Δίλημμα με τη σχολή

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
[FONT=&quot]Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω… Από το λύκειο ήθελα μια σχολή σχετική με υπολογιστές.. Τελικά αποφάσισα να βάλω πρώτο στόχο την Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Έδωσα πανελλαδικές το 2009 και την έχασα για 32 μόρια και πέρασα στο φυσικό Θεσσαλονίκης. Γράφτηκα στην σχολή αλλά δεν πήγα να την παρακολουθήσω και την χρόνια που πέρασε ασχολούμουν με πράγματα που δεν είχαν σχέση με μαθήματα(βοηθούσα τον πατέρα μου και άλλα). Μέσα σε αυτόν τον χρόνο έβαλα στο μυαλό μου και άλλες σχόλες (αστυνομίας & στρατιωτικές ). Τελικά έκανα μηχανογραφικό με το 10% το 2010 και ξανά δήλωσα πρώτη την Ηλεκτρολόγων αφού αυτήν είχα σαν όνειρο και την έπιασα. Είμαι εδώ και ένα μηνά στην σχολή αλλά λόγο του ότι ένα χρόνο δεν ασχολούμουν με μαθήματα και η σχολή είναι από τις δυσκολότερες, δυσκολεύομαι να την παρακολουθήσω(και γενικά δεν έχω όρεξη για διάβασμα, έτσι συνήθισα ένα χρόνο). Έτσι μου επανήρθαν οι σκέψεις για Στρατιωτικές-Αστυνομικές σχόλες που θα έχουν και σίγουρη αποκατάσταση..[/FONT]
[FONT=&quot]Όπως βλέπω τα πράγματα και Ηλεκτρολόγος Μηχανικός να τελειώσω πάνω από 1500 ευρώ δεν θα περνώ.. Και σκέπτομαι.. Αξίζει τον κόπο να ξεσκιστώ στο διάβασμα 5 χρόνια(και βαλε), να κάνουν οι δικοί μου τόσα έξοδα να με σπουδάσουν για να περνώ 1500 ευρώ…??[/FONT]
[FONT=&quot]Η να ακολουθήσω της Στρατιωτικές-Αστυνομικές που έχουν και σίγουρη αποκατάσταση αλλά και δεν θα επιβαρύνω την οικογένεια τόσο…[/FONT]
[FONT=&quot]Το κακό είναι ότι με «σκοτώνουν» οι μεταθέσεις στον στρατό.. και για αστυνομία θα πρέπει να ξαναγράψω πανελλαδικές γιατί δεν είχα πάρει ΑΟΘ το 2009 οπότε δεν έχω δικαίωμα στο 5ο πεδίο με το 10%.. Εσείς τι λέτε…[/FONT]
[FONT=&quot]Δεν ξέρω τι να κάνω… Δεν έχω μιλήσει στους δικούς μου ακόμα… Βοηθήστε..[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φίλε μου. Οι σταρτιωτικές και αστυνομικές σχολές δεν είναι άρπα-κόλλα. Για να πας σε αυτές πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος και να έχεις χωνέψει ότι είσαι έτοιμος να βιώσεις πολύ σκληρές ψυχοσωματικές κατασκτάσεις. Αυτή η ιδέα σου ήρθε τώρα στο μυαλό, άρα δεν το θες πολύ. Απλά οι απόφοιτοι των σχολών αυτών έχουν άμεση αποκατάσταση και γι αυτό το σκέφτηκες. Λάθος κριτήριο. Αν παρατήσεις τώρα το τμήμα ΗΜΜΥ που είσαι με σχετική ευκολία θα έλεγα (αφού έχεις συμπληρώσει ούτε μήνα ακόμα) το πιο πιθανό είναι να παρατήσεις και την στρατιωτική ή αστυνομική σχολή αν φυσικά περάσεις καθώς εκεί θα ζοριστείς ακόμη περισσότερο. Δυστυχώς βλέπω ότι δεν θες να προσπαθήσεις. Και οι σχολές αυτές έχουν διάβασμα και μαθήματα, όχι βέβαια στο επίπεδο των ΗΜΜΥ, αλλά εκεί θα πρέπει να διαβάζεις κάτω από συνθήκες ψυχοσωματικής πίεσης. Αν σου αρέσει ο σταρτιωτικός ή αστυνομικός τρόπος ζωής και αν είσαι διατεθειμένος να αντέξεις πολύ σκληρές δοκιμασίες που ενδεχομένως να σε φέρουν στα όριά σου, τότε δήλωσέ τες. Πάντως δεν έχεις προσπαθήσει ακόμα στη σχολή σου για να δεις αν σε ικανοποιεί ή όχι. Δεν έχεις δώσει ούτε 1 φορά εξετάσεις ακόμα. Αυτό βέβαια που με ανησυχεί πιο πολύ σε σένα είναι ότι δεν έχεις όρεξη για διάβασμα. Καμία όμως σχολή δε βγαίνει χωρίς διάβασμα. Να ξέρεις ότι οι στρατιωτικές σχολές έχουν όριο ηλικίας για τους πρωτοετείς τα 21 έτη. Ίσως και οι αστυνομικές να έχουν το ίδιο-δεν το ξέρω. Προσωπικά νομίζω ότι δεν είσαι σίγουρος αν θες να σπουδάσεις και όχι τι να σπουδάσεις επειδή σκέφτεσαι μέσα σε 3 χρόνια να αλλάξεις 3 σχολές. Μήπως να το ξανασκεφτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση..
Δεν άλλαξα 3 σχόλες από την αρχή ήθελα ΗΜΜΥ την πρώτη δεν το έπιασα και το έπιασα την 2η. Απλά μέσα σε αυτόν το χρόνο ΙΣΩΣ συνηδυτοποιησα ότι μπορεί να μου αρέσουν και άλλα πράγματα πέραν τον υπολογιστών πχ Αστυνομία-Στρατός..
Το θέμα της αποκατάστασης ναι είναι μέρος του τρόπου σκέψης μου αλλά πιστεύω πως είναι αρκετά σοβαρό.. Έπειτα δεν είναι σίγουρο ότι θα βγάλω τη ΗΜΜΥ σε 5 χρόνια και επίσης πόσες θα είναι οι αποδοχές μου μετά..? θα είναι ανάλογες του κόπου μου στην σχολή, δεν νομίζω..
Θα μ πεις πόσο νομίζεις ότι θα παίρνεις στον στρατό-αστυνομία 5000?? ΟΧΙ αλλά αν μπω θα εξασφαλίσω ένα (μικρό για αρχή) εισόδημα και επίσης από σχόλες αξιωματικών έχω πιθανότητες εξέλιξης.. Έτσι σκέπτομαι εγώ φυσικά.. περιμένω και δικες σας απόψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
άντε άλλος ένας που θέλει στρατιωτικές για αποκατάσταση.Τι στο διάολο έχετε στο κεφάλι σας?για να τη σκέφτηκες τώρα σίγουρα δεν θες πραγματικά να πας.Αυτοί γίνονται,που δεν θέλουν πραγματικά να αλλάξουν κάτι και να αποκαταστήσουν τη φήμη που έχει στις μέρες μας η αστυνομία,αλλά να συνεχίσουν έτσι,μια που δεν τους νοιάζει τίποτα παρα μόνο λεφτά να έχουν.
Δηλαδή τι απολαβές περιμένεις τελειώνοντας μια σχολή?εσένα περίμεναν να δώσουν τα λεφτά? με κόπο θα τα αποκτήσεις.
Και δηλαδή τα 1500 τόσο λίγα είναι?δεν το κατάλαβα,δεν μπορεί να ζήσει κάποιος άνετα με αυτά?
σόρυ για το ύφος αλλά πραγματικά συγχύστηκα.
Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τον civilara
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
[FONT=&quot]Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω… Από το λύκειο ήθελα μια σχολή σχετική με υπολογιστές.. Τελικά αποφάσισα να βάλω πρώτο στόχο την Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Έδωσα πανελλαδικές το 2009 και την έχασα για 32 μόρια και πέρασα στο φυσικό Θεσσαλονίκης. Γράφτηκα στην σχολή αλλά δεν πήγα να την παρακολουθήσω και την χρόνια που πέρασε ασχολούμουν με πράγματα που δεν είχαν σχέση με μαθήματα(βοηθούσα τον πατέρα μου και άλλα). Μέσα σε αυτόν τον χρόνο έβαλα στο μυαλό μου και άλλες σχόλες (αστυνομίας & στρατιωτικές ). Τελικά έκανα μηχανογραφικό με το 10% το 2010 και ξανά δήλωσα πρώτη την Ηλεκτρολόγων αφού αυτήν είχα σαν όνειρο και την έπιασα. Είμαι εδώ και ένα μηνά στην σχολή αλλά λόγο του ότι ένα χρόνο δεν ασχολούμουν με μαθήματα και η σχολή είναι από τις δυσκολότερες, δυσκολεύομαι να την παρακολουθήσω(και γενικά δεν έχω όρεξη για διάβασμα, έτσι συνήθισα ένα χρόνο). Έτσι μου επανήρθαν οι σκέψεις για Στρατιωτικές-Αστυνομικές σχόλες που θα έχουν και σίγουρη αποκατάσταση..[/FONT]
[FONT=&quot]Όπως βλέπω τα πράγματα και Ηλεκτρολόγος Μηχανικός να τελειώσω πάνω από 1500 ευρώ δεν θα περνώ.. Και σκέπτομαι.. Αξίζει τον κόπο να ξεσκιστώ στο διάβασμα 5 χρόνια(και βαλε), να κάνουν οι δικοί μου τόσα έξοδα να με σπουδάσουν για να περνώ 1500 ευρώ…??[/FONT]
[FONT=&quot]Η να ακολουθήσω της Στρατιωτικές-Αστυνομικές που έχουν και σίγουρη αποκατάσταση αλλά και δεν θα επιβαρύνω την οικογένεια τόσο…[/FONT]
[FONT=&quot]Το κακό είναι ότι με «σκοτώνουν» οι μεταθέσεις στον στρατό.. και για αστυνομία θα πρέπει να ξαναγράψω πανελλαδικές γιατί δεν είχα πάρει ΑΟΘ το 2009 οπότε δεν έχω δικαίωμα στο 5ο πεδίο με το 10%.. Εσείς τι λέτε…[/FONT]
[FONT=&quot]Δεν ξέρω τι να κάνω… Δεν έχω μιλήσει στους δικούς μου ακόμα… Βοηθήστε..[/FONT]


αγαπητε πανο,εγω συμφωνω απολυτα με τις σκεψεις των παιδιων απο πανω.....για εμενα πρεπει να ακουσεις την καρδια σου αλλα και να ακολουθησεις την λογικη..οι σταρτιωτικες σχολες και οι αστυνομικες δεν ειναι τοσο ευκολες οσο ακουγονται ..ασε που η σχολη που εχεις περασει εχει ΠΟΛΥ μελλον μπροστα του..οι υπολογιστες ειναι το μελλον ..αν χρησιμοποιουμε τους υπολογιστες τοσο πολυ σημερα φανταζεσαι τι θα γινει σε 10 με 15 χρονια???θα μου πεις ...και τι?να σπουδασω αυτο για 1000 ευρω ενω μπορω να σπουδαζω και να πληρωνομαι....εγω σου λεω κατηγορηματικα οχι!!τα χρηματα δεν ειναι το παν.δεν λεω για να εχεις μια ''καλη '' ζωη με τα σημερινα δεδομενα πρεπει να εχεις και ενα αξιοσημειωτο εισοδημα ..αλλα μην το σκεφτεσαι ετσι..(!!)εισαι διαθετημενος να γινεις στρατιωτικος ή αστυνομικος(:xtipao::kill:) για τα επομενα 30 χρονια?????εισαι???????????????????????:/::/::/: ή ειναι κατι περιστασιακο?εγω λεω να συνεχισεις στην σχολη που φοιτεις αυτη τη στιγμη....:beer::happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σιγα τα λεφτα του 1000αρικου ειναι και οι αστυφυλακες,στρατιωτικοι κτλ.Ανελιξη μπορεις να εχεις απο παντου αν εισαι καλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ναι αλλα ειναι στανταρ.. και επισης δεν μπορω να ασχοληθω με υπολογιστες μεσα στην αστυνομια-στρατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
βρε πανο ,αλλοι θα παρακαλαγανε να εμπαιναν σε μια τοσο καλη σχολη σαν την δικη σου!!!ο,τι σε βαραινει για το μελλον πετα το και στην φοιτητικη ζωη αφησου!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φίλε VirusX2. Σου το λέω εγώ που κλείνω όπου να 'ναι ένα χρόνο στο στρατό και είμαι αξιωματικός. Αν πας ΣΣΕ ή ΣΜΥ χωρίς να είσαι πορωμένος, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο ακόμα και αν τη βγάλεις την σχολή. Ρώτα στρατιωτικούς να σου πούνε τη γνώμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εσυ ηθελες απο την αρχη? Μετα την σχολη που πηγες? Εχεισ πολλεσ μεταθεσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Κι όμως οφείλουμε να αναγνωρίσουμε οτι είναι σημαντικό να ξέρεις οτι σε περιμένει σίγουρη δουλειά μετά τις σπουδές σου και σταθερός μισθός.Απλα αυτές οι σχολές είναι πολύ ιδιαίτερες και πρέπει να τόχεις που λέμε.Δεν είναι λίγοι που τις εγκαταλείπουν γιατί δεν αντέχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εσυ ηθελες απο την αρχη? Μετα την σχολη που πηγες? Εχεισ πολλεσ μεταθεσεις?

Εγώ Πάνο, είμαι έφεδρος αξιωματικός. Περαστικός που λέμε. Τη θητεία μου κάνω. Όμως στις μονάδες οι έφεδροι και οι μόνιμοι αξιωματικοί κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα (του ίδιου βαθμού φυσικά). Γι αυτό ξέρω πως είναι η ζωή ενός αξιωματικού στη μονάδα. Ξέρω την ευθύνη, ξέρω τα στραβά και τα ανάποδα, τα καλά και τα κακά. Για 3 μήνες είχα χρεωθεί την αποθήκη οπλισμού του τάγματος. Εκεί να δεις ευθύνη. Αμα γίνει η στραβή και χαθεί κάποιο όπλο, ο υπεύθυνος της αποθήκης τη γ****ε. Για να είμαι ακριβής είμαι Έφεδρος Ανθυπολοχαγός Μηχανικού απόφοιτος της Σχολής Μηχανικού στο Λουτράκι. Η διαταγή για τους μόνιμους αξιωματικούς λέει πως παίρνουν μετάθεση κάθε 3 χρόνια τουλάχιστον (μπορεί και 4 και 5 κλπ.). Αλλά δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που παίρνουν σε 2 ή ακόμη και σε 1. Πααίζουν τα βύσματα εδώ. Οι αξιωματικοί έχουν πρόβλημα και με την οικογένειά τους καθώς κάθε 3-5 χρόνια πρέπει να αλλάζουν τόπο διαμονής και αυτό έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στα παιδιά τους (αν έχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
για την αστυνομια ξερει κανεις τι παιζει με τις μεταθεσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top