Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τι σχέση έχει τώρα η ΕΡΤ; :confused:

Εγώ μίλησα για παράνομη και ανεύθυνη συμπεριφορά πάνω στα ήδη καθιερωμένα. Ποιον νόνο παρέβηκε κανείς με το να επαναφέρει έναν οργανισμό που λειτουργούσε νόμιμα τα τελευταία 40 χρόνια; μάλλον παράνομοι ήταν αυτοί που την έκλεισαν ένα προεδρικό διάταγμα σε μια νύχτα...

Δεν είμαι καθόλου αφελής ακριβώς επειδή γνωρίζω πολύ καλά πως επειδή κάτι καθιερώνεται νομικά δε σημαίνει πως θα το σεβαστούν και όλοι και πως για αυτο το λόγο ο καθένας πρέπει καθημερινά να αγωνίζεται για αυτά που δικαιούται κι όχι να ζητιανεύει.

η ΕΡΤ κολλάει στο ότι η πολιτική εξουσία είναι υπεράνω των νόμων. Αν θέλει λοιπόν να σου κόψει τα βιβλία θα στα κόψει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό.

Μην ξεγελιέσαι, το να κατέβεις σε μια πορεία και να κολλάς αφίσες δε σε κάνει λιγότερο ζητιάνο. Στην καλύτερη είσαι οργανωμένος ζητιάνος. Γενικά αυτά με τους καθημερινούς αγώνες πόσο γραφικά είναι πραγματικά. Σε ποιο στίβο αγωνίστηκες εσύ σήμερα για να κάνεις την Ελλάδα καλύτερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αυτή η λογική είναι η μόνη για την οποία συμφωνώ με το πνεύμα του μηνύματός σου. Όταν θες να να εισπράττεις πολλά θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δώσεις και πολλά. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως υιοθετώ τις λογικές που διαβάζω και τον καθένα να υπολογίζει μπακάλικα αν δικαιολογείται ή όχι το κάθε μέτρο ούτε πως θεωρώ σοβαρή νοοτροπία τον καθένα να δικαιολογεί τις απολύσεις ή τις περικοπές επειδή "νταξ δε γαμιέται κάποιος πρέπει να πληρώσει για τα φάρμακα που θα πάρει η γιαγιά μου".

Ο φόρος δεν έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα.Είναι μια υποχρεωτική μεταφορά πόρων από τον ιδιωτικό τομέα προς το δημόσιο.Η κυβέρνηση δεν δεσμεύεται από κανέναν για το πως θα δαπανήσει τα χρήματα αυτά.Αν θα τα δαπανήσει δλδ στη παιδεία,στην υγεία ή σε έναν στρατό κομματόσκυλων για να κερδίσει τις επόμενες εκλογές.Οπότε,μπορεί να πληρώνεις μεγάλη φορολογία αλλά να μην έχεις καμία ποιοτική παροχή από το κράτος ή να πληρώνεις relatively λίγα και να έχεις ένα ικανοποιητικό level δημοσιών παροχών/υπηρεσιών/αγαθών whatever.
Οι απολύσεις και οι περικοπές δικαιολογούνται στον δημόσιο τομέα γιατί το δημόσιο τρέφεται από τον ιδιωτικό τομέα.Γι'αυτό και όταν είσαι σε ύφεση by the book μειώνεις τη φορολογία,ΔΕΝ την αυξάνεις και φροντίζεις να βάλεις προτεραιότητες στους περιορισμένους πόρους που διαθέτεις.Αν οι προτεραιοτητες είναι να εξασφαλίσεις την εκλογική σου πελατεία αυτό θα γίνει εις βάρος άλλων πραγμάτων.Κανείς σοβαρός άνθρωπος σε συζητήσεις επιστημονικού ενδιαφέροντος δεν αναφέρει αυτό που έχεις σε quotes.

Όχι φίλε δε πάει έτσι. Το θέμα είναι πολύ πιο απλό. Αν θες το κράτος να είναι εντάξει με εσένα θα πρεέπει να είσαι κι εσύ εντάξει με εκείνο. Να πληρώνεις τους φόρους που σου αναλογούν και να συμμορφώνεσια με τους νόμους του. Κάντο και μετά έλα και απαίτησε κι από εκείνο να εφαρμόζει αυτά που του αναλογούν. Τώρα το αν θα κόψει από την υγεία πχ για να δώσει στην παιδεία αυτό δεν το γνωρίζω αλλά εφόσον το ίδιο το κράτος ψηφίζει κάποιες διατάξεις που προβλέπουν κάποια έργα θεωρώ πως αποφασίζοντια βάσει σχεδίου και περιμένω να τα τηρήσει και να είναι τυπικό στις υποχρεώσεις του γιατί περί αυτού πρόκειται κι όχι επειδή εγώ ως Βασίλης θεωρώ πως ξέρω πιο καλά οικονομικά απ' τον Τσακαλώτο.Γιατί βλέπεις στη τελική, το ίδιο σύστημα που δεσμεύει εμένα να πληρώνω στη κυβέρνηση ενοίκιο για το σπίτι μου είναι αυτό που δεσμεύει και την κάθε κυβέρνηση να τηρεί τις δικές τις οικονομικές υποχρεώσεις.
Το πρόβλημα είναι πως το κράτος μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις αυτά που σου αναλογούν(να πληρώνεις ενφια ας πούμε)και αυτό να μη κάνει αυτά που αναλογούν σε αυτό(κάποια επιστροφή φόρου ξέρω γω ή να μην μπλέκεται παρεμβατικά αλλοιώνοντας ιδιωτικές οικονομικές συναλλαγές)
Αν δεις τη σχέση πολίτη-κράτους ως προς την ισχύ είναι παρόμοια με αυτή της σχέσης εργαζόμενου-εργοδότη ή καταναλωτή-πωλητή. Σε κάθε περίπτωση πρέπει(για να το πάω δεοντολογικά όπως εσύ στο bold) να προστατεύεται ο πιο αδύναμος(εργαζόμενος,καταναλωτής,πολίτης).Προφανώς είσαι κατά της εργοδοτικής αυθαιρεσίας και της χειραγώγησης αγορών για δημιουργία ολιγοπωλίου/μονοπωλίου και ορθώς. Σαν σωστός σοσιαλιστής όμως βέβαια όταν στην εξίσωση μπαίνει το κράτος λακίζεις και παραδόξως παίρνεις το ''μέρος'' του κράτους περιμένοντας πως αφού υλοποιήσεις όλα όσα σου υπαγορεύει μετά θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.


Γενικά ωστόσο επειδή βλέπω πως υπάρχει μια τάση να δραματοποιούμε τα πάντα, δεν έχω και πολλούς λόγους να πιστεύω πως οι πληρωμές των συγγραμάτων αργούν λόγω αφραγκίας. Δηλαδή τι σκατά όταν ψηφίζεται ο προϋπολογισμός κάθε χρόνο και κατανείμονται τα κονδύλια του υπουργείου παιδείας τέτοιες δαπάνες δεν προβλέπονται; πιθανότατα.. το όλο ζήτημα θεωρώ είναι κάτι περισσότερο γραφειοκρατικής φύσης.

Αργούν γιατί τα συγκεκριμένα έξοδα στον προυπολογισμό ήταν on the label ''φέσι''.Προφανώς όμως δεν περίμεναν αντίδραση από τους εκδότες για τα χρωστούμενα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η ΕΡΤ κολλάει στο ότι η πολιτική εξουσία είναι υπεράνω των νόμων. Αν θέλει λοιπόν να σου κόψει τα βιβλία θα στα κόψει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αυτό.

Μην ξεγελιέσαι, το να κατέβεις σε μια πορεία και να κολλάς αφίσες δε σε κάνει λιγότερο ζητιάνο. Στην καλύτερη είσαι οργανωμένος ζητιάνος. Γενικά αυτά με τους καθημερινούς αγώνες πόσο γραφικά είναι πραγματικά. Σε ποιο στίβο αγωνίστηκες εσύ σήμερα για να κάνεις την Ελλάδα καλύτερη?

Καμία εξουσία δεν είναι υπεράνω των νόμων. Έχοντας ως δεδομένο πως για να εφαρμοστεί ένας νόμος θα πρέπει να το θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ο ένας εκ των δύο πλευρών. Μπαμπάδες δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν. Για αυτό και στην πολιτική όπως και στα εργασιακά όπως και σε κάθε άλλη πτυχή της ζωής μας υπάρχουν αυτοί που υπομένουν αυτά που τους επιφυλάσσει η ζωή και υπάρχουν και αυτοί που παλεύουν για το δίκιο τους.

Ο ζητιάνος επειδή βλέπω πως τα μπλέκεις αυτά τα δύο ζητά χωρίς κανένα τεκμήριο. και χωρίς κανένα έδαφος πατώντας στην καλή θέληση του απέναντι. Το να διεκδικείς αυτό που θεωρείς σωστό δεν εμπίπτει σε καμία τέτοια κατηγορία. Εσύ νομίζεις πως το σύνταγμα το οποίο είναι γραμμένο αυτή τη στιγμή στο χάρισε κανένας καλοσυνάτος βαυαρός ή τούρκος μπαμπάς; νομίζεις πως το δικαίωμα ψήφου ξύπνησε μια μέρα ένας βασιλιάς και στο έδωσε από την καλή του την καρδιά; κατά τ' άλλα εγώ είμαι ο αφελής εδώ πέρα. :worry:

Ο φόρος δεν έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα.Είναι μια υποχρεωτική μεταφορά πόρων από τον ιδιωτικό τομέα προς το δημόσιο.Η κυβέρνηση δεν δεσμεύεται από κανέναν για το πως θα δαπανήσει τα χρήματα αυτά.Αν θα τα δαπανήσει δλδ στη παιδεία,στην υγεία ή σε έναν στρατό κομματόσκυλων για να κερδίσει τις επόμενες εκλογές.Οπότε,μπορεί να πληρώνεις μεγάλη φορολογία αλλά να μην έχεις καμία ποιοτική παροχή από το κράτος ή να πληρώνεις relatively λίγα και να έχεις ένα ικανοποιητικό level δημοσιών παροχών/υπηρεσιών/αγαθών whatever.
Οι απολύσεις και οι περικοπές δικαιολογούνται στον δημόσιο τομέα γιατί το δημόσιο τρέφεται από τον ιδιωτικό τομέα.Γι'αυτό και όταν είσαι σε ύφεση by the book μειώνεις τη φορολογία,ΔΕΝ την αυξάνεις και φροντίζεις να βάλεις προτεραιότητες στους περιορισμένους πόρους που διαθέτεις.Αν οι προτεραιοτητες είναι να εξασφαλίσεις την εκλογική σου πελατεία αυτό θα γίνει εις βάρος άλλων πραγμάτων.Κανείς σοβαρός άνθρωπος σε συζητήσεις επιστημονικού ενδιαφέροντος δεν αναφέρει αυτό που έχεις σε quotes.
Η κάθε κυβέρνηση δεσμεύεται από τον κόσμο που τη στήριξε για να κατέβει και να εφαρμόσει το πολιτικό πρόγραμμα που εκείνη έδωσε στη δημοσιότητα. Κάποιος λοιπόν ο οποίος μιλά για ένα οικονομικά παρεμβατικό κράτος θα το εφαρμόσει και στα έσοδα και στα έξοδα.
Τώρα η ανταπόδωση νομίζω πως είναι κάπως παραπλανητική έννοια καθώς όταν μιλάμε για πόρους και έργο ο καθένας μπορεί να φανταστεί ό,τι θέλει στο μυαλό του. Καθε υπηρεσία, κάθε νομοθέτημα και κάθε παροχή αποτελεί προΪόν ενός έργου που έχει ένα κόστος. Δεν μεταφράζονται τα πάντα σε επιδόματα. Ο στρατός και η αστυνομία επιτελούν έργο. Τα δημόσια σχολεία και νοσοκομεία επιτελούν έργο. Οι βουλευτές οι οποίοι θα νομοθετήσουν ένα σύστημα όσο το δυνατό πιο αποδοτικό για την υγιή λειτουργεία της αγοράς επιτελούν έργο. Οι δικαστικοί το ίδιο. Δεν είναι τόσο απλοϊκό όσο το "το κράτος υπάρχει μόνο για να ρουφά πόρους". Για να στο αντιστρέψω ποιος θα έρθει να επενδύσει σε μια χώρα που υπολειτουργεί, χωρίς δομές προστασίας των επιχειρηματιών και των εργαζομένων, χωρίς πολιτική σταθερότητα κλπ. Κι αν το κάνει με τι μεσα και τι σκοπιμότητες;

Γενικά για να μην ξεφύγουμε επειδή αλλού το πήγαινα πριν, το θέμα είναι ο κόσμος να έχει μια στοιχειώδη συλλογική συνείδηση και να μαθαίνει να συμμορφώνεται με τις αποφάσεις. Εκεί στοχεύουν τα σχόλια περί νομιμότητας. Γιατί αυτός που έχει μάθει να λειτουργεί έτσι είναι συνήθως ο χαμένος της υπόθεσης. Και από αυτήν την άποψη καμιά φορά σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερο για κάμποσα χρόνια η χώρα να στραφεί σε ένα πιο νεοφιλελεύθερο σύστημα ώστε να καταλάβει κι ο κόσμος πως κι ο κοινωνικός αυτοματισμός έχει το τίμημά του.

Το πρόβλημα είναι πως το κράτος μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις αυτά που σου αναλογούν(να πληρώνεις ενφια ας πούμε)και αυτό να μη κάνει αυτά που αναλογούν σε αυτό(κάποια επιστροφή φόρου ξέρω γω ή να μην μπλέκεται παρεμβατικά αλλοιώνοντας ιδιωτικές οικονομικές συναλλαγές)
Αν δεις τη σχέση πολίτη-κράτους ως προς την ισχύ είναι παρόμοια με αυτή της σχέσης εργαζόμενου-εργοδότη ή καταναλωτή-πωλητή. Σε κάθε περίπτωση πρέπει(για να το πάω δεοντολογικά όπως εσύ στο bold) να προστατεύεται ο πιο αδύναμος(εργαζόμενος,καταναλωτής,πολίτης).Προφανώς είσαι κατά της εργοδοτικής αυθαιρεσίας και της χειραγώγησης αγορών για δημιουργία ολιγοπωλίου/μονοπωλίου και ορθώς. Σαν σωστός σοσιαλιστής όμως βέβαια όταν στην εξίσωση μπαίνει το κράτος λακίζεις και παραδόξως παίρνεις το ''μέρος'' του κράτους περιμένοντας πως αφού υλοποιήσεις όλα όσα σου υπαγορεύει μετά θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.
Όχι δεν παίρνω το μερος του κράτους, άλλη είναι η λογική. Έχεις δύο αντιμαχόμενες πλευρές οι οποίες προκειμένου να υπερισχύσουν τα συμφέροντά τους προβαίνουν σε διάφορες πρακτικές θεμιτές και μη. Για να τελειώσει αυτό και να προχωρήσει η κατάσταση θα πρέπει τουλάχιστον η μία από της δύο πλευρές να κάνουν την αυτοκριτική τους και να κάνουν το πρώτο βήμα προόδου ως ένδειξη καλής θελήσεως. Έτσι χτίζονται υγιείς σχέσεις. Ο καθένας μπορεί να μιλήσει πρωτίστως για τον εαυτό του. Προσωπικά δεν ξέρω τι κάνει το κράτος πρώτα εστιάζω στο τι κάνω εγώ. Γιατί την ευθύνη του εαυτού μου την αναλαμβάνω, του κράτους όμως όχι. Οπότε θα κοιτάξω πρώτα ως πολίτης να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου και με τους γύρω μου και ύστερα θα διεκδικήσω τα αντίστοιχα από τον απέναντι είτε αυτός είναι το κράτος είτε ο εργοδότης σου είτε ο οποιοσδήποτε.

Καλό είναι ο καθένας νομίζω σαν γενική ρήση να μαθαίνει να λειτουργεί με τα standards τα δικά του κι όχι των αλλωνών. Αν γίνει ο απέναντί σου κλέφτης θα γίνεις κι εσύ; Αν ο διπλανός σου είναι αγενής θα γίνεις κι εσύ; Αν μεθαύριο ο εργοδότης σου σε πληρώνει λιγότερο απ' όσο αξίζεις θα ρίξεις κι εσύ το επίπεδο σου για να ταιριάξεις τα δικά του standards ή θα σταθείς στο ύψος των δυνατοτήτων σου και θα διεκδικήσεις κάτι καλύτερο;

Τώρα όσον αφορά την ισχύ μεταξύ δύο πλευρών... και ναι και όχι. Σε κάποιες περιπτώσεις θεωρώ πως το κράτος εκβιάζεται ενώ δεν θα πρεπε. Θεωρώ ανήκουστο να σκάει μια ομαδα ατόμων να κάνει κατάληψη στο υπουργείο παιδείας ξέρω γω και να μην γίνεται τίποτα. Να ψηφίζονται νομοσχέδιακαι να μην εφαρμόζονται. Ή να γίνονται καθημερινά καταλήψεις στις σχολές και να μην ανοίγει μύτη. Πρέπει ο κόσμος να μαθαίνει πως για όλα υπάρχει κι ένα τίμημα αλλιώς αποκτά διαστρεβλωμένη αντίληψη για τις δυνατότητές του. Γιατί να μπει κάποιος στη διαδικασία να πιέσει για συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων όταν γνωρίζει πως μπορεί να τις καταλύσει εκ των υστέρων χωρίς να τον σταματήσει κανείς; Τώρα από την άλλη θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές πτυχές της διακυβέρνησης που θα σήκωναν περισσότερη αμεσότητα και συμμετοχή του κόσμου στις πολιτικές αποφάσεις, όσο πειρσσότερο γίνεται κάτι τέτοιο τόσο εξαλείφεται η όποια έννοια ανισότητας στην ισχύ της εξουσίας εκατέρωθεν όπως λες κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καμία εξουσία δεν είναι υπεράνω των νόμων. Έχοντας ως δεδομένο πως για να εφαρμοστεί ένας νόμος θα πρέπει να το θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ο ένας εκ των δύο πλευρών. Μπαμπάδες δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν. Για αυτό και στην πολιτική όπως και στα εργασιακά όπως και σε κάθε άλλη πτυχή της ζωής μας υπάρχουν αυτοί που υπομένουν αυτά που τους επιφυλάσσει η ζωή και υπάρχουν και αυτοί που παλεύουν για το δίκιο τους.

Ο ζητιάνος επειδή βλέπω πως τα μπλέκεις αυτά τα δύο ζητά χωρίς κανένα τεκμήριο. και χωρίς κανένα έδαφος πατώντας στην καλή θέληση του απέναντι. Το να διεκδικείς αυτό που θεωρείς σωστό δεν εμπίπτει σε καμία τέτοια κατηγορία. Εσύ νομίζεις πως το σύνταγμα το οποίο είναι γραμμένο αυτή τη στιγμή στο χάρισε κανένας καλοσυνάτος βαυαρός ή τούρκος μπαμπάς; νομίζεις πως το δικαίωμα ψήφου ξύπνησε μια μέρα ένας βασιλιάς και στο έδωσε από την καλή του την καρδιά; κατά τ' άλλα εγώ είμαι ο αφελής εδώ πέρα. :worry:

Συγνώμη αλλά κατανοείς πως η κυβέρνηση έχει ταυτόχρονα και κοινοβουλευτική πλειοψηφία και μπορεί έτσι να περνά ό,τι νόμους θέλει έτσι? Κατανοείς επίσης πως κάθε μέρα περνάνε νόμοι ή πακέτα νόμων με 10 - 15 ψήφους καθώς οι περισσότεροι βουλευτές είναι απόντες? Το Ελληνικό δημόσιο έχει χιλιάδες νόμους, πολλοί από τους οποίους είναι ραμμένοι στα μέτρα συγκεκριμένων ανθρώπων. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας δεν χρειάζεται να γίνει μπαμπάς Παπαδόπουλος, μπορεί απλά να αφήνει τον κάθε ιδεολόγο όπως εσύ να νομίζει πως ζει σε μια δημοκρατία την οποία επηρεάζει, ενώ ταυτόχρονα νομοθετεί ό,τι αυτός γουστάρει για τα άτομα που γουστάρει. Έτσι δουλεύει το Ελληνικό σύστημα και δεν ξέρω που ζεις αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

Επίσης όχι δεν νομίζω πως το σύνταγμα ή το δικαίωμα ψήφου τα έδωσε ο βασιλιάς από την καλή του καρδιά, απλά γελάω λίγο όταν βλέπω αγωνιστές του καναπέ, του ίντερνετ και της πορείας να νομίζουν στο κεφάλι τους πως αυτό που κάνουν είναι το ίδιο με αυτό που κάνανε οι αγωνιστές του 21. Δεν "παλεύεις" ούτε για το δικαίωμα ψήφου, ούτε για το δικαίωμα αυτοκυριαρχίας σου. Για κρατικά αποφάγια φωνάζεις στην πορεία και αυτό είναι που σε καθιστά ζητιάνο.

Καταχρηστικό το β' ενικό, μην παρεξηγηθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά κατανοείς πως η κυβέρνηση έχει ταυτόχρονα και κοινοβουλευτική πλειοψηφία και μπορεί έτσι να περνά ό,τι νόμους θέλει έτσι? Κατανοείς επίσης πως κάθε μέρα περνάνε νόμοι ή πακέτα νόμων με 10 - 15 ψήφους καθώς οι περισσότεροι βουλευτές είναι απόντες? Το Ελληνικό δημόσιο έχει χιλιάδες νόμους, πολλοί από τους οποίους είναι ραμμένοι στα μέτρα συγκεκριμένων ανθρώπων. Ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας δεν χρειάζεται να γίνει μπαμπάς Παπαδόπουλος, μπορεί απλά να αφήνει τον κάθε ιδεολόγο όπως εσύ να νομίζει πως ζει σε μια δημοκρατία την οποία επηρεάζει, ενώ ταυτόχρονα νομοθετεί ό,τι αυτός γουστάρει για τα άτομα που γουστάρει. Έτσι δουλεύει το Ελληνικό σύστημα και δεν ξέρω που ζεις αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

Επίσης όχι δεν νομίζω πως το σύνταγμα ή το δικαίωμα ψήφου τα έδωσε ο βασιλιάς από την καλή του καρδιά, απλά γελάω λίγο όταν βλέπω αγωνιστές του καναπέ, του ίντερνετ και της πορείας να νομίζουν στο κεφάλι τους πως αυτό που κάνουν είναι το ίδιο με αυτό που κάνανε οι αγωνιστές του 21. Δεν "παλεύεις" ούτε για το δικαίωμα ψήφου, ούτε για το δικαίωμα αυτοκυριαρχίας σου. Για κρατικά αποφάγια φωνάζεις στην πορεία και αυτό είναι που σε καθιστά ζητιάνο.

Καταχρηστικό το β' ενικό, μην παρεξηγηθούμε.

Οι πολιτικοί ως ψηφισμένοι απ' το λαό έχουν ένα κοινό που πρέπει να ικανοποιήσουν. Δεν είναι λίγο αντιφατικό από τη μία να λέμε πως ο καθένας εκεί μέσα κοιτά να βολέψει τη θέση του ψηφίζοντας λαϊκίστικα μέτρα που θα ικανοποιήσουν το κοσμάκη κι απ 'την άλλη να τους αντιμετωπίζουμε ως κεκαλυμένους δικτάτορες αποκομμένους από τη βάση; Πάνω σε αυτό κάθε μορφή διαμαρτυρίας αποτελεί μια φωνή στραμμένη προς τα έξω και μπορεί να είναι με μια διαδήλωση, με τη χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης με οτιδήποτε, δε ζούμε πλέον στο 1950.

Βλέπω πως ξεφεύγεις λίγο το ότι έχει ο καθένας μια άποψη και την εκφέρει δεν τον κάνει "κάτι". Αν εγώ έχω μια άποψη που αντιβαίνει σε πολλές από τις αρχές το σημερινού συστήματος και νομικά και ηθικά αυτόματα θεωρούμε πως καλούμαι να τις υπερασπιστώ κι έμπρακτα; υποθέτω με τον τρόπο που εσύ ή ο καθένας έχει στο νου του έτσι; κι αν δεν το κάνω είμαι επαναστάτης του καναπέ; Για να το αντιστρέψουμε αυτός που αντί να μετατραπεί σε πολιτικό ακτιβιστή, αφού εκεί μου το πας, κάθεται σπίτι του και εκθέτει τις εντυπώσεις του και τους προβληματισμούς του αυτομάτως θεωρείται για αυτό το λόγο ένα απολίτικο, άβουλο ον χωρίς στόχους και πολιτική ταυτότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Να την κλεισουμε την ΕΡΤ ; Και οι υπαλληλοι της πως θα ζησουν ;
Όπως προσπαθεί να επιζήσει όλος ο υπόλοιπος κόσμος που δεν ονειρεύεται ρουσφέτια με αντάλλαγμα γλείψιμο της κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι ακούγονται πολύ κάτι "συνθήματα" του τύπου «τα δωρεάν συγγράματα είναι κατάκτηση των φοιτητών» ή δικαίωμα και άλλα συγκινητικά.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Δεν ξέρω ούτε μια χώρα που να δίνει δωρεάν βιβλία στους φοιτητές του, γιατί είναι κάτι εντελώς παράλογο! Η ιστορία των δωρεάν συγγραμάτων ξεκινά από την χούντα, η οποία πέρασε αυτό το μέτρο για έναν πολύ προφανή λόγο --> να γλύψει αυτούς που φοβόταν περισσότερο, τους φοιτητές. Και το δεύτερο θέμα πίσω από όλο αυτό είναι ότι εξυπηρετεί μεν τους φοιτητές (ναι οκ, ωραίο πράγμα να γεμίζει βιβλία η βιβλιοθήκη), αλλά πολύ περισσότερο τους καθηγητές που τυπώνουν σε βιβλία τις σημειώσεις του μαθήματος τους και βγάζουν χρήματα από βιβλία που πολλές φορές είναι κακογραμμένα κι έχουν λάθη, και εντέλει είναι βιβλία που υπό άλλες συνθήκες δεν θα αγόραζε κανείς.
Στο πανεπιστήμιο είμαστε. Για να περάσω τα μαθήματα έχω σημειώσεις και για περαιτέρω μελέτη υπάρχουν οι βιβλιοθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.
Όπως προσπαθεί να επιζήσει όλος ο υπόλοιπος κόσμος που δεν ονειρεύεται ρουσφέτια με αντάλλαγμα γλείψιμο της κυβέρνησης.
Το προβλημα ειναι η ερτ ;
Ολοι στην ερτ ειναι λ@μ#για και ονειρευονται ρουσφετια ;
Ας σοβαρευτουμε λιγο....

Η πλάκα είναι ότι ακούγονται πολύ κάτι "συνθήματα" του τύπου «τα δωρεάν συγγράματα είναι κατάκτηση των φοιτητών» ή δικαίωμα και άλλα συγκινητικά.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Δεν ξέρω ούτε μια χώρα που να δίνει δωρεάν βιβλία στους φοιτητές του, γιατί είναι κάτι εντελώς παράλογο! Η ιστορία των δωρεάν συγγραμάτων ξεκινά από την χούντα, η οποία πέρασε αυτό το μέτρο για έναν πολύ προφανή λόγο --> να γλύψει αυτούς που φοβόταν περισσότερο, τους φοιτητές. Και το δεύτερο θέμα πίσω από όλο αυτό είναι ότι εξυπηρετεί μεν τους φοιτητές (ναι οκ, ωραίο πράγμα να γεμίζει βιβλία η βιβλιοθήκη), αλλά πολύ περισσότερο τους καθηγητές που τυπώνουν σε βιβλία τις σημειώσεις του μαθήματος τους και βγάζουν χρήματα από βιβλία που πολλές φορές είναι κακογραμμένα κι έχουν λάθη, και εντέλει είναι βιβλία που υπό άλλες συνθήκες δεν θα αγόραζε κανείς.
Στο πανεπιστήμιο είμαστε. Για να περάσω τα μαθήματα έχω σημειώσεις και για περαιτέρω μελέτη υπάρχουν οι βιβλιοθήκες.
Δεν ειναι ακριβως ετσι...
Η βιβλιοηθηκη πως θα εξυπηρετησει 100,200,300 φοιτητες ; Στο μαθημα δεν πας μονο για να παρεις τις σημειωσεις για να περασεις το μαθημα, στο μαθημα πας για να μαθεις και επιπλεον πραγματα που θα σου χρειαστουν στη συνεχεια . Οποτε γι αυτο υπαρχουν τα βιβλια που σου δειχνουν εναν διαφορετικο τροπο σκεψης(απο οτι ο καθηγητης)και επιπλεον πληροφοριες. Εγω προσωπικα ολα τα βιβλια τα χρησιμοποιησα ως βοηθηματα στις σημειωσεις των καθηγητων αλλα και για περαιτερω μελετη. Ετσι δεν ειναι για ολους τα βιβλια να πιανουν χωρο...
Οσο για τους καθηγητες και τα βιβλια τους δεν γνωριζω οποτε δεν μπορω να κρινω, για να το λες κατι θα γνωριζεις παραπανω.
Τωρα ειναι τα βιβλια, αυριο ειναι οι συγχωνευσεις πανεπιστημιων-τει και ολα αυτα οδηγουν στα διδακτρα ανα εξαμηνο. Ειμαστε διατεθιμενοι να δινουμε πχ.300 ευρω το εξαμηνο ; Κανενας δεν εχει βγει να μιλησει για την οικονομικη ανεπαρκεια ολων των πανεπιστημιων,για την μειωση των προυπολογισμων τους. Μονο οτι δεν εχουν παρει λεφτα οι εκδοτες ακουμε. Το σχεδιο που ετοιμαζουν ομως δεν λενε τιποτα και σε αυτο ολοενας και περισσοτεροι καθηγητες ειναι υπερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να περάσω τα μαθήματα έχω σημειώσεις και για περαιτέρω μελέτη υπάρχουν οι βιβλιοθήκες.

Οι σημειώσεις είναι επί των διαφανειών την ώρα της διάλεξης οι οποίες: α) δεν είναι πάντα διαθέσιμες και β) είναι βασισμένες σε κάποιο βιβλίο. Αν από τις σημειώσεις, τις διαφάνειες και το βιβλίο εσύ έχεις μόνο τις πρώτες (άντε και τις δεύτερες αν ο καθηγητής είναι large και τις ανεβάζει στο e-class αντί να τον κυνηγάτε με USB στο τέλος), ποιο είναι το σημείο αναφοράς σου; Τα 5 αντίτυπα του βιβλίου στην βιβλιοθήκη που μέχρι πρότινος (και δίκαια βέβαια) καπαρώνονταν από κατατακτήριους που δεν δικαιούνταν καν βιβλία; Ή τα 2 μη δανειζόμενα αντίτυπα που μένουν πάντα στην βιβλιοθήκη και τα κατεβάζει για διάβασμα όποιος πάει πρώτος;

Γιατί βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος; Δηλαδή έχουν όλα τα τμήματα πλήρως εξοπλισμένες βιβλιοθήκες και επαρκές προσωπικό και είμαστε ΟΚ αν καταργηθεί η δωρεάν διανομή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γιατί βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος; Δηλαδή έχουν όλα τα τμήματα πλήρως εξοπλισμένες βιβλιοθήκες και επαρκές προσωπικό και είμαστε ΟΚ αν καταργηθεί η δωρεάν διανομή;
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ένα σοβαρό πανεπιστήμιο πρέπει να έχει δομές που να μπορεί να εξυπηρετήσει τους φοιτητές του, και αυτό είναι όντως ένα αίτημα που θα έπρεπε να υπάρχει. Είναι μάλιστα πολύ πιο ρεαλιστικό να δίνονται αντίτυπα στις βιβλιοθήκες των διαφόρων τμημάτων ικανά να καλύψουν τις ανάγκες των φοιτητών, από το να δίνονται σε καθέναν ξεχωριστά, κάθε εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εντωμεταξυ κανεις δε μιλαει για την επιλογη που εχεις στον Ευδοξο να δωσεις ενα βιβλιο που δε χρειαζεσαι και να παρεις καποιο απο εναν αλλο φοιτητη. Στη σχολη μου οταν θελεις να παρεις βιβλιο απο αλλο φοιτητη αντε να βρεις το πολυ τρια ατομα που δινουν .Για εμενα ο Ευδοξος επρεπε να προτρεπει περισοοτερο τους φοιτητες προς αυτη τη κατευθυνση ακομα και κανοντας αυτη τη μεθοδο υποχρεωτικη για ενα πχ 10% των βιβλιων που λαμβανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Α, γιατί να το κάνουν αυτό, κερδίζουν τίποτα; Όχι. Άρα καλύτερα να κρατήσουν το βιβλίο να σκονίζει τη βιβλιοθήκη τους ή κάποια αποθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην κάνετε σαν 5χρονα. Πηγαίντε στη βιλιοθήκη σκανάρετε το βιβλίο και βάλτε το στο iPad σας να το διαβάσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην κάνετε σαν 5χρονα. Πηγαίντε στη βιλιοθήκη σκανάρετε το βιβλίο και βάλτε το στο iPad σας να το διαβάσετε.

Έχεις προσπαθήσει να διαβάσεις επιστημονικό σύγγραμμα στον υπολογιστή;
Μιλάμε για συγγράματα έτσι; Όχι για απλή ανάγνωση. Ψάξιμο, σημειώσεις, highlight, αντιπαραβολές, όγκος πληροφορίας κλπ. Αλήθεια μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά στην οθόνη; Σε θαυμάζω :P Προσωπικά το προσπάθησα και μου έσπασε τα νεύρα. Το συζήτησα το θέμα τελευταία και με καθηγητές στη σχολή, αλλά ακόμα κι αν εγώ έχω το πρόβλημα που δε μπορώ να μελετήσω έτσι, δεν συγκρίνεται η χρηστικότητα του έντυπου. Και τα περί κόστους είναι να 'χουμε να λέμε κάτι. Δεν είναι υψηλό, αρκεί να γίνεται έλεγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανώς στο pdf πατάς control+f και βρίσκεις πολύ γρηγορότερα αυτό που θες. Ειδικά εμείς οι τεχνολογικοί συνήθως χρειαζόμαστε λίγα κομμάτια μέσα από τα βιβλία. Το pc κουράζει όταν διαβάζεις wall of texts αλλιώς βολεύει παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχεις προσπαθήσει να διαβάσεις επιστημονικό σύγγραμμα στον υπολογιστή;
Μιλάμε για συγγράματα έτσι; Όχι για απλή ανάγνωση. Ψάξιμο, σημειώσεις, highlight, αντιπαραβολές, όγκος πληροφορίας κλπ. Αλήθεια μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά στην οθόνη; Σε θαυμάζω :P Προσωπικά το προσπάθησα και μου έσπασε τα νεύρα. Το συζήτησα το θέμα τελευταία και με καθηγητές στη σχολή, αλλά ακόμα κι αν εγώ έχω το πρόβλημα που δε μπορώ να μελετήσω έτσι, δεν συγκρίνεται η χρηστικότητα του έντυπου. Και τα περί κόστους είναι να 'χουμε να λέμε κάτι. Δεν είναι υψηλό, αρκεί να γίνεται έλεγχος.
Μην το λες... Τα μάτια σου συνηθίζουν από ένα σημείο και μετά την οθόνη του υπολογιστή. Προσωπικά, περισσότερο ζαλίζομαι κρατώντας ένα βιβλίο με κιτρινωπές σελίδες και σελίδες γεμάτες κείμενο :hehe: Άλλωστε το adobe reader πλέον κάνει παπάδες με τα highlights και τα σχόλια επί του κειμένου, που μπορείς να εισαγάγεις. Άσε που το να πατάς ctl+F και να βρίσκεις αυτό που θέλεις μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου είναι κάτι εντελώς ανακουφιστικό!!! :P

Εντάξει, εγώ ίσως να μην αποτελώ το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ανθρώπου, γιατί καταλαβαίνω ότι πολλά άτομα νιώθουν καλύτερα όταν διαβάζουν ένα βιβλίο ή/και τους ενοχλεί να διαβάζουν από τον υπολογιστή. Εγώ, ως άνθρωπος που προσπαθεί με κάθε ευκαιρία να χρησιμοποιεί την τεχνολογία προς όφελός του, έχω να πω μόνο το εξής: Θεωρώ ότι η πιο οργανωμένη και αξιόλογη δουλειά που έχω κάνει με εργασίες είναι όταν έβρισκα τα άρθρα/βιβλία σε pdf στον υπολογιστή. Στην αρχή κι εγώ φοβόμουν ότι το να διαβάσω ολόκληρους τόμεις από την οθόνη θα είναι κάτι που θα καταπονήσει τελείως τα μάτια μου. Παρόλ' αυτά, επειδή δεν ήθελα να διαθέσω 20 και 30 ευρώ σε φωτοτυπίες, αποφάσισα πως όλες οι σημειώσεις και οι υπογραμμίσεις πρέπει να γίνουν με τα εργαλεία του pdf. Το μόνο που γινόταν χειρόγραφα ήταν δικές μου προσωπικές σημειώσεις, ώστε να ανατρέχω σε αυτά που χρειάζομαι γρήγορα. Ειλικρινά, δεν είχα δοκιμάσει ποτέ να χωρίσω την επιφάνεια εργασίας σε πολλές διαφορετικές (αυτό υπάρχει στα unix-based συστήματα και στα windows 10), αλλά πλέον καταλαβαίνω πόσο πιο οργανωμένα κάνει τα πράγματα. Είχα χωρίσει την "έρευνα" σε διαφορετικές θεματικές, κάθε μία από τις οποίες είχε την δική της επιφάνεια εργασίας. Το γραφείο πάνω είχε μόνο το laptop και ένα χαρτί, ενώ όλες τις υπόλοιπες φορές είχε 500 βιβλία και φύλλα χαρτιού, καθώς και στυλό/υπογραμμιστές πεταμένα από 'δω κι από 'κει. Χώρια που η δουλειά έβγαινε πολύ πιο γρήγορα λόγω του ctrl+F (:P). Όλα τα "βιβλία" απλά υπήρχαν σε έναν φάκελο αποθηκευμένα και αν ήθελες να τα "μεταφέρεις", τα έβαζες μέσα σε ένα usb. Δεν πάθαινες λουμπάγκο! :hehe:

Κατανοώ ότι όλοι λειτουργούμε με διαφορετικούς τρόπους, αλλά δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε κάποιον καινούριο. Και μόνο η αποταμίευση αυτών των 20-30 ευρώ για την εκτύπωση, αξίζει και με το παραπάνω να διαβάσετε κάτι από τον υπολογιστή :hehe: Φυσικά, πολλά βιβλία δεν διατίθενται σε ηλεκτρονική μορφή, οπότε αναγκαστικά είτε καταφεύγεις στη βιβλιοθήκη, είτε στην αγορά τους (στην "αγορά" βάζω και τον Εύδοξο, που τα διαθέτει δωρεάν).

Δεν παίρνω θέση υπέρ ή κατά της δωρεάν διανομής των (φυσικών) συγγραμμάτων. Τοποθετούμαι μόνο για το διάβασμα από ηλεκτρονικά μέσα ή βιβλία και λέω ότι αξίζει έστω μία δοκιμή.

Προβλήματα όρασης δεν έχω αντιμετωπίσει στα 21 σχεδόν χρόνια που ζω... Και θυμάμαι τον εαυτό μου συνέχεια μπροστά από μια οθόνη :hehe:(τηλεόραση, κινητό, υπολογιστή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχεις προσπαθήσει να διαβάσεις επιστημονικό σύγγραμμα στον υπολογιστή;
Μιλάμε για συγγράματα έτσι; Όχι για απλή ανάγνωση. Ψάξιμο, σημειώσεις, highlight, αντιπαραβολές, όγκος πληροφορίας κλπ. Αλήθεια μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά στην οθόνη; Σε θαυμάζω :P Προσωπικά το προσπάθησα και μου έσπασε τα νεύρα. Το συζήτησα το θέμα τελευταία και με καθηγητές στη σχολή, αλλά ακόμα κι αν εγώ έχω το πρόβλημα που δε μπορώ να μελετήσω έτσι, δεν συγκρίνεται η χρηστικότητα του έντυπου. Και τα περί κόστους είναι να 'χουμε να λέμε κάτι. Δεν είναι υψηλό, αρκεί να γίνεται έλεγχος.

Αυτό το επιχείρημα δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή στις δικές σας σχολές οι καθηγητές δεν δίνουν πηγές; δεν δίνουν portals; εσείς αν χρειαστεί να διαβάσετε κάνα paper το τυπώνετε πρώτα; ή δεν είναι αρκετά επιστημονικό; Όταν χρειαστεί να ψάξεις πληροφορίες για καμιά εργαια και δεν σε καλύπτει το (ενα) σύγγραμα που θα έχεις τι θα κάνεις θα ξεσκονίσεις την εγκυκλοπαίδια του παππού;

Υπάρχει γενικά η λανθασμένη αντίληψη πως σύγγραμα = λογοτεχνία. Αυτά τα βιβλία δεν είναι για να τα πάρεις αγκαλιά κάτω απ' το πάπλωμα να τα διαβάζεις. Είναι για να τσεκάρεις κάτι πολύ συγκεκριμένο, ως reference σε ένα πρόβλημα πυο δεν καλύφθηκε αρκετά εκτενώς κατά τη διάλεξη. Για αυτό είναι έτσι όπως είναι, επιστημονική γραφή, φορμαλισμός, αναλυτικά όσο δεν πάει. Για αυτό πολλοί καθηγητές δίνουν σημειώσεις, ακριβώς για να μη χρειαστέι να μπεις στη διαδικασία να κάνεις ανάγνωση 300 σελίδες ενός συγγράματος για κάτι που μπορεί να καλύπτεται πιο κατανοητά σε 50, για τις ανάγκες του μαθήματος.

Τέλος πάντων νομίζω πως το θέμα μεγαλοποιείται χωρίς λόγο. Με 100-150 ευρώ παίρνει καποιος σήμερα έναν ebook reader που θα τον βγάλει για όλη τη σχολή. Άλλοι δίνουν τα τριπλάσια για smartphone...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλο το paper κι άλλο το σύγγραμμα. Και άλλο να ψάχνεις συγκεκριμένο reference και άλλο να εισάγεσαι σε ένα αντικείμενο, όπου θες κάτι πιο πλήρες και στέρεο. Εκτός του ότι μπορεί να επιθυμεί κάποιος μια εμβάθυνση πέρα από την ύλη του μαθήματος, οπότε οι σημειώσεις δεν φτάνουν.

Δεν διαφωνώ εν γένει ότι κάποια μαθήματα ή όλη η σχολή μπορεί να βγει δίχως πρόσβαση σε έντυπα συγγράματα. Απλά θεωρώ το έντυπο σύγγραμμα, αυτή τη βιβλιοθήκη που θα έχει ο φοιτητής στο τέλος των σπουδών του, σημαντικό πλεονέκτημα και εργαλείο μακροπρόθεσμα. Και απ' ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος, μιας και συνεχίζουν σε παγκόσμια κλίμακα τέτοια συγγράματα να εκδίδονται και να αναθεωρούνται, ενώ και οι πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες κάθε άλλο παρά ερημώνουν :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν θα σε εισάγει το σύγγραμα στο αντικείμενο, το πανεπιστήμιο ως ολότητα θα το κάνει και κυρίως το διδακτικό προσωπικό, οι διαλέξεις, τα εργαστήρια, οι εργασίες, τα σεμινάρια. Αν έφτανε ένα σύγγραμα ώστε να το χρησιμοποιήσεις ως οδηγό για την ύλη σου δεν θα πήγαινες να σπουδάσεις θα αγόραζες 40 βιβλία θα τα δινες εξετάσεις όπως στο σχολείο και θα έπαιρννες πτυχίο.

Δεν είπα πως η σχολή μπορεί να βγει χωρίς συγγράμματα αυτό δε μας απασχολεί. Αυτο που λέω είναι πως το σύγγραμα είναι reference δεν το περνάς αναγνωση αυτή είναι η χρήση του. Αν ψάχνει κάποιος να το χρησιμοποιήσει αλλιώς αυτό δείχνει προβλήματα διαφορετικής φύσης σχετικά με την εκπαιδευτική διαδικασία.

Το θέμα από την αρχή είναι ο ρόλος ενός συγγράματος και κάθε άλλης ακαδημαϊκής πηγής στις σπουδές τριτοβάθμιας. Το τι διευκολύνει τον καθένα στην προσωπική του μελέτη ανεξάρτητα από το πανεπιστήμιο και τον πυρήνα του δε μπορώ να το γνωρίζω και δεν αφορά κανέναν. Εγώ μπορεί να αποφασίσω μεθαύριο να εμβαθύνω στους μικροελεγκτές και να αγοράσω arduino kits να πειραματιστώ αυτό είναι κάτι που αφορά το πανεπιστήμιο ώστε να με επιδοτήσει; έχιε σημασία εν τέλει από ποια σκοπιά το βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top