International Baccalaureate (IB) - Σπουδές Αμερική

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι ακριβώς ίδια με τη δική σου...
Αλλά ας μη τα λέμε έτσι "ξερά" και απογοητεύουμε τα παιδιά!;)Άλλωστε ελπίδα υπάρχει για τα πάντα in life...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις. Η πλασματική εικόνα αφήνει περιθώρια για φαντασία...;)
Νέος και φαντασία είναι κάτι το υγιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
το εχω ακουσει καπου αυτο...μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως εινε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

endlesstrip1994

Νεοφερμένος

Η endlesstrip1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αμερική. Μήπως κάποιος από εσάς παρακολουθεί το πρόγραμμα ΙΒ σε κάποιο σχολείο με σκοπό να σπουδάσει στο εξωτερικό? Επίσης μήπως ξέρετε πόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος υποτροφία για την παρακολούθηση του προγράμματος? Τώρα πηγαίνω σε δημόσιο σχολείο, έβγαλα καθαρό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, πτυχίο Αγγλικών Cambridge Proficiancy με A και Zertifikat με gut (συνεχίζω για Β2). ΄Εχω για ελπίδες για κάποιοα υποτροφία?
Ευχαριστώ
Αν και είχα ξεχάσει τελείως ότι είχα κάνει αυτή τη δημοσίευση, μπορώ να σου απαντήσω τώρα άνετα! Λοιπόν, εγώ κατά το τέλος της 1ης λυκείου πήγα σε ένα σχολείο που έχει ΙΒ και μίλησα λίγο εκεί για την όλη διαδικασία της υποτροφίας, μου έδωσαν μερικά past papers, πήγα, έδωσα, πέρασα και από συνέντευξη και τσέπωσα μια υποτροφία, όχι πλήρη αλλά αρκετή για να μπορέσω να πάω.. Κι εγώ από δημόσιο ήμουν και μάλιστα επαρχιακό και δεν το περίμενα ούτε μία στο εκατομμύριο αλλά να! Και δεν το έχω μετανιώσει, αν και πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για πολύυυυυ δάβασμα και για καινούργιο τελείως περιβάλλον που θα σου κακοφανεί πολύ και θα έχεις και δίκιο(δεν το συνεχίζω, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ). Αλλά αν έχεις καλούς φίλους από το δημόσιο και είσαι επικεντρωμένη στο στόχο σου χωρίς να σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι θα επιβιώσεις, με πολλούς καφέδες και άγρυπνες νύχτες βέβαια. Τα μαθήματα είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα και δεν πρόκειται να βαρεθείς.
Όσο για Αμερική, αν συνεχίσεις με τέτοιους βαθμούς και δεσμευτείς και με εξωσχολικές δραστηριότητες θα χτυπήσεις σίγουρα καλή υποτροφία. Όντως η διαδικασία είναι αγχωτική όσο δεν πάει αλλά αν δεις αποτελέσματα από προηγούμενες χρονιές θα καταλάβεις οτί αξίζει. Τώρα για το κατά πόσο καλύτερο είναι να φύγεις από την Ελλάδα, υπάρχουν πολλές απόψεις και έχουν όλες βάση, αλλά είναι τελείως προσωπικό, ας πούμε για μένα δεν νοείται να μείνω και μου φάινεται παράλογο να μην φύγεις αφού έχεις τη δυνατότητα. Αυτό είναι απολύτως υποκειμενικό βέβαια.
Σχετικά με τις υποτροφίες, εμένα μου φάνηκαν πολύ εύκολες, αρκεί να διαβάσεις ολή σχεδόν την ύλη της άλγεβρας 1ης λυκείου, ονοματολογία στα αγγλικά(που αν ρωτήσεις έναν όρο στις εξετάσεις θα σου τον πούν 99%) και να εξασκηθείς λίγο σε έκθεση Αγγλικά που δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα αφού έχεις το Proficiency με Α. Με τέτοιους βαθμούς δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν και μετράει και το εισόδημα. Και η συνέντευξη είναι πολύ χαλαρή, αρκεί να είσαι ο εαυτός σου και να φανεί οτί δεν σε νοιάζουν μόνο τα μαθήματα.
Πάντως αξίζει σίγουρα να προσπαθήσεις, και πιστεύω ότι έχεις πολλές ελπίδες. Εξαρτάται από τη χρονιά βέβαια, αλλά ο ανταγωνισμός δεν είναι και πολύ μεγάλος. Εγώ σου το προτείνω στα σίγουρα, αν βέβαια το πάρεις απόφαση να θυσιάσεις πολλά...
Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιτυχία σου εύχομαι ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
endlesstrip1994 : εγω που ειμουνα στο γυμνασιο μαθητρια του 17! εχω αμια ελπιδα (στα αγγλικα εχω λοουερ και ειμε πολυ καλη κ δεν εχω προβλημα στις εκθεσεις)οσο τα μαθηματικα...μετρια...πως με κοβεις ?εχω ελπιδες η μπα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endlesstrip1994

Νεοφερμένος

Η endlesstrip1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το ποιος παίρνει υποτροφία εξαρτάται πάντα από τη χρονιά οπότε όλοι έχουν ελπίδα. Σημασία έχει να δείξεις ένα καλό προφίλ γιατί έτσι κι αλλιώς ο τρόπος που θα βαθμολογείσαι στο IB αλλάζει τελείως οπότε δεν βασίζονται ολοκληρωτικά στους βαθμούς επειδή δεν αντιπροσωπεύουν πάντα τον μαθητή. Σίγουρα αξίζει να προσπαθήσεις πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
το ποιος παίρνει υποτροφία εξαρτάται πάντα από τη χρονιά οπότε όλοι έχουν ελπίδα. Σημασία έχει να δείξεις ένα καλό προφίλ γιατί έτσι κι αλλιώς ο τρόπος που θα βαθμολογείσαι στο IB αλλάζει τελείως οπότε δεν βασίζονται ολοκληρωτικά στους βαθμούς επειδή δεν αντιπροσωπεύουν πάντα τον μαθητή. Σίγουρα αξίζει να προσπαθήσεις πάντως!
Μερικες ερωτησουλες ακομα :P

  1. τι ενοεις απο την χρονια ?
  2. στις εξετασεις με ποιον τροπο να δειξεις το "καλο προφιλ" αφου μονο απο τις εξετασεις δεν εξαρταται αν σε παρουν με υποτροφια?
  3. πως βαθμολογησε στο ΙΒ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endlesstrip1994

Νεοφερμένος

Η endlesstrip1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1. Εννοώ τα υπόλοιπα παιδιά που θα ζητήσουν υποτροφία φέτος.
2. Ανεξάρτητα από τις εξετάσεις για υποτροφία, συμπληρώνεις μία αίτηση στην οποία γράφεις κάποια βασικά πράγματα(βαθμούς, εξωσχολικές δραστηριότητες, τι θέλεις να σπουδάσεις κλπ). Επίσης για την υποτροφία πρέπει να γράψεις και ένα προσωπικό γράμμα στο οποίο μιλάς για τους λόγους που θέλεις να πας, τα κίνητρα σου κλπ. Τέλος αν γράψεις καλά στις εξετάσεις και σε ζητήσουν και για συνέντευξη εκεί μπορείς πλέον άνετα να δείξεις ποιος είσαι, να σε γνωρίσουν καλύτερα και να τους δείξεις ότι αξίζεις την υποτροφία. Ειδικά εκεί μπορείς να τους πείσεις ότι ο βαθμός σου δεν σε αντιπροσωπεύει ίσως και οφείλεται στην αδυναμία του ελληνικού συστήματος να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Άρα θα έχεις πολλές ευκαιρείες να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια της αίτησης και να τους εντυπωσιάσεις(γιατί όσο να'ναι χρήματα τους ζητάς).
3. Η βαθμολογία είναι πολύ περίπλοκη, αλλά σε γενικές γραμμές το κάθε ένα από τα 6 μαθήματα βοθμολογείται από το 1 ως το 7. Πώς βγαίνει αυτός ο βαθμός είναι κάπως περίεργο και εξαρτάται από την τάξη και πολλά άλλα. Θα σας τα εξηγήσουν με το παραπάνω όταν αρχίσετε.
Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!;)
Σ'ευχαριστω! Βοηθησες πααρα πολυ!
Το βασικοτερο δεν ειπες
Πως πας να δωσεις αυτες τις εξετασεις
που και
ποτε.. :confused:
Εσυ εχεις δωσει ? Αν ανι ,πως ηταν?
Α, και τι μαθηματα εξεταζεσε.Εγω διαβασα οτι ειναι μονο Μαθηματικα και Αγγλικα.Εσυ ειπες ειναι 6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endlesstrip1994

Νεοφερμένος

Η endlesstrip1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Α, την δεύτερη φορά εννοούσα τα μαθήματα αφού μπεις στο πρόγραμμα. Για να δώσεις εξετάσεις για υποτροφία μπες στην ιστοσελίδα του σχολείου που σε ενδιαφέρει και θα βρεις πληροφορίες. Αλλά είναι νωρίς ακόμη, συνήθως αυτά γίνονται γύρω στην άνοιξη. Όντως στα μαθηματικά και στα αγγλικά θα εξεταστείς και αν επισκεφτείς το σχολείο πριν δώσεις για να μιλήσεις με το διευθυντή και να ενημερωθείς περισσότερο, μπορείς να ζητήσεις past papers από εξετάσεις υποτροφιών από άλλες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι στο μεγάλο δίλημμα αν θα πρέπει να στοχεύσω ΙΒ του χρόνου ή να συνεχίσω στο Γενικό Λύκειο(δημόσιο) στο οπόιο φοιτώ στην Ά Λυκείου. Δίνω proficiency φέτος τον Μάιο(Michigan & Cambridge) και έχω τα Αγγλικά σα μητρική γλώσσα. Δυστηχώς το ΙΒ είναι μόνο σε ιδιώτικα σχολεία, αλλά στο κάτω κάτω σκέφτομαι οτι όσα θα έδινα απο φέτος(που φέτος δε δίνω) μέχρι τη τρίτη λυκείου σε φροντιστήριο, θα μπορούσα να τα δώσω εκεί(Αν και δε ξέρω πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα.) Συν ότι μπορώ να δώσω παννελήνιες αμα γουστάρω να μπω σε Α.Ε.Ι. Πιστεύω είναι καλή φάση το ΙΒ απλώς θέλω τη γνώμη σας. Παρακαλώ απαντήστε το συντομότερο. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Καταρχάς το ΙΒ σαν πρόγραμμα δεν αξίζει...
έχεις ιδέα πόσο διεφθαρμένο είναι??πέρυσι έβγαλαν άρθρο σχετικά με διαρροές χρημάτων και πως το ανάτολία αγόρασε τα θέματα για 60000 ευρώ...

δεν είναι όνειρικά.....άσε που όπως η αστερόσκονη..λόγω διαφθοράς πρόγραμματος τα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν το έχουν στα πολύ υπόψη...

μόνο τα admission statistics να δεις...το 99% των μαθητών μπαίνει με ΣΑΤ και ΤΟΕΦΛ... 1% αν μπει με ΙΒ..




είμαι σίγουρη ότι δεν είδες τα σωστά statistics...

συγκεκριμένα το yale δέχτηκε 5 έλληνες προπτυχιακούς φοιτήτες και το ΜΙΤ 3..δεν καταλαβαίνω το κανένας:hmm:...καλύτερα να κοιτάξετε τα καθε αυτά statistics και όχι κάποια γενικά άρθρα που μπορεί να μπάζουν από εγκυρότητα...

δεν καταλήγουν όλοι σε no name ξέρω πολλά παιδιά που έχουν μπουν σε πανεπιστήμια όπως χάρβαντ...
και δεν χρειάζεται να ξεκινάς πάντα από ΜΙΤ δεν ξέρω εγώ τι..αλλά ακόμα από τα χαμηλά να πάς στα υψηλά..
1. ημουν μαθητρια στο ανατολια, ειχα φιλους στο IB και το θεμα περι διαφθορας δεν παιζει.το συγκεκριμενο σχολειο εχει καποιες αρχες:)
2. το IB ειναι πιο ενδιαφερον απο το ενιαιο λυκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
1. δεν στα λένε καλά:)

https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100025_07/07/2009_321283

2. Το ΙΒ verbal και μαθηματικά έχει....άσε που για έναν μαθητή που θέλει να πάει εξωτερικό δεν μετράει σχεδόν καθόλου...δεν είναι πολύ εκτίμησης..

ΤΑ ΣΑΤ μπορεί να σου βγάζουν την πίστη αλλά είναι τελεια ιδίως τα subject tests:clapup:

Γιατι δεν βλεπω πουθενα το ονομα του σχολειου μου σ ο,τι αφορα εξαγορα θεματων?:redface:
ειμαι τυφλη?:redface:
επισης
απ ο,τι διαβασα σ ενα αλλο αρθρο
η διαρροη εγινε σ σχολεια στην Αθηνα:)
το ανατολια βρισκεται στην θεσσαλονικη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ξέρω που είναι το ανάτολια..εκεί έδωσα ΣΑΤ εξετάσεις:):Pτι καλοί καθηγητές...ιδίως την τελευταια φορά η επιτηρήτρια ήταν πάρα πολύ καλή...:)

https://www.hagitegas.gr/2009/07/diarroi-thematon-ib/

μπορείς να ψάξεις και μόνη σου..:)

ναι ξέρω στη σχολή ζηρίδη έγινε το συμβάν....το ότι δεν έχει διερεύσει κάτι δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει...
δεν γνωρίζω τι γίνεται και δεν θα πω κάτι παραπάνω για να μην υπάρξουν παρεξήγησεις..

αυτά:P

πως σου φανηκε το σχολειο?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
οφφ...:P

το σχολείο σαν κτίριο ήταν πάρα πολύ ωραίο...έμεινα πολύ ικανοποιημένη...και οι αίθουσες πολύ ωραίες...μόνο το καλορίφερ να ανάβαν..α!όχι είχα πυρετό...:redface:

θυμάμαι έβλεπα τα clubs που έχει..είχα δει και μια αίθουσα καλλιτεχνικών..ζωγραφική και τα λοιπά...επίσης την τελεύταια φορά...δώσαμε ΣΑΤ στο κτίριο που γίνεται το ΙΒ...πω αναμνήσεις:P

και το πιο ωραία και μπορώ να πω ότι ψιλοζήλεψα είναι τα εργαστήρια..:redface:γιατί χρησιμοποιούνται...όχι σαν τα δημόσια..:whistle:

αλλά δεν έχω παράπονο ούτε από το δήμοσιο...ήθελα να κάνω αίτηση στο αμερικανικό όταν ήμουν στο λύκειο...αλλά η μήτερα μου δεν με άφησε..

(το πολυ πολυ να μασ στειλουν στον καδο:whistle:)
το σχολειο ειναι πολυ καλο, και προσφερει απειρες ευκαιριες...
βεβαια εχει κ καποια κολλημενα ατομα εκει μεσα π καλο θα ηταν ν μν υπηρχαν...αλλα τι ν κανεις...
παντου θ βρισκεις μπροστα σ κολλημενους:/:
το θεμα ειναι οπου κ ν εισαι,δημοσιο η ιδιωτικο να αρπαζεις ευκαιριες που σου δινονται..και ν εχεις ορεξη...
ολα τ αλλα ερχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iron Alex

Νεοφερμένος

Ο Iron Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Eμένα θα με συμβουλέψει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ξέρω που είναι το ανάτολια..εκεί έδωσα ΣΑΤ εξετάσεις:)

Πρόσφατα;
Και τελικά που πέρασες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνουλα67

Νεοφερμένος

Η ειρηνουλα67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ενδιαφερομαι και εγω αλλα επειδη δεν ειμαι απο θεσσαλονικη θα πρεπει να μενω στο κολλεγιο αν περασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinaki1998

Νεοφερμένος

Η matinaki1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια, τελειωνω την α λυκειου και εχω ηδη μια υποτροφια στο ανατολια η οποια συνεχιζεται και για το ib. ειμαι αριστη μαθητρια ομως εχω αμφιβολιες για το ib γιατι φοβαμαι οτι τα πανεπιστημια στα οποια στοχευω (ivy league) θα εχουν παρα πολυ ανταγωνισμο, δεν δεχονται πολλους διεθνεις μαθητες και γενικα δεν θα εχω ελπιδες να περασω.. ποια ειναι η γνωμη σας, να συνεχισω γενικο στο ανατολια ή ib?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top