Σοβαρό πρόβλημα με σπιτονοικοκύρη

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γεια σας παιδια......εχω σοβαρο προβλημα με τον σπιτονοικοκιρη μου....εχω κανει συμβολαιο 2ετες για ενα σπιτι το οποιο ειναι ακριβο κ αδυνατω να το πληρωσω....κ φευγω στους 9 μηνες....πηρα τηλ τον σπιτονοικοκυρη μου,κ δεν ειναι διατεθημενος να με αφησει να φυγω απο κει..κ αναγκαστηκα εβαλα δικηγορο...πειτε μου τι πρεπει να κανω????? σας παρακαλω πολυ!!!!!!!!!!!!!!! ειμαι σε απελπιστικη κατασταση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά έχει δίκιο ο σπιτονοικοκύρης, υπέγραψες διετές συμβόλαιο και είσαι υποχρεωμένη να το τηρήσεις, εκτός και αν έχετε κοινή συναίνεση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον παρακαλέσεις, ο δικηγόρος ελάχιστα μπορεί να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ναι ομως αδυνατω να τον πληρωσω...κ φευγω απο εκεινη την πολη κ ερχομαι στο σπιτι μου....πως θα γινει δηλαδη?? θα με εχει φυλακισμενη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Έχει απόλυτο δίκιο ο Μιχάλης, το μόνο που είναι εφικτό είναι να λυθεί το συμβόλαιο με κοινή συναίνεση δικιά σου και του σπιτονοικοκύρη. Αλλά την παρούσα χρονική στιγμή δεν νομίζω να είναι διατεθειμένος να το κάνει, γιατί είναι δύσκολο να βρει άλλον ενοικιαστή. Επομένως, σας βλέπω να οδηγείστε στα δικαστήρια, όπου το δίκιο θα είναι με το μέρος του σπιτονοικοκύρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
τι λετε βρε παιδια?? κ εγω τι θα κανω που πρεπει να φυγω.....εχω σοβαρα οικονομικα προβληματα...αλλοι ιδιοκτητες περνουν την εγγυηση που τους εχει δοθει μαζι με το πρωτο νοικι κ ληγει το θεμα........αυτος δεν σπαει το συμβολαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Προφανως και εχει δικιο ο σπιτονοικοκυρης. Νομικα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα, δεν πα' να βαλεις και εισαγγελεα, οχι δικηγορο.

Μπορεις ομως να βρεις εσυ καινουργιο ενοικιαστη, ωστε να καμψεις την αδιαλλαξια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ναι κ εγω τι θα κανω??? θα μπω φυλακη????? φευγω για προσωπικο μου σοβαρο λογο κ οικονομικο λογο.........πως εχει δικιο με τι λεφτα θα το πληρωσω τι ειναι αυτα που λετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Μην τον πληρωνεις θα εκνεβριστει και θα αναγκαστει να σπασει το συμβολαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δυστυχώς , αυτό έπρεπε να το σκεφτείς όταν υπέγραφες το συμβόλαιο :/
Το συμβόλαιο είναι δέσμευση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καταλαβαινω απολυτα την ταραχη σου, ειδικα οταν λες οτι συντρεχει σοβαρος λογος. Ομως, απο την στιγμη που εχεις υπογραψει, δεσμευεσαι απο το συμβολαιο και πρεπει να πραττεις οπως λεει αυτο. Τον ιδιοκτητη δεν τον ενδιαφερει πως θα πληρωσεις, αλλα να πληρωσεις. Δηλαδη αν εμεις οι 2 υπογραφαμε ενα συμβολαιο και εγω δεν το τηρουσα, ποιος θα ειχε αδικο; Κατι ξερει ο σοφος λαος μας οταν λεει οτι πρεπει να προσεχουμε που βαζουμε την υπογραφη μας. Μην γινεσαι λοιπον παραλογη, και αναγνωρισε το δικιο του.

Μια ακομη ερωτηση εχω να σου κανω ομως, ισως τον τσακωσεις απο εκει:

Σου δινει αποδειξη για το ενοικιο; Οταν υπογραφεται ενα ενοικιαστηριο συμβολαιο, πρεπει να υπογραφουν τρια αντιτυπα. Ενα για τον ιδιοκτητη, ενα για σενα και ενα για την εφορια. Αν δεν υπαρχει το τριτο αντιτυπο για την εφορια, δηλαδη αν το σπιτι το νοικιαζεις μαυρο, ισως μπορεις να τον απειλησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
οχι ολα ειναι νομιμα....αλλα δεν εχουμε λεφτα καταλαβενετε...δεν ξερω τι να κανω...ειμαστε σε απλεπιστικη κατασταση...κ δεν σπαει το συμβολαιο...τι να κανουμε...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του πας κάποιον άλλο ενοικιαστή ώστε να συμφωνήσει κι αυτός.αλλιώς πρότεινε του ένα ποσό για να σπάσεις το συμβόλαιο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
κ αν δεν δεχθει??? παιδια ας επερνε μονο την εγγυηση που του ειχα δωσει...δεν ειναι δυνατον αυτο τωρα?? ειναι παραλογια...πραγματικα λιγη ανθρωπια δεν εχει??? δεν μπορω να καταλαβω... τι πραγματα ειναι αυτα?? πρεπει δηλαδη να μπω φυλακη για να ικανοποιηθει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κοίτα αν πάτε στα δικαστήρια θα χάσετε πολύ περισσότερα λεφτά και οι δύο στους δικηγόρους και στους δικαστές.άσε που με τον ρυθμό που εκδικάζουν τα ελληνικά δικαστήρια σας βλέπω να τραβιέστε στις δικαστικές αίθουσες για κανά δυο χρόνια.να του το τονίσεις αυτο....μπορεί να το ξανασκεφτεί.προφανώς είχες την ατυχία να πέσεις σε μη ευαίσθητο σπιτονοικοκύρη που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να κερδίσει όσα λεφτά μπορεί χωρίς να υπολογίζει τα προβλήματα του άλλου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αυτο βλεπω κ εγω.....κ δεν ξερω τι να κανω??? δεν μπορω να βρω τα λεφτα....κ κατα 99% εχω παρει κ μεταγραφη...για λογουσ υγειας δικους μου κ οικονομικους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ναι κ εγω τι θα κανω??? θα μπω φυλακη????? φευγω για προσωπικο μου σοβαρο λογο κ οικονομικο λογο.........πως εχει δικιο με τι λεφτα θα το πληρωσω τι ειναι αυτα που λετε????

Nα βρεις ένοικο για ένα σπίτι δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά. Η περίοδος που οι φοιτητές ψάχνουν σπίτι έχει περάσει συνεπώς αν φύγεις από τώρα ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος θα χάσει τα ενοίκια μέχρι να ξανανοικιάσει το σπίτι. Το φταίξιμο είναι αποκλειστικά δικό σου γιατί έπρεπε να διαβάσεις προσεκτικά το συμβόλαιο πριν το υπογράψεις. Επίσης απο την στιγμή που αποφάσισες να φύγεις έπρεπε να ειδοποιήσεις λίγους μήνες πριν την πρόθεση σου ώστε να βρεθεί ο επόμενος ενοικιαστής (έτσι ίσως ο σπιτονοικοκύρη ίσως έκανε υποχώρηση).


Τέλος διάβασε το συμβόλαιο σου προσεκτικά (και τα ψιλά γράμματα) ίσως έχει κάποιους όρους που μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις. Δες το συμβόλαιο σου αν αναγράφει τίποτα για την περίπτωση που το σπάσεις. Η συμβουλή από έναν συμβολαιογράφο θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Χωρίς να θέλω να καθισηχάσω η ελληνική νομοθεσία σε προστατεύει αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρος γιατι δεν ειμαι δικηγόρος από ότι ξέρω τα συμβόλαια δεν είναι δεσμευτικά ως προς τον ενοικιαστή συνεπώς είσαι εντάξει (περισσότερο είναι για να μη σε πετάξει ο σπιτονοικοκύρης σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
δεν ξερω τι να πω πλεον....αληθεια...εχω προβληματα σοβαρα...υγειας κ οικονομικα κ δεν καταλαβενει....δεν το αντεχω αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δεν ξερω τι να πω πλεον....αληθεια...εχω προβληματα σοβαρα...υγειας κ οικονομικα κ δεν καταλαβενει....δεν το αντεχω αυτο....
Μην αγχώνεσαι (από ότι ξέρω η νομοθεσία σε καλύπτει απλώς δε θέλω να δεσμεύομαι για πράγματα που δεν ειμαι σίγουρος). Κατά πάσα πιθανότητα θα την βγάλεις καθαρά.
πάρε τηλέφωνο
Πανελλήνιος Σύλλογος Προστασίας Ενοικιαστών Κατοικιών
210-5231848, 210-5229720, 210-5246982


Σε περίπτωση που σου πούνε εκεί πως είσαι καλυμένη ενημέρωσε τον σπιτονοικοκύρη σου πως θα πας δικαστικά και θα απαιτήσεις και την εγγύηση πίσω...

αν θέλεις ενημέρωσε μας για την συνέχεια:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
η μόνη λύση είναι τότε να του προτείνεις ένα ποσό για να σπάσετε το συμβόλαιο.αν δεν έχεις αυτά τα χρήματα δανείσου απο κάποιον φίλο.εγώ πάντως αυτό θα έκανα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά διαπιστώνουμε σε τι απάνθρωπη και φιλοχρήματη κοινωνία ζούμε που η αγάπη και η αλληλεγγύη είναι άγνωστες λέξεις. Στο διάολο αυτό το ηλίθιο κράτος και οι νόμοι των ηλιθίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top