Τμημάτα Επιστήμης Υλικών και ερώτησεις

overclockerd

Νεοφερμένος

Ο overclockerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας! είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας υλικών και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Εψάξα και παλαιότερα θέματα και δεν απάντουν σε όλα οσα θέλω να μάθω.Πρώτα απ'όλα, υπάρχει κάνενας απόφοιτος απο οποιόδηποτε τμήμα επιστήμης υλικών που να μπορεί να μάς πεί τι αντιμετώπιση έχουν οι απόφοιτοι αυτών των τμημάτων; γνωρίζω οτι είναι δύσκολη και ενδιαφέρουσα σχολή και δείχνει να με κερδίζει, παρά το γεγονός οτι δεν έχει ακομά τρομερά επαγγελματικά δικαιώματα.Ακόμη, ήθελα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που άκουσα γενικα για αυτές τις σχολές:αληθεύει οτι αν πραγματοποιηθούν οι αλλαγές που σκέφτεται η υπουργός παιδείας, θα γίνουν τα εξής:Το τμήμα επιστήμης υλικών στο Ηράκλειο θα συγχωνευτεί με το αντίστοιχο χημικό και το ίδιο τμήμα στην Πάτρα θα γίνει κλάδος τών μηχανολογών μηχανικών; και αν γίνουν ολά αυτά, οι φοιτητές τι θα απογίνουν; σιγουρά αποκλείω οτι θα μας διώξουν:P ομώς εμείς π.χ θα γίνουμε χημικοί και αυτοί στην Πάτρα μηχανολόγοι; ή θα γίνεται επιλογή μαθηματών που αφορούν τα υλικά μέσα απο τα αντίστοιχα τμήματα;(αυτή είναι και η κυριότερη απορία που έχω).Τέλος, επείδη σκέφτομαι αργότερα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό και ούτως η άλλως αυτο που μάρεσε σαν επιστήμη ήταν η αστρονομία, μπορώ απο αυτό το τμήμα να κάνω τέτοιου είδους μεταπτυχιακό; αν ναι χρειάζεται να πάρω κάποια μαθήματα επιπλέον απο το φυσικό; και αν υποθέσουμε οτι αργότερα εχώ βλέψεις για διδακτορικό(ποτε δεν ξέρεις) θα μπορέσω να κάνω σε οποιαδήποτε σχετική επιστήμη και θα μπορώ να εργαστώ ως καθηγητής πανεπιστημίου;
Υ.Γ:Ελπίζω να μην έγινα ιδίαιτερα κουραστικός και ευχαριστώ όσους ασχολήθουν και απάντησουν! που φυσικά μπορεί να απαντήσει οποιός γνωρίζει κάτι σχετικό, δεν χρειάζεται να είναι επιστήμονας τών υλικών!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γειά σας! είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας υλικών και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Εψάξα και παλαιότερα θέματα και δεν απάντουν σε όλα οσα θέλω να μάθω.Πρώτα απ'όλα, υπάρχει κάνενας απόφοιτος απο οποιόδηποτε τμήμα επιστήμης υλικών που να μπορεί να μάς πεί τι αντιμετώπιση έχουν οι απόφοιτοι αυτών των τμημάτων; γνωρίζω οτι είναι δύσκολη και ενδιαφέρουσα σχολή και δείχνει να με κερδίζει, παρά το γεγονός οτι δεν έχει ακομά τρομερά επαγγελματικά δικαιώματα.Ακόμη, ήθελα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που άκουσα γενικα για αυτές τις σχολές:αληθεύει οτι αν πραγματοποιηθούν οι αλλαγές που σκέφτεται η υπουργός παιδείας, θα γίνουν τα εξής:Το τμήμα επιστήμης υλικών στο Ηράκλειο θα συγχωνευτεί με το αντίστοιχο χημικό και το ίδιο τμήμα στην Πάτρα θα γίνει κλάδος τών μηχανολογών μηχανικών; και αν γίνουν ολά αυτά, οι φοιτητές τι θα απογίνουν; σιγουρά αποκλείω οτι θα μας διώξουν:P ομώς εμείς π.χ θα γίνουμε χημικοί και αυτοί στην Πάτρα μηχανολόγοι; ή θα γίνεται επιλογή μαθηματών που αφορούν τα υλικά μέσα απο τα αντίστοιχα τμήματα;(αυτή είναι και η κυριότερη απορία που έχω).Τέλος, επείδη σκέφτομαι αργότερα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό και ούτως η άλλως αυτο που μάρεσε σαν επιστήμη ήταν η αστρονομία, μπορώ απο αυτό το τμήμα να κάνω τέτοιου είδους μεταπτυχιακό; αν ναι χρειάζεται να πάρω κάποια μαθήματα επιπλέον απο το φυσικό; και αν υποθέσουμε οτι αργότερα εχώ βλέψεις για διδακτορικό(ποτε δεν ξέρεις) θα μπορέσω να κάνω σε οποιαδήποτε σχετική επιστήμη και θα μπορώ να εργαστώ ως καθηγητής πανεπιστημίου;
Υ.Γ:Ελπίζω να μην έγινα ιδίαιτερα κουραστικός και ευχαριστώ όσους ασχολήθουν και απάντησουν! που φυσικά μπορεί να απαντήσει οποιός γνωρίζει κάτι σχετικό, δεν χρειάζεται να είναι επιστήμονας τών υλικών!:)

Δύσκολα να βρεις πολλούς απόφοιτους από αυτά τα τμήματα. Λειουργούν βαριά-βαριά μια δεκαετία, 4 (ή 5) για τη λήψη πτυχίου, κάτι "οι παλιοί", κάτι ο στρατός, κάτι ένα μεταπτυχιακό... δύσκολο για ασφαλή συμπεράσματα εν έτη 2010!

Περί των συγχωνεύσεων (γενικά) τίποτα δεν είναι ακόμη σίγουρο. Αναμένονται εξελίξεις. Ειδικότερα αυτά που άκουσες συνένωση Υλικών με τα Τμήματα Χημείας ήταν απόψεις του Πρύτανη του Πολυτεχνείου Κρήτης κ. Γραμματικάκη, που είχαν κυκλοφορήσει και στις εφημερίδες. Δεν ήταν απόψεις-αποφάσεις του ΥΠΕΠΘ.

Το κομμάτι των "υλικών" προϋπήρχε σε άλλα τμήματα της Ελλάδας, κυρίως (αν δεν κάνω λάθος) σε (κατά σειρά): Χημικούς Μηχανικούς>Μεταλλειολόγους Μηχανικούς>Μηχανολόγους Μηχανικούς. Πιο παλία οι Μεταλλειολόγοι ήταν πακέτο (κατεύθυνση) των Χημικών Μηχανικών.

Αν παιχτεί μια οποιαδήποτε συγχόνευση τέτοιου τύπου, η ιστορία έχει δείξει ότι:
α) Αυτοί που πήραν ήδη πτυχίο... έχουν πτυχίο σε μια ειδικότητα που δεν υπάρχει πλέον (στην Ελλάδα πάντα)
β) Οι εγγεγραμμένοι φοιτητές έχουν δύο επιλογές: α) λήψη πτυχίου Υλικών, β) λήψη νέου πτυχίου (με χρέωση των επιπλέον μαθημάτων του νέου πτυχίου (και άρα τα μαθήματα "υλικών" τσάμπα τα πέρασαν)
γ) Στους τελειόφοιτους (1-2 τελευταία έτη σπουδών) ή/και απόφοιτους προσφέρεται η δυνατότητα να εισηχθούν στο "νέο" τμήμα σε μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που ορίζει ο νόμος περί κατακτηρίων εξετάσεων.

Ακόμα αργούν όλα αυτά. Προσωπική γνώμη για αυτά τα τμήματα θα έπρεπε για ένα πρώτο διάστημα να γίνουν μεταπτυχιακό πρόγραμμα και στη συνέχεια (αν η αγορά το ζητάει) να γίνουν (ενδεχομένως) και προπτυχιακό. Αφορά ειδικότητες φύση ερευνητικές και για να ασχοληθείς ουσιαστικά με το αντικείμενο στον εργασιακό σου βίο θα πρέπει να κάνεις διδακτορικό.

Νομίζω, ότι προκήρυξη για πτυχιούχους "Υλικών" δεν έχει παίξει ή αν έχει παίξει μία βαριά-βαριά να ζητάνε 1-2 άτομα (κάτι είχε αναφερθεί στο παρελθόν και αυτό όχι με βεβαιότητα -δεν είχα δει το ΦΕΚ-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Aν θες αστρονομία γιατί δεν πας φυσικό;:worry:Πάντως είναι πολύ ωραία και διεπιστημονική σχολή το ΤΕΤΥ.

*Eεε,ο Γραμματικάκης δεν έχει σχέση με το πολυτεχνείο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overclockerd

Νεοφερμένος

Ο overclockerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πρώτα απο'ολά ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) Euler 92 ήθελα ακόμη αρκετά μόρια για να μπώ σε οποιοδήποτε φυσικό αν δεν κάνω λάθος και δεν έπιανα ούτε καν εφαρμόσμενο μαθηματικό :P , τελικά γίνεται να ακολουθήσω κάποιον τέτοιο κλάδο αστροφυσικής; οχι οτι έχω μονόπλευρα ενδιαφέροντα, απλα είναι ένα απο τα αγαπημένα μου κομμάτια όσον αφορά τις θετικές επιστήμες και θέλω να ξέρω αν τα πράγματα δεν πάνε κάλα τελικά με τους τομείς των υλικών οτι θά εχώ την δυνατότητα να ακολουθήσω και αλλές κατευθύνσεις που μου αρέσουν :) επίσης θεωρείτε καλή επιλογή να βάλω με το 10% για κάποια σχολή φυσικής ή γεωλογίας, με γνώμονα την γενικότερη σταδιοδρομία στις θετικές επιστήμες.Εγώ πάντως θεώρω οτι αν υπάρχει θέληση, μπορεί να υπάρξει καλη σταδιοδρομία γενικότερα :) και κάτι τελευταίο, εχώ ακούσει πολύ κάλα σχόλια για την επιστήμη υλικών στο εξώτερικο, σπουδές πάνω στο αντικείμενο κρίνονται ικανοποιητικές εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Από την στιγμή που η Επιστήμη Υλικών ανήκει στον κλάδο των θετικών επιστημών (natural sciences) σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά σε οποιαδήποτε επιστήμη όπως φυσική, μαθηματικά, χημεία, βιολογία, πληροφορική και γεωλογία. Πληροίς τις προϋποθέσεις σε μαθηματικά και φυσική. Εντάξει μπορεί να σου χρεώσουν κανένα μάθημα συνάφειας (εισαγωγικού επιπέδου από το προπτυχιακό) ώστε να καλύψεις κάποια κενά ύλης. Η αστροφυσική σαν επιστημονικός κλάδος στηρίζεται σε όλη την σύγχρονη φυσική, πυρηνική φυσική,..κτλ και από εκεί και πέρα εξαρτάται που θα δώσεις έμφαση.

Οι σπουδές σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο εξωτερικό πάνω σε θετικές επιστήμες από όσο ακούω από συμφοιτητές μου είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με την Ελλάδα. Και αναφέρομαι σε πολύ καλά Πανεπιστήμια. Η σημαντική διαφορά είναι ότι στα ξένα καλά Πανεπιστήμια, υπάρχει η πρακτική εν διάρκεια μεταπτυχιακών σπουδών σε χώρους εργασίας (π.χ. ερευνητικά κέντρα, βιομηχανίες, επιχειρήσεις,..κτλ) εκτός από τις άψογες διαλέξεις οι οποίες ακολουθούν αυστηρή χρονική δομή (δηλ., δεν χάνεται μάθημα). Το επίπεδο είναι υψηλό και απαιτητικό με πολλές εργασίες. Αλλά όπως και να το κάνουμε, το όλο περιβάλλον σε τραβάει να ασχοληθείς λόγω υποδομών, κλίματος,...κτλ. Βέβαια, το επίπεδο γνώσεων που θα έχεις από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι εξίσου υψηλό και πολλά πράγματα στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του εξωτερικού, θα τα έχεις ήδη ξανακούσει.

Αν κάνω κάπου λάθος, ας με διορθώσει ο Euler.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο να γίνει συγχώνευση αυτών των τμημάτων. Στο εξωτερικό λειτουργούν τέτοια τμήματα σε προπτυχιακό επίπεδο εδώ και χρόνια. Η Ελλάδα ως συνήθως είναι πίσω. Μια χαρά επιστήμη είναι, όμως μόνο στο εξωτερικό μπορείς να προχωρήσεις. Εδώ το ίδιο το κατεστημένο εμποδίζει αυτή την ειδικότητα....Δυστυχώς.

Αν παιχτεί μια οποιαδήποτε συγχόνευση τέτοιου τύπου, η ιστορία έχει δείξει ότι:
α) Αυτοί που πήραν ήδη πτυχίο... έχουν πτυχίο σε μια ειδικότητα που δεν υπάρχει πλέον (στην Ελλάδα πάντα)
Αυτά δεν γίνονται...:D

Οσο για την αστρονομία, μιά χαρά μπορείς να τα συνδυάσεις, σίγουρα στη NASA θα δουλεύουν πάρα πολλοί τέτοιοι επιστήμονες! Όμως μόνο στο εξωτερικό, όπου έχει εμπεδωθεί ο όρος διεπιστημονικότητα. Μην περιμένεις στην Ελλάδα, που η συνεργασία επιχειρήσεων-πανεπιστημίου είναι ακόμα ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overclockerd

Νεοφερμένος

Ο overclockerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι αξίζουν οι σπουδές σε ένα τέτοιο τμήμα; και γενικότερα αν κάποιος συνεχίσει με μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό, πιστεύεις οτι αξίζει στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σε ποιό απο τα τμήματα Υλικών είσαι,αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτά δεν γίνονται...:D

Γίνονται... Στην Ελλάδα όλα γίνονται! Έχω και παράδειγμα, δεν είναι του παρόντος.

Μόλις πρόσεξα, ότι το "συγχώνευση" το είχα γράψει ανορθόγραφα. Ο δαίμων του πληκτρολογίου...

Να ξεκαθαρίσω για τις απόψεις μου στην προηγούμενη δημοσίευση, ότι όταν αναφέρθηκα για πτυχίο "Υλικών" είναι πακέτο και τα επαγγελματικά δικαιώματα που απορρέουν από αυτό. Και φυσικά όπως αυτά είναι σήμερα ή με ορίζοντα το πολύ 1-2-3 χρόνια στο μέλλον.

Το αν αξίζει ή όχι η φοίτηση στο κάθε τμήμα (και στα "Υλικά" ειδικότερα) είναι απόφαση του καθενός. Άλλωστε, άλλο τί μαθαίνει ο καθένας σε κάθε σχολή και άλλο τί συναντάει κάποιος στον επαγγελματικό στοίβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι αξίζουν οι σπουδές σε ένα τέτοιο τμήμα; και γενικότερα αν κάποιος συνεχίσει με μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό, πιστεύεις οτι αξίζει στην Ελλάδα;

Αξίζουν, αλλά τα επαγγελματικά στην Ελλάδα πάντα, είναι πολύ δύσκολα. Στο εξωτερικό όμως η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη, οι συγκεκριμένοι επιστήμονες είναι περιζήτητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overclockerd

Νεοφερμένος

Ο overclockerd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ποιό απο τα τμήματα Υλικών είσαι,αν επιτρέπεται?
Είμαι σε αυτό στο Ηράκλειο(στις Βούτες):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top