Απορίες για την αίτηση UCAS

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι σωστό αλλα ισχύει κατά κανόνα για τα θετικά courses. Πχ το edinburgh ζητάει αναλυτική βαθμολογία για θετικές επιστήμες ενώ για θεωρητικές θέλει overall.
Έχεις δίκιο σ' αυτό.
Για φυσική είχα conditional offer από Durham, Imperial, Edinburgh, Manchester, Lancaster, όλα πανω από 19 για απολυτήριο, μαθηματικά, φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγω παντως που εχω ατομο τον οποιο εχω πληρωσει για να μου αναλαβει την ολη διαδικασια(Εχει αρκετα κονε),εχω διαφορετικη αποψη.Συγκεκριμενα εγω ενδιαφερομαι για φαρμακευτικη.Στοχευω στο University Of Strathclyde στην σκωτια.Το συγκεκριμενο δεν ζηταει βαθμο πανελληνιων και ειναι μεσα στην 10αδα σχετικα με την επιστημη αυτη.Επισης πολυ καλο ειναι το πανεπιστημιο του Sunderland για σπουδες φαρμακευτικης ,στο οποιο παιζει να πετυχω unconditional offer.Επισης εχω να προσθεσω το εξης:Τις προαλλες μιλησα με λεκτορα του πανεπιστημιου της Οξφορδης ο οποιος ειναι ελληνας και ειναι απο την πολη μου,και μου προτινε να αρχισω προπτυχιακο απο ενα οχι τοσο υψηλου επιπεδου πανεπιστημιο,να πετυχω πολυ καλους βαθμους εκει,δηλαδη να διακριθω απο τους υπολοιπους και μετα να κανω μεταπτυχιακο-διδακτορικο σε υψηλοτερο πανεπιστημιο.Η πορεια του στα 35 του:Swansea University(3 years) ,μεταπτυχιακο και διδακτορικο στο Oxford University.Πιστευω πως δεν πρεπει να σας νοιαζει ιδιαιτερα το πανεπιστημιο στο οποιο κανεις το προπτυχιακο σου,ναι μεν να μην ειναι πετσα αλλα δεν πειραζει αν ειναι και μεσαιο.Αυτα με την προυποθεση οτι θες να συνεχισεις τις σπουδες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
..........................................Επισης εχω να προσθεσω το εξης:Τις προαλλες μιλησα με λεκτορα του πανεπιστημιου της Οξφορδης ο οποιος ειναι ελληνας και ειναι απο την πολη μου,και μου προτινε να αρχισω προπτυχιακο απο ενα οχι τοσο υψηλου επιπεδου πανεπιστημιο,να πετυχω πολυ καλους βαθμους εκει,δηλαδη να διακριθω απο τους υπολοιπους και μετα να κανω μεταπτυχιακο-διδακτορικο σε υψηλοτερο πανεπιστημιο.Η πορεια του στα 35 του:Swansea University(3 years) ,μεταπτυχιακο και διδακτορικο στο Oxford University.Πιστευω πως δεν πρεπει να σας νοιαζει ιδιαιτερα το πανεπιστημιο στο οποιο κανεις το προπτυχιακο σου,ναι μεν να μην ειναι πετσα αλλα δεν πειραζει αν ειναι και μεσαιο.Αυτα με την προυποθεση οτι θες να συνεχισεις τις σπουδες σου
Δηλαδή, ούτε λίγο ούτε πολύ, μας λες ότι οι Άγγλοι τρώνε κουτόχορτο. Δεν παίρνουν υπ' όψη πιο πανεπιστήμιο έβγαλες, παρά μόνο το βαθμό που πήρες. Τότε να σπουδάζουμε στο χειρότερο πανεπιστήμιο (θα δω στις κατατάξεις πιο είναι το χειρότερο, για να σας το προτείνω), να παίρνουμε 10 και μετά να πηγαίνουμε όλοι στην Οξφόρδη για μεταπτυχιακά. Προφανώς οι προπτυχιακοί της Οξφόρδης δεν έχουν καμιά απολύτως τύχη για μεταπτυχιακά στο Πανεπιστήμιο αυτό. Καλά να πάθουν που πήγαν και σπούδασαν στην Οξφόρδη.
Για να μιλήσουμε σοβαρά.
Ο γνωστός σου προφανώς διέπρεψε στο Swansea University και γι' αυτό κέρδισε με το σπαθί του μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην Οξφόρδη.
Απ' ότι γνωρίζω, αυτά που σου είπε, είναι συνήθως η πολιτική των ιδιωτικών οργανισμών που ασχολούνται με το θέμα των σπουδών στην Αγγλία. Για να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερες "επιτυχίες", προτρέπουν του μαθητές να δηλώσουν μέτρια πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Για πανελλήνιες το επιβεβαιώνω και εγώ.Θέλει για όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού.Περισυ το γρήγορο υπουργείο μας,μας ενημέρωσε προς το τέλος της χρονιάς και αυτοί που είχαν χαρεί στην αρχή,επεσαν απο τα σύννεφα.Δεν έχω πηγη να σου παραθέσω.Αλλά αν το ψάξεις,σε αυτό θα καταλήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το kcl,edinburgh,glasgow,cambridge (ορισμένα κολέγια),ucl,lse(ορισμένα κολέγια) ζητάνε γενικό βαθμό απολυτηριου για θεωρητικές επιστήμες(και ορισμένα και για θετικές).
Όσον αφορά το glasgow και το kcl το ξέρω επειδή έχω ήδη offer από αυτά , αλλα και στα αλλα μπορείς να το δεις στα site τους. Τσέκαρε και μονος σου.Γι αυτό άλλωστε ζητάνε και τόσο υψηλό απολυτήριο επειδή ξέρουν τι παίζει.
Ενδεικτικά:
Edinburgh:https://www.ed.ac.uk/schools-departm...l-eu/eu-entry-requirements/greece/apolytirion
Cambridge University Trinity College:https://www.trin.cam.ac.uk/index.php?pageid=189
Cambridge University King's College:https://www.kings.cam.ac.uk/study/undergraduate/entrance-requirements.html
LSE(Ζητάει και a levels):https://lfylive.lse.ac.uk/lfy/tc/enquiries/enquiry.html?a=4&q=1011&searchString=

Αυτό που λες είναι σωστό αλλα ισχύει κατά κανόνα για τα θετικά courses. Πχ το edinburgh ζητάει αναλυτική βαθμολογία για θετικές επιστήμες ενώ για θεωρητικές θέλει overall.
Αυτό ισχύει για όλα σχεδόν τα πανεπιστήμια (russell group etc..).
Αλλα στην πραγματικότητα αν θες να μπεις σε κορυφαίο πανεπιστήμιο είσαι υποχρεωμένος να γράψεις καλά πανελλήνιες.Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και πρέπει να έχεις prediction πολύ πιο πάνω από αυτό που ζητάει για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες για offer.
Εγώ φέτος που έκανα αίτηση τα πανεπιστήμια είχαν τα εξής entry requirements.
Cambridge University Downing College:19 apolytirion
Glasgow University:19 Apolytirion
KCL:18
Edinburgh:18.5-19
Kai eixa prediction 19.8.
Και πάλι το cambridge με απέρριψε μετά τι συνέντευξη.

Εκτος απο απολυτηριο ειχες αλλα qualifications? Την αιτηση ποτε την εστειλες? Ρωταω επειδη με ενδιαφερει το Glasgow...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δηλαδή, ούτε λίγο ούτε πολύ, μας λες ότι οι Άγγλοι τρώνε κουτόχορτο. Δεν παίρνουν υπ' όψη πιο πανεπιστήμιο έβγαλες, παρά μόνο το βαθμό που πήρες. Τότε να σπουδάζουμε στο χειρότερο πανεπιστήμιο (θα δω στις κατατάξεις πιο είναι το χειρότερο, για να σας το προτείνω), να παίρνουμε 10 και μετά να πηγαίνουμε όλοι στην Οξφόρδη για μεταπτυχιακά. Προφανώς οι προπτυχιακοί της Οξφόρδης δεν έχουν καμιά απολύτως τύχη για μεταπτυχιακά στο Πανεπιστήμιο αυτό. Καλά να πάθουν που πήγαν και σπούδασαν στην Οξφόρδη.
Για να μιλήσουμε σοβαρά.
Ο γνωστός σου προφανώς διέπρεψε στο Swansea University και γι' αυτό κέρδισε με το σπαθί του μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην Οξφόρδη.
Απ' ότι γνωρίζω, αυτά που σου είπε, είναι συνήθως η πολιτική των ιδιωτικών οργανισμών που ασχολούνται με το θέμα των σπουδών στην Αγγλία. Για να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερες "επιτυχίες", προτρέπουν του μαθητές να δηλώσουν μέτρια πανεπιστήμια.

Καταρχας δεν ειπα εγω να τρεξει κανενας στο χειροτερο πανεπιστημιο που υπαρχει.Μην μπερδευεις τα πραγματα.Εγραψα οτι σε περιπτωση που μπεις σε ενα μετριας καταταξης πανεπιστημιο εχεις πολλες ευκαιριες για την επαγγελματικη σου σταδιοδρομια.Δεν ειναι αναγκαιο ντε και καλα να μπεις στο καλυτερο.Αρκετες φορες το να εισαι σε ενα μετριο,μικρο πανεπιστημιο με λιγοτερους φοιτητες σου δινει την ευκαιρια να διακριθεις πιο ευκολα.Επιπλεον δεν ζητουν ολα τα πανεπιστημια πανελληνιες και μην επιμενετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εκτος απο απολυτηριο ειχες αλλα qualifications? Την αιτηση ποτε την εστειλες? Ρωταω επειδη με ενδιαφερει το Glasgow...

Είχα το απολυτήριο γυμνασίου , το cpe (proficiency) και το b2 του goethe (γερμανικά)

Καταρχας δεν ειπα εγω να τρεξει κανενας στο χειροτερο πανεπιστημιο που υπαρχει.Μην μπερδευεις τα πραγματα.Εγραψα οτι σε περιπτωση που μπεις σε ενα μετριας καταταξης πανεπιστημιο εχεις πολλες ευκαιριες για την επαγγελματικη σου σταδιοδρομια.Δεν ειναι αναγκαιο ντε και καλα να μπεις στο καλυτερο.Αρκετες φορες το να εισαι σε ενα μετριο,μικρο πανεπιστημιο με λιγοτερους φοιτητες σου δινει την ευκαιρια να διακριθεις πιο ευκολα.Επιπλεον δεν ζητουν ολα τα πανεπιστημια πανελληνιες και μην επιμενετε.

Εγώ είμαι τις άποψης να κυνηγάει κανεις πάντα το καλύτερο. Στην αγγλία η διαφορα στα πανεπιστήμια είναι τεραστια!Aλλο επίπεδο σπουδών παίρνεις κανεις στο sunderland άλλο στο lse,imperial, edinburgh....
Εκτος αυτού όσο καλύτερο το προπτυχιακό τόσο πιο εύκολα μπαίνεις σε καλο μεταπτυχιακό.
Ένα πτυχίο με 2:1 από ένα top 10 πανεπιστήμιο μετράει πολύ καλύτερα από ένα πτυχίο με ίδιο βαθμό από ένα μέτριο-κακό πανεπιστήμιο.
Υπάρχει ένας μύθος ότι όσο χειρότερο το πανεπιστήμιο τόσο πιο εύκολα παίρνεις βαθμό.
Αυτά είναι κουταμάρες που λένε τα ιδωτικά γραφεία στην ελλάδα για να τσεπώσουν τα λεφτά μας.
Πήγαινε στο https://unistats.direct.gov.uk (επίσημο site τις βρετανικής κυβερνήσεις) και δες τα στατιστικά. Δίνει για κάθε πανεπιστήμιο τα ποσοστά του βαθμού που παίρνουν οι φοιτητές πτυχίο. Θα δεις ότι όσο πιο καλο το πανεπιστήμιο τόσο καλύτερο βαθμό παίρνουν οι φοιτητές κατά μέσο ορο στο πτυχίο.
Τέλος όσον αφορά το απολυτήριο ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΑ ΤΟΥ ΗΝΩΜΈΝΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ το ζητάνε με πανελλήνιες. Αν κανένα πανεπιστήμιο το δεχτεί χωρίς αυτό θα μπορούσε να γίνει μονο από αγνοια. Ακόμα και για foundation να πάει κάποιος ζητάνε το απολυτήριο με πανελλήνιες.Το ενδοσχολικό απολυτήριο είναι νέα πατέντα της ελλάδας. Όσοι πέρσι επιχείρησαν να πάνε αγγλία με αυτό χάσανε ένα χρόνο από τη ζωή τους , καθώς κανένα πανεπιστήμιο δεν το δεχόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ενταξει δεν επιμενω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είχα το απολυτήριο γυμνασίου , το cpe (proficiency) και το b2 του goethe (γερμανικά)



Εγώ είμαι τις άποψης να κυνηγάει κανεις πάντα το καλύτερο. Στην αγγλία η διαφορα στα πανεπιστήμια είναι τεραστια!Aλλο επίπεδο σπουδών παίρνεις κανεις στο sunderland άλλο στο lse,imperial, edinburgh....
Εκτος αυτού όσο καλύτερο το προπτυχιακό τόσο πιο εύκολα μπαίνεις σε καλο μεταπτυχιακό.
Ένα πτυχίο με 2:1 από ένα top 10 πανεπιστήμιο μετράει πολύ καλύτερα από ένα πτυχίο με ίδιο βαθμό από ένα μέτριο-κακό πανεπιστήμιο.
Υπάρχει ένας μύθος ότι όσο χειρότερο το πανεπιστήμιο τόσο πιο εύκολα παίρνεις βαθμό.
Αυτά είναι κουταμάρες που λένε τα ιδωτικά γραφεία στην ελλάδα για να τσεπώσουν τα λεφτά μας.
Πήγαινε στο https://unistats.direct.gov.uk (επίσημο site τις βρετανικής κυβερνήσεις) και δες τα στατιστικά. Δίνει για κάθε πανεπιστήμιο τα ποσοστά του βαθμού που παίρνουν οι φοιτητές πτυχίο. Θα δεις ότι όσο πιο καλο το πανεπιστήμιο τόσο καλύτερο βαθμό παίρνουν οι φοιτητές κατά μέσο ορο στο πτυχίο.
Τέλος όσον αφορά το απολυτήριο ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΑ ΤΟΥ ΗΝΩΜΈΝΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ το ζητάνε με πανελλήνιες. Αν κανένα πανεπιστήμιο το δεχτεί χωρίς αυτό θα μπορούσε να γίνει μονο από αγνοια. Ακόμα και για foundation να πάει κάποιος ζητάνε το απολυτήριο με πανελλήνιες.Το ενδοσχολικό απολυτήριο είναι νέα πατέντα της ελλάδας. Όσοι πέρσι επιχείρησαν να πάνε αγγλία με αυτό χάσανε ένα χρόνο από τη ζωή τους , καθώς κανένα πανεπιστήμιο δεν το δεχόταν.


Kαι εγω κατι αναλογο εχω: Cpe lower, Michigan profficiency, και στα γαλλικα το Β2. Μακαρι να εχω και εγω offers, αλλα ακομη τιποτε... Τοσο πολυ αργουνε η μαλλον η αιτηση μου παει για denied..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Kαι εγω κατι αναλογο εχω: Cpe lower, Michigan profficiency, και στα γαλλικα το Β2. Μακαρι να εχω και εγω offers, αλλα ακομη τιποτε... Τοσο πολυ αργουνε η μαλλον η αιτηση μου παει για denied..?

Δεν ξέρω γιατί αργούνε.Ποτε έκανες την αίτηση?Εγώ την έκανα οκτώβρη και μου απάντησαν σε 10 ημερες.Το Edinburgh από την άλλη ακόμα με έχει στην αναμονή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί αργούνε.Ποτε έκανες την αίτηση?Εγώ την έκανα οκτώβρη και μου απάντησαν σε 10 ημερες.Το Edinburgh από την άλλη ακόμα με έχει στην αναμονή...

Στα μεσα Ιανουαριου εκανα, κοντα στο deadline, αλλα εχει περασει πανω απο ενας μηνας.. Εχω πολυ αγωνια... Εσενα απο ποια πανεπιστημια σου απαντησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Στα μεσα Ιανουαριου εκανα, κοντα στο deadline, αλλα εχει περασει πανω απο ενας μηνας.. Εχω πολυ αγωνια... Εσενα απο ποια πανεπιστημια σου απαντησαν?

Έχω offer από KCl,Glasgow και το cambridge με φώναξες για συνέντευξη αλλα δεν με πήρε τελικά. Το edin μένει τώρα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μην περιμενετε και απαντηση εντος 1-2 βδομαδων απο ολα.....Στην περιπτωση μου πχ μονο 2 απαντησαν αμεσως (ενα με απερριψε λογω πληροτητας, το δευτερο το απεριψα εγω γιατι με αυτα που ζηταγε εκανα Ιατρικη Ελλαδα ΑΝ τα βγαζα χαχαχα) και τα αλλα 3 αργησαν πολυ... 2 απαντησαν μεσα στο Πασχα και το Leeds κοντα στις πανελλαδικες! Τα offer... γιατι μεχρι να με κανουν επισημα accept στο Leeds φτασαμε να περιμενουμε μεχρι 28 Αυγουστου! -_-
Και ειχα κανει αιτησεις απο Νοεμβρη :S

Καλη επιτυχια σε ολους! :DD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδια.. αν και ειναι νωρις για την δικη μου application form στο UCAS...
θελω απο τωρα να λυσω ΟΛΕΣ μου τις αποριες για να μην τρεχω και παθω καμια νειλα τελευταια στιγμη!
για να με γνωρισετε καλυτερα και να μπειτε στο θεμα μου ;) :
ειμαι ο Φωτης μαθητης β'λυκειου τωρα.... με βαθμο Α'τετραμηνου 19.48/20
θελω να παω να σπουδασω οικονομικα στη σκωτια και συγκεκριμενα εστιαζω στα συγκεκριμενα πανεπιστημια :
St Andrews
Edinburgh
Glasgow

Εχω καταλαβει σχεδον τα παντα περι IELTS και εχω σχεδιασει μεχρι τελος της εβδομαδας να κανω apply για τις 30/6 τοτε δηλαδη που θα ερθει η εξεταση στο ηρακλειο της κρητης οπου βρισκομαι..
Αρα για αυτο το θεμα... μενει μονο η προετοιμασια...
ΕΡΩΤΗΣΗ 1Η :
Για εναν μαθητη ο οποιος εχει το profficiency του edexcel / michigan ειναι βατη αυτη η εξεταση ;
θελει πολυ διαβασμα ;

Τώρα σειρα εχει το μεγαααλοοο μου μπερδεμα..
τα Α LEVELS
εχω επικοινωνησει με το st andrews και μου ειπαν :
you must pass 2 A Levels at grade A. These should be related to what you wish to study at University.
Without A Levels your application will not be competitive and therefore will not stand a good chance of being successful.

Αρα θελει 2 related A LEVELS το οποια κοστιζουν 100+100=200€ και τα δινω στην αθηνα σωστα; ;;
ΕΡΩΤΗΣΗ 2Η
Πως μπορω να ξερω ποια πρεπει να δωσω ; ;

ΑΥΤΑ προς το παρον.. ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγνωια τις διαφωτιστικες απαντησεις σας!! :) :) :)

καλο μεσημερι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παιδια.. αν και ειναι νωρις για την δικη μου application form στο UCAS...
θελω απο τωρα να λυσω ΟΛΕΣ μου τις αποριες για να μην τρεχω και παθω καμια νειλα τελευταια στιγμη!
για να με γνωρισετε καλυτερα και να μπειτε στο θεμα μου ;) :
ειμαι ο Φωτης μαθητης β'λυκειου τωρα.... με βαθμο Α'τετραμηνου 19.48/20
θελω να παω να σπουδασω οικονομικα στη σκωτια και συγκεκριμενα εστιαζω στα συγκεκριμενα πανεπιστημια :
St Andrews
Edinburgh
Glasgow

Εχω καταλαβει σχεδον τα παντα περι IELTS και εχω σχεδιασει μεχρι τελος της εβδομαδας να κανω apply για τις 30/6 τοτε δηλαδη που θα ερθει η εξεταση στο ηρακλειο της κρητης οπου βρισκομαι..
Αρα για αυτο το θεμα... μενει μονο η προετοιμασια...
ΕΡΩΤΗΣΗ 1Η :
Για εναν μαθητη ο οποιος εχει το profficiency του edexcel / michigan ειναι βατη αυτη η εξεταση ;
θελει πολυ διαβασμα ;

Τώρα σειρα εχει το μεγαααλοοο μου μπερδεμα..
τα Α LEVELS
εχω επικοινωνησει με το st andrews και μου ειπαν :
you must pass 2 A Levels at grade A. These should be related to what you wish to study at University.
Without A Levels your application will not be competitive and therefore will not stand a good chance of being successful.

Αρα θελει 2 related A LEVELS το οποια κοστιζουν 100+100=200€ και τα δινω στην αθηνα σωστα; ;;
ΕΡΩΤΗΣΗ 2Η
Πως μπορω να ξερω ποια πρεπει να δωσω ; ;

ΑΥΤΑ προς το παρον.. ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγνωια τις διαφωτιστικες απαντησεις σας!! :) :) :)

καλο μεσημερι!

Λοιπόν για A-levels σου έχω πει ότι γνωρίζω σε προηγούμενο post. Δεν ξέρω κατά ποσο συμφέρουν πάντως καθώς και Glasgow και Edinburgh,τα οποια θεωρώ καλύτερα από Sτ Andrews (το οποιο είναι απίστευτα overrated) σε δέχονται χωρίς.
Το ielts το δίνω και εγώ φέτος. Έχω prof Cambridge με C και σε 2 test που έχω κάνει έβγαλα 8 και 8.5 αντίστοιχα άρα κρίνω πως είναι αρκετά βατο.
Τέλος οι βαθμοί β λυκείου δεν παίζουν κανένα ρολο(καθώς δεν περιλαμβάνονται πουθενά στην αίτηση) αντίθετα πρέπει να έχεις καλο απολυτήριο γυμνασίου το οποιο υπάρχει ως official qualification στο ucas.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
μα δες τι γραφει στο ενδιβουργο!
this is a high-demand subject area. To be considered for an offer, applicants will need, or be predicted to achieve, at least AAAA (Highers) or AAA (A Levels with a strong set of GCSE A* grades) unless one or more contextual factors applies. Conditional offers will be made in the range of BBBB–AAAA (Highers), BBB–AAA (A Levels) or 34–42 (IB), and are likely to be in the higher range for those to whom contextual factors do not apply. In recent years 21% of applicants to Economics have received an offer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
μα δες τι γραφει στο ενδιβουργο!
this is a high-demand subject area. To be considered for an offer, applicants will need, or be predicted to achieve, at least AAAA (Highers) or AAA (A Levels with a strong set of GCSE A* grades) unless one or more contextual factors applies. Conditional offers will be made in the range of BBBB–AAAA (Highers), BBB–AAA (A Levels) or 34–42 (IB), and are likely to be in the higher range for those to whom contextual factors do not apply. In recent years 21% of applicants to Economics have received an offer.

https://www.ed.ac.uk/studying/international/country/europe-russia/greece/apolytirion
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ναι το ειδα μετα.. ευχαριστω!! :)

ποιο ielts δινω ?
το αcademic ετσι ;;

εχει κανεις σας κανενα βιβλιο με mock tests το οποιο να του εχει μεινει τωρα.. και να μην το χρησιμοποιει ; ;

ποια απο αυτα να παρω ;;; (ποια ειναι τα καλυτερα)
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_n...cademic&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313


μια φιλη θα μου δωσει αυτο : https://www.ebay.co.uk/itm/Cambridge...ooks_Audio&hash=item20c1a7fbbf#ht_1735wt_1139

εχω ακουσει ομως οτι το ielts 1 ειναι μουφα.. τι διαφορα εχει απο το 2,3,4,5 κτλ ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos116

Νεοφερμένος

Ο sotos116 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μπορει καποιος να μου πει τη μεταφραση απο τα μαθηματα 1)αρχες οικονομικης θεωρειας 2)αναπτυξη εφαρμογων σε προγραμματιστικο περιβαλλον και 3)αρχες οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζόνι

Νεοφερμένος

Ο Τζόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα. Μια ερωτηση θελω να κανω. και εγω ετοιμαζω την αιτηση ucas μονος μου γιατι (αν ξερετε) στοιχιζει καπου στα 1.400 ευρω για να στην ετοιμασει ο ειδικος απο το british counsil. θελω να ρωτησω, οσοι δηλωσουν για foundation year ή για bachelor, το personal statement ειναι αναγκαστικο; Η υπευθυνη απο το british counsil μου ειχε πει οτι ειναι μονο για master και postgraduate σπουδες.. εχω μπερδευτει.. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top