Θεωρείτε ότι θα πρέπει να πάμε σε πρόωρες εθνικές εκλογές?

Θεωρείτε ότι θα πρέπει να πάμε σε πρόωρες εθνικές εκλογές?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 12.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 46.9%
  • Να γίνει δημοψήφισμα για το μνημόνιο

    Ψήφοι: 5 15.6%
  • Δημοψήφισμα για μνημόνιο και if fail,τότε εκλογές

    Ψήφοι: 3 9.4%
  • Spongebob Squarepants (ΔΞ/ΔΑ)

    Ψήφοι: 5 15.6%

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ, και στα δύο.

Προφανώς ο μπαμπάκας σε ταιζει πολύ καλά.Υποτίθεται πως η απάντηση σου ήταν εξυπνάδα?Αν ήσουν άνεργος θα τους έλεγες ελάτε μαμήστε με κι άλλο?Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι..Για το καλό της Πατρίδας..Δεν υπάρχει άλλη λύση..κτλ..Στην πράξη όμως ΔΕΝ.Για τους μεταναστες δεν εχω καποιο σχολιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Και εσείς και μεις αν ήμασταν πολιτικοί το ίδιο θα κάναμε...
αυτο είναι μεγαλος αφορισμος και δεν περιμενα να τον ακουσω απο σενα. είναι λογικη παγκαλου και του καθενα που θελει να γλειψει τη συνειδηση του επειδη ξερει πως φερθηκε ατιμα. αν αρχισουμε κ μεις να συμμεριζομαστε τετοιες αποψεις τοτε το αδιεξοδο ειναι οριστικο...

σημειωση: υπαρχουν και δημαρχοι-εξαιρεσεις οι οποιο εχουν ελαχιστο χρεος και εχουν κανει πολυ καλη δουλεια... αρα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα....αναμεσα μας υπαρχουν και εντιμοι ανθρωποι, απλα το συστημα τους πεταει απ εξω, εφοσον δουλευει με αλλους κανονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μάκη4, το αποτέλεσμα στο οποίο είμαστε ήταν αναπόφευκτο. Κάποια στιγμή θα φτάναμε. Ξέρω ακούγεται σκληρό διότι πολλοί συμπολίτες μας θα βρεθούν στο δρόμο και θα ψάχνουν στους κάδους :( αλλά δυστυχώς αυτοί που έφαγαν τα λεφτά είναι αυτοί που στηρίζουν το πολιτικό σύστημα. Μια Ελλάδα χωρίς βιομηχανική και τεχνολογική οικονομία με έναν γραφειοκρατικό δημόσιο τομέα με απαρχαιωμένες μεθόδους λειτουργίας που αντί να λύνει προβλήματα του πολίτη και του μεγαλοεπενδυτή (βιομήχανου) δημιουργούσε επιπρόσθετα...είναι απολύτως φυσιολογικό να χρεωκοπήσει. Πες μου έναν αναπτυξιακό πόρο που έχει η χώρα μας και τον αξιοποιεί σωστά; Κανέναν...Μόνο θέλουμε να μας δανείζουν οι ξένες χώρες λεφτά ως πακέτα ΕΣΠΑ-ΕΠΕΑΕΚ Ι,ΙΙ,... και να τα τρώμε στα μπουζούκια. Εμείς με την πολιτική και οικονομική συμπεριφορά μας αναγκάσαμε τους ξένους να μας ελέγξουν και να μας τιμωρήσουν. Αν εσύ έδινες λεφτά στο παιδί σου και όλο σου ζητούσε περισσότερα και τα σπαταλούσε χωρίς λόγο μέχρι μιας θα σου άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
αναμεσα μας υπαρχουν και εντιμοι ανθρωποι, απλα το συστημα τους πεταει απ εξω, εφοσον δουλευει με αλλους κανονες

μόνη σου εξήγησες αυτό που είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
για καποιους απο μας το ζητημα είναι απλα "σφιγγουμε γ λιγο το ζωναρι και κοβουμε τα περιττα μεχρι ν ρθουν καλυτερες μερες...εξ αλλου και μεις επωφεληθηκαμε". για αλλους ομως έιναι ζητημα ζωής. άνθρωποι οι οποιοι δεν φοροδιεφυγαν ποτε, πληρωναν τις εισφορες τους, και τα χριστουγεννα δε θα χουν καν το δωρο τους για να κανουν το χριστουγεννιατκο τραπεζι. χωρια οι ανθρώποι οι οποίοι πολτοποιούνται, ανώνυμοι στους κάδους, και κανεις δε δινει σημασια, κανεις δε σοκαρεται.

και οσο για τις άλλες χώρες που έιναι σουπερ παραγωγικές υποτίθεται, να σας υπενθυμίσω ότι τα χρόνια του παλιού καλού, "τίμιου" καπιταλισμού τελείωσαν και πλέον πόλλοι είναι οι κερδισμένοι οι οποίοι δεν προσφερουν κυριολεκτικα τιποτε παρα μονο αέρα, και έχουν το θράσος να κυκλοφορούν με επίσημα ενδύματα και να καμώνονται πως είναι οι έντιμοι-τοποτηρητές-στηριχτές της οικονομίας-τιμωροί-κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μάκη4, το αποτέλεσμα στο οποίο είμαστε ήταν αναπόφευκτο. Κάποια στιγμή θα φτάναμε. Ξέρω ακούγεται σκληρό διότι πολλοί συμπολίτες μας θα βρεθούν στο δρόμο και θα ψάχνουν στους κάδους :( αλλά δυστυχώς αυτοί που έφαγαν τα λεφτά είναι αυτοί που στηρίζουν το πολιτικό σύστημα. Μια Ελλάδα χωρίς βιομηχανική και τεχνολογική οικονομία με έναν γραφειοκρατικό δημόσιο τομέα με απαρχαιωμένες μεθόδους λειτουργίας που αντί να λύνει προβλήματα του πολίτη και του μεγαλοεπενδυτή (βιομήχανου) δημιουργούσε επιπρόσθετα...είναι απολύτως φυσιολογικό να χρεωκοπήσει. Πες μου έναν αναπτυξιακό πόρο που έχει η χώρα μας και τον αξιοποιεί σωστά; Κανέναν...Μόνο θέλουμε να μας δανείζουν οι ξένες χώρες λεφτά ως πακέτα ΕΣΠΑ-ΕΠΕΑΕΚ Ι,ΙΙ,... και να τα τρώμε στα μπουζούκια. Εμείς με την πολιτική και οικονομική συμπεριφορά μας αναγκάσαμε τους ξένους να μας ελέγξουν και να μας τιμωρήσουν. Αν εσύ έδινες λεφτά στο παιδί σου και όλο σου ζητούσε περισσότερα και τα σπαταλούσε χωρίς λόγο μέχρι μιας θα σου άρεσε;

Συμφωνω και επαυξάνω.Η ενσταση μου ηταν στην χαλαροτητα του ντοκτορα οσον αναφορα το μνημονιο.Δεν καταλαβαινω πως καποιος ανεργος θα ηθελε το μνημονιο στο σβερκο του.Τεσπα εδω υπαρχει κοσμος που ψηφιζει δημαρα ψωμιαδη και μπουταρη στο μνημονιο θα κολλησουμε?Πουλημενοι γλυφτες συμφεροντολογοι και κλεφτες εκλεγονται και ξαναεκλεγονται..ΤΕτοιοι που ειμαστε..μια χαρα μας πεφτει το μνημονιο.λουκουμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Προφανώς ο μπαμπάκας σε ταιζει πολύ καλά.Υποτίθεται πως η απάντηση σου ήταν εξυπνάδα?Αν ήσουν άνεργος θα τους έλεγες ελάτε μαμήστε με κι άλλο?Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι..Για το καλό της Πατρίδας..Δεν υπάρχει άλλη λύση..κτλ..Στην πράξη όμως ΔΕΝ.Για τους μεταναστες δεν εχω καποιο σχολιο.

Actually,I don't give a damn about "Homeland",ειδικά όταν γράφεται με πομπώδη τρόπο,με κεφαλαίο το αρχικό της.Το σκεπτικό μου το έχω αναλύσει ήδη,υπάρχει καλύτερη βιώσιμη alternative απ'το μνημόνιο?Αν υπάρχει,να την ακούσω.'Til then,θα το υποστηρίζω.All in all,τους δικούς μας τους έχω ζήσει,ας με κυβερνήσουν και οι ξένοι,πιο σκατά να τα κάνουν αποκλείεται και στις χώρες τους τουλάχιστον πέτυχαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Actually,I don't give a damn about "Homeland",ειδικά όταν γράφεται με πομπώδη τρόπο,με κεφαλαίο το αρχικό της.Το σκεπτικό μου το έχω αναλύσει ήδη,υπάρχει καλύτερη βιώσιμη alternative απ'το μνημόνιο?Αν υπάρχει,να την ακούσω.'Til then,θα το υποστηρίζω.All in all,τους δικούς μας τους έχω ζήσει,ας με κυβερνήσουν και οι ξένοι,πιο σκατά να τα κάνουν αποκλείεται και στις χώρες τους τουλάχιστον πέτυχαν.

Σωστα αυτα.Αλλα κατσε λιγο ρε φιλε.Βιωσιμη πολιτικη το μνημονιο?Μνημονιο=αργο ξεζουμισμα του κρατους το οποιο συμφερει οχι μονο τους φιλους μας τους Γερμανους οι οποιοι παιρνουν και ενα 6% τοκο, αλλα και το κυβερνων κομμα το οποιο θα παιζει κουκλοθεατρο για κανα δυο χρονακια μεχρι να χρεωκοπησουμε.Και τοτε θα βγει ο γιωργης και θα κανει την ηρωικη εξοδο.Η λυση ειναι η χρεοκοπια οποιος θελει το βλεπει οποιος δεν θελει παει για μπουγάτσα.
Φιλικα παντα γιατρε μου.

Υ.γ:εχω μια μακρινη συγγενεια με τον σπιλμπεργκ, πολυ μακρινη ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Actually,I don't give a damn about "Homeland",ειδικά όταν γράφεται με πομπώδη τρόπο,με κεφαλαίο το αρχικό της.Το σκεπτικό μου το έχω αναλύσει ήδη,υπάρχει καλύτερη βιώσιμη alternative απ'το μνημόνιο?Αν υπάρχει,να την ακούσω.'Til then,θα το υποστηρίζω.All in all,τους δικούς μας τους έχω ζήσει,ας με κυβερνήσουν και οι ξένοι,πιο σκατά να τα κάνουν αποκλείεται και στις χώρες τους τουλάχιστον πέτυχαν.

Α δηλαδη για την ψυχη της γιαγιας τους ερχονται να μας σωσουν ετσι κραουλι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?

Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου.Δηλαδη εσυ που βλεπεις διεξοδο?ενα χρονο,αναπτυξη μηδεν.Ποιες προοπτικες υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Α δηλαδη για την ψυχη της γιαγιας τους ερχονται να μας σωσουν ετσι κραουλι?

Προφανώς και όχι.Αλλά απ'τη στιγμή που ο άλλος με βγάζει απ'τα σκατά,δε με πειράζει που το κάνει ιδιοτελώς.Και πάλι το αποτέλεσμα είναι ευεργετικό για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Προφανώς και όχι.Αλλά απ'τη στιγμή που ο άλλος με βγάζει απ'τα σκατά,δε με πειράζει που το κάνει ιδιοτελώς.Και πάλι το αποτέλεσμα είναι ευεργετικό για εμένα.

Χμμμ ευεργετικο αμφιβαλλω πως ειναι.Περισσοτερο παραταση ειναι.Μετα την παραταση ομως ειναι τα πεναλτι.Τοτε να σ ακουσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, υπάρχει καμιά περίπτωση ο λαός να ξεσηκωθεί; (Όχι,σαν μαζόχες που είμαστε,καθισμένοι μπροστά σε μια τηλεόραση,άπραγοι + κοιμισμένοι)
Δεν ειπα κατι τετοιο. Απλα σκεψου αυτο: δημοκρατια σημαινει να κυβερνα η πλειοψηφια, αλλα να ακουγεται και η γνωμη της μειωψηφιας. Το να γινει ενα δημοψηφισμα για να φυγουν οι μεταναστες ή οχι δεν ειναι μονο ηθικα απαραδεκτο, ειναι αντιδημοκρατικο! Γιατι αν γινονταν τετοιου ειδος δημοψηφισματα μετα τους μεταναστες θα διωκονταν οι χρηστες ναρκωτικων, οι απεργοι, οι ομοφυλοφιλοι, οι αλλοθρησκοι και γενικα οσοι αποτελουσαν "προβλημα" ή εκφραζαν κατι το "διαφορετικο" και θα καταληγαμε σαν την χιτλερικη Γερμανια. Σε καποια θεματα το δημοψηφισμα παυει ωα εκφραζει την Δημοκρατια. Οσο για το μνημονιο συμφωνω με αυτα που ελεγε ο Παπανδρεου. Αν δεν λαμβανονταν αυτα τα μετρα σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες η χωρα θα ειχε χρεοκοπησει, δηλαδη οχι συνταξεις, οχι μισθοι, οχι επιδωματα, οχι τα παντα. Το λαθος της κυβερνησης ηταν που με αυτα τα μετρα πληττει τους ηδη επιβαρυμενους οικονομικα πληθυσμους. Σαφως τα μετρα ειναι αδικα, αλλα η ληψη τους ηταν αναγκαια...

Εγώ, και στα δύο.
Δυστυχως θα ησουν μεσα στο 5-10% που θα ψηφιζε υπερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο. Απλα σκεψου αυτο: δημοκρατια σημαινει να κυβερνα η πλειοψηφια, αλλα να ακουγεται και η γνωμη της μειωψηφιας. Το να γινει ενα δημοψηφισμα για να φυγουν οι μεταναστες ή οχι δεν ειναι μονο ηθικα απαραδεκτο, ειναι αντιδημοκρατικο! Γιατι αν γινονταν τετοιου ειδος δημοψηφισματα μετα τους μεταναστες θα διωκονταν οι χρηστες ναρκωτικων, οι απεργοι, οι ομοφυλοφιλοι, οι αλλοθρησκοι και γενικα οσοι αποτελουσαν "προβλημα" ή εκφραζαν κατι το "διαφορετικο" και θα καταληγαμε σαν την χιτλερικη Γερμανια. Σε καποια θεματα το δημοψηφισμα παυει ωα εκφραζει την Δημοκρατια. Οσο για το μνημονιο συμφωνω με αυτα που ελεγε ο Παπανδρεου. Αν δεν λαμβανονταν αυτα τα μετρα σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες η χωρα θα ειχε χρεοκοπησει, δηλαδη οχι συνταξεις, οχι μισθοι, οχι επιδωματα, οχι τα παντα. Το λαθος της κυβερνησης ηταν που με αυτα τα μετρα πληττει τους ηδη επιβαρυμενους οικονομικα πληθυσμους. Σαφως τα μετρα ειναι αδικα, αλλα η ληψη τους ηταν αναγκαια...


Όσο για τα δημοψηφίσματα περί ανάδειξης του ρατσισμού και κυνισμού της Ελλάδος , από τέτοιου είδους σκυλοκόμματα όπως το ΛΑΟΣ , κανένα σχόλιο.

Νίκο,γιατί δε διαβάζεις την συνέχεια των μηνυμάτων μου;;;; Θα σε κάνω νταντά χαχα ;)
Συμφωνώ μαζί σου.Απλώς εμένα με πείραξε ότι δε χρειάζεται να βάζει το δίλλημα μαζί με τις εκλογές...και αν δεν με στηρίξετε.. -> πρόωρες.Έτσι και αλλιώς ο λαός τον έκλεξε το προηγούμενο έτος με 10%+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Γιατι σημερα (χτες) που ρωτησα τον καθηγητη μας στο δικαιο, μου ειπε οτι με την πτωχευση/αναδιαρθρωση χρεους θα περνουσε μεν ενα μικρο διαστημα φτωχειας η χωρα, αλλα το χρεος θα μειωνοταν, ενω με το μνημονιο το 2013, οπου και ληγει, το χρεος θα εχει αυξηθει, καθως επισης και οτι η μονη λογικη με την οποια η κυβερνηση στηριξε το μνημονιο ηταν το να φανει αξιοπιστη στους υπολοιπους ευρωπαιους;;;... :confused:

Με λιγα λογια δηλαδη, αν τα καταλαβα καλα αυτα που μου ειπε, δεν ειναι το μνημονιο αυτο που θα εξασφαλισει τα εγγονια μας, αλλα η πτωχευση, επειδη στην πρωτη περιπτωση δανειζεσαι, και λογω τοκων ή κι εγω δεν ξερω τι, αυξανεται κι αλλο το χρεος αντι να μειωνεται, οποτε τρως αγγουρι κι εσυ και τα παιδια σου και τα εγγονια σου, ενω στην πτωχευση/αναδιαρθρωση του χρεους η απολυτη δυστυχια ( ; ) κρατα μονο ενα διαστημα, μετα απο το οποιο αντι να τρως αγγουρι ισως να τρως πικλα, την οποια αποφευγεις αν δεν κανεις τα ιδια λαθη με την προ-πτωχευσης περιοδο;;;... :hmm:

:confused::hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γιατι σημερα (χτες) που ρωτησα τον καθηγητη μας στο δικαιο, μου ειπε οτι με την πτωχευση/αναδιαρθρωση χρεους θα περνουσε μεν ενα μικρο διαστημα φτωχειας η χωρα, αλλα το χρεος θα μειωνοταν, ενω με το μνημονιο το 2013, οπου και ληγει, το χρεος θα εχει αυξηθει, καθως επισης και οτι η μονη λογικη με την οποια η κυβερνηση στηριξε το μνημονιο ηταν το να φανει αξιοπιστη στους υπολοιπους ευρωπαιους;;;... :confused:

Με λιγα λογια δηλαδη, αν τα καταλαβα καλα αυτα που μου ειπε, δεν ειναι το μνημονιο αυτο που θα εξασφαλισει τα εγγονια μας, αλλα η πτωχευση, επειδη στην πρωτη περιπτωση δανειζεσαι, και λογω τοκων ή κι εγω δεν ξερω τι, αυξανεται κι αλλο το χρεος αντι να μειωνεται, οποτε τρως αγγουρι κι εσυ και τα παιδια σου και τα εγγονια σου, ενω στην πτωχευση/αναδιαρθρωση του χρεους η απολυτη δυστυχια ( ; ) κρατα μονο ενα διαστημα, μετα απο το οποιο αντι να τρως αγγουρι ισως να τρως πικλα, την οποια αποφευγεις αν δεν κανεις τα ιδια λαθη με την προ-πτωχευσης περιοδο;;;... :hmm:

:confused::hmm::confused:

ουτε που να το σκεφτεσαι αυτο! το να πτωχευσει η χωρα ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει. κοβονται (τελειως) ολες οι συνταξεις, επιδοματα, κοιν. ασφαλισεις, εχουμε μαζικες απολυσεις, τα προΪοντα που παραγονταν δεν θα αγοραζονταν αρα κλεινουν επιχειρησεις αρα τα αγαθα θα γινουν τοσο δυσευρετα οσο ηταν στην κατοχη (περιττο να πω οτι η μαυρη αγορα θα κανει χρυσες δουλειες) και η κατασταση στη χωρα θα γινει οπως ηταν το 1929 την εποχη του μεγαλου Κραχ και του διαβοητου "Δυστυχως, επτωχευσαμεν". Αναφορικα σου δινω αυτα τα στοιχεια που ισχυσαν στις ΗΠΑ λιγο μετα το Κραχ:
___________________________________________
Οι επιπτώσεις του «Κραχ» στις ΗΠΑ σε αριθμούς:

  • 12.000.000 έμειναν άνεργοι.
  • 12.000 έχαναν τη δουλειά τους κάθε μέρα.
  • 20.000 επιχειρήσεις κήρυξαν πτώχευση.
  • 1616 τράπεζες πτώχευσαν.
  • 1 στους 20 γεωργούς ξεσπιτώθηκαν.
  • 23.000 αυτοκτονίες σημειώθηκαν σ' ένα χρόνο, αριθμός ρεκόρ.
______________________________________________________
Σημειωση: τα αποπανω εγιναν με την καταρευση του χρηματιστηριου, οχι με την επισημη πτωχευση της χωρας.
Οπως καταλαβαινεις ο καθηγητης σου μαλλον εχει αδικο (στην τελικη δικαιο διδασκει, δεν ειναι οικονομολογος...). Αργοτερα μπορει το ελλειμα να μειωθει (με πολιτικη εξαιρετικα αυστηρης λιτοτητας βεβαιως-βεβαιως), αλλα η κατασταση που θα επικρατησει θα ειναι κατοχικη. Και τοτε οχι ΔΝΤ και ΤροΪκα, ολοι θα πεσουν πανω μας να μας φανε... :/:

Συμφωνώ μαζί σου.Απλώς εμένα με πείραξε ότι δε χρειάζεται να βάζει το δίλλημα μαζί με τις εκλογές...και αν δεν με στηρίξετε.. -> πρόωρες.Έτσι και αλλιώς ο λαός τον έκλεξε το προηγούμενο έτος με 10%+.
Τοτε συμφωνουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Με κάλυψε ο Nick.Αμπελοφιλόσοφε,σκέψου πως με την πτώχευση,ό,τι λεφτά π.χ. είχαμε όλοι μας στην τράπεζα,τα χάνουμε in a second.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το μνημόνιο θα γίνει ένα καλό μάθημα για εκείνους που με μισθό της πείνας ζούσαν...σαν εφοπλιστές με εικονικό νεοπλουτισμό,...κτλ. ;) Δεν γίνεται ο μέσος Έλληνας χωρίς επάγγελμα της προκοπής (λόγω βολέματος σε μια θεσούλα του δημοσίου) να θέλει να έχει προσωπικά έξοδα με εκείνα που έχει ο ιδιοκτήτης της βιομηχανίας UniLever ή της ΒP Petrol...κτλ. Αυτό που ανέφερα είναι μια από τις πολύπλοκες αιτίες που οδήγησαν την Ελλάδα σε πτώχευση. Χάθηκε το μέτρο στην κατανάλωση με περιττές ανάγκες που μετασχηματίστηκαν σε απαραίτητες για την καθημερινή επιβίωση. Εν ολίγοις είναι αυτό που είπα και πιο πάνω. Χρειαζόμαστε αλλαγή νοοτροπιών και τρόπου σκέψης σε πολλά πράγματα. Οι αλλαγές λόγω της τροϊκανής πίεσης ίσως φανούν σε 2-3 γενιές από τώρα...Ότι δεν έγινε στην Ελλάδα εδώ και 200 χρόνια λόγω παθογενειών οικογενειοκρατίας,..κτλ ίσως γίνει από εδώ και πέρα. Τουλάχιστον να μπει ένα λίθος προόδου και ανάπτυξης για τα εγγόνια μας. Δεν φταίν οι Ευρωπαίοι για την οπισθοδρόμησή μας, για την εσωστρέφιά μας και την ανικανότητά μας να προσαρμοστούμε στις σύγχρονες εξελίξεις της οικονομίας και της τεχνολογίας. Και φυσικά τεχνολογία, δεν είναι το γεγονός ότι όλοι οι Έλληνες έχουν κινητό και facebook. Μιλάω για άλλου είδους τεχνολογία μέσω βιομηχανικών διαδικασιών,...κτλ. Κάποιοι συμπολίτες μας ή και εμείς οι ίδιοι "τραβάμε" ολόκληρη κοινωνία πίσω με τις συμπεριφορές μας και τις πολιτικές μας σε πολλά θέματα της καθημερινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ουτε που να το σκεφτεσαι αυτο! το να πτωχευσει η χωρα ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει. κοβονται (τελειως) ολες οι συνταξεις, επιδοματα, κοιν. ασφαλισεις, εχουμε μαζικες απολυσεις, τα προΪοντα που παραγονταν δεν θα αγοραζονταν αρα κλεινουν επιχειρησεις αρα τα αγαθα θα γινουν τοσο δυσευρετα οσο ηταν στην κατοχη (περιττο να πω οτι η μαυρη αγορα θα κανει χρυσες δουλειες) και η κατασταση στη χωρα θα γινει οπως ηταν το 1929 την εποχη του μεγαλου Κραχ και του διαβοητου "Δυστυχως, επτωχευσαμεν". Αναφορικα σου δινω αυτα τα στοιχεια που ισχυσαν στις ΗΠΑ λιγο μετα το Κραχ:
___________________________________________
Οι επιπτώσεις του «Κραχ» στις ΗΠΑ σε αριθμούς:

  • 12.000.000 έμειναν άνεργοι.
  • 12.000 έχαναν τη δουλειά τους κάθε μέρα.
  • 20.000 επιχειρήσεις κήρυξαν πτώχευση.
  • 1616 τράπεζες πτώχευσαν.
  • 1 στους 20 γεωργούς ξεσπιτώθηκαν.
  • 23.000 αυτοκτονίες σημειώθηκαν σ' ένα χρόνο, αριθμός ρεκόρ.
______________________________________________________
Σημειωση: τα αποπανω εγιναν με την καταρευση του χρηματιστηριου, οχι με την επισημη πτωχευση της χωρας.
Οπως καταλαβαινεις ο καθηγητης σου μαλλον εχει αδικο (στην τελικη δικαιο διδασκει, δεν ειναι οικονομολογος...). Αργοτερα μπορει το ελλειμα να μειωθει (με πολιτικη εξαιρετικα αυστηρης λιτοτητας βεβαιως-βεβαιως), αλλα η κατασταση που θα επικρατησει θα ειναι κατοχικη. Και τοτε οχι ΔΝΤ και ΤροΪκα, ολοι θα πεσουν πανω μας να μας φανε... :/:

Δεν ξερω... τη γνωμη μου πανω στο θεμα την εχω πει σε πιο παλιο μηνυμα, απο 'κει και περα ο,τι μου ειπε ο ανθρωπος το μετεφερα επειδη το θεωρησα ενδιαφερον.
Παντως ανεφερε την πολυ ασχημη κατασταση, δινοντας εμφαση κιολας, αλλα ειπε οτι αυτη δεν θα κρατησει για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα, ενω με το μνημονιο το χρεος θα αυξηθει. Ετσι οπως το ανεφερε δηλαδη ηταν σα να λεμε ή τρως 50 σφαλιαρες τωρα ή τρως απο μια σφαλιαρα την ημερα για τις επομενες 50 μερες. Τελος παντων, θα τον ξαναρωτησω καποια στιγμη που θα εχουμε πιο πολυ χρονο επειδη εκεινη τη στιγμη δεν το πολυανελυσε το θεμα. Θα του πω και αυτα που ανεφερες, να δω τι θα πει. :)
Παρεπιπτοντως, οικονομολογος εχει σπουδασει... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top