Ιατρική Αθήνας - απορίες/απόψεις

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Χθες που μπήκα στον Εύδοξο,η Ιατρική του ΕΚΠΑ, έχει βγάλει τη λίστα συγγραμάτων που προτείνει,για το έτος 2012-2013.
Στους πρωτοετείς όμως,ενώ πέρσι σε μερικά μαθήματα πρότειναν πακέτο συγγραμάτων(2 βιβλια),φέτος αυτό άλλαξε!Ένα σύγγραμα για κάθε μάθημα!:hmm:

Ναι, όντως. Η πιο βασική απώλεια είναι ο άτλας "Επείγουσα Ιατρική" που δίνανε στις πρώτες βοήθειες...ένα τέλειο βιβλίο που έχει μέσα μεγάλο φάσμα επειγοντων περιστατικών με τη παθοφυσιολογία και την αντιμετώπισή τους.
Τέλειο βιβλίο, κρίμα που το κόψανε.
Τώρα μη στεναχωριέστε που κόψανε το βιβλίο των ασκήσεων της βιολογίας, μια μπαρούφα είναι που κανείς δεν την διάβαζε. :P
Α και σας κόψανε και την παθοβιοχημεία. Γαμάτο βιβλιαράκι αλλά δε νομίζω κανείς να καταλαβαίνει τι γράφει.
Στις 10 λέξεις οι 8 δεν υπάρχουν ούτε στο λεξικό :P
Και θα πάρετε και άλλο στη βιολογία ΙΙ. Αλλά και που θα πάρετε άλλο τα θέματα στις εξετάσεις δεν παίζει να τα' χετε διαβάσει/δει/ακούσει κάπου οπότε χαλαρώστε :P
Αυτοσχεδιασμός και άγιος ο Ιπποκράτης!!!!

ΑΑΑ
ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΑ
Βάλανε ξεχωριστό σύγγραμμα το βιβλίο για τις ασκήσεις στατιστικής που το θέλετε για το φροντιστήριο.
ΤΙ ΑΘΛΙΟΙ.
Δεν πειράζει θα το πάρετε από τον εύδοξο +
:P

Η οικονομική κρίση φέρνει τους φοιτητές πιο κοντά.
Σκεφτείτε το και έτσι.
Μπορεί να μην έχουμε βιβλία αλλά τουλάχιστον θα κάνουμε σεξ :P

Υ.Γ: Χαλαρώστε, στην αθήνα είστε, άμα συμμετέχουμε όλοι στο σύλλογο και στις αποφάσεις του μπορούμε να πετύχουμε αρκετά πράγματα όσον αφορά τα βιβλία. Και πέρυσι κλαιγόμασταν αλλά υπάρχει η στοιχειώδης υποδομή, υπάρχουν πρόθυμες έδρες και με πρόθυμους φοιτητές μπορούν πολλά να γίνουν.
Πέρυσι πήρανε κάποια βιβλία με κανονισμό της σχολής.

Α και την Παρασκευή έχει συμβούλιο ο σύλλογος φοιτητών και λογικά θα κανονίσουνε γενική συνέλευση οπότε όποιος θέλει να δει τι γίνεται, να ακούσει, να πει τη γνώμη του δεν νομίζω ότι θα' χει πρόβλημα να' ρθει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Και θα πάρετε και άλλο στη βιολογία ΙΙ. Αλλά και που θα πάρετε άλλο τα θέματα στις εξετάσεις δεν παίζει να τα' χετε διαβάσει/δει/ακούσει κάπου οπότε χαλαρώστε :P
Αυτοσχεδιασμός και άγιος ο Ιπποκράτης!!!!
Eννοείς οτι στο συγκεκριμένο μάθημα ο,τι και να διαβάσουμε πέφτουν άλλα ακυρίλες τελείως?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Eννοείς οτι στο συγκεκριμένο μάθημα ο,τι και να διαβάσουμε πέφτουν άλλα ακυρίλες τελείως?:/:

Ναι!! :P
Και στην πρόοδο και στην κανονική εξεταστική.
Αυτός ο άνθρωπος βάζει κάτι θέματα και σε στέλνει αδιάβαστο. Σ' εμάς είχε βάλει ερώτηση για μια υποσημείωση που είχε σε μια διαφάνεια την οποία την προσπέρασε σαν ασήμαντη, για κάτι το οποίο δεν είχε ούτε το βιβλίο, ούτε και ο...γούγλης!!!:P
Και στην Ι. Άκου εκεί στην ιατρική να πρέπει να ξέρεις γιατί δεν πρέπει να βάζουμε τα φυτά μέσα στο δωμάτιο το βράδυ!!! ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙ' ΑΥΤΗ! :P

Αλλά μην αγχώνεστε. Εύκολα περνιούνται, έχουνε όμως και τις βλακειούλες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ναι!! :P
Και στην πρόοδο και στην κανονική εξεταστική.
Αυτός ο άνθρωπος βάζει κάτι θέματα και σε στέλνει αδιάβαστο. Σ' εμάς είχε βάλει ερώτηση για μια υποσημείωση που είχε σε μια διαφάνεια την οποία την προσπέρασε σαν ασήμαντη, για κάτι το οποίο δεν είχε ούτε το βιβλίο, ούτε και ο...γούγλης!!!:P
Και στην Ι. Άκου εκεί στην ιατρική να πρέπει να ξέρεις γιατί δεν πρέπει να βάζουμε τα φυτά μέσα στο δωμάτιο το βράδυ!!! ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΕ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙ' ΑΥΤΗ! :P

Αλλά μην αγχώνεστε. Εύκολα περνιούνται, έχουνε όμως και τις βλακειούλες τους.
Έχουν και οι καθηγητές τις παραξενιές τους ,μου φαίνεται!:mad:
Anyway!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Άσε το άγχος για τα μαθήματα και ετοιμάσου να αντιμετωπίσεις τη γραμματεία που θα σε βρίσει μόνο και μόνο επειδή υπάρχεις και πέρασες στη σχολή! :P

Όταν βγάλουνε ανακοίνωση για τις εγγραφές θα την ανεβάσω πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Άσε το άγχος για τα μαθήματα και ετοιμάσου να αντιμετωπίσεις τη γραμματεία που θα σε βρίσει μόνο και μόνο επειδή υπάρχεις και πέρασες στη σχολή! :P

Όταν βγάλουνε ανακοίνωση για τις εγγραφές θα την ανεβάσω πάντως!
Kαλά τοοοόσο πρήχτες είναι στη γραμματεία? Ε Λ Ε Ο Σ!!!!
Πάντως, λογικά,η ανακοίνωση για τις εγγραφές θα αναρτηθεί και στο site της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Δε βγαίνει στο med.uoa.gr

Βγαίνει στο grammateia.med.uoa.gr
Με www μπροστά ε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δε βγαίνει στο med.uoa.gr

Βγαίνει στο grammateia.med.uoa.gr
Με www μπροστά ε :P
Και στο med. uoa.gr να μπεις πάλι έχει link για τη γραμματεία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Α στο καλό! Και αναρωτιόμουν από που το είχα βρει εγώ πέρυσι!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Α στο καλό! Και αναρωτιόμουν από που το είχα βρει εγώ πέρυσι!! :P
Άκυρο:εσύ συμμετέχεις στη Ηelmsic?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Όταν την ανακάλυψα εγώ είχανε περάσει τα καλά προγράμματα! Αυτό με τη νοηματική δε με βόλευαν οι ώρες και ένα άλλο με κάτι παιδάκια και αρκουδάκια με άφηνε παγερά αδιάφορο :P
Του χρόνου θα το ψάξω λίγο πιο πολύ.
Φέτος στο 1ο έτος ασχολήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, σ' ΕΝΤΑΤΙΚΟ βαθμό όμως με το να κάνω όλα αυτά που δε θα κάνω στην υπόλοιπη φοιτητική ζωή μου γιατί πολύ απλά θα έχω διάβασμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Eννοείς οτι στο συγκεκριμένο μάθημα ο,τι και να διαβάσουμε πέφτουν άλλα ακυρίλες τελείως?:/:
Μη μασάς. Αυτά που ζητάνε οι καθηγητές τα τονίζουν στις διαλέξεις τους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτι που δεν το έχεις διαβάσει/δει/ακούσει. Με την καμία.

Επίσης μην ακούς γενικέυσεις του στυλ "μη πηγαίνεις σε διαλέξεις", "ατελείωτοι καφέδες", "τρέλη κραιπάλη" και τα λοίπα γιατί αυτές δεν εφαρμόζονται σε όλα τα μαθήματα και θα οδηγήσουν αναπόφευκτα σε σκατιάρικο μέσον όρο. Εκτός κι αν είσαι σούπερ κωλόφαρδος στις εξετάσεις.
Αλλα και πάλι = ανέπαρκεις γνώσεις σε βασικά μαθήματα.

Στο πρώτο εξάμηνο καλό είναι να μην χάσεις πολλές διαλέξεις απο βιολογία Ι (κυρίως) και στατιστική. Τα υπόλοιπα μαθήματα βγαίνουν με οδηγό που δίδεται απο τα κόμματα και 1-1.5 εβδομάδες εντατικού διαβάσματος (= ~6-8ώρες/μέρα) με βαθμό στην εξεταστική = 9, 10. Στο δεύτερο εξάμηνο μην χάσεις διάλεξη απο βιολογία ΙΙ (ΕΙΔΙΚΑ όταν κάνει μάθημα ο Ανάγνου, γιατί ζητάει πράγματα που δεν υπάρχουν στο βιβλίο ενώ τα ειχε πεί ο ίδιος στις διαλέξεις) και χημεία ΙΙ (Μόνο όταν κάνει διαλέξεις η Μουτσάτσου).

Όλα αυτά απο προσωπική εμπειρία.
Πχ Στο πρώτο εξάμηνο πάτησα στο 1/10 των διαλέξεων στη βιολογία Ι. Διάβασα για το μάθημα 5 εβδομάδες και έγραψα 5.
Στο δεύτερο εξάμηνο στη βιολογία ΙΙ και χημεία ΙΙ πήγα στα 4/5 των διαλέξεων. Βιο ΙΙ διάβασα 3.5 εβδομάδες κι έγραψα 9,
Χημεία ΙΙ διάβασα 3 ημέρες (!) απο το πρωί ως το βράδυ (διάβαζα κυρίως την ύλη που κάλυπταν οι σημειώσεις μου) και έγραψα 9 (Έχεσα τα παντελόνια μου όταν το είδα :clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μη λέτε βασικά μαθήματα τα μαθήματα του α έτους ρε παιδιά, υπάρχουν μόνο και μόνο για να χαίρονται οι γονείς με τα 10αρια!! :P

Εντάξει, δεν είπα ότι είναι και για τον..πέοντα..αλλά πες μου εσύ τώρα, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΤΑΤΑ BOX? :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μη λέτε βασικά μαθήματα τα μαθήματα του α έτους ρε παιδιά, υπάρχουν μόνο και μόνο για να χαίρονται οι γονείς με τα 10αρια!! :P

Εντάξει, δεν είπα ότι είναι και για τον..πέοντα..αλλά πες μου εσύ τώρα, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΤΑΤΑ BOX? :P :P

Χέσε το TATA BOX. Τα άλλα, κυρίως, θα σου χρησιμέψουν όταν κάνεις φυσιολογία 1 και ιστολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μη λέτε βασικά μαθήματα τα μαθήματα του α έτους ρε παιδιά, υπάρχουν μόνο και μόνο για να χαίρονται οι γονείς με τα 10αρια!! :P

Εντάξει, δεν είπα ότι είναι και για τον..πέοντα..αλλά πες μου εσύ τώρα, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΕΙ ΤΟ ΤΑΤΑ BOX? :P :P

this
Χέσε το TATA BOX. Τα άλλα, κυρίως, θα σου χρησιμέψουν όταν κάνεις φυσιολογία 1 και ιστολογία.
+
Είναι τα θεμέλια της κατανόησης σου στη μετέπειτα πορεία σου. Μια εισαγωγή στο σύμπαν της ιατρικής. Υπάρχουν για να κάνουν τη ζωή σου πιο εύκολη όταν διαβάζεις τον τάδε τόμο της παθολογίας ή της φυσιολογίας. Υπάρχουν για να μπορέσεις να αποκτήσεις μιά σφαιρική γνώση αυτου που σπουδάζεις. Υπάρχουν γιατί μιά ιατρική σχολή δεν βγάζει μόνο γιατρούς που προορίζονται για το δημόσιο.

Αλλά και απο την άλλη μεριά αμα το πάρεις. Πές οτι είναι άχρηστα. Γιατί μαθήματα όπως πχ. η Μοριακή Βιολογία (Βιο 1&2) περιλαμβάνονται στα προγράμματα σπουδών όλων των ιατρικών σχολών στις πολιτισμένες δυτικές χώρες? fuck logic.

Νταξ, δεν είπαμε οτι μόλις σου έρθει ο αιμόφερτος πολυτραυματίας με μάνα και γυναίκα να κλαίνε πάνω απο τους ώμους σου εσύ θα ανοίξεις τον άλμπερτς ή θα βγάλεις της σημειώσεις της κουλοχέρη απ'το συρτάρι σου, αλλά μην τα υποβιβάζεις όλα κοντά στο επίπεδο της poutsas. Αυτό απλά δεν είναι σωστό :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Yπάρχει υποχρεωτικό μάθημα "Ιατρική Δεοντολογία" στη σχολή μας; ΟΧΙ
Υπάρχει μάθημα που να σου μαθαίνει να' σαι άνθρωπος απέναντι στον ασθενή; ΟΧΙ

ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ 'Η ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η JPEG ΕΙΚΟΝΑ????????????????
Θα σου πω κάτι πολύ απλό.
Κάναμε δύο εξάμηνα φυσική, δύο χημεία, δύο βιολογία.
Ξέρεις πόσα εξάμηνα θα κάνεις ανατομία; ΔΥΟ. ΜΟΝΟ.
Ξέρεις πόσο καιρό θα κάνεις πχ καρδιολογία; 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
Ξέρεις πόσο καιρό έχασες από τις σπουδές σου μαθαίνοντας για hnRNA, TATA BOX, σκεδάσεις compton και άλλα τέτοια;
1 ΧΡΟΝΟ.
Το καταλαβαίνεις;
Το πρόγραμμα σπουδών βρωμάει από χιλιόμετρα μακριά! Κάποια μαθήματα υπάρχουν μόνο και μόνο για να υπάρχουν!!
Να πω και κάτι άκομη και να κλείσω την άποψή μου γιατί θα παρεξηγηθώ στο τέλος.
Καμία γνώση δεν είναι περιττή. Όταν υπολογίζεις τα αέρια αίματος σ' έναν ασθενή με οξεοβασική διαταραχή σου υπολογίζει και τη συγκέντρωση των HCO3-(xημεία ΙΙ). Χρησιμοποιείς την εξίσωση Hasselbach πως λέγεται (χημεία Ι). Αλλά σε μια σχολή που έχεις να μάθεις 1000000000000000000000000000000000 πράγματα είναι αμαρτία να σπαταλάς χρόνο στο 1 εκατομμυριοστό της γνώσης που χρειάζεσαι όταν πάρεις το πτυχίο σου σαν γιατρός. Είναι αμαρτία να έχεις ένα εξάμηνο να μάθεις ΚΝΣ όταν θα μπορούσες να' χεις δύο. Αλλά στη σχολή μας έτσι είναι. Αυτό είναι που με τρελαίνει.
Αν εσείς αυτο το θεωρείτε λογικό, εγώ πάω πάσο.

Αλλά κυριολεκτικά, αυτά που μαθαίνουμε στο 1ο έτος είναι πράγματα που σ' ένα εξάμηνο θα τα' χουμε ξεχάσει.
Είναι μια αποτυχημένη συνέχεια του λυκείου το 1ο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Yπάρχει υποχρεωτικό μάθημα "Ιατρική Δεοντολογία" στη σχολή μας; ΟΧΙ
Υπάρχει μάθημα που να σου μαθαίνει να' σαι άνθρωπος απέναντι στον ασθενή; ΟΧΙ

ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ 'Η ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η JPEG ΕΙΚΟΝΑ????????????????
Θα σου πω κάτι πολύ απλό.
Κάναμε δύο εξάμηνα φυσική, δύο χημεία, δύο βιολογία.
Ξέρεις πόσα εξάμηνα θα κάνεις ανατομία; ΔΥΟ. ΜΟΝΟ.
Ξέρεις πόσο καιρό θα κάνεις πχ καρδιολογία; 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
Ξέρεις πόσο καιρό έχασες από τις σπουδές σου μαθαίνοντας για hnRNA, TATA BOX, σκεδάσεις compton και άλλα τέτοια;
1 ΧΡΟΝΟ.
Το καταλαβαίνεις;
Το πρόγραμμα σπουδών βρωμάει από χιλιόμετρα μακριά! Κάποια μαθήματα υπάρχουν μόνο και μόνο για να υπάρχουν!!
Να πω και κάτι άκομη και να κλείσω την άποψή μου γιατί θα παρεξηγηθώ στο τέλος.
Καμία γνώση δεν είναι περιττή. Όταν υπολογίζεις τα αέρια αίματος σ' έναν ασθενή με οξεοβασική διαταραχή σου υπολογίζει και τη συγκέντρωση των HCO3-(xημεία ΙΙ). Χρησιμοποιείς την εξίσωση Hasselbach πως λέγεται (χημεία Ι). Αλλά σε μια σχολή που έχεις να μάθεις 1000000000000000000000000000000000 πράγματα είναι αμαρτία να σπαταλάς χρόνο στο 1 εκατομμυριοστό της γνώσης που χρειάζεσαι όταν πάρεις το πτυχίο σου σαν γιατρός. Είναι αμαρτία να έχεις ένα εξάμηνο να μάθεις ΚΝΣ όταν θα μπορούσες να' χεις δύο. Αλλά στη σχολή μας έτσι είναι. Αυτό είναι που με τρελαίνει.
Αν εσείς αυτο το θεωρείτε λογικό, εγώ πάω πάσο.

Αλλά κυριολεκτικά, αυτά που μαθαίνουμε στο 1ο έτος είναι πράγματα που σ' ένα εξάμηνο θα τα' χουμε ξεχάσει.
Είναι μια αποτυχημένη συνέχεια του λυκείου το 1ο έτος.

1) Στη Νοσηλευτική έχουμε άπειρα μαθήματα πάνω σε δεοντολογία ασθενούς και νοσηλευτή.
2) Κάθε πράγμα, ακόμα και το πιο άσχετο, μπορεί να το συναντήσεις μπροστά σου. Και μεις κάναμε βιολογία κυττάρου. Ότι έμαθα στην βιολογία τα συνάντησα στο Β' εξάμηνο, όταν μιλάγαμε στην βιολογία της συμπεριφοράς για υποδοχείς, σήματα, DNA, και στη βασική νοσηλευτική, όταν μιλάγαμε για ορμόνες και νευροδιαβιβαστές.
3) Και μεις κανουμε ασχετα πραγματα, πχ βιοστατιστικη και πληροφορικη της υγειας, που ειναι ασχετα μαθηματα. Αλλα, μεσα απο βιοστατιστικη εμαθα πως να αξιολογω διαφορες δημοσιευσεις στο pubmed και με την πληροφορικη της υγειας πως να χειριζομαι καλυτερα την access και το powerpoint.

Ακυρο, Dmitsos, θυμησε μου να σου δωσω μια εφαρμογη για το android σου. Απλα, κανει παπαδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Yπάρχει υποχρεωτικό μάθημα "Ιατρική Δεοντολογία" στη σχολή μας; ΟΧΙ
Υπάρχει μάθημα που να σου μαθαίνει να' σαι άνθρωπος απέναντι στον ασθενή; ΟΧΙ
Δεν χρειάζεται ολόκληρο μάθημα γι' αυτο. Ψυχολογία κεφ 24 + μπόλικη κλινική εμπειρία = επιτυχία. Και στις σχολές στο αμέρικα το ethics είναι ένα μικρο υποκεφαλαιάκι του μαθήματος Behavioral Sciences.

ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΗ 'Η ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η JPEG ΕΙΚΟΝΑ????????????????
έλα τζιμ... :P τεχνίκη στρεψοδικίας νουμερο 37 του Schopenhauer (clicky)
και οι δυο μας ξέρουμε οτι οτι αυτο ήταν το πολύ μια διάλεξη βιολογίας, αντε και δύο διαλέξεις στη φυσική.

Θα σου πω κάτι πολύ απλό.
Κάναμε δύο εξάμηνα φυσική, δύο χημεία, δύο βιολογία.
Ξέρεις πόσα εξάμηνα θα κάνεις ανατομία; ΔΥΟ. ΜΟΝΟ.
Ξέρεις πόσο καιρό θα κάνεις πχ καρδιολογία; 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
Ξέρεις πόσο καιρό έχασες από τις σπουδές σου μαθαίνοντας για hnRNA, TATA BOX, σκεδάσεις compton και άλλα τέτοια;
1 ΧΡΟΝΟ.
Το καταλαβαίνεις;
Το πρόγραμμα σπουδών βρωμάει από χιλιόμετρα μακριά! Κάποια μαθήματα υπάρχουν μόνο και μόνο για να υπάρχουν!!
Ανατομία μαθαίνεις μια φορά και μετα την τρώς στην μάπα σε κάθε μάθημα σχεδόν μέχρι το τέλος της σχολής. Δεν πρόκειται να την ξεχάσεις.
Καρδιολογία θα την φας στη μάπα στην ειδικότητα (= 2-3 χρόνια) και μόνο αν ειδικέυεσαι στην καρδιά. Τα μαθήματα του 1ου έτους εντρυφούν σε τέτοιες λεπτομέρειες για καθαρά ακαδημαικούς λόγους. Οπως είπα και πρίν, δεν θα πάνε όλοι όσοι βγαίνουν απο την σχολή στο δημόσιο. Θα βγούν και ερευνητές απο αυτη τη σχολή. Είναι ανήθικο να μην τους δωθούν τα απαραίτητα εφόδια.

Καμία γνώση δεν είναι περιττή. Όταν υπολογίζεις τα αέρια αίματος σ' έναν ασθενή με οξεοβασική διαταραχή σου υπολογίζει και τη συγκέντρωση των HCO3-(xημεία ΙΙ). Χρησιμοποιείς την εξίσωση Hasselbach πως λέγεται (χημεία Ι). Αλλά σε μια σχολή που έχεις να μάθεις 1000000000000000000000000000000000 πράγματα είναι αμαρτία να σπαταλάς χρόνο στο 1 εκατομμυριοστό της γνώσης που χρειάζεσαι όταν πάρεις το πτυχίο σου σαν γιατρός. Είναι αμαρτία να έχεις ένα εξάμηνο να μάθεις ΚΝΣ όταν θα μπορούσες να' χεις δύο. Αλλά στη σχολή μας έτσι είναι. Αυτό είναι που με τρελαίνει.
Αν εσείς αυτο το θεωρείτε λογικό, εγώ πάω πάσο.
Οκ έχεις εν μέρει δίκιο. Και γώ τώρα που έδινα χημεία 1 στην επαναληπτική την βρήκα απίστευτα πληκτική διοτι αφιέρονόταν μεγάλο κομμάτι της ύλης σε πράγματα που τα ήξερα απο τις πανελλήνιες. Αλλα still, I told you why. Αυτοί που έχουν βγάλει το πρόγραμμα δεν είναι βλάκες, το έχουν μελετήσει το πράγμα. Και σίγουρα πιο πολύ απο εσένα ή εμένα.

Να σου πω κάτι, μην βιάζεσαι να γίνεις γιατρός. Πρώτα θα γεμίσεις το μυαλό σου με άπειρη θεωρία, ακόμα κι αν σου φαίνεται άχρηστη, και μετά θα ξεκινήσεις πρακτική εφαρμογή. Θεωρητικά, σου δίδεται το υπόβαθρο για να αντιμετωπίσεις το 99.9% τον περιπτώσεων που θα συναντήσεις στη ζωή σου. Αυτό όμως γίνεται αργά, ξεκινώντας απο τα πιο απλά. Πήγαινε πασχαλίδη μια μέρα με βροχή, κοίτα τις βιβλιοθήκες του και πες απο μέσα σου όσο πιο δυνατά μπορείς "Ολα αυτά θα περάσουν μέσα απο το κεφάλι μου". Αυτό κι αν είναι δραματικό. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να βιάζεσαι.

Αλλά κυριολεκτικά, αυτά που μαθαίνουμε στο 1ο έτος είναι πράγματα που σ' ένα εξάμηνο θα τα' χουμε ξεχάσει.
Είναι μια αποτυχημένη συνέχεια του λυκείου το 1ο έτος.
Τις λεπτομέρεις, ναι, την γενικότερη ιδέα, όχι.
Τι να πώ. Δεν ξέρω. Δέν έχω αυτή τη γνώμη πάντως. Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να γυρίσουμε αυτό το thread σε spiderman. ΥΕΑΑΑΗΗΗΗΗΗ


τέσπα. αρκετά. δεν την παλεύω. είμαι κουρασμένος. πάω να κοιμηθώ. τα λέμε το μεσημέρι. sweet dreams.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μη μασάς. Αυτά που ζητάνε οι καθηγητές τα τονίζουν στις διαλέξεις τους.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτι που δεν το έχεις διαβάσει/δει/ακούσει. Με την καμία.

Επίσης μην ακούς γενικέυσεις του στυλ "μη πηγαίνεις σε διαλέξεις", "ατελείωτοι καφέδες", "τρέλη κραιπάλη" και τα λοίπα γιατί αυτές δεν εφαρμόζονται σε όλα τα μαθήματα και θα οδηγήσουν αναπόφευκτα σε σκατιάρικο μέσον όρο. Εκτός κι αν είσαι σούπερ κωλόφαρδος στις εξετάσεις.
Αλλα και πάλι = ανέπαρκεις γνώσεις σε βασικά μαθήματα.

Στο πρώτο εξάμηνο καλό είναι να μην χάσεις πολλές διαλέξεις απο βιολογία Ι (κυρίως) και στατιστική. Τα υπόλοιπα μαθήματα βγαίνουν με οδηγό που δίδεται απο τα κόμματα και 1-1.5 εβδομάδες εντατικού διαβάσματος (= ~6-8ώρες/μέρα) με βαθμό στην εξεταστική = 9, 10. Στο δεύτερο εξάμηνο μην χάσεις διάλεξη απο βιολογία ΙΙ (ΕΙΔΙΚΑ όταν κάνει μάθημα ο Ανάγνου, γιατί ζητάει πράγματα που δεν υπάρχουν στο βιβλίο ενώ τα ειχε πεί ο ίδιος στις διαλέξεις) και χημεία ΙΙ (Μόνο όταν κάνει διαλέξεις η Μουτσάτσου).

Όλα αυτά απο προσωπική εμπειρία.
Πχ Στο πρώτο εξάμηνο πάτησα στο 1/10 των διαλέξεων στη βιολογία Ι. Διάβασα για το μάθημα 5 εβδομάδες και έγραψα 5.
Στο δεύτερο εξάμηνο στη βιολογία ΙΙ και χημεία ΙΙ πήγα στα 4/5 των διαλέξεων. Βιο ΙΙ διάβασα 3.5 εβδομάδες κι έγραψα 9,
Χημεία ΙΙ διάβασα 3 ημέρες (!) απο το πρωί ως το βράδυ (διάβαζα κυρίως την ύλη που κάλυπταν οι σημειώσεις μου) και έγραψα 9 (Έχεσα τα παντελόνια μου όταν το είδα :clapup:)

Μια χαρά μπορείς να έχεις έναν decent μέσο όρο,και χωρίς να δώσεις ιδιαίτερη βάση στο πρώτο έτος (που δεν χρειάζεται κιόλας).Πολύ απλά,η Ιατρική είναι 6 έτη,οπότε έχεις το περιθώριο αργότερα να δώσεις το βάρος σε ουσιώδη μαθήματα και να πάρεις μεγάλους βαθμούς.

Τώρα,'νταξ',αν ο άλλος θέλει μέσο όρο αποκλειστικά και μόνο 10 με τόνο,τι να πω,ας κάνει ό,τι θέλει.Εγώ πάντα θεωρούσα παράνοια την βαθμοθηρία,ειδικά στο πανεπιστήμιο,που σκοπός είναι να γίνεις σωστός γιατρός,με ουσιώδεις γνώσεις και όχι σημαιοφόρος στο λύκειο.Αντίστοιχα,και το να τρέχεις 8 το πρωί για να παρακολουθήσεις φυσική,που δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα ως γιατρός,εκτός και αν πολύ αργότερα ακολουθήσεις τέτοια εξιδείκευση,το βρίσκω παράνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikapa

Νεοφερμένος

Ο pikapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μια χαρά μπορείς να έχεις έναν decent μέσο όρο,και χωρίς να δώσεις ιδιαίτερη βάση στο πρώτο έτος (που δεν χρειάζεται κιόλας).
yes :yes:
Πολύ απλά,η Ιατρική είναι 6 έτη,οπότε έχεις το περιθώριο αργότερα να δώσεις το βάρος σε ουσιώδη μαθήματα και να πάρεις μεγάλους βαθμούς.
yes :yes:

Τώρα,'νταξ',αν ο άλλος θέλει μέσο όρο αποκλειστικά και μόνο 10 με τόνο,τι να πω,ας κάνει ό,τι θέλει.Εγώ πάντα θεωρούσα παράνοια την βαθμοθηρία,ειδικά στο πανεπιστήμιο,που σκοπός είναι να γίνεις σωστός γιατρός,με ουσιώδεις γνώσεις και όχι σημαιοφόρος στο λύκειο.Αντίστοιχα,και το να τρέχεις 8 το πρωί για να παρακολουθήσεις φυσική,που δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα ως γιατρός,εκτός και αν πολύ αργότερα ακολουθήσεις τέτοια εξιδείκευση,το βρίσκω παράνοια.

Δίκιο έχεις, αλλα και πάλι, αν κάποιος θέλει να χτίσει γερό CV απλά του γίνεται πιο εύκολη η ζωή αν ξεκινήσει απο το πρώτο έτος (= 9, 10 στα περισσότερα μαθήματα με 1.5 βδομάδα διάβασμα). Φυσική αξίζει να σηκωθείς 8 το πρωί αν κάνει μάθημα γαμάτος καθηγητής. Γιατί θα πει και κάτι παραπάνω που δεν είναι στην ύλη και δέν πέφτει στις εξετάσεις, αλλά θα σου χρειαστεί σαν γιατρός. Τώρα αν κάνει κανας τραλαλά καθηγητής (πχ ένας καθηγητής σε εμάς εδώ που το όνομά του ξεκινάει απο Γιακουμά και τελειώνει σε κής) που να σουλατσάρει 8 παρά στο αμφιθέατρο με την κουστουμιά του και να ολοκληρώνει κάθε πρόταση με το (βαριά φωνή) "το καταλάβατε?" (διαδραστικό μάθημα ολέ) και να φωνάζει στους αργοπορημένους φοιτητές, ε, καταλαβαίνεις οτι θα κάτσεις σπίτι.

contributing to the spiderman thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top