Βιβλία για Sorbonne B2

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ποια βιβλία προτείνετε?

Πείτε τίποτα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παρ' οτι έχει περάσει πολύς καιρός από το αρχικό ποστ και παρ'οτι Βασσια το πηρες το δίπλωμα, θα προτείνω τα βιβλία (έχω ξαναπροτείνει αλλά σε άλλο ποστ), ωστέ να βοηθηθούν οι μελλοντικοί υποψήφιοι.

Ας δούμε τα δημοφιλέστερα βιβλία κατά σειρα:

Robolis: Ο συγκεκριμένος συγγραφέας με έχει ψιλομπερδέψει. Εκδίδει βιβλία τα οποία είτε θα είναι πολύ εύκολα (δεν ανταποκρίνονται στο επιθυμητό επίπεδο), είτε θα είναι ΟΚ. Το βιβλίο που έχει γράψει για το ΣΒ2 θα το έβαζα στην πρώτη κατηγορία. Προσωπικά, το βρήκα πολύ εύκολο.
Κοσβογιάννη: Τα ίδια με τον Robolis. Βέβαια δικαιολογείται, επειδή ήταν από τις πρώτες που έβγαλαν βιβλίο για το ΣΒ2.
Trait d'union: Μακράν το καλύτερο πιστεύω. Θέματα κλιμακούμενης δυσκολίας. Πας σταδιακά στο επιθυμητό επίπεδο και δεν μπαίνεις από νωρίς στα βαθιά.
Κατρανίδου: Καλό το βιβλίο της, αλλά επειδή όπως της Κοσβογιάννη, έτσι κι αυτό ήταν ένα από τα πρώτα που βγήκαν, έχει πολλές προχειρότητες (π.χ. στα συνώνυμα πρέπει να ψάχνεις 10' τις λέξεις στο κέιμενο, δεν είναι υπογραμμισμένες - και διάφορα άλλα τέτοια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
καλα παιδιαα ειναι ενα που εχει βγαλει μια! αφηστε τα! εσεισ το πηρατε το β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
καλα παιδιαα ειναι ενα που εχει βγαλει μια! αφηστε τα! εσεισ το πηρατε το β2?

Το πήραμε το Β2.Αλλά σε ποιο βιβλίο αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
9α σε γελασω! 9α συνεχισεισ για παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ολα ειναι ξεκα9αρα!!!

και τλκα το βιβλιο λεγοταν λιμνιατη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το βιβλίο δεν λεγόταν λιμνιάτη. Ο συγγραφέας του και οι εκδόσεις του εχουν τον παραπάνω τίτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ναι ομως καλε μου γιαννη που τα ξερεισ ολα το βιβλιο δν εχει κανεναν τιτλο εκτος και αν ειμαι εγω στραβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εκτος και αν ειμαι εγω στραβη

Θα μπορούσες απλά να πεις "το βιβλίο της Λιμνιάτη" όπως κάναμε και όλοι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ναι το βιβλίο της Λιμνίατη ήταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εσύ αντί να έπαιρνες βιβλίο της Λιμνιάτη θα έπαιρνες τη βιογραφία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Το βιβλίο της είχα άλλα δεν είχε τίτλο.. Sorbonne B2 ελεγε δεν είχε τίτλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
και τα άλλα SB2 λένε... Οι εκδόσεις μας ενδιαφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εκδόσεις Λιμιάτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λιμιάτη;; Δε βγάζει κατι στο google. Λιμνιάτη ίσως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Λιμνιάτη έστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα με το Vos Cles pour le Sorbonne B2 της Κατρανίδου δηλαδή.Μου φάνηκε μέτρια η δυσκολία του.Τέλος πάντων εγώ τελείωσα τα πρώτα κεφάλαια από εκεί και μετά έκανα το βιβλίο του Nouvel Esprit δεν ξέρω πώς είναι αυτό γιατί μου το έφερνε σε φωτοτυπίες και λίγο-λίγο, ταυτόχρονα με όλα τα παλιά θέματα που υπάρχουν διαθέσιμα στο εμπόριο.Τα παλιά θέματα ήταν ΟΚ πιο εύκολα από το Nouvel Esprit.Το Nouvel Esprit είναι το πιο δύσκολο βιβλίο που έχω συναντ'ησει ποτέ μου!Και μετά είπαμε να τελειώσουμε το Vos Cles pour le Sorbonne B2 της Κατρανίδου το οποίο μετά από αυτό που πέρασα το είχα για να περνάω την ώρα μου!Τα παλιά θέματα μου φάνηκαν επιπέδου Vos Cles pour le Sorbonne B2 της Κατρανίδου αλλά καλού κακού καντε και το άλλο.Γενικά δεν θα πρότεινα να πάτε απ΄ευθείας στο Nouvel Esprit!Τέλος πάντων με λίγα λόγια και με 3 μήνες προετοιμασίας μετά το Β1 σήμερα το απόγευμα δίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Καλησπερίζω τη γαλλόφωνη κοινότητα του ischool! :D
Μιας και δεν μπορώ να επωμιστώ τα έξοδα για να παρακολουθήσω φροντιστηριακά ή ιδιαίτερα μαθήματα, σκέφτομαι να προετοιμαστώ μόνος μου και να δώσω τις εξετάσεις του Sorbonne B2 τον Μάιο που έρχεται. Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε για την ύλη των εξετάσεων και να μου προτείνετε σχετική βιβλιογραφία, κατάλληλη (όσο αυτό είναι δυνατό) για υποψήφιο που επιχειρεί αυτό το προσωπικό εγχείρημα; Θα προτιμούσα να εμπεριέχονται και ενδεικτικές απαντήσεις για τις ασκήσεις, ώστε να μπορώ να τις συγκρίνω με τις δικιές μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εδώ θα βρεις όσα χρειάζεσαι https://www.ifa.gr/index.php/el/examens/methodes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top