Περί δικαιωμάτων και υποχρεώσεων των μαθητών στο Λύκειο!

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ειμαι μαθητης γ λυκειου σημερα ο διευθυντησ του σχολειου τοιχοκολησε στην ταξη μια ανακοινωση η οποια ανεφερε πως ολοι οι μαθητες τησ ταξης εκτος τοθ απουσιολογου και του πενταμελους πρεπει να ειναι για ενα χρονικο διαστημα ο καθενας επιμελητες...Aναγραφονταν και οι υποχρεωσεις μας ''ο μαθητης πρεπει να προσερχετε νωριτερα το πρωι να περιμενει τον καθηγητηστην πορτα ενω ολοι οι αλλοι σημαθητες πρεπει να καθονται ενα κορυφαιο σημειο ειναι οτι αν καποιοσ μαθητης παει να προκαλεσει καποια φθορα στην ταξη πρεπει ο επιμελητησ να το αναφερει ΓΡΑΠΤΟΣ στον εφημερευοντα καθηγητη'' τελοσπαντων μεσα στο κειμενο ελεγε πολλεσ τετοιεσ μπαρουφεσ. Η ερωτηση μου ειναι ειμαι υποχρεωμενοσ να ειμαι επιμελητης στην ταξη μου χανοντασ το διαλλειμα και παιζοντασ τον αστυφυλακα στουσ συμμαθητεσ μου ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;παρακαλω οποιοσ γνωριζει ασ απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πάντα είχαμε. Δεν ξέρω αν είναι γραπτός νόμος ή απλά κανόνας.
Συνήθως πήγαινε ανά θρανίο και δεν εξαιρούταν κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Η ερωτηση μου ειναι ειμαι υποχρεωμενοσ να ειμαι επιμελητης στην ταξη μου χανοντασ το διαλλειμα και παιζοντασ τον αστυφυλακα στουσ συμμαθητεσ μου ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;παρακαλω οποιοσ γνωριζει ασ απαντησει.
Αντί να γρινιάζεις, θα ήταν καλύτερα να σκεφτείς ότι ο επιμελητής είναι για το δικό μας καλό και ασφάλεια. Π.χ. κλοπή, καταστροφή. Και αν δεν τον έβαζαν οι καθηγητές θα έπρεπε να τον ορίζουμε μόνοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σιγά ρε.Τυπικά είναι αυτά.Σ'ένα μήνα να δεις που δε θα το θυμάται κανείς...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ειμαι μαθητης γ λυκειου σημερα ο διευθυντησ του σχολειου τοιχοκολησε στην ταξη μια ανακοινωση η οποια ανεφερε πως ολοι οι μαθητες τησ ταξης εκτος τοθ απουσιολογου και του πενταμελους πρεπει να ειναι για ενα χρονικο διαστημα ο καθενας επιμελητες...Aναγραφονταν και οι υποχρεωσεις μας ''ο μαθητης πρεπει να προσερχετε νωριτερα το πρωι να περιμενει τον καθηγητηστην πορτα ενω ολοι οι αλλοι σημαθητες πρεπει να καθονται ενα κορυφαιο σημειο ειναι οτι αν καποιοσ μαθητης παει να προκαλεσει καποια φθορα στην ταξη πρεπει ο επιμελητησ να το αναφερει ΓΡΑΠΤΟΣ στον εφημερευοντα καθηγητη'' τελοσπαντων μεσα στο κειμενο ελεγε πολλεσ τετοιεσ μπαρουφεσ. Η ερωτηση μου ειναι ειμαι υποχρεωμενοσ να ειμαι επιμελητης στην ταξη μου χανοντασ το διαλλειμα και παιζοντασ τον αστυφυλακα στουσ συμμαθητεσ μου ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;παρακαλω οποιοσ γνωριζει ασ απαντησει.
Τη μόνη φορά που θυμάμαι να είχαμε επιμελητές ήταν στο δημοτικό και λίγο στο γυμνάσιο... έπειτα ο "θεσμός" αυτός εξασθένησε :/: Αναβαθμίστηκε το πνευματικό επίπεδο, αποκτήσαμε σιγά σιγά αρκετή ωριμότητα ώστε να μην είναι αναγκαία η ύπαρξη "αστυφύλακα" -όπως λες και εσύ- στα διαλείμματα.. ή τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω :confused: Στο σχολείο μας όμως πάντα περιφέρονται έξω από όλες τις τάξεις 1 ή περισσότεροι εφημερεύοντες καθηγητές, οπότε μειώνεται το ρίσκο κλοπής ή καταστροφής αντικειμένων.

Βέβαια, είναι λογικό με την ανάθεση του καθήκοντος του "επιμελητή" στους μαθητές να γίνονται πιο υπεύθυνοι ως άτομα και να αναλαμβάνουν υποχρεώσεις με μεγαλύτερη άνεση στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top