Εξειδίκευση: Πόση αντέχουμε;

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
πφφφ, οταν λες κατευθυνσεις ενοεις των 2ας και 3ης λυκειου ή εχει κι αλλο αργοτερα ?
(ειμε ασχετη οσο αφορα την εκπαιδευση γενικα το ψαχνω το θεμα αλλα μπερδευομαι ολο και πιο πολυ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
πφφφ, οταν λες κατευθυνσεις ενοεις των 2ας και 3ης λυκειου ή εχει κι αλλο αργοτερα ?
(ειμε ασχετη οσο αφορα την εκπαιδευση γενικα το ψαχνω το θεμα αλλα μπερδευομαι ολο και πιο πολυ )

Όχι. Εννοώ τις κατευθύνσεις που προσφέρει η κάθε επιστήμη που θα επιλέξεις να σπουδάσεις, αν πας Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το θέμα γεννήθηκε μιλώντας σε άλλο τόπικ στην φίλτατη desperateforphd.Μου άρεσε το όνομά της,και αρχίσαμε τη συζήτηση.Είμαι κι εγώ δευτεροετής,και έχω αρχίσει και σκέφτομαι-χωρίς να το θέλω-από τώρα μεταπτυχιακά,διδακτορικά,και δε συμμαζεύεται.

Στην πράξη όμως,κατά πόσο είναι χρήσιμη η εξειδίκευση?

Ξέρω άτομα που χάσαν πολύ χρόνο,και χρήμα,για να κερδίσουν κάποιες γνώσεις,που τελικά δεν τους χρησίμευσαν στη δευτεροβάθμια που κατέληξαν.

Ζούμε και σε μια χώρα,με περιορισμένη βιομηχανία κι έρευνα.

Από την άλλη,υπάρχουν μερικοί τομείς που μου προξενούν τεράστιο ενδιαφέρον!

Υάρχουν κι αυτοί που λένε πως οι υπερβολική εξειδίκευση υποσκελίζει την ανθρωπιστική παιδεία.

Είστε θετικοί στην εξειδίκευση?Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνεται με γνώμονα την προσωπική ευχαρίστηση,ή οφείλει να έχει επαγγελματικό αντίκρισμα?Ποιοί ειναι οι στόχοι σας σχετικά?
δύσκολο ερώτημα, δεν απαντιέται, τουλάχιστον στο δικό μου κλάδο. Αλλά και όχι μόνο: γνωρίζω παιδιά διδακτορικούς στο πολυτεχνείο, έχουν ολοκληρώσει πρότζεκτ και... καληνύχτα. Προσπαθούν να το πουλήσουν στη φίλιπς, αναγκαστικά η ελληνική έρευνα θα πάρει πατέντα υπό ολλανδική αιγίδα. Είναι λαβύρινθος, και αν η έρευνα δεν γίνεται από άτομο ψωνισμένο για "συμβολή στην επιστήμη κλπ κλπ" δεν έχει βάση. Αυτό νομίζω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Νομίζω ότι ένα από τα καλά που προσφέρει το Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο και θα πρέπει να του το αναγνωρίσουμε με το παραπάνω αλλά και να το στηρίξουμε με κάθε τρόπο σε "αλλαγές" κατάργησής του, είναι οι προπτυχιακές κατευθύνσεις ή αλλιώς οι προπτυχιακοί Τομείς. Ξέρουμε ότι κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου στην Ελλάδα, έχει δομήσει το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών με βάση έναν κορμό μαθημάτων βασικής παιδείας στα πρώτα έτη και κάποια μαθήματα επιλογής που λόγω κοινού παρονομαστή, ανήκουν σε κάποια κατεύθυνση την οποία επιλέγει ο φοιτητής με βάση την προσωπική προτίμησή του, μεταξύ 1-5 διακριτών υπό επιλογή κατευθύνσεων. Όλα τα μαθήματα του προγράμματος ανήκουν σε Τομείς διαφορετικούς που ανήκουν στην ίδια επιστήμη και ο φοιτητής διδάσκεται σε πρώτη φάση κάποια υποχρεωτικά μαθήματα (κορμός) από κάθε Τομέα ώστε να αποκτήσει βασική παιδεία.

Αυτό πιστεύω ότι είναι καλό διότι αποκτώντας το πτυχίο, δεν έχεις αποκτήσει μια πλήρη γνωσιακή εξειδίκευση και επιστημονική μονομέρεια. Αντιθέτως, ενώ έχεις οικοδομήσει στον γενικό τίτλο της επιστήμης του πτυχίου (π.χ. φυσική) παράλληλα έχεις αποκτήσει μια καλή εισαγωγική γνώση σε κάποιον εξειδικευμένο κλάδο της επιστήμης σου (π.χ. εφαρμοσμένη φυσική) με κάποια βασικά και προχωρημένα μαθήματα-αυτοτελείς κλάδους έρευνας της εφαρμοσμένης φυσικής (π.χ. μηχανική ρευστών, φυσική ατμόσφαιρας,..κτλ). Επιπλέον η κατεύθυνση αυτή όπως και κάθε κατεύθυνση που σου προσφέρεται και εσύ ο φοιτητής επιλέγεις μια ή και δυο κατευθύνσεις (αναλόγως το πρόγραμμα σπουδών) με βάση τα επιστημονικά γούστα σου, τις κλίσεις σου, την ευκολία/ δυσκολία,...κτλ δεν σε αποκλείει να ασχοληθείς και με άλλη κατεύθυνση μέσω κάποιου μεταπτυχιακού προγράμματος. Αυτό οφείλεται κυρίως στην βασική γνώση που έχεις από τον κορμό, όπου διδάχτηκες μαθήματα από όλους τους κλάδους της φυσικής. Συνεπώς, ακόμη και αν μετανιώσεις στο μέλλον για την προπτυχιακή σου κατεύθυνση, οι γνώσεις σου δεν πάνε χαμένες ακόμη και αν αλλάξεις μεταπτυχιακά κατεύθυνση έρευνας.

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι χειρότερα. Εκεί προσφέρονται πτυχία ανά κατεύθυνση. Δεν υπάρχει ενιαίο πτυχίο φυσικής. Υπάρχει πτυχίο θεωρητικής φυσικής, εφαρμοσμένης φυσικής,...κτλ τίτλοι που στην Ελλάδα εμπεριέχονται ως κατευθύνσεις και δεν αναγράφονται στο βασικό πτυχίο. Στο εξωτερικό εξειδικεύεσαι εξ' αρχής χωρίς βασικό κορμό. Παράλληλα μπορείς και συνδυάζεις διαφορετικά προγράμματα σπουδών μεταξύ τους π.χ. θεωρητική φυσική και μουσική....και δεν έχεις σαφή τίτλο σπουδών και σαφείς γνώσεις. Αυτό το μοντέλο του εξωτερικού δεν μου αρέσει γιατί προκαθορίζει το μέλλον του φοιτητή, σε μια εποχή εργασιακής αβεβαιότητας.

Σημ.: Η Φυσική επιλέχτηκε ως τυχαίο παράδειγμα.

Αν και έχει περάσει καιρός από την ανάρτηση αυτού του post θέλω να ρωτήσω κάτι:
Τελικά είναι προτιμότερο όσο είσαι προπτυχιακός φοιτητής να επιλέξεις μαθήματα μιας ευρείας γκάμας αντικειμένων ή , αν έχεις βρει την κλίση σου σε κάποιον τομέα, να εστιάσεις στα μαθήματα που σχετίζονται με αυτόν ώστε να εμβαθύνεις?
Στα πλαίσια των μαθημάτων επιλογής (υποχρεωτικής ή ελεύθερης) έχω αναρωτηθεί πολλές φορές ποια απιλογή είναι η καλύτερη...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν και έχει περάσει καιρός από την ανάρτηση αυτού του post θέλω να ρωτήσω κάτι:
Τελικά είναι προτιμότερο όσο είσαι προπτυχιακός φοιτητής να επιλέξεις μαθήματα μιας ευρείας γκάμας αντικειμένων ή , αν έχεις βρει την κλίση σου σε κάποιον τομέα, να εστιάσεις στα μαθήματα που σχετίζονται με αυτόν ώστε να εμβαθύνεις?
Στα πλαίσια των μαθημάτων επιλογής (υποχρεωτικής ή ελεύθερης) έχω αναρωτηθεί πολλές φορές ποια απιλογή είναι η καλύτερη...:worry:

Ήδη ξέρεις την απάντηση. Πρέπει να έχεις γνώσεις σε ευρεία γκάμα αντικειμένων καθώς η εμβάθυνση μπορεί να αποβεί ολέθρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Γι' αυτό οι ιατροί κάνουν 6 χρόνια την "γενική" ιατρική και μετά εμβαθύνουν σε ένα κομμάτι της (ειδικότητα, υποειδικότητα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ήδη ξέρεις την απάντηση. Πρέπει να έχεις γνώσεις σε ευρεία γκάμα αντικειμένων καθώς η εμβάθυνση μπορεί να αποβεί ολέθρια.

Αυτό ισχύει για κάθε σχολή?
Συγκεκριμένα στη Νομική, που δεν υπάρχει εξειδίκευση με την έννοια που υπάρχει στην Ιατρική και σε άλλες σχολές όπου διαλέγεις μία κατεύθυνση σε κάποιο μεγάλο έτος σπουδών, είναι προτιμότερο να "σπάσεις" τα μαθήματα επιλογής σε περισσότερους τομείς ενώ υπάρχει πιθανότητα αργότερα να επιδιώξεις να απασχοληθείς σε έναν συγκεκριμένο?
Από συζητήσεις με συμφοιτητές έχω αποκομίσει την εντύπωση πως προτιμούν να διαλέγουν μαθήματα με τη λογική του π.χ. μου αρέσει ο τομέας Δημοσίου και θέλω να ασχοληθώ με αυτόν οπότε θα διαλέξω Ειδικό Διοικητικό λ.χ.
Δεν είμαι σίγουρη πως και αυτή η προσέγγιση δεν έχει λογική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ρε παιδιά για ποιο λόγο μια x επιλογή κατεύθυνσης μιας επιστήμης να αποβεί μοιραία; μην λέμε ότι να 'ναι
δηλ., υπάρχουν "καλές" και "κακές" κατευθύνσεις μέσα σε ένα Τμήμα;
εγώ παρατηρώ ότι ακόμη και στις κατεθύνσεις, τα "εξειδικευμένα" ομοειδή (με κοινή θεματική βάση) μαθήματα δεν είναι τόσο εξειδικευμένα αφού το βάρος τους δίνεται και πάλι στην επιστήμη πτυχίου (π.χ. μαθηματικά) ενώ ανά πάσα στιγμή χρειάζονται πράγματα από μαθήματα γενικού κορμού (εισαγωγικά από κάθε κατεύθυνση του Τμήματος)
όμως σε καμία περίπτωση οι πτυχιούχοι δεν έχουν ομοιογένεια γνώσεων
για παράδειγμα κάποιος που επιλέγει κατεύθυνση εφαρμοσμένης ανάλυσης διαφέρει κατά το μισό πτυχίο σε γνώσεις από κάποιον που επιλέγει κατεύθυνση στατιστικής,...κοκ όμως και οι δυο ξέρουν τα μαθηματικά υπό άλλη οπτική μελέτης (διαφορετικό πεδίο εφαρμογών και διαφορετικές μαθηματικές θεωρίες)!
επίσης είναι τόσες πολλά τα μαθήματα και οι κατευθύνσεις είναι "ενδεικτικές" αφού κάθε μάθημα που προσφέρουν είναι μια υποκατεύθυνση! η υπεραναλυτική μελέτη και των υποκατευθύνσεων με επιπλέον μαθήματα θα οδηγούσε σε πτυχιακές σπουδές 10 ετών!!
στο Τμήμα μου ισχύει η λογική της επιλογής της "εύκολης" και "δημοφιλούς" κατεύθυνσης για τα Ελληνικά δεδομένα, κατεύθυνσης στατιστικής και μετά της πληροφορικής
κυρίως όσοι φοιτητές ψάχνονται και θέλουν περισσότερες γνώσεις, εύρος μεταπτυχιακών, καλύτερο πτυχίο,...κτλ χτίζουν καλύτερα σε γνώσεις με άλλες κατευθύνσεις πιο "κουλές" για ...«σπασίκλες» όπως εφαρμοσμένη ανάλυση, θεωρητικά μαθηματικά ή πληροφορική...που στο εξωτερικό θεωρούνται εξίσουν δημοφιλείς με την στατιστική!
ευτυχώς που έμαθα να μην ακολουθώ το ρεύμα επιλογών...και να επιλέγω εκείνο που με εκφράζει
δεν πιστεύω ότι η επιλογή της x κατεύθυνσής μου θα περιέχει "λάκο" επαγγελματικό.., όρεξη να υπάρχει για δουλειά
ας είναι καλά το διαδίκτυο που όταν ήταν να επιλέξω κατεύθυνση έψαξα σε ξένα sites πληροφορίες για κάθε "major"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αυτό ισχύει για κάθε σχολή?
Συγκεκριμένα στη Νομική, που δεν υπάρχει εξειδίκευση με την έννοια που υπάρχει στην Ιατρική και σε άλλες σχολές όπου διαλέγεις μία κατεύθυνση σε κάποιο μεγάλο έτος σπουδών, είναι προτιμότερο να "σπάσεις" τα μαθήματα επιλογής σε περισσότερους τομείς ενώ υπάρχει πιθανότητα αργότερα να επιδιώξεις να απασχοληθείς σε έναν συγκεκριμένο?
Από συζητήσεις με συμφοιτητές έχω αποκομίσει την εντύπωση πως προτιμούν να διαλέγουν μαθήματα με τη λογική του π.χ. μου αρέσει ο τομέας Δημοσίου και θέλω να ασχοληθώ με αυτόν οπότε θα διαλέξω Ειδικό Διοικητικό λ.χ.
Δεν είμαι σίγουρη πως και αυτή η προσέγγιση δεν έχει λογική..

Aναφερόμουν στη δική σου. Η πλειοψηφία των φοιτητών προτιμά προσιτά επιλογής, από βαθμολογικής απόψεως, ώστε να σηκώσουν το μέσο όρο που κατρακυλά. Στην τελική δεν είναι και τόσα πολλά στον αριθμό, οπότε πάντα βάρος θα έχουν τα υποχρεωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σίγουρα, απλά εγώ το βάρος της επιλογής το ρίχνω στα μαθήματα που για μένα έχουν ενδιαφέρον και συχνά δεν υπάγονται σε μία συγκεκριμένη ομπρέλα ούτε είναι δημοφιλή. Αυτό στο οποίο ουσιαστικά ζητάω μία γνώμη είναι αν το να επιλέγεις με αυτό τον τρόπο μαθήματα έναντι του να έχεις μία στρατηγική προσανατολισμένη στο τι θα κάνεις ως απόφοιτος μπορεί να σε ζημιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
τελικά αξίζουν τα "δημοφιλή" μόνο για βαθμό μαθήματα ή τα μαθήματα εκείνα που προσφέρουν γνώσεις;
μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές τα δημοφιλή μαθήματα είναι 0 περιεχομένου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πω μια "βλακεία"....;
Στο πτυχίο σας αναφέρεται η κατεύθυνση...;
Σε μας, παρόλα τα επιλογής, δεν αναφερόταν πουθενά κατεύθυνση, το πτυχίο είναι ενιαίο!Εγώ προσωπικά πήρα ότι επιλογής με ενδιέφερε, πήρα τις γνώσεις και βγαίνοντας μπορούσα να κάνω αρκετά πράγματα εξίσου καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σίγουρα, απλά εγώ το βάρος της επιλογής το ρίχνω στα μαθήματα που για μένα έχουν ενδιαφέρον και συχνά δεν υπάγονται σε μία συγκεκριμένη ομπρέλα ούτε είναι δημοφιλή. Αυτό στο οποίο ουσιαστικά ζητάω μία γνώμη είναι αν το να επιλέγεις με αυτό τον τρόπο μαθήματα έναντι του να έχεις μία στρατηγική προσανατολισμένη στο τι θα κάνεις ως απόφοιτος μπορεί να σε ζημιώσει.

Θεωρητικά δε σε ζημιώνει. Υποτίθεται ότι θα έχεις το πλεονέκτημα σε αιτηση για μεταπτυχιακές σπουδές, αρκεί να είναι καλοί οι βαθμοί. Στην πράξη, δεδομένης και της αλλαγής που επήλθε στα θέματα ορκομωσίας, του πλήθους των μαθημάτων και των ιδιομορφιών της σχολής, ζημιώνεσαι.

τελικά αξίζουν τα "δημοφιλή" μόνο για βαθμό μαθήματα ή τα μαθήματα εκείνα που προσφέρουν γνώσεις;
μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές τα δημοφιλή μαθήματα είναι 0 περιεχομένου!

Εξαρτάται από τη σχολή και τις μελλοντικές βλέψεις του αποφοίτου. Προσωπικά τείνω στο πρώτο για πολλούς λόγους.

Να πω μια "βλακεία"....;
Στο πτυχίο σας αναφέρεται η κατεύθυνση...;
Σε μας, παρόλα τα επιλογής, δεν αναφερόταν πουθενά κατεύθυνση, το πτυχίο είναι ενιαίο!Εγώ προσωπικά πήρα ότι επιλογής με ενδιέφερε, πήρα τις γνώσεις και βγαίνοντας μπορούσα να κάνω αρκετά πράγματα εξίσου καλά...

Ενιαίο είναι το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ένα δύσκολο μάθημα επιλογής σημαίνει "κακός" διδάσκων;
αν ναι, για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ένα δύσκολο επιλογής είναι αυτό που ζητάει να κάνεις πράγματα...Τα επιλογής τα έχουμε συνηθίσει με μια εργασία του κ... να τα ξεπετάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
σε μας τα δύσκολα μαθήματα επιλογής είναι δυο ειδών:
- εκείνα που έχουν παράδοση λυμμένων ασκήσεων ή συμπληρωματικής (βιβλιογραφικής) εργασίας και δύσκολα (πολλά και δύσκολα) θέματα στο 2.50-3ωρο της εξεταστικής
- εκείνα που έχουν δύσκολα (πολλά και δύσκολα) θέματα στο 2.50-3ωρο της εξεταστικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
@Zucker:Να παίρνεις όποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο κάθε χρονιά.Ακόμη και ρόλο να παίξουν αργότερα,θα είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.Αν σε ενδιαφέρει ένα είδος κυρίως,πάρε αυτά τα μαθήματα.Αν σε ενδιαφέρουν διάφορα,πάρε διάφορα.Ισχύει κι αυτό που είπε η Revekka σχετικά με το τι αναγράφεται στο πτυχίο πάντως.@nPb,κανείς δε μίλησε για καλές και κακές επιστήμες :P




και...


@Revekka αυτή στο δέντρο εσύ είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
"της αλλαγής που επήλθε στα θέματα ορκομωσίας"

Σε τι αναφέρεσαι?

"ένα δύσκολο μάθημα επιλογής σημαίνει "κακός" διδάσκων;
αν ναι, για ποιο λόγο;"

Όχι απαραίτητα. Συγκεκριμένα σε αυτό το εξάμηνο επέλεξα ένα μάθημα το οποίο είναι μεν δύσκολο επειδή συνδυάζει διάφορους κλάδους δικαίου αλλά οι καθηγητές ήταν τόσο καλοί που δεν το μετάνιωσα. Βέβαια άλλες φορές τυχαίνει, ενώ το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον, η διδασκαλία από συγκεκριμένους καθηγητές να σε αποτρέπει από το να το επιλέξεις..

"Να παίρνεις όποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο κάθε χρονιά.Ακόμη και ρόλο να παίξουν αργότερα,θα είναι αυτό που σε ενδιαφέρει.Αν σε ενδιαφέρει ένα είδος κυρίως,πάρε αυτά τα μαθήματα.Αν σε ενδιαφέρουν διάφορα,πάρε διάφορα."

Αυτό επιδιώκω να κάνω αλλά θέλησα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου άλλου πέρα από τη δική μου..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Revekka αυτή στο δέντρο εσύ είσαι?

Αν ήμουν εγώ θα ήμουν στα Μπολσόι, όχι στο ΕΚΠΑ!!!
χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε τι αναφέρεσαι?

Αναφέρομαι στα εξής:
https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis-...nakoinwshs/aytomath-anakiryxh-ptyxioyxwn.html
https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis-...anakoinwshs/dilwsh-diatomeakon-ma8hmatwn.html

Όχι απαραίτητα. Συγκεκριμένα σε αυτό το εξάμηνο επέλεξα ένα μάθημα το οποίο είναι μεν δύσκολο επειδή συνδυάζει διάφορους κλάδους δικαίου αλλά οι καθηγητές ήταν τόσο καλοί που δεν το μετάνιωσα. Βέβαια άλλες φορές τυχαίνει, ενώ το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον, η διδασκαλία από συγκεκριμένους καθηγητές να σε αποτρέπει από το να το επιλέξεις..

Αν κατάλαβα καλά ποιό μάθημα εννοείς, είναι απλώς τραγικό.

Αυτό επιδιώκω να κάνω αλλά θέλησα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου άλλου πέρα από τη δική μου..;)

Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για ένα συγκεκριμένο τομέα, ώστε να θες να εξειδικευτείς αποκλειστικά σε αυτόν, όχι δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top