Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δηλαδη συγκρινεις εναν ο οποιος μπηκε ιχθυοκαλλιεργιες με εναν που σπουδαζει ιατρικη;

Ναι, συγκρίνεται. Μία "επιστήμη" βγάζει ο ένας, μία "επιστήμη" βγάζει και ο άλλος. Τόσο απλά και ισοπεδωτικά! Αν η απορία-διαπίστωση έχει προεκτάσεις και στις "βάσεις", αυτό έχει να κάνει με τις προτιμήσεις των υποψηφίων, οι οποίες έχουν προεκτάσεις (για τη μάζα) με τις ευκαιρίες στην αγορά εργασίας, οι οποίες (για Ελλάδα κυρίως) έχουν να κάνουν με τη δυναμική Επιμελητηρίων-Αγορά εργασίας.

Πλέον (στο σήμερα), με τον υπεροκορεσμό πτυχίων και πακέτο προσόντων για την αγορά εργασίας, οι διαφορές στην "αξία πτυχίων" έχουν μειωθεί ακόμα περισσότερο.

Και επειδή κάποιος εδώ ρώτησε περί "κατακτηρίων" (σύστημα που θα σας αφορά ΑΦΟΥ πάρετε πτυχίο): επί της διαδικασίας αξιολόγησης βάσει του βαθμού πτυχίου, το 7.01 του πτυχίου Ιχθυοκαλλιεργειών Μουδανιών κερδίζει το 7.00 του πτυχίου Ιατρικής από τη NASA. Τόσο απλά και τόσο ισοπεδωτικά... Και αυτό δεν είναι από το μυαλό μου, αλλά Νόμος της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παιδια ειμαι πρωτο ετος στις πολιτικες επιστημες και θελω να αλλαξω σχολη το 2011 με το 10% να παω στην κινηματογραφικη σχολη! ποτε ξεκιναω να κανω τα χαρτια μου κλπ? ειχα διαβασει σε περσινη συζητηση οτι καποιες σχολες οπως οι στρατιωτικες πρεπει να ετοιμαστεις απο φεβρουαριο ενω αλλες απο ιουλιο! μπορειτε να με βοηθησετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
το διαβασα αρα πρεπει να δηλωσω απο φεβρουαριο να ειμαι υποψηφιος για το 10% και μετα μηχανογραφικο μαρτιο με ιουλιο. Το καταλαβα σωστα?
το θεμα ειναι οτι λεει μονο για ακαδημιες και για στρατιωτικες σχολες! την σχολη που θελω να παω κινηματογραφικη σχολη σε ποια κατηγορια ανηκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα μόνο αν ενδιαφέρεσαι για εκείνες τις σχολές με το 10% συμπληρώνεις την αίτηση το Φεβρουάριο.
Δε θέλω όμωςε να σε πάρω στο λαιμό μου. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
μπορω να δωσω αθληματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ο καθενας μπαινει εκει που αξιζει.(καλα αυτο ειναι σχετικο βασικα...) Δηλαδη συγκρινεις εναν ο οποιος μπηκε ιχθυοκαλλιεργιες με εναν που σπουδαζει ιατρικη ;
Εξαλλου το που θα περασει ο καθενας εχει να κανει με τις δικες μας προτιμησεις. Δηλαδη , οι βασεις εξαρτωνται απο εμας. Εκτος αν μιλας για την καταργηση βασης του 10. Αυτο ειναι αλλη ιστορια. Αλλα εσενα τι σε απασχολει ; Δεν υπαρχει καποια αξιολογη σχολη που να μπαινουν ατομα με κατω απο τη βαση (χωρις καμια παρεξηγηση αυτο ειναι δικια μου αποψη). Οσο για το τι κανει η Διαμαντοπουλου με τα παιδια της δεν μας απασχολει , σαφως αφου εχει λεφτα θα φροντισει να πανε τα παιδια της στα πιο "φημησμενα" πανεπηστημια. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και τα ελληνικα πανεπηστημια δεν αξιζουν τιποτα. Μαλιστα , δεν φταιει μονο το κρατος αλλα και εμεις, οταν βλεπεις τις σχολες γεματο παραταξεις και μαλ#@ες.
Φιλικα.

φιλε και ομως αμα δεις τις βασεις με το 10% υπαρχουν αξιολογες σχολες με πολυ χαμηλα μορια ακομα και στην θεωρητικη!οσο για τις παραταξεις κανεις δεν επιβαλει σε κανεναν να γραφτει καπου.μπορεις να τους εκμεταλευτεις σε οτι θες και να μην γραφτεις πουθενα..εγω θα κανω το μηχανογραφικο μου και οτι προκυψει μετα μακαρι να περασω σε καποια καλη σχολη αμα ισχυουν σαν τις περσινες βασεις τοτε εχω πιστευω ελπιδες..εσεις τι νομιζετε? αμα ειχα δηλωσει φετος θα ειχα περασει αλλα που να το ξερω..τι θα πρεπει να κανω για να δηλωσω υποψηφιος και ποτε πρεπει να το κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παιδια με το 10% μπορω να δωσω αθληματα και να ειμαι υποψηφιος σ γυμναστικη ακαδημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
φιλε και ομως αμα δεις τις βασεις με το 10% υπαρχουν αξιολογες σχολες με πολυ χαμηλα μορια ακομα και στην θεωρητικη!οσο για τις παραταξεις κανεις δεν επιβαλει σε κανεναν να γραφτει καπου.μπορεις να τους εκμεταλευτεις σε οτι θες και να μην γραφτεις πουθενα..εγω θα κανω το μηχανογραφικο μου και οτι προκυψει μετα μακαρι να περασω σε καποια καλη σχολη αμα ισχυουν σαν τις περσινες βασεις τοτε εχω πιστευω ελπιδες..εσεις τι νομιζετε? αμα ειχα δηλωσει φετος θα ειχα περασει αλλα που να το ξερω..τι θα πρεπει να κανω για να δηλωσω υποψηφιος και ποτε πρεπει να το κανω?
Δεν καταλαβαινω ποιο ακριβως ειναι το προβλημα...αμα δεν δηλωνουν πολλα ατομα με το 10% λογικο δεν ειναι οι βασεις να ειναι χαμηλες ; :worry: Δεν το εκανε το ΥΠΕΠΘ επειτηδες για να παιρναει ακομα και αυτος που δεν εγραψε καλα , εχει να κανει με το ποσοι θα δηλωσουν με το 10% , τοσο απλο και τοσο ξεκαθαρο. Οσο για τις παραταξεις , προτιμας δηλαδη να βλεπεις παντου αφισες και κομματοσκυλα που ενω εχουνε παει σε ενα πανεπηστημιο νομιζουν οτι ειναι πολιτικοι; 'Η οταν ερχονται και διακοπτουν την διαλεξη για να σου πουν την καθε μαλ!@@ια τους. Συγγνωμη , εγω δεν θελω να τους ακουσω. Εγω ειμαι εκει για να σπουδασω οχι για να πολιτικοποιηθω. Αφηστε αυτο εξω απο το πανεπηστημιο , οποιος θελει ας ανοιξει εναν δικο του συλλογο ή δεν ξερω τι και ας ασχοληθει. Δηλαδη αυτο το πραγμα πρωτη φορα το βλεπω , να μπλεκεται η εκπαιδευση με την πολιτικη. Τουλαχιστον οχι σε τετοιο βαθμο. Οσο για το πως να δηλωσεις με το 10% δεν χρειαζεται να κανεις σχεδον τιποτα , απλα θα πας να δηλωσεις κανονικα το μηχανογραφικο. Εκτος αν οι σχολες που θελεις εχουν αθληματα (π.χ Στρατιωτικες) τοτε πρεπει να κανεις μια δηλωση κατα τον Φεβρουαριο για να ξαναδωσεις αθληματα και μετα πας να κανεις και το μηχανογραφικο. Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
για ποιο προβλημα αναφερεσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
για ποιο προβλημα αναφερεσε?
φιλε και ομως αμα δεις τις βασεις με το 10% υπαρχουν αξιολογες σχολες με πολυ χαμηλα μορια ακομα και στην θεωρητικη!
Σ'αυτο , εκτος αν δεν εννοουσες οτι σε ενοχλει αυτο που συμβαινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
αμα μαθει κανεις ποτε και πως θα γινει με το 10% ας κανει ενα ποστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
αμα μαθει κανεις ποτε και πως θα γινει με το 10% ας κανει ενα ποστ!
Δεν θα κανουμε μονο ποστ αλλα και παρτυ :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
φιλε και ομως αμα δεις τις βασεις με το 10% υπαρχουν αξιολογες σχολες με πολυ χαμηλα μορια ακομα και στην θεωρητικη!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Redman για αυτο που λες.Εχεις μεγαλο δικαιο γιατι οντως υπαρχουν πολυ αξιολογες σχολες στην θεωρητικη(που ειχα επιλεξει κι εγω)που μακαρι να διατηρηθουν στα ιδια επιπεδα με τα περσυνα.Αλλα ακομη και να μην περασουμε ολοι στις πολυ γνωστες σχολες που η πλειοψηφια επιθυμει να εισαχθει σε καποια απο αυτες δεν χαλασε κι ο κοσμος.Υπαρχουν κι αλλες σχολες που μπορει να μην εχουνε την αιγλη των αλλων πασιγνωνστων σχολων(πχ ιατρικη,νομικη κτλ)τις οποιες ομως αρκετοι εχουν μεσα στις πρωτες τους επιλογες.Και στο κατω κατω δεν γεννηθηκανε ολοι και ουτε θελουνε ολοι να περασουνε Ιατρικη,Νομικη ή Παιδαγωγικα.Και δεν παιζει κανενα ρολο τελικα(για μενα παντα)με ποσα μορια περασε καποιος σε μια σχολη αν αυτο που σπουδαζει τελικα ειναι αυτο που ηθελε και αυτο που του αρεσει.Και ας εχει αυτη η σχολη και 7.000 μορια και εσυ εχεις βγαλεις 15000.Το θεμα ειναι να σου αρεσει αυτο που σπουδαζεις και να το κανεις με ευχαριστηση.Να πηγαινεις στη σχολη σου και να ξερεις οτι αυτο που κανεις θες να το συνεχισεις και σε ολη την υπολοιπη ζωη σου.Μπορει βεβαια στην διαρκεια της ζωης σου να κανεις ενα τελειως διαφορετικο επαγγελμα απο αυτο που σπουδασες και πηρες πτυχιο(κατι που συμβαινει πολυ συχνα τη σημερινη εποχη αλλα Αυτο ομως ειναι ενα αλλο θεμα.Και σας ρωταω τι να το κανεις δηλαδη να εχεις περασει σε μια σχολη με 18000 μορια και αυτο που σπουδαζεις να μην σου αρεσει και να το κανεις αγγαρεια και καταναγκαστικα μονο και μονο επειδη δεν εκανες αυτο που ηθελες εσυ αλλα αυτο που ηθελαν αλλοι για εσενα(οπως γονεις,συγγενεις και αλλες επιρροες).Η μονο και μονο επειδη εβγαλες παραπανω μορια και πιανεις μια πιο υψηλη σχολη,η οποια ομως δεν ειναι αυτο που θελεις εσυ.Συνεπως,εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι ολες οι σχολες υπαρχουν για καποιο λογο.Γιατι ολοι οι ανθρωποι δεν ειμαστε ιδιοι.Υπαρχει αυτος που θελει να σπουδασει Ιχθυοκαλλιεργεις και αυτος που θελει να σπουδασει Νομικη.Τελειως διαφορετικο το καθενα.Δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ τους.Επιστημη η μια επιστημη και η αλλη.Απλα ο ενας επιλεγει τη πρωτη και ο αλλος τη δευτερη σκεπτομενος του τι θελει να κανει.Λοιπον ως τελικη διαπιστωση αυτο που εχω να πω ειναι:Ο καθενας πρεπει να κανει αυτο που θελει ο ιδιος,οτι και αν ειναι αυτο και να επιλεγει τη σχολη του με βαση τη δικη του προτιμηση και κριση και οχι με βαση τα ποσα μορια εχει βγαλει,το τιτλο της σχολης,που εχει περασει ο φιλος του και το τι θελει η οικογενεια μας να γινουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bus

Νεοφερμένος

Ο Bus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, διάβασα ότι δικαίωμα για το 2011 με το 10% θα έχουν μόνο όσοι αποφοίτησαν το 2009-2010. Εγώ είμαι απόφοιτος του 2008 αλλά έχω δώσει ξανά πανελλήνιες τώρα το 2010. Μπορεί κάποιος να μου πει αν θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για το 2011 με το 10%??? Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, διάβασα ότι δικαίωμα για το 2011 με το 10% θα έχουν μόνο όσοι αποφοίτησαν το 2009-2010. Εγώ είμαι απόφοιτος του 2008 αλλά έχω δώσει ξανά πανελλήνιες τώρα το 2010. Μπορεί κάποιος να μου πει αν θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για το 2011 με το 10%??? Ευχαριστώ...
ναι,βεβαια, γιατι να μην μπορεις? εχουμε πει και σε προηγουμενεσ σελιδες οτι εκτος απο ορισμενες σχολες οπως πχ στρατιωτικες, τεφαα κτλ οπου πρεπει να κανεις δηλωση το φεβρουαριο η οποτε τελος παντων κανουν και οι υποψηφιοι με το 90%, πηγαινεις κατευθειαν μαζι με οσους εχουν δωσει πανελλαδικες το 2011 στο μερος που καταθετονται ολα τα μηχανογραφικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Δεν θα κανουμε μονο ποστ αλλα και παρτυ :D:P
ναι, εμεις θα το διοργανωσουμε, ψησου :P:P:P:P κ αμα περασουμε εκει να δεις παρτυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια εχει βγει καποια ανακοινωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Από Ικάρων μηχανικός μπορώ να κάνω 10% για Ικάρων ιπτάμενος ή θεωρείται ότι γράφομαι ξανά στην ίδια σχολή και δεν γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top