Δεν αντέχω άλλο!

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ειμαι 3η λυκείου.Θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω πολυτεχνικές.Δεν ξέρω αλλά αρχίζω να νιώθω ότι έχω κενά.Και έχω σοβαρά.Βλέπω τους άλλους να λένε ότι διαβαζουν,σκοτώνονται και άλλα τετοια.Εγώ όμως δεν είμαι στην τσιτα συνέχεια.Και λιγο το ότι δεν τα πιανω με την πρωτη στο μαθημα της φυσικής,λίγο το ότι ακούω να λένε ότι ειναι ΠΑΡΑ πολύ δυσκολα να περάσω πολυτεχνικές,λίγο το οτι ακούω τους άλλους να λένε ότι σκοτώνονται,λίγο το αγχος του δεν θα περάσω εκεί που θέλω εχω απογοητευτεί πραγματικά δεν ξέρω που να πάω να κρυφτώ.Εχω γινει ένα μαύρο χαλι ειδικά σήμερα που είχα φυσική και δεν καταλάβαινα τα περισσότερα...τι να κάνω δεν ξέρω :/: και το χειρότερο είναι ότι δεν θέλω να απογοητεύσω τους γονείς μου που μόνο φέτος δίνουν 7.000 ... δεν αντέχω άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Βασικά μην παρεκλίνεις απο το στόχο σου.Αν πραγματικά επιθυμείς τις πολυτεχνικές σχολές είναι στο χέρι σου να εισαχθείς σε μια από αυτές.Ακόμη υπάρχει καιρός για να καλύψεις τυχόν αδυναμίες σου.Οι περισσότεροι έχουμε περάσει απο τη φάση αυτη,αλλα δεν πρέπει να αφήσεις να σε πάρει από κάτω.
Συμβουλή μου,μην ακούς τι κάνουν οι άλλοι(ο καθένας κάνει το δικό του πρόγραμμα) και επιπλέον μίλησε με το φροντιστή σου για κάποια έξτρα μαθήματα φυσικής,που θα μπορέσουν να καλύψουν όσο είναι νωρίς τα κενά σου.Καλή επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια σου ακομη και οταν ολοι εχουν χασει την πιστη τους για σενα ,εσυ συνεχισε να πιστευεις στο εαυτο σου,αρκει να το θες εσυ πραγματικα!


και να περασεις σε καποια πολυτεχενικη το θεωρω εγκλημα ,αν το ολο θεμα γινεται επειδη ειναι υψηλοβαθμες,ειλικρινα μην μπεις καν στο κοπο αν ειναι για το γοητρο ,διοτι δεν προκειται να τις βγαλεις ποτε και να γραψεις 20000 μορια,αντιθετα εαν σε ενδιαφερει καποια απο αυτες σαν αντικειμενο τοτε συνεχισε την προσπαθεια σου.
και στην φυσικη ,δεν επιανα σχεδον τιποτα με την πρωτη ουτε εγω 19,1 εγραψα ομως και αυτο απο αριθμητικο λαθος ,οποτε μην κοιτας τους τυπους που λενε οτι σκιζονται και θα βγαλουν 19,αυτοι συνηθως ειναι που αποτυγχανουν,εσυ απλα συνεχιζε να προσπαθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ειμαι 3η λυκείου.Θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω πολυτεχνικές.Δεν ξέρω αλλά αρχίζω να νιώθω ότι έχω κενά.Και έχω σοβαρά.Βλέπω τους άλλους να λένε ότι διαβαζουν,σκοτώνονται και άλλα τετοια.Εγώ όμως δεν είμαι στην τσιτα συνέχεια.Και λιγο το ότι δεν τα πιανω με την πρωτη στο μαθημα της φυσικής,λίγο το ότι ακούω να λένε ότι ειναι ΠΑΡΑ πολύ δυσκολα να περάσω πολυτεχνικές,λίγο το οτι ακούω τους άλλους να λένε ότι σκοτώνονται,λίγο το αγχος του δεν θα περάσω εκεί που θέλω εχω απογοητευτεί πραγματικά δεν ξέρω που να πάω να κρυφτώ.Εχω γινει ένα μαύρο χαλι ειδικά σήμερα που είχα φυσική και δεν καταλάβαινα τα περισσότερα...τι να κάνω δεν ξέρω :/: και το χειρότερο είναι ότι δεν θέλω να απογοητεύσω τους γονείς μου που μόνο φέτος δίνουν 7.000 ... δεν αντέχω άλλο

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να σε πάρει από κάτω. Πρώτο και βασικότερο ψυχραιμία. Είναι πολύ νωρίς για να πανικοβάλλεσαι. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου. Σκέψου θετικά. Πείσε τον εαυτό σου ότι θα τα καταφέρεις και θα πετύχεις το στόχο σου. Η καλή ψυχολογία είναι το 50% της επιτυχίας και η μελέτη το άλλο 50% (δεν υπερβάλλω καθόλου στα ποσοστά). Μην ακούς κανένα. Οι περισσότεροι τα φουσκώνουν και βάζουν σάλτσες για να φανούν υπεράνθρωποι. Δες τι κενά έχεις στη φυσική και πες στο φροντιστή σου να κάνεις μερικά επιπλέον μαθήματα για να τα καλύψεις. Έχεις χρόνο αρκεί να τον αξιοποιήσεις.

Και κάτι ακόμα. Μη λες "δεν αντέχω άλλο". Αντέχεις αλλά δεν το ξέρεις. Οι αντοχές του ανθρώπου πραγματικά είναι απίστευτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
και καλη τυχη
παρε και κανα βιβλιο και λυσε ασκησεις
κι εμενα ετσι ειναι οι συμμαθητες μου
4 φροντιστηρια την εβδομαδα+ξενες γλωσσες
και ειναι ακομα νωρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα. Μη λες "δεν αντέχω άλλο". Αντέχεις αλλά δεν το ξέρεις. Οι αντοχές του ανθρώπου πραγματικά είναι απίστευτες.

αληθεια ειναι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ειμαι 3η λυκείου.Θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω πολυτεχνικές.Δεν ξέρω αλλά αρχίζω να νιώθω ότι έχω κενά.Και έχω σοβαρά.Βλέπω τους άλλους να λένε ότι διαβαζουν,σκοτώνονται και άλλα τετοια.Εγώ όμως δεν είμαι στην τσιτα συνέχεια.Και λιγο το ότι δεν τα πιανω με την πρωτη στο μαθημα της φυσικής,λίγο το ότι ακούω να λένε ότι ειναι ΠΑΡΑ πολύ δυσκολα να περάσω πολυτεχνικές,λίγο το οτι ακούω τους άλλους να λένε ότι σκοτώνονται,λίγο το αγχος του δεν θα περάσω εκεί που θέλω εχω απογοητευτεί πραγματικά δεν ξέρω που να πάω να κρυφτώ.Εχω γινει ένα μαύρο χαλι ειδικά σήμερα που είχα φυσική και δεν καταλάβαινα τα περισσότερα...τι να κάνω δεν ξέρω :/: και το χειρότερο είναι ότι δεν θέλω να απογοητεύσω τους γονείς μου που μόνο φέτος δίνουν 7.000 ... δεν αντέχω άλλο
Το άγχος το δικό σου είχα κι εγώ στις Πανελλήνιες κι έκανα "πατάτες"!!! Ειλικρινά, σου μιλάω από προσωπική πείρα, μην κάνεις το λάθος και αγχώνεσαι άδικα. Σιγά τα λάχανα! Αν πας και γράφεις αγχωμένος θα κάνεις λάθη τα οποία γνώριζες και θα δεις συμμαθητές σου με λιγότερο διάβασμα από σενα να πηγαίνουν καλύτερα, χάρις την ψυχραιμία τους.
Οπότε καταρχάς ΗΡΕΜΗΣΕ! Έχοντας αφήσει πίσω μου τον μικρό "Γολγοθά" των Πανελληνίων, το μόνο που έχω να πω είναι πολλή φασαρία για το τίποτα. Απλά επειδή εκείνη την ώρα είσαι στρεσαρισμένος σου φαίνονται όλα δύσκολα. Όταν θα κάτσεις να λύσεις μόνος σου τα θέματα των προηγούμενων ετών θα δεις ότι δεν είναι τίποτα δύσκολο (με λίγες εξαιρέσεις) απλώς κάποια σημεία θέλουν προσοχή.

Επίσης ΜΗΝ αγχώνεσαι αν δεν πιάνεις κάποιες έννοιες με την μία. Να ξέρεις πως ήδη βρίσκεσαι σε επίπεδο ανεβασμένο και κάποια πράγματα θέλουν το χρόνο τους για να εμπεδωθούν. Άσε που είστε ακόμα στην αρχή. Στο τέλος θα πετάς...
Μην ανησυχείς για τίποτα. Καλή τύχη στα όνειρά σου! ;):)
Μάκαρι να εφάρμοζα κι εγώ αυτά που σου γράφω...

Υ.Γ Όσο γι αυτούς που λένε ότι "ξεσκίζονται", άστους να λένε... Οι Πανελλήνιες είναι αγώνας αντοχής και το θέμα είναι ποιος θα αντέξει μέχρι το τέλος...;)Με πιάνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καταρχάς φιλαράκι,μην ακούς τον κάθε παρλαπίπα συμμαθητή σου ο οποίος "φουσκώνει" τα λόγια του για να νιώσει ο ίδιος "καλύτερα"...αυτό θα το βλέπεις και αργότερα που θα περάσεις σε μια σχολή και θα έχεις το κάθε χαμένο να σε ρωτά "πόσα μαθήματα χρωστάς" για να αισθανθεί ο ίδιος καλύτερα!
Γενικά κλείσε τ'αυτιά σου σε όλους (εκτός απ'τους καθηγητές φυσικά:D) και κυρίως στους γονείς σου,οι οποίοι πολύ πιθανό να σε προτρέψουν σε περιττά "extra" ιδιαίτερα,πράγμα που θα σε εξουθενώσει,τη στιγμή που ήδη πας σε κάποιο φροντιστήριο όπου μπορείς να λύσεις τις (όποιες) απορίες σου!Όπως επίσης πιθανό (ακούγοντας γονείς) να πάρεις λάθος συμβουλές ως προς το "ποιά σχολή" να επιλέξεις!Εδώ συμφωνώ απόλυτα με το Μιχάλη (που έγραψε πιο πάνω) κι αν θέλεις και να σου πω για τον κλάδο (τον οποίο τυχαίνει να κατέχω ιδιαίτερα) πιθανό να ακούσεις πράγματα που θα σε αποτρέψουν!

Επομένως ΗΡΕΜΙΑ πάνω απ'όλα,νέο παιδί είσαι (όπως κι εγώ,4 χρονάκια σε ρίχνω μόνον:P) χρόνο έχεις άφθονο (Χριστούγεννα έρχονται) και μη το βάζεις κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αυτα τα ''διαβαζω, ειμαι ο τελειος μαθητης και θα περασω στην πρωτη μου επιλογη'' τα ακουγα κι εγω στο σχολειο και ειδα τα αποτελεσματα! Σε πληροφορω οτι εχω ενα φιλο ο οποιος διαβαζε βια ενα 2ωρο καθε μερα - απλα εκανε εποικοδομητικο διαβασμα- πηγαινε και λιγο φροντιστηριο, και το αποτελεσμα: Πολιτικων Μηχανικων ΕΜΠ. Και οι αλλοι που ελεγαν οτι σκοτωνονται στο διαβασμα περασαν με το ζορι σε κατι σχολες του 11 και 12 και μετα ελεγαν τα γνωστα ''αγχωθηκα και τα ξεχασα ολα''. Οποτε μην αγχωνεσαι καθολου μα καθολου! Θα κανεις την προσπαθεια σου και οτι γινει! Δεν τελειωσε και ο κοσμος αν δεν γραψεις σε ολα 20! Ασε που προλαβαινεις ανετα να καλυψεις τα οποια κενα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Να συγκρίνεις τον εαυτό σου μόνο με τον εαυτό σου.
Προσπάθησε να βάζεις στόχους, μικρούς στην αρχή και ότι διαβάζεις προσπάθησε να το καταλάβεις σε βάθος, όχι επιφανειακά και ας σου πάρει και εβδομάδες στην αρχή. Ακόμα και τις θεωρητικά απλές έννοιες. Το ζήτημα είναι να ξεφύγεις από την κατάσταση του παθητικού-αναγκαστικού διαβάσματος. Αν τα καταφέρεις, κάθε ώρα διαβάσματος δε θα είναι δουλειά, θα είναι ικανοποίηση. Ξεκίνα, ξεχνώντας για μια στιγμή τις εξετάσεις, τα φροντιστήρια και βάλε στόχο την κατάκτηση της γνώσης. Οργάνωσε τους στόχους σου βάλε το δικό σου προσωπικό πρόγραμμα και ξέχνα το ρυθμό του φροντιστηρίου που τρέχει να βγάλει την ύλη. Κάνε ποιοτικό διάβασμα...
Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva.

Νεοφερμένος

Η eva. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
κι εγω πριν απο περιπου ενα μηνα τα ιδια ελεγα.δυσκολευομουν πολυ στα μαθηματικα κατευθυνσης αλλα μετα απο εξτρα ωρες μαθηματος με τον καθηγητη μου στο φροντηστηριο τα παω πολυ καλυτερα και εχω μπει σε μια σειρα! αν καθεσαι να στενοχωριεσαι και να σκεφτεσαι αρνητικα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπορεσεις να πετυχεις το στοχο σου! κανε λοιπον αυτο που σε συμβουλευουμε ολοι και θα δεις σε λιγο καιρο θα πετας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top