Νομική στη Γαλλία

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ναι εννοείται ότι όταν μιλάει Γάλλος ακόμα και οι καθηγητές της γαλλικής δυσκολεύονται να τον καταλάβουν. :P Θα σε βοηθήσει εξαιρετικά να μείνεις λίγο Γαλλία. Αυτό το πρόγραμμα είναι από το σχολείο σας;

Εγώ έχω το Sorbonne C2 αλλά και το Dalf C2 από φόβο μήπως δεν αναγνωριστεί το πρώτο σε μερικά πανεπιστήμια :( Αλλά σαν γενική εμπειρία είμαι θερμή υποστηρίκτρια του Sorbonne! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι εννοείται ότι όταν μιλάει Γάλλος ακόμα και οι καθηγητές της γαλλικής δυσκολεύονται να τον καταλάβουν. :P Θα σε βοηθήσει εξαιρετικά να μείνεις λίγο Γαλλία. Αυτό το πρόγραμμα είναι από το σχολείο σας;

Εγώ έχω το Sorbonne C2 αλλά και το Dalf C2 από φόβο μήπως δεν αναγνωριστεί το πρώτο σε μερικά πανεπιστήμια :( Αλλά σαν γενική εμπειρία είμαι θερμή υποστηρίκτρια του Sorbonne! ;)

Παντως οσον αφορα τη γλώσσα νομιζω δεν θε εχεις θεμα.Καλα εκανες που εδωσες και DALF γιατι αποσο ξερω δεν αναγνωριζουν μερικα το Sorbonne οντως.Ελπιζω,με την Γαλλια να βελτιωθω κι'αλλο.Ειμαι νομιζω σε καλο επιπεδο(σχετικα και με αλλα παιδια) και τωρα ηδη εχω αρχισει προετοιμασια για Β2 ενω εκει θα ειμναι σε επιπεδο advanced δηλαδη Β2,C1,C2 οποτε πιστευω ολα καλα θα πανε!Οχι αυτο το προγραμμα το βρηκα μονος μου.Η μητερα μου ειχε παει διαφορα summer schools οταν ηταν μικρη και ετσι παντα με προετρεπε να παω αλλα εγω δεν ενθουσιαζομουν με την ιδεα.Αυτο το καλοκαιρι αποφασισα οτι θα ηταν μια πολυ καλη εμπειρια καιε ιχα βρει προγραμμα στη Σκωτια 3 εβδομαδων ομως το ακριβιναν πολυ και ετσι σκεφτηκα οτι αντι να παω Σκωτια γιατι δεν πηγαινω Γαλλια που θελω και να σπουδασω και ετσι εψαξα και βρηκα.Σου προτεινω να κανεις το ιδιο η παρομοιο μιας και ειναι ανοιχτα τετοια σχολεια ολο τον χρονο αποσο ειδα.(δηλαδη μπορεις να πας 2 εβδοπμαδες τα χριοστυγεννα πχ και μετα να κλεισεις και για καλοκαιρι αλλες 2).Εχει οπως προειπα και στο Παρισι και σε αρκετες αλλες Γαλλικες πολεις.

Βασικα να το διορθωσω.Οσον αφορα τη γλωσσα τι θεμα,τιποτα δεν θα εχεις!Τα κριτηρια της γλωσσας τα περνας με τη μια οποτε πρεπει να δουλεψεις μονο στους βαθμους σου(που δεν μπορω να ξερω αν ειναι καλοι αλλα φανταζομαι πως θα ειναι).Εγω περσι κωλοβαρεσα παρα πολυ και φετος πρεπει αν στρωθω στο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως έχεις υπόψιν σου κάποιο λινκ για αυτά τα προγράμματα που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εφη, δεν παω σε Γαλλικο, σ ενα απλο δημοσιο παω, απλα εχω μια μικρη συμπαθεια για τα Γαλλικα και γι αυτο εχω Dalf C2. Αλλα κι εσενα θα σου βγηκε η πιστα για να πηρες και τα δυο! :P Οσο για την ηλικια, μπορει να ειναι καπως πιο δυσκολα στην προσαρμογη αλλα στο τελος νομιζω πως θα βγουμε κερδισμενοι.

Οικονομικα, εχουν βεβαια και στη Γαλλια θεματα, αλλα καμια σχεση με αυτα που γινονται εδω... κι αν χειροτερεψουν πολυ κι εκει τα πραγματα, σου εγγυωμαι οτι εδω θα ειναι 1000 φορες χειροτερα.

Κωνσταντίνε, εχεις μηπως καμια ιστοσελιδα προχειρη? Μην πεσω σε τιποτα αγνωστους (μαρκα μεκαψες) :whistle: Ταινιες μπορουν να βοηθησουν στο θεμα της γλωσσας (ξερω το Amelie αλλα οχι καμια αλλη που να εχει ενδιαφερον :hmm:) και περιοδικα-εφημεριδες (ακομα κι απτο Internet) Αλλα για την πολλη αργκο ιδεα δεν εχω τι να κανω για να μην τα χασω μολις βρεθω εκει... Αν εχεις καμια ιδεα, θα βοηθουσες πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εφημεριδες υπαρχουν παρα πολλες που θα μπορουσαν αν βοηθησουν.Le Monde,Le Figaro(οχι κανονικη εφημεριδα ειναι οχι γυναικια) και αλλες ειναι μια χαρα και αν και εχω αρκετες αποριες και αγνωστες λεξεις βγαζω νοημα και ειναι ενα καλο μαθημα,Βεβαια εχω λινκ!Εγω θα παω σε αυτο: https://www.cia-france.com/ αλλα υπαρχουν και αλλα αξιολογα προγραμματα.Βεβαια το προβλημα ειναι το κοστος.Εμεις ζοριτστικαμε λιγακι αλλα τελικα καταφεραμε να δωσουμε αυτα τα χρηματα μιας και θα μου ειναι χρησιμο και μιας παρομοια χρηματα θα εδινα αν πηγαινα καλοκαιρινα μαθηματα για Πανελληνιες κλπ κλπ(μιας λοιπον δεν αθ δωσω τοση βαση για Ελλαδα θα τα δωσω εκει τα χρηματα).Υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα και αν εισαι τυχερος Πανο εσυ που δηλαδη που πας 3η Λυκειου και εμχρι το καλοκαιρι εχεις κλεισει τα 18 θα μπορεις να πας και στα μαθηματα ενηλικων(και οχι ανηλικων που πηγα εγω δηλαδη 7-17,αν και το κεντρο μουσ τις Καννες ειναι νομιζω 13-17).Ναι και γω πιστευω οτι σιγουρα η ηλικια ειναι μικρη για να παμε στο εξωτερικο μονιμα για 3 τουλαχιστον χρονια αλλα ειναι προκληση και σιγουρα καταπληκτικη εμπειρια.ΕΣυ Πανο που εχεις και C2 νομιζω την Σορβοννη την εχεις ανετα(εκτος αν λογω του οτι δεν εχεις Σορμπον σε κοψουν,αλλιως απο θεμα γλωσσας και γνωσεων της γλωσσας εισαι σε πολυ μεγαλο επιπεδο).Εφη εσυ τελικα εχεις αποφασισει?Θα πας για Σπουδες η για καποιο Μεταπτυχιακο αργοτερα?

Τελικα τα προγραμματα ανηλικων οπως θα δειτε ειναι 9-17 και των Καννων απο 14-17.Ελπιζω να ειναι καλο!Εχω ακουσει καλα συνομιλωντας με κατι παιδια που ειχαν παει αλλα θα σας πω σιγουρα μολις γυρισω(σε αρκετο καιρο βεβαια απο τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εφη, δεν παω σε Γαλλικο, σ ενα απλο δημοσιο παω, απλα εχω μια μικρη συμπαθεια για τα Γαλλικα και γι αυτο εχω Dalf C2. Αλλα κι εσενα θα σου βγηκε η πιστα για να πηρες και τα δυο! :P Οσο για την ηλικια, μπορει να ειναι καπως πιο δυσκολα στην προσαρμογη αλλα στο τελος νομιζω πως θα βγουμε κερδισμενοι.

Οικονομικα, εχουν βεβαια και στη Γαλλια θεματα, αλλα καμια σχεση με αυτα που γινονται εδω... κι αν χειροτερεψουν πολυ κι εκει τα πραγματα, σου εγγυωμαι οτι εδω θα ειναι 1000 φορες χειροτερα.

Κωνσταντίνε, εχεις μηπως καμια ιστοσελιδα προχειρη? Μην πεσω σε τιποτα αγνωστους (μαρκα μεκαψες) :whistle: Ταινιες μπορουν να βοηθησουν στο θεμα της γλωσσας (ξερω το Amelie αλλα οχι καμια αλλη που να εχει ενδιαφερον :hmm:) και περιοδικα-εφημεριδες (ακομα κι απτο Internet) Αλλα για την πολλη αργκο ιδεα δεν εχω τι να κανω για να μην τα χασω μολις βρεθω εκει... Αν εχεις καμια ιδεα, θα βοηθουσες πολυ!

Κοίτα, περισσότερη δουλειά έριξα στο Sorbonne γιατί είναι ομολογουμένως πιο απαιτητικό πτυχίο (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα). Για το Dalf έκανα προετοιμασία 2 μήνες πριν με test, ακουστικά και εκθέσεις. Το καλό του Sorbonne είναι ότι σου προσφέρει πάρα πολύ πλούσιο και ανεβασμένο λεξιλόγιο που αναβαθμίζει ούτως ή άλλως το επίπεδο σου. Απ'την άλλη το Dalf είναι πιο εγγυημένη αλλά πιο τεχνοκρατική εξέταση.

Για τις ταινίες που αναφέρεις νομίζω ότι βοηθούν εξαιρετικά, όσο και η μουσική. Έχω προτείνει μερικές σε αυτό το thread, αν θες μπορώ να σου προτείνω κι άλλες ;) Κάτι επίσης που με βοήθησε αρκετά ήταν κι οι ραδιοφωνικές εκπομπές, μέσω ίντερνετ φυσικά :P

Εφη εσυ τελικα εχεις αποφασισει?Θα πας για Σπουδες η για καποιο Μεταπτυχιακο αργοτερα?

Κώστα, μάλλον για μεταπτυχιακό αργότερα. Στοχεύω να περάσω εδώ Νομική, αν δεν περάσω με την πρώτη θα ξαναδώσω...Αλλιώς ίσως το σκεφτώ τότε για έξω.

Πάντως πέρα από τα δίδακτρα που είναι συμβολικά στα γαλλικά πανεπιστήμια, έχω ακούσει ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή. Τουλάχιστον στο Παρίσι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κοιτα,ναι στο Παρισι η ζωη ειναι ακριβη αλλα στην Μασσαλια η σε καποια αλλη πολη η ζωη ειναι περιπου οση και σε μια αλλη πολη της Ελλαδος.Ετσι μουε χουν πει τουλαχιστονν παιδια που σπουδαζουν εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ναι εννοείται ότι όταν μιλάει Γάλλος ακόμα και οι καθηγητές της γαλλικής δυσκολεύονται να τον καταλάβουν. :P Θα σε βοηθήσει εξαιρετικά να μείνεις λίγο Γαλλία. Αυτό το πρόγραμμα είναι από το σχολείο σας;

Εγώ έχω το Sorbonne C2 αλλά και το Dalf C2 από φόβο μήπως δεν αναγνωριστεί το πρώτο σε μερικά πανεπιστήμια :( Αλλά σαν γενική εμπειρία είμαι θερμή υποστηρίκτρια του Sorbonne! ;)

υποκλινομαι, δεν ξερω κανεναν που να εχει το Σε 2 και οχι απολυτηριο λυκειου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Χαχαχαχα σ'ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στοχεύω να περάσω εδώ Νομική, αν δεν περάσω με την πρώτη θα ξαναδώσω...Αλλιώς ίσως το σκεφτώ τότε για έξω.

Πάντως πέρα από τα δίδακτρα που είναι συμβολικά στα γαλλικά πανεπιστήμια, έχω ακούσει ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή. Τουλάχιστον στο Παρίσι :hmm:
Δεν αξιζει να ξαναδωσεις. Καλυτερα εξω.

Συν δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα
πραγματι συμφωνω δεν αξιζει να ξαναδωσεις!!!ειναι ρωσικη ρουλετα!ο,τι κατσει δυστυχως.
ωστοσο το θεωρω ανεφικτο καποιος ν ασπουδασει νομική στη Γαλλία εχοντας μόνο ένα β2!τουλάχιστον c1 το συζηταμε ειδικά αν είναι Παρίσι.Στο Γαλλικό Ινστιτούτο δεν είναι και πολύ πρόθυμοι!Επίσης συχνά το γαλλικό ινστιτούτο Αθήνας λέει αντιφατικά πράγματα με το γαλλικό ινστιτουτο θεσσαλονίκης.Διαφορές υπάρχουν ακόμα και στα προγράμματα τους εκμάθησης της γαλλικής.Δεν έχουν μιά κοινή γραμμή όπως θα περίμενε κανείς από τον επίσημο φορέα εκπροσώπησης της Γαλλίας στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει.Αντίθετα στο british council είναι πιό αξιόπιστοι!Συμφωνώ ότι οι σπούδες νομικής στην Γαλλία είναι πολύ καλές και αξίζουν!ωστόσο προυποθέτουν άριστη γνωση γλωσσας!Η γαλλικη ειναι πλούσια και δυσκολη γλωσσα καμια σχεση με την αγγλικη.το βασικό προσόν του δικηγόρου και το απαιτόυμενο γι αυτή τη δουλειά με την τόση ανεργία είναι η καλή χρηση της γλώσσας.η γαλλικη γλωσσα εχει πλουσιο λεξιλογιο και κουβαλάει στα σπλάχνα της ολη την παράδοση την κουλτούρα και την φινέτσα του γαλλικού λαού!Ενα αλλο πραγμα που πρεπει κανεις να λαβει υποψη ειναι η δυσκολη προσαρμογη!Παίρνοντας κανείς την απόφαση να σπουδάσει σε χώρες όπως η γαλλία και η γερμανία θα αποτελεί μειονότητα σε ένα αμφιθέατρο ανάμεσα στους γηγενείς γάλλους και αναποφευχτά θα αντιμετωπίζεται ως ξένος.Αυτό το λέω γιατί εκέι δεν είναι οι σπουδές όπως στη σκωτία ή την Αγγλία οπου οι ξένοι φοιτητές αποτελούν τουλάχιστον το 40τοις εκατό σε ένα αμφιθέατρο.όποιος δεν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της γλώσσας και της εκέι κουλτουρας και δεν αποδώσει καλά στην πρώτη εξεταστική τα χριστούγεννα ή το πάσχα τον έχουν διώξει με συνοπτικες διαδικασίες είτε σπουδάζει στο paris1,2 είτε στο sofia antipolis είτε στο rouen και στο pau!!:confused::worry::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Νομιζω συμφνω γενικως σε αυτα που ειπες.Ομως εχω καποιες ενστασεις.Κατ'αρχας νομιζω οτι το Β2 δεν ειναι λιγο για να σε παρουν.Τωρα το αν θα ανταπεξελθεις εσυ με την δυσκολια της γλωσσας ΕΚΕΙ νομιζω ειναι προσωπικο θεμα.Δηλαδη αν εχεις κανει practice,αν εχεις εξασκησει τη γλωσσα ακομα και αν εχεις Β2 μπορει στην τελικη να την χρησιμοποιεις καλυτερα αποο καποιον που εχει το Sorbonne1 πχ.Δευτερον,ενταξει τωρα μην γελιομαστε,δεν ειναι το ιδιο ξενος ενα Ελληνας στη Γαλλια η στην Γερμανια οπως ειναι πχ ενας Τουρκος.Δηλαδη αν καποιος Πορτογαλλος η Φινλανδος σπουδαζε στην Ελλαδα θα τον θεωρουσες τοσο ξενο και θα ειχες τοσο μεγαλη προκαταλειψη προς αυτον?Ασε που νομιζω οτι και γενικως στα Γαλλικα τουλαχιστον πανεπιστημια υπαρχουν πολλοι Βελγοι,Ελβετοι,πολλοι Αραβες και Τουρκοι οποτε δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο περι μοναδικου ξενου.Οστωσο,σιγουρα πιστευω οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα απο τι στην Σκωτια η στην Αγγλια.Και τελος,συμφωνω πανω στο οτι η Νομικη θελει απταιστη γνωση της γλωσσας.Εδω στα Ελληνικα και μερικες φορες δεν καταλαβαινουμε καποια πραγματα στην "νομικη" γλωσσα.Εγω δεν ειμαι σιγουρος για Νομικη καθως κατευθυνομαι προς 4 κατευθυνσεις(histoire,information-communication,droit(νομικη δηλαδη),sciences politiques) αλλα οτι και να επιλεξω απαιτει καλη γνωση της γλωσσας και σιγουρα γνωση της καλυτερα απο τι ενας που θα σπουδασει αρχιτεκτονικη πχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Νομιζω συμφνω γενικως σε αυτα που ειπες.Ομως εχω καποιες ενστασεις.Κατ'αρχας νομιζω οτι το Β2 δεν ειναι λιγο για να σε παρουν.Τωρα το αν θα ανταπεξελθεις εσυ με την δυσκολια της γλωσσας ΕΚΕΙ νομιζω ειναι προσωπικο θεμα.Δηλαδη αν εχεις κανει practice,αν εχεις εξασκησει τη γλωσσα ακομα και αν εχεις Β2 μπορει στην τελικη να την χρησιμοποιεις καλυτερα αποο καποιον που εχει το Sorbonne1 πχ.Δευτερον,ενταξει τωρα μην γελιομαστε,δεν ειναι το ιδιο ξενος ενα Ελληνας στη Γαλλια η στην Γερμανια οπως ειναι πχ ενας Τουρκος.Δηλαδη αν καποιος Πορτογαλλος η Φινλανδος σπουδαζε στην Ελλαδα θα τον θεωρουσες τοσο ξενο και θα ειχες τοσο μεγαλη προκαταλειψη προς αυτον?Ασε που νομιζω οτι και γενικως στα Γαλλικα τουλαχιστον πανεπιστημια υπαρχουν πολλοι Βελγοι,Ελβετοι,πολλοι Αραβες και Τουρκοι οποτε δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο περι μοναδικου ξενου.Οστωσο,σιγουρα πιστευω οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα απο τι στην Σκωτια η στην Αγγλια.Και τελος,συμφωνω πανω στο οτι η Νομικη θελει απταιστη γνωση της γλωσσας.Εδω στα Ελληνικα και μερικες φορες δεν καταλαβαινουμε καποια πραγματα στην "νομικη" γλωσσα.Εγω δεν ειμαι σιγουρος για Νομικη καθως κατευθυνομαι προς 4 κατευθυνσεις(histoire,information-communication,droit(νομικη δηλαδη),sciences politiques) αλλα οτι και να επιλεξω απαιτει καλη γνωση της γλωσσας και σιγουρα γνωση της καλυτερα απο τι ενας που θα σπουδασει αρχιτεκτονικη πχ!
ναι φιλε μου καλα τα λες.το λεω αυτο με τους γαλλους γιατι απλα φημιζονται για τον σοβινισμο τους.οσον αφορα τους τουρκους αυτοι εχουν κατακλυσει τη γερμανια τη δανια το βελγιο και λιγοτερο τη γαλλια.οι ελβετοι οι αφρικανοι που λες(αλγερια μαρολο τυνησια κλπ)ξερουν απταιστα γαλλικα γιατι ηταν αποικιες των γαλλων μεχρι το 1955 περιπου.δεν εχουν προβλημα στη γλωσσα.ωστοσο ναι τους θεωρουν λιγο β κλασης.οσο για τους ελληνες συμφωνω η θεληση ειναι.οι γαλλοι ειναι γιλλελεηνες τουλαχιστον καποιοι και τους συμπαθω σιγουρα περισσοτερο απο τους γερμανους!!!πανω κατω τα ιδια λεμε σωστος εισαι.να διαλεξεις επαγγελμα με βαση το τι λεει η καρδια σου με κανενα αλλο κριτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ναι φιλε μου καλα τα λες.το λεω αυτο με τους γαλλους γιατι απλα φημιζονται για τον σοβινισμο τους.οσον αφορα τους τουρκους αυτοι εχουν κατακλυσει τη γερμανια τη δανια το βελγιο και λιγοτερο τη γαλλια.οι ελβετοι οι αφρικανοι που λες(αλγερια μαρολο τυνησια κλπ)ξερουν απταιστα γαλλικα γιατι ηταν αποικιες των γαλλων μεχρι το 1955 περιπου.δεν εχουν προβλημα στη γλωσσα.ωστοσο ναι τους θεωρουν λιγο β κλασης.οσο για τους ελληνες συμφωνω η θεληση ειναι.οι γαλλοι ειναι γιλλελεηνες τουλαχιστον καποιοι και τους συμπαθω σιγουρα περισσοτερο απο τους γερμανους!!!πανω κατω τα ιδια λεμε σωστος εισαι.να διαλεξεις επαγγελμα με βαση το τι λεει η καρδια σου με κανενα αλλο κριτηριο!
Μα τοξερω πως ηταν αποικιες γιαυτο δικαιολογησα και το οτι υπαρχουν πολλοι Αλγερινοι πχ.Καλα ναι τα μιλανε απταιστα οι περισσοτεροι το ξερω.Τους Γαλλους εγω τους λατρευω.Οι Γερμανοι και το Γερμανικο συστημα μου σπανε τα νευρα.Ναι μαλλον τελικα προσανατολιζομαι για information-communication.Εσυ εχεις ηδη σπουδασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Μα τοξερω πως ηταν αποικιες γιαυτο δικαιολογησα και το οτι υπαρχουν πολλοι Αλγερινοι πχ.Καλα ναι τα μιλανε απταιστα οι περισσοτεροι το ξερω.Τους Γαλλους εγω τους λατρευω.Οι Γερμανοι και το Γερμανικο συστημα μου σπανε τα νευρα.Ναι μαλλον τελικα προσανατολιζομαι για information-communication.Εσυ εχεις ηδη σπουδασει?
οχι φιλε μου δεν εχω σπουδασει.αλλα το σκεφτομαι για νομικη στο εξωτερικο και δεν ξερω και κατα ποσο συμφερει η γαλλια απο πλευρα κοστους.τα ενοικια σπιτιων ειναι φωτιαααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ισχυει ειναι πανακριβα το ξερω.Ομως το καλο ειναι οτι η Γαλλια και τα Γαλλικα πανεπιστημια εχουν το πρωτερημα του οτι δεν πληρωνεις διδακτρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ισχυει ειναι πανακριβα το ξερω.Ομως το καλο ειναι οτι η Γαλλια και τα Γαλλικα πανεπιστημια εχουν το πρωτερημα του οτι δεν πληρωνεις διδακτρα!
εχεις δικιο.ειναι λιγα τα διδακτρα κατω απο 500 ευρω και συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εχεις δικιο.ειναι λιγα τα διδακτρα κατω απο 500 ευρω και συμφωνω.
ε ναι και νομιζω αυτο το ποσο ειναι η εγγραφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μόνο δίδακτρα πληρώνεις (από 200 - 500 ευρουλάκια) το χρόνο. Τίποτα άλλο.

Εδώ λέω ξεκάθαρα πως σου χρηματοδοτούν μέρος του ενοικίου https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2967881&postcount=14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Για νομικές σπουδές ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο; Το Paris 1 Panthéon-Sorbonne ή το Panthéon-Assas (Paris 2)?
Έχω μπερδευτεί λιγάκι...Τι ακριβώς εννοούν με το PARIS και τα λατινικά γράμματα Ι, ΙΙ, ΙV etc? Ανήκουν όλα στο ίδιο;
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...mAfRpldTw&sig2=ZYOZSi8aQEQg_7xp9gHXXw&cad=rja
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top