Τι γνώμη έχετε για την Κάρτα του Πολίτη;

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Lately,ακούγονται διάφορες συνομωσιολογικές υστερίες για το "φακέλωμα" που θα επιφέρει η Κάρτα του Πολίτη.Ποια είναι η άποψή σας?Θεωρείται ότι είναι βάσιμος ο φόβος για ένα οργουελικό turn της κοινωνίας μας ή βρίσκεται όλη αυτή την παραφιλολογία bollocks?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΕΙ ΟΔΕΥΟΥΜΕ Ή ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?????
ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ: ΕΥΧΗ Ή ΚΑΤΑΡΑ????
********************************************************
Παραγγελία πίτσας το έτος 2016
(για γέλια ή για κλάματα????)

Τηλεφωνήτρια : "Pizza Hut, καλησπέρα σας."

Πελάτης : "Καλησπέρα, θα ήθελα να δώσω μια παραγγελία."

Τηλεφωνήτρια : "Θα μπορούσα να έχω τον ΕΑΤ σας, παρακαλώ;"

Πελάτης : "Τον Εθνικό Αριθμό Ταυτοποίησής μου (National ID Number),
ναι, μια στιγμή, ορίστε, είναι ο 6102049998-45-54610."

Τηλεφωνήτρια : "Ευχαριστώ, κύριε Sheehan. Λοιπόν η διεύθυνσή σας
είναι 1742 Meadowland Drive, και ο αριθμός τηλεφώνου σας 494-2366.
Το επαγγελματικό τηλέφωνό σας στην Lincoln Insurance είναι 745-2302
και ο αριθμός του κινητού σας 266-2566. Από ποιον αριθμό καλείτε ;"

Πελάτης : "Εεε; Είμαι στο σπίτι. Από πού τις βγάζετε όλες αυτές
τις πληροφορίες;"

Τηλεφωνήτρια : "Είμαστε συνδεδεμένοι με το σύστημα, κύριε."

Πελάτης : (Στεναγμός) "Α μάλιστα! Θα ήθελα δύο σπέσιαλ πίτσες με
ζαμπόν, μπέικον. ..."

Τηλεφωνήτρια : "Δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα, κύριε."

Πελάτης : "Α μπα;"

Τηλεφωνήτρια : "Σύμφωνα με τον ιατρικό σας φάκελο, υποφέρετε από
υπέρταση και το επίπεδο της χοληστερόλης σας είναι υψηλό. Η
ασφάλεια περίθαλψης που έχετε σας απαγορεύει μια τόσο επικίνδυνη για
την υγεία σας επιλογή."

Πελάτης : "Αϊ ! Τι μου προτείνετε λοιπόν;"

Τηλεφωνήτρια : "Μπορείτε να δοκιμάσετε την Πίτσα Λάιτ με γιαούρτι
σόγιας. Είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσει πολύ."

Πελάτης : "Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα μου αρέσει αυτή η πίτσα; "

Τηλεφωνήτρια : "Συμβουλευτήκατε τις 'Νόστιμες συνταγές με σόγια' στη
βιβλιοθήκη της περιοχής σας την περασμένη εβδομάδα, κύριε. Εξ ου
και η πρόταση μου."

Πελάτης : "Καλά, εντάξει. Δώστε μου δυο, οικογενειακό μέγεθος. Τι
οφείλω;"

Τηλεφωνήτρια : "Πραγματική ευκαιρία για σας, τη σύζυγό σας και τα
τέσσερα παιδιά σας, κύριε. Οφείλετε 49,99 $."

Πελάτης : "Να σας δώσω τον αριθμό της πιστωτικής μου κάρτας."

Τηλεφωνήτρια : "Λυπάμαι, κύριε, αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να
πληρώσετε μετρητοίς… Το υπόλοιπο της πιστωτικής σας κάρτας έχει
υπερβεί το όριο ".

Πελάτης : "Θα πάω να βγάλω μετρητά από το μηχάνημα προτού έρθει ο
υπάλληλός σας."

Τηλεφωνήτρια : "Ούτε αυτό είναι δυνατόν, κύριε. Ο τραπεζικός σας
λογαριασμός είναι ακάλυπτος."

Πελάτης : "Να μη σας ενδιαφέρει. Εσείς στείλτε μου τις πίτσες. Θα
έχω τα μετρητά. Πόσην ώρα θα πάρει;"

Τηλεφωνήτρια : "Έχουμε μια μικρή καθυστέρηση, κύριε. Θα είναι στο
σπίτι σας σε 45 λεπτά περίπου. Εάν βιάζεστε, μπορείτε να έρθετε να
τις πάρετε, αφού βγάλετε τα μετρητά, αλλά η μεταφορά πίτσας με
μοτοσυκλέτα είναι τουλάχιστον ακροβασία."

Πελάτης : "Πού στο διάολο ξέρετε ότι έχω μηχανή;"

Τηλεφωνήτρια : "Βλέπω εδώ ότι επειδή δεν καταβάλατε εμπρόθεσμα τις
δόσεις, το αυτοκίνητό σας έχει κατασχεθεί. Αλλά η Χάρλεϊ έχει
εξοφληθεί, οπότε απλώς συνεπέρανα ότι θα την χρησιμοποιούσατε.."

Πελάτης : "@#%/$@&?#!$*#@&$%^&*΄

Τηλεφωνήτρια : "Σας συμβουλεύω να παραμείνετε κόσμιος, κύριε. Έχετε
ήδη καταδικαστεί τον Ιούλιο του 2006 για προσβολή οργάνου της
τάξεως."

Πελάτης : (Άφωνος)

Τηλεφωνήτρια : "Κάτι άλλο κύριε;"

Πελάτης : "Όχι τίποτα. Α ναι, μην ξεχάσετε τα δυο λίτρα δωρεάν Κόκα
Κόλα μαζί με τις πίτσες, σύμφωνα με τη διαφήμισή σας."

Τηλεφωνήτρια : "Λυπάμαι, κύριε, αλλά υπάρχει ρήτρα στη διαφήμισή μας
που μας απαγορεύει να προσφέρουμε δωρεάν αναψυκτικά σε διαβητικούς".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
χρονια τωρα ειμαστε ολοι κωδικοποιημενοι και φακελωμενοι......επισης το 666 πισω απο την καρτα ειναι σατανικο,θα παμε ολοι στην κολαση και θα παιζουμε κηνυγητο με φλεγομενους διαβολους.......

βρε κυνατε το κεφαλι σας,σατανας και μπουρδες.....2010 ειμαστε,οχι μεσαιωνας , μην κολλατε σε αυτα που λεει ο Ανθιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ακόμα και για αυτό διαμαρτύρεστε!!!!!!!! :eek:

η κάρτα του πολίτη μόνο καλό θα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Dias,το "συμπέρασμα" της ιστορίας σου προκύπτει από ένα factual εξ'αρχής λάθος.Τα στοιχεία αυτά που θα αναγράφονται στην Κάρτα του Πολίτη θα είναι γνωστά σε όσους ήταν γνωστά και πριν απ'αυτή.Τι εννοώ?Η Κάρτα του Πολίτη θα περιέχει ονοματεπώνυμο,ειδικό εκλογικό αριθμό,ΑΜΚΑ,ΑΦΜ και λοιπές γραφειοκρατικές αηδίες που αφορούν τις συναλλαγές μας με το δημόσιο.Αυτά όμως,είναι ήδη γνωστά στο κράτος.Δε μαθαίνει τίποτα καινούρια personnal data.Απλώς όλα αυτά μαζεύονται σε ένα έγγραφο για την καλύτερη αντιμετώπιση της γραφειοκρατίας.So,what's the big deal?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
H κάρτα του πολίτη είναι η φοροκάρτα;
Αν όχι, τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias,το "συμπέρασμα" της ιστορίας σου προκύπτει από ένα factual εξ'αρχής λάθος......
Η ιστορία δεν είναι δική μου. Κάπου την είδα και την θεώρησα σαν καλό σχετικό αστείο. Και δεν μπορώ να πω ότι με εκφράζει. Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι ενημερωμένος για το θέμα. Όταν μάθω περισσότερα θα έχω και γνώμη. Πάντως, για να μην την θέλει την κάρτα ο Άνθιμος, κάτι καλό θα είναι... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Πάντως, για να μην την θέλει την κάρτα ο Άνθιμος, κάτι καλό θα είναι... :)

Δεν ξέρεις με αυτή σου τη δήλωση πόσα άτομα έκανες να αγαπήσουν την κάρτα του πολίτη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν ξέρεις με αυτή σου τη δήλωση πόσα άτομα έκανες να αγαπήσουν την κάρτα του πολίτη... :P

Με δουλεύεις?Φέρτε μου μια νταλίκα με δαύτες! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H κάρτα του πολίτη είναι η φοροκάρτα;
Αν όχι, τι είναι;

Φοροκάρτα θα είναι. :)
Το κάθε παιδάκι θα έχει από μια κάρτα και το κάθε μαγαζί θα έχει ένα μηχάνημα. Όταν το παιδάκι θα πάει να αγοράσει κάτι (π.χ. πατατάκια) θα δίνει την κάρτα του στο μαγαζί και το μαγαζί θα του το περνάει στην κάρτα.

Με αυτόν τον τρόπο θα αντιμετωπιστεί κατά ένα μεγάλο ποσοστό το φαινόμενο της φοροδιαφυγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ε θέλω και γω.......αν είναι να ψοφήσει ο άνθιμος..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Φοροκάρτα θα είναι. :)
Το κάθε παιδάκι θα έχει από μια κάρτα και το κάθε μαγαζί θα έχει ένα μηχάνημα. Όταν το παιδάκι θα πάει να αγοράσει κάτι (π.χ. πατατάκια) θα δίνει την κάρτα του στο μαγαζί και το μαγαζί θα του το περνάει στην κάρτα.

Με αυτόν τον τρόπο θα αντιμετωπιστεί κατά ένα μεγάλο ποσοστό το φαινόμενο της φοροδιαφυγής.
Και εγώ πιστεύω πως θα αντιμετωπιστεί η φοροδιαφυγή.

Όσο για φακέλωμα κτλ, δε νομίζω να ενδιαφέρεται το κράτος για τα εσώρουχα, τις μπότες και το αυτοκίνητο που αγόρασα. :P
Δε θα μαζεύουμε πλέον αποδείξεις, αν κατάλαβα καλά, οπότε δε θα έχουμε επιπλέον δουλειά με το να τις μετράμε.
Θα κάνουμε και οικονομία στο χαρτί οπότε δε θα κόβουμε δέντρα.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Θεοδώρα,με την Κάρτα του Πολίτη δε θα φαίνεται καν το ΤΙ αγόρασες,όπως στην απόδειξη.Μονάχα τα ποσά :)

Οff topic:Αυτός ο Άνθιμος τελικά είναι μάγος στο PR.Όλοι τον αγαπάμε τόσο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τότε γιατί αναφερθήκατε σε φακέλωμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
o Άνθιμος και η φοροδιαφυγή πού κολλάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Οι συνωμοσιολόγοι ουρλιάζουν για φακέλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
παιδια το να αναγραφονται τα προιοντα που αγοραστηκαν δεν εχει καποια χρησιμοτητα κ αυτο? για στατιστικα της επιχειρησης ας πουμε? δε γινεται να αναγραφεται μονο το ποσο που αγορασες και οχι τα προιοντα.
προσωπικα θα μ ενοχλουσε πολυ ο αλλος να ξερει τα παντα για μενα κ τις συνηθειες μου χωρις τη θεληση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και με τις αποδείξεις παίρνει και βλέπει τι αγόρασες. Ποια η διαφορά;
Λογικά θα έχει το ΑΦΜ της επιχείρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
o Άνθιμος και η φοροδιαφυγή πού κολλάνε;

μια χαρά κολλάνε ,κώλος και βρακί(όπως τα έγραψα ,η σειρά έχει σημασία)

αν εννοείς τώρα που κολλάνε με το θέμα....άλλη ιστορία αυτή.
απλά ο ανθιμούλης φοβάται μην μπει μέσα το μαγαζί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
παιδια το να αναγραφονται τα προιοντα που αγοραστηκαν δεν εχει καποια χρησιμοτητα κ αυτο? για στατιστικα της επιχειρησης ας πουμε? δε γινεται να αναγραφεται μονο το ποσο που αγορασες και οχι τα προιοντα.
προσωπικα θα μ ενοχλουσε πολυ ο αλλος να ξερει τα παντα για μενα κ τις συνηθειες μου χωρις τη θεληση μου

Χρησιμότητα δεν ξέρω αν έχει,πάντως στην Κάρτα του Πολίτη δεν αναγράφονται.
Το άλλο που λες είναι απλά off topic.Δε συζητάμε για το αν θα θέλαμε να ζούμε σε μία 1984-based society,αλλά το αν η Κάρτα του Πολίτη έχει καμία σχέση με τέτοιες κινδυνολογίες για 1984-based society (που δεν έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top