Επιτυχία στις πανελλήνιες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο σωστός ο μαθητής δεν είναι παπαγάλος, σε καμία κατεύθυνση. Από την άλλη, αν είναι τρόμπας, είναι παντού. Μην μπαίνετε πάλι στο γνωστό τρυπάκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο σωστός ο μαθητής δεν είναι παπαγάλος, σε καμία κατεύθυνση. Από την άλλη, αν είναι τρόμπας, είναι παντού. Μην μπαίνετε πάλι στο γνωστό τρυπάκι..

Καλα,χαιρω πολυ,ειμαι κατα της παπαγαλιας και υπερ της κριτικης σκεψης...πραγμα που εφαρμοζεται σε πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου ωστε να μπεις σε αυτα,αλλα εδω ειμαστε ελλαδισταν,και μιλαμε για το τι παιζει τωρα και οχι ιδεαλιστικα.
Το παρον συστημα σε θελει παπαγαλο ωστε να εισαθχεις σε ενα πανεπιστημιο...και σου εφερα το γνωστο παραδειγμα της κωλοιστοριας,που αμα εχεις ξεχασει ενα '','' ο αλλος που το εχει βαλει παιρνει περισσοτερες μοναδες...εδω τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλα,χαιρω πολυ,ειμαι κατα της παπαγαλιας και υπερ της κριτικης σκεψης...πραγμα που εφαρμοζεται σε πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου ωστε να μπεις σε αυτα,αλλα εδω ειμαστε ελλαδισταν,και μιλαμε για το τι παιζει τωρα και οχι ιδεαλιστικα.
Το παρον συστημα σε θελει παπαγαλο ωστε να εισαθχεις σε ενα πανεπιστημιο...και σου εφερα το γνωστο παραδειγμα της κωλοιστοριας,που αμα εχεις ξεχασει ενα '','' ο αλλος που το εχει βαλει παιρνει περισσοτερες μοναδες...εδω τι γινεται?

Φταίμε και εμείς λίγο, λυπάμαι που το λέω.
Εγώ όταν έδινα πριν από τόσα χρόνια, δεν είχα κανένα θέμα παπαγαλίας. Τώρα μέχρι και ολόκληρες εκθέσεις μαθαίνετε απέξω.
(Το β' πληθυντικό, τρόπος του λέγειν. :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φταίμε και εμείς λίγο, λυπάμαι που το λέω.
Εγώ όταν έδινα πριν από τόσα χρόνια, δεν είχα κανένα θέμα παπαγαλίας. Τώρα μέχρι και ολόκληρες εκθέσεις μαθαίνετε απέξω.
(Το β' πληθυντικό, τρόπος του λέγειν. )

Κοιτα,σοβαρα τωρα,ενα ατομο που μαθαινει απ'εξω εκθεση για να γραψει,δεν πρεπει να κατεχει εγκεφαλο,οπως προειπα εχει ξοφλησει εξ αρχης.
Μα φυσικα και φταιμε εμεις,ειμαστε οι πρωτοι που φταιμε.
Οπως εχω ξαναδηλωσει,πρεπει να γινει ολοκληρωτικη αλλαγη στον τροπο εισαγωγης,μπας και δουμε ασπρη μερα,αλλα μεχρι τοτε,τα πραγματα ετσι εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μαζί σου αλλά διαφωνείς ότι υπάρχουν πολλά άτομα που το κάνουν; Μαθαίνουν ολόκληρες παραγράφους, εισαγωγές και επιλόγους. Και στις ασκήσεις δεν μπορούν να γράψουν ένα συνώνυμο. Δεν είναι λίγοι, είναι πάρα πολλοί. Και το αποτέλεσμα φαίνεται στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Τι να σας πω βρε παιδια, εγω οντας θετικη, ακουω απο παιδια και καθηγητες πως πρεπει να μαθω παπαγαλια την Βιολογια, αλλα εγω δεν μπορω με τιποτα! Αρκουμε μεχρι τωρα πως την καταννοω! Τωρα τι θα γραψω στις πανελληνιες και αν θα κοψουν κομματια λογω εκφρασης(επειδη δεν θα λειπει μονο ενα και, αλλα θα ειναι εντελως διαφορετικο) δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαζί σου αλλά διαφωνείς ότι υπάρχουν πολλά άτομα που το κάνουν; Μαθαίνουν ολόκληρες παραγράφους, εισαγωγές και επιλόγους. Και στις ασκήσεις δεν μπορούν να γράψουν ένα συνώνυμο. Δεν είναι λίγοι, είναι πάρα πολλοί. Και το αποτέλεσμα φαίνεται στο πανεπιστήμιο.

Αν ελεγα οτι διαφωνω,το μονο σιγουρο θα ηταν οτι εθελοτυφλουσα.
Αλλα ξερεις,δεν με πειραζει ιδιαιτερα,σχεδον καθολου δηλαδη,οπως ειπες και εσυ,τα αποτελεσματα φαινονται στο πανεπιστημιο...αρα τι να την κανω εγω την εισαγωγη με παπαγαλια και την εξοδο απο την σχολη με 5...ο καλος θα φανει αργα η γρηγορα,και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πετυχει στην κοινωνια.
Να θεσω και εγω και ενα αλλο παραδειγμα...στην θεωρητικη,μαθητες που γραφουν 10/10 μεταφραση γνωστο και εισαγωγες,στις ερωτησεις αναπτυξης ουτε το 8/15 μπορουν να πετυχουν...στην εκθεση παλι...τυφωνας κατρινα...ειναι γελοιο.Ουτε το μεγκα βγαζει τετοια ταλεντα δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σου λενε συνεχεια στο σχολειο να μην παπαγαλιζεις,να αναπτυσεις την κριτικη σκεψη αλλα στις πανελληνιες η αποστηθιση επιβραβευεται,να την βρασω την παιδεια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEXX

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Aν δεν κατανοείσεις κατι δεν θα το θυμασε ουτε για τα επομενα 5 λεπτα απο οτι το διάβασες παπαγαλία γίνετε μονό στην θεωρητική που αυτο που σου δίνουν αυτο γράφεις δεν μπορείς να παπαγαλίσεις ουτε την έκθεση γιατί ειναι δικη σου άποψη ουτε τα φυσικομαθηματικα γιατι ειναι άσκησης και όλους του τύπους απεξω να ξερεις αν δεν ξερεισ τον τροπο δεν κανείς τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κοιτάξτε, ο γνωστός παπαγάλος δεν καταφέρνει πολλά. Δυστυχώς στην κατεύθυνσή μου η παπαγαλία έγκειται στην Ιστορία (μίσοοοοςςς :devil:), στα αρχαία (εισαγωγή, μετάφραση γνωστό δεν το συζητώ, αν ξέρεις αρχαία η μετάφραση βγαίνει όποτε κολλάς- εξάλλου δεν υπάρχει επίσημη μετάφραση) και στη λογοτεχνία που πρέπει να μαθαίνεις τα καλλιτεχνικά ρεύματα και τα χαρακτηριστικά του κάθε ποιητή/πεζογράφου.

Στο τμήμα μου υπάρχουν παιδιά που μαθαίνουν απέξω σχεδιαγράμματα στις εκθέσεις, που ξέρουν να σου πουν ένα ολόκληρο μάθημα ιστορίας απέξω αλλά άμα τους ρωτήσεις τι είπες δεν καταλαβαίνουν.

Και εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής σε αυτό φέτος, γιατί ποτέ δεν μάθαινα απέξω μέχρι και το κόμμα. Πάντα διάβαζα, είχα μια ιδέα, το ζουμί και μετά έγραφα μόνη μου. Στην τρίτη λυκείου στη θεωρητική αν θες να γράψεις πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα απέξω. Κακά τα ψέμματα. Ιστορία δεν γράφεις έτσι. Απλά το κλειδί είναι να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Προσωπικά αν δεν καταλάβω πχ ποιες ήταν οι συνέπειες του κινήματος στο Θέρισο, δεν μπορώ να το μάθω απέξω. Υπάρχουν άτομα που μαθαίνουν τόσο παπαγαλία τις μεταφράσεις των λατινικών που πολλές φορές, όταν το συντακτικό δεν συμπίπτει με την μετάφραση δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποια λέξη μεταφράζουν ή στη χειρότερη μαθαίνουν απέξω όλες τις αναλύσεις μετοχών, όλες τις μετατροπές στους πλαγίους λόγους.

@ALEXX τα ορθογραφικά σου μου βγαλαν το μάτι. Είναι "θυμάσαι" και "κατανοήσεις"και "γίνεται"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Βρε παιδιά,ας είμαστε δίκαιοι,η παπαγαλεία έχει και τα θετικά της!
Πας στο εξωτερικό για ένα μεταπτυχιακό-που γενικά δεν υπάρχουν παπαγάλοι-και φτάνεις αισίως στο πρώτο διαγώνισμα.
"Topic A: Prove that......."
Να σου ο 'Ελλην,βλέπει θεώρημα-ΜΠΑΑΑΑΑΜ-σε 2 λεπτά έχει γράψει την απόδειξη:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
υπάρχουν άτομα που μαθαίνουν απ'έξω εκθέσεις?




ok δεν το σχολιάζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Βασικα εγινε κατι πολυ σημαντικο για να προβλεψετε βασεις.Οι υποψηφιοι ειναι 10.000 λιγοτεροι απο περσι.Το ποσοστο επιτυχιας αυξηθηκε κατα 70% αυτο σημαινει οτι 2 στους 3 θα περασουν στο Πανεπιστημιο.Οποτε αυτο ηδη σημαινει πτωτικη ταση στις βασεις.Ψαξτε το στο neolaia.gr η στο fimes.gr το ανακοινωσαν πριν καιρο οταν ανακοινωσε το υπουργειο τον αριθμο τον υποψηφιων..
Το θέμα δεν είναι να περάσεις στο πανεπιστήμιο αλλά να περάσεις στη σχολή που θέλεις. Δηλαδή, αν περάσει κάποιος σε μια σχολή των ΤΕΙ με 2000 μόρια απλώς και μόνο γιατί τόσα έβγαλε (είδε φως και μπήκε), θεωρείται επιτυχία;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Πανελλήνιες 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για μενα θεωρειται επιτυχια αν καταφερεις και μπεις στην σχολη που προγματικα θελεις! Οσα μορια και αν εχει!
Δεν μπορουμε να επιλεγουμε σχολες με βαση τα μορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki49

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Χαρουλίτα συμφωνώ απολύτως! Αν περάσω εκεί που θέλω, ακόμα και με 10.000 μόρια (λέμε τώρα :Ρ) και τελευταία (να κλείσω και την πόρτα, που λένε) θα είμαι υπερ-ευχαριστημένη...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να περάσεις στο πανεπιστήμιο αλλά να περάσεις στη σχολή που θέλεις. Δηλαδή, αν περάσει κάποιος σε μια σχολή των ΤΕΙ με 2000 μόρια απλώς και μόνο γιατί τόσα έβγαλε (είδε φως και μπήκε), θεωρείται επιτυχία;

Δεν θεωρείται επιτυχία, αλλά το "θέλω" με βάση το κωλοσύστημα εισαγωγής που υπάρχει στην χώρα μας, είναι τελείως υποκειμενικό και βασισμένο σε σάπια θεμέλια (γραπτές εξετάσεις σε μια ανασημένη ύλη δια της μεθόδου της παπαγαλίας). Εσύ θέλεις, μαγκιά σου. Μπορείς όμως να ανταπεξέλθεις στην λογική / δυσκολία μιας επιστήμης την οποία δεν έχεις δει ποτέ σου μέχρι ώρας (ή έστω με μια αμυδρή εικόνα); :worry: Το Πανεπιστήμιο δεν έχει την λογική του λυκείου. Προσοχή, για να μην πέσουν και με φάνε (π.χ. Χαρουλίτες κ.α.) δεν το γενικεύω. Μιλάω αρκετά με σαφήνεια. Δεν αποθαρρύνω κανέναν από τις σπουδές. Μπορεί ελεύθερα ο καθένας να κάνει την τρέλα του. Δωρεάν πουλάει το μαγαζί. Εξάλλου οι σπουδές στην χώρα μας έχουν καταντήσει σαν ένα είδος χόμπυ. Σπουδάζουμε για να σπουδάζουμε, ότι κάτι κάνουμε μιας και τελειώσαμε ..το λύκειο. Αν όχι όλοι, τουλάχιστον η μαζική πλειοψηφία που θα αποτελέσει τους μελλοντικούς καθημερινούς εργαζομένους..

Υπομονή μέχρι το 2ο έτος..για να πειστείτε Άπιστοι Θωμάδες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δεν θα σας φαμε κυριε! Εννοειται πως το πανεπιστημιο δεν ειναι στην ιδια λογικη με το λυκειο!
Απο αποψη γνωσεων, περιμενουμε να ειναι πολυ καλυτερο!
Για αυτο βεβαια, ψαχνουμε οσο μπορουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν θα σας φαμε κυριε! Εννοειται πως το πανεπιστημιο δεν ειναι στην ιδια λογικη με το λυκειο!
Απο αποψη γνωσεων, περιμενουμε να ειναι πολυ καλυτερο!

Είναι λίγο αστείο να περιμένεις να μάθεις ...όλη την επιστήμη (στον βαθμό που επιθυμείς) στα 4 ή 5 χρονάκια σπουδών. Γι' αυτό λέμε ότι απλά αποκτάς μια μητρική πλακέτα και εκεί και πάνω προσθέτεις τσιπάκια γνώσης και εμπειρίας χρόνο με το χρόνο, σε όλο τον εργασιακό βίο μέχρι τον θάνατο.

Στο Πανεπιστήμιο (εφόσον μιλάμε για Ελλάδα) μην περιμένετε να δείτε θεαματικές διαφορές από την νοοτροπία και την λογική..του σχολείου. Ειδικά στην χώρα μας, όπου δεν υπάρχει βιομηχανική / τεχνολογική βάση παραγωγής, οι Πανεπιστημιακές γνώσεις ανά μάθημα είναι αρκετές (άρχηστες από πλευράς ουσίας), χύμα και ολίγον θεωρητικές, δηλαδή, αποκομμένες από πρακτικές εφαρμογές. Προσοχή, εφαρμογές διδάσκονται (και σε μεγάλο βαθμό) απλά δεν έχουν σχέση με τις εφαρμογές της... εργασιακής καθημερινότητας.

Διδάσκουν πολλά και τίποτα. Μετά από καιρό, έχεις ξεχάσει πολλές λεπτομέριες, μιας και το κάθε μάθημα είναι συνήθως εισαγωγή σε έναν διαφορετικό επιστημονικό κλάδο της συγκεκριμένης επιστήμης που σπουδάζεις. Δεν διδάσκουν γιατί ή πως θα εφαρμοστεί αυτό που έμαθες στην παραγωγική διαδικασία (πράξη) ή πως θα σκέφτεσαι στην πράξη. Διδάσκουν μόνο αυτό που θέλουν να ξέρεις για να περάσεις το μάθημα. Αν το μάθεις όπως θέλουν αυτοί, πέρασες το μάθημα. Αλλιώς αυξάνεις τα εξάμηνα φοίτησης. Γενικά όλο και δυσκολεύουν το επίπεδο διδακτέας ύλης (χρόνο με το χρόνο) για να αποτρέπουν κόσμο από τις Πανεπιστημιακές σπουδές λόγω συνεχόμενης αποτυχίας στις εξεταστικές. Τόσο απλά.

Στο Πανεπιστήμιο διδάσκεται ο καθένας επίσημα το 1/3 της γνώσης και από εκεί και πέρα, υπάρχει η ελεύθερη βούληση από πλευράς του φοιτητή για το υπόλοιπο 2/3 της γνώσης, αν και με ποιον τρόπο θα αποκτηθεί. Γι' αυτό υπάρχουν τα βιβλία, το internet, τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά, το δεύτερο πτυχίο σε κάποια συγγενική επιστήμη. Ο καθένας που αποφασίζει να μάθει περισσότερα με τον τρόπο που επιθυμεί, κινείται αναλόγως. Όμως με κάποιες θυσίες παράλληλα. Διότι στην ζωή, πάντα κάτι χάνεις για να κερδίσεις κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ρε παιδες εχω μια μεγαλη απορια....Εφοσον ενας μαθητης διαβασμενος αρκετα καλα στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης δεν μπορει να γραψει ευκολα ενα 14-15 συμφωνα με τα θεματα τα φετινα;;;; Γιατι ακουω απο πολλους πως τα μαθηματικα κατ. και φυσικη γινετε σκοτωμος...(Η ΓΝΩΜΗ Μου), αν εισε διαβασμενος αρκετα καλα μπορεις να γραψεις ενα 14-15 και εχεις περασει εκει που θες :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ρε παιδες εχω μια μεγαλη απορια....Εφοσον ενας μαθητης διαβασμενος αρκετα καλα στα μαθηματικα και φυσικη κατευθυνσης δεν μπορει να γραψει ευκολα ενα 14-15 συμφωνα με τα θεματα τα φετινα;;;; Γιατι ακουω απο πολλους πως τα μαθηματικα κατ. και φυσικη γινετε σκοτωμος...(Η ΓΝΩΜΗ Μου), αν εισε διαβασμενος αρκετα καλα μπορεις να γραψεις ενα 14-15 και εχεις περασει εκει που θες :D :D

Ένας αρκετά καλά διαβασμένος στην ύλη της Γ λυκείου όχι, δεν έφτανε το 14-15 φέτος σε κανένα από τα 2 μαθήματα.
Κι επίσης έχω ξαναδει πως κολλάς στις βάσεις παλαιοτέρων ετών. Αυτές καθορίζονται από τα θέματα που μπαίνουν και από τις προτιμήσεις, οπότε μη τους δίνεις και μεγάλη σημασία. Πας για να γράψεις 20, όχι με την ελπίδα "αααα, θα γράψω 15 και θα μπω εκεί".

Φιλικά πάντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top