Απορίες για την αίτηση UCAS

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Λυπαμαι που ανοιγω ενα θεμα χιλιοειπωμενο αλλα ψαχνοντας αντι να βοηθηθω μπερδευτηκα!

Κανω αιτησεις για Αγγλια και εχω ενα θεματακι με την αιτηση.


  1. Στο Education χρειαζεται να αναφερω και απολυτηριο γυμνασιου ή μονο λυκειου? Το αν εχω παει καθολου Αγγλικα λογικα δεν μετραει ετσι? Εφοσον θα τους πω οτι εχω το ταδε και το ταδε πτυχιο...?
  2. Στα modules χρειαζεται μαθηματα κατευθυνσης.Θελει και ολα τα μαθηματα Γενικης? :(
Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
το βαζεις και το απολυτηριο γυμνασιου με τους βαθμους των μαθηματων και μετα βαζεις και το απολυτηριο λυκειου με τα μαθηματα βαζοντασ την επιλογη που λεει οτι δεν εχεις τελειωσει.οσο για τα αγγλικα δεν τα βαζεισ δεν τους ενδιαφερει αφου χρειαζεται αλλο πτυχιο απο προφισιενση . για αποριες ρωτα με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nba_fan

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Λυπαμαι που ανοιγω ενα θεμα χιλιοειπωμενο αλλα ψαχνοντας αντι να βοηθηθω μπερδευτηκα!

Κανω αιτησεις για Αγγλια και εχω ενα θεματακι με την αιτηση.


  1. Στο Education χρειαζεται να αναφερω και απολυτηριο γυμνασιου ή μονο λυκειου? Το αν εχω παει καθολου Αγγλικα λογικα δεν μετραει ετσι? Εφοσον θα τους πω οτι εχω το ταδε και το ταδε πτυχιο...?
  2. Στα modules χρειαζεται μαθηματα κατευθυνσης.Θελει και ολα τα μαθηματα Γενικης? :(
Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων! :)

Χρειάζεται μόνο το απολυτήριο λυκείου. Το απολυτήριο γυμνασίου δεν τους ενδιαφέρει εφόσον δεν σου ανοίγει πόρτες για την τριτοβάθμια επαίδευση.
Κατά τα άλλα πρέπει να αναφέρεις τους βαθμούς της κατεύθυνσης με βάση την μετάφραση του απολυτηρίου σου. Δηλαδή αν ώς "κατεύθυνση" στο μεταφρασμένο σου σε Αγγλικά απολυτήριο λέει "profile", τότε οταν γράφεις τους βαθμούς κατεύθυνσης θα γράψεις πχ. physics-profile.
Επίσης χρειάζονται όλα τα μαθήματα γενικής-ακόμη και τα πολυμέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ωραια καταλαβα! Ευχαριστω πολυ!!

Επισης, πως μπορω να τους δηλωσω πως εχω το lower του cambridge και το proficiency του michigan? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katbou

Νεοφερμένος

Η katbou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά ΣΟΣ
Συμπληρώνω την αίτηση στο UCAS και στο Εducation δεν ξέρω τι να συμπληρώσω!
Μόνο το απολυτήριο Λυκείου και στα modules τι θα γράψω; Ολα τα μαθηματα της Γ Λυκείου και σε όλα Pending ;
Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω καταγχωθεί!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι και εγώ για αιτήσεις στην Αγγλία...Τι ακριβώς ισχύει για τους mature students????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
@katbou
εγω εστειλα την αιτηση. ενας φιλος πηγε και του την εκαναν οποτε ακολουθησα το σιγουρο δρομο...
μου ειπαν και εβαλα ολααα τα μαθηματα του λυκειου, και την επιλογη και σε ολα pending αφου βαθμους δν εχουμε παρει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katbou

Νεοφερμένος

Η katbou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ και καλή Πρωτοχρονιά!
Φαντάζομαι εννοείς της Γ' Λυκείου και βάζεις σε όλα pending;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyLeaper

Νεοφερμένος

Η SkyLeaper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
επίσης! :)
ναι, με συγχωρεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoios93

Νεοφερμένος

Ο kapoios93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εστειλα ετηση και στο education δεν βαζεις γνωσεις αγγλικων.Επισης μπορεις να βαλεις και για το απολυτηριο γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katbou

Νεοφερμένος

Η katbou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ! ΄Εβαλες και τους βαθμούς της Β΄Λυκείου; Τι γραψατε στο personal statement;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σας απευθύνομαι σε όσους έχουν κάνει πρόσφατα αίτηση μέσο ucas σε αγγλικό πανεπιστήμιο.Ξέρετε αν αρκούν οι βαθμοί του απολυτηριου(g'λυκείου) λυκείου η χρειάζονται επιπλέον οι βαθμοί τις a/b'λυκείου.Οποιος ξέρει να μου απαντήσει σας παρακαλώ είναι ιδιαιτερα σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γ λυκείου μόνο!!! Τους ενδιαφέρει πιο πολύ ο μέσος όρος, Κάθε πανεπιστήμιο ζητά διαφορετικό μέσο όρο οπότε ρώτα πρώτα!!!!
Πάντως ξέρεις ότι τα δίδακτρα από του χρόνου πάνε 9000, έτσι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω ,ο βασικός μου στόχος είναι σκοτία όπου τα δίδακτρα καλύπτοντες στους ευ-non british student αλλιώς σκέφτομαι το δάνειο που δίνει η ευρωπαϊκή ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
στη σκωτία καλύπτωνται!! και στην αγγλία αν κάνεις αίτηση για δάνειο. Και στη σκωτία όμως πρέπει να το ξεπληρώσεις. Και έχει και ένα μικρό επιτόκιο νομίζω ανάλογα με τον πληθωρισμό!! Ξανακοίταξε το γιατί είναι πολλά τα λεφτά!
Τί θέλεις να σπουδάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Σκέφτομαι στο πανεπιστήμιο του εδιμβούργου political science/sociology.
Σκοτία αν είσαι eυ/non-brit student σου πληρώνει τα δίδακτρα χωρίς επιστροφή το σκοτσέζικο κράτος .
Tα μονα μου εξoδα συνεπώς θα είναι αυτά τις διαμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
σε ζηλεύω..θέλω και γω Σκωτία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
political science/sociology????????
Θα πας μέχρι την Σκωτία για να σπουδάσεις κοινωνιολογία και πολιτικές επιστήμες;?????
Πάνε ρε καμία Νομική, ψυχολογία, ιατρική.... Που θα βρεις δουλειά ως κοινωνιολόγος; :P
Δίνεις που δίνει τα λεφτά να πας σε άλλη χώρα, σπούδασε κάτι που θα σου αποδώσει χρήματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Κάνω αίτηση μέσω UCAS για μερικά σκοτσέζικα πανεπ. και σε ενα σημείο της αίτησης μου λέει:

"Please select the month and year that you certificated, or will certificate, the qualification. If you have not yet taken the exam, or if it has not yet been certificated, enter the date on which you expect the results to be certificated. This may be different from the date you received, or will receive, your results. If you are not sure, please check with your school or college."

έτσι όπως το λέει εκει μου δίνει την εντύπωση πως θέλει την ημερομηνία (μήνς/έτος) που θα είναι έτοιμα τα αποτελέσματα(βαθμοί),ε?
ΑΝ αυτό ζητάει και οχι κατι άλλο, μπορείτε να μου πείτε πότε ??? τον ιούνιο??? απλά θέλω να ειμαι σιγουροσ :redface: :P
δεν παίζουμε με αυτά!

επίσης, (σχετικό-άσχετο) στο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ μπαίνουν οι βαθμοί της γ'γυμνασίου, ή και κάτι άλλο? επειδή ζητάνε και βαθμολογία απο αυτό και δεν το εχω "πάρει" (στα χεριαμου κ ετσι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloskout

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
συνηθως τι απολυτηριο λυκειου ζητανε? εχει σημασια αμα ειναι Ενιαιου ή τεχνικού? Αν εχεις τελειωσει και ΙΕΚ εδω κερδιζεις κατι? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top