Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

σανυ

Νεοφερμένος

Η σανυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου Φωτεινή! Λες να ανταλλάξουμε σχολές τελικά;;; :) Κοίτα, σοβαρά τώρα, επειδή τις τελευταίες ημέρες συνέχεια σκεφτόμουν το θέμα με τη σχολή μου και το επάγγελμα που θα ακολουθήσω κατέληξα στο εξής: δεν ξέρω τι είναι απ'όλα με έχει πειράξει πιο πολύ στην κατάσταση -είναι που ποτέ δεν ήξερα τί πραγματικά ήθελα; είναι που απογοητέυτηκα από τα περισσότερα άτομα στη σχολή; είναι που έχω κουραστεί; είναι που το έχω ψώνιο το φιλολογίζον και το καλλιτεχνίζον;;) - αλλά αυτό που μπορώ προς το παρόν να κάνω είναι να αφήσω τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους...Σε λιγότερο από χρόνο θα έχω το πτυχίο στα χέρια μου και σε ένα χρόνο και κάτι δίνω ΑΣΕΠ. Δεν είναι ότι ΔΕ μου αρέσει που θα γίνω νηπιαγωγός. Έχω μία περίεργη χημεία με τα παιδιά και μου αρέσει να τα φροντίζω, να τους μαθαίνω πράγματα και τα αγαπώ. Όσο να 'ναι κάτι με ώθησε σε αυτή τη σχολή αλλιώς αν τη μισούσα θα την είχα αποκλείσει! Είναι που νιώθω έναν διακαή πόθο να δημιουργήσω κάτι -δεν ξέρω τί- που θα εκφράζει τον κόσμο και να το μοιραστώ.Επειδή αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι να έγραφα κάποιο βιβλίο πιστέυω ότι σπουδάζοντας Φιλολογία είχα ίσως ένα καλύτερο γλωσσικό και λογοτεχνικό υπόβαθρο. Αλλά η τέχνη δεν προυποθέτει την ύπαρξη εξειδικευμένης γνώσης μάλλον. Ίσως αν είναι να βγεί κάτι θα βγει...
Όσον αφορά το θεμα σου Φωτεινή θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις το ονειρό σου όσο νωρίτερα γίνεται. Αν δώσεις φέτος με το 10% το πιάνεις το ΠΤΝ; Γιατί δεν έχω ιδέα τι γίνεται πλέον με τις βάσεις...Πάντως στο τμήμα μου έχω γνωρίσει μερικά κορίτσια που τελείωσαν Φιλολογία και είπαν τελικά να ασχοληθούν με την προσχολική εκπαίδευση είτε γιατί τους αρέσει πιο πολύ από τη Φιλολογία είτε γιατί τους αρέσει εξίσου αλλά ελπίζουν σε μία καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (και φυσικά μέσω ενός πολύ πιο εύκολου ΑΣΕΠ). Αν τελικά δεν τα καταφέρεις με το 10%, κάτι το οποίο απεύχομαι υπάρχει και ο δρόμος των Πανελληνίων για ακόμη μία φορά...κουράγιο, είσαι εκπαιδευμένη πια! Ή ακόμη και των Κατακτηρίων αφού τελειώσεις πρώτα τη Φιλολογία...
Αλήθεια, εσύ πώς βρέθηκες Φιλολογία; Δεν έπιασες τη βάση ή έφταιγε η μπερδεμένη κατάσταση όπως σε μένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φω-Τεινή..

Νεοφερμένος

Η Φω-Τεινή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
sany, σε όσα είπες σε κατανοώ, συμφωνώ και δεν έχω να παραθέσω τίποτα, ειλικρινά!Κ σ ευχαριστώ..Επιπλέον, βλέπω πως έχουμε ομοιότητα, καθώς με ενδιαφέρει κ μένα άμεσα η συγγραφή βιβλίων!Κ ξέρω πως οι σπουδές, δεν αποτελούν κριτήριο γι αυτό τον δρόμο!Σημασία έχει το μεράκι να υπάρχει ...!Τα πάντα αλλάζουν απροσδόκητα άλλωστε! Σ ό,τι με αφορά εμένα, ήξερα εξ αρχής πως δεν επιθυμώ την φιλολογία, αλλά η ''καλή'' μου ''τύχη'' με οδήγησε εκεί!:/: Οι βάσεις των παιδαγωγικών και πέρσυ παρέμειναν σε υψηλά επίπεδα, με αποτέλεσμα να έχω να επιλέξω ανάμεσα σε ΦΠΨ, ιστορικά και φιλιλογίες...Κ επέλεξα το τρίτο, γτ είναι καθαρή σχολή...Σαφώς, το 10% θα το κάνω...όσο για πανελλήνιες.....ένα μεγάλο << τσου >>!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goal

Νεοφερμένος

Η goal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σανυ μην παρατησεις τη σχολη αφου εκανες τοσα χρονια υπομονη.. Σε κατανοω απολυτα και φανταζομαι τι μπορει να τραβηξες αυτα τα χρονια γιατι για 3 χρονια ειχα βρεθει κ εγω σε καποιες καταστασεις και δεν εκανα τιποτα για να τις αλλαξω. Δες τι ειναι αυτο που ΕΣΥ θες πραγματικα και καντο και να αφησεις στην ακρη γονεις κλπ να λενε ο,τι θελουν. Δικια σου ειναι η ζωη!
Αυτο που ειπες στο πρωτο σου μηνυμα για τις ψωναρες κλπ δεν φανταζεσαι ποσο συμφωνω μαζι σου. Εμεις θα επρεπε αν ειχαμε γνωριστει, θα καναμε πολυ καλη παρεα!!! ;) χαχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Διάβασα το πρώτο μήνυμα... σκέψεις:
α) Πάρε το πτυχίο σου, αφού είσαι 4ο έτος.
β) Διάβασα περί ποιήματα, ταινίες, αναλύσεις... χμ χμ... σχολές "δημιουργώ πράγματα" τύπου "Κινηματογράφου" ή "ΜΜΕ" ή ακόμα και "Πλαστικών Τεχνών & Επιστημών της Τέχνης" (αυτή είναι και στην πόλη σου τα Ιωάννινα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι νιώθω ακριβώς..Το τμήμα νηπιαγωγών όπου πέρασα το έβαλα έτσι στο μηχανογραφικό,για να υπάρχει!Μεγάλη μου βλακεία..Πιστεύω πως ποτέ δεν θα μπορέσω να δουλέψω ως νηπιαγωγός.Μου αρέσουν τα παιδάκια,αλλά μέχρι ένα σημείο.Πολύ φοβάμαι ότι θα φτάσω και στην δικιά σου θέση κάποια στιγμή,όπου θα είμαι στην πτυχιακή μου και θα αναρωτιέμαι τι στο καλό πρέπει να κάνω!Σκέφτομαι πολύ έντονα να ξαναδώσω 10% για το τμήμα θεάτρου ή κινηματογράφου,όμως η μητέρα μου λέει να μην το σκέφτομαι καν,ότι είμαι σε μια πολύ καλή σχολή και ότι θα μπορέσω να βρω εύκολα δουλειά(συν το γεγονός ότι θα δουλέυω 4 ώρες μόνο και θα πληρώνομαι). Πραγματικά,θα ήθελα την άποψή σου/σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι νιώθω ακριβώς..Το τμήμα νηπιαγωγών όπου πέρασα το έβαλα έτσι στο μηχανογραφικό,για να υπάρχει!Μεγάλη μου βλακεία..Πιστεύω πως ποτέ δεν θα μπορέσω να δουλέψω ως νηπιαγωγός.Μου αρέσουν τα παιδάκια,αλλά μέχρι ένα σημείο.Πολύ φοβάμαι ότι θα φτάσω και στην δικιά σου θέση κάποια στιγμή,όπου θα είμαι στην πτυχιακή μου και θα αναρωτιέμαι τι στο καλό πρέπει να κάνω!Σκέφτομαι πολύ έντονα να ξαναδώσω 10% για το τμήμα θεάτρου ή κινηματογράφου,όμως η μητέρα μου λέει να μην το σκέφτομαι καν,ότι είμαι σε μια πολύ καλή σχολή και ότι θα μπορέσω να βρω εύκολα δουλειά(συν το γεγονός ότι θα δουλέυω 4 ώρες μόνο και θα πληρώνομαι). Πραγματικά,θα ήθελα την άποψή σου/σας..

να μην πας πουθενα!!!!!!!!!
τελειωσε τη σχολη σου και μετα δωσε κατατακτηριες οπου αλλου θες, μην κανεις το λαθος και παρατησεις το νηπιαγωγων....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
να μην πας πουθενα!!!!!!!!!
τελειωσε τη σχολη σου και μετα δωσε κατατακτηριες οπου αλλου θες, μην κανεις το λαθος και παρατησεις το νηπιαγωγων....!!!!
Γιατί; Επειδή είναι πόρτα προς το δημόσιο;


athene, τι έτος είσαι; Αν είσαι μικρή ναι κάνε 10% και φύγε αφού δεν σου αρέσει. Αν κοντεύεις να τελειώσεις ντάξει, πάρτο το χαρτί να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σάνυ ξέρεις πόσοι άνθρωποι είναι στην ίδια κατάσταση μ εσένα...Έχω περάσει τα ίδια και με τη σχολή σαν αντικείμενο και με τα άτομα που ήταν και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα για την επιλογή σου,φταίει το σύστημα που σε βάζει σε μικρή ηλικία να πάρεις μια σημαντική απόφαση για τη ζωή σου..Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις τη σχολή σου ειδικά αφού είσαι και σε μεγάλο έτος. Μπορεί τώρα να μην αντέχεις αλλά είναι ο κόπος σου και ότι αρχίζει κάποιος πρέπει και να το τελειώνει(όταν έχει φτάσει στη πηγή). Όσο για τη σχολή δεν είναι ότι ανοίγει πόρτα στο δημόσιο (και ποια σχολή το κάνει αυτό στις μέρες μας) είναι ότι μπορείς να εργαστείς και στον Ιδιωτικό τομέα αν πάει κάτι στραβά και αυτό είναι το πιο σημαντικό . Έχει διεξόδους!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
με καλυψε η προλαλησασσα!!!
δεν υπαρχει λογος να προσθεσω κατι αλλο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα για την επιλογή σου,φταίει το σύστημα που σε βάζει σε μικρή ηλικία να πάρεις μια σημαντική απόφαση για τη ζωή σου..

Ε ρε με αυτό το σύστημα για όλα να φταίει... Δηλαδή τι ήθελες, κατά την γνώμη σου? Να φτάσεις στα 25 σου για να αποφασίσεις τι θα σπουδάσεις? Αν είναι δυνατόν 18 χρονών να μην έχεις αποφασίσει ακόμα τι θες να σπουδάσεις και αν είναι δυνατόν να θεωρείς την ηλικία των 18 μικρή.

όμως η μητέρα μου λέει να μην το σκέφτομαι καν,ότι είμαι σε μια πολύ καλή σχολή και ότι θα μπορέσω να βρω εύκολα δουλειά(συν το γεγονός ότι θα δουλέυω 4 ώρες μόνο και θα πληρώνομαι). Πραγματικά,θα ήθελα την άποψή σου/σας..
Όπως την κόβω την κατάσταση (και σου ζητώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος), τι περίμενες να σου πει η μητέρα σου? "Η σχολή σου βρομάει, άλλαξε την"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bionikos

Νεοφερμένος

Ο bionikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα συμφωνησω με τους ολους παραπανω μην αφησεις την σχολη σου με τιποτα σινεχησε τη και μετα οτι πραγμτικα σου αρεσει ακολουθεις !η περιπτωση σου μοιαζει λιγο με την δικια μου δηλαδη και εγω δεν ηθελα την σχολη αυτην που περασα ,παρακινηθηκα απο αλλους παραγοντες ενω στην τριτη λυκειου εγω ειχα χασει τελειως τον εαυτο μου εσπασα απο ολους τους φιλους μου απομακρυνθηκα το διαβασμα με εκανε ..............ασε .ουτε εχω φιλους απο το πανεπιστημιο μου δεν τους παω καθολου κανω παρεα με αλλα παιδια που γουσταρω, δεν χρειαζεται να τρελαινεσαι ,σιγα τα αυγα !:)βρες λιγο αυτοπεπειθηση και κουραγιο ,κανε θετικες σκεψεις και θα δεις οτι θα αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο !:):P:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ε ρε με αυτό το σύστημα για όλα να φταίει... Δηλαδή τι ήθελες, κατά την γνώμη σου? Να φτάσεις στα 25 σου για να αποφασίσεις τι θα σπουδάσεις? Αν είναι δυνατόν 18 χρονών να μην έχεις αποφασίσει ακόμα τι θες να σπουδάσεις και αν είναι δυνατόν να θεωρείς την ηλικία των 18 μικρή.


Όπως την κόβω την κατάσταση (και σου ζητώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος), τι περίμενες να σου πει η μητέρα σου? "Η σχολή σου βρομάει, άλλαξε την"?


Δεν έχει να κάνει τόσο με την ηλικία όσο με το σύστημα πρόσβασης.. Και αν κάνεις μια λάθος επιλογή δύσκολα μπορείς να τη διορθώσεις ή τουλάχιστον πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις πράγμα που διστάζεις... Έχουμε δηλαδή το ιδανικό σχολείο με τους καθηγητές πρότυπο και ένα σύστημα νορμάλ και την ιδανική ηλικία να τα κάνεις όλα αυτά....??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αφου δεν σου αρεσε η σχολη απο την πρωτη κιολας στιγμη γτ δεν σκεφτηκες ουτε μια στιγμη να ξαναπροσπαθησεις και να την παρατησεις?πρεπει να ομολογησεις οτι φταις και εσυ...τωρα φανταζομαι τελειωσες...απλα ξεκινα κατι που θα σαρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Δημιούργησα αυτό το θέμα συζήτησης γιατί πιστεύω ότι είμαστε πολλά τα παιδιά που δεν μας αρέσει το αντικείμενο των σπουδών μας και θέλουμε να ακούσουμε πιο πεπειραμένες απόψεις!

Έτσι λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου να σας πω ότι πέρυσι που έδινα πανελλήνιες με είχε πιάσει τρέλα με την ιδέα του μηχανολόγου.Σε τέτοιο σημείο που από μαθητής του 15 κατάφερα με πολύ κόπο να μπω στους μηχανολόγους μηχανικούς Θεσσαλίας(βόλος). Το θέμα μου όμως είναι ότι δεν με ενθουσιάζει πλέον η ιδέα της σχολής..δεν έχω κίνητρο να διαβάσω, στα μαθήματα πάω σαν να είναι αγγαρεία και μόνο που διαβάζω το πρόγραμμα σπουδών νυστάζω..το θέμα μου είναι ότι πάντα μου άρεσε και ασχολούμουν πολύ με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή και κυρίως το ιντερνετ..δεν είμουν ούτε web designer ούτε hacker απλά ξόδευα ώρες σε παιχνίδια, μουσικά προγράμματα ή σε social networks. Αν και στη σχολή μας είπαν ότι ο μηχανολόγος ασχολείται αρκετές ώρες με υπολογιστές, δεν με έπεισαν..δεν ξέρω τι να κάνω θέλω πάρα πολύ να ασχοληθώ με το ιντερνέτ..πρόσφατα μάλιστα επιβεβαίωσα ότι με αρέσει αφού διάβασα κάτι βιβλία για web developers..δεν ξέρω πως να το πω.. ΒΛΈΠΩ ΤΟ ΠΡΟΦΊΛ ΤΟΥ ZUCKERBERG ΣΤΟ WIKIPEDIA ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΆΖΩ γαμώτο..παιδιά πείτε μου τις απόψεις αν θέλετε..να πάω σε ΙΕΚ παράλληλα με τις σπουδές; πραγματικά δεν θέλω να αφήσω τη μηχανολόγων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε αυτό το φόρουμ, ή θα θεωρούν κάποιοι ότι σπουδάζουν την τοπ επιστήμη τύπου ΗΜΜΥ ή επιστήμη τύπου fockou (γνώμη για όλες τις επιστήμες) ή δεν θα τους αρέσει αυτό που σπουδάζουν ή θα τους αρέσει μόνο για τα λεφτά μετά το πτυχίο ή δεν θα ξέρουν γιατί σπουδάζουν ή τι σπουδάζουν ή αν σπουδάζουν. Ό,τι να 'ναι μάγκες..Στρώστε πωπό και διαβάστε, γιατί δεν σας βλέπω καλά. Φοβάστε το πέος της εξεταστικής μήπως; Νομίσατε ότι θα σας βάλουν θέματα «μεθοδολογίας» με οριοθετημένη εξεταστέα ύλη αλά πανελληνίων; Νομίσατε ότι θα σας διδάξουν πυρηνικές-βιομηχανικές εφαρμογές από το 1ο εξάμηνο; Ξεχάσατε τον ξενοδόχο: το Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει χτίσει τείχη με την αγορά εργασίας και ζει απομονωμένο με μοναδικό στόχο την παραγωγή πάσης φύσεως πατέρων (φοιτητοπατέρων, καθηγητοπατέρων, υπουργοπατέρων, γκομενοπατέρων,..κτλ). Οποιαδήποτε προσπάθεια κάποιων φοιτητών να εφαρμόσουν το πτυχίο τους με την αγορά, θεωρείται καπιταλιστική και είναι άκρως πέρα από το πνεύμα του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Αρκεστείτε στο σοβιετικό μοντέλο «επιστήμη - παραμονές για την εξεταστική». Αυτό πουλάει το μαγαζί εδώ και 30 χρόνια νόμου πλαίσιο Κακλαμάνη. Είδατε καμία Siemmens ή Uni Lever στην Ελλάδα και δεν το είδα εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ρε npb τι είναι αυτό το πράμα με εσένα; αγορίνα θες να τρολλάρεις; πήγαινε αλλού όχι σε αυτό το τόπικ! ζήτησα με ευγενικό τρόπο μία πιο πεπειραμένη άποψη γιατί δεν έχω ούτε μεγαλύτερα αδέρφια ούτε ξαδέρφια στο πανεπιστημιο και προσπαθώ να μάθω και εγώ τι παίζει και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προσαρμόσω τις σπουδές μου σε κάτι πιο ιντερνετικό..για αυτο σε παρακαλώ πάρε το δήθεν στιλακι σου από εδώ ή πες μου κάτι σχετικό εντάξει; δεν είχα κανένα να με κατατοπίσει πέρυσι σχετικά με το τι να δηλώσω γιατί διάβαζα..άντε σε παρακαλώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
μη βιάζεσαι να κρίνεις από τώρα.συνήθως τα μαθήματα του πρώτου έτους είναι ανιαρά αλλά στα επό μενα χρόνια στρώνει το πράμα.αν πάλι είσαι σίγουρος ότι δεν σου αρέσει η σχολή παράτα την όσο είναι καιρός.και αν θες να γίνεις zuckerberg βρες μια ιδέα που πιστεύεις ότι θα χει πέραση, προώθησε την και αν όντως έχει πέραση μπράβο σου!και zuckerberg να μη γίνεις θα βγάλεις καλά λεφτά.
npb το δραματοποιείς πολύ το πράμα.υπάρχουν και άλλοι δρόμοι εκτός από τον δύσβατο του πανεπιστημίου και αν κάποιος δεν είναι σίγουρος ότι του ταιριάζει δεν είναι κακό να ψάχνεται και αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ρε npb τι είναι αυτό το πράμα με εσένα; αγορίνα θες να τρολλάρεις; πήγαινε αλλού όχι σε αυτό το τόπικ! ζήτησα με ευγενικό τρόπο μία πιο πεπειραμένη άποψη γιατί δεν έχω ούτε μεγαλύτερα αδέρφια ούτε ξαδέρφια στο πανεπιστημιο και προσπαθώ να μάθω και εγώ τι παίζει και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να προσαρμόσω τις σπουδές μου σε κάτι πιο ιντερνετικό..για αυτο σε παρακαλώ πάρε το δήθεν στιλακι σου από εδώ ή πες μου κάτι σχετικό εντάξει; δεν είχα κανένα να με κατατοπίσει πέρυσι σχετικά με το τι να δηλώσω γιατί διάβαζα..άντε σε παρακαλώ..

Ενώ καλά κάνεις που ρωτάς και ψάχνεσαι, στην τελευταία πρόταση μου το χαλάς...:/:

Πάντως έχει δίκιο ο Mr K., στο πρώτο έτος όλες οι σχολές λίγο πολύ φαίνονται διαφορετικές από αυτές που επιλέξαμε...Κάνε λίγο υπομονή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα για τη σχολή σου από τώρα. Πρέπει να πας τουλάχιστον στο 5ο εξάμηνο για να καταλάβεις τι είναι η μηχανολογία. Στο πολυτεχνείο συνήθως τα πρώτα 2 χρόνια είναι εισαγωγικά. Από τα λεγόμενά σου δεν έχω καταλάβει αν θες να αφήσεις την σχολή σου για να πας σε κάποιο άλλο πανεπιστημιακό/τεχνολογικό τμήμα πληροφορικής, επιστήμης των υπολογιστών ή μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής. Ποιος σου εγγυάται όμως πως ο ενθουσιασμός σου γι αυτό το αντικείμενο δεν θα ξεφουσκώσει και σε μία τέτοια σχολή όπως ξεφούσκωσε και για τους μηχανολόγους που όπως ο ίδιος λες ήσουν ενθουσιασμένος με αυτό. Πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς σοβαρά τι θες να κάνεις γιατί είναι πολύ πιθανό να πάρεις βεβιασμένη απόφαση και να το μετανιώσεις. Καλό θα ήταν να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών του τμήματος που είσαι τώρα και εκείνου που σε ενδιαφέρει όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών από την 1η σελίδα μέχρι την τελευταία (αγγαρεία, ε? Μόνο έτσι όμως θα έχεις ολοκληρωμένη άποψη για το περιεχόμενο των σπουδών κάθε τμήματος. Άλλωστε στη ζωή δεν κάνουμε πάντα αυτό που θέλουμε, έτσι δεν είναι?). Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να μείνεις στη σχολή που είσαι. Αφού όπως λες είχες τρέλα με το αντικείμενο του μηχανολόγου μηχανικού, μείνε στη σχολή που είσαι και βγες από αυτή με το πτυχίο στο χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ενώ καλά κάνεις που ρωτάς και ψάχνεσαι, στην τελευταία πρόταση μου το χαλάς...:/:

Πάντως έχει δίκιο ο Mr K., στο πρώτο έτος όλες οι σχολές λίγο πολύ φαίνονται διαφορετικές από αυτές που επιλέξαμε...Κάνε λίγο υπομονή!:)

εννοώ πως θα μπορούσα να είχα ανοίξει από πέρυσι αυτό το τόπικ και να ψάξω,θα μπορούσα από πέρυσι να περάσω μία βόλτα από το τμήμα μου[είμαι από βόλο] και να ρωτήσω σχετικά με το τι παίζει αλλά δεν τα έκανα γιατί είχα το διάβασμα και μετά είχα άλλες προτεραιότητες.

τώρα πέρα από όλα αυτά, αν ήθελα από φέτος να κάνω κάποια βήματα στον ιντερνετικό χώρο τι θα μου προτείνατε; και φυσικά αναφέρομαι στο κομμάτι του web design/develop! υπάρχει ίσως κάποιο site στο οποίο μπορώ να μάθω κάποια γλώσσα προγραμματισμού ή προγραμματα για design τύπου photoshop;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top