Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σωστά αλλά απευθυνόμαστε σε μαθητές καί πρέπει να απαντάμε ακριβώς.Η αλγεβρική τιμή είναι αλγεβρική τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris.civil

Νεοφερμένος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Με σκοπό να ξεφύγω από την τετριμμένη λύση παρέθεσα αυτήν την άσκηση ώστε οι μαθητές να έχουν κατά νου την συγκεκριμένη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μα αυτο βρηκα κι εγω απλα εφαρμοζοντας την αδε...
Δεν βρήκες βέβαια το ίδιο παρά μόνο όταν το διόρθωσες.Έτσι κινδυνεύω να θεωρηθώ ..δολιοφθορέας πού έχω κάνει παράθεση πιό πάνω την αρχική λανθασμένη σχέση σου.Καλό είναι να λέμε καμμιά φορά καμμιά διακιολογία τού τύπου έκανα βιαστικά τις πράξεις κ.λ.π:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται.....
Ανεβάζω ένα τρίωρο διαγώνισμα φυσικής κατεύθυνσης στις ταλαντώσεις - κύματα. Όσοι θέλετε μπορείτε να το κατεβάσετε για εξάσκηση ή για οτιδήποτε άλλο. Δεκτά όλα τα σχόλια!
Τις απαντήσεις θα τις ανεβάσω του χρόνου!....

Καλή Χρονιά

Code:
https://rapidshare.com/files/178263264/Pros_Christ_08.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ευχαριστουμε παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnsfk17

Νεοφερμένος

Ο Sfakianakis Yiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλά, το διγώνισμα είναι.... μπιπ μπιπ.

Πολύ καλό!
Ευχαριστώ. Καλές γιορτές, καλή χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Καλα το 4 θεμα Α Π Α Ι Χ Τ Ο . . ! (συνδυαστικο κρουσεις με κυματα..? τι λεμε τωρα..) αλλα ταυτοχρονα και πολυ δυσκολο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Σ ευχαριστούμε πολύ... ανυπομονούμε για τις λύσεις! χαχα! Χρόνια πολλά σε όλους.. παιδιά αν έχετε διαγωνίσματα από φροντιστήρια ανεβάστε τα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Καλα ε...το διαγώνισμα απ 'οτι λένε τα παιδιά είναι τέλειο!εν τω μεταξύ,με το που γυρνάω απο τις χριστουγεννιατικες "διακοπές",γράφω στο φροντιστήριο ταλαντώσεις-κύματα(οπότε θα μου είναι και πολύ χρήσιμο!)και λέω να μην το κοιτάξω καθόλου τώρα αλλά μόλις τελειώσω την επανάληψη να κάτσω να το εκτυπώσω και να το γράψω κανονικά!Βάλτε όμως και τις λύσεις καλύτερα για να μπορώ να δώ και πως τα πήγα!Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν θέλω να σας σπάσω , αλλά νομίζω ότι πιο δύσκολο είναι το 3ο θέμα.
Οταν τα λύσετε (εγώ τα έλυσα) τα λέμε.
Καλή χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ποτε περιπου θα βαλετε τις λυσεις;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!
Απαντήσεις από του χρόνου! (δηλαδή αύριο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους και όλες!
Τις καλύτερες ευχές μου για υγεία και ευτυχία.
Ας είναι το 2009 η καλύτερη χρονιά της ζωής σας (μεχρι την επόμενη!!!)
Όσο για τις απαντήσεις του διαγωνίσματος ορίστε το link:
Code:
https://rapidshare.com/files/178561915/Pros_Christ_08_apant.pdf

Καλή χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
χρονια πολλα σε ολους!!και ευχαριστουμε για τις λυσεις!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Γειά σας και χρόνια πολλά σε όλους.
Πολύ καλό το διαγώνισμα αν και "έχω" ενστάσεις γιά το τέταρτο θέμα.Πιστεύω ότι μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση γιατί δεν ήταν απαραίτητο στο σχήμα να υπάρχει ο τοίχος δεξιά μιάς και δημιουργείται τρέχον κύμα.Θα έπρεπε ίσως η άσκηση να λέει γιά άπειρο μήκος νήματος καί όχι απλά μεγάλου μήκους.Γιατί όσο και νάναι αν έχει ορισμένο μήκος απ' τη στιγμή που φαίνεται τοίχος στα δεξιά, θα δημιουργηθεί στάσιμο κύμα μετά από την πάροδο κάποιου χρόνου.
Ο καθηγητής μου τού φροντιστήριου που είδε τα θέματα, μού έκανε αυτή τη παρατήρηση.
Επίσης μού είπε ότι καλό είναι οι ασκήσεις να μην ξεφεύγουν από την φυσική πραγματικότητα γιατί έτσι δεν γίνονται "φιλικές" στούς μαθητές.Και αναφερόταν στο σημείο της άσκησης που λέει ότι δεν χάνει ενέργεια ο ταλαντωτής αν και είνα δεμένος με το νήμα.Όταν τού είπα ότι αφού δίνεται αυτό ως δεδομένο εκείνος είπε ότι επιστημονικά είναι σωστό αλλά γιά πες μου εσύ αν σού έλεγα ότι ένας Παλαιστίνιος καμικάζι ζώνεται με εκρηκτικά και πάει και ανατινάζεται στην αγορά του Τελ Αβιβ.Αν υποθέσουμε ότι βγαίνει αλώβητος από την έκρηξη να βρείς τη μεταβολή της ορμής τού Παλαιστίνιου!
Αυτο το φανταστικό σενάριο δεν έχει λάθος αλλά όμως ξεπερνάει τα όρια της Φυσικής και μπαίνει στο χώρο τού υπερφυσικού.
Μεταφέρω απόψεις δεν είναι δικά μου.
Πάντως ευχαριστούμε γιά την χειρονομί του κυρίου καθηγητή εδώ.Μακάρι και άλλοι καθηγητές να ανέβαζαν θέματα στο φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον καθηγητή σου και στα δύο σημεία. Απλά στην βιβλιογραφία και σε πολλά θέματα και διαγωνισμάτων αλλά και ασκήσεων όταν γράφουμε "μεγάλου μήκους" ή ΄"πολύ μεγάλου μήκους" χωρίς να το αναφέρουμε αυτό, εννοούμε απείρου μήκους.
Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της παρατήρησης ισχύουν τα πάντα έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις, ακόμη και η παρομοίωση με τον καμικάζι ήταν πετυχημένη, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιούμε τέτοιες υποθέσεις "ποιητική αδεία", γιατί έτσι η άσκηση γίνεται πιό όμορφη!... Εξ' άλλου, ακόμη και στις πανελλήνιες υπάρχει η έκφραση "με την βοήθεια του κατάλληλου μηχανισμού" ή "με τον κατάλληλο τρόπο..."
Τέλος θέλω να σε ευχαριστήσω για τις παρατηρήσεις σου και να σε ενθαρύνω να συνεχίσεις να ρωτάς και να συνεχίσεις να αμφισβητείς γενικότερα, έτσι ώστε να γίνουμε όλοι καλύτεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Πάντως κάτι τέτοιοι προβληματισμοί με κάνουν να αγαπώ τη Φυσική ακόμη πιό πολύ.Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο του ξαδέρφου μου,νομίζω Haliday λεγόταν ο συγγραφέας, ότι ο Gauss είχε πεί πως ο καθένας πρέπει να διαβάσει τις εξισώαεις του Maxwell έτσι για το καλό της ψυχής του!
Φαίνεται(όσοι γνωρίζουν σχετικά μπορού να μας εξηγήσουν) ότι μάλλον να είναι πολύ γοητευτικές αυτές οι εξισώσεις.
Και ακούστε και ένα περιστατικό που έχει ενδιαφέρον.Ο ξάδερφός μου έχει ψώνιο με τη Φυσική(Είναι τώρα σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο CERN σταλμένος από το Πανεπιστήμιο Κρήτης) και συζητάμε συχνά, μου είπε ότι κάποτε ένας καθηγητής του από το Πανεπιστήμιο Μαντάς το όνομά του, είχε εμπλακεί σε ένα τρακάρισμα ακριβώς στα φανάρια που βρίσκονται δίπλα στα γνωστή πλατεία των Λιονταριών του Ηρακλείου.Ο καθηγητής ισχυριζόταν ότι πέρασε με κίτρινο ενώ το θύμα κατηγορούσε τον Μαντά ότι παραβίασε το κόκκινο και έτσι έπεσε πάνω του.Χωρίς πολλές κουβέντες όταν έγινε το δικαστήριο πήρε το λόγο ο καθηγητής, ζήτησε και ένα πίνακα και άρχισε τα τρελά του εκεί με αποστάσεις με χρόνους που είχε ζητήσει απο την τροχαία πόσο αναβει τι κάθε φαναρι μα ίχνος φραναρίσματος με την πυκνότητα της ροής των οχημάτων και δεν ξερω τι άλλο.Έτσι απέδειξε ότι δεν πέρασε με κόκκινο αλλά ο μπροστινός επιβράδυνε αδικαιολόγητα.Αποτέλεσμα να αθωωθεί ο καθηγητής.Πιθανόν ο δικαστής να μην καταλαβε και πολλά αλλά δεν μπορούσε και να πεί στον Μαντά ότι δεν είναι έται τα πράγματα.
Συμπέρασμα.Η Φυσική σώζει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω για μία ακόμη φορά μαζί σου φίλε kvgreco. Πραγματικά η φυσική είναι μια επιστήμη που "εξιτάρει" αυτούς που ασχολούνται σοβαρά μαζί της. Δεν είναι και απλό πράγμα να μπεις "στο μυαλό του Θεού" και να καταλάβεις πως δουλεύει η φύση!
Όμως εκείνο που φέτος προέχει είναι να περάσετε στην σχολή της αρεσκείας σας και δυστυχώς η φυσική της Γ Λυκείου και των εξετάσεων δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με την πραγματική φυσική. Δες για παράδειγμα το 4ο θέμα του διαγωνίσματος. Πόσο πιό όμορφο θα ήταν να είχες (ή να έβρισκες) μια συνάρτηση με την οποία ο ταλαντωτής δίνει ενέργεια στην χορδή.... αλλά καταλαβαίνεις ότι κάποιες τέτοιες προεκτάσεις είναι απαγορευτικές για τις Πανελλήνιες εξετάσεις.
Αν σε ενδιαφέρει και το αγαπάς, τότε γιατί δεν δηλώνεις συμμετοχή στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής; Εκεί πράγματι μπορείς να βρεις θέματα με τις προεκτάσεις που ψάχνεις!....Την Φυσική που όλοι εμείς αγαπήσαμε!....

Υ.Γ. Αλήθεια το Νο 1 στο μηχανογραφικό σου θα είναι κάποιο τμήμα Φυσικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Ενώ εγώ θέλω να σπουδάσω Φυσική και να προχωρήσω μέχρι όπου μπορώ,(Με επηρέασαν σίγουρα και οι συζητήσεις με τον ξάδερφό μου) από την άλλη έχω τούς γονείς, κυρίως τον πατέρα που με θέλει σε πολυτεχνικές σχολές με κριτήριο πάντα τις υψηλότερες οικονομικές απολαβές.Αφού να φανταστείτε δεν θα είχε αντίρρηση να περάσω και αξιωματικός στην αστυνομία γιά γρήγορες απολαβές όταν μάλιστα ο ίδιος υπήρξε οργισμένο νιάτο και δεν χωνεύει τους αστυνομικούς!
Τώρα τι σχέση μπορεί να έχουν αυτά τα δύο είναι ένα θέμα.
Δυστυχώς στη σημερινή εποχή της ανασφάλειας πολλά παιδιά αναγκάζονται να κάνουν πράγματα άλλα από αυτά που ονειρεύονταν με αποτέλεσμα να μην είναι έτσι παραγωγικοί στη δουλειά τους.Αλλά και να βλέπω τωρα παιδιά άριστους μαθητές να μπαίνουν στην αστυνομία μόνο και μονο για τα λεφτά(τα γρήγορα λεφτά) είναι ένα πράγμα που με λυπεί.Γιατί δηλαδή θα πρέπει να χάνονται μυαλά έτσι?Πρέπει δηλαδή να είσαι τόσο έξυπνος ή τόσο μορφωμένος γιά να μπορείς να δέρνεις τους κουκουλοφόρους?
Τέλος πάντων θα δηλώσω και Φυσική στο μηχανογραφικό αλλά όχι πρώτη επιλογή έτσι όπως είναι τα πράγματα γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Αν δεν αγαπας αυτο που κανεις τοτε μια ζωη θα εισαι δυστυχισμενος..Το να πας δηλαδη αστυνομια για να παιρνεις το χιλιαρικο η επειδη στο ειπανε οι γονεις σου τοτε τι να πω..Αποκατασταση μπορει να σου φερει και το Φυσικο και το Χημικο και οποιοδηποτε αλλο τμημα διαλεξεις.! Βασικη προυποθεση.? Να εισαι καλος σ αυτο που κανεις..!
Γνωμη μου.? Φυσικο και 1η επιλογη.!Και θα δεις οτι με τα λεφτα που θα παιρνεις απ τα ιδιαιτερα (οπως ενα φιλαρακι μου) θα φτασεις σε σημειο να μη δεχεσαι ουτε τον διορισμο σου σε δημοσιο σχολειο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top