Απορίες για την αίτηση UCAS

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έχω λάβει ένα conditional offer από βρετανικό πανεπιστήμιο και θέλει βαθμό 19P. Αυτό το P δίπλα στο 19 σημαίνει πανελλήνιες; Μπορεί να μου πει κάποιος αν ξέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έχω λάβει ένα conditional offer από βρετανικό πανεπιστήμιο και θέλει βαθμό 19P. Αυτό το P δίπλα στο 19 σημαίνει πανελλήνιες; Μπορεί να μου πει κάποιος αν ξέρει;
Δε βγαίνει άκρη απ' τα υπόλοιπα στίς "choice details" του UCAS; Τί ακριβώς γράφει μετά την "Decision";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δε βγαίνει άκρη απ' τα υπόλοιπα στίς "choice details" του UCAS; Τί ακριβώς γράφει μετά την "Decision";

Conditional view decision letter

Conditions
This offer is subject to you obtaining

Apolytirion of Lykeio
Grades 19P

including 17 in maths and physics

Pass at IELTS with overall band score of at least 6

with no component below 5





Αυτα λεει μονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Conditional view decision letter

Conditions
This offer is subject to you obtaining

Apolytirion of Lykeio
Grades 19P

including 17 in maths and physics

Pass at IELTS with overall band score of at least 6

with no component below 5

Αυτα λεει μονο!
Έχεις δίκιο να απορείς. Είναι ασαφές, αλλά μάλλον αναφέρεται στο απολυτήριο. Συνήθως αυτό ζητάνε, διότι εκεί φαίνονται και οι πανελλήνιες και οι επιδόσεις του σχολείου. Σε μένα, από τα πέντε πανεπιστήμια που με δέχθηκαν, μόνο ένα αναφέρθηκε χωριστά στις πανελλήνιες. Μήπως το P σημαίνει points; Για τα μαθήματα, προφανώς εννοεί τα κατεύθυνσης, με βαθμούς και πάλι του απολυτηρίου. Το καλύτερο νομίζω θα ήταν να στείλεις στο πανεπιστήμιο ένα mail και να ζητήσεις διευκρινήσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schopenhauer

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά , θέλει γ.μ.ο. λυκείου η ανάλογα με το τμήμα που θα ακολουθήσεις τα επιμέρους μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχεις δίκιο να απορείς. Είναι ασαφές, αλλά μάλλον αναφέρεται στο απολυτήριο. Συνήθως αυτό ζητάνε, διότι εκεί φαίνονται και οι πανελλήνιες και οι επιδόσεις του σχολείου. Σε μένα, από τα πέντε πανεπιστήμια που με δέχθηκαν, μόνο ένα αναφέρθηκε χωριστά στις πανελλήνιες. Μήπως το P σημαίνει points; Για τα μαθήματα, προφανώς εννοεί τα κατεύθυνσης, με βαθμούς και πάλι του απολυτηρίου. Το καλύτερο νομίζω θα ήταν να στείλεις στο πανεπιστήμιο ένα mail και να ζητήσεις διευκρινήσεις.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά:).

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Mercury (The Great Pretender) , ή οποιοσδηποτε αλλος ξερει ,
σορρυ που σε βαζουμε να τα ξαναλες αλλα μηπως θα μπορουσες να τα εξηγησεις καλητερα;
Ειναι κατι σαν τις πανελληνιες της βρετανιας,οκ;
απο κει και περα τι ειναι οι ενοτητες και πως τις δινεις (αυτες τις εξετασεις)
πως προετοιμαζεσε;
κανεις δλδ κατι σαν φροντηστιριο οπως εδω για την 3η λυκειου;

κοιταξτε εδω λιγακι:

Highers: AAAB in first sitting = unconditional offer.

Applicants who achieved between BBBB/ABB and AABB at their first sitting may receive a conditional or unconditional offer once all applications have been reviewed in March 2012. Higher in either Biology or Chemistry. A minimum level of Chemistry studied in first year.

A-levels: ABB, preferably with two science subjects. AS Level in either Biology or Chemistry. All Biology students study a minimum level of Chemistry in first year.

IB: 32 points.

Ειναι τα κριτηρια εισαγωγης σε ενα συγκεκριμενο πανεπιστημιο.Αν μπορει καποιος ας διευκρινησει και σε μας
ττι ακριβως ειναι
highers?
a-level ?
kai international bacalaureate?
που τα δινεις; που βρισκεις το υλικο τους για να προετοιμαστεις;

Ευχαριστω,εκ των προτερων.

Σορρυ για την αργη απαντηση,τωρα το ειδα.
Τα A-levels ειναι κατι σαν τις πανελληνιες.Δινονται 2 φορες τον χρονο.Ιανουαριο-Φεβρουαριο και Μαιο-Ιουνιο. Καθε μαθημα εχει 6 ενοτητες.Καθεμια απο αυτες ειναι ξεχωριστη εξεταση(γυρω στην 1 ωρα και κατι..Δεν θυμαμαι ακριβως).
Υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια που σε προετοιμαζουν σε βαθος 2 χρονων,αλλα συνηθως σε χρεωνουν τα μαλλιοκεφαλα σου. Θα μπορουσε ς να βρεις καποιον καθηγητη που ειναι εξικειομενος με την διαδικασια να σου κανει ιδιαιτερα(συνηθως καποιος αποφοιτος που εχει περασει την διαδικασια). Να εχεις θποψη σου οτι καθε Α-level θελει περιπου 300 ωρες προετοιμασια.
Υπαρχει και η επιλογη να κανεις distance learning σε μερικα courses,γυρω στα 300 ευρω το μαθημα.
Μπορεις επισης να διαβασεις μονη σου.Δυσκολο αλλα εφικτο(ειδικα οταν δεν περισευουν λεφτα).
Στην Ελλαδα τα Α-levels τα δινεις στο Βρετανικο Συμβουλιο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη.Κοστιζει περιπου 70-100 ευρω η ενοτητα.Αναλογα με το ποσα δινεις.
Τα κριτηρια εισαγωγης που ρωτας,αυτο το ΑΑΑΒ κτλ. ειναι ο αριθμος των A-levels που πρεπει να δωσεις και ο βαθμος που πρεπει να επιτυχεις.
Το IB ειναι το "διεθνες απολυτηριο" το οποιο δινεις παλι σε ιδιωτικα σχολεια,και μπορεις να το χρησιμοποιησεις για εισαγωγη σε πολλα πανεπιστημια περαν της Μ.Βρετανιας.
Υπαρχουν βιβλια στο σαιτ του καθε φορεα. Εγω σκοπευω να δωσω με Edexcel.Εχει και παλαιοτερα papers οποτε μπορεις να παρεις μια γευση του πως περιπου ειναι η εξετασεις.
Ελπιζω να βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά , θέλει γ.μ.ο. λυκείου η ανάλογα με το τμήμα που θα ακολουθήσεις τα επιμέρους μαθήματα?

Συνηθως ζητανε ενα χ βαθμο απολυτηριου και 2-3 y βαθμους σε επιμερους μαθηματα. :) Αλλα δεν ειναι τοσο απολυτοι.Πχ εμενα με δεχτηκαν παρολο που ειχα Μαθηματικα 15 αντι για 16. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδια εγω δεν τοε χω συμπληρωσει ακομα,σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο.Σας το εφτιαξε καποιος?Ακομα πρεπει να δωσω πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Παιδια εγω δεν τοε χω συμπληρωσει ακομα,σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο.Σας το εφτιαξε καποιος?Ακομα πρεπει να δωσω πανελληνιες?

Ρε συ, τρεχα, 15 Ιανουαριου ηταν η προθεσμια για να σε παρουν σοβαρα υποψη τα πανεπιστημια! Προσωπικα εγω την εφτιαξα μονος μου, ευκολο ειναι, το θεμα ειναι να βρεις σοβαρο ανθρωπο/καθηγητη να σου κανει reference. Επιπλεον, κατα 90% θα πρεπει να δωσεις πανελληνιες, αλλα καλυτερα να ρωτησεις τα πανεπιστημια/σχολες τα οποια θα δηλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε συ, τρεχα, 15 Ιανουαριου ηταν η προθεσμια για να σε παρουν σοβαρα υποψη τα πανεπιστημια! Προσωπικα εγω την εφτιαξα μονος μου, ευκολο ειναι, το θεμα ειναι να βρεις σοβαρο ανθρωπο/καθηγητη να σου κανει reference. Επιπλεον, κατα 90% θα πρεπει να δωσεις πανελληνιες, αλλα καλυτερα να ρωτησεις τα πανεπιστημια/σχολες τα οποια θα δηλωσεις.

Εχεις επικοινωνησει με τα πανεπιστημια για πανελληνιες? Σου εχουν πει οτι ειναι απαραιτητες? Εγω δεν εχω κανει φροντηστηριο και δεν μπορω να γραψω πανελληνιες 19 που ζητανε.. Υπαρχει περιπτωση να μην αναγνωρισουν το απολυτηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
- Η προθεσμία των αιτήσεων στο UCAS έληξε στις 15 Ιανουαρίου. Από δω και πέρα υπάρχει η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται θέσεις που έμειναν κενές σε διάφορα πανεπιστήμια.
- CyliaP δεν ξεκαθάρισε το θέμα; Δεν είσαι σίγουρη ακόμα για το αν ζητάνε πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
- Η προθεσμία των αιτήσεων στο UCAS έληξε στις 15 Ιανουαρίου. Από δω και πέρα υπάρχει η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται θέσεις που έμειναν κενές σε διάφορα πανεπιστήμια.
- CyliaP δεν ξεκαθάρισε το θέμα; Δεν είσαι σίγουρη ακόμα για το αν ζητάνε πανελλήνιες;

Oχι γιατι οταν τους τηλεφωνησα δεν μου ζητησαν να τους στειλω email και δεν μου εχουν απαντησει ακομη...Για το Salford μιλαω.. Επισης, επειδη φετος δεν νομιζω να προλαβω πανελληνιες σκεφτομαι να δωσω ενδοσχολικα, να παρω 19 και του χρονου να κανω foundation η προετοιμασια για A levels. Τι νομιζεις?

Aκουει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Oχι γιατι οταν τους τηλεφωνησα δεν μου ζητησαν να τους στειλω email και δεν μου εχουν απαντησει ακομη...Για το Salford μιλαω.. Επισης, επειδη φετος δεν νομιζω να προλαβω πανελληνιες σκεφτομαι να δωσω ενδοσχολικα, να παρω 19 και του χρονου να κανω foundation η προετοιμασια για A levels. Τι νομιζεις?

Aκουει κανεις?
Επειδή το έχω χιλιοψαξει το θέμα ,μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν αναγνωρίζεται στην Αγγλία. Επειδή ήθελα να ξέρω καθώς έχω κάνει ήδη αίτηση ρώτησα παντού , αγγλική πρεσβεία , british council και μίλησα με τρία πανεπιστήμια που με ενδιέφερε μέσο τηλεφώνου επειδή στα mail μου απαντούσαν με αοριστολογίες. Η λογική είναι η εξής για να μετράει το απολυτήριο πρέπει να σου εξασφαλίζει πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας σου, από τι στιγμή που με τοαπολυτήριο με ενδοσχολικές δεν σου δίνεται η ευκαιρία να πας σε πανεπιστήμιο στη χωρα σου ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΟΝΤΑΙ.
Επίσης υψηλός βαθμός στο απολυτήριο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Απλά παρακαλά τους καθηγητές να σου βάλουν καλους βαθμούς στα τετράμηνα , γράψε καλά στις εξετάσεις στα μαθήματα γενικής που δίνεις στο σχολειό και γράψε μέτρια πανελλήνιες πχ 15.
Και έτσι έχεις σχετικά εύκολα ένα απολυτήριο 18+. Στο σχολειό μας παιδεία που έγραψαν 10-12 κατάφεραν να βγάλουν τέτοιο απολυτήριο επειδή είχαν ζητήσει από τους καθηγητές βοήθεια για να σπουδάσουν έξω.

Εχεις επικοινωνησει με τα πανεπιστημια για πανελληνιες? Σου εχουν πει οτι ειναι απαραιτητες? Εγω δεν εχω κανει φροντηστηριο και δεν μπορω να γραψω πανελληνιες 19 που ζητανε.. Υπαρχει περιπτωση να μην αναγνωρισουν το απολυτηριο?

Btw το salford είσαι σίγουρη ότι θέλει 19 απολυτήριο??Μου κάνει εντύπωση επειδή δεν είναι τόσο γνωστό uni. Και πανεπιστήμια πολύ καλύτερα στα rankings ζητάνε 19 η και λιγότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CyliaP

Νεοφερμένος

Η CyliaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επειδή το έχω χιλιοψαξει το θέμα ,μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν αναγνωρίζεται στην Αγγλία.
Επειδή ήθελα να ξέρω καθώς έχω κάνει ήδη αίτηση ρώτησα παντού , αγγλική πρεσβεία , british council και μίλησα με τρία πανεπιστήμια που με ενδιέφερε μέσο τηλεφώνου επειδή στα mail μου απαντούσαν με αοριστολογίες. Η λογική είναι η εξής για να μετράει το απολυτήριο πρέπει να σου εξασφαλίζει πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας σου, από τι στιγμή που με τοαπολυτήριο με ενδοσχολικές δεν σου δίνεται η ευκαιρία να πας σε πανεπιστήμιο στη χωρα σου ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΟΝΤΑΙ.
Επίσης υψηλός βαθμός στο απολυτήριο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Απλά παρακαλά τους καθηγητές να σου βάλουν καλους βαθμούς στα τετράμηνα , γράψε καλά στις εξετάσεις στα μαθήματα γενικής που δίνεις στο σχολειό και γράψε μέτρια πανελλήνιες πχ 15.
Και έτσι έχεις σχετικά εύκολα ένα απολυτήριο 18+. Στο σχολειό μας παιδεία που έγραψαν 10-12 κατάφεραν να βγάλουν τέτοιο απολυτήριο επειδή είχαν ζητήσει από τους καθηγητές βοήθεια για να σπουδάσουν έξω.



Btw το salford είσαι σίγουρη ότι θέλει 19 απολυτήριο??Μου κάνει εντύπωση επειδή δεν είναι τόσο γνωστό uni. Και πανεπιστήμια πολύ καλύτερα στα rankings ζητάνε 19 η και λιγότερα.

Thanks για τις συμβουλες! Προφανως δεν γλιτωνω τις πανελληνιες, αρα θα πρεπει να το παρω αποφαση και να σκιστω... Εγω προσπαθησα να μιλησω με τς πρεσβειες κτλ χθες, αλλα ειχε προβλημα το τηλεφωνο μου και δεν μπορω να παρω κανεναν! Σιγουρα σου ζητανε πανελληνιες, ε? Οσο για το Salford και εμενα μου φαινεται υψηλο το 19 αλλα πιστευω πως θα ειναι ευελικτοι ακομη και με λιγο χαμηλοτερο... Εσενα σου εχει ερθει καμια προσφορα?
Τhanks again!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Επειδή το έχω χιλιοψαξει το θέμα ,μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν αναγνωρίζεται στην Αγγλία.
Επειδή ήθελα να ξέρω καθώς έχω κάνει ήδη αίτηση ρώτησα παντού , αγγλική πρεσβεία , british council και μίλησα με τρία πανεπιστήμια που με ενδιέφερε μέσο τηλεφώνου επειδή στα mail μου απαντούσαν με αοριστολογίες. Η λογική είναι η εξής για να μετράει το απολυτήριο πρέπει να σου εξασφαλίζει πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας σου, από τι στιγμή που με τοαπολυτήριο με ενδοσχολικές δεν σου δίνεται η ευκαιρία να πας σε πανεπιστήμιο στη χωρα σου ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΟΝΤΑΙ.
Επίσης υψηλός βαθμός στο απολυτήριο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Απλά παρακαλά τους καθηγητές να σου βάλουν καλους βαθμούς στα τετράμηνα , γράψε καλά στις εξετάσεις στα μαθήματα γενικής που δίνεις στο σχολειό και γράψε μέτρια πανελλήνιες πχ 15.
Και έτσι έχεις σχετικά εύκολα ένα απολυτήριο 18+. Στο σχολειό μας παιδεία που έγραψαν 10-12 κατάφεραν να βγάλουν τέτοιο απολυτήριο επειδή είχαν ζητήσει από τους καθηγητές βοήθεια για να σπουδάσουν έξω.



Btw το salford είσαι σίγουρη ότι θέλει 19 απολυτήριο??Μου κάνει εντύπωση επειδή δεν είναι τόσο γνωστό uni. Και πανεπιστήμια πολύ καλύτερα στα rankings ζητάνε 19 η και λιγότερα.




Και δεν μου λες με ποια πανεπιστημια μιλησες και σου ειπαν Οτι ζητουν πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Thanks για τις συμβουλες! Προφανως δεν γλιτωνω τις πανελληνιες, αρα θα πρεπει να το παρω αποφαση και να σκιστω... Εγω προσπαθησα να μιλησω με τς πρεσβειες κτλ χθες, αλλα ειχε προβλημα το τηλεφωνο μου και δεν μπορω να παρω κανεναν! Σιγουρα σου ζητανε πανελληνιες, ε? Οσο για το Salford και εμενα μου φαινεται υψηλο το 19 αλλα πιστευω πως θα ειναι ευελικτοι ακομη και με λιγο χαμηλοτερο... Εσενα σου εχει ερθει καμια προσφορα?
Τhanks again!

Και δεν μου λες με ποια πανεπιστημια μιλησες και σου ειπαν Οτι ζητουν πανελληνιες?

Ναι έχω offer από glasgow university μου ζητάει 19 απολυτήριο ,από kings college london που ζητάει 18 και περιμένω από Edinburgh. Με φώναξε το Cambridge για συνέντευξη αλλα δυστυχώς δεν μου έκανε offer τελικά.
Ότι το απολυτήριο με πανελλήνιες είναι υποχρεωτικό μου το είπανε σχεδόν όλα τα πανεπιστήμια που έκανα αίτηση και είχα ρωτήσει επίσης και το lse μαζί με το ucl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αν εχει περασει η προθεσμια καλο θα ηταν να τρεξεις! Reference πηρα απο τη Λυκειαρχισσα (αλλο τρεξιμο και αυτο γιατι δεν ηξερε Αγγλικα ουτε να χρησιμοποιει υπολογιστη... και επρεπε και να της το μεταφρασω και να παω στο γραφειο της να το περασω! λολ).
Γενικα χωρις Πανελληνιες πολυ δυσκολα δεχονται..ειναι μεγαλος πλεον ο ανταγωνισμος...Καλο θα ειναι οπως ειπε ο Πανος να ρωτησεις το Πανεπιστημιο.Εχε υποψιν οτι σε γενικες γραμμες η οδηγια απο τη Ε.Ε. λεει οτι Απολυτηριο χωρις πανελλαδικες δεν ειναι αναγνωρισιμο απο κρατικα πανεπιστημια του εξωτερικου. Οποτε προσεξε το για να μη σε βαλει σε μπελαδες...


Παιδια ξερω ειναι ενα θεμα οι Πανελλαδικες... εμας μας μπιπ περυσι (αν ειδατε τα θεματα και ειχατε παρακολουθησει τι ειχε γινει).Γενικα ειναι υψηλες οι απαιτησεις και Αγγλια αλλα για 1-2 βαθμους συνηθως δε δινουν σημασια... Αλλα ειναι και μερικα που το παρακανουν...

Καλη επιτυχια σε ολους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Επίσης υψηλός βαθμός στο απολυτήριο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Απλά παρακαλά τους καθηγητές να σου βάλουν καλους βαθμούς στα τετράμηνα , γράψε καλά στις εξετάσεις στα μαθήματα γενικής που δίνεις στο σχολειό και γράψε μέτρια πανελλήνιες πχ 15.
- Για να μη δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις. Πρέπει να γίνει η επισήμανση, ότι τα παραπάνω ισχύουν για μέτρια πανεπιστήμια της Μεγάλης Βρεττανίας. Δεν ισχύουν σίγουρα για το conditional offer του Edinburgh University. Εκτός του γενικού βαθμού απολυτηρίου, θα ζητήσει και βαθμούς απολυτηρίου σε δυο μαθήματα κατεύθυνσης. Βαθμοί 15 στα γραπτά των δυο αυτών μαθημάτων δύσκολα θα καλύψουν τις απαιτήσεις του. Έχουμε 15,6+20=35,6/2=17,8. Μάλλον χαμηλός βαθμός για Edinburgh University. Μάλλον χαμηλός βαθμός για ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρεττανίας. Βέβαια για το Salford, νομίζω ότι είναι μια χαρά βαθμός.
- CyliaP, γνώμη μου είναι να δουλέψεις σκληρά μέχρι τις πανελλήνιες για το καλύτερο. Ξέχνα για την ώρα τα foundation και τα A levels. Έχεις καιρό γι' αυτά. Αρκεί βέβαια να έχεις conditional offer από κάποια πανεπιστήμια. Ακόμα και αν το Salford σου ζήτησε 19, δε νομίζω ότι αυτό θα ισχύσει μέχρι το τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
- Για να μη δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις. Πρέπει να γίνει η επισήμανση, ότι τα παραπάνω ισχύουν για μέτρια πανεπιστήμια της Μεγάλης Βρεττανίας. Δεν ισχύουν σίγουρα για το conditional offer του Edinburgh University. Εκτός του γενικού βαθμού απολυτηρίου, θα ζητήσει και βαθμούς απολυτηρίου σε δυο μαθήματα κατεύθυνσης. Βαθμοί 15 στα γραπτά των δυο αυτών μαθημάτων δύσκολα θα καλύψουν τις απαιτήσεις του. Έχουμε 15,6+20=35,6/2=17,8. Μάλλον χαμηλός βαθμός για Edinburgh University. Μάλλον χαμηλός βαθμός για ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρεττανίας. Βέβαια για το Salford, νομίζω ότι είναι μια χαρά βαθμός.
- CyliaP, γνώμη μου είναι να δουλέψεις σκληρά μέχρι τις πανελλήνιες για το καλύτερο. Ξέχνα για την ώρα τα foundation και τα A levels. Έχεις καιρό γι' αυτά. Αρκεί βέβαια να έχεις conditional offer από κάποια πανεπιστήμια. Ακόμα και αν το Salford σου ζήτησε 19, δε νομίζω ότι αυτό θα ισχύσει μέχρι το τέλος.

Το kcl,edinburgh,glasgow,cambridge (ορισμένα κολέγια),ucl,lse(ορισμένα κολέγια) ζητάνε γενικό βαθμό απολυτηριου για θεωρητικές επιστήμες(και ορισμένα και για θετικές). Όσον αφορά το glasgow και το kcl το ξέρω επειδή έχω ήδη offer από αυτά , αλλα και στα αλλα μπορείς να το δεις στα site τους. Τσέκαρε και μονος σου.Γι αυτό άλλωστε ζητάνε και τόσο υψηλό απολυτήριο επειδή ξέρουν τι παίζει.
Ενδεικτικά:
Edinburgh:https://www.ed.ac.uk/schools-departm...l-eu/eu-entry-requirements/greece/apolytirion
Cambridge University Trinity College:https://www.trin.cam.ac.uk/index.php?pageid=189
Cambridge University King's College:https://www.kings.cam.ac.uk/study/undergraduate/entrance-requirements.html
LSE(Ζητάει και a levels):https://lfylive.lse.ac.uk/lfy/tc/enquiries/enquiry.html?a=4&q=1011&searchString=

Αυτό που λες είναι σωστό αλλα ισχύει κατά κανόνα για τα θετικά courses. Πχ το edinburgh ζητάει αναλυτική βαθμολογία για θετικές επιστήμες ενώ για θεωρητικές θέλει overall.
Αυτό ισχύει για όλα σχεδόν τα πανεπιστήμια (russell group etc..).
Αλλα στην πραγματικότητα αν θες να μπεις σε κορυφαίο πανεπιστήμιο είσαι υποχρεωμένος να γράψεις καλά πανελλήνιες.Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και πρέπει να έχεις prediction πολύ πιο πάνω από αυτό που ζητάει για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες για offer.
Εγώ φέτος που έκανα αίτηση τα πανεπιστήμια είχαν τα εξής entry requirements.
Cambridge University Downing College:19 apolytirion
Glasgow University:19 Apolytirion
KCL:18
Edinburgh:18.5-19
Kai eixa prediction 19.8.
Και πάλι το cambridge με απέρριψε μετά τι συνέντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top