Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έπρεπε να πας φιλολογία πιστεύω:(Το χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
μα τον Φρανκ Λλόυντ να μια σχολη που δε συναντας παπαγαλια και διαβασμα σαν να εισαι σε σχολειο!

Αλήθεια μα τον Mies! (ακούγεται λίγο σαν Asterix: 'Μα τον Τουτάτις', 'μα τον Μπελένος' χαχαχα) Μια πραγματική σχολή είτε το θες είτε όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
περασα φετος σε μια σχολη βγαζοντας 19.700 μόρια! προς το παρον δε μου αρεσει κα-θο-λου και το εχω μετανιωσει μαλλον (αν και ειμαι μεσα μόλις την 1η εβδομαδα). Το πιο γελοιο απ' όλα είναι ότι εγω επέλεξα αυτή τη σχολή, και ήθελα παρααα πολυ να περασω, δεν με πίεσε κανένας!!!! Αλλά είναι βλέπετε και ο φοβερός επαγγελματικός προσανατολισμός που έχουμε στα σχολεία!! Είμαστε βαθιαααα νυχτωμένοι παιδιά! Σκέφτομαι λοιπόν να υποβάλω αίτηση του χρόνου για το 10% των θέσεων.ΑΠΟΡΙΑ: οι βάσεις είναι πολύ υψηλές ? επίσης, τι να κανω τωρα??να παρακολουθω κανονικά τα μαθήματα μπας και αλλαξω γνώμη? και αλλη μια απορια: ξερετε αν υπαρχουν γραφεια επαγγελματικου προσανατολισμου ή κατι σχετικο ωστε να παρω γενικα πληροφοριες και βοηθεια για το προβλημα μου?? ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντηστε!!

και τι δε θα εδινα αντι για ιατρικη να πηγαινα αρχιτεκτονικη.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

posoum

Νεοφερμένος

Η posoum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ελλη κ εγω το ιδιο ακριβως προβλημα εχω.. και μαλιστα για την ιδια ακριβως σχολη.. κ εγω τα περιμενα τα πραγματα πιο δομικα και οχι τοσο καλλιτεχνικα και εχω ψιλοξενερωσει γιατι κ εμενα το γραμμικο μ αρεσε και οχι το ελευθερο και φυσικα προτιμουσα 10 ωρες φυσικη ακομα και μ αυτο τον καθηγητη που εχουμε παρα την εργασια με τα καπελα που κυριολεκτικα μου εβγαλε το λαδι οχι απο αποψη δυσκολιας αλλα επειδη την εκανα τελειως με το ζορι..βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα να ξαναδωσω επειδη εχω ακουσει απο πολλους οτι το πρωτο ετος στις περισσοτερες σχολες δεν εχει τοσο σχεση με το αντικειμενο κ οτι ειναι μονο μια εισαγωγη και οτι μετα μπαινουμε στα ωραια και μονο και μονο σ αυτο ελπιζω πλεον :P..γ αυτο θα προτινα να δωσεις κ εσυ μια ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα μια που τα τμήματα είναι κοντά μεταξύ τους να πας να παρακολουθήσεις τα μαθήματα των αρχιτεκτόνων μηχανικών για να δεις από μόνη σου τι γίνεται. Και εγώ το ίδιο θα έκανα ελεύθερη η παρακολούθηση έχουν οπότε μπές στο σαιτ δες προόγραμμα και κτίρια και πήγαινε να δεις από πρώτο χέρι τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ελλη κ εγω το ιδιο ακριβως προβλημα εχω.. και μαλιστα για την ιδια ακριβως σχολη.. κ εγω τα περιμενα τα πραγματα πιο δομικα και οχι τοσο καλλιτεχνικα και εχω ψιλοξενερωσει γιατι κ εμενα το γραμμικο μ αρεσε και οχι το ελευθερο και φυσικα προτιμουσα 10 ωρες φυσικη ακομα και μ αυτο τον καθηγητη που εχουμε παρα την εργασια με τα καπελα που κυριολεκτικα μου εβγαλε το λαδι οχι απο αποψη δυσκολιας αλλα επειδη την εκανα τελειως με το ζορι..βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν σκεφτομαι ακομα να ξαναδωσω επειδη εχω ακουσει απο πολλους οτι το πρωτο ετος στις περισσοτερες σχολες δεν εχει τοσο σχεση με το αντικειμενο κ οτι ειναι μονο μια εισαγωγη και οτι μετα μπαινουμε στα ωραια και μονο και μονο σ αυτο ελπιζω πλεον :P..γ αυτο θα προτινα να δωσεις κ εσυ μια ευκαιρια.


αχχχ κι εγώ κάπως έτσι είμαι, πάντως τώρα νομίζω το έχω ξεπεράσει, έχω βρει τα πολλά θετικά αυτής της τόσο ιδιαίτερης σχολής!!! το μόνο που φοβάμαι πλέον είναι μήπως δεν ταιριάζει και τόσο σε μένα, στην προσωπικότητά μου, γι' αυτό και θα κάνω το 10% έτσι για να μου βρίσκεται, αν και προτιμώ τώρα που μπήκα στο χορό να χορέψω. Πάντως είναι αλήθεια πως είναι απερισκεψία να παρατήσω ένα όνειρο δύο χρόνων προσπαθειών και διαβάσματος από τον πρώτο μήνα των μαθημάτων, δε θέλω ύστερα να βλέπω γύρω μου αρχιτέκτονες και να λέω ''να, θα μπορούσα να 'μαι κι εγώ μια απ' αυτούς'', γενικά αφήνω τις ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ μ να με καθοδηγούν, αλλιώς είναι σαν να αυτοακυρώνομαι :no1: keep walking (drawing για μας...) κι όπου μας βγάλει!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nephthys

Νεοφερμένος

Η Nephthys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αχχχ κι εγώ κάπως έτσι είμαι, πάντως τώρα νομίζω το έχω ξεπεράσει, έχω βρει τα πολλά θετικά αυτής της τόσο ιδιαίτερης σχολής!!! το μόνο που φοβάμαι πλέον είναι μήπως δεν ταιριάζει και τόσο σε μένα, στην προσωπικότητά μου, γι' αυτό και θα κάνω το 10% έτσι για να μου βρίσκεται, αν και προτιμώ τώρα που μπήκα στο χορό να χορέψω. Πάντως είναι αλήθεια πως είναι απερισκεψία να παρατήσω ένα όνειρο δύο χρόνων προσπαθειών και διαβάσματος από τον πρώτο μήνα των μαθημάτων, δε θέλω ύστερα να βλέπω γύρω μου αρχιτέκτονες και να λέω ''να, θα μπορούσα να 'μαι κι εγώ μια απ' αυτούς'', γενικά αφήνω τις ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ μ να με καθοδηγούν, αλλιώς είναι σαν να αυτοακυρώνομαι :no1: keep walking (drawing για μας...) κι όπου μας βγάλει!!!:)


Έτσι σε θέλω! Δεν γίνεται αρχιτεκτονική απθ χωρίς την barbie μας στο έχω πει 1000 φορές! :xixi:

Keep Drawing λοιπόν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Έτσι σε θέλω! Δεν γίνεται αρχιτεκτονική απθ χωρίς την barbie μας στο έχω πει 1000 φορές! :xixi:

Keep Drawing λοιπόν!:D


με συγκινείς βρε ΝΕΦΤΗ....ΧΙΧΙ... συνεχίζουμε δυναμικά!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Καλή η Αρχιτεκτονική, αλλά είναι αρκετά "καλλιτεχνικό" επάγγελμα και για αυτό απαιτείται κλίση κ ταλέντο. Η αποψη μου είναι οτι άμα δε σε συγκινεί, παράτα τα...Και κάντο γρήγορα. Μπορεί τελικά να σου ταιριάζει περισσότερο να σπουδάσεις φυσική ή μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ παιδιά, μάλλον έτσι θα γίνει δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη λύση....φέτος θα μείνω εδώ, επίσης αν κάνω μηχανογραφικό το καλοκαίρι ειτε περασω ειτε οχι στην αλλη σχολη αν δεν κανω την εγγραφη παραμενω εγγεγραμμενη στην προηγουμενη ετσι δεν ειναι?

Τελειωσε την σχολη σου αυτή και δώσε κατατακτήριες για πολιτικών μηχανικών αν δεν βγάλεις άκρη με το 10% κλπ.

Στο εξωτερικό (πράγμα που θα έπρεπε να το ξέρεις) η σχολη που έχεις περάσει δεν θεωρείται science αλλα καθαρά arts (με εξαίρεση όπως πάντα την ελλάδα) χωρίς αυτό να αποτελεί κακό για τα εργασιακά δικαιώματα εδώ διότι αν δεν ήταν στο TEE κλαυτα χαράλαμπε ...

Γενικότερα πάντως ελαχιστοι πολιτικοί μηχανικοί έχουν και το καλλιτεχνικό που βιώνεις σαν αρχιτέκτονας πχ calatrava.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν είναι ότι θεωρείται αποκλειστικά arts η σχολή στο εξωτερικό, απλά εντρυφούν πιο πολύ από ότι εμείς εδώ, και δεν φέρουν τον τίτλο engineer (εκτός από τη Γερμανία νομίζω). Στο εξωτερικό ;όμως αποφοιτούν αρχιτέκτονες που ξέρουν απίστευτα στατικά.

Η πρόταση για κατατακτήριες ακούγεται αρκετά καλή.:no1:

**O Καλατράβας σπούδασε πρώτα αρχιτεκτονικής και μετά ΠΜ, απλά δεν θέλει να το δείχνει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
αχχχ κι εγώ κάπως έτσι είμαι, πάντως τώρα νομίζω το έχω ξεπεράσει, έχω βρει τα πολλά θετικά αυτής της τόσο ιδιαίτερης σχολής!!! το μόνο που φοβάμαι πλέον είναι μήπως δεν ταιριάζει και τόσο σε μένα, στην προσωπικότητά μου, γι' αυτό και θα κάνω το 10% έτσι για να μου βρίσκεται, αν και προτιμώ τώρα που μπήκα στο χορό να χορέψω. Πάντως είναι αλήθεια πως είναι απερισκεψία να παρατήσω ένα όνειρο δύο χρόνων προσπαθειών και διαβάσματος από τον πρώτο μήνα των μαθημάτων, δε θέλω ύστερα να βλέπω γύρω μου αρχιτέκτονες και να λέω ''να, θα μπορούσα να 'μαι κι εγώ μια απ' αυτούς'', γενικά αφήνω τις ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ μ να με καθοδηγούν, αλλιώς είναι σαν να αυτοακυρώνομαι :no1: keep walking (drawing για μας...) κι όπου μας βγάλει!!!:)

Αν, όπως λες μόνη σου, έχεις αποφασίσει ότι προτιμάς να συνεχίσεις στη σχολή σου και βλέπεις και μόνη σου τα θετικά της, δεν υπάρχει κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κάνεις το 10% 'έτσι για να σου βρίσκεται.'
Γιατί με 19.700 μόρια είναι προφανές ότι θα είσαι ψηλά στην κατάταξη, που σημαίνει ότι θα έχεις μια πιθανώς αδιάφορη για σένα θέση σε κάποια άλλη σχολή - μια θέση η οποία μπορεί να είναι σοβαρός στόχος για κάποιους άλλους.
Οι θέσεις του 10% είναι πολύ, πολύ λίγες για να υπάρχουν άτομα που έχουν την πολυτέλεια να το δηλώνουν 'μπας και αλλάξουν γνώμη'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αν, όπως λες μόνη σου, έχεις αποφασίσει ότι προτιμάς να συνεχίσεις στη σχολή σου και βλέπεις και μόνη σου τα θετικά της, δεν υπάρχει κανένας ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κάνεις το 10% 'έτσι για να σου βρίσκεται.'
Γιατί με 19.700 μόρια είναι προφανές ότι θα είσαι ψηλά στην κατάταξη, που σημαίνει ότι θα έχεις μια πιθανώς αδιάφορη για σένα θέση σε κάποια άλλη σχολή - μια θέση η οποία μπορεί να είναι σοβαρός στόχος για κάποιους άλλους.
Οι θέσεις του 10% είναι πολύ, πολύ λίγες για να υπάρχουν άτομα που έχουν την πολυτέλεια να το δηλώνουν 'μπας και αλλάξουν γνώμη'.
Στην προκειμενη περιπτωση, συμφωνω απολυτα με τη Nerya:no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

σανυ

Νεοφερμένος

Η σανυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,
είμαι η σάνυ και σπουδάζω νηπιαγωγός. Είμαι στο 4ο ετος. Απο την πρωτη μερα που πατησα το πόδι μου στη σχολή δεν την αγάπησα. Δε ξερω γιατί την διάλεξα. Ηταν μια βιαστική απόφαση. Ο χειμώνας των Πανελληνιων ηταν ο χειροτερος στη ζωη μου γιατι κανεις δε μου σταθηκε...η οικογενεια μου ασχολιονταν με την αδερφη μου και την οικογενεια της που αντιμετωπιζαν διαφορα προβληματα. δεν ειχα ησυχια και ηρεμια. απορω που τελικα εγραψα και 16000 μορια. Τοτε ηθελα να περασω στο Παιδαγωγικο και αν ειχα ησυχο περιβαλλον και δεν ημουν ψυχολογικα χαλια θα ειχα αποδωσει γιατι γενικα ημουν παντα καλη μαθητρια και θα το ειχα πιασει. Και αφου βγηκαν τα μορια μου δεν ηξερα τι να δηλωσω: φιλολογια, ιστορικο, νηπιαγωγων...δεν ειχα πολλες επιλογες, ειμαι απο θεωρητικη. διαλεξα νηπιαγωγων, λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης (λεμε τωρα) και της συναφειας με το επαγγελμα του δασκαλου...
Την πρωτη μερα στη σχολη επαθα πλακα: αυτο δεν ηταν πανεπιστημιο, αυτο ηταν 4η λυκειου. Ειδα μπροστα μου τις ψωναρες του σχολειου στο 20πλασιο (αφου ολοι ειχαμε απο 3-4 τετοιες οταν ημασταν στο σχολειο φανταστειτε τι γινεται σε μια σχολη με 178 κοριτσια) Ειχα παει και λιγο καθυστερημενα στη σχολη και ειχαν γινει ολες οι ωραιες κλικες... :/: Γενικα ποτε δεν ταιριαξα με τα ατομα της σχολης μου: δεν ανηκα σε κομμα-δεν πηγαινα βαμμενη και ντυμενη πρωι πρωι σαν μπουζουκοβια-δεν αναλωθηκα σε κατινιες και κουτσομπολια και τους φοβερους ανταγωνισμους τους...εμεινα στην απ'εξω! :eek: ειχα φιλιες και παρεες με ατομα απο αλλες σχολες και ημουν μια ανεξαρτητη κοπελα, πηγαινα συχνα μονη στο μαθημα γιατι και με μια κοπελα που καπως τα ειχαμε βρει και ηταν η ''φιλη'' της σχολης τα σπασαμε... αλλα καποια στιγμη στα τελη του 3ου ετους λογω της πρακτικης ηρθα κοντα με καποια κοριτσια και εξακολουθουμε να ειμαστε κοντα απο αναγκη: πρεπει να παραδωσουμε εργασιες μαζι, πρακτικες κλπ. το θεμα ειναι οτι συνεχεια τσακωνομαστε και δε βγαινει συννενοηση..ειναι καλα κοριτσια αλλα δε ταιριαζουμε. και δε μπορω αλλο εχω κουραστει... Τα μαθηματα δε...κανενα ενδιαφερον..ολα υπολειτουργουσαν και το προγραμμα σπουδων της σχολης μ περιλαμβανει πληθος απο μαθηματα-μπαρουφες του τυπου ''οργανωση και διοικηση της εκπαιδευσης'' και μονο 1 υποχρεωτικο για εικαστικα και 2 για μουσικη!!!! απορω τι νηπιαγωγος θεωρουμαι που δεν ξερω τι τυφλα μου να κανω μια κατασκευη...
στεναχωριεμαι οτι αυτη η σχολη δε μου εδωσε τιποτα: μηπως ''εδω στου δρομου τα μισα εφτασε η ωρα να το πω? αλλα ειναι εκεινα που αγαπω, γι αλλου γι αλλου ξεκινησα...?' που λεει και η αρβανιτακη? κατι αλλο θελω να κανω αλλα δε ξερω τι... ουτε το παιδαγωγικο που ηταν ο τοτε στοχος ονειρευομαι ακομη.
σκεφτομαι τη φιλολογια...μου αρεσει η ποιηση, να διαβαζω και να γραφω...ειχα γραψει καποια ποιηματα και συνεχεια εχω σεναρια στο μυαλο μου..ιστοριες που θα ηθελα να κανω βιβλιο ή ταινια...αλλα μονο στη φαντασια μου... δεν εχω κανει κατι αξιολογο πανω στο θεμα για να ειμαι και σιγουρη οτι ''το εχω''...μου αρεσει να εχω τις ιδεες μου και καποια φιλοσοφια ζωης,να αναλυω τα πραγματα... να κανω διανοητικα ταξιδια...μ αρεσει και η φιλοσοφια λοιπον...γενικα μ άρεσει το βαθος και το παθος στη ζωη...οι αληθειες και οχι οι ματαιοτητες...ειναι ολοκληρος τροπος και σκεψη ζωης και στεναχωριεμαι που δε σπουδαζω κατι με το οποιο θα καλλιεργουσα αυτες τις κλισεις μου... απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ολη αυτη η απογοητευση ειναι αποροια του οτι δεν ταιριαξα με ατομα στη σχολη μου αλλα και εξω απο αυτη ειχα πολλες απογοητευσεις... πειτε μου κατι, βοηθειστε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αφού είσαι στο 4ο έτος μην την παρατήσεις τη σχολή. Είναι κρίμα τόσα χρόνια να πάνε χαμένα. Πάρε το πτυχίο σου και μετά δώσε κατατακτήριες εξετάσεις σε όποια σχολή σε ευχαριστεί και σε όποιο πανεπιστήμιο θέλεις. Αν πας φιλολογία ή παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης θα σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα επιπλέον. Όλοι δικαιούνται 2η ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σανυ

Νεοφερμένος

Η σανυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
civilara,
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! σιγουρα δε θα την αφησω τη σχολη φετος. χρωσταω μονο 1 μαθημα απο τα προηγουμενα ετη και κατα 90% ορκιζομαι τον ιουλιο, αντε στη χειροτερη τον νοεμβριο. πολλες φορες ειχα πει οτι θα τα παρατησω στο 1ο ετος αλλα συνεχιζα γιατι φοβομουν να πω κατι τετοιο στους δικους μου, ολοι μου ελεγαν ''καταπληκτικη σχολη, μην το σκεφτεσαι'' και οταν παιζει το οικονομικο στη μεση -δυσκολα τα πραγματα- νιωθεις μια ευθυνη... Σκεφτομαι μηπως η πρακτικη που θα κανω σε λιγο καιρο για ενα μηνα στο νηπιαγωγειο με διαφωτισει...ισως ο τροπος (υπο)λειτουργιας του πανεπιστημιου και τα ασυνδετα μαθηματα με αποσυντονιζουν απο την ουσια που ειναι το εκπαιδευτικο εργο στην πραξη. ισως...
αλλα σιγουρα σαν ατομο εχω πραγματα μεσα μου να πω...νιωθω εντονη την αναγκη να μιλω για το πως αντιλαμβανομαι την πραγματικοτητα, για την ιδια τη ζωη και να εκφραστω με ενα ποιημα(?) με ενα βιβλιο(?) με ενα σκιτσο ή έναν ρόλο (δεν ξερω να ζωγραφιζω ουτε αν ειμαι καλη στο να υποδυομαι:P)...με κατι...αλλιως νομιζω οτι η ζωη θα μου ειναι ανυποφορη...εχω αναγκη να νοηματοδοτω τα πραγματα και να εκφραζομαι...
Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι ειλικρινα του χρονου τετοιο καιρο δεν ξερω τι απο τα 2 θα κανω: θα διαβαζω για τον ασεπ που εχει προκυρηχθει για τον φεβρουαριο του 2012 ή θα διαβαζω για κατατακτηριες για καποια αλλη σχολη (κατα πασα πιθανοτητα φιλολογια-αλλο ζητημα και αυτο...)??? και για ολα αυτα εχω απιστευτο αγχος...ενω ταυτοχρονα με μαλλιοτραβηγματα και νευρα προσπαθω να συνεργαστω με τις αλλες γιατι μας εχουνε τρελανει στις εργασιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σκεφτομαι τη φιλολογια...μου αρεσει η ποιηση, να διαβαζω και να γραφω...ειχα γραψει καποια ποιηματα και συνεχεια εχω σεναρια στο μυαλο μου..ιστοριες που θα ηθελα να κανω βιβλιο ή ταινια...αλλα μονο στη φαντασια μου... δεν εχω κανει κατι αξιολογο πανω στο θεμα για να ειμαι και σιγουρη οτι ''το εχω''...μου αρεσει να εχω τις ιδεες μου και καποια φιλοσοφια ζωης,να αναλυω τα πραγματα... να κανω διανοητικα ταξιδια...μ αρεσει και η φιλοσοφια λοιπον...γενικα μ άρεσει το βαθος και το παθος στη ζωη...οι αληθειες και οχι οι ματαιοτητες...ειναι ολοκληρος τροπος και σκεψη ζωης και στεναχωριεμαι που δε σπουδαζω κατι με το οποιο θα καλλιεργουσα αυτες τις κλισεις μου... απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ολη αυτη η απογοητευση ειναι αποροια του οτι δεν ταιριαξα με ατομα στη σχολη μου αλλα και εξω απο αυτη ειχα πολλες απογοητευσεις... πειτε μου κατι, βοηθειστε με...

Ξεχνα την φιλολογία - φιλοσοφία - ιστορικό (την γνώμη μου λέω εσυ θα κάνεις ότι θέλεις ανεξάρτητα το τι λέω εγώ δικια'σου είναι η ζωή). Φυσικά με την φιλολογία θα έχεις λόγω δευτερη σχολή παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ παρόλα αυτά εγω θα την απέκλεια ακόμα και αν είχα τρέλα με αυτή την σχολή. (αν δεν υπήρχε το πρόβλημα της επαγγελατικης αποκαταστασης θα προτεινα με τυφλά τα μάτια φιλολογία) αλλά αν πας σε αυτή την σχολή στο μέλλον μάλλον θα δουλέψεις με ως νηπιαγωγός παρα ως φιλολογος (τουλάχιστον τα πρώτα 10 χρόνια). Αν θέλεις να γίνεις συγγραφέας η φιλολογία θα σε βοηθήσει πάρα πολύ αλλά πρέπει να το ξεκινήσεις από πριν ως χόμπυ αλλά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις συμφωνία με εκδοτική (στην εποχή μας που πολλοί ελληνικοί εκδοτικοί οίκοι κλείνουν).

Εχεις 2 προοπτικές να πας παιδαγωγικό (στο οποίο συνιστώ). Μπορείς να γράφεις και βιβλία για μικρά παιδάκια και να βρεις σχετικά εύκολα δουλειά (με τα μόρια της δευτερης σχολής σε 4 χρόνια από σήμερα (αφού με τις κατακτήριες θα μπεις δευτερο έτος θα είσαι δασκάλα και ανεξάρτητη.

ΆΛλη επιλογή είναι η ψυχολογία. Το συνδιάζεις με το πτυχίο νηπιαγωγού και γίνεται ψυχολόγος μικρών παιδιών με ένα καλό μεταπτυχιακό. Θα μπορείς να ανοίξεις με καλές προοπτικες'δικό σου γραφεό ή να συνεργαστείς με διάφορα ιδιωτικά σχολεία. Επίσης θα έχεις και πολλά μόρια στον ΑΣΕΠ.

Υπάρχει και άλλη λύση η λογοθεραπεία. (πολυ καλή επαγγελματική αποκατάσταση και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σχολη). Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα στον κόσμο στο να βοηθάς ανθρώπους που σε έχουν ανάγκη (σου προσφέρει την μεγαλύτερη ικανοποίηση)


Έχεις όλο τον χρόνο μποοστά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

σανυ

Νεοφερμένος

Η σανυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 14 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φιλε Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Η ψυχολογια δε με ενδιαφερει καθολου ως επαγγελμα, ισως μονο οι τομεις της Συμβουλευτικης/ Κοινωνικης Ψυχολογιας τους οποιους τους εκτιμα καθε παιδαγωγος...αλλα γενικα οχι..δεν το εχω...εννοω να γινω ψυχαναλυτρια. Τωρα οσον αφορα το Παιδαγωγικο δασκαλων ηταν η εμμονη μου στο Λυκειο. Αφ'οτου μπηκα στο Νηπιαγωγων και απογοητευτηκα σκεφτομαι οτι ισως μου ταιριαζει μια συστηματικη επιστημη οπως ειναι πχ η Φιλολογια. Συγκεκριμενα αν ειχα παει φιλολογια θα επαιρνα σιγουρα κατευθυνση νεοελληνικου γιατι μου αρεσει η λογοτεχνια ή γλωσσολογια γιατι μου αρεσει γενικα η γλωσσα και η αναλυση της δομη της. Επισης εχω εφεση στις ξενες γλωσσες και γενικα στην επικοινωνια αφου να φανταστεις οτι ειχα μια φιλη ισπανιδα που ηξερε ελαχιστα αγγλικα και κατορθωναμε να κανουμε μεχρι και φιλοσοφικες συζητησεις!!! αλλα γιατι παλι δε μου ειχε περασει απο το μυαλο να σπουδασω μια ξενη φιλολογια δεν εχω ιδεα!!! Ειμαι απιστευτα μπερδεμενη. Ποια ειμαι και τι θελω?:P Ειμαι και αγανακτισμενη που πηγαιναμε ουτως η αλλως 12 χρονια σε ενα σχολειο που δεν ενδιαφεροταν για τις κλισεις μας και τις δυνατοτητες μας και στο τελος δε μας βοηθησε ποτε κανεις με εναν σωστο επαγγελματικο προσανατολισμο..Και το συστημα κατα τη γνωμη μου ειναι οτι να 'ναι. Ειναι δυνατον να κανεις 2 χρονια θεωρητικη και με μια βιολογια γενικης να περνας Διατροφολογια πχ? Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να χτυπαμε την πορτα του Παν/μιου που θελουμε εχοντας κοιταξει το προγραμμα σπουδων του , να μας λενε την υλη που θελουν και να εξεταζομαστε! Γιατι πηγαινεις μετα στην ταδε σχολη και βλεπεις τα μαθηματα και λες ''αυτα γιατι πρεπει να τα μαθω''? Και στο κατω κατω αυτο με τις βασεις ειναι γελοιο...θα επρεπε να υπαρχει ενα μετρο και ενα σταθμο για το επιπεδο δυσκολιας μιας σχολης και οχι να ειναι κυμαινομαινο αναλογως με το τι γραφουν οι υπολοιποι καθε χρονια. ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα σας ειπα μου αρεσει να εκφραζομαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φω-Τεινή..

Νεοφερμένος

Η Φω-Τεινή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σανυ, ακου.Είμαι πρωτοετής φιλολογίας, και πραγματικά δεν το επιθυμώ καθολου αυτο το αντικείμενο σπουδών,(δεν ηταν 1η επιλογή μου ποτέ) καθώς το μεγάλο μου όνειρο είναι να ασχολούμαι με παιδάκια κ όχι με λατινικά και όλα τα συναφή.Περιμένω με τεράστια ανυπομονησία να περάσω με το 10% στ Παιδαγωγικό τμήμα Νηπιαγωγών ,λοιπον, ώστε να φτάσω ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό μου!Απ όσο βλέπω,τ αντίθετα από σένα.Τί λες;!Να ανταλλάξουμε σχολές;!Μου δίνεις τη θέση σου;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top