Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Το ΑΟΔΕ χρειάζεται φροντιστήριο ή ιδιαίτερο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε νομίζω, διότι θα πάω θετική :p

Και, δε νομίζω επίσης ότι είμαι απόλυτος, απλώς είπα ότι ο σκοπός του φροντιστηρίου είναι προγραμματιστικός, σε βάζει σ' ένα πρόγραμμα και σε καθοδηγεί. Γνωρίζω πολλά παιδιά που πέτυχαν χωρίς φροντιστήριο μόνο και μόνο γιατί είχαν κάποιο πρόγραμμα. Όπως είπες και εσύ, το φροντιστήριο παρέχει ασφάλεια, αποτελεί το μέσο και όχι την αιτία για έναν καλό βαθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Να σου πω και γω την αποψη μου λοιπον που εχω δωσει μιας και βλεπω τα λεγομενα των παραπανω παιδιων δεν σε πειθουν...
Ειναι οντως ξεφτυλα να δινεις λεφτα σε καθηγητη του αοδε για να σε βαλει σε προγραμμα και να ακουσεις για αλλη μια φορα ''στρωσου και θα αναμυφθεις,του χρονου θα σαι φοιτητης κυριλε καταστασεις φρου φρου αρωματα κλπ κλπ''
Μαθημα αοδε=Κρατημα βιβλιου+Προγραμμα διαβασματος....
Το κρατημα βιβλιου μπορει να γινει απο συγγενικο σου προσωπο...
Το προγραμμα διαβασματος σχεδιαζετε απο τον μαθητη...

Αυτα τα ολιγα...Ανακεφαλαιωνοντας μαθητης που κανει ιδιαιτερο/φροντηστηριο αοδε για μενα = ξεφτυλας....χωρις παρεξηγηση...

Α και να μην ξεχασω οτι στις πανελληνιες δεν παιζετε η ζωη σου...κουλαρετε λιγο μην τρελενεστε....και επισης το φροντηστηριο δεν προσφερει σιγουρια...;):bye:
Η σιγουρια αποκτατε με την προσωπικη δουλεια που κανεις,με τον κοπο,τις ασκησεις κλπ και οχι με το προγραμμα που σου προσφερει το φροντηστηριο..γιατι το φροντηστηριο κυριως προγραμμα σου προσφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Και εγώ γνωρίζω παιδιά που στηρίχταν στη λογική σου και έγραψαν 14 και 15. Όλα είναι σχετικά μητσάρα. Μην το ψάχνεις. Δεν υπάρχει "ναι" ή "όχι". Αυτό έχω καταλάβει απ'την εμπειρία μου στις πανελλήνιες. Πολλά βλέπεις, αλλά ένα είναι σίγουρο : Οι ακραίες απόψεις πάντα λανθάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε νομίζω κάποιος που έγραψε 14 ή 15 να έγραφε 20 αν πήγαινε στο φροντιστήριο. Ας καθόταν να διαβάσει, απλό. Δεν πρόκειται να του εμφυτέυε το φροντιστήριο τις γνώσεις στο κεφάλι. Απλώς τον βάζει σε πρόγραμμα, το έχω πει ίσα με 3 φορές μέχρι τώρα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αν ο στόχος κάποιου είναι ένα ΤΕΙ είναι φυσικό να θεωρεί ξεφτίλες όσους στοχεύουν σε κάτι παραπάνω και δίνουν βάση ακόμα και στην ΑΟΔΕ. Αυτά είχα να πω. Καληνύχτα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aν κάποιος στοχεύει σε ένα ΑΕΙ να μάθει να μην περιμένει από τους άλλους να του μάθουν αυτά που πρέπει να μάθει μόνος του γιατί πηγαίνοντας στο ΑΕΙ θα τα παίξει με τόση ύλη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γιατί με κρατάτε εδώ μ'αυτά που λέτε;;; Νυστάζω ρε παιδιά... Κατ'αρχήν αναφερόμουν στο ατυχές-ηλίθιο σχόλειο του KostasTheGreek να αποκαλέσει ξεφτίλες όσους πηγαίνουν φροντιστήριο. Εφορμόμενος απ'τις "σπουδές" του το είπα. όσο για το δικό σου σχόλιο, σου επαναλαμβάνω ότι φτάνοντας στην τρίτη θα τα δεις αλλιώς τα πράγματα. Έτσι σαν εσένα σκεφτόμουν ακριβώς κ εγώ, αλλά άλλαξα... Θα με θυμηθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν ο στόχος κάποιου είναι ένα ΤΕΙ είναι φυσικό να θεωρεί ξεφτίλες όσους στοχεύουν σε κάτι παραπάνω και δίνουν βάση ακόμα και στην ΑΟΔΕ. Αυτά είχα να πω. Καληνύχτα σε όλους.

Αν αναφερεσαι σε μενα ακου πως εχουνε τα πραματα λοιπον....
Δεν θεωρω ξεφτιλες αυτους που στοχευουν σε ΑΕΙ αλλα αυτους που πανε ιδιαιτερο αοδε..ετσι απλα...ειτε στοχευουν σε ΑΕΙ ειτε σε ΤΕΙ...
Προσωπικα εδωσα βαση στο αοδε οσο δεν πηγαινε...Απο τα λιγα ατομα που λεγανε μαθημα καθε φορα...Αν δεν εισαι γιατι πολυ δυνατος στα μαθηματικα/φυσικη δινεις βαση αοδε/προγραμματισμο...
Το αοδε το εσκισα το κορμι και εγραψα και καλα...Οποτε αυτα που λες δεν εχουνε βαση...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ωστόσο μην αρνείσαι ότι αυτό που είπες ήταν κάπως απόλυτο και επίτρεψε μου, προσβλητικό. Εγώ που πόνταρα Μαθηματικά και Φυσική και θα μπορούσα να αγνοήσω την ΑΟΔΕ έγραψα καλά μόνο και μόνο επειδή είχα ένα άτομο να μου οργανώνει το διάβασμα. Και μιας και όλα κρίνονται στις Πανελλήνιες, όσο προγραμμα και αν έχει κάποιος το φροντ. τον βοηθά ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ωστόσο μην αρνείσαι ότι αυτό που είπες ήταν κάπως απόλυτο και επίτρεψε μου, προσβλητικό. Εγώ που πόνταρα Μαθηματικά και Φυσική και θα μπορούσα να αγνοήσω την ΑΟΔΕ έγραψα καλά μόνο και μόνο επειδή είχα ένα άτομο να μου οργανώνει το διάβασμα. Και μιας και όλα κρίνονται στις Πανελλήνιες, όσο προγραμμα και αν έχει κάποιος το φροντ. τον βοηθά ιδιαίτερα...

Τον βοηθαει ιδιατερα...δεν αντιλεγω αλλα οχι στην περιπτωση του αοδε...
Σε ολα τα αλλα μαθηματα σαφως και τον βοηθαει σε καποιο βαθμο...
Προσωπικη μου αποψη παντα;):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina001

Νεοφερμένος

Η angelina001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδια στο αοδε ειναι καθαρα θεμα διαβασματος!αν δεν κατσεις να διαβασεις μονος σου τι να σου κανει το φροντηστηριο και τα ιδιαιτερα??θα στα εμφυτευσουν με τροπο μαγικο?και εγω που πηγαινα φροντ τι καταλαβα?16 εγραψα και σε αυτο καθαρα εγω φταιω και το αναγνωριζω...γιατι αντι να στρωθω να διαβασω αοδε εκανα αλλα!ενα ολοκληρο χρονο ειχα για 54 σελιδες...τσαμπα τα χρηματα!απλα το φροντηστηριο και ιδιαιτερα τα ιδιαιτερα ειναι καλα για ενα μαθητη που δεν ειναι υπευθυνος και θελει καποιον πανω απο το κεφαλι του να του λεει <<διαβασε>> <<γιατι δε διαβαζεισ?>> κλπ.και να του βαζει προγραμμα <<σημερα θα μαθεισ απο εδω μεχρι εδω>>...ακομα ενα θετικο του φροντηστηριου ειναι οτι αν πααρακολουθεις κατι θα σου μεινει απο το μαθημα γυρνωντας σπιτι!απλα πιστευω πως ειναι λεφτα χαμενα..
θες να πετυχεις?βαλε προγραμμα να τελειωσεις την υλη μεχρι τον ιανουαριο (54 σελιδες ειναι συνολικα,χωρις εικονες!) και κατσε να λες το μαθημα δυνατα και φωναχτα σε σενα τον ιδιο(χωρις να κρυφοκοιτας :P ) η σε καποιο αλλο προσωπο! και επισης παρακολουθα το μαθημα στο σχολειο (εστω αυτο που γινεται και αποκαλειται μαθημα)..το βιβλιο ειναι γραμμενο σε απλα ελληνικα!αν ομως καπου εχεις απορια και δε καταλαβαινεις τι εννοει κανε και μια ερωτηση στο καθηγητη σου στο σχολειο!με αυτα τα λιγα το 20αρι στο αοδε το εχεις στο τσεπακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γεια σας :) φέτος θα πάω τρίτη και σκεφτόμουν,τώρα που είμαι και πιο χαλαρή να ρίξω καμιά ματιά στην ύλη του ΑΟΔΕ.Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρω στο ίντερνετ την θεωρία που εξετάζεται από το βιβλίο μιας και δυσκολεύομαι να βρω το βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλα*

Νεοφερμένος

Η Χαρουλα* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το βιβλιο υπαρχει στη βιβλιοθηκη του ischool και μαλιστα υπογραμμισμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Το βιβλιο υπαρχει στη βιβλιοθηκη του ischool και μαλιστα υπογραμμισμενο!


ο,ευχαριστώ πολύ.Είμαι καινούργια ακόμα :P
αυτή όμως είναι η θεωρία όπως ακριβώς είναι στο σχολικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι, ακριβώς η ίδια με του σχολικού.

(Αν φέτος δεν αλλάξει κάτι, που δεν νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ναι, ακριβώς η ίδια με του σχολικού.

(Αν φέτος δεν αλλάξει κάτι, που δεν νομίζω)

αα,ωραιότατα.:no1:θενκς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι τη γνωμη σας...
σημερα ημουν στο φροντιστηριο και μας ρωτησαν ποιοι απο εμας θα κανουμε ΑΟΔΕ... επειδη εχω ακουσει οτι το μαθημα ειναι καθαρα θεωρητικο,δηλαδη θελει αποστηθιση,δεν καταλαβαινω σε τι θα χρησιμευε να κανω μαθημα.
Ειναι καθαρα υποθεση του μαθητη αν θα καθισει να ασχοληθει και το αν θα δουλεψει...
Εσεις τι λετε? Ειναι απαραιτητο? Σκεφτομουν να δουλεψω μονη μου με βοηθητικο βιβλιο και σημειωσεις και προς το τελος να κανω καποια μαθηματα στο φροντιστηριο για ενισχυση...
Θα ειμαι καλυμμενη ή να ξεκινησω απο τωρα?

Σορρυ αν ειμαι οφφ τοπικ απλα ειδα ΑΟΔΕ τον τιτλο και ειπα να ποσταρω...δεν προλαβα να διαβασω τα προηγουμενα,οποτε αν επαναλαμβανομαι άι απόλοτζαιζ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
εγω πιστεύω οτι δεν χρειαζεται καθολου φροντιστήριο! μονο συγκέντρωση και να μην το παρατήσεις με ένα συστηματικό διάβασμα μια φορα την εβδομαδα θα βγαλεις την υλη ευκολα και γρήγορα! πιστευω οτι ουτε βοηθημα θα σου χρειαστει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι τη γνωμη σας...
σημερα ημουν στο φροντιστηριο και μας ρωτησαν ποιοι απο εμας θα κανουμε ΑΟΔΕ... επειδη εχω ακουσει οτι το μαθημα ειναι καθαρα θεωρητικο,δηλαδη θελει αποστηθιση,δεν καταλαβαινω σε τι θα χρησιμευε να κανω μαθημα.
Ειναι καθαρα υποθεση του μαθητη αν θα καθισει να ασχοληθει και το αν θα δουλεψει...
Εσεις τι λετε? Ειναι απαραιτητο? Σκεφτομουν να δουλεψω μονη μου με βοηθητικο βιβλιο και σημειωσεις και προς το τελος να κανω καποια μαθηματα στο φροντιστηριο για ενισχυση...
Θα ειμαι καλυμμενη ή να ξεκινησω απο τωρα?

Σορρυ αν ειμαι οφφ τοπικ απλα ειδα ΑΟΔΕ τον τιτλο και ειπα να ποσταρω...δεν προλαβα να διαβασω τα προηγουμενα,οποτε αν επαναλαμβανομαι άι απόλοτζαιζ!
To σχολικό βιβλίο είναι υπερ-αρκετό για αυτό το σιχαμερό ( :P ) μάθημα. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasKAJSA

Νεοφερμένος

Ο Ναβουχωνοδοσορ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Απειρες επαναληψεις και σωστο διαβασμα.Εγω οταν το διαβασμα εβαζα εναν δικο μ και του το λεγα απεξω,ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΓΙΑ μετα το Πασχα γιατι την γαμισες !!! Σε αυτο το μαθημα πρεπει να γραψεις 18 και !! Καλη επιτιχια

παιδια χρειαζομαι τη γνωμη σας...
σημερα ημουν στο φροντιστηριο και μας ρωτησαν ποιοι απο εμας θα κανουμε ΑΟΔΕ... επειδη εχω ακουσει οτι το μαθημα ειναι καθαρα θεωρητικο,δηλαδη θελει αποστηθιση,δεν καταλαβαινω σε τι θα χρησιμευε να κανω μαθημα.
Ειναι καθαρα υποθεση του μαθητη αν θα καθισει να ασχοληθει και το αν θα δουλεψει...
Εσεις τι λετε? Ειναι απαραιτητο? Σκεφτομουν να δουλεψω μονη μου με βοηθητικο βιβλιο και σημειωσεις και προς το τελος να κανω καποια μαθηματα στο φροντιστηριο για ενισχυση...
Θα ειμαι καλυμμενη ή να ξεκινησω απο τωρα?

Σορρυ αν ειμαι οφφ τοπικ απλα ειδα ΑΟΔΕ τον τιτλο και ειπα να ποσταρω...δεν προλαβα να διαβασω τα προηγουμενα,οποτε αν επαναλαμβανομαι άι απόλοτζαιζ!

Μην κανεις το λαθος και δεν πας φροντηστηριο εκτος και αν υπαρχουν οικονομικοι λογοι.Θα μου πεις μα ειναι καθαρα αποστηθηση γιατι να μην το μαθω μονος μου? Σου υπογραφω οτι θα το παρατησεις και μετα δν θα προλαβενεις !!!Ενω αμα πηγαινεις φροντηστηριο θα ''αναγκαζεσε΄΄ να το διαβασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top