International Baccalaureate (IB) - Σπουδές Αμερική

endlesstrip1994

Νεοφερμένος

Η endlesstrip1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μήπως ενδιαφέρεται κανένας από εδώ να γίνει δεκτός στο πρόγραμμα I.B του Ανατόλια; Αν ναι ξέρετε τι περίπου στυλ ασκήσεων μπαίνουν στις εξετάσεις για υποτροφία;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αμερική. Μήπως κάποιος από εσάς παρακολουθεί το πρόγραμμα ΙΒ σε κάποιο σχολείο με σκοπό να σπουδάσει στο εξωτερικό? Επίσης μήπως ξέρετε πόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος υποτροφία για την παρακολούθηση του προγράμματος? Τώρα πηγαίνω σε δημόσιο σχολείο, έβγαλα καθαρό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, πτυχίο Αγγλικών Cambridge Proficiancy με A και Zertifikat με gut (συνεχίζω για Β2). ΄Εχω για ελπίδες για κάποιοα υποτροφία?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μήπως ενδιαφέρεται κανένας από εδώ να γίνει δεκτός στο πρόγραμμα I.B του Ανατόλια; Αν ναι ξέρετε τι περίπου στυλ ασκήσεων μπαίνουν στις εξετάσεις για υποτροφία;:hmm:
Απ 'οσο γνωρίζω το Anatolia College είναι υπεύθυνο για το Baccalaureate (μπορεί + το Pinewood).Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς ένα από αυτά τα σχολεία!Αφού έχεις τόσο καλούς βαθμούς πιθανόν να σου δώσουν κάποια υποτροφία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για το ίδιο κι εγώ. Εσύ τι έκανες τελικά? Έδωσες εξετάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι παιδιά....Λοιπόν,απ' ό,τι ξέρω δίνεις αγγλικά(σχολιασμό λογοτεχνικού κειμένου)και μαθηματικά(ύλης γ γυμνασιου κ' α λυκείου) και αναλογα με τις επιδόσεις σου παίρνεις και το αντίστοιχο ποσοστό υποτροφίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Είμαι μαθήτρια της Α' Λυκείου και ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Αμερική. Μήπως κάποιος από εσάς παρακολουθεί το πρόγραμμα ΙΒ σε κάποιο σχολείο με σκοπό να σπουδάσει στο εξωτερικό? Επίσης μήπως ξέρετε πόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος υποτροφία για την παρακολούθηση του προγράμματος? Τώρα πηγαίνω σε δημόσιο σχολείο, έβγαλα καθαρό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, πτυχίο Αγγλικών Cambridge Proficiancy με A και Zertifikat με gut (συνεχίζω για Β2). ΄Εχω για ελπίδες για κάποιοα υποτροφία?
Ευχαριστώ

Εννοείς υποτροφία για το IB μόνο;
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο,ειδικά αν μιλάμε για σχολεία όπως π.χ. το Anatolia που πουλάει "όνομα" (τρομάρα του) για να γδύσει τον Έλληνα γονιό!
Έχε υπόψη σου ότι,πηγαίνοντας για IB ΞΕΧΝΑΣ το ενδεχόμενο της Ελλάδας ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ (όχι μόνο για τις σπουδές) οπότε φαντάζομαι να είσαι προετοιμασμένη για "μετανάστευση" έτσι;
Πάρε πάντως ένα τηλέφωνο,μπορεί και να προσφέρουν κάποιες λίγες θέσεις...σου εύχομαι το καλύτερο,καλή συνέχεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εννοείς υποτροφία για το IB μόνο;
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο,ειδικά αν μιλάμε για σχολεία όπως π.χ. το Anatolia που πουλάει "όνομα" (τρομάρα του) για να γδύσει τον Έλληνα γονιό!
Έχε υπόψη σου ότι,πηγαίνοντας για IB ΞΕΧΝΑΣ το ενδεχόμενο της Ελλάδας ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ (όχι μόνο για τις σπουδές) οπότε φαντάζομαι να είσαι προετοιμασμένη για "μετανάστευση" έτσι;
Πάρε πάντως ένα τηλέφωνο,μπορεί και να προσφέρουν κάποιες λίγες θέσεις...σου εύχομαι το
καλύτερο,καλή συνέχεια!:)

..και να φανταστείς ότι με τόσο σκότωμα (Αnatolia,..κτλ), σύμφωνα με περσυνά δημοσιεύματα στην εφημερίδα "Το Βήμα", τα μεγάλα Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, δεν έχουν προπτυχιακούς Έλληνες φοιτητές από Ελλάδα. Οι όποιοι Έλληνες είναι εκείνοι της ομογένειας, όπου τα Πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι Πανεπιστήμια της χώρας τους και όσο να' ναι είναι διαφορετικό να σπουδάζεις στην χώρα σου και διαφορετικό να μεταναστεύεις. Το κυριότερο είναι η αλλαγή του περιβάλλοντος και των νοοτροπιών που έρχεσαι να αντιμετωπίσεις μέχρι να προσαρμοστείς...αλλά πάντα θα είσαι μετανάστης με ό,τι συνεπάγεται αυτό. :)

....όντως μου κάνει εντύπωση. Όλοι κόπτονται να μπουν σε Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, της Αγγλίας, της Γερμανίας,...κτλ του εξωτερικού και τελικά καταλήγουν σε κανένα no name που σε "γδύνει". Γιατί άραγε;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Την αμερική ξεχάστε την εκτός αν έχετε πραγματικά πολλά λεφτά. Και υποτροφία να πάρεις δεν πρόκειται να καλύπτει ολόκληρο το ποσό. Το ΙΒ είναι ένας τρόπος να βγάζουν χρήματα κάποιοι ιδιωτικοί οργανισμοί. Και δημόσιο σχολείο να έχεις τελειώσει αν έχεις τα λεφτά θα σε πάρουν. Oi περισσότερες υποτροφίες δίνονται στους ίδιους τους αμερικανούς.

Αυτό που λέει ο nPb είναι αλήθεια... Οι περισσότεροι Έλληνες που ζουν Ελλάδα πηγαίνουν σε Βουλγαρίες και Σλοβακίες γιατί αυτά μπορούν να πληρώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εννοείς υποτροφία για το IB μόνο;
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο,ειδικά αν μιλάμε για σχολεία όπως π.χ. το Anatolia που πουλάει "όνομα" (τρομάρα του) για να γδύσει τον Έλληνα γονιό!
Έχε υπόψη σου ότι,πηγαίνοντας για IB ΞΕΧΝΑΣ το ενδεχόμενο της Ελλάδας ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ (όχι μόνο για τις σπουδές) οπότε φαντάζομαι να είσαι προετοιμασμένη για "μετανάστευση" έτσι;
Πάρε πάντως ένα τηλέφωνο,μπορεί και να προσφέρουν κάποιες λίγες θέσεις...σου εύχομαι το καλύτερο,καλή συνέχεια!:)

Eίδα στο site του Ανατόλια και υπάρχει η δυνατότητα χορήγησης υποτροφίας για IB. Οσο για τη μετανάστευση...με αυτά που βλέπω και ακούω το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να μείνω σε αυτή τη χώρα που "τρωεί" τα παιδιά της..

npb δεν ξέρω τι έγραφε το βήμα αλλά στα sites των ιδιωτικών σχολείων που έψαξα βρήκα ότι πάρα πολλοί Έλληνες πέτυχαν την εισαγωγή τους σε πανεπιστήμια της Αμερικής (και πολλοί από αυτούς σε πολύ καλά και γνωστά πανεπιστήμια) και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και υποτροφία που κάλυπτε όλο το ποσό των διδάκτρων. Αν καταφέρω κάτι τέτοιο, θα βρω λύση για τα υπόλοιπα έξοδα διαβίωσης μέσω φοιτητικών δανείων, summer jobs Κλπ. Η οικογένεια μου δε μπορεί να ανταπεξέλθει στο κόστος οπότε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Eίδα στο site του Ανατόλια και υπάρχει η δυνατότητα χορήγησης υποτροφίας για IB. Οσο για τη μετανάστευση...με αυτά που βλέπω και ακούω το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να μείνω σε αυτή τη χώρα που "τρωεί" τα παιδιά της..

npb δεν ξέρω τι έγραφε το βήμα αλλά στα sites των ιδιωτικών σχολείων που έψαξα βρήκα ότι πάρα πολλοί Έλληνες πέτυχαν την εισαγωγή τους σε πανεπιστήμια της Αμερικής (και πολλοί από αυτούς σε πολύ καλά και γνωστά πανεπιστήμια) και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και υποτροφία που κάλυπτε όλο το ποσό των διδάκτρων. Αν καταφέρω κάτι τέτοιο, θα βρω λύση για τα υπόλοιπα έξοδα διαβίωσης μέσω φοιτητικών δανείων, summer jobs Κλπ. Η οικογένεια μου δε μπορεί να ανταπεξέλθει στο κόστος οπότε..


Eπειδή το έχω ψάξει τρομερά το θέμα (βασικά όσο δεν πάει!) τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν την λιγότερη βάση στο ΙΒ. Έχουν δικές τους εξετάσεις, τις SAT και αν δεν έχεις την αγγλική γλώσσα σαν μητρική πρέπει να δώσεις και TOEFL.

Και βέβαια δεν εξαρτώνται μόνο από αυτά. Αλλά και από πόσο καλό βιογραφικό πρέπει να έχεις.

Όσο αναφορά το κόστος διαβιώσης..Τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν τα λεγόμενα financial aid όπου σύμφωνα με την ιστοσέλιδα τους σου καλύπτουν τα δίδακτρα. Στην πραγματικότητα σου καλύπτουν ένα μέρος των διδάκτρων ανάλογα με το εισόδημα σου. Ξέρω άτομα που είχαν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα $10000 και αν και τους δέχτηκαν, έπρεπε να πληρώνουν $3000 + το κόστος διαβίωσης (ρούχισμο, βιβλία, φαγητό κλπ.) το όποιο ποσό θα πρέπει να το καλύπτουν ή οι γονείς σου ή με loan ή με full-time job (6-12 ώρες την εβδομάδα όπου όλα τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί). Δε, αν θέλεις να μείνεις και off-campus το κόστος ανεβαίνει δραματικά.

Επίσης επειδή ακούτε πολλές φόρες για το Harvard και το ΜΙΤ στην έρευνα κλπ. Δεν πάυει να είναι πανεπιστήμια. Μπορεί να είναι πολύ καλά, αλλά δεν παύει να υπάρχουν καθηγητές που να συμπεριφέρονται άδικα σε ορισμένους φοιτητές, να είναι ψωνισμένοι κλπ.. Μην κοιτάτε το περιτύλιγμα αλλά το περιεχόμενο..Πίσω από τις πόρτες αυτών των πανεπιστήμιων γίνονται πολλά..Δεν είναι ΑΓΙΑ..Είναι, πανεπιστήμια και μάλιστα ιδιωτικά και αυτό που αποζητούν είναι το κέρδος.Δεν πρόκειται να σου χαρίσουν λεφτά.Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα σου τα πάρουν πίσω (είτε μέσω δανείων κλπ.)

Δεν στα λέω για να σε απογοητεύσω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.Πιστέψε με για να κερδίσεις την εισαγωγή σου θα χάσεις πολλά άλλα..
Π.χ εγω μόλις αυτό το μήνα τελειώνω το application process και με όλες τις εξετάσεις, το βιογραφικό κλπ. έχω χάσει την υγεία μου και το πάθος μου γι'αυτό που θέλω να ασχοληθώ.

Είναι πολύ αγχωτική η όλη διαδικασία και τρομερά επίπονη.
Δεν ξέρω να σου πω πού είναι καλύτερα..Ελλάδα ή Αμερική..Γιατί όπου και να είσαι μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι..Ευκαιρίες υπάρχουν και σου δίνονται, αρκεί να τις ψάξεις..Π.χ. νόμιζα ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα να ασχοληθείς προπτυχιακά στην φυσική αλλά με περισσότερο ψάξιμο υπάρχουν αρκετά και εδώ και στο εξωτερικό που θα μπορούσα να συμμετάσχω..Δεν είναι και τόσο χάλια δηλ..:P

Και κάτι άλλο που θα ήθελα αν γίνεται να το διαβάσεις, σχετικά με την εγκληματικότητα στα πανεπιστήμια:

https://www.thebostonchannel.com/r/21102292/detail.html

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και να ξεκαθαρίσεις αυτό που θέλεις.:)


Υ.Γ: Πάντως αυτό που λες ότι πέρασαν πολλά παιδιά στην Αμερική από τα ιδιωτικά αληθεύει..Πάντως εγώ που κοίταξα την κατάταξη του Anatolia μόνο 3-4 παιδιά πέρασαν σε καλά πανεπιστήμια..Μην κοιτάτε Αμερική και λέτε ότι όλα τα πανεπιστήμια είναι καλά. Υπάρχει το εξής φαινόμενο..Υπάρχουν 10-15 καλά μόνο. Όλα τα άλλα είναι χειρότερα και από τις Ελλάδας. Δεν υπάρχει μέση κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξέρω τη διαδικασία για προπτυχιακές σπουδές, αλλά το τελευταίο απλά δε στέκει.
Όχι η Αμερική δεν έχει μόνο 10-15 καλά πανεπιστήμια, είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς και από πολλά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Χαιρόμαστε με μια θέση στους 250 με τα δικά μας πανεπιστήμια, και απο αυτα τουλαχιστον τα 100 ειναι Αμερικάνικα, κατι πρεπει να σου λεει αυτο για τα ιδρυματα που εχουν. Αποψη μου ειναι να μην κωλωσεις να φυγεις. Τα ελληνικα πανεπιστημια και η παιδεια εδω πεθαινει και οχι πια αργα, αν θες να κανεις κατι στη ζωη σου ευκολα και σωστα βγες εξω. Και πλιζ μην αρχισουν τα κλασσικα μηνυματα για το κοροιδα ειμαστε εμεις που μειναμε πισω; Κι εγω εδω σπουδαζω, και βλεπω ποσο ανεπαρκεις ειναι οι γνωσεις μας και η ποιοτητα σπουδων. Μπορει να εχουμε καποια αξιολογα ατομα (που ολα ηρθαν απεξω, τυχαιο; ), αλλα αυτο δεν αρκει, δεν ειναι μονο οι καθηγητες το προβλημα.
Οσον αφορα τη διαδικασια των αιτησεων, ναι ειναι δυσκολη, αλλα χαλαλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δεν ξέρω τη διαδικασία για προπτυχιακές σπουδές, αλλά το τελευταίο απλά δε στέκει.
Όχι η Αμερική δεν έχει μόνο 10-15 καλά πανεπιστήμια, είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς και από πολλά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Χαιρόμαστε με μια θέση στους 250 με τα δικά μας πανεπιστήμια, και απο αυτα τουλαχιστον τα 100 ειναι Αμερικάνικα, κατι πρεπει να σου λεει αυτο για τα ιδρυματα που εχουν. Αποψη μου ειναι να μην κωλωσεις να φυγεις. Τα ελληνικα πανεπιστημια και η παιδεια εδω πεθαινει και οχι πια αργα, αν θες να κανεις κατι στη ζωη σου ευκολα και σωστα βγες εξω. Και πλιζ μην αρχισουν τα κλασσικα μηνυματα για το κοροιδα ειμαστε εμεις που μειναμε πισω; Κι εγω εδω σπουδαζω, και βλεπω ποσο ανεπαρκεις ειναι οι γνωσεις μας και η ποιοτητα σπουδων. Μπορει να εχουμε καποια αξιολογα ατομα (που ολα ηρθαν απεξω, τυχαιο; ), αλλα αυτο δεν αρκει, δεν ειναι μονο οι καθηγητες το προβλημα.
Οσον αφορα τη διαδικασια των αιτησεων, ναι ειναι δυσκολη, αλλα χαλαλι...

πόσο δίκιο έχεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν ξέρω τη διαδικασία για προπτυχιακές σπουδές, αλλά το τελευταίο απλά δε στέκει.
Όχι η Αμερική δεν έχει μόνο 10-15 καλά πανεπιστήμια, είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς και από πολλά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια. Χαιρόμαστε με μια θέση στους 250 με τα δικά μας πανεπιστήμια, και απο αυτα τουλαχιστον τα 100 ειναι Αμερικάνικα, κατι πρεπει να σου λεει αυτο για τα ιδρυματα που εχουν. Αποψη μου ειναι να μην κωλωσεις να φυγεις. Τα ελληνικα πανεπιστημια και η παιδεια εδω πεθαινει και οχι πια αργα, αν θες να κανεις κατι στη ζωη σου ευκολα και σωστα βγες εξω. Και πλιζ μην αρχισουν τα κλασσικα μηνυματα για το κοροιδα ειμαστε εμεις που μειναμε πισω; Κι εγω εδω σπουδαζω, και βλεπω ποσο ανεπαρκεις ειναι οι γνωσεις μας και η ποιοτητα σπουδων. Μπορει να εχουμε καποια αξιολογα ατομα (που ολα ηρθαν απεξω, τυχαιο; ), αλλα αυτο δεν αρκει, δεν ειναι μονο οι καθηγητες το προβλημα.
Οσον αφορα τη διαδικασια των αιτησεων, ναι ειναι δυσκολη, αλλα χαλαλι...

Κοίταξε, είπα πουθενά ότι δεν είναι καλά τα πανεπιστήμια της Αμερικής??Απλά δεν υπάρχει κάποια μέση κατάσταση.Όλα αυτά που βλέπεις στις κατατάξεις, βασικά τα περισσότερα, είναι ιδιωτικά πανεπιστήμια.Έχεις δει τα δημόσια σε τι κατάταξη είναι?

Δεν είπα ότι στην Ελλάδα είναι καλύτερα..Απλά από παντού μπορείς να βρεις ευκαιρίες για κάποια προγραμματα.Και μάλιστα με την σωστή προετοιμασία μπορείς να μπεις στα καλύτερα πανεπιστήμια για μεταπτυχιακά και ξέρω πολλές περιπτώσεις που τα κατάφεραν. Πάντου θέλει κόπο και κούραση.

Πάντως, είτε στο Harvard είσαι είτε στο ΑΠΘ, αν δεν το γουστάρεις το αντικείμενο δεν πρόκειται να κάνεις πολλά πράγματα.

Και κάτι άλλο..Τίποτα δεν είναι εύκολο στο εξωτερικό..Όλα τα αποκτάς μετά από πάρα πολύ κόπο και διάβασμα.Ο ανταγωνισμός στα πανεπιστήμια και στην αγορά εργασίας είναι πάρα πολύ μεγάλος.

Τέλος, μην πετάς γενικολογίες του στυλ δεν ξέρω την διαδικασία, αλλά δεν στέκει..Τι δεν στέκει? Αιτιολόγησε το μου με επιχειρήματα και όχι με γενικολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η Αστερόσκονη έχει πιάσει την ουσία του θέματος. Θα προσθέσω μόνο κάποιες παρατηρήσεις.

Eπειδή το έχω ψάξει τρομερά το θέμα (βασικά όσο δεν πάει!) τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν την λιγότερη βάση στο ΙΒ. Έχουν δικές τους εξετάσεις, τις SAT και αν δεν έχεις την αγγλική γλώσσα σαν μητρική πρέπει να δώσεις και TOEFL.

Και βέβαια δεν εξαρτώνται μόνο από αυτά. Αλλά και από πόσο καλό βιογραφικό πρέπει να έχεις.

Στην Αμερική η εισαγωγή σε πανεπιστήμιο είναι εύκολη καθώς υπάρχουν εκατοντάδες σχολές. Το δύσκολο είναι να εισαχθείς σε καλό πανεπιστήμιο δεδομένου ότι υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός από όλο τον κόσμο και αυτά είναι μετρημένα στα δάχτυλα των δύο χεριών. Φυσικά εξαρταται και από το αντικείμενο σπουδών.
Πραγματικά μετράνε τα πάντα. Από βαθμοί εώς δραστηριότητες. Για την ολοκλήρωση της αίτησης πληρώνεις επίσης τα πάντα. TOEFL, GRE, SAT κτλ που φυσικά θέλουν κόπο και χρόνο. Οι εξετάσεις που θα δώσεις εξαρτώνται από το αντικείμενο σπουδών.

Όσο αναφορά το κόστος διαβιώσης..Τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν τα λεγόμενα financial aid όπου σύμφωνα με την ιστοσέλιδα τους σου καλύπτουν τα δίδακτρα. Στην πραγματικότητα σου καλύπτουν ένα μέρος των διδάκτρων ανάλογα με το εισόδημα σου. Ξέρω άτομα που είχαν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα $10000 και αν και τους δέχτηκαν, έπρεπε να πληρώνουν $3000 + το κόστος διαβίωσης (ρούχισμο, βιβλία, φαγητό κλπ.) το όποιο ποσό θα πρέπει να το καλύπτουν ή οι γονείς σου ή με loan ή με full-time job (6-12 ώρες την εβδομάδα όπου όλα τα λεφτά θα πηγαίνουν εκεί). Δε, αν θέλεις να μείνεις και off-campus το κόστος ανεβαίνει δραματικά.

Οι σπουδές απαιτούν τεράστιο κεφάλαιο. Ήδη από τη γέννηση του παιδιού οι γονείς αποταμιεύουν για τις σπουδές του. Τα δίδακτρα στα καλά τμήματα είναι περίπου 50.000 το έτος. Σε αυτό το ποσό προστίθονται βιβλία, εξοπλισμός, έξοδα διαμονής, σίτισης κτλ.
Δάνεια, υποτροφία και ημιαπασχόληση είναι εφικτά αλλά θέλει πολύ ψάξιμο.

Επίσης επειδή ακούτε πολλές φόρες για το Harvard και το ΜΙΤ στην έρευνα κλπ. Δεν πάυει να είναι πανεπιστήμια. Μπορεί να είναι πολύ καλά, αλλά δεν παύει να υπάρχουν καθηγητές που να συμπεριφέρονται άδικα σε ορισμένους φοιτητές, να είναι ψωνισμένοι κλπ.. Μην κοιτάτε το περιτύλιγμα αλλά το περιεχόμενο..Πίσω από τις πόρτες αυτών των πανεπιστήμιων γίνονται πολλά..Δεν είναι ΑΓΙΑ..Είναι, πανεπιστήμια και μάλιστα ιδιωτικά και αυτό που αποζητούν είναι το κέρδος.Δεν πρόκειται να σου χαρίσουν λεφτά.Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα σου τα πάρουν πίσω (είτε μέσω δανείων κλπ.)

Δυστυχώς τα πανεπιστήμια έχουν τη δομή της κλίκας και ο ανταγωνισμός είναι σκληρότατος. Επίσης η οικογενειοκρατία βασιλεύει δεδομένου ότι ειδικά τα καλά ζητούν συστατικές από παλιούς απόφοιτους του πανεπιστημίου και παίρνουν τους δικούς τους. Λογικό από τη στιγμή που ο απόφοιτος της Νομικής λόγου χάρη μπορεί αμα τη αποφοίτηση του από το κορυφαίο πανεπιστήμιο να προσληφθεί άμεσα και να έχει αρχικό μηνιαίο μισθό περίπου 7.000- 10.000 δολλάρια.


Είναι πολύ αγχωτική η όλη διαδικασία και τρομερά επίπονη.
Δεν ξέρω να σου πω πού είναι καλύτερα..Ελλάδα ή Αμερική..Γιατί όπου και να είσαι μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι..Ευκαιρίες υπάρχουν και σου δίνονται, αρκεί να τις ψάξεις..Π.χ. νόμιζα ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα να ασχοληθείς προπτυχιακά στην φυσική αλλά με περισσότερο ψάξιμο υπάρχουν αρκετά και εδώ και στο εξωτερικό που θα μπορούσα να συμμετάσχω..Δεν είναι και τόσο χάλια δηλ..:P

Υ.Γ: Πάντως αυτό που λες ότι πέρασαν πολλά παιδιά στην Αμερική από τα ιδιωτικά αληθεύει..Πάντως εγώ που κοίταξα την κατάταξη του Anatolia μόνο 3-4 παιδιά πέρασαν σε καλά πανεπιστήμια..Μην κοιτάτε Αμερική και λέτε ότι όλα τα πανεπιστήμια είναι καλά. Υπάρχει το εξής φαινόμενο..Υπάρχουν 10-15 καλά μόνο. Όλα τα άλλα είναι χειρότερα και από τις Ελλάδας. Δεν υπάρχει μέση κατάσταση.

Γενικά λίγα είναι τα καλά πανεπιστήμια και η εισαγωγή σε αυτά εξασφαλίζει το μέλλον. Αν μπορεί κάποιος να πετύχει σε τέτοιο πανεπιστήμιο και να ανταποκριθεί στις οικονομικές του απαιτήσεις ας το κυνηγήσει. Αλλιώς καλύτερα να σπουδάσει στην Ελλάδα που
έχει καλό επίπεδο σπουδών και θα είναι σαφώς οικονομικότερες οι σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Επειδή σε τέτοια topics έχει προκληθεί σύγχυση με το επίπεδο σπουδών σε Ελλάδα και σε εξωτερικό, ένα θα σας ξαναπώ:

Η Ελλάδα δεν υστερεί σε επίπεδο επιστημονικών γνώσεων. Σε άλλα σημεία μπάζει, δηλαδή στο περιτύλιγμα (π.χ. οργάνωση, δομή σπουδών, δομή διδακτέας ύλης,..κτλ). Στο επί της ουσίας θέμα, μπορώ να πω ότι η δυσκολία είναι ισάξια ή και μεγαλύτερη στην Ελλάδα. Προσωπικά διαβάζω από ξένες σημειώσεις εξαμηνιαίων μαθημάτων μαθηματικών και θεωρητικής φυσικής προπτυχιακού επιπέδου, από καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού (π.χ. ΜΙΤ, UCL,..κτλ) και διαπιστώνω ότι δεν υστερώ σε θέμα γνώσεων ή διδακτικής ομοιογένειας. Έχω κάνει κοινά πράγματα. Εντάξει δεν λέω, δύσκολα είναι (μαθηματικά είναι και όσο να' ναι δύσκολα είναι) απλά δεν έχω κενά μαθηματικής έκφρασης. Μου είναι κατανοητά φυσικομαθηματικά κείμενα με πράγματα που έχω ξαναδιδαχτεί ουκ ολίγες φορές στο Ελληνικό "φτωχό" Πανεπιστήμιο.

Για να μην παρεξηγηθώ και απλωθούν σεντόνια διενέξεων από άλλους φορουμίτες και φορουμίτισσες, δεν έχω σκοπό να μειώσω μέσω του post μου, τα ξένα καλά Πανεπιστήμια. Απλά, θέλω να πω σε όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν για σπουδές, να το ξανασκεφτούν μια δεύτερη φορά πριν φύγουν. Δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα στην Ελληνική Ανώτατη Παιδεία, όσο θέλουν κάποιοι να τα καλλιεργούν (π.χ. ΜΜΕ, κοινωνικός περίγυρος,..κτλ). Υπάρχουν προβλήματα, αλλά είναι στο χέρι του φοιτητή, αν θέλει να μάθει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συμφωνώ παιδιά, το επίπεδο γνώσεων που προσφέρει το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά...Μην το βγάζετε τελείως από τις επιλογές σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ξέρετε ότι είμαι οπαδός του "value for money"!:DΚαι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι. είναι ακριβώς αυτό...

Οι σπουδές σε χώρες όπως είναι η Αμερική,δεν είναι για όλους παιδιά...το κόστος είναι τεράστιο (ακόμη και με υποτροφία) και γι'αυτό όποιος κάνει αυτή την επιλογή πρέπει όχι μόνο να είναι απόλυτα κατασταλαγμένος σχετικά με το αντικείμενο σπουδών και με το "τι θα κάνει στη ζωή του" αλλά και να μπορεί να ζήσει εκεί μέχρι τη...συνταξιοδότηση!

Κοινώς ΔΕΝ υπάρχει γυρισμός μετά από τόσα έξοδα,ενώ π.χ. εδώ μπορεί να είσαι 25 ετών (ή και παραπάνω) και να αποφασίσεις ότι δεν ήθελες τελικά αυτό που σπούδασες αλλά "κάτι άλλο"!Ξαναδίνεις πανελλήνιες ή κατατακτήριες (με το πτυχίο που θα έχεις ήδη),μπαίνεις σε άλλη σχολή κι ούτε γάτα ούτε ζημιά!:)

Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερη επιλογή να τελειώσεις ένα Ελληνικό Α.Ε.Ι. και να πας Αμερική για Μεταπτυχιακό!Στην ουσία το ίδιο είναι και ρισκάρεις πολύ λιγότερο απ'ότι στο ενδεχόμενο του IB και των "εκεί" προπτυχιακών σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερη επιλογή να τελειώσεις ένα Ελληνικό Α.Ε.Ι. και να πας Αμερική για Μεταπτυχιακό!Στην ουσία το ίδιο είναι και ρισκάρεις πολύ λιγότερο απ'ότι στο ενδεχόμενο του IB και των "εκεί" προπτυχιακών σπουδών...

Yπάρχει το ενδεχόμενο κάποιος μαθητής ή κάποια μαθήτρια που αποφασίσει να φύγει στο εξωτερικό για σπουδές σε καλό Πανεπιστήμιο να μην τους έρθουν όπως τα φαντάζονται; Δηλ., να μην τους αρέσει εν τέλει αυτό που επέλεξαν να σπουδάσουν, να τους φάνηκε πολύ δύσκολο για τα δικά τους μέτρα,...κτλ. Εδώ και στα Ελληνικά τα ρημάδια είναι γραμμένα και γράφουμε πάτο στην εξεταστική. Δεν τους κάνει η αιτιολόγηση, ασαφές νόημα,...κτλ παρ' όλο που την Ελληνική την κατέχουμε σε πολύ καλό βαθμό. Φαντάσου να τα διαβάζεις και να τα γράφεις σε γερμανικά ή αγγλικά,...κτλ που δεν είναι η μητρική σου γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Σκέψου όμως και το άλλο nPb...σκέψου πως επιδρούν αυτού του ύψους τα δίδακτρα στην ψυχολογία και στις επιδόσεις του φοιτητή!
Αν εμένα π.χ. μου έφευγαν κάθε χρόνο 30-40 χιλιάρικα dollars απλά και μόνο για να...σπουδάζω εκεί,όχι μόνο δε θα χρωστούσα κανένα μάθημα αλλά...και κινητήρες που θα καίνε πορδές θα είχα εφεύρει!:D
Μιλάμε κοινώς για αφόρητη ΠΙΕΣΗ!Και κάτω από τέτοια πίεση ή αριστεύεις ή χαιρετάς...

Εδώ δεν υπάρχει πίεση...κατά τη διάρκεια του εξαμήνου πέρα από απλές παρακολουθήσεις (και ΑΝ) έχουμε καφεδάκια,βολτίτσες,εργασία κ.λπ. (μιλάμε για την πλειοψηφία,υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που είναι φυσικά οι αριστούχοι) και πάμε με χαλαρό διάβασμα στην εξεταστική...πέρασες;Πας παρακάτω!Δεν πέρασες;Κάτι τρέχει στα γύφτικα,το ξαναδίνεις όσες φορές θέλεις!
Πράγμα που ΔΕΝ θεωρώ "κακό",μην παρεξηγηθώ κιόλας...άνθρωποι είμαστε όχι μηχανές,έτοιμες για εκμετάλλευση από τις κάθε πολυεθνικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Σκέψου όμως και το άλλο nPb...σκέψου πως επιδρούν αυτού του ύψους τα δίδακτρα στην ψυχολογία και στις επιδόσεις του φοιτητή!
Αν εμένα π.χ. μου έφευγαν κάθε χρόνο 30-40 χιλιάρικα dollars απλά και μόνο για να...σπουδάζω εκεί,όχι μόνο δε θα χρωστούσα κανένα μάθημα αλλά...και κινητήρες που θα καίνε πορδές θα είχα εφεύρει!:D
Μιλάμε κοινώς για αφόρητη ΠΙΕΣΗ!Και κάτω από τέτοια πίεση ή αριστεύεις ή χαιρετάς...

Bέβαια, σκέψου και το άλλο. Προσωπικά θεωρώ αστείο να έδινα 60.000 $ για το πακέτο "σπουδές". Πόσους ξέρουμε από όσους Έλληνες προτίμησαν το εξωτερικό για βασικό πτυχίο να έκαναν μια καριέρα όπου μέσα στην 5ετία να έκαναν μια απόσβεση των χρημάτων σπουδών τους; Γιατί δεν ξέρω καμία Ελληνική οικογένεια κουβαρντού. Επίσης, τι να το κάνω να σπουδάζει ο άλλος στο ΜΙΤ και η απόσβεση να γίνει μετά από 30 χρόνια εργασίας...στο Ελλάντα ή και ποτέ. Γιατί όσο να' ναι, δεν νομίζω ότι στο ΗΠΑ περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες τους Έλληνες για δουλειά. Μετανάστες θα είναι εκεί οι Έλληνες με ότι συνεπάγεται αυτό. Όσο για τις δουλειές που όλοι ονειρεύονται στο ΗΠΑ, υπάρχει γενικευμένη κρίση ανεργίας ύστερα από τις εταιρίες φούσκες του χρηματιστηρίου. Διδακτορικοί ΜΒΑ, πουλάνε hot dogs για να βγάλουν το εβδομαδιάτικο. Για μηνιάτικο δεν το συζητάμε καν...;)

Καλό είναι πριν αποφασίζουμε για έξοδο σπουδών, να τα ζυγίζουμε όλα προσεχτικά. Σπουδές με μια τρύπα στο νερό, τις ακούω βερεσέ. Παιδάκια, προσγειωθείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top