Η μούφα του 25+25 και τα αποτελέσματα της

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σήμερα το σχολείο μου ήταν κλειστό λόγω κατάληψης. Δεν την κάναμε εμείς αλλά το γυμνάσιο. Στις πόρτες λουκέτα, αλυσίδες, θρανία, καρέκλες, ξύλα, κάδοι σκουπιδιών. Ένα πανό: "όχι στη μείωση των απουσιών". Στην αυλή 5-6 παιδιά του γυμνασίου και άλλοι τόσοι εξωσχολικοί. Κόλλα στις κλειδαριές του κτιρίου.
Η ιστορία: Σε προκήρυξη κομματικής νεολάιας (και μόνον εκεί) γράφτηκε η αηδία για το 25+25 και διαδόθηκε ηλεκτρονικά παντού. Το "περίεργο": κατάληψη έγινε και σε όλα τα άλλα σχολεία της περιοχής. (Κάποιοι είπαν ότι χθες βράδι ένα φορτηγάκι μοίραζε σε όλα τα σχολεία λουκέτα και αλυσίδες). Το 25+25 διαψεύστηκε αλλά η κατάληψη από το γυμνάσιο δεν έληξε.
Υπήρχε τρόπος το λύκειο να μπει για μάθημα τη 2η ώρα, αλλά οι πιο πολλοί (και οι πιο δυναμικοί προφανώς) δεν ήθελαν. Φυσικά και πήγαμε για καφέ. Έτσι η μέρα χάθηκε και μαζί της και η εκδρομή στο πλανητάριο που θα πηγαίναμε την Τετάρτη.
Καλή αρχή....................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ



-----
Ταχ. Δ/νση: Α. Παπανδρέου 37
Τ.Κ. – Πόλη: 15180 - Μαρούσι
Ιστοσελίδα: www.minedu.gov.gr
email: press@ypepth.gr
















Δελτίο Τύπου 04/10/2010

Δήλωση της Υφυπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Εύης Χριστοφιλοπούλου, αναφορικά με το ζήτημα του ορίου των απουσιών


Η Υφυπουργός Παιδείας, Εύη Χριστοφιλοπούλου, υπέγραψε σήμερα, 04/10/2010, εγκύκλιο που αποστέλλεται προς όλα τα σχολεία της χωράς, σχετικά με το ζήτημα που έχει ανακύψει για το όριο απουσιών των μαθητών.

Η Υφυπουργός συγκεκριμένα δήλωσε :
Η εγκύκλιος ορίζει ό,τι ισχύει με το Προεδρικό Διάταγμα του 1982 το οποίο και καθορίζει το όριο των απουσιών σε 50 δικαιολογημένες και 50 αδικαιολόγητες.
Δεν συντρέχουν, πλέον, οι λόγοι για την έκτακτη προσαύξηση του 25% που ίσχυσε ειδικά και μόνο για τη περσινή σχολική χρονιά, εξαιτίας των αυξημένων απουσιών από τα κρούσματα του ιού την νέας γρίπης Η1Ν1.
Θέλω να τονίσω κατηγορηματικά ότι το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει καμία πρόθεση αλλαγής του ορίου απουσιών για τους μαθητές.
Τωρα και εγω τι να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τις ανακοινώσεις του Υπ. Παιδείας....

Πάντα λένε κάτι και με την πρώτη αντίδραση το παίρνουν πίσω...Αυτό συμβαίνει γιατί ό,τι κάνουν το κάνουν στην τύχη, χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μαζί με το Υπουργείο, να σταματήσουμε να πιστεύουμε και τις κομματικές νεολαίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τις ανακοινώσεις του Υπ. Παιδείας....Πάντα λένε κάτι και με την πρώτη αντίδραση το παίρνουν πίσω...Αυτό συμβαίνει γιατί ό,τι κάνουν το κάνουν στην τύχη, χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο!
Όχι ότι το υπουργείο παιδείας είναι και το αξιόπιστο. Όμως για το συγκεκριμένο θέμα είδες καμία επίσημη ανακοίνωση? Κάτι γενικά είχε πει μόνο η Διαμάντω τον Αύγουστο. Είδες πουθενά να λέει για 25+25? Για αυτούς που το γράψανε άσχετα στην προκήρυξη για να δημιουργήσουν κατάσταση και διαδόθηκε, τι πρέπει να πούμε?
Μαζί με το Υπουργείο, να σταματήσουμε να πιστεύουμε και τις κομματικές νεολαίες!
Σωστό και αυτό!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όχι ότι το υπουργείο παιδείας είναι και το αξιόπιστο. Όμως για το συγκεκριμένο θέμα είδες καμία επίσημη ανακοίνωση? Κάτι γενικά είχε πει μόνο η Διαμάντω τον Αύγουστο. Είδες πουθενά να λέει για 25+25? Για αυτούς που το γράψανε άσχετα στην προκήρυξη για να δημιουργήσουν κατάσταση και διαδόθηκε, τι πρέπει να πούμε?

Έχεις δίκιο φίλε μου, πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τα λόγια της υπουργού...έχουν καταντήσει να είναι ανεπίσημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχεις δίκιο φίλε μου, πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε τα λόγια της υπουργού...έχουν καταντήσει να είναι ανεπίσημα...
...και θα πιστεύουμε ότι μούφα μας πετάει η κάθε κομματική νεολαία για να μας εκμεταλλεύεται το κόμμα της για τους δικούς του σκοπούς. Είμαστε σύμφωνοι λοιπόν φίλτατε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Κάθε χρόνο γίνονται τα ίδια. Πρόεδρος βγαίνει ο πιο δημοφιλής, αυτός με τους περισσότερους φίλους και που υπόσχεται κατάληψη στα παιδιά. Την άλλη μέρα το σχολείο κλείνει χωρίς λόγο (ή για λόγους της πλάκας, καλή ώρα) και ανοίγει μετά από μια βδομάδα. Αλλά καλά να πάθουμε! Όσο δίνουμε "εξουσία" σε ανίκανους, δήθεν για να βάλουν την τάξη, αυτά θα είναι τα αποτελέσματα. Ακριβώς ό,τι γίνεται και στον κόσμο μας, γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσο ήμουν μαθητής/φοιτητής οι καταλήψεις γινόντουσαν κατόπιν ψηφοφορίας όλων των μαθητών (όχι μόνο του 15μελές). Αν έχουμε φτάσει στο σημείο η κάθε κομματική νεολαία να μπορεί να κάνει με το έτσι θέλω κατάληψη μέσα στη νύχτα και να μένουν ατιμώρητοι οι αυτουργοί τι να πω.....

Καταλήψεις δεν πρέπει να νομιμοποιούνται για κανένα λόγο (είτε με ψηφοφορία είτε όχι). Αν θέλει κάποιος να διαμαρτυρηθεί μπορεί να χρησιμοποιήσει την αποχή ως μέσο πάλης και να υποστεί τις συνέπειες. Αλλιώς είναι τσάμπα αγωνιστές.

Μια είναι η λύση... Ποινικοποίηση των καταλήψεων και αυτόφωρο σε όσους εμποδίζουν την είσοδο σε κτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αυτη τη βδομαδα μαλλον θα γινουν οι εκλογες για το 15μελες/5μελες στο σχολειο μου, θα βαλω και εγω υποψηφιοτητα, ελπιζω να μην βγουν καποιοι μονο και μονο επειδη ειναι "μαγκες" και κανουν καταληψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όσο ήμουν μαθητής/φοιτητής οι καταλήψεις γινόντουσαν κατόπιν ψηφοφορίας όλων των μαθητών (όχι μόνο του 15μελές). Αν έχουμε φτάσει στο σημείο η κάθε κομματική νεολαία να μπορεί να κάνει με το έτσι θέλω κατάληψη μέσα στη νύχτα και να μένουν ατιμώρητοι οι αυτουργοί τι να πω.....

Καταλήψεις δεν πρέπει να νομιμοποιούνται για κανένα λόγο (είτε με ψηφοφορία είτε όχι). Αν θέλει κάποιος να διαμαρτυρηθεί μπορεί να χρησιμοποιήσει την αποχή ως μέσο πάλης και να υποστεί τις συνέπειες. Αλλιώς είναι τσάμπα αγωνιστές.

Μια είναι η λύση... Ποινικοποίηση των καταλήψεων και αυτόφωρο σε όσους εμποδίζουν την είσοδο σε κτήρια.

Ohhh έλα τώρα. Στην Ελλάδα είσαι.

Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση το ότι τα περισσότερα σχολεία κάνουν κατάληψη. Αν δεν ήταν η αφορμή οι απουσίες, θα ήταν ότι δεν τους αρέσει το χρώμα της χαρτοπετσέτας. Κλασσικά πράγματα.:P


Με τις απουσίες τελικά τι γίνεται;:P τζάμπα αναστάτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Μυριζομαι καταληψη και στο δικο μας σχολειο αυριο!

Ωρα για μια καλη επαναλυψη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το δικο μας εμενε κλειστο για μια νυχτα, την χθεσινη, αλλα ανοιξε μυστηριωδως πριν την ελευση των καθηγητων... μισες δουλειες :P
παντως ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Ενα μεγαλο ποσοστο απλα βαριεται να κανει μαθημα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ρε παιδια τι τους επιασε ΣΗΜΕΡΑ? και εμεις καναμε "και καλα" αποχη 2 ωρες αλλα γιατι σημερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Όσο ήμουν μαθητής/φοιτητής οι καταλήψεις γινόντουσαν κατόπιν ψηφοφορίας όλων των μαθητών (όχι μόνο του 15μελές). Αν έχουμε φτάσει στο σημείο η κάθε κομματική νεολαία να μπορεί να κάνει με το έτσι θέλω κατάληψη μέσα στη νύχτα και να μένουν ατιμώρητοι οι αυτουργοί τι να πω.....

Καταλήψεις δεν πρέπει να νομιμοποιούνται για κανένα λόγο (είτε με ψηφοφορία είτε όχι). Αν θέλει κάποιος να διαμαρτυρηθεί μπορεί να χρησιμοποιήσει την αποχή ως μέσο πάλης και να υποστεί τις συνέπειες. Αλλιώς είναι τσάμπα αγωνιστές.

Στην αποχη δεν ακουγεσαι. Η καταληψη ειναι ο πιο σωστος τροπος διαμαρτυριας των μαθητων (ασχετως που καποιοι κανουν καταληψη μονο και μονο για να χασουν μαθημα). Αν και προσωπικα ειμαι κατα των καταληψεων γενικως, αν πηγαιναν οι απουσιες 25-25 θα την υποστηριζα. Αλλα τελικα ραδιο αρβυλα ηταν...
Μια είναι η λύση... Ποινικοποίηση των καταλήψεων και αυτόφωρο σε όσους εμποδίζουν την είσοδο σε κτήρια.
Δεν μου αρεσει η εικονα να συλλαμβανουν αστυνομικοι μαθητες μεσα απο το σχολειο... θυμιζει χουντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι ωραία εικόνα...Και στην τελική είναι και μόνο εκφοβισμός, δεν γίνεται και τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο υπουργείο παιδείας ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟΥΣΙΩΝ ! ! ! !
Εντάξει, η λαμακία του 25+25 διαψεύστηκε και θα ισχύσει ότι ίσχυε πρόπερσι. Αλλά:
Η πρωινή ανακοίνωση του υπουργείου έλεγε:
<< το Προεδρικό Διάταγμα του 1982 το οποίο και καθορίζει το όριο των απουσιών σε 50 δικαιολογημένες και 50 αδικαιολόγητες >> (μήνυμα Νο2 του θέματος)
Κατάλαβαν τη βλακεία τους και το απόγευμα έβγαλαν καινούργια:
<< Η εγκύκλιος ορίζει ό,τι ίσχυε μέχρι πρόπερσι, δηλαδή το όριο των απουσιών σε 64 δικαιολογημένες και 50 αδικαιολόγητες >>
https://www.minedu.gov.gr/index.php?...----&catid=80:deltia-typou&Itemid=806&lang=el
Πάλι μισά τα λένε:
Για το λύκειο είναι 64 δικ + 50 αδ και για το γυμνάσιο 50 δικ + 64 αδ.
https://www.essos.gr/index.php/front...s-kamia-allagi-sio-orio-apousion-ton-mathiton
Για γέλια ή για κλάματα είναι το ΥΠΔΒΜΚΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Που και πότε ανακοινώθηκε και καλά το 25+25; Εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι που είπαν τα παιδιά που έβαλαν υποψηφιότητα για 15/5μελές ώστε να τους ψηφίσουν για να κάνουν κατάληψη! Σε εμάς πάντως πριν κάτι χρόνια είχαν θέσει ως αίτημα την κατάσταση των τουαλετών του σχολείου. Από τότε είναι 1)Πεντακάθαρες 2)Πλήρως Εξοπλισμένες(ειδικά οι γυναικείες όπου μέχρι και χτένες (και όχι μόνο) υπάρχουν και 3) πάντα κλειδωμένες (ζητάς το κλειδί για να πας ή υπάρχει επιμελητής) αλλιώς μέσα σε 2 μέρες θα γίνονταν χειρότερα από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Που και πότε ανακοινώθηκε και καλά το 25+25;
Ποτέ και πουθενά. Γράφτηκε μόνον σε προκήρυξη οργάνωσης γνωστου κόμματος (που πάντα υποστηρίζει καταλήψεις) για να δημιουργήσει κλίμα και διαδόθηκε παντού ηλεκτρονικά. Αυτοί που το έγραψαν και το δέδωσαν είχαν το σκοπό τους. Για το υπουργείο που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, τι να πούμε?
Υ.Γ. Εμένα ποιος θα με αποζημιώσει?
1) Που έχασα τη μέρα μου άδικα
2) Που 3 ώρες στο δρόμο τσακωνόμουνα
3) Που έχασα το πλανητάριο
4) Που από την τσαντίλα μου δεν μπορούσα να διαβάσω
οεο?
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Υ.Γ. Εμένα ποιος θα με αποζημιώσει?
1) Που έχασα τη μέρα μου άδικα
2) Που 3 ώρες στο δρόμο τσακωνόμουνα
3) Που έχασα το πλανητάριο
4) Που από την τσαντίλα μου δεν μπορούσα να διαβάσω
οεο?
.
Φιλε σε κατανοω απολυτα. Επαιζε και καλη προβολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top