Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δεν πληρώνεις για να τα πάρεις.
Αν θες να μάθεις πόσο στοιχίζει υπό κανονικές συνθήκες (δηλαδή αν ο χ θέλει να το αγοράσει), γράψε στο google τον τίτλο και δες την τιμή στα e-βιβλιοπωλεία.


Δηλαδη ειναι δωρεαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι καλέ. :P
Αυτά που δηλώνεις τα παίρνεις δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καλα ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
  • Στην αρχή δηλώνουμε τον αριθμό των ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ στα οποία ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕ συγγράμματα με ISBN. Εάν κάποιος δεν παρέλαβε (στα ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ) σύγγραμμα με ISBN, ΔΕΝ θα το μετρήσει το μάθημα.

αλλο το ποσα εχεις ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ και αλλο το ποσα εχεις ΔΗΛΩΣΕΙ. τα συγγραμματα που δηλωσες αλλα ποτε δεν παρελαβες τα εχεις χασει αλλα μετρανε σαν παραληφθεντα.φανταζομαι το γνωριζεις αυτο, απλα το λεω σε περιπτωση που δεν το ξερεις να μην ψαχνεσαι.:)


Τι από τα 2 ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τι από τα 2 ισχύει;

Με το παλιο συστημα ισχυε αυτο που ειπα εγω. Δηλαδη αν δηλωνες ενα μαθημα και δεν πηγαινες να το παρεις τοτε το εχανες, ουσιαστικα. Με το καινουριο συστημα ισχυει αυτο που ειπε ο Γιωργος. Μονο αν παραλαβεις ενα συγγραμμα στο βγαζει ως παραληφθεν και οχι μονο αν το δηλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Με το παλιο συστημα ισχυε αυτο που ειπα εγω. Δηλαδη αν δηλωνες ενα μαθημα και δεν πηγαινες να το παρεις τοτε το εχανες, ουσιαστικα. Με το καινουριο συστημα ισχυει αυτο που ειπε ο Γιωργος. Μονο αν παραλαβεις ενα συγγραμμα στο βγαζει ως παραληφθεν και οχι μονο αν το δηλωσεις.

Στον αριθμό συγγραμάτων που παραλάβαμε πριν τον Εύδοξο λοιπόν, τι δηλώνουμε για μαθήματα για τα οποία είχαμε δηλώσει σύγγραμα αλλά δεν πήγαμε να το πάρουμε; Τα υπολογίζουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Στον αριθμό συγγραμάτων που παραλάβαμε πριν τον Εύδοξο λοιπόν, τι δηλώνουμε για μαθήματα για τα οποία είχαμε δηλώσει σύγγραμα αλλά δεν πήγαμε να το πάρουμε; Τα υπολογίζουμε;
ναι, τα υπολογιζεις. Αν ειχατε ηλεκτρονικο συστημα δηλωσεων συγγραμματων και μαθηματων, τοτε πας εκει και μετρας ποσα εχεις δηλωσει συνολικα, ανεξαρτητα απο το ποσα εχεις παραλαβει. Αυτα δηλωνεις και στον Ευδοξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ναι, τα υπολογιζεις. Αν ειχατε ηλεκτρονικο συστημα δηλωσεων συγγραμματων και μαθηματων, τοτε πας εκει και μετρας ποσα εχεις δηλωσει συνολικα, ανεξαρτητα απο το ποσα εχεις παραλαβει. Αυτα δηλωνεις και στον Ευδοξο.

Ο Γιώργος πάντως έγραψε το αντίθετο.
Τέλος πάντων, για σιγουριά έστειλα ερώτηση και στο helpdesk.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ο Γιώργος πάντως έγραψε το αντίθετο.
Τέλος πάντων, για σιγουριά έστειλα ερώτηση και στο helpdesk.

ο γιωργος λεει οτι αν πας σε ενα καθηγητη και παρει ενα βιβλιο/σημειωσεις που δεν εχει ISBN δηλαδη δεν εκδιδεται με ανταλλαγμα χρηματικο κερδος, τοτε δεν το δηλωνεις ως παραληφθεν, αλλα τα συγγραμματα που δηλωσες ηλεκτρονικα ή με αλλο τροπο τα εχασες αν δεν πηγες να τα παραλαβεις. τωρα τι να πω, για 100% πιστευω θα σου απαντησουν και αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγνωμη που πεταγομαι, αλλα ειναι δυνατον να ειστε φοιτητες σε δημοσιο ελληνικο πανεπιστημιο και να μην ξερετε οτι τα συγγραματα ειναι δωρεαν?? Αν ηταν να πληρωναμε ΚΑΙ αυτα, τοτε να τη χεσω τη δωρεαν παιδεια...

Υ.Γ: Συγνωμη για το off, αλλα μου φανηκε αδιανοητο το συγκεκριμενο γεγονος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάμε πάλι, γιατί θα με τρελάνετε.


  • Κατ' αρχάς, μαθήματα στα οποία παραλάβατε πολλαπλά συγγράμματα (πχ. τόμος Ι, τόμος ΙΙ) τα μετράτε σαν ΕΝΑ (1) μάθημα. Εάν στην Ανάλυση Ι πήρατε δύο βιβλία (τόμος Α', τόμος Β') και στην Ανάλυση ΙΙ δεν πήρατε κανένα γιατί καλύπτεστε με τα βιβλία της Ανάλυσης Ι, τότε μετράτε την Ανάλυση Ι σαν ΕΝΑ (1) μάθημα και ΔΕΝ μετράτε την Ανάλυση ΙΙ.

    Αυτό γιατί στο site του Ευδόξου λέει:
    3. Πως υπολογίζεται ο αριθμός μαθημάτων για τα οποία έχουν παραληφθεί συγγράμματα πριν το "Εύδοξος"?
    Πρόκειται για το συνολικό αριθμό μαθημάτων για τα οποία ο Φοιτητής έχει παραλάβει σύγγραμμα (το οποίο μπορεί να αποτελείται από ένα η περισσότερα βιβλία). Δε συμπεριλαμβάνονται δωρεάν πανεπιστημιακές σημειώσεις ή σημειώσεις εργαστηρίων.
    Σε περίπτωση μετεγγραφών συμπεριλαμβάνεται και ο αριθμός συγγραμμάτων που παραλήφθησαν στο τμήμα προέλευσης.
  • Όπως είδατε και παραπάνω, ΔΕΝ μετράνε μαθήματα στα οποία πήρατε ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ. Πανεπιστημιακές σημειώσεις θεωρούνται λ.χ. τα "μπεζάκια" που βγάζουν τα τυπογραφεία του εκάστοτε Ιδρύματος. Κοινό χαρακτηριστικό ότι ΔΕΝ έχουν ISBN. Συνήθως έχουν λευκό ή μπεζ εξώφυλλο. ΠΡΟΣΟΧΗ, βιβλία που είναι από αυτοεκδόσεις πιάνονται σαν συγγράμματα, είτε έχουν είτε δεν έχουν ISBN.
  • Εάν στο παρελθόν δηλώσατε σύγγραμμα αλλά δεν το πήρατε, ΜΠΟΡΕΙΤΕ να πάρετε βιβλίο σ' αυτό το μάθημα, αρκεί να το χρωστάτε και να δηλώσετε το μάθημα. Στο site του Ευδόξου λέει:
    1. Μπορώ να δηλώσω και να παραλάβω συγγράμματα για μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων?
    Ναι, εφόσον ο φοιτητής δεν έχει εξεταστεί επιτυχώς στο συγκεκριμένο μάθημα και δεν έχει παραλάβει ήδη σύγγραμμα για το μάθημα αυτό τα προηγούμενα έτη (ακόμη και αν το σύγγραμμα έχει αλλάξει)


Με λίγα λόγια... διαβάστε το site (γαμώτο!!).

Επίσης, μέσω του Ευδόξου χρεώνεστε μόνο όσα συγγράμματα θα πάτε τελικά να παραλάβετε. Αν δηλώσετε σύγγραμμα και δεν πάτε να το πάρετε, δεν το χρεώνεστε. ΕΞΑΙΡΕΣΗ αποτελούν τα συγγράμματα που θα σας έρθουν με courier, τα οποία θα τα χρεωθείτε είτε τα παραλάβετε είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

Δε ζητήσαμε να κάνεις copy-paste όλα όσα είχες γράψει στα προηγούμενα μηνύματα! :D

, γιατί θα με τρελάνετε.
διαβάστε το site (γαμώτο!!).

Καλά! Ηρέμησε ρε γαμώτο :D

Μια ερώτηση κάναμε που δεν την απαντάει ξεκάθαρα το faq του εύδουξου.
Η λογική σου είναι ότι εφόσον μπορούμε να δηλώσουμε συγγράματα για μαθήματα που τα χρωστάμε και δεν έχουμε παραλάβει σύγγραμα, τότε προφανώς τα συγγράματα αυτά δεν υπολογίζονται στον αριθμό παρεληφθέντων συγγραμάτων.
Αλλά κι αυτό που λέει η effie90, δεν έρχεται αναγκαστικά σε αντίθεση με τη λογική σου, απλά λέει ότι με το παλιό σύστημα παρεληφθέν σύγγραμα θεωρείται ακόμα και αυτό που δηλώσαμε αλλά δεν πήγαμε να το πάρουμε.


Μου απάντησαν από τον εύδοξο και μου γράφουν τα ίδια που γράφεις κι εσύ, μία ξεκάθαρη απάντηση δε μπορούσαν να γράψουν;
ουφ, βαρέθηκα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ερώτηση 1: Επειδή έχω δηλώσει περισσότερα επιλογής και το άθροισμα βιβλίων που έχω γενικά είναι άνω του αριθμού μαθημάτων που ορίζεται για την λήψη πτυχίου, μπορώ να να θεωρήσω βιβλία που έχω πριν τον εύδοξο, μόνο εκείνα τα επιλογής στα οποία έχω περάσει το μάθημα...ώστε να επιλέξω νέα επιλογής του τρέχοντος εξαμήνου;

Ερώτηση 2: Ένα φοιτητής που δεν έχει να πάρει νέα συγγράμματα τι κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ερώτηση 1: Επειδή έχω δηλώσει περισσότερα επιλογής και το άθροισμα βιβλίων που έχω γενικά είναι άνω του αριθμού μαθημάτων που ορίζεται για την λήψη πτυχίου, μπορώ να να θεωρήσω βιβλία που έχω πριν τον εύδοξο, μόνο εκείνα τα επιλογής στα οποία έχω περάσει το μάθημα...ώστε να επιλέξω νέα επιλογής του τρέχοντος εξαμήνου;

Ερώτηση 2: Ένα φοιτητής που δεν έχει να πάρει νέα συγγράμματα τι κάνει;
1. Όχι, ΟΛΑ μετράνε, είτε συνυπολογίζονται στο πτυχίο είτε όχι, είτε τα 'χεις περάσει είτε όχι.

2. Γράφεται αλλά δεν κάνει δήλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickLLL

Νεοφερμένος

Ο NickLLL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί!

Μπορώ να δηλώσω σύγγραμμα για μάθημα που ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ αλλα ΔΕΝ πήρα, ούτε είχα δηλωσει οτι ΘΑ πάρω, ποτέ σύγγραμμα για αυτό?

Μάλλον όχι, δεν μπορώ :P Αλλα αν ξερει καποιος καλυτερα ας επιβεβαιώσει.

Παντως έμαθα πως αρκετοι απο μεγαλύτερα εξάμηνα στο ΤΕΙ σερρών πηραν κανονικά βιβλία απο βιβλιοπωλεια και όχι με μορφη δανεισμού απο την βιβλιοθήκη του ιδρύματος οπως αναφέρει το FAQ του site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Διανομή Συγγραμμάτων Χειμερινού Εξαμήνου: προθεσμία μέχρι και Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2011
Πηγή

Μετά το σύστημα θα κλείσει, επομένως βιαστείτε να πάρετε ό,τι σας έχει απομείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ δεν πήρα των αγγλικών, μας δίνει αυτή σημειώσεις. Πειράζει αν δεν το πάρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Όχι, Θεοδώρα, δεν πειράζει. :) Θα επιστραφεί το βιβλίο στον οίκο και δε θα μετρήσει στα συγγράμματα που έχεις παραλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα:/:,πηρα απο τον ευδοξο κατι βιβλια που δεν επρεπε :whistle:και τωρα πρεπει να τα επιστρεψω:bye: αλλα....ειναι σημειωμενα!
Αρα ,ειμαι αναγκασμενη να αγορασω καινουρια και να επιστρεψω τα καινουρια,ξερετε που μπορω να βρω φθηνα πανεπιστημιακα συγραμματα?
οι φοιτητες λογικα δεν εχουν καποια εκπτωση? εψαξα στο skroutz.gr αλλα βρηκα μονο 4 ή 5 ευρω φθηνοτερα απο το κανονικο!
αμα αγορασω ολα τα βιβλια που πρεπει να δωσω πισω απο τις εκδοσεις....:cold::cold::'(:'(φαλιρησα!
αμα ειναι κανενας απο αθηνα εδω και πουλαει δεν εχω προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mόνο με τη φοιτητική έκπτωση.
Σε ένα θέμα βέβαια κάποιος ανέφερε γενικά για βιβλία παλιών εκδόσεων αλλά μάλλον δε σε αφορά. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top