Σχολική Καλοκαιρινή Γιορτή

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Είμαι δασκάλα σε στ τάξη και πρέπει να ετοιμάσουμε σαν τάξη κάτι τον Ιούνιο για κλείσει όμορφα αυτή η σχολική χρονιά. Η αλήθεια είναι όμως πως μου στέρεψαν οι ιδέες για κάτι μικρό , ωραίο και εύκολο. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εκει στην Ροδο εχει ενα water fun park δεν εχει; στο Φαληρακι εαν δεν κανω λαθος, παρτους εκει το πρωι, αμολησε τους και κατσε εσυ με την ησυχια σου και πιες το καφεδακι σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρει κάτι που να τους μαθαίνει να σέβονται την διαφορετικότητα? Κάτι σαν σκετς αντιρατσιστικό? Η κάτι πιο λάιτ? Σεβασμό προς το περιβάλλον…? Γενικά τι δυνατότητες έχει η τάξη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλέ γιορτή λέει!

Εμ... κανά θεατρικό δεν παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμένα πάντως θα μου άρεσε το σκηνικό του "ζωγραφίζουμε το καλοκαίρι μας"

ΡΟΛΛΟ χαρτί όοοοολο μαζί, να ζωγραφίσουν πάνω του και να φτιάξουν τεράααστια πανό που θα κολλήσουν στους τοίχους στα παράθυρα στον πίνακα...

τα ποιήματα και τα τραγούδια δεν είναι μάλλον για την ΣΤ τάξη... (νομίζω :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπα, εμείς κάναμε θεατρικά κλπ μέχρι την τρίτη λυκείου!!
Πιο σατυρικά βέβαια... είναι απίστευτο, τι εφευρίσκει το παιδικό μυαλό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θα κάνουμε κάτι σαν γιορτή όλο το σχολέιο, οποτε πρέπει να παρουσιάσουμε και κάτι. Πάντως δεν εξασκώ το επάγγελμα στη Ρόδο αλλάστο Σχηματάρι. Σαν τάξη σκεφτήκαμε να ασχοληθούμε με το περιβάλλον. Χωρίστηκαν σε ομάδες πήρα κάθε ομάδά από δυο θέματα περίβάλλοντος και θα φτιάξουμε περιπτεράκια όπου ο καθένας θα πηγαίνει , θα παίρνει φυλλάδια, τεστακια κ.α. ¨Ομως δεν λέει να μην παίξουν και κάτι. Ένα χορευτικό ΄, ένα θεατρο κατι που να σχετίζεται με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κολαζ με τρελες φωτογραφιες με ολα τα παιδια...
ο καθενας θα παρει απο ενα στο σπιτι... με ενα τηλ. τους απο κατω απο την φωτο κ ο καθενας να γραψει λιγα λογια ... ετσι δεν θα ξεχαστουν ποτε το ειχαμε κανει κ εμεις το βλεπω μετα απο χρονια κ συγκηνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην τάξη της κόρης μου πέρυσι (τετάρτη) τα ίδια τα παιδιά έγραψαν και σκηνοθέτησαν ένα θεατρικό για την προστασία του περιβάλλοντος μετά από σχετικό μάθημα που είχαν (διάρκειας 6-7 μηνών) Προτείνω να ρωτήσεις τους ίδιους τους μαθητές σου αν έχουν καμιά ιδέα.
Τα παιδιά έχουν καθαρό μυαλό και πολλές φορές μας ξαφνιάζουν με την εφευρετικότητά τους.;)
Εάν δε, είναι μια ιδέα που τη σκέφτηκαν τα ίδια, θα συμμετέχουν πολύ πιο ενεργά στην υλοποιησή της! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
κολαζ με τρελες φωτογραφιες με ολα τα παιδια...
ο καθενας θα παρει απο ενα στο σπιτι... με ενα τηλ. τους απο κατω απο την φωτο κ ο καθενας να γραψει λιγα λογια ... ετσι δεν θα ξεχαστουν ποτε το ειχαμε κανει κ εμεις το βλεπω μετα απο χρονια κ συγκηνουμε
Καλό αν και σκεφτόμουν να τους δώσω ένα cd με φωτογραφίες από όλες τις εκδηλώσεις τους αλλά και από τις χαζομάρες που κάναμε.Ακούγεται καλύτερο.

Στην τάξη της κόρης μου πέρυσι (τετάρτη) τα ίδια τα παιδιά έγραψαν και σκηνοθέτησαν ένα θεατρικό για την προστασία του περιβάλλοντος μετά από σχετικό μάθημα που είχαν (διάρκειας 6-7 μηνών) Προτείνω να ρωτήσεις τους ίδιους τους μαθητές σου αν έχουν καμιά ιδέα.
Τα παιδιά έχουν καθαρό μυαλό και πολλές φορές μας ξαφνιάζουν με την εφευρετικότητά τους.;)
Εάν δε, είναι μια ιδέα που τη σκέφτηκαν τα ίδια, θα συμμετέχουν πολύ πιο ενεργά στην υλοποιησή της! ;)
Καλή η ιδέα σου isitiel , αν και εκέινο που τουε έιχα προτείνει εγώ τους φάνηκε πολύ παιδικό. Θα τους προτείνω όμως να σκεφτούν αυτά κάτι. Δύσκολο βέβαια μιας και έχει περάσει ο καιρός αλλά κάτι μπορεί να γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Καλό αν και σκεφτόμουν να τους δώσω ένα cd με φωτογραφίες από όλες τις εκδηλώσεις τους αλλά και από τις χαζομάρες που κάναμε.Ακούγεται καλύτερο.
ναι ποιο καλο σιγουρα... αλλα σκεψου οτι πριν 12-13 χρονια δεν ειχαμε ολοι pc στο σπιτι... ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... δυσκολο αυτο... ισως να τους αρεσε αν τους εβαζες σε ομαδες των 5-6 και διαλεγανε απο ενα τραγουδι η καθε ομαδα και το τραγουδαγανε κρατοντας ψευτικες κιθαρες (φτιαγμενες απο χαρτονι) κοπανοντας ψευτικα ντραμς κλπ. Το ειχαμε κανει στο Σουηδικο σχολειο οταν ειμασταν σε αυτην την ηλικια περιπου και μας αρεσε πολυ θυμαμε. Στο σχολειο παλι οταν βγαλαμε την εκτη ειχανε κανει μια μεγαλη γιορτη απο της κλασικες των σχολειων και ολη η εκτη μαζι ειπε ενα τραγουδι... Ειχανε στησει βεβαια και ενα πολυ καλο θεατρο το οπιο εγινε ξεχωριστα αλλα τωρα μαλλον ειναι αργα για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το περιβάλλον έχει γίνει καραμέλα. Υπάρχουν θέματα που δεν βομβαρδίζονται τα παιδιά τόσο έντονα απο πληροφορίες και απόπειρες ευαισθητοποίησης όσο γίνεται με το περιβάλλον, οπότε είναι πιο επιτακτική η ανάγκη να ευαισθητοποιηθούν ΚΑΙ πάνω σε αυτά. Διότι τι να το κάνουμε να σώσουμε το περιβάλλον και να ζούμε σε έναν κόσμο άθλιο;
Εγώ θα πρότεινα να κάνετε κάτι για το ρατσισμό. Και μην περιοριστείτε μόνο στο φυλετικό ρατσισμό όπως συνηθίζεται, αλλά γενικά στην αποδοχή του διαφορετικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
+1 @ Michelle! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Σωστό και αυτό αν και το έχουμε συζητήσει παρα πολλές φορές στην τάξη μια και έχω 3 αλλοδαπούς μαθητες (Αλβανία και ΠΑκισταν). Μάλιστα τα άγγιξε τόσο πολύ που έκαναν παρέα με παιδιά κι από άλλες τάξεις που ήταν αλλοδαπά και δεν είχαν παρέες. Είναι πάρα πολλά αυτά που απασχολούν την σημερινή μας κοινωνία που σιγουρα το περιβάλλον δείχνει συνήθισμένο και ακόμη δεν κάνουμε τίποτα στην πράξη για να το προστατεύσουμε. Διάλεξα αυτό το θέμα γιατί πρόσφατα βάλανε κάδους ανακύκλωσης στο χωριό και ήθελα να τους ευαισθητοποιήσω σε αυτό τον τομέα. Ηδη σαν τάξη κανουμε ανακύκλωση, αλλά θα εστιάσουμε στηις καθημερινές δραστηριότητες που μπορούμε να αλλάξουμε τόσο απλά και τόσο σημαντικά.

Χμμ... δυσκολο αυτο... ισως να τους αρεσε αν τους εβαζες σε ομαδες των 5-6 και διαλεγανε απο ενα τραγουδι η καθε ομαδα και το τραγουδαγανε κρατοντας ψευτικες κιθαρες (φτιαγμενες απο χαρτονι) κοπανοντας ψευτικα ντραμς κλπ. Το ειχαμε κανει στο Σουηδικο σχολειο οταν ειμασταν σε αυτην την ηλικια περιπου και μας αρεσε πολυ θυμαμε. Στο σχολειο παλι οταν βγαλαμε την εκτη ειχανε κανει μια μεγαλη γιορτη απο της κλασικες των σχολειων και ολη η εκτη μαζι ειπε ενα τραγουδι... Ειχανε στησει βεβαια και ενα πολυ καλο θεατρο το οπιο εγινε ξεχωριστα αλλα τωρα μαλλον ειναι αργα για αυτο.
Dark_krone σκέφτηκα κι εγω τραγούδι και μάλιστα ενα ωραίο και καινούριο "ποιος έχει λόγο στην αγάπη" ή κάτι πιο καλοκαιρινό " καλοκαιρινές διακοπές" αλλά δεν κολλάνε στο θέμα μας.Δεν ξέρω...κι οχρόνος κυλάει!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα Καλλιπάτειρα έχει φοβερά σκετς για τον ρατσισμό αν σε ενδιαφέρει.. Και τα αγγίζει με χιουμοριστικό τρόπο...

Τώρα θεατρικό δεν ξέρω αν προλαβαίνεις... Εμείς δουλέψαμε το "Ελίζα" όλο το χρόνο για να το παρουσιάσει η ΣΤ....

Επίσης σκυταλοδρομίες...όπου τα παιδιά στο τέλος θα αλλάζουν φαρδιά ρούχα για να φύγουν... έχει πολύ γέλιο...και πέσιμο :P

Αν είναι δύο έκτες μπορείς να κάνεις πρωτάθλημα στο μπάσκετ...


Χορευτικό παίζει... π.χ. είχα βάλει το Pump it στη γιορτή των Χριστουγέννων για τους καλικάντζαρους... το διασκέδασαν τόσο τα παιδιά όσο και οι μεγάλοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μου ήρθε τώρα το θέατρο 'Σεσουάρ για δολοφόνους'
Δεν το έχω δει αλλά μου έχουν πει περίπου τι γίνεται.

Θα επινοήσετε μία μικρή ιστορία με μία μικρή αρχή φτιαγμένη απο εσάς και θα υπάρχει και ένας τελικός στόχος, μπορεί να σχετίζεται με το περιβάλλον ή να είναι κάτι άσχετο. Τα παιδιά θα είναι στην σκηνή, θα περιγράψουν αρχικά το πως ξεκινάει η ιστορία και μετά θα κάνουν ερωτήσεις στο κοινό ώστε να βρεθεί η ιστορία στο τέλος, με την κατεύθυνση πάντα που θα της δίνει το κοινό.

Στο 'σεσουάρ για δολοφόνους', απο ότι μου έχουν πει, υπήρχε μία αρχή και βάσει των απαντήσεων του κοινού προσπαθούσαν οι ηθοποιοί να βρουν το δολοφόνο. Βέβαια είναι κάπως δύσκολο για τα παιδιά και έχετε λίγο χρόνο μπροστά σας.Ίσως βέβαια είναι πιο έυκολο απο την πλευρά οτι θα είναι πιο ελέυθερα τα παιδιά και θα βοηθούνται να κρατήσουν όλο αυτό και απο το κοινό που θα είναι γονείς.

Καλή τύχη και επιτυχία πάντως ό,τι κι αν κάνετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μου έδωσε η διευθύντρια ένα κλασικό θεατρικό αλλά εμείς μια και το θέμα μας είναι το περιβαλλον θα πάρουμε τραγούδια καθημερινά και θα τους αλλάξουμε τους στίχους ώστε να ανταποκρίνονται στο θέμα. Ηδη σήμερα τους έβαλα να βρούν διάφορα τραγούδια να τα φτιάξουμε αναλόγως και μπορώ να πώ ότι κάναμε όμορφα βηματάκια. Ακούστε

"Κάθε πρωι που κιναγα
να πάω στη δουλειά
ξέχναγα ανοιχτή την τηλεόραση.
Κάθε πρωί που κίναγα να πάω στη δουλειά
άφηνα ανοιχτό το θερμοσίφωνα

ΚΑι πληρώναμε,
αγάπη μου λεφτά πολλά λεφτάαα..
κι ύστερα μου'ρθε ιδέα να σβήνω λάμπες κι ηλεκτρικά
κι ύστερα μου'ρθε ιδέα πως να γλιτώσω πολλά λεφτά..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top