Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
εγώ πάλι που και όλα τα μαθήματα τα πέρασα και σε άλλη πόλη μένω...γιατί δεν το πήρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate rina

Νεοφερμένος

Η kate rina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι οκ και εμενα μου το ειπαν πολλοι -βσκ με δουλευουν κιολας που το ψαχνω τοσο πολυ γιατι ουτως η αλλως σιγα μην το δωσουν στα χαλια που ειμαστε--αλλα δεν θα επρεπε αυτο να αναφερεται στο site του υπουργειου??
και οπως και να χει..εστω οτι οντως πρεπει να εχεις περασει τα μισα μαθηματα..εγω που δεν τα εχω περασει και θελω ακομα αλλα δυο αν καταφερω και τα περασω τωρα στην εξεταστικη του φεβρουαριου,μετραει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγώ πάλι που και όλα τα μαθήματα τα πέρασα και σε άλλη πόλη μένω...γιατί δεν το πήρα?
Aν λέμε για το ίδιο μετράει το οικονομικό της οικογένειας και καταθέτεις εσύ τα χαρτιά, δε σε ψάχνουν αυτοί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Aν λέμε για το ίδιο μετράει το οικονομικό της οικογένειας και καταθέτεις εσύ τα χαρτιά, δε σε ψάχνουν αυτοί. :P
καλέ ναι...ποιος θα πάει να καταθέσει άλλωστε? χαχα...μάλλον θα είναι το οικονομικό, αλλά πόοοοοσο πια?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4541687&ct=1
Ίσως υπάρχει και πρόσφατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω ξερω οτι αμα περασεις με τουλαχισον λιαν καλως τα μαθηματα....7+ στο προηγουμενο ετος και εχεις μειωμενες οικονομικκες δυνατοτητες παιρνεις υποτροφια!(απο ιδιωτες ή και την σχολη)
τωρα το ποσο διαρκει δεν ξερω....
μιλαω για προπτυχιακο επιπεδο....και βεβαιως καθε σχολη διαφερει!
ψαξτο παντως απο την γραμματεια της σχολλης σου ή το σαιτ της!ολο και κατι θαχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Στη σχολή μου έχει βγει ανακοίνωση για την προσκόμιση πιστοποιητικών για το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα,νομίζω και σε άλλες σχολές έχουν αρχίσει να δίνουν πιστοποιητικά
Οπότε απο ότι φένεται θα δοθεί κανονικά το στεγαστικό επίδομα στους δικαιούχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX2

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να αναφέρω τον προβληματισμό μου σχετικά με το φοιτητικό επίδομα. Πέρσι, δηλαδή το έτος 2009-2010 είχα περάσει με πανελλαδικές εξετάσεις σε μια σχολή αλλά δεν πήγα διότι δεν ήταν η σχολή που ήθελα. Φέτος (2010-2011) έχω περάσει κρατώντας τα περσινά μου μόρια, δηλαδή κάνοντας ξανά μηχανογραφικό με την κατηγορία του 10% στην σχολή της αρεσιάς μου οπότε και νοίκιασα σπίτι. Πήγα λοιπόν σήμερα στην τοπική Δ.Ο.Υ με τους γονείς μου, καταθέσαμε τα χαρτιά και τα δικαιολογητικά. Περάσαμε από 3 γραφεία μέσα στην Εφορία και όλα ΟΚ ώσπου έφτασε η ώρα να μας καταβληθεί το ποσό του επιδόματος από το τμήμα εξόδων. Εκεί σε ένα τελευταίο έλεγχο η υπάλληλος μας είπε ότι μάλλον δεν το δικαιούμαι διότι είμαι με το 10% και δεν έδωσα εξετάσεις φέτος αλλά πέρσι και ότι θα πάρει στο υπουργείο και θα με ενημερώσει αύριο. Σε περίπτωση που δεν το δικαιούμαι, αυτό κατά την άποψη μου είναι πολύ άδικο διότι δεν πέρασα στην σχολή με μέσο, εξετάσεις έδωσα και εγώ όπως όλοι απλά έκανα χρήση μια δίκαιης δυνατότητας (από τις λίγες) που μας δίνει το σύστημα εισαγωγής στη τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο να μην το δικαιούμαι αφού εάν κάποιος περάσει με την πρώτη στην σχολή του το δικαιούται και για τα 4 χρόνια φοίτησης του, άσχετα με το πότε έδωσε εξετάσεις. Εγώ (και όλοι όσοι έχουμε περάσει με το 10%) δηλαδή γιατί να το χάσουμε φέτος αλλά και όλα τα υπόλοιπα χρόνια φοίτησης μας. Θα σας παρακαλούσα όποιος ξέρει κάτι ή έχει κάποια ενημέρωση επί του θέματος να ενημερώσει γιατί είναι άδικο να χαθεί ένα σοβαρό χρηματικό επίδομα ειδικά αυτές τις δύσκολες μέρες που οι οικογένειες μας παλεύουν για να μας σπουδάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν δεν στο εδωσαν μαλλον σε δουλεψαν!!
ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ
Συνολικά εκατό χιλιάδες θα πάρουν το επίδομα των 1.000 ευρώ και οι προϋποθέσεις που απαιτούνται είναι:
Χορηγείται για όλους τους προπτυχιακούς φοιτητές της οικογένειας, εφόσον διαμένουν σε άλλη πόλη αυτής της κύριας κατοικίας τους, ανεξάρτητα αν φοιτούν στην ίδια σχολή και πόλη ή σε διαφορετικές σχολές και πόλεις, και διαμένουν σε μία ή περισσότερες οικίες.
Χορηγείται για τόσα έτη όσα είναι και τα έτη σπουδών της σχολής ή του τμήματος, σύμφωνα με τον κανονισμό της λειτουργίας τους.
Η φοίτηση πρέπει να αποδεικνύεται με πιστοποιητικό της σχολής ή του τμήματος. Ειδικά για τους φοιτητές που έχουν εγγραφεί (για πρώτη φορά) στο πρώτο έτος σπουδών, στο πιστοποιητικό αναφέρεται μόνο η εγγραφή του φοιτητή στη σχολή. O φοιτητής που εγγράφεται για πρώτη φορά στο πρώτο έτος αλλά στο β’ εξάμηνο (εαρινό) δικαιούται ολόκληρο το επίδομα.
Το επίδομα χορηγείται μόνον για φοιτητές Έλληνες υπηκόους ή υπηκόους άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές προϋποθέσεις. Η υπηκοότητα συνδέεται μόνο με το πρόσωπο του φοιτητή και όχι με των γονέων ή κηδεμόνων του.


και πιο αναλυτικα --->https://74.6.238.254/search/srpcache?ei=UTF-8&p=%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1&type=937811&fr=chr-greentree_ff&u=https://cc.bingj.com/cache.aspx?q=%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1&d=4584748914510222&mkt=en-US&setlang=en-US&w=67a7fb7d,c021d3d7&icp=1&.intl=us&sig=VGP7wM9oYqoOA9GBYkIOOA--


ουσιαστικα και εσυ πρωτοετης εισαι..τι να πω...εχω διαβασει ενα σωρο φορες τις προυπο8εσεις κατι τετοιο δεν εχω προσεξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOMIS

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα ακουσα σημερα στο τει μου οτι φετος θα γινουν δηλωσεις για 600 ευρω ομως...Αληθευει και αν ναι τι χαρτια πρεπει να εχεις και που να τα στειλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα,ερώτηση...
Σύμφωνα με τις διατάξεις του νέου νόμου,τα φοιτητικά δικαιώματα (πάσο,συγγράμματα κ.λπ.) για πόσο χρόνο διατηρούνται;Π.χ. μέχρι τώρα ήταν για "ν+2" χρόνια,άλλαξε κάτι ή είναι πάλι στα ίδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα,ερώτηση...
Σύμφωνα με τις διατάξεις του νέου νόμου,τα φοιτητικά δικαιώματα (πάσο,συγγράμματα κ.λπ.) για πόσο χρόνο διατηρούνται;Π.χ. μέχρι τώρα ήταν για "ν+2" χρόνια,άλλαξε κάτι ή είναι πάλι στα ίδια;
Το πάσο μέχρι και ν+2.
Στα βιβλία δεν υπάρχει χρονικό όριο. Παραλαμβάνεις όποτε θέλεις τα βιβλία στα μαθήματα που δεν έχεις πάρει και δεν έχεις περάσει ήδη.

Αυτά μέχρι στιγμής, γιατί όπου νά 'ναι δε θα παίρνει κανένας βιβλίο. Είναι εκτός μόδας.
Ναι, ναι, τόσο προοδευτική κυβέρνηση έχουμε.
Με κανένα e-book βολεύεσαι;

Και όσο για το πάσο, δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί να το δίνουν...
Για να χρησιμοποιούμε αυτά τα λεωφορεία που καίνε πετρέλαιο και ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα;
Πόσες φορές πρέπει να το ακούσετε για να το καταλάβετε; «Πράσινη Ανάπτυξη»! Πήγαινε με τα πόδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brave_star

Νεοφερμένος

Η brave_star αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Και όσο για το πάσο, δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί να το δίνουν...
Για να χρησιμοποιούμε αυτά τα λεωφορεία που καίνε πετρέλαιο και ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα;
Πόσες φορές πρέπει να το ακούσετε για να το καταλάβετε; «Πράσινη Ανάπτυξη»! Πήγαινε με τα πόδια!

Ναι ξερεις δεν μενουν ολοι διπλα στο πανεπιστημιο για να πηγαινουν με τα ποδια και ακομα και αυτοι που μενουν διπλα τι σημαινει οτι για να γυρισουν την πολη πρεπει να πληρωσουν ολοκληρο εισητηριο!!??!! Το πασο ειναι το λιγοτερο που οφειλει να μας παρεχει το κρατος!!Και δεν βλαπτει να σκεφτομαστε που και που πριν γραψουμε κατι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ναι ξερεις δεν μενουν ολοι διπλα στο πανεπιστημιο για να πηγαινουν με τα ποδια και ακομα και αυτοι που μενουν διπλα τι σημαινει οτι για να γυρισουν την πολη πρεπει να πληρωσουν ολοκληρο εισητηριο!!??!! Το πασο ειναι το λιγοτερο που οφειλει να μας παρεχει το κρατος!!Και δεν βλαπτει να σκεφτομαστε που και που πριν γραψουμε κατι!!
lol, νομίζω ότι το λέει ειρωνικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Είναο ολοφάνερο ότι ο exc μιλάει ειρωνικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brave_star

Νεοφερμένος

Η brave_star αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν ο exc μιλαει ειρωνικα τοτε πραγματικα συγνωμη παρεξηγησα (αλλωστε δεν μπαινω συχνα για να ξερω το χιουμορ του καθενος)!! Αν παλι δεν και λιγα εγραψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Το φοιτητικο επιδομα υπαρχει ακομα ή το εκοψε και αυτο ο Γιωργακης;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το φοιτητικο επιδομα υπαρχει ακομα ή το εκοψε και αυτο ο Γιωργακης;:hmm:
Ναι, υπάρχουν και προυποθέσεις βέβαια..το εισόδημα να είναι κάτω απο 30000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν και προυποθέσεις βέβαια..το εισόδημα να είναι κάτω απο 30000
Το εισόδημα και των δύο γονέων να είναι κάτω από 30000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top