Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το πρόγραμμα Εύδοξος βρίσκεται στην τελική φάση υλοποίησής του. Σε λίγες μέρες οι φοιτητές όλων των Τμημάτων Πανεπιστημίων και ΤΕΙ της επικράτειας θα αρχίσουν να επιλέγουν και να παραλαμβάνουν τα Συγγράμματά τους μέσω του Ευδόξου.

Υπενθυμίζεται ότι η καταληκτική ημερομηνία για την αντιστοίχιση των επιλεγμένων βιβλίων με Σημεία Διανομής είναι η 24η Σεπτεμβρίου. Μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας, για όσα βιβλία δεν έχει οριστεί Σημείο Διανομής για κάθε μάθημα για το οποίο έχουν επιλεγεί, θα δρομολογείται η διαδικασία αποστολής τους μέσω εταιρείας ταχυμεταφοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα μου εξηγήσει κάποιος το σύστημα Εύδοξος;
Έχω διαβάσει τις συχνές ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει πολλά.
Λοιπόν, στη σχολή μου επιλέγεις τα μαθήματα και τα συγγράμματα ηλεκτρονικά, γύρω στο Νοέμβριο. Η διανομή αρχίζει Δεκέμβριο όπου πας στο αντίστοιχο βιβλιοπωλείο και τα παίρνεις. Τώρα τι ακριβώς έγινε;
Εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Επίσης λέει ότι πρέπει να κάνουμε κάτι για το εαρινό εξάμηνο. :worry:


Eνημερώστε με λίγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Θα μου εξηγήσει κάποιος το σύστημα Εύδοξος;
Έχω διαβάσει τις συχνές ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει πολλά.
Λοιπόν, στη σχολή μου επιλέγεις τα μαθήματα και τα συγγράμματα ηλεκτρονικά, γύρω στο Νοέμβριο. Η διανομή αρχίζει Δεκέμβριο όπου πας στο αντίστοιχο βιβλιοπωλείο και τα παίρνεις. Τώρα τι ακριβώς έγινε;
Εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Επίσης λέει ότι πρέπει να κάνουμε κάτι για το εαρινό εξάμηνο. :worry:


Eνημερώστε με λίγο!
Λοιπόν τι έχω καταλάβει εγώ:
Φέτος θα δηλώσουν όλα τα πανεπιστήμια της χώρας τον Οκτώβρη [τουλάχιστον στην Ασοεε που είμαι εγώ] τα συγγράμματα στον Έυδοξο.
Από ότι έχω διαβάσει/καταλάβει θα δηλώσουμε τα συγγράματα του εξαμήνου εκει.
Κατα τ'αλλα δεν νομίζω να αλλάζει κάτι άλλο. Με το πάσο πάμε και τα παίρνουμε στο σημείο διανομής. :S


edit: Γιατί έχω την αίσθηση πως θα αργήσουν πιο πολύ από οτι συνήθως τα συγγράμματα με τον Εύδοξο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι εννοεί στα ακόλουθα;
18.Πως μπορώ να ορίσω Σημεία Διανομής για τα συγγράμματά μου που έχουν επιλεγεί από ακαδημαϊκά Τμήματα?
Θα πρέπει μέσα από την εφαρμογή Εκδοτών του "Εύδοξος" να επιλέξετε τα συνεργαζόμενα Σημεία Διανομής (καρτέλα "Σημεία Διανομής") καθώς και να τα αντιστοιχίσετε ξεχωριστά σε καθένα από τα μαθήματα για τα οποία αυτά έχουν επιλεγεί (καρτέλα "Επιλεγμένα Βιβλία").



19.Μπορώ να επιλέξω οποιοδήποτε από τα πιστοποιημένα για τον Εύδοξο Σημεία Διανομής?

Μπορείτε να επιλέξετε οποιοδήποτε από τα πιστοποιημένα Σημεία Διανομής, αφού όμως πρώτα έρθετε σε συνεννόηση-συμφωνία μαζί του.


9.Ποια είναι η διαδικασία επιλογής και καταχώρισης των Σημείων Διανομής; Πότε θα πρέπει να ολοκληρωθεί;
Η διαδικασία επιλογής των Σημείων Διανομής θα διαρκέσει από 1-24 Σεπτεμβρίου 2010. Αναλυτικές οδηγίες μπορούν να βρεθούν στην καρτέλα Σημεία Διανομής του portal.
Στο 9. μιλάει για τους εκδότες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι για τους εκδότες. Εμάς μας ενδιαφέρουν μόνο αυτά που λέει στην Καρτέλα "Φοιτητές".

Αυτό που μου άρεσε πάντως από αυτή την υπηρεσία είναι η δυνατότητα να δεις ένα ενδεικτικό κεφάλαιο και τα περιεχόμενα πριν δηλώσεις το βιβλίο που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χμ δηλαδή εμείς απλά δηλώνουμε στις 4 Οκτωβρίου απ' ότι κατάλαβα.
Thanks θεούλι. :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Χμ δηλαδή εμείς απλά δηλώνουμε στις 4 Οκτωβρίου απ' ότι κατάλαβα.
Thanks θεούλι. :-*

Ναι ναι.
Τίποτα δωράκι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Να ελπιζουμε δηλαδη φετος περι το τελος οκτωμβρη να παρουμε βιβλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχετε δει, αλλά κάπου λέει ότι:
Η. Δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για την ασφαλή και σταδιακή μετάβαση στην εποχή του ηλεκτρονικού Συγγράμματος.(Αναμενόμενα πλεονεκτήματα - Η: https://eudoxus.gr/Default.aspx)
Τι να πει κανείς... Για καλό θα είναι τελικά αυτό το πρόγραμμα ή η αρχή του κακού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πφ, λέτε; Και εμένα δε μου αρέσει, δεν μπορώ να διαβάσω στον υπολογιστή.
Ίσως να εφαρμοστεί για τα παιδιά με προβλήματα όρασης/ακοής.
Γενικά, δε βρίσκω το λόγο να καταργηθεί το κλασσικό βιβλίο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Λοιπόν απ'ότι έχω καταλάβει από 4 Οκτωβρίου δηλώνουμε ηλεκτρονικά όλα τα βιβλία του ΕΤΟΥΣ (όχι μόνο του εξαμήνου) στο οποίο μπαίνουμε. Στο σύστημα καταχωρούμε όνομα χρήστη και κωδικό, αυτά που μας δώσανε στις γραμματείες κατά την εγγραφή. Επίσης καταχωρούμε e-mail και κινητό τηλέφωνο. Κάποια στιγμή μας στέλνουν ένα PIN με το οποίο μπορούμε να παραλάβουμε τα βιβλία από τα κέντρα διανομής.

Πολύ καλό ακούγεται το σύστημα, ελπίζω να λειτουργήσει όμως και σωστά και να έχουμε άμεσα τα βιβλία γιατί τι να το κάνω να τα πάρω τον Δεκέβρη πρίν από τις διακοπές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ε και εγω καλο το βρισκω αυτο το προγραμμα αρκει να μας ενημερωσουνε αρκετα καλα για τη διαδικασια.το μονο διαφορετικο ειναι οτι τ δηλωνουμε ηλεκτρονικα.αλλα γτ ολου τ ετους;αυτο δν νομιζω να γινει...αλλωστε σχεδον παντου καθε καθηγητης συστυνει ανεπισημα παντα ενα συγγραμμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skountouflis

Νεοφερμένος

Ο κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το κωδικο για να δηλωσουμε τα μαθηματα πως μας δινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το κωδικο για να δηλωσουμε τα μαθηματα πως μας δινετε?

Γράφει:

3.Στο Εύδοξος θα συμμετέχουν και οι νεοεισαχθέντες φοιτητές;
Ναι. Μετά την εγγραφή τους θα πρέπει να λάβουν κωδικούς πιστοποίησης (username, password) από το οικείο ίδρυμα.
4.Με ποιους κωδικούς μπορούν οι φοιτητές να εισέλθουν στο σύστημα;
Οι φοιτητές μπορούν να πιστοποιηθούν στο ΚΠΣ και να επιλέξουν Συγγράμματα με τους κωδικούς (username, password) που έχουν λάβει από το οικείο ίδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Περισσότερα σχετικά με το "Εύδοξος εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Kαι που ειναι αυτα τα κεντρα διανομης απο οπου θα παραλαμβανουμε τα βιβλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tα κέντρα διανομής είναι λογικά τα βιβλιοπωλεία. Κάθε εκδοτικός οίκος τα στέλνει σε άλλο βιβλιοπωλείο. Σε εμάς ήδη ίσχυε αυτό.

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο. Λέει πως θα δηλώσουμε και τα εαρινά συγγράμματα, πού θα ξέρουμε όμως ποια επιλεγόμενα θα πάρουμε; Συνήθως πριν από τη δήλωση μαθημάτων οι φοιτητές παρακολουθούν τα μαθήματα και στο τέλος επιλέγουν. Τώρα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Tα κέντρα διανομής είναι λογικά τα βιβλιοπωλεία. Κάθε εκδοτικός οίκος τα στέλνει σε άλλο βιβλιοπωλείο. Σε εμάς ήδη ίσχυε αυτό.

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο. Λέει πως θα δηλώσουμε και τα εαρινά συγγράμματα, πού θα ξέρουμε όμως ποια επιλεγόμενα θα πάρουμε; Συνήθως πριν από τη δήλωση μαθημάτων οι φοιτητές παρακολουθούν τα μαθήματα και στο τέλος επιλέγουν. Τώρα; :/:

Δεν λέει πως θα δηλώσουμε εαρινά συγγράμματα. :confused:
Μόνο στην καρτέλα των εκδοτών το γράφει (μάλλον για να συμπληρώσουν τα βιβλία όλου του ετους στον εύδοξο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν λέει πως θα δηλώσουμε εαρινά συγγράμματα. :confused:
Μόνο στην καρτέλα των εκδοτών το γράφει (μάλλον για να συμπληρώσουν τα βιβλία όλου του ετους στον εύδοξο; )
ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ! :worship::worship::worship:
Δεν το είχα προσέξει, ευχαριστώ θεούλι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
τα συγγράματα τα πληρώνουμε ; και αν ναι περίπου πόσο βγαίνουν; (διαφέρουν από σχολή σε σχολή αλλά σε γενικά πλαίσια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top