Βοήθεια για την Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση!

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Φέτος την χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του σχολείου την ανέλαβε η τάξη μου και σε εμένα ανατέθηκε η δημιουργία μιας μικρής παρουσίασης με θέμα το πραγματικό νόημα των χριστουγέννων... Το θέμα είναι πως το πιο πιθανόν ειναι το κείμενο που συνοδεύει την παρουσιαση να βγει ένα κλασσικό κείμενο που δεν θα κινήσει ιδιαίτερα την προσοχή των παιδιών... Μήπως έχει κανείς κανένα προτοτυπο κειμενο κατα νου? (μ θεμα τα κοινωνικα προβλήματα δίπλα μας... αστεγοι, τρίτη ηληκία , ρατσισμός, αναπηρία κ ετσι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί δεν γράφετε κάτι δικό σας;
Ειδικά αυτή την περίοδο βγαίνουν πολλοί ιερείς στα ΜΜΕ και μιλάνε για το νόημα των χριστουγέννων.
https://www.google.gr/#hl=el&source=hp&biw=1366&bih=576&q=%CF%84%CE%BF+%CE%BD%CF%8C%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CF%84%CF%89%CE%BD+%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%BD%CF%89%CE%BD&aq=0&aqi=g1&aql=&oq=%CF%84%CE%BF+%CE%BD%CE%BF%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CF%84%CF%89%CE%BD+&gs_rfai=&fp=76f65cbdc9935df5 παίρνεις ιδέες αλλά κάνεις κάτι δικό σου.

Πχ, κάτι που μου έρχεται τώρα είναι να αναφέρετε στην αρχή ότι πολλοί λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν το πραγματικό νόημα.
Άλλοι θεωρούν ότι είναι για δώρα (τα μικρά) άλλοι το βλέπουν ως χαλάρωση από τη δουλειά/σχολείο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Ήδη εχουμε κατι φτιαγμενο απο εμας... Το θεμα ειναι πως ειναι ενα κλασσικο κειμενο... Ωραιο μεν αλλα οχι κατι που σου κινει ιδιαιτερα την προσοχη... Τα αρχικα γνωστα θεωριτικα για το πως λανθασμενα βλεπουμε τα Χριστοτγεννα νομιζω ειναι ωραια γραμμενα... Απλως εψαχνα κατι πιο προτοτυπο και αμεσο για το οταν θα αναφερθω στο πραγματικο νοημα... Παντως ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού δεν θες το κλασσικό που δεν σου κινεί την προσοχή, δημιουργείς μια δικιά σου έκθεση με βάση τα στοιχεία που θα συλλέξεις.
Δεν έχω υπόψη κάτι τέτοιο, αν βρω θα σου πω απλά το θεωρώ μάταιο. Γιατί να κάνεις κάτι έχοντας ως πρότυπο κάτι που μπορούν να το βρούνε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Μμμ... Ίσως έχεις δίκαιο... Άπλως δεν εχω την χρονική άνεση να κάτσω να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό... Και πάλι σ ευχαριστώ πολυ!

Ειδού το δημιουργημα μας! Τι σας λέει? (απο πισω θα παιζει και μια παρουσιαση...):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ ωραίο!
Αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, μπράβο! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
:D Και με την παρουσιαση φαινεται ακομα πιο ωραιο!

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top