Ιατρική Αθήνας - απορίες/απόψεις

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Παρών! Λίγες παρουσίες ακόμα...
Ετσι.....Να πληθαινουμε σιγα-σιγα!!!!:P

Καλως όρισες στο club!!
Παρέχεται δωρεάν ξενάγηση στους χώρους της σχολής από Τετάρτη που γυρίζω από διακοπές :P

Ετοιμάσου να λιώσεις ολίγον τι στο διάβασμα!!
Τhanks!!!!:)
Σχετικα με το διαβασμα το ξερω οτι εχει πολυ "ξεσκισμα"...
Αλλα τι να κανουμε...Καποια πραγματα αξιζουν τον κοπο,ετσι δεν ειναι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τhanks!!!!:)
Σχετικα με το διαβασμα το ξερω οτι εχει πολυ "ξεσκισμα"...
Αλλα τι να κανουμε...Καποια πραγματα αξιζουν τον κοπο,ετσι δεν ειναι?;)

Ρε αυτό με το διάβασμα ήταν ειρωνικό :P:P
Στο 1ο έτος ειδικά θα διαβάσεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ από όσο έχεις διαβάσει όλη σου τη ζωή.
Άμα δεν αυτοκτονήσεις με τις μαλακίες που θα διαβάζεις στην ψυχολογία :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ρε αυτό με το διάβασμα ήταν ειρωνικό :P:P
Στο 1ο έτος ειδικά θα διαβάσεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ από όσο έχεις διαβάσει όλη σου τη ζωή.
Άμα δεν αυτοκτονήσεις με τις μαλακίες που θα διαβάζεις στην ψυχολογία :P:P
Ε μη μου πεις οτι δεν εχει λιωσιμο...Δεν ξερω για το α ετος ακομα,αλλα γενικα νομιζω πως γινεται του "καραξεσκισματος"!:P
Ηθελα να ρωτησω για την φυσικη..Ειναι δυσκολη?Γιατι εχω μια φιλη που ειχε παιδευτει αρκετα,απ' οτι μου ελεγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ε μη μου πεις οτι δεν εχει λιωσιμο...Δεν ξερω για το α ετος ακομα,αλλα γενικα νομιζω πως γινεται του "καραξεσκισματος"!:P
Ηθελα να ρωτησω για την φυσικη..Ειναι δυσκολη?Γιατι εχω μια φιλη που ειχε παιδευτει αρκετα,απ' οτι μου ελεγε!


H φυσική Ι είναι ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ.
Δε διαβάζεται.
Απλά.
Πρέπει να' σαι τυχερός για να περάσεις.
Μόνο έτσι. :P
Όταν μιλάμε για βασανιστήριο εννοούμε ότι τ' αυγά κάτω από τις μασχάλες είναι η ήπια μορφή!!:P:P

Η φυσική ΙΙ είναι γουτσούνικη!
Άλλα έχεις πάλι κάποια κεφάλαια από το βιβλίο της Ι.
Που όπως είπαμε είναι άστα να πάνε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
H φυσική Ι είναι ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ.
Δε διαβάζεται.
Απλά.
Πρέπει να' σαι τυχερός για να περάσεις.
Μόνο έτσι. :P
Όταν μιλάμε για βασανιστήριο εννοούμε ότι τ' αυγά κάτω από τις μασχάλες είναι η ήπια μορφή!!:P:P

Η φυσική ΙΙ είναι γουτσούνικη!
Άλλα έχεις πάλι κάποια κεφάλαια από το βιβλίο της Ι.
Που όπως είπαμε είναι άστα να πάνε!!!
Τι πραγματευεται η μια και τι η αλλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τι πραγματευεται η μια και τι η αλλη?


Φυσική Ι

Γενικές αρχές φυσικής, αξονική τομογραφία, ακτινογραφίες, υπέρηχοι.
Πώς λειτουργούν δηλαδή.
Ουσιαστικά φυσική μηχανολογία μπορείς να την πεις :P

Φυσική ΙΙ

Μαγνητικό τομογράφο και ακτινοθεραπεία στον καρκίνο (από το βιβλίο της Ι)
Και από το βιβλίο της ΙΙ
Φυσικές αρχές: Μύες και δυνάμεις, σκελετός, ώσμωση και νεφροί, καρδιαγγειακό, αναπνευστικό, όραση, ακοή, ηλεκτρικά σήματα από το σώμα, πίεση στο σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Φυσική Ι

Γενικές αρχές φυσικής, αξονική τομογραφία, ακτινογραφίες, υπέρηχοι.
Πώς λειτουργούν δηλαδή.
Ουσιαστικά φυσική μηχανολογία μπορείς να την πεις :P

Φυσική ΙΙ

Μαγνητικό τομογράφο και ακτινοθεραπεία στον καρκίνο (από το βιβλίο της Ι)
Και από το βιβλίο της ΙΙ
Φυσικές αρχές: Μύες και δυνάμεις, σκελετός, ώσμωση και νεφροί, καρδιαγγειακό, αναπνευστικό, όραση, ακοή, ηλεκτρικά σήματα από το σώμα, πίεση στο σώμα.
H δευτερη μου φαινεται πιο ενδιαφερουσα!!!
Παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες!;)

Πτώμα κάνουμε από το β έτος κ μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Tέλεια!;)

Α και κατι αλλο!
Πρωτευουσης σημασιας!!!!!!!
Τα μαθηματα για τους πρωτοετεις ξεκινουν 8 ή 9?

Αν ειναι 8 ,θα πεθανω...
O υπνος ειναι ιερο πραγμα....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EternalDreamer

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Από τις 8 νομίζω...θεωρία το πρωί και μετά ασκήσεις-εργαστήρια. Βάρβαροι :yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
αχχ και να ειμουν και εγω...μαζι σας ας οψετε 2 ετη μεινανε...

ομως στην κοπελια που λεει για το πρωινο ξυπνημα ...ξερεις μπορεις να κοιμασε νωριτερα το βραδυ....

χεχεχε ολα μια συνηθεια ειναι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
αχχ και να ειμουν και εγω...μαζι σας ας οψετε 2 ετη μεινανε...

ομως στην κοπελια που λεει για το πρωινο ξυπνημα ...ξερεις μπορεις να κοιμασε νωριτερα το βραδυ....

χεχεχε ολα μια συνηθεια ειναι!!!!
Aυτο μια κουβεντα ειναι....Εδω στο δημοτικο δεν κοιμομουν νωρις, θα κοιμαμαι τωρα?anyway...:/:

Από τις 8 νομίζω...θεωρία το πρωί και μετά ασκήσεις-εργαστήρια. Βάρβαροι :yawn:
Βαρβαροι δεν λες τιποτα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Kαλά πάτε καλά σιγά μην πηγαίνετε στις θεωρίες 8 η ώρα το πρωί :P:P:P

ΟΥΤΕ ΚΑΝ.
Θα τα πούμε και από κοντά αυτά.
Φυσική να πάτε στο 1ο μάθημα, θα σας πει για μια γιαγιά που ήθελε να πάρει βιάγκρα ο άντρας της.
Χημεία θα καταλάβετε μόνοι σας.
Βιολογία και να πάτε, διάβασμα 1000 σελίδων δεν το γλυτώνετε, οπότε :P
Καλά, για ψυχολογία δε λέω τίποτα, απλά βάζω στοίχημα ότι θα πάτε σε 1μιση μάθημα. Στο 1ο γιατί είναι 1ο, στο 2ο για να δώσετε μια 2η ευκαιρία αλλά στο μισάωρο θα φύγετε :P
Μόνο πρώτες βοήθειες που είναι στις 4μιση το απόγευμα :P

Για το 2ο εξάμηνο δε μιλάω.
Έχει ζέστη.
Και τα μαθήματα περνιούντα τραγικά πανεύκολα.
Λίγο η βιολογία ΙΙ είναι ζόρι.
Αλλά πρέπει να κάνεις αίτηση για να κοπείς!!!!!!

Α και τα εργαστήρια είναι μετά τις 11 (11 της βιολογίας, της φυσικής ποικίλουν)
Lexotanil να πάρετε για της φυσικής.
Μόνο αυτό που διαβάζετε αξονικές και βρίσκεται όγκους στο β εξάμηνο είναι ωραίο.
Στη βιολογία θα κάνετε PCR. Να δείτε αν έχετε ή όχι ένα γονίδιο.
Ωραία πράγματα.
Αλλά πάλι όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Το μόνο που αξίζει στο 1ο έτος είναι οι πρώτες βοήθειες και ο καφές στο Μύθο.

Α ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Κοιτάξτε στο 1ο έτος να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΤΕ γιατί το γ εξάμηνο από ό,τι μου' χουν πει και έχω δει τα παιδιά είναι...πως να το πω τώρα...σαν να σε..γαργαλάνε από...πίσω!!!
Μην διαβάζετε 10ωρα.
Δε χρειάζετε.
Και φυσικά όταν τελειώσετε δε θα νιώθετε παραπάνω γιατροί. :P
Ό,τι μάθετε μόνοι σας (πχ στο λαικό να κάνετε κανά ράμμα, να πάρετε κανά αίμα, να μάθετε να μετράτε σωστά πίεση, να παίρνετε ιστορικό, να βάζετε γύψους, να κάνετε καρδιογραφήματα, να μη λυποθυμάτε στα χειρουργεία).

Όποιος ντρέπεται να πάει μόνος του σε εφημερία να μην ντρέπεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basil063

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ πέρασα Αθήνα!!! :D Ξέρετε μήπως πότε ξεκινούν οι εγγραφές???Είναι όλες τις μέρες που λέει το υπουργείο ή υπάρχουν συγκεκριμένες (ανάλογα επίθετο)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
τα συγχαρητήρια μου!!! Ευγε! το θέμα είναι οτι είδα οτι είσαι από
Λάρισα εκεί δε σε βολευε να πας για ιατρικη η αθηνα ηθελες?

ασχετο αλλα μιλουσα με μια αναισθησιολογο πολυ φιλη και καλη γιατρο που τελειωσε ιωαννινα και εκανε ειδικοτητα στο λαικο ξερετε τι μου ειπε για τον αθηνων οτι γινετε καλυτερη δουλεια στην επαρχια διοτι εκει ο καθηγητης σε ξερει με το μικρο σου...μου εχει πει και αλλες ιστοριες ..οπως το οτι θελει ταλεντο η ιατρικη και να το λεει η καρδια σου και αλλα τετοια καλα... αναφερομαι γενικα βεβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Kαλά πάτε καλά σιγά μην πηγαίνετε στις θεωρίες 8 η ώρα το πρωί :P:P:P

ΟΥΤΕ ΚΑΝ.
Θα τα πούμε και από κοντά αυτά.
Φυσική να πάτε στο 1ο μάθημα, θα σας πει για μια γιαγιά που ήθελε να πάρει βιάγκρα ο άντρας της.
Χημεία θα καταλάβετε μόνοι σας.
Βιολογία και να πάτε, διάβασμα 1000 σελίδων δεν το γλυτώνετε, οπότε :P
Καλά, για ψυχολογία δε λέω τίποτα, απλά βάζω στοίχημα ότι θα πάτε σε 1μιση μάθημα. Στο 1ο γιατί είναι 1ο, στο 2ο για να δώσετε μια 2η ευκαιρία αλλά στο μισάωρο θα φύγετε :P
Μόνο πρώτες βοήθειες που είναι στις 4μιση το απόγευμα :P

Για το 2ο εξάμηνο δε μιλάω.
Έχει ζέστη.
Και τα μαθήματα περνιούντα τραγικά πανεύκολα.
Λίγο η βιολογία ΙΙ είναι ζόρι.
Αλλά πρέπει να κάνεις αίτηση για να κοπείς!!!!!!

Α και τα εργαστήρια είναι μετά τις 11 (11 της βιολογίας, της φυσικής ποικίλουν)
Lexotanil να πάρετε για της φυσικής.
Μόνο αυτό που διαβάζετε αξονικές και βρίσκεται όγκους στο β εξάμηνο είναι ωραίο.
Στη βιολογία θα κάνετε PCR. Να δείτε αν έχετε ή όχι ένα γονίδιο.
Ωραία πράγματα.
Αλλά πάλι όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Το μόνο που αξίζει στο 1ο έτος είναι οι πρώτες βοήθειες και ο καφές στο Μύθο.

Α ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Κοιτάξτε στο 1ο έτος να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΤΕ γιατί το γ εξάμηνο από ό,τι μου' χουν πει και έχω δει τα παιδιά είναι...πως να το πω τώρα...σαν να σε..γαργαλάνε από...πίσω!!!
Μην διαβάζετε 10ωρα.
Δε χρειάζετε.
Και φυσικά όταν τελειώσετε δε θα νιώθετε παραπάνω γιατροί. :P
Ό,τι μάθετε μόνοι σας (πχ στο λαικό να κάνετε κανά ράμμα, να πάρετε κανά αίμα, να μάθετε να μετράτε σωστά πίεση, να παίρνετε ιστορικό, να βάζετε γύψους, να κάνετε καρδιογραφήματα, να μη λυποθυμάτε στα χειρουργεία).

Όποιος ντρέπεται να πάει μόνος του σε εφημερία να μην ντρέπεται. :P
Eγώ πιστεύω οτι είναι βασικό να πηγαίνεις στη θεωρία!Σε βοηθά να κατανοείς τις 1000 σελίδες που αναφέρεις καλύτερα, από το να τις διαβαζεις μόνος σου!΄Ασε που κάποια πράγματα θα σου μένουν και από την παράδοση,όπως συνέβαινε και στο σχολείο!
Δε λέω,σίγουρα θα υπάρχουν βαρετά μαθήματα και σπαστικοί καθηγητές,αλλά τι να κάνουμε?:P
Ίσως να τα λεω αυτά γιατί είμαι ακόμα "πρωτάκι" και πιθανόν στην πορεία να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις,αλλά προς το παρόν είμαι αποφασισμένη να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα!!!
Όσο για το διάβασμα,εννοείται δεν θα ξεσκιστούμε από το α έτος!Γι' αυτό ,πιστεύω,οτι είναι βασικό να παρακολουθείς τις παραδόσεις.Γλιτώνεις αρκετή δουλειά στο σπίτι και δεν κρέμεσαι από τα "ούμπαλα" του καθενός για να σου δίνει σημειώσεις κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Όποιος ντρέπεται να πάει μόνος του σε εφημερία να μην ντρέπεται. :P

σόρυ για την άσχετη "εισβολή" μου. από απθ εγώ, απλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και είδα ότι το ανέφερες. πήγες εσύ σε εφημερίες; αν ναι τι περίπου έκανες; :) ευχαριστώ εκ των προτέρων. (νομίζω θα ενδιαφέρει και τους πρωτοετείς να μάθουν αλλά αν είναι off απάντησέ μου σε pm)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basil063

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασικά αποφάσισα να μην μείνω Λάρισα αφενός γιατί στην Αθήνα είναι καλύτερο το επιπεδο (το πανεπιστημιακό της Λαρισας είναι αρκετά ανοργάνωτο με αρκετές ελλείψεις και επίσης δεν υπάρχουν βοηθοί στα εργαστήρια και άλλα πολλά...) και αφετέρου λόγω παρέας...Φέτος Ιατρική Αθήνας θα είμαστε 4 Λαρισαίοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Υπάρχει η δυνατότητα να πηγαίνουμε στις εφημερίες από το α έτος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Eγώ πιστεύω οτι είναι βασικό να πηγαίνεις στη θεωρία!Σε βοηθά να κατανοείς τις 1000 σελίδες που αναφέρεις καλύτερα, από το να τις διαβαζεις μόνος σου!΄Ασε που κάποια πράγματα θα σου μένουν και από την παράδοση,όπως συνέβαινε και στο σχολείο!
Δε λέω,σίγουρα θα υπάρχουν βαρετά μαθήματα και σπαστικοί καθηγητές,αλλά τι να κάνουμε?:P
Ίσως να τα λεω αυτά γιατί είμαι ακόμα "πρωτάκι" και πιθανόν στην πορεία να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις,αλλά προς το παρόν είμαι αποφασισμένη να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα!!!
Όσο για το διάβασμα,εννοείται δεν θα ξεσκιστούμε από το α έτος!Γι' αυτό ,πιστεύω,οτι είναι βασικό να παρακολουθείς τις παραδόσεις.Γλιτώνεις αρκετή δουλειά στο σπίτι και δεν κρέμεσαι από τα "ούμπαλα" του καθενός για να σου δίνει σημειώσεις κτλ!

Nαι, για τα επόμενα έτη σίγουρα οι παραδόσεις βοηθάνε. Στο 1ο έτος ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. :P
Mόνο στη βιολογία ΙΙ και στη στατιστική λίγο.
Είναι εύκολο να διαβάσεις και χωρίς να έχεις παρακολουθήσει μάθημα!!
Και όσο για το υπογραμμισμένο, είναι αυτό που λένε ΟΛΟΙ οι φοιτητές ΣΤΗΝ αρχή κάθε εξαμήνου. Στην αρχή όμως. Μετά παλεύεις για μια θέση στο κυλικείο. Ή στο bolivar. 'Ή στο μύθο. Ή στο λαικον. 'Η στο Ελ λαικον. 'Η στα everest. 'Η όπου αλλού θέλετε τελοσπάντων!!

σόρυ για την άσχετη "εισβολή" μου. από απθ εγώ, απλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και είδα ότι το ανέφερες. πήγες εσύ σε εφημερίες; αν ναι τι περίπου έκανες; :) ευχαριστώ εκ των προτέρων. (νομίζω θα ενδιαφέρει και τους πρωτοετείς να μάθουν αλλά αν είναι off απάντησέ μου σε pm)

Ναι αμέ, εδώ στην Αθήνα δέχονται και χαίρονται κιόλας :P
Ε τι μπορεί να κάνει ένας πρωτοετής; Να μάθει τα αρκετά βασικά
- Παίρνεις ιστορικό
- Συνηθίζεις το κλίμα
- Συναναστρέφεσαι με ασθενείς
- Παίρνεις αίμα, κάνεις φλεβοκεντήσεις
- Κάνεις ράμματα (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΗ ΓΟΥΡΛΩΝΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ :P) Εγώ είμαι στη φάση που κάνω κόμπους με τα χέρια και οι φίλοι μου με δουλεύουν κανονικά γιατί όπου κάθομαι έχω μαζί μου μια κλωστή, μιλάω και κάνω κόμπους!!
- Παίρνεις ζωτικά σημεία
- Κάνεις ενέσεις.
- Μαθαίνεις να λαμβάνεις αρτηριακό αίμα (είτε από κερκιδική είτε από βραγχιόνιο, άμα φοβάσαι πας στη βραγχιόνιο που είνι πιο μεγάλη και δεν κινδυνεύει ο ασθενής να του κάνεις την αρτηρία σουβλάκι) και να βγάζεις τα αέρια αίματος.

Α και άμα πέσεις και σε καλούς μπαίνεις και χειρουργείο!!!
Ε και μετά από πολλές φορές αποκτάς εμπειρία και μπορείς να καταλάβεις μόνο σου κάποια πράγματα. Και σου μαθαίνουν και κολπάκια, πως να βρίσκεις πχ χοντρικά τα όρια του ήπατος :P

Είναι αρκετά ωραία, εγώ πορώνομαι και πηγαίνω συχνά ολονυχτίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top