Πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η επαγγελματική αποκατάσταση στην επιλογή σχολής;

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έκανα τον κόπο και διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις μέχρι τώρα. Σε γενικές γραμμές λογικές (μου)ακούγονται.

Το κομμάτι των επιθυμιών θαρρώ είναι κατανοητό στον καθένα. Διαφέρουν τα κριτήρια από άτομο σε άτομο. Το κομμάτι όμως των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι πάνω-κάτω δεδομένο και θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παίζει ρόλο (με χέρια και πόδια αυτό) με κεντρική παράμετρο ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ επαγγελματικά δικαιώματα!

Ξέρετε πόσα Τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ ακόμα δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα? Μάλλον δεν αρέσει σε κανέναν αυτό... Γιατί μετά το πτυχίο, όσο να μας αρέσει αυτό που σπουδάσαμε, όσο και να χτυπιώμαστε, αν δεν υπάρχουν αυτά ε, δεν μπορούμε να εργαστούμε (παρά μόνο ως υπάλληλοι σε κάποιον άλλον, που έχει το πτυχίο που τα φέρει).

Εκτός και αν σπουδάζουμε για hobby...

Και κάτι, που ίσως να φταίει επειδή είμαι λίγο μεγαλύτερος: οι σχολές Πανεπιστήμια/ΤΕΙ δεν είναι τόσες πολλές όσες φαίνονται τελικά να είναι στο μηχανογραφικό. Απλά υπάρχουν ομοειδή πτυχία (εργασιακά) και στον προπτυχιακό οδηγό σπουδών δεν διαφέρουν στο σύνολο τελικά και πολύ (ακαδημαϊκά), αλλά φέρουν διαφορετικό τίτλο (για να μας ταλαιπωρούν)...

Και πολλά τμήματα δεν αποτελούν παρά μια κατεύθυνση/τομέα (ακόμα και μεταπτυχιακής φιλοσοφίας) ενός άλλου (γενικότερου) τμήματος...

@ Focko δεν ξέρω τί ακριβώς γίνεται στο στρατό (πέρασα για λίγο και δεν ακούμπησα), αλλά στην πολιτική ζωή οι Ιατροί δεν ελέγχουν τρόφιμα! Ανθρώπους ίσως, τρόφιμα από όσο γνωρίζω όχι! Αυτό το κάνουν κτηνίατροι και γεωπόνοι. Οι Ιατροί είναι μόνο στη διάγνωση και θεραπεία σε "ασθένειες", που οφείλονται στην κατανάλωση τροφίμων.

Περί των μηχανικών προτείνεται να τσεκάρετε το ποστ του Civilara, που αναφέρει τις κύριες και δευτερεύουσες ειδικότητες των Μηχανικών βάσει της νομοθεσίας (ιστοσελίδα ΤΕΕ). Γιατί, για παράδειγμα βάσει του thread, να σπουδάσω στο Τμήμα που χορηγεί πτυχίο που αντιστοιχεί σε μια δευτερεύουσα ειδικότητα, ενώ υπάρχει το Τμήμα που χορηγεί πτυχίο που αντιστοιχεί σε κύρια ειδικότητα στο ΤΕΕ (με όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα) και να επιλέξω ενδεχομένως εδώ την κατεύθυνση που μου αρέσει (και είναι ο οδηγός σπουδών του πρώτου τμήματος)?

Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να λαμβανεται υποψη..επισης πολυ σημαντικο ειναι να σ αρεσει το επαγγελμα που θα ακολουθησεις στο μελλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ξέρετε πόσα Τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ ακόμα δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα? Μάλλον δεν αρέσει σε κανέναν αυτό... Γιατί μετά το πτυχίο, όσο να μας αρέσει αυτό που σπουδάσαμε, όσο και να χτυπιώμαστε, αν δεν υπάρχουν αυτά ε, δεν μπορούμε να εργαστούμε (παρά μόνο ως υπάλληλοι σε κάποιον άλλον, που έχει το πτυχίο που τα φέρει).

Εκτός και αν σπουδάζουμε για hobby...
συμφωνω απολυτως φιλε:clapup::clapup::clapup::clapup:



Περί των μηχανικών προτείνεται να τσεκάρετε το ποστ του Civilara, που αναφέρει τις κύριες και δευτερεύουσες ειδικότητες των Μηχανικών βάσει της νομοθεσίας (ιστοσελίδα ΤΕΕ
Κατ'αρχας ναι το post του Civilara ειναι πολυ καλο πραγματι,το συνιστω ανεπιφυλακτα....Αν δεν αναγνωριζεται η σχολη σας απο το ΤΕΕ μην πατε παιδια,δεν αξιζει το κοπο εκτος και αν εχετε σιγουρη δουλεια στο εξωτερικο που και παλι δεν θα παρακαλανε για ενα ξενο εκτος και αν βγαλετε την σχολη με 7.5++++
Γιατί, για παράδειγμα βάσει του thread, να σπουδάσω στο Τμήμα που χορηγεί πτυχίο που αντιστοιχεί σε μια δευτερεύουσα ειδικότητα, ενώ υπάρχει το Τμήμα που χορηγεί πτυχίο που αντιστοιχεί σε κύρια ειδικότητα στο ΤΕΕ (με όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα)
γιατι περα απο την 2ουσα ειδικοτητα προφανως εχεις και κατι παραπάνω που δεν εχουν οι αλλοι,πιο ευρυ αντικειμενενο αρα θεωρητικα περισσοτερες πιθανοντητες να βρεις δουλεια...Πχ ΜΠΔ προφανως αν παω εγω και ενας Μηχανολογος Μηχανικος ο 2ος ειναι το πιο πιθανο να παρει την δουλεια αλλα, αν παμε σε μια τραπεζα ή γενικα σε μια υπηρεσια λογικα θα προτιμησουν εμενα....μην τα βλεπεις ολα φιλε μονοδιαστατα...Τελος,μην ξεχνας(αν και διαφωνω απολυτως) οτι μπορει ο αλλος να εχει ονειρο ζωης να γινει μηχανικος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γιατι περα απο την 2ουσα ειδικοτητα προφανως εχεις και κατι παραπάνω που δεν εχουν οι αλλοι,πιο ευρυ αντικειμενενο αρα θεωρητικα περισσοτερες πιθανοντητες να βρεις δουλεια...Πχ ΜΠΔ προφανως αν παω εγω και ενας Μηχανολογος Μηχανικος ο 2ος ειναι το πιο πιθανο να παρει την δουλεια αλλα, αν παμε σε μια τραπεζα ή γενικα σε μια υπηρεσια λογικα θα προτιμησουν εμενα....μην τα βλεπεις ολα φιλε μονοδιαστατα...

Το Τμήμα ΜΠΔ σε Ξάνθη και Χανιά, αν δεν κάνω λάθος, αποτελεί μία κατεύθυνση/τομέα από τις 3-4 που υφίστανται σε Τμήματα Μηχ μηχ. Δεν ανακάλυψαν τον τροχό τα ΜΠΔ... Οπότε?

Πτυχιούχος ΜΠΔ σε τράπεζα? Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και αρκετοί τριγύρω μας (βασικά δεν το έχω ξανακούσει). Από ό,τι γνωρίζω, σε τράπεζα πάνε πτυχιούχοι σχολών που ανήκουν στο ΟΕΕ και όχι στο ΤΕΕ.

Μέλος του ΟΕΕ από πτυχία με τη λέξη "Μηχανικός" στον τίτλο είναι μόνο το "Μηχανικός Οικονομίας & Διοίκησης Παν. Αιγαίου (Χίος) --> άρα είναι Οικονομολόγοι και ΟΥΧΙ Μηχανικοί μιας και ΔΕΝ εγγράφονται στο ΤΕΕ (και παρόλο που το φέρουν στον τίτλο)!

Και στον κλάδο μου υπάρχουν οι πτυχιούχοι Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης και επειδή εγγράφονται στο ΓΕΩΤΕΕ (Γεωπόνοι) και ΟΥΧΙ στο ΟΕΕ (όχι Οικονομολόγοι) δεν μπορούν να αναλάβουν οικονομικές μελέτες πάνω από μία δεδομένη τάξης βιβλίων και πάνω (απαιτείται υπογραφή Οικονομολόγου-Μέλος ΟΕΕ)! Ψάξε αν ισχύει το ίδιο και με τη σχολή σου.

Εν κατακλείδι, δεν μπορείς να είσαι και Μηχανικός και Οικονομολόγος με ένα πτυχίο. Ή το ένα θα είσαι ή το άλλο. Δεν είναι αν τα βλέπω ή όχι μονοδιάστατα, αλλά έτσι ορίζονται από τη νομοθεσία. Και γώ στη σχολή μου έκανα μπόλικη χημεία, αλλά Χημικός ΔΕΝ είμαι.

Τελος,μην ξεχνας(αν και διαφωνω απολυτως) οτι μπορει ο αλλος να εχει ονειρο ζωης να γινει μηχανικος....


Δεν κατάλαβα τι θες να πεις εδώ. Μηχανικός όπως το εννοούν οι μεγάλοι άνθρωποι, δηλαδή Πολιτικός Μηχανικός? (αυτό ήταν μόνο κάποτε ο μηχανικός για τη μάζα)... Γιατί υπάρχουν ~15 διαφορετικές Σχολές/Τμήματα στην Ελλάδα με Μηχανικούς. Για ποιο αναφέρεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να πηγαίνει εκεί που του αρέσει περισσότερο και όχι εκεί που έχει τα περισσότερα λεφτά.Αυτό διότι το επαγγελμα που του αρέσει θα τον εμπνέει,θα νιώθει ευχαρίστηση όταν το κάνει,κ.τ.λ. . Και επακόλουθο αυτών θα είναι οι πολύ καλές επιδόσεις πάνω στο συγκεκριμένο επάγγελμα.Και στην συνέχεια μια καλή οικονομική αποκατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top