάσια από αυτό που αξίζουν.

Μια βολτα στο κεντρο τις τελευταιες μερες θα σας πεισει για την οργη του κοσμου,και δεν νομιζω ολοι αυτοι να ειναι δημοσιοι υπαλληλοι που τους κοψανε το επιδομα
Eγώ βλέπω κόσμο εξοργισμένο που δεν μπορεί να μετακινηθεί και μια Αθήνα γεμάτη από σκουπίδια.

Οι ανθρωποι αυτοι με αυτον τον τροπο προσπαθουν να υπερασπιστουν τα δικαιωματα τους,και οπως σε καθε πολεμο υπαρχουν και οι παραπλευρες απωλειες ετσι και τωρα... οκ ειναι ταλαιπωρια και γω χθες εχασα μιση μερα και εφτασα Πυργο στις 2μιση την νυχτα ενω αν δεν γινοταν σταση εργασιας θα μπορουσα να ημουν σπιτι μου απτο μεσημερι... αλλα δεν γινετε να μην κατανοω τον αγωνα και τον λογο ολων αυτων των κινητοποιησεων!
Δικαιωμά μου και εμένα δεν είναι να χρησιμοποιώ μια υπηρεσία που έχω προπληρώσει (αγόρασα μηνιαία κάρτα ο βλάκας :mad:).

Ένα έχω καταλάβει. Αυτοί που υποτίθεται ότι υπερασπίζουν τα δικαιώματα μας είναι η αιτία για την σημερινή κατάσταση της Χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τα λεωφορεία ανήκουν σ'εμένα,εσένα,στον nPb κ.λπ. και όχι στους ίδιους για να τα κλείνουν όποτε γουστάρουν!Αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν υπάρχουν και άλλοι τρόποι!

Morelo εδώ πέρα δεν γενικεύουμε,μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο,δηλαδή την απεργία...αν θέλετε να μιλήσετε για το Δ.Ν.Τ. τις κυβερνήσεις και όλα τα σχετικά,πάρε τον exc κι ανοίξτε ένα σχετικό topic!Ευχαριστώ!:hello:

Eσυ οταν κανεις λογο γενικα για τους δημοσιους υπαλληλους δεν γενικευεις???
γεια σου και σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επειδή τους κόβουν τους μισθούς και τα επιδόματα όπως και σε όλους τους υπόλοιπους έλληνες και δεν μπορούν να επιβιώσουν.
Είμαι υπέρ των κινητοποιήσεων.

Στον αγώνα ενωμένοι και στην μάσα χωριστά


Τώρα που έρχεται φρένο στο ανελέητο φαγοπότι θυμήθηκαν να ταχθούν με "όλους τους υπόλοιπους Έλληνες" έτσι;
Όταν έπαιρναν τα εξωφρενικά ποσά δεν μίλαγαν.

Γι' αυτό φτάσαμε μέχρι το 2008-2009 να ονειρεύεται ο κόσμος από 18 χρονών να μπει στο δημόσιο. Μονιμότητα, κανένας έλεγχος, γερός μισθός, γερά επιδόματα. Και με μισθούς 40% πάνω από τον Ιδιωτικό Τομέα! Ενώ κανονικά θα έπρεπε ο ιδιώτης να έχει υψηλότερους μισθούς γιατί έχει και το ρίσκο της απόλυσης.

Είναι απολύτως δίκαια η μείωση των μισθών σε δημόσιους οργανισμούς κατά τέτοιο τρόπο ώστε να είναι χαμηλότεροι από τον Ιδιωτικό Τομέα, δηλαδή η μονιμότητα που προσφέρει ο δημόσιος τομέας να ποσοτικοποιηθεί με αμοιβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top