Πώς να βελτιώσω τα Speaking skills

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγώ δεν έχω τέτοιες φίλες :P
δεν ειναι αναγκη να εχεις φιλες...ενοω να βρεις καποιον που να ξερει αγγλικα και να μιλας μαζι του για εξασκιση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα μου πειτε τροπους να βελτιωσω το Speaking μου!!!!:worry:


παίρνε τηλέφωνα στο skype τυχαίους ανθρώπους και λέγε τους "χελόου άι γουοντ του μπετερ μάι σπικινγκ" :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν ειναι αναγκη να εχεις φιλες...ενοω να βρεις καποιον που να ξερει αγγλικα και να μιλας μαζι του για εξασκιση :P

σου έστειλα πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
για εξάσκηση αγγλικής γλώσσας και εξοικείωση με αυτήν καλό είναι το ραδιοφωνικό πρόγραμμα του BBC
ακούω πολλές φορές την ημέρα BBC ενώ κάνω άλλες δραστηριότητες, έτσι ώστε να εξοικειωθώ με το απρόσωπο listening...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εγώ ηχογραφούσα τον εαυτό μου να μιλαει και εντοπίζα αδυναμίες. Και πολύ ραδιόφωνο και αγγλικές ταινίες φυσικά.:) Δεν είναι και τοσο φοβερο το speaking. Ιδέες να υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
πιστευω το να διβαζεις ξενα βιβλια , βοηθανε κατα πολυ να βελτιωσεις τις επιδωσεις σου στην αγγλικη γλωσσα και ετσι ,με αυτον τον τροπο δεν τα ξεχνας κιολας...;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γεια σας παιδια

Για να βελτιωσω τo προφορικο κομματι θα ηθελα να βαλω τις βασεις στο λεξιλογιο αρχικα, ωστε να μου ερχονται καποιες λεξεις στο μυαλο αυτοματα. Εχει κανεις καμοια ιδεα για ενα online λεξιλογιο με λεξεις καθημερινης χρησεως ; οχι εξιδεικευμενες τεσπα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Έχω θέμα στο Speaking. Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω θέμα με το ίδιο το Speaking;αντιθέτως, τρελαίνομαι να μιλάω. Το πρόβλημά μου είναι η *** προφορά. Ενώ σε όλες τις υπόλοιπες γλώσσες πιάνω την προφορά πολύ γρήγορα, στα Αγγλικά δε μου βγαίνει με τίποτα (και το μισώ που το λέω αυτό). Όλοι μου λένε "δες αμερικάνικες σειρές/ταινίες, άκου αγγλικά τραγούδια κλπ". Αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια, αλλά η προφορά μου δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο. Υπό άλλες συνθήκες δε θα με ένοιαζε καθόλου, στο κάτω-κάτω δεν έχω δει κανέναν να έχει άψογη αγγλική προφορά χωρίς να είναι native; το θέμα είναι ότι στα πτυχία με χαντακώνει. Παραλίγο να κοπώ στο Speaking του FCE καθαρά λόγω προφοράς, ενώ σε όλα τα άλλα παρτ τα πήγα άψογα. Μου τη δίνει απίστευτα που δεν διορθώνεται με τίποτα!!! Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Ναι, να χαλαρώσεις. Η προφορά έχει σημασία μόνο στα Γαλλικά κι αυτό γιατί η λάθος προφορά είναι και λάθος λέξη! (π.χ., cacher vs casser). Τα Αγγλική είναι η βασική καθημερινή μου γλώσσα πλέον: δεν μιλάω ούτε σαν την Βασίλισσα Ελισάβετ ούτε σαν αγρότης στο Τέξας που μαζεύει τις γελάδες του στο μαντρί. Κι όμως η δουλειά μου γίνεται.

Αν πάλι είναι ζήτημα προσωπικού εγωισμού... αρχικά περαστικά, είναι δύσκολο να 'σαι ξεροκέφαλος :P being myself too. Διάλεξε ποιο στυλ σ' αρέσει (Αμερικάνικο-Βρετανικό) και εξασκήσου ιδανικά με Αμερικάνους ή Βρετανούς. Θα έχεις social networking accounts: use them.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ναι, να χαλαρώσεις.

Δε μπορώ να χαλαρώσω!!

Τα Αγγλική είναι η βασική καθημερινή μου γλώσσα πλέον: δεν μιλάω ούτε σαν την Βασίλισσα Ελισάβετ ούτε σαν αγρότης στο Τέξας που μαζεύει τις γελάδες του στο μαντρί. Κι όμως η δουλειά μου γίνεται.

Το θέμα είναι ότι στα πτυχία αξιολογείται πολύ η προφορά :angry:

Αν πάλι είναι ζήτημα προσωπικού εγωισμού... αρχικά περαστικά, είναι δύσκολο να 'σαι ξεροκέφαλος :P

Εγώ ξεροκέφαλη;; Ποτέ! :pfff:

Διάλεξε ποιο στυλ σ' αρέσει (Αμερικάνικο-Βρετανικό) και εξασκήσου ιδανικά με Αμερικάνους ή Βρετανούς. Θα έχεις social networking accounts: use them.

Να βρω άτομα δε θα είναι τόσο δύσκολο, δε ξέρω όμως πώς θα μιλάμε προφορικά. Θα προσπαθήσω όμως να κάνω εξάσκηση μόνη μου; τι στο καλό, τόσα βίντεο υπάρχουν στο youtube! :D Θα τα καταφέρω, είμαι σίγουρη!! Thank you George! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Βρες τραγούδια του στυλ σου απ' το youtube, κατέβασέ τα στο κινητό, άκου τα 3-4 φορές την μέρα και τραγούδα και συ μαζί τους στίχους. Ντάξει δεν είναι τεστ καλλιφωνίας, δεν χρειάζεται να φτάνεις τα πολύ ψηλά ή τα πολύ μπάσα, μην τα λες καν τραγουδιστά αν είναι αυτό το θέμα, αλλά τι στο καλό, εξάσκηση θα κάνεις δεν γίνεται!

Επίσης θες αμερικάνικη ή βρετανική προφορά; Νομίζω ειδικά η βρετανική, αν συνηθίσεις να την ακούς, μετά από λίγο την οικειοποιείσαι αθέλητα. Είχα διαβάσει κάπου ένα άρθρο που έλεγε ότι όταν βρίσκεσαι σε μια χώρα με συγκεκριμένη-ιδιάζουσα προφορά (π.χ. Αγγλία για τα αγγλικά ή Λατινική Αμερική για τα ισπανικά), μετά από λίγο καιρό η προφορά σου είναι της χώρας, ακόμα και αν είχες άλλη πιο πριν. Δεν λέω να πας να ζήσεις στην Αμερική ή στην Αγγλία, αλλά ίσως η καθημερινή τριβή σε βοηθήσει τελικά. Απλά μην πετάγεσαι από τα british στα american english και μετά στα σκοτσέζικα και τα ιρλανδικά. :P

Και γω "χωριάτικα" τα μιλάω, προφορά μηδέν, αλλά οκ δεν μασάω τις λέξεις ή φτιάχνω δική μου διάλεκτο τύπου New Mexico ξέρω γω :P Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα πτυχία και τα προφορικά. Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα. Για ποια πιστοποιητικά μιλάς; Μήπως το θέμα τους ήταν ότι δεν είχες καθαρό λόγο και σε συνδυασμό με την έλλειψη προφοράς δυσκόλευε την συνομιλία και την κατανόηση;

Η προφορά έχει σημασία μόνο στα Γαλλικά κι αυτό γιατί η λάθος προφορά είναι και λάθος λέξη! (π.χ., cacher vs casser).

Χα! Δοκίμασε Αραβικά και μετά ξαναμιλάμε για την σημασία της προφοράς στα Γαλλικά... :P
Μου 'χουν γυρίσει η γλώσσα και το λάρυγγας τα μέσα έξω και τα πάνω κάτω μ αυτή την γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μου τη δίνει απίστευτα που δεν διορθώνεται με τίποτα!!! Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Τι έχεις κάνει για να προσπαθήσεις να τη διορθώσεις; Το να ακούς ξένες ταινίες και τραγούδια δεν ξέρω πώς βοηθά την προφορά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δοκιμασε το εξης:

Καθε μερα, μπες στο new york times ή στο the guardian, διαλεξε μια θεματολογια της αρεσκειας σου και διαβασε ενα αρθρο φωναχτα, για 5 λεπτα. Ουτε παραπανω, ουτε λιγοτερο.

Μαλιστα, αν θες, ηχογραφησε την ομιλια σου και δωστην σε καποιον καθηγητη, ωστε να σου πει που υπαρχει προβλημα.

Α, και τα podcasts βοηθανε αρκετα. Ειναι σαν ραδιοφωνικες εκπομπες, με συγκεκριμενη θεματολογια, και ανανεωνονται πολυ συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχω θέμα στο Speaking. Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω θέμα με το ίδιο το Speaking;αντιθέτως, τρελαίνομαι να μιλάω. Το πρόβλημά μου είναι η *** προφορά. Ενώ σε όλες τις υπόλοιπες γλώσσες πιάνω την προφορά πολύ γρήγορα, στα Αγγλικά δε μου βγαίνει με τίποτα (και το μισώ που το λέω αυτό). Όλοι μου λένε "δες αμερικάνικες σειρές/ταινίες, άκου αγγλικά τραγούδια κλπ". Αυτά τα κάνω εδώ και χρόνια, αλλά η προφορά μου δεν έχει αλλάξει στο ελάχιστο. Υπό άλλες συνθήκες δε θα με ένοιαζε καθόλου, στο κάτω-κάτω δεν έχω δει κανέναν να έχει άψογη αγγλική προφορά χωρίς να είναι native; το θέμα είναι ότι στα πτυχία με χαντακώνει. Παραλίγο να κοπώ στο Speaking του FCE καθαρά λόγω προφοράς, ενώ σε όλα τα άλλα παρτ τα πήγα άψογα. Μου τη δίνει απίστευτα που δεν διορθώνεται με τίποτα!!! Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Το προβλημα αυτό στο εχουν επισημανει και καθηγητές σου; Ρωταω γιατί μου φαίνεται λίγο απίθανο να κιδύνεψες να κοπεις μόνο λόγο προφοράς. Μηπως εχεις και εκφραστικα προβληματα; π.χ Μιλάς αγγλικά αλλά το συντακτικο σου ειναι στα ελληνικα; Ή δεν χρησιμοποιείς λέξεις πέρα απο το πολύ στανταρ λεξιλογιο; Μηπως "κολλας";
Ένας τρόπος που θεωρώ εγώ οτι βοηθάει πολύ, αντί για σειρές και τραγούδια να παρακολουθείς ξένους youtuber. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν είναι πιο αυθόρμητη και άμεση, οπότε μπαίνεις ας πούμε στο πνεύμα της καθημερινης συνομιλίας ευκολότερα. Επίσης κάτσε μπροστά στον καθρέφτη και άρχισε να κάνεις συνομιλίες με τον εαυτό σου, περιεγραψε πως πέρασες τη μέρα σου, τι εκανες στο σχολείο, τα συναισθήματά σου, κάτι σαν vlogging. Αν μπορείς να τα γράφεις και σε βίντεο για να τα βλεπεις αργότερα ισως σε βοηθήσει πολύ περισσότερο γιατί θα ακους τα λάθη σου. Δυστηχώς ο μόνος τρόπος να βελτιώσεις θεαματικά και τα speaking skills σου (εκφραση και λεξιλογιο) και την προφορά σου ειναι με καθημερινη συνομιλία με αγγλους/αμερικάνους κλπ.
Η προφορα ως προφορά σπάνια είναι μεγάλο θέμα... όλοι έχουν! Μενω 4 χρόνια Βρετανια και η προφορά μου δεν κρύβεται με τίποτα! Δύσκολα θα αποκτήσεις την τέλεια βρετανική ή αμερικανικη προφορά, και σίγουρα όχι μέσα από ταινίες, βίντεο και λιγα κουτσοαγγλικά το καλοκαίρι στους τουρίστες. Αυτό το ξέρουν και οι εξεταστές και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις! Κανένας δε θα σε κόψει στο Lower αν πεις "πάρεντς" αντί για "πέρεντς" (parents). Χαλάρωσε, εξασκήσου και προσπάθησε να βρεις πιο πραγματικά είναι το προβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Βρες τραγούδια του στυλ σου απ' το youtube, κατέβασέ τα στο κινητό, άκου τα 3-4 φορές την μέρα και τραγούδα και συ μαζί τους στίχους. Ντάξει δεν είναι τεστ καλλιφωνίας, δεν χρειάζεται να φτάνεις τα πολύ ψηλά ή τα πολύ μπάσα, μην τα λες καν τραγουδιστά αν είναι αυτό το θέμα, αλλά τι στο καλό, εξάσκηση θα κάνεις δεν γίνεται!

Το κάνω ήδη, αλλά πάντα το γυρνάω στη χαρακτηριστική ελληνική προφορά μου :mad: Αλλά συνεχίζω :P

Επίσης θες αμερικάνικη ή βρετανική προφορά; Νομίζω ειδικά η βρετανική, αν συνηθίσεις να την ακούς, μετά από λίγο την οικειοποιείσαι αθέλητα. Είχα διαβάσει κάπου ένα άρθρο που έλεγε ότι όταν βρίσκεσαι σε μια χώρα με συγκεκριμένη-ιδιάζουσα προφορά (π.χ. Αγγλία για τα αγγλικά ή Λατινική Αμερική για τα ισπανικά), μετά από λίγο καιρό η προφορά σου είναι της χώρας, ακόμα και αν είχες άλλη πιο πριν. Δεν λέω να πας να ζήσεις στην Αμερική ή στην Αγγλία, αλλά ίσως η καθημερινή τριβή σε βοηθήσει τελικά. Απλά μην πετάγεσαι από τα british στα american english και μετά στα σκοτσέζικα και τα ιρλανδικά. :P

Εδώ νομίζω πως φταίει το youtube :hmm: Γενικώς από τότε που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ πολύ, έχω σταματήσει να ξεχωρίζω τις προφορές! Είναι τόσοι πολλοί οι Βρετανοί και τόσοι πολλοί οι Αμερικάνοι youtubers, που οι προφορές τους αρχίζουν να σου φαίνονται ίδιες! Εντάξει, αν με ρωτήσουν "τι προφορά έχει ο τάδε πχ" και τον ακούσω θα απαντήσω σωστά, αλλά όταν τον ξανακούσω δε θα μου κάνει "μπαμ" η προφορά του! :eek: Πάντως η σκωτσέζικη προφορά είναι η πιο ωραία με διαφορά :D

Και γω "χωριάτικα" τα μιλάω, προφορά μηδέν, αλλά οκ δεν μασάω τις λέξεις ή φτιάχνω δική μου διάλεκτο τύπου New Mexico ξέρω γω :P Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα πτυχία και τα προφορικά. Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα. Για ποια πιστοποιητικά μιλάς; Μήπως το θέμα τους ήταν ότι δεν είχες καθαρό λόγο και σε συνδυασμό με την έλλειψη προφοράς δυσκόλευε την συνομιλία και την κατανόηση;

Για το Cambridge μιλάω! Όχι, μιλάω πολύ ξεκάθαρα (και δυνατά,αυτό είναι άλλο θέμα)!! :ermm:


Τι έχεις κάνει για να προσπαθήσεις να τη διορθώσεις; Το να ακούς ξένες ταινίες και τραγούδια δεν ξέρω πώς βοηθά την προφορά... :hmm:

Προσπαθώ (είτε στο φροντιστήριο είτε εκτός) ό,τι αγγλικό διαβάζω, να το διαβάζω με προφορά. Πολλές φορές διαβάζω πράγματα στα Αγγλικά μόνο και μόνο για να εξασκηθώ στην προφορά, αλλά οι λέξεις τους μπορούν να μοιάζουν τόοοοοοοοοσο πολύ και να προφέρονται τόοοοοοοσο διαφορετικά!!! Επιπλέον έχουν τόσες πολλές προφορές ανάλογα με την περιοχή, δεν ξέρω πως τις ξεχωρίζουν οι ίδιοι!!!! :mad:

Δοκιμασε το εξης:

Καθε μερα, μπες στο new york times ή στο the guardian, διαλεξε μια θεματολογια της αρεσκειας σου και διαβασε ενα αρθρο φωναχτα, για 5 λεπτα. Ουτε παραπανω, ουτε λιγοτερο.

Δεν είναι από τα σάιτ στα οποία θα έμπαινα γενικά :P , αλλά έχουν όντως καλό λεξιλόγιο...

Μαλιστα, αν θες, ηχογραφησε την ομιλια σου και δωστην σε καποιον καθηγητη, ωστε να σου πει που υπαρχει προβλημα.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται, έτσι κι αλλιώς με διορθώνουν όταν μιλάω, δε νομίζω να αλλάξει κάτι!

Α, και τα podcasts βοηθανε αρκετα. Ειναι σαν ραδιοφωνικες εκπομπες, με συγκεκριμενη θεματολογια, και ανανεωνονται πολυ συχνα.

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον! Τα podcasts βρίσκονται στο ίντερνετ, ε; Θα το ψάξω!! :D

Thank you everybody!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Απλά μην προσπαθείς πολύ έντονα να προσποιηθείς την προφορά, νομίζω θα είναι χειρότερο από το να μην έχεις καθόλου προφορά... Όσο σου βγαίνει, όπως είπαν δεν θα σε κόψει κανείς για αυτό. Είχα μια καθηγήτρια στο γυμνάσιο στο σχολείο που μιλούσε με εντελώς ελληνική προφορά τα αγγλικά.Και όμως,και πτυχία είχε,και καθηγήτρια έγινε :hehe: (εκτός και αν μας κορόιδευε :P )
Γενικά για το speaking πάντως, εμείς στο φροντιστήριο παλιά διαβάζαμε λέξεις από το Companion. Μαθαίναμε απ'εξω και τους ορισμούς στα αγγλικά,και τα παραδείγματα που είχε από κάτω και όταν ρωτούσε η καθηγήτρια τα λέγαμε.Νομίζω ότι αυτό βοήθησε πολύ στο να λυθεί η γλώσσα και στο να μάθουμε να σχηματίζουμε έστω και στοιχειώδεις προτάσεις, και μου έχουν πει και καθηγητές (όχι από το ίδιο φροντ) ότι όντως βοηθάει. Στα ιταλικά για παράδειγμα μου πήρε περισσότερο χρόνο να λυθεί η γλώσσα. Σίγουρα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, αγγλικά έκανα για χρόνια, αλλά νομίζω ότι και η αποστήθιση βοήθησε πολύ.
Όσο για την προφορά, εκτός από την εξασκηση με φίλους,καθηγητές, κτλ νομίζω ότι τα τραγούδια βοηθάνε πααααρα πολύ. Εγώ έμαθα και λεξιλόγιο μέσα από τα τραγούδια και νομίζω ότι απέκτησα καλύτερη προφορά. Μάλιστα στις αρχές στα ιταλικά μου έβγαινε πάρα πολύ η αγγλική προφορά,ενώ τα ιταλικά δεν έχουν καμιά σχέση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Προσπαθώ (είτε στο φροντιστήριο είτε εκτός) ό,τι αγγλικό διαβάζω, να το διαβάζω με προφορά. Πολλές φορές διαβάζω πράγματα στα Αγγλικά μόνο και μόνο για να εξασκηθώ στην προφορά, αλλά οι λέξεις τους μπορούν να μοιάζουν τόοοοοοοοοσο πολύ και να προφέρονται τόοοοοοοσο διαφορετικά!!! Επιπλέον έχουν τόσες πολλές προφορές ανάλογα με την περιοχή, δεν ξέρω πως τις ξεχωρίζουν οι ίδιοι!!!!

Όσον αφορά το bold για να λύσεις αυτό το πρόβλημα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τη φωνητική μεταγραφή των λέξεων, δηλαδή αυτά τα σύμβολα που υπάρχουν στα λεξικά (ή τα Companion) ανάμεσα σε δύο καθέτους. Σε πολλά ηλεκτρονικά λεξικά δίνεται η δυνατότητα να ακούς την εκάστοτε λέξη (μερικές φορές και από διαφορετικές προφορές), αλλά το παν είναι να καταλάβεις ποιοι είναι οι διαφορετικοί ήχοι που υπάρχουν στη γλώσσα, για να μπορείς να τους αναπαράγεις.

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε κρίνουν βάσει προφοράς. Ως υποψήφια του Cambridge δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο Speaking κι η προφορά μου δεν είχε καμία σχέση με τη βρετανική, καθώς είχα Καναδό καθηγητή. Δηλαδή αν τονίζεις εκεί που πρέπει κι αν intonation είναι σωστό, δεν καταλαβαίνω γιατί να χάνεις από την προφορά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το προβλημα αυτό στο εχουν επισημανει και καθηγητές σου;

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο έχω βαρεθεί να ακούω τις φράσεις "είσαι πολύ καλή σε όλα,αν προσπαθούσες λίιγο περισσότερο στην προφορά;" ή "μια χαρά είσαι, η προφορά είναι το μόνο θέμα"!! :mad:

Μηπως εχεις και εκφραστικα προβληματα; π.χ Μιλάς αγγλικά αλλά το συντακτικο σου ειναι στα ελληνικα; Ή δεν χρησιμοποιείς λέξεις πέρα απο το πολύ στανταρ λεξιλογιο; Μηπως "κολλας";

Το σίγουρο είναι πως δεν κολλάω. Αν είχα -σοβαρά- εκφραστικά προβλήματα, νομίζω πως η καθηγήτρια θα με διόρθωνε (πάντα διορθώνει)! Για το λεξιλόγιο μόνο θετικά πράγματα μου λέει! Στην προφορά με διορθώνει επίσης αρκετά συχνά, άλλα εκτός του ότι μπορεί να με διορθώνει μόνο σε συγκεκριμένο αριθμό λέξεων κάθε φορά, δε μου βγαίνουν ποτέ καλά (ή κουτσά-στραβά θα βγουν ή τελείως χάλια) και εκνευρίζομαι.

Ένας τρόπος που θεωρώ εγώ οτι βοηθάει πολύ, αντί για σειρές και τραγούδια να παρακολουθείς ξένους youtuber. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν είναι πιο αυθόρμητη και άμεση, οπότε μπαίνεις ας πούμε στο πνεύμα της καθημερινης συνομιλίας ευκολότερα. Επίσης κάτσε μπροστά στον καθρέφτη και άρχισε να κάνεις συνομιλίες με τον εαυτό σου, περιεγραψε πως πέρασες τη μέρα σου, τι εκανες στο σχολείο, τα συναισθήματά σου, κάτι σαν vlogging. Αν μπορείς να τα γράφεις και σε βίντεο για να τα βλεπεις αργότερα ισως σε βοηθήσει πολύ περισσότερο γιατί θα ακους τα λάθη σου.

Τα vlog είναι καλή ιδέα!! Όσο για το youtube, μάλλον τελικά τα έκανε χειρότερα από αυτή την άποψη :P

Η προφορα ως προφορά σπάνια είναι μεγάλο θέμα... όλοι έχουν! Μενω 4 χρόνια Βρετανια και η προφορά μου δεν κρύβεται με τίποτα! Δύσκολα θα αποκτήσεις την τέλεια βρετανική ή αμερικανικη προφορά, και σίγουρα όχι μέσα από ταινίες, βίντεο και λιγα κουτσοαγγλικά το καλοκαίρι στους τουρίστες. Αυτό το ξέρουν και οι εξεταστές και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις! Κανένας δε θα σε κόψει στο Lower αν πεις "πάρεντς" αντί για "πέρεντς" (parents).

Αυτό είναι καλό, αλλά τώρα έχω πεισμώσει!! :ermm: :mad:

Χαλάρωσε, εξασκήσου και προσπάθησε να βρεις πιο πραγματικά είναι το προβλημά σου.

Δε μπορώ να χαλαρώσω!! Το πρόβλημά μου είναι η προφορά, γι'αυτό είμαι σίγουρη!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Γενικά για το speaking πάντως, εμείς στο φροντιστήριο παλιά διαβάζαμε λέξεις από το Companion. Μαθαίναμε απ'εξω και τους ορισμούς στα αγγλικά,και τα παραδείγματα που είχε από κάτω και όταν ρωτούσε η καθηγήτρια τα λέγαμε.Νομίζω ότι αυτό βοήθησε πολύ στο να λυθεί η γλώσσα και στο να μάθουμε να σχηματίζουμε έστω και στοιχειώδεις προτάσεις, και μου έχουν πει και καθηγητές (όχι από το ίδιο φροντ) ότι όντως βοηθάει. Στα ιταλικά για παράδειγμα μου πήρε περισσότερο χρόνο να λυθεί η γλώσσα. Σίγουρα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, αγγλικά έκανα για χρόνια, αλλά νομίζω ότι και η αποστήθιση βοήθησε πολύ.

Κάνουμε πολύ Speaking στην τάξη (όχι μόνο για εξετάσεις, περισσότερο απλά για να συζητάμε), αλλά εκεί όλα μου βγαίνουν αυθόρμητα, και δε μου βγαίνει να πολυπροσέχω την προφορά :P
Μα το ακριβώς αντίθετο με τα ιταλικά :P Σε οποιαδήποτε γλώσσα έχω προσπαθήσει να μιλήσω, μου βγαίνει εύκολα (από άποψη προφοράς τουλάχιστον)! Αυτά τα αγγλικά όμως!! :mad:

Όσον αφορά το bold για να λύσεις αυτό το πρόβλημα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τη φωνητική μεταγραφή των λέξεων, δηλαδή αυτά τα σύμβολα που υπάρχουν στα λεξικά (ή τα Companion) ανάμεσα σε δύο καθέτους. Σε πολλά ηλεκτρονικά λεξικά δίνεται η δυνατότητα να ακούς την εκάστοτε λέξη (μερικές φορές και από διαφορετικές προφορές), αλλά το παν είναι να καταλάβεις ποιοι είναι οι διαφορετικοί ήχοι που υπάρχουν στη γλώσσα, για να μπορείς να τους αναπαράγεις.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! :hmm: Όντως θα είναι χρήσιμο για όλους αυτούς τους παράξενους ήχους που έχουν τ'αγγλικά!!

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε κρίνουν βάσει προφοράς. Ως υποψήφια του Cambridge δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο Speaking κι η προφορά μου δεν είχε καμία σχέση με τη βρετανική, καθώς είχα Καναδό καθηγητή. Δηλαδή αν τονίζεις εκεί που πρέπει κι αν intonation είναι σωστό, δεν καταλαβαίνω γιατί να χάνεις από την προφορά. :/:

Κι εμένα η καθηγήτριά μου Αυστραλή είναι (αυτό δε βοηθάει και πολύ) ! :P Απ'ότι έχω καταλάβει, το Cambridge είναι γενικότερα αυστηρότερο (μεταξύ άλλων και στις προφορές) σε σχέση πχ.με το Μίσιγκαν. Μπορεί να θεωρούν ότι το να ξέρεις πολύ καλά Αγγλικά συμπεριλαμβάνει το να έχεις καλή προφορά, αλλιώς δε θα γίνεσαι κατανοητός!! Κι εγώ το βρίσκω παράλογο, πάντως!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Προσπαθησε να βρεις ανθρωπους να μιλας, αν ειναι δυνατον... αγγλους ή αμερικανους. Αυτό είναι το πιο βοηθητικο.
Επίσης όπως ανεφεραν και απο πανω μην υπερπροσπαθεις να μιμηθεις προφορα, γιατι τοτε σιγουρα θα τα κανεις χειρότερα. Με προβληματιζει αυτό που λες "αμερικανικη" ή "αγγλικη" προφορα. Μην προσπαθεις να μιμηθεις οποιαδηποτε!!! Μη σε νοιαζει!! Απλα στησε το αυτι σου και ακου τους ηχους... Δεν εισαι σε θέση να αντιγραψεις ακριβως μια οποιαδηποτε προφορα. Εχεις μονο Lower απ οτι καταλαβαινω, δεν εισαι ακομα ετοιμη για να ξεχωριζεις. Μιλα οσο πιο σωστα μπορείς χωρις να προσπαθεις να εντυπωσιασεις κανέναν. Δες αμερικανους youtuber οπως οι FineBrothers, GoodMythicalMorning και Vsauce και κανε "συνομιλιες" μαζι τους (ΔΥΝΑΤΑ!!Να ακους τον εαυτο σου). Γενικα τα αμερικάνικα είναι πιο ευκολα νομιζω.

Baby steps και μην ψαχνεις την τελειοτητα!

Μην το σκεφτεσαι, απλα μιλα οπως θα μιλαγες στον συμμαθητη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top