Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Και το επίδομα αυτό είναι ετήσιο; (Όχι πως θα το δικαιούμαι, αλλά απλώς ρωτάω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί έλεος; :confused:
Και το επίδομα αυτό είναι ετήσιο; (Όχι πως θα το δικαιούμαι, αλλά απλώς ρωτάω).
Ναι. Απ'όσο γνωρίζω (κι εγώ δεν το δικαιούμαι, απ'ότι ακούω σου λέω) θα πρέπει να πληροίς και κάποιες προυποθέσεις. Μία είναι να περνάς τα μισά και πάνω μαθήματα του 6μήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Γιατί έλεος; :confused:
Με υπολογισμούς βγαίνει ότι εισόδημα 30000Ε σημαίνει 1250Ε/μήνα ο κάθε γονέας. Δεν είναι κανένα τεράστιο ποσό αλλά με τα σημερινά δεδομένα όσοι τα έχουν θεωρούνται μάλλον προνομιούχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! να ρωτήσω κάτι ?
κάποτε υπήρχε το χρηματικό ποσό (γρ στα 1000 αποτι εχα ακούσει) στους 20 πρώτους που μπαίνουν στην σχολή... τρ πλέον υπάρχει ???
αν οχι υπάρχει κάτι παραπλήσιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Με υπολογισμούς βγαίνει ότι εισόδημα 30000Ε σημαίνει 1250Ε/μήνα ο κάθε γονέας. Δεν είναι κανένα τεράστιο ποσό αλλά με τα σημερινά δεδομένα όσοι τα έχουν θεωρούνται μάλλον προνομιούχοι.
το ξέρω πως άργησα λίγο να απαντήσω, αλλά μάλλον δεν ξέρεις τι έξοδα έχει μια οικογένεια...
Αν βάλεις έξοδα διατροφής,(300€/μήνα) κίνησης(200€ το κάθε αμάξι/μήνα), θέρμανσης(200€/μήνα), ηλεκτροδότησης(70/μήνα), επικοινωνίας (40/μήνα σταθερό και 40/μήνα κινητό) ύδρευσης (20/μηνα)
(και ας πούμε πως μένουν σπίτι τους και δεν έχουν ενοίκιο)
και το ένα τους παιδί να είναι φοιτητής:
Έξοδα διατροφής (30/μήνα αν τρώει στη λέσχη και που και που κάνα πιτάκι) ενοικιο (250/μηνα) κοινοχρηστα (40/μηνα) ηλεκτροδότηση (25/μηνα) επικοινωνία (τουλ 15/μηνα σταθερο τουλ 10/μηνα κινητο) υδρευση(20/μηνα) αστικες μετακινησεις (40/μηνα), υπεραστικες μετακινησεις (εως και 40 το διμηνο)

Με τα ελάχιστα ποσά, είναι 1300€/μηνα για μια 3μελή οικογένεια
Αν υπάρχει και δεύτερο παιδί/μαθητής το ποσό είναι σαφώς μεγαλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! να ρωτήσω κάτι ?
κάποτε υπήρχε το χρηματικό ποσό (γρ στα 1000 αποτι εχα ακούσει) στους 20 πρώτους που μπαίνουν στην σχολή... τρ πλέον υπάρχει ???
αν οχι υπάρχει κάτι παραπλήσιο ?

Υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο i-school...τα έχει αρκετά αναλυτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Υπάρχει ξεχωριστό θέμα στο i-school...τα έχει αρκετά αναλυτικά

που υπάρχει ακριβώς γτ δν το βρίσκω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio_

Νεοφερμένος

Η Bio_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αν το σπίτι που νοικιάζω είναι στο όνομα των γονιών μου το επίδομα στέγασης το δικαιούμαι κανονικά ή πρέπει να φαίνεται το δικό μου όνομα στα χαρτιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αν το σπίτι που νοικιάζω είναι στο όνομα των γονιών μου το επίδομα στέγασης το δικαιούμαι κανονικά ή πρέπει να φαίνεται το δικό μου όνομα στα χαρτιά;
Απαντήστε λίγο σε αυτό, εάν γνωρίζετε παιδιά. Με ενδιαφέρει κι εμένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αφού οι γονείς σου σε έχουν προστατευόμενο μέλος και υποβάλουν εκείνοι δήλωση στην Εφορία ,είτε στο όνομά σου είναι είτε στο δικό τους δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio_

Νεοφερμένος

Η Bio_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ωραία,ευχαριστώ!
Αφού όπως είδα το επίδομα δίνεται ουσιαστικά σε έναν από τους γονείς λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Δεν το εχω ακουσει αυτο, τι ειναι?

οταν περνασ στισ εξεταστικεσ των 2 πρωτων ετων και τα 7 μαθηματα σου δινουν επιδομα 1000 ευρω!!:P

Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ από το θέμα [2012] Σε ποιο τμήμα και με πόσα μόρια περάσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
οταν περνασ στισ εξεταστικεσ των 2 πρωτων ετων και τα 7 μαθηματα σου δινουν επιδομα 1000 ευρω!!:P
Aυτο γινεται παντου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Aυτο γινεται παντου?

ναι καλε σε ολεσ τισ σχολεσ αει και τει..αν πχ στην πρωτη εξεταστικη περασεισ 7 μαθηματα παιρνεισ 1000 ευρω..το θεμα μου ειναι αν ισχυει φετοσ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
ναι καλε σε ολεσ τισ σχολεσ αει και τει..αν πχ στην πρωτη εξεταστικη περασεισ 7 μαθηματα παιρνεισ 1000 ευρω..το θεμα μου ειναι αν ισχυει φετοσ:hmm:
Καλη φαση! Ας ελπισουμε να ισχυσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ναι καλε σε ολεσ τισ σχολεσ αει και τει..αν πχ στην πρωτη εξεταστικη περασεισ 7 μαθηματα παιρνεισ 1000 ευρω..το θεμα μου ειναι αν ισχυει φετοσ:hmm:
δεν το καταλαβα:redface:
αν δηλαδη καποιος περασει την πρωτη εξεταστικη του ιανουαριου και τα 7 μαθηματα τοτε παιρνει 1000 ευρω;;;ή πρεπει τις 4 πρωτες εξεταστικες δηλαδη τα 2 πρωτα χρονια;;:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ναι καλε σε ολεσ τισ σχολεσ αει και τει..αν πχ στην πρωτη εξεταστικη περασεισ 7 μαθηματα παιρνεισ 1000 ευρω..το θεμα μου ειναι αν ισχυει φετοσ:hmm:
50%+1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δεν το καταλαβα:redface:
αν δηλαδη καποιος περασει την πρωτη εξεταστικη του ιανουαριου και τα 7 μαθηματα τοτε παιρνει 1000 ευρω;;;ή πρεπει τις 4 πρωτες εξεταστικες δηλαδη τα 2 πρωτα χρονια;;:confused::confused:

στην πρωτη αν επερασει 7 μαθηματα παιρνει χιλια ευρω και αν περασει και στην δευτερη εξεταστικη αλλα 7 παιρνει παλι 1000 ευρω..ισχυει μονο για το 1 ετοσ..αλλα δεν ειμαι και σιγουρη για το ποσο ισχυει...παντωσ στισ 2 πρωτεσ εξεταστικεσ παιρνεισ αν περασεισ...το θεμα ειναι αν θα ισχυσει και φετοσ αυτο:Dμακαρι μπασ και βγαλουμε κανενα ενοικιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πολυ καλη φαση!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top