Η σεξουαλική άγνοια των ελλήνων μαθητών (aka τρία πουλάκια κάθονται)

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
4/10 κορίτσια πιστεύουν οτι το μέσο μέγεθος για ένα πέος σε στύση είναι 30-35 cm; :confused:

Δεν ειναι; :worry: :confused: :P :bleh:

Δλδ εγω ειμαι ο εξυπνος, ο ωριμος και ο παντογνωστης και ολοι οι αλλοι ειναι ηλιθια και καθηστεριμενα οντα; Τι σκατα γινετε;

Και να προσθεσω...μετριοφρων;! :P just kidding! :lol: :rofl:

Σοβαρα τωρα, εμενα μου εκανε μεν εντυπωση η ερευνα αλλα οχι τοσο πολυ. Εαν δεν υπαρχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, και το μονο που ξερεις για αυτα τα ζητηματα τα εχεις ακουσει απο φιλους και οχι απο εγκυρες πηγες...λογικο και αναμενομενο να μην ξες τι σου γινεται. Θα επρεπε βεβαια και τα παιδια να ενδιαφερονται και απο μονοι τους να ψαξουν για την υγεια του εαυτου του στην ουσια (στο ιντερνετ, εγκυκλοπαιδιες, κτλ) αλλα...:whistle:

EDIT:

Το πρόβλημα είναι οτι ΟΛΟΙ (ή σχεδόν όλοι) κατα βάθος θεωρούν το σεξ κάτι "βρώμικο", "φτηνό", "πονηρό". Απο εκεί αν το καλοσκεφτείτε πηγάζουν όλα αυτά τα προβλήματα.

Θα ελεγα καλυτερα, η πλειοψηφια των ενηλικων το θεωρει αυτο. Και επομενως ντρεπονται να μιλησουν με τα παιδια τους για αυτα τα θεματα, ή αντιτιθενται στην διαπαιδαγωγηση τους στο σχολειο...

Παραξενο μου φανηκε το οτι στις περισσοτερες ερωτησεις ακομα και ατομα του φυλου που αφορουσε η ερωτηση, αν δεν ηξεραν, δεν το δηλωναν, αλλα απαντουσαν λανθασμενα. Μπορει βεβαια να ντρεποντουσαν να το πουν, αλλα στην αντιθετη περιπτωση, ηταν και βεβαιοι για την λανθασμενη αποψη τους! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
30-35?
wow

έχουμε πάντως ένα φίλο που τον φωνάζουμε 30cent
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα ελεγα καλυτερα, η πλειοψηφια των ενηλικων το θεωρει αυτο. Και επομενως ντρεπονται να μιλησουν με τα παιδια τους για αυτα τα θεματα, ή αντιτιθενται στην διαπαιδαγωγηση τους στο σχολειο...

Και στα παιδιά το έχουν περάσει αυτό. Αν πεις κάτι για το σεξ σε ένα μέσο (όσον αφορά τη διαπαιδαγώγηση) μαθητή (απο δημοτικο ως λύκειο) το πιθανότερο είναι οτι θα σκάσει στα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
4/10 κορίτσια πιστεύουν οτι το μέσο μέγεθος για ένα πέος σε στύση είναι 30-35 cm; :confused:

και επειδή βλέπουν τα δέκα εκατοστά σαν 30, μετά δεν μπορούν να παρκάρουν :P


on topic....
εγώ πάλι γιατί είμαι της άποψης ότι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση δεν ξεκινάει απ το σχολείο αλλά απ το σπίτι....
αυτά τα πράγματα πρέπει να τα μαθαίνει κανείς απ τα 5 του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μόλις θυμήθηκα ότι όταν ήμουν μικρή (μιλάμε για νηπιαγωγείο) η μαμά μου μου διάβαζε ένα βιβλίο που λεγόταν "Ο Περ, η Ίντα και το μικρούτσικο" που ουσιαστικά ήταν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση με πολύ ωραίο και κατανοητό τρόπο (εικονογραφημένο εννοείται:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόλις θυμήθηκα ότι όταν ήμουν μικρή (μιλάμε για νηπιαγωγείο) η μαμά μου μου διάβαζε ένα βιβλίο που λεγόταν "Ο Περ, η Ίντα και το μικρούτσικο" που ουσιαστικά ήταν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση με πολύ ωραίο και κατανοητό τρόπο (εικονογραφημένο εννοείται:P).

Φοβάμαι να ρωτήσω τι ήταν το μικρούτσικο.......

:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Φοβάμαι να ρωτήσω τι ήταν το μικρούτσικο.......

:P:)
χα χα 'ηταν το μωράκι στην κοιλιά της μαμας του Περ και της Ίντα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
χα χα 'ηταν το μωράκι στην κοιλιά της μαμας του Περ και της Ίντα:D

Αααα οκ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Κι εμανα η μαμα μου οταν ημουν καπου 6-7 μου ειχε παρει ενα βιβλιο με εικονες που εξηγουσε διαφορα για το σωμα μας και το σεξ. Η αληθεια ειναι οτι βρισκω προτιμοτερο αυτον τον τροπο παρα να μιλησεις στο παιδι σου γιατι....τι να του πεις?? Το σεξ ειναι ενα θεμα που δεν το συζηταμε με τους γονεις μας σε ολη μας τη ζωη ποσο μαλλον στα 6 η 7. Δεν ξερω, ισως ειμαι λαθος, αλλα σκεφτομαι πως θα μπορουσα να πω στο παιδι μου καποια πραγματα για το σεξ και πραγματικα κολλαω στο τι ακριβως θα του πω και με ποιον τροπο. Δεν μπορω δηλαδη να σκεφτω ποια ειναι τα καταλληλα λογια για να εξηγησεις σε ενα μικρο παιδακι τι γινεται στο σεξ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντως και στην δική μου γενιά υπήρχαν παιδια που είχαν πλήρη άγνοια. Θυμάμαι σαν ξεπεταγμένη που ν ερχόντουσαν ήμουν ερχόντουσαν κορίτσια και με ρώταγαν διάφορα! Πχ αν μένεις έγκυος με στοματικό ή αν πέσει σπέρμα πάνω σου, ή αν τα προφιλακτικά μπορείς να τα χρησιμοιποιήσεις 2-3 φορές! Και μιλάμε για ατομα που είδη είχαν κάνει σεξ!
Εγώ απορώ: Πώς γίνεται αυτό, σε μία εποχή που η πληροφόρηση προσφέρεται πλουσιοπάροχα; Ίσως γιατί αυτά τα παιδιά δεν έχουν "πρόσβαση"; :worry:


Γιατί πού τα μαθαίνουν αυτά; Κυρίως από "φίλους", περιοδικά και τσόντες.
Στο τελευταίο ειδικά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για τις προφυλάξεις (λογικό, δεν "πουλάει" σαν θέμα :P).
  • Οι γονείς "ντρέπονται" συνήθως να μιλήσουν (ειδικά αν είναι κορίτσι, να μείνει μέσα μέχρι τα 30 και μετά).
  • Από το εκπαιδευτικό σύστημα δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά, μόνο στην 5η Δημοτικού και στην 1η Γυμνασίου γίνεται αναφορά και τότε πέφτει το γέλιο της αρκούδας (τα παιδιά περιμένουν πώς και πώς αυτό το μάθημα κι όταν έρχεται γελάνε).
  • Η τηλεόραση (που είναι "προσβάσιμη") δεν προβάλλει πολλά τέτοια γιατί δεν "πουλάνε" κι αυτά κι όταν το κάνει κάποιο κανάλι συνήθως περνά απαρατήρητο.
  • Το Intenet; Άλλη πληγή κι αυτή. Δεν είναι ευρέως προσβάσιμο σε τέτοιες ηλικίες. Είναι εύκολο, γρήγορο, άμεσο και κατατοπιστικότατο.
Αυτό που τους "περνάει" σαν ιδέα είναι ότι το σεξ είναι ένα "παιχνίδι" και τίποτε μα τίποτε άλλο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εμανα η μαμα μου οταν ημουν καπου 6-7 μου ειχε παρει ενα βιβλιο με εικονες που εξηγουσε διαφορα για το σωμα μας και το σεξ. Η αληθεια ειναι οτι βρισκω προτιμοτερο αυτον τον τροπο παρα να μιλησεις στο παιδι σου γιατι....τι να του πεις?? Το σεξ ειναι ενα θεμα που δεν το συζηταμε με τους γονεις μας σε ολη μας τη ζωη ποσο μαλλον στα 6 η 7. Δεν ξερω, ισως ειμαι λαθος, αλλα σκεφτομαι πως θα μπορουσα να πω στο παιδι μου καποια πραγματα για το σεξ και πραγματικα κολλαω στο τι ακριβως θα του πω και με ποιον τροπο. Δεν μπορω δηλαδη να σκεφτω ποια ειναι τα καταλληλα λογια για να εξηγησεις σε ενα μικρο παιδακι τι γινεται στο σεξ. :/:
Αν οι δικοί σου γονείς σου είχαν μιλήσει εσένα για το σεξ, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μιλήσεις κι εσύ στο παιδί σου.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:hmm: ως μέλλουσα μάνα ( :P ) μπήκα σε ένα προβληματισμό....
"θα ντρέπομαι/δυσκολεύομαι να μιλήσω στο παιδί μου για το σεξ?"

το σκέφτηκα από πολλές πλευρές και νομίζω πως μάλλον δεν θα ντρέπομαι
(βέβαια ίσως βιάζομαι να μιλήσω αλλά τες πα :P)
και δεν θα ντρέπομαι γιατί έχει καθαρά να κάνει με το πως βλέπω εγώ το σεξ

το στόρυ που έφτιαξα λοιπόν τσακ μπαμ στο μυαλό μου είναι ότι εκεί που κάνεις μπάνιο το παιδί.... σε πρώτη φάση του εξηγείς για τα γεννητικά του όργανα... σαν παιχνίδι
σε λίγες μέρες... του εξηγείς για τις λειτουργίες που έχουν τα γεννητικά όργανα
το παιδί από φύση του περίεργο αρχίζει και κάνει απ ανάμεσα και ερωτήσεις
οδηγείς λοιπόν την κουβέντα φυσικά εκεί που θέλεις

του μιλάς για το πως διαιωνίζεται το είδος
του μιλάς για το σεξ σαν επαφή
του μιλάς για τον έρωτα και την αγάπη σαν αίσθημα

αν δεν βλέπεις το σεξ σαν κάτι βρώμικο, σαν κάτι πονηρό, σαν κάτι άσχημο... χωρίς ταμπού, γιατί να μην του μιλήσεις....

(επαναλαμβάνω.... μιλάω εκ του ασφαλούς.... για σιγουριά θα σας απαντήσω ξανά σε 5-6 χρόνια, εδώ δε θα είμαστε? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
υπαρχει πολυ ταμπου στο θεμα του σεξ ακομη και τετοια θεματα φοβουνται να τα συζητησουν ακομη και οι μεγαλοι το θεωρουν ντροπη εμεις δεν προκειται να δουμε σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση στα σχολεια διοτι δεν θελουν οι μεγαλοι σε ηλικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγω δυσκολεύτηκα πολύ να μιλήσω με την κόρη μου. Η αρχή για μένα ήταν πολύ δύσκολη γιατί μεγάλωσα σε πολύ πουριτανή οικογένεια... ούτε την λέξι φιλί δεν λέγαμε. Εννοείται ότι ήθελα η κόρη μου να μπορεί να μου μιλήσει ελεύθερα για να μπορώ να την ενημερώνω και να την προστατεύω αλλά ήταν δύσκολο γιατί ντρεπόμουν.
Έπρεπε να βρω μια λύση. Οπότε πήγα στο βιβλιοπωλείο, έχει παρα πολύ καλά βιβλία παιδικά(εφηβικά) φτιαγμένα από ψυχολόγους που έχουν πείρα στην προσέγγιση του παιδιού σε τέτοια θέματα. Πήρα λοιπόν το βιβλίο που δείχνει πώς και γιατί ξεχωρίζουν τα αγόρια από τα κορίτσια, κλπ κλπ…και το διαβασε.


Ήταν η αρχή. Αφού πείρε τις πρώτες πληροφορίες η περιέργεια την έκανε να ανοίξει συζητήσεις και συνέχιζα σαν να μιλάμε για κάτι εντελώς καθημερινό και ασήμαντο.(η καρδούλα μου το ξέρει πώς έτρεμα να μην με πάρει χαμπάρι ότι ντρέπομαι)
Αυτό της έδωσε κουράγιο να ρωτήσει πολλά και διάφορα.

Σημασία έχει λοιπόν να το παρουσιάζεις ως κάτι απλό και νορμάλ. Και αφού κάνουμε εμείς οι γονείς την αρχή σίγουρα θα ψάχνουν και μόνοι τους για πληροφορίες.
Το θέμα είναι να μην σταματήσουν το ψάξιμο σε δυο τρία βιντεακια και να πουν «οκ τώρα ξέρουμε πώς γίνεται» αλλά να μάθουν και τις συνέπιες, πώς πρέπει να προφυλάσσονται, κλπ.α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγω δυσκολεύτηκα πολύ να μιλήσω με την κόρη μου. Η αρχή για μένα ήταν πολύ δύσκολη γιατί μεγάλωσα σε πολύ πουριτανή οικογένεια... ούτε την λέξι φιλί δεν λέγαμε. Εννοείται ότι ήθελα η κόρη μου να μπορεί να μου μιλήσει ελεύθερα για να μπορώ να την ενημερώνω και να την προστατεύω αλλά ήταν δύσκολο γιατί ντρεπόμουν.
Έπρεπε να βρω μια λύση. Οπότε πήγα στο βιβλιοπωλείο, έχει παρα πολύ καλά βιβλία παιδικά(εφηβικά) φτιαγμένα από ψυχολόγους που έχουν πείρα στην προσέγγιση του παιδιού σε τέτοια θέματα. Πήρα λοιπόν το βιβλίο που δείχνει πώς και γιατί ξεχωρίζουν τα αγόρια από τα κορίτσια, κλπ κλπ…και το διαβασε.


Ήταν η αρχή. Αφού πείρε τις πρώτες πληροφορίες η περιέργεια την έκανε να ανοίξει συζητήσεις και συνέχιζα σαν να μιλάμε για κάτι εντελώς καθημερινό και ασήμαντο.(η καρδούλα μου το ξέρει πώς έτρεμα να μην με πάρει χαμπάρι ότι ντρέπομαι)
Αυτό της έδωσε κουράγιο να ρωτήσει πολλά και διάφορα.

Σημασία έχει λοιπόν να το παρουσιάζεις ως κάτι απλό και νορμάλ. Και αφού κάνουμε εμείς οι γονείς την αρχή σίγουρα θα ψάχνουν και μόνοι τους για πληροφορίες.
Το θέμα είναι να μην σταματήσουν το ψάξιμο σε δυο τρία βιντεακια και να πουν «οκ τώρα ξέρουμε πώς γίνεται» αλλά να μάθουν και τις συνέπιες, πώς πρέπει να προφυλάσσονται, κλπ.α

:thumbup:
εγώ πάντως επιμένω πως για όλα αυτά υπεύθυνη είναι η οικογένεια, οι γονείς σε πολύ νεαρή ηλικία για το παιδί...
το σχολείο θα μπορούσε να έχει πολύ πιο προχωρημένα πράγματα που θα έχουν και μια δόση ιατρικής μέσα....
να μαθαίνουν και να εξετάζονται... για τα ΣΜΝ για τις εκτρώσεις για τα ΠΑΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως απ'οτι θυμάμαι ούτε μου μίλησαν, ούε ρώτησα. Δεν έτυχε, όχι οτι είχαν κόμπλεξ με το θέμα. Υπήρχε ένα βιβλιοπωλείο απέναντι απο το σπίτι, στο οποίο η μητέρα μου είχε "λογαριασμό" και πηγαινα, αγόραζα ο,τι βιβλίο ήθελα και κάποια στιγμή τα πλήρωνε. Ε, μερικές φορές είχα πάρει και τέτοια βιβλία, οπότε είχα ενημερωθεί απο αρκετά μικρή ηλικία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω δυσκολεύτηκα πολύ να μιλήσω με την κόρη μου. Η αρχή για μένα ήταν πολύ δύσκολη γιατί μεγάλωσα σε πολύ πουριτανή οικογένεια... ούτε την λέξι φιλί δεν λέγαμε. Εννοείται ότι ήθελα η κόρη μου να μπορεί να μου μιλήσει ελεύθερα για να μπορώ να την ενημερώνω και να την προστατεύω αλλά ήταν δύσκολο γιατί ντρεπόμουν.
Έπρεπε να βρω μια λύση. Οπότε πήγα στο βιβλιοπωλείο, έχει παρα πολύ καλά βιβλία παιδικά(εφηβικά) φτιαγμένα από ψυχολόγους που έχουν πείρα στην προσέγγιση του παιδιού σε τέτοια θέματα. Πήρα λοιπόν το βιβλίο που δείχνει πώς και γιατί ξεχωρίζουν τα αγόρια από τα κορίτσια, κλπ κλπ…και το διαβασε.


Ήταν η αρχή. Αφού πείρε τις πρώτες πληροφορίες η περιέργεια την έκανε να ανοίξει συζητήσεις και συνέχιζα σαν να μιλάμε για κάτι εντελώς καθημερινό και ασήμαντο.(η καρδούλα μου το ξέρει πώς έτρεμα να μην με πάρει χαμπάρι ότι ντρέπομαι)
Αυτό της έδωσε κουράγιο να ρωτήσει πολλά και διάφορα.

Σημασία έχει λοιπόν να το παρουσιάζεις ως κάτι απλό και νορμάλ. Και αφού κάνουμε εμείς οι γονείς την αρχή σίγουρα θα ψάχνουν και μόνοι τους για πληροφορίες.
Το θέμα είναι να μην σταματήσουν το ψάξιμο σε δυο τρία βιντεακια και να πουν «οκ τώρα ξέρουμε πώς γίνεται» αλλά να μάθουν και τις συνέπιες, πώς πρέπει να προφυλάσσονται, κλπ.α
Πολύ καλή. :thumbup:

Και πολύ ωραία το χειρίστηκες και της το 'φερες.
Και ουσιαστικά... αυτό είναι. Ούτε "βρώμικο", ούτε "ταμπού". :)

Και όπως είπες, αυτά τα 2-3 βιντεάκια δημιουργούν αυτές τις εσφαλμένες εντυπώσεις. Θέλει συζήτηση κι ενημέρωση. :)


(Να μαντέψω έμαθες απ' την κόρη σου πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, ε; :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μακαρι και η δική μου μητέρα να μου είχε μιλήσει για το σεξ. Εκείνη απέφευγε ακόμα και να μου απαντάει σε απλές ερωτήσεις επι του θέματος. Μάλιστα όταν στα 13 μου περίπου τα είχα φτιάξει με ενα παιδι στα 19 και κατάλαβε οτι μπορεί και να το κάνα καποια στιμγή μαζί του, αντί να μου μιλήσει για προφυλάξεις κτλ, μου είπε για τον αυνανισμό!:blink: Κάι μάλιστα μου ανοιξε την κουβέντα μπροστά στον πατριο μου που συμπλήρωσε κι αυτός με άλλα χαζα παραδείγματα για να με τρωμάξει(για βιασμο ή οτι μπορεί ο φίλος μου να με βγάλει στο κλαρί αν του κάτσω κτλ):fool: !Εννοείται οτι πέθανα στο γέλιο και του απάντησα με απάθεια οτι μην ανησυχείται ακόμα κι αν με βιάσει καλά θα περάσω ά και κουβαλάω προφυλακτικά καιρό πάνω μου οπότε ούτε καμια αρώστια θα κωλήσω ούτε γκαστρωμένη θα βρεθώ! :P ακόμα θυμάμαι τα μούτρα τους:rofl: :rofl: :rofl:
Πάντως εγώ θα μιλήσω απο νωρίς στο παιδί μου και σίγουρα θα χρησιμοποιήσω ανάλογη βιβλιογραφεία. Και εννοείται οτι δεν θα του κρυφτώ ποτέ ούτε θα αλλάξω κανάλι σε ερωτική σκηνή. Οπως εγώ το βλέπω κάτι απόλυτα φυσιολογικό και όχι κάτι πρόστιχο και απαγορευμένο έτσι θέλω να το βλέπει και το παιδί μου. Οσο για τις προφυλάξεις και τα ΣΜΝ θα τον βάλω στο τρυπάκι να ψαχτει και να μάθει τα πάντα, γιατι πιστεύω πωε καλήτερα τα μαθαίνεις όταν ψάχνεις μόνος σου παρά όταν στα λέει κάποιος δικός σου. Εννοείται όμως οτι θα είμαι στην διαθεσή του για ότι απορια θα έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αν οι δικοί σου γονείς σου είχαν μιλήσει εσένα για το σεξ, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να μιλήσεις κι εσύ στο παιδί σου.....:)

Πειρατη ισως.:)
Διαβαζοντας και τις αλλες απαντησεις, μου αρεσε πολυ ο τροπος που το χειριστηκε η ρουμανα και νομιζω πως κι εγω κατι τετοιο θα κανω αυριο μεθαυριο με το παιδι μου. Θα του παρω ενα βιβλιο και ο,τι απορια εχει θα ειμαι εκει να του την λυσω με απλο και κατανοητο τροπο. Αληθεια, ποια ηλικια θεωρειτε καταλληλη για να φερουμε το παιδι σε επαφη με τετοια θεματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αληθεια, ποια ηλικια θεωρειτε καταλληλη για να φερουμε το παιδι σε επαφη με τετοια θεματα?

Νομίζω 3-4 τα πιο απλά πράγματα, για το σώμα, για τις διαφορές των φύλων, και μετά, (στα 4-5) αν δείξει ενδιαφέρον, για το πώς γίνεται το σεξ και πώς γεννιούνται τα παιδιά (με παιδικό τρόπο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top