Σχετικά με το FCE/CPE-Cambridge

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ίσως να μη διευκρίνισα σωστά.Έχω κάνει ήδη προετοιμασία με πολύ καλά βιβλία (κάνω ιδιαίτερα). Έχω κάνει το grammar for CAE and proficiency, on course for the cambridge cpe. Αυτό που είπα είναι ότι σκέφτομαι κατα τη διάρκεια του καλοκαιριού να ξεκινήσω από μόνος μου προετοιμασία αρχικά και να συνεχίσω με την καθηγήτρια μου από σεπτέβριο (δεδομένου οτι έχω ηδη ανεπτυγμενο λεξιλογιο και εμπειρια σε όλα τα parts) Απλά επειδή θέλω να αναπτύξω και άλλο το λεξιλόγιό μου και επειδή τα βιβλία οn course δε βοήθησαν και πολυ, ειδικά το companion έτσι όπως ειναι η δομή του, σκεφτόμουν να κατευθυνθώ προς express publishing γιατί ξέρω πως υπάρχει γραμματική και appendix με prepositions κλπ στο βιβλίο και γιατί το companion έχει σε κάθε λέξη derivatives,opposites, examples και ασκήσεις.

Εγώ είχα περάσει με την 1η το CPE με το βιβλίο αυτό εδώ https://www.slideshare.net/karimsebihi/destination-c1-c2 είναι των εκδόσεων Macmillan αρκετά απαιτητικό και καλύπτει φάσμα θεματικών πεδίων καλύτερο για μένα από το Mastermind της Burlington :) Αν θες βέβαια κάνε και τα 2 βιβλία προς όφελος σου θα είναι επίσης βλέπε ταινίες χωρίς υπότιτλους και με την καθηγήτρια σου εστίασε στο να μιλάτε μόνο αγγλικά και να γράφετε πολλές εκθέσεις για να εξοικειωθείς με τον τύπο της κάθε έκθεσης αυτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Χωρίς να το θέλω να το παινευτώ, πληροφορήθηκα από το φροντιστήριο μου ότι είχα βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό σε όλη την Ελλάδα στις εξετάσεις B2 του Cambridge τον Δεκέμβριο του 2015.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Χωρίς να το θέλω να το παινευτώ, πληροφορήθηκα από το φροντιστήριο μου ότι είχα βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό σε όλη την Ελλάδα στις εξετάσεις B2 του Cambridge τον Δεκέμβριο του 2015.:clapup:

Συγχαρητήρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ:D !Σύνολο είχα 186/190 βγάζοντας Α. Συγκεκριμένα είχα
190/190 Use of English A
190/190 Listening A
188/190 Speaking A
176/190 Writing B

Επίσης σαν ''δώρο'' που πήρα το πτυχίο με καλό βαθμό μου έδωσαν και το Advance (C1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ενημερωτικά, σε όλους όσους επιτυγχάνουν την βαθμολογία Α δίνεται το δίπλωμα C1. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Χωρίς να το θέλω να το παινευτώ, πληροφορήθηκα από το φροντιστήριο μου ότι είχα βγάλει το μεγαλύτερο βαθμό σε όλη την Ελλάδα στις εξετάσεις B2 του Cambridge τον Δεκέμβριο του 2015.:clapup:

Αφού δε θέλεις να το παινευτείς, τότε γιατί το γράφεις;:P
Πάντως συγχαρητήρια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Οκ, έχεις δίκιο.:P
Απλά ήμουν χαρούμενος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αυτό το Listening του Cambridge με την αντιστοίχιση και την συμπλήρωση κενών δεν το μπορώ.Χίλιες φορές Michigan.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Αυτό το Listening του Cambridge με την αντιστοίχιση και την συμπλήρωση κενών δεν το μπορώ.Χίλιες φορές Michigan.
Το ωραίο είναι στο proficiency που ζητάει δύο αντιστοιχίσεις ταυτόχρονα :P Πάντα το μισούσα, πάντα χάλια τα πήγαινα, στις εξετάσεις έγινε το θαύμα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
'Εχω παρατηρήσει πως κάποιοι κάνουν διάκριση ανάλογα τα Grades.

Για παράδειγμα στο First Certificate in English το Grade C είναι Β2 κανονικότατα.Βλέπω όμως κάποια προπτυχιακά προγράμματα σπουδών που θέλουν Grade B και άνω !
 

michaelsfak

Νεοφερμένος

Ο michaelsfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ,
Θα δώσω τον Μαιο (2023) CPE (cambridge) και θα ήθελα να σας ρωτήσω πως ήταν τα θέματα όποιος έδωσε πρόσφατα ...δηλαδή από άποψη λεξιλογίου , reading , έκθεση κλπ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ,
Θα δώσω τον Μαιο (2023) CPE (cambridge) και θα ήθελα να σας ρωτήσω πως ήταν τα θέματα όποιος έδωσε πρόσφατα ...δηλαδή από άποψη λεξιλογίου , reading , έκθεση κλπ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Όπως τα τεστ στα βιβλία της CUP, με λίγο πιο δύσκολο reading κατά γενική ομολογία.
 

S.xas

Νεοφερμένος

Ο S.xas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
heeellllooooo
Μήπως γνωρίζει κανεις ποτε ξεκινούν οι αιτήσεις για το c2;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top