Νομική στη Γαλλία

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Γεια σας,
Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με τις νομικές σπουδές στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στη Γαλλία. Διάβασα όλα τα προυπάρχοντα θέματα αλλά κανένα δεν με κάλυψε όσο θα ήθελα.
Πρώτα απ'όλα, θέλω να μου πει κάποιος αν αληθεύει αυτό το μπέρδεμα με τα πτυχία νομικής από ξένα πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Έχω ακούσει ότι δεν στο αναγνωρίζουν ή ότι σε αναγκάζουν να παρακολουθήσεις επιπλέον εξάμηνα σε ελληνικό πανεπίστημιο. :confused: Έχετε κάποια γνώση πάνω σ'αυτό το θέμα;
Επίσης, θα το εκτιμούσα πολύ αν καποιος/α από σας μου περιγραφε την εμπειρία του από σπουδές σε πανεπιστήμιο στη Γαλλία, το σύστημα, τη διαδικασία κλπ.
Τέλος, γνωρίζετε ποια είναι τα πιο αξιόλογα για νομικές σπουδές; :worry: Έχω ακούσει για το Paris I Pantheon της Σορβόννης αλλά θέλω να ακούσω κι άλλες γνώμες.
Α, τελευταία ερώτηση: :P ποια είναι η προοπτική των νομικών σπουδών και αποκατάστασης στο εξωτερικό; Εκτός από δικηγόρος, δικαστικός κτλπ έχεις δυνατότητα να δουλέψεις στην Ε.Ε. και σ'άλλους τέτοιους οργανισμούς;

Κάθε γνώση πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτη αρκεί να είναι βάσιμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καλησπέρα..Έχει κανείς γνώση επί του θέματος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Η γαλλία έχει τεράστια παράδοση στις νομικές σπουδές. Απλώς θα δυσκολευτείς αν επιστρέψεις στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Με ποια έννοια θα δυσκολευτώ; Εννοείς λόγω κορεσμού;

Δεν το θεωρώ απαραίτητο να επιστρέψω πάντως αν τύχει και ξενιτευτώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Με την προσαρμογή στην Ελληνική νομοθεσία. Π.χ στο προηγούμενο εξάμηνο είχα εμπορικό δίκαιο και το συμπέρασμα μου ήταν οτι το εμπορικό δίκαιο της Ελλάδας είναι πιο κοντά στο γερμανικό εμπορικό δίκαιο παρά στο Γαλλικό, αν και δανείζεται στοιχεία και από τα δυο. Είναι θέμα προσαρμογής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και που στηρίζεις αυτή την ενδιαφέρουσα άποψη- συμπέρασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τώρα θα πρέπει να κάτσω να σου δείξω τις τρομερές ομοιότητες του Ελληνικού με το Γερμανικό εμπορικό δίκαιο. Σου προτείνω το βιβλίο του εμπορικού δικαίου της καθηγήτριας μου, κας Σινανιώτη για να τα βρεις ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
γιατί δε θέλεις να σπουδάσεις εδώ νομική; αν ήσουν πχ 18 χρονών και τώρα στις πανελλήνιες δεν τα κατάφερνες, οκ να το σκεφτόσουνα για το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@932df0a57b

Αυτό είναι; https://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=62732

Και γιατί δεν τις αναφέρεις επιγραμματικά, να μάθουμε και μείς οι αδαείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
γιατί δε θέλεις να σπουδάσεις εδώ νομική; αν ήσουν πχ 18 χρονών και τώρα στις πανελλήνιες δεν τα κατάφερνες, οκ να το σκεφτόσουνα για το εξωτερικό.

Δεν είναι ότι δεν θέλω να σπουδάσω εδώ. Απλά έχω μάθει να βάζω στόχους από νωρίς και να σκέφτομαι όλες τις υπάρχουσες εναλλακτικές. :)

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω τι σας πείραξε τόσο στο θέμα μου και μου κάνατε 2 αρνητικές ψήφους. Πληροφορίες ζήτησα, δεν νομίζω ότι προσέβαλα κανένα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας. Σκέφτομαι να φύγω αμέσως για Γαλλία και μάλλον για Νομική στο πανεπιστήμιο της Σορβόννης. Θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεσαι για να σε δεχτούν. Πρέπει να δώσεις το BAC ή κάποιο άλλο είδος εξέτασης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
sorbonne b2-c2.
νομιζω...
Η DELF c1-c2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα επιδιώξω να βοηθήσω.
Στην Γαλλία, η κατάσταση έχει ως εξής. Τα δίδακτρα είναι συμβολικά, η ποιότητα σπουδών πολύ καλή. Δεν θα συμφωνήσω πως θα έχεις δυσκολία προσαρμογής, καθώς όλο το δημόσιο δίκαιο της χώρας μας, αλλά και το εμπορικό (μάλλον ο συνάδελφος εννοούσε το ποινικό κομμάτι, αυτό πράγματι είναι γερμανικό δάνειο) έχει έντονες γαλλικές επιρροές. Το pantheon έχει αρκετά καλή φήμη.
Παρ'ολα αυτά, και εγώ θα σου συνιστούσα να προσπαθήσεις να ολοκληρώσεις εδώ εναν κύκλο σπουδών ως προπτυχιακός φοιτητής. Εγώ για παράδειγμα σκοπεύω να φύγω στην Γαλλία για μεταπτυχιακό και διδακτορικό, τελειώνοντας τη νομική στην Αθήνα. Νομίζω πως είναι καλύτερη λύση, χωρίς να είμαι και απόλυτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Pianojen89!

Γνωρίζεις μήπως πώς είναι τα πράγματα εργασιακά για τους νομικούς στη Γαλλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γεια σου Εφη35891.Εγω πηγαινω σε γαλλικο σχολειο ποτε θα μπορουσα να σε βοηθησω.Και γω σκεφτομαι το ιδιο αντικειμενο επισης στη Γαλλια.Τα πραγματα ειναι απλα.Πρεπει καταρχας να εχεις τουλαχιστον Β2.Μετα,σημαντικο ειναι να ξερεις οτι οι νομικες σχολες της Γαλλιας συνηθως αναγνωριζονται απο το Ελληνικο δημοσιο αλλα θα σου προτεινα να επεικοινωνησεις με το ΔΟΑΤΑΠ και να ρωτησεις.Επιπλεον,καλες σχολες εκτος Του Sorbonne Pantheon υπαρχουν πολλες.Εννοειται πως Paris Pantheon Assas ειναι παρομοιου επιπεδου ενω σε πολυ ηψηλο επιπεδο βρισκονται οι σχολες Lille 2,Marseille 3,Toulouse (δεν θυμαμαι νουμερο),Montpellier (επισης δεν θυμαμαι πιο νουμερο),Grenoble και Nice(συγγνωμη αν μου διαφευγει καποιο).Απο κει και επρα σχεδον οελς οι σπουδες νομικης στη Γαλλια ειναι πολυ ηψηλου επιπεδου ουτως η αλλως.Επικοινωνησε με το Γαλλικο Ινστιτουτο για να μαθεις τα παντα με λεπτομερειες.Εγω ηδηε χω προμηθευτει χαρτια με τα πανεπιστημια που εχουν το καθε εντικειμενο και απλα αρχιζω να τα βαζω σε καταταξη.Το που θα σε παρουν ειναι σχεδον ιδιο με το μηχανογραφικο οποτε δεν θα εχεις ιδιαιτερα προβληματα στο να το καταλαβεις!Καλη τυχη και που ξερεις μπορει αν ειαμστε και συμφοιτητες μιας και εγω σιγουρα θα σπουδασω στην Γαλλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να μαι κι εγώ που θα κάνω ακριβώς το ίδιο, τρίτωσε το κακό! :P

Θα πρέπει να έχεις απολυτήριο με πανελλήνιες, αλλά ανεξαρτήτως βαθμού (και με 10 υποχρεούνται να σε πάρουν) ;) Στο γλωσσικό κομμάτι, όσο πιο προχωρημένη είσαι τόσο το καλύτερο (ζητάν B2 αλλά αν έχεις C1 ή C2 θα ωφεληθείς).

Constandine, ποιο θα βάλεις 1o-2o? Το Paris I και Paris II είναι όντως πολύ καλά και μάλλον θα προτιμήσω το 2ο. Αυτό που δεν ξέρω καθόλου είναι ο τρόπος ζωής σε σχέση με την εδώ φοιτητική ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγω θα βαλω πρωτο το Pantheon-Assas δηλαδη το 2ο και εμχρι το νουμερο 5 πανεπιστημια του Παρισιου και μετα πανεπιστημια της επαρχιας.Αλλα επειδη η ζωη στο Παρισι ειναι παμακριβη παιζει να δηλωσω μονο τη Σορβοννη(καθαρα για λογους ονοματος μιας και στην Ελλαδα η Σορβοννη εχει "δυνατο" ονομα(σε περιπτωση που γυρισω) και μετα μονο στην επαρχια.Τωρα εγω εχω ενα προβληματακι με τη γλωσσα γτ του χρονου λογικα θα παρω το Β2 ομως επειδη τα πανεπιστημια και τα στοιχεια σου τα δινεις Μαρτιου της τριτης λυκειου δεν θα εχω προλαβει να παρω το C1.Οποτε,θα κανω καλοκαιρινο προγραμμα στη Γαλλια για ενα μηνα τουχ ρονου το καλοκαιρι ωστε να δωσω c1 τα χριστουγεννα.Το λεω γιατι προτεινω ανεπιφυλακτα σε εμας που θελουμε να παμε Γαλλια να κανουμε παρομοιο προγραμμα!Πανο εσυ φανταζομαι εχεις επικοινωνησει με Ινστιτουτο κλπ ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγω θα βαλω πρωτο το Pantheon-Assas δηλαδη το 2ο και εμχρι το νουμερο 5 πανεπιστημια του Παρισιου και μετα πανεπιστημια της επαρχιας.Αλλα επειδη η ζωη στο Παρισι ειναι παμακριβη παιζει να δηλωσω μονο τη Σορβοννη(καθαρα για λογους ονοματος μιας και στην Ελλαδα η Σορβοννη εχει "δυνατο" ονομα(σε περιπτωση που γυρισω) και μετα μονο στην επαρχια.Τωρα εγω εχω ενα προβληματακι με τη γλωσσα γτ του χρονου λογικα θα παρω το Β2 ομως επειδη τα πανεπιστημια και τα στοιχεια σου τα δινεις Μαρτιου της τριτης λυκειου δεν θα εχω προλαβει να παρω το C1.Οποτε,θα κανω καλοκαιρινο προγραμμα στη Γαλλια για ενα μηνα τουχ ρονου το καλοκαιρι ωστε να δωσω c1 τα χριστουγεννα.Το λεω γιατι προτεινω ανεπιφυλακτα σε εμας που θελουμε να παμε Γαλλια να κανουμε παρομοιο προγραμμα!Πανο εσυ φανταζομαι εχεις επικοινωνησει με Ινστιτουτο κλπ ετσι?

Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για C1, και με Β2 θα σε πάρουν. Ενδιαφέρον αυτό για καλοκαιρινό πρόγραμμα, έχει βρει τπτ συγκεκριμένο?

Ναι, πήγα στο Ινστιτούτο αλλά δε σου λένε και τίποτα παραπάνω απ τα βασικά που λίγο πολύ τα ξέρεις. Κι εκεί θα σου πουν να μην προτιμήσεις Παρίσι και θα σου προτείνουν τα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με το Ινστ., τα οποία σε διευκολύνουν. Εγώ πάντως δε σκοπεύω να ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Κωνσταντίνε και Πάνο ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εσείς που είστε σε γαλλικό σχολείο έχετε κάποια διευκόλυνση για τις σπουδές στη Γαλλία; Εννοώ σας προωθούν μέσα από το ίδιο το σχολείο ή είναι καθαρά δική σας επιλογή;

Εγώ θέλω πολύ να σπουδάσω Νομική και είναι ο λόγος που πήγα Θεωρητική. Αν δεν περάσω εδώ σκέφτομαι να ξαναδώσω Πανελλήνιες. Αλλιώς θα το κοιτάξω για έξω...:/:

Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο (σε οικονομικό και προσωπικό επίπεδο) να φύγεις προπτυχιακά απ'ότι μεταπτυχιακά. Άλλη ωριμότητα έχεις στα 18 κι άλλη στα 22.:hmm:

Και φυσικά καμία χώρα δεν είναι παράδεισος. Συγκεκριμένα για τη Γαλλία, μιλούσα με μία Γαλλίδα για την οικονομική κρίση, την ανεργία κτλ και μου έλεγε ότι και κει είναι πολύ άσχημα τα πράγματα. Εγώ σκέφτομαι Γαλλία περισσότερο λόγω γλώσσας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για C1, και με Β2 θα σε πάρουν. Ενδιαφέρον αυτό για καλοκαιρινό πρόγραμμα, έχει βρει τπτ συγκεκριμένο?

Ναι, πήγα στο Ινστιτούτο αλλά δε σου λένε και τίποτα παραπάνω απ τα βασικά που λίγο πολύ τα ξέρεις. Κι εκεί θα σου πουν να μην προτιμήσεις Παρίσι και θα σου προτείνουν τα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με το Ινστ., τα οποία σε διευκολύνουν. Εγώ πάντως δε σκοπεύω να ακολουθήσω αυτή τη συμβουλή. :P

Κοιτα,εγω οσον αφορα το Παρισι δεν ξερω αν θα ακολουθησω τις προτροπες του Γαλλικου Ινστιτουτο.Οσον αφορα τα πανεπιστημια που συνεργαζεται 2 με ενδιαφερουν.To Aix-Marseille 3 και το Toulouse 2(η 3 δεν θυμαμαι). Εγω εψαξα πολυ για προγραμμα.Εγω προσωπικα θα παω Καννες περιπου ενα μηνα του χρονου.Υπαρχουην πολλα προγραμματα σε Παρισι,Νικαια,Καννες και σε παρα πολλα μερη της Γαλλιας ενω μενεις αν θες ειτε σε οικογενεια(οπως εγω) ειτε σε κατι σαν χοστελ ειτε σε campus.Και το καλο ειναι οτι αν εχεις κλεισει τα 18 πας σε adult programs που μενεις οπου θες(δηλαδη μπορεις απλα να πληρωσεις τα μαθηματα).Ειναι ενδιαφερον,ψαξτο!

Κωνσταντίνε και Πάνο ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εσείς που είστε σε γαλλικό σχολείο έχετε κάποια διευκόλυνση για τις σπουδές στη Γαλλία; Εννοώ σας προωθούν μέσα από το ίδιο το σχολείο ή είναι καθαρά δική σας επιλογή;

Εγώ θέλω πολύ να σπουδάσω Νομική και είναι ο λόγος που πήγα Θεωρητική. Αν δεν περάσω εδώ σκέφτομαι να ξαναδώσω Πανελλήνιες. Αλλιώς θα το κοιτάξω για έξω...:/:

Βέβαια νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο (σε οικονομικό και προσωπικό επίπεδο) να φύγεις προπτυχιακά απ'ότι μεταπτυχιακά. Άλλη ωριμότητα έχεις στα 18 κι άλλη στα 22.:hmm:

Και φυσικά καμία χώρα δεν είναι παράδεισος. Συγκεκριμένα για τη Γαλλία, μιλούσα με μία Γαλλίδα για την οικονομική κρίση, την ανεργία κτλ και μου έλεγε ότι και κει είναι πολύ άσχημα τα πράγματα. Εγώ σκέφτομαι Γαλλία περισσότερο λόγω γλώσσας.;)

Οσον Αφορα το προσωπικο επιπεδο ισως να συμφωνω.Στο οικονομικο και επειδη το εχω ψαξει και τουλαχισοτν μονο για Γαλλια η ζωη ισως ειναι και φθηνοτερη(στην επαρχια) απο καποιες ελληνικες επαρχιακες πολεις.Κοιτα,εγω δεν θεοποιω το εξωτερικο γτ και εμεις μια μοντερνα δυτικη χωρα ειμαστε που ομως εχει ελαττωματα οπως και αλλες νοτιοευρωπαικες(αγαπαμε νοτια ευρωπη ομως!αχαχαχ).Τωρα οσον αφορα τη κριση ,η κριση παντου ισχυει.Σιγουρα τα πραγματα στη Γαλλια δεν ειναι "ιδανικα" ομως μην ξεχνας οτι ειναι και μια απο τιε μεγαλυτερες οικονομιες στον κοσμο και η 2η(για να μην πω η πρωτη γτ με τις βλακειες της η Γερμανια θα πεσει)στην Ευρωπη.Εγω δεν ξερω αν θελω τοσο πολυ Νομικη.Σιγουρα με ενδιαφερει αλλα οχι οτι θελω να γινω δικηγορος,Θελω μετα και εμσω μεταπτυχιακων κλπ να ακολοθησω καριερα νομικου συμβουλου η κατι τετοιο!Τωρα,κοιτα εγω παω στην Λεοντειο Πατησσιων και δεν ξερω για αλλα Γαλλικα σχολεια.Το συγκεκριμενο οχι δεν προωθει τις σπουδες εκει οπως φανερα κανει πχ το Αμερικανικο για την Αμερικη.Προωθει κανονικα για Πανελληνιες.Ομως,με τον τροπο του επειδη ειναι καλο και Γαλλοελληνικο σχολειο μετραει στο βιογραφικο και εννοειται οτι σε στηριζει στην επιλογη της Γαλλιας.Δηλαδη,δεν ειναι οτισ ε προωθει αλλα σιγουρα σε στηριζει πολυ!Ελπιζω να σε καλυψα!Ψαξτο παντως για σπουδες Γαλλια!Εγω ειμαι λατρης της Γαλλιας γενικως.Η γλωσσα παρ'ολα αυτα ειναι το θεμα μου διοτι πιστευω θελω ακομα περισσοτερη δουλεια ειδικα στην κατανοηση οταν μιλαει καποιος γαλλικα(γαλλος).Εγω εχω παρει το Β1.Εσυ σε τι επιπεδο εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top