Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,633 εγγεγραμμένα μέλη και 2,465,986 μηνύματα σε 78,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια σε φοιτήτρια τμήματος φιλολογίας.

lilly2

Νεοφερμένος

H lilly2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lilly2 έγραψε: στις 23:13, 30-09-10:

Γεια σας, είμαι στο δεύτερο έτος της Φιλογογίας Αθηνών κα θα ήθελα απο κάποια βοήθεια σχετικά με την επιλογή κατεύθυνσης(κλασική, γλωσσολογία, μνεφ). Είμαι μεταξύ Γλωσσολογίας κκαι ΜΝΕΦ αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα...Βασικός μου στόχος είναι να διοριστώ στην μέση εκπαιδευση, επομένως πολλόι μου προτείνουν να επιλέξω ΜΝΕΦ καθώς αυτή σχετίζεται περισσότερο με τα μαθήματα του Λυκείου-Γυμνασίου...Απο την άλλη όμως η γλωσσολογία είναι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο...Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω????
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,690 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 23:20, 30-09-10:

Οι κατευθύνσεις εκτός Πολυτεχνείου και Ιατρικής απλά θεραπεύουν την έρευνα του Τμήματος, τις θέσεις κάποιων καθηγητών αλλά και το επιστημονικό ενδιαφέρον κάθε φοιτητή. Δεν σχετίζονται με ανάλογα επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα. Συνεπώς επέλεξε κάτι που θα σου προσδώσει μεγάλο έυρος γνώσεων όχι και τόσο εξειδικευμένων. Το πτυχίο σου θα είναι ενιαίο, οπότε η κατεύθυνση δεν θα φαίνεται πουθενά. Οι κατευθύνσεις παίζουν ρόλο για μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών λόγω της ομαδοποιημένης μορφής μαθημάτων κοινού επιστημονικού κλάδου ή κοινών υποκλάδων. Μην σκέφτεσαι ωφελιμιστικά να επιλέξεις κάτι με αποκλειστικό μονόδρομο την εκπαίδευση. Έτσι και αλλιώς για να υπάρχουν αυτές οι κατευθύνσεις πάλι φιλόλογος θα αποφοιτήσεις. Καμία κατεύθυνση δεν είναι τέλεια. Επέλεξε και εκείνη την κατεύθυνση που να μπορείς να την φέρεις εις πέρας. Μπορείς να επιλέξεις δυο κατευθύνσεις;

Υ.Σ.: Ήμουν στην ίδια θέση με σένα, αλλά σε άλλη επιστήμη. Κατάλαβα ότι δεν έχει και τόσο νόημα να σκάσω άλλο.
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε: στις 17:34, 03-10-10:

Αν θες να δουλεψεις σε σχολεια τοτε γιατι δεν πας στο κλασικο;Ειναι η κατ εξοχην κατευθυνση για οσους θελουν να γινουν φιλολογοι ΜΕ.Παντως στην θεση σου θα επελεγα γλωσσολογια.Πολυ επιστημονικο αντικειμενο και εχεις και καποιες(λιγες ειναι η αληθεια) ελπιδες να ασχοληθεις με ερευνα...
1
Παράθεση

desperateforphd

Διδακτορικός

H desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H desperateforphd έγραψε: στις 03:36, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από lilly2
Γεια σας, είμαι στο δεύτερο έτος της Φιλογογίας Αθηνών κα θα ήθελα απο κάποια βοήθεια σχετικά με την επιλογή κατεύθυνσης(κλασική, γλωσσολογία, μνεφ). Είμαι μεταξύ Γλωσσολογίας κκαι ΜΝΕΦ αλλα δεν εχω καταλήξει ακομα...Βασικός μου στόχος είναι να διοριστώ στην μέση εκπαιδευση, επομένως πολλόι μου προτείνουν να επιλέξω ΜΝΕΦ καθώς αυτή σχετίζεται περισσότερο με τα μαθήματα του Λυκείου-Γυμνασίου...Απο την άλλη όμως η γλωσσολογία είναι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο...Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω????
Ό,τι και να ακολουθήσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα διορισμού στη μέση εκπαίδευση. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει, το πτυχίο είναι ενιαίο.
1
1
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,849 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 03:47, 05-12-10:

Προσωπικά συμφωνώ με τους προηγούμενους,διάλεξε αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο.Στο σχολείο μου οι φιλόλογοι είχαν επιλέξει διαφορετικές μεταξύ τους κατευθύνσεις.Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Παράθεση

christos4 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O christos4 έγραψε: στις 03:53, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από desperateforphd
Ό,τι και να ακολουθήσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα διορισμού στη μέση εκπαίδευση. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει, το πτυχίο είναι ενιαίο.
ναι αλλά για πόσο καιρό θα είναι ενιαίο????
(δεν ξέρω, αλλά στα κείμενα που μας μοιράζουν στη σχολή και στις συνελεύσεις λένε ότι στο κείμενο διαβούλευσης αναφέρεται ότι δεν θα ισχύει αυτό)
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Χημεία Τροφίμων - εκπα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,849 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 03:56, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos4
ναι αλλά για πόσο καιρό θα είναι ενιαίο????
(δεν ξέρω, αλλά στα κείμενα που μας μοιράζουν στη σχολή και στις συνελεύσεις λένε ότι στο κείμενο διαβούλευσης αναφέρεται ότι δεν θα ισχύει αυτό)
Ρε συ εδώ πάνε σε συγχωνεύσεις τμημάτων για να μειωθεί ο αριθμός πτυχίων,θεωρείς πιθανό να σπάσουν τα ήδη ενωμένα?
Παράθεση

aluteros (σημαντικος αλλος)

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O aluteros θελεις; έγραψε: στις 13:20, 05-12-10:

και βεβαια δε θα 'χει... τωρα πλακα μας κανεις?

αφου θα περασεις απο ασεπ, καλυτερα κλασικο για να μην εχεις μεγαλο λουκι. εγω μια φορα γλωσσολογια θα επελεγα, αλλα εσυ εισαι εσυ κι οχι εγω.
Παράθεση

desperateforphd

Διδακτορικός

H desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H desperateforphd έγραψε: στις 16:08, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από aluteros
και βεβαια δε θα 'χει... τωρα πλακα μας κανεις?
Δεν κατανοώ ούτε ούτε δικαιολογώ το ειρωνικό σου μήνυμα.

Εννοώ πως ο ασέπ δεν σχετίζεται άμεσα με ειδικότητες, ας ακολουθήσει η κοπέλα ό,τι θέλει, αυτό είπα. Άντε μπράβο, τη γνώμη μας λέμε, όχι και να την ακούμε κιόλας!!!!
1
1
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 16:31, 06-12-10:

Δεν κατανοώ ούτε ούτε δικαιολογώ το ειρωνικό σου μήνυμα.

Εννοώ πως ο ασέπ δεν σχετίζεται άμεσα με ειδικότητες, ας ακολουθήσει η κοπέλα ό,τι θέλει, αυτό είπα. Άντε μπράβο, τη γνώμη μας λέμε, όχι και να την ακούμε κιόλας!!!!
Δεν είναι κατ'ανάγκην ειρωνικό,δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο γραφής.Ας μένουμε στις προτάσεις ρε παιδιά κι ας μην το κάνουμε προσωπικό.End of story
Παράθεση

desperateforphd

Διδακτορικός

H desperateforphd έγραψε: στις 16:34, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Δεν είναι κατ'ανάγκην ειρωνικό,δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο γραφής.Ας μένουμε στις προτάσεις ρε παιδιά κι ας μην το κάνουμε προσωπικό.End of story
Όουκει ερωτευμενάκι!!!
1
Παράθεση

αρτεμη

Νεοφερμένος

H αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H αρτεμη έγραψε: στις 16:38, 06-12-10:

υπαρχει καποιος που να γνωριζει τα παντα σχετικα με το 10%???????
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 06-12-10 στις 16:46. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,129 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:45, 06-12-10:

Τα πάντα όλα;
Πες συγκεκριμένη απορία.
Παράθεση

αρτεμη

Νεοφερμένος

H αρτεμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H αρτεμη έγραψε: στις 16:56, 06-12-10:

αν μπορω να δηλωσω γυμναστικη ακαδημια με το 10%
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 16:57, 06-12-10:

http://www.minedu.gov.gr/publication...eio_091207.pdf
Γιατί να μην μπορείς;
Απλά νομίζω πως τον Φεβρουάριο πρέπει να το δηλώσεις.
Παράθεση

αρτεμη

Νεοφερμένος

H αρτεμη έγραψε: στις 17:06, 06-12-10:

και ας μην την εχω δηλωσει περσυ?????
Παράθεση

Boom

Επιφανές Μέλος

O Boom έγραψε: στις 17:10, 06-12-10:

Δεν έχει σημασία τι δήλωσες πέρυσι.
Παράθεση

αρτεμη

Νεοφερμένος

H αρτεμη έγραψε: στις 17:14, 06-12-10:

ευχαριστω παρα πολυ............
Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε: στις 11:45, 13-12-10:

Ας επανέλθουμε στο θέμα της επιλογής κατεύθυνσης.
Εγώ ως φοιτήτρια στη Φιλολογία Θεσσαλονίκης είχα επιλέξει γλωσσολογικό και δεν θα το άλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ!
Τα κριτήρια πολλά για εμένα:
- Οι καθηγητές είναι πολύ καλύτεροι και ανοιχτόμυαλοι σε αντίθεση με αυτούς που βρίσκονται στις άλλες κατευθύνσεις, κάτι που σε γενικές γραμμές ισχύει και σε όλες τις φιλολογίες.
- Στο κλασικό και στο ΜΝΕΦ οι γνώσεις που παίρνεις σίγουρα σχετίζονται περισσότερο με τις απαιτήσεις του ΑΣΕΠ (όπως τον γνωρίζουμε ως τώρα, γιατί μπορεί να αλλάξει κιόλας). Αλλά γνώμη μου είναι και αίσθησή μου πως αυτές τις γνώσεις μπορείς να τις αποκτήσεις και με προσωπικό διάβασμα.
- Για να διδάξεις ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα, η γλωσσολογία είναι απαραίτητη. Και αν σκοπεύεις να πας στη δευτεροβάθμια, πλέον θα είναι πολλοί αυτοί θα έχουν την ελληνική ως δεύτερη.
- Ως γλωσσολόγος έχει και άλλες ευκαιρίες απασχόλησης, π.χ. λεξικογραφία, ερευνητικά προγράμματα. Και γενικά τον θεωρώ πιο "επιστημονικά τεκμηριωμένο" ως κλάδο.

Από 'κει και πέρα, είναι θέμα αρέσκειας...
1
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε: στις 13:38, 13-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Δεν έχει σημασία τι δήλωσες πέρυσι.
Και με τα αθληματα τι κανει;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος