Laptop Vs Desktop

Laptop ή Desktop?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 196)
  • Laptop

    Ψήφοι: 95 48.5%
  • Desktop

    Ψήφοι: 70 35.7%
  • Kαι τα δύο

    Ψήφοι: 31 15.8%

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πήρα πρόσφατα λαπτοπ HP :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Έχω laptop και desktop.

Το desktop:
CPU: Intel Core i7-920 2.66GHz (4πήρυνος)
M/B: Asus P6T
RAM: 6GB DDR3
Graphics: Nvidia GTX-275
HDD: 2x Seagate 1TB 7200rpm.
Έχω καταφέρει να του κάνω install το Snow Leopard στον ένα δίσκο και windows 7 64 bit στον άλλο.

Το laptop μου είναι πολύ πιο αδύναμο αλλά πολύ πιο σταθερό και εύχρηστο. Δεν είναι για παιχνίδια αλλά κατά τ' άλλα είναι απλά άψογο:

Apple Macbook Pro 15,4"
OS: Snow Leopard / Windows XP
Intel Dual Core 2,53 GHz
4GB DDR3
250 GB 5400rpm
NVIDIA GeForce 9400M graphics
Το πιο γαμάτο για μένα είναι η μπαταρία του που κρατάει 7 ώρες όταν κάνω surfing ή word/excel κλπ (πάνω από 8 ώρες αν χαμηλώσω την φωτεινότητα στο μισό ή αν έχω απενεργοποιημένο το wi-fi)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentWhisper

Νεοφερμένος

Ο tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μπάμπη να σε ρωτήσω λίγο, στο σταθερό έχεις triple channel ( 3 χ 2GB DDR3 ram) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μπαμπη οι τετραπηρινοι ακομα δεν υποστηριζονται απο πληθωρα προγραμματων ,αρα τσαμπα κοστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
ειχα και εγω αυτο το διλημα και τελικα πηρα laptop...ειναι πιο βολικο και στις μερες μας τα laptop δεν εχουν να ζηλεψουν πολλα απο τα desktop.(με το αζημιωτο).ο δικος μου ειναι sony vaio vpcf11s1e kai exei i7 επεξεργαστη(τσαμπα λεφτα , και ο i5 κανει)....γενικα τα σονυ φυσανε αλλα το service ειναι αστα να πανε(βελγιο).παντως αν θες να παρεις laptop ΑΠΟΨΗ μου ειναι πως πρεπει να διαλεξεις ανμαμεσα σε toshiba και sony.....

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 laptop:
https://www.sony.gr/product/vn-e-series/vpceb1s1e-bj
https://www.sony.gr/product/vn-f-series/vpcf12e1e-h
Ποιο ειναι καλυτερο?
Εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο?
το f11 τα σπαει και το f12 που το ακολουθησε (το δευτερο στις επιλογες σου) ειναι εξισου καλο.....πιστευω πως ειναι πολυ καλη επενδυση.....για το πρωτο δεν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ποια μπορεί να είναι τα πλεονεκτήματα ενός desktop σε σχέση με ένα laptop? Τα vaio (laptop) θεωρούνται καλά;
Ευχαριστώ :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
crazy sunday offer?
ναι:D

vaios αυτο θα παρεις https://www.sony.gr/product/vn-f-series/vpcf12e1e-h. Μιχαλη εγω εχω τετραπυρηνο και εχω να σου πω οτι δεν υπαρχει.Θα σε διαψευσω αλλα εχει παρα πολλα προγραμματα.Και καινουργια και καποια παλια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Θα παω αυριο να αγορασω.Μαλλον στο f12 θα καταληξω.
Ευχαριστω για τη βοηθεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
μπάμπη να σε ρωτήσω λίγο, στο σταθερό έχεις triple channel ( 3 χ 2GB DDR3 ram) ?
ναι

μπαμπη οι τετραπηρινοι ακομα δεν υποστηριζονται απο πληθωρα προγραμματων ,αρα τσαμπα κοστος...
δεν το βρισκω τσαμπα κοστος. ο συγκεκριμενος i7 ηταν ο φθηνοτερος που ειχε βγει με διαφορα και εναμιη χρονο μετα η τιμη του εχει πεσει μολις 20 ?. Και αν ασχοληθεις με overclocking ειναι απ τους επεξεργαστες που επιδεχονται απ τα μεγαλυτερα overclocking. επισης υπαρχει και το μελλον. δεν σκοπευω να αγορασω αλλο pc συντομα και οταν χρειαστω να αγορασω θα παρω mac. Οταν πηρα τον i7 920 ηταν μακραν η καλυτερη επιλογη επεξεργαστη σε συναρτηση κοστους και επιδοσης. το ιδιο και για το motherboard που πηρα. Τελος, το να βαλεις original leopard/ snow leopard σε pc δεν ειναι καθολου ευκολο και η συγκεκριμενη συνθεση ειναι μια απ τις λιγες που εχουν πληρη οδηγο στο πως να το κανεις στο ιντερνετ.

Γεια σε όλους!
Ποια μπορεί να είναι τα πλεονεκτήματα ενός desktop σε σχέση με ένα laptop? Τα vaio (laptop) θεωρούνται καλά;
Ευχαριστώ :-)

Μεγαλυτερη διαρκεια.
Καλυτερο hardware στην ιδια τιμη ή το ιδιο hardware σε φθηνοτερη.
Ευκολοτερη συντηρηση.
Καλυτερο σερβις.
Περισσοτερες επιλογες.
Μακρυτερη εγγυηση.
Καλυτερες θερμοκρασιες.
Αρκετα πραγματα πιστευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ, Μπάμπη:)
Θα το σκεφτώ τώρα και για desktop..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aν δεν εχεις καθολου ηλεκτρονικο υπολογιστη τοτε συστηνω desktop:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γεια σου, Σπύρο.
Έχω laptop, αλλά τώρα που θα πάω Θεσσαλονίκη για σπουδές θα το αφήσω στη μαμά μου:P
Θέλω να πάρω καινούργιο.. Για το desktop τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι..Θα δείξει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχω και laptop και desktop (και ο πατέρας μου και netbook - laptop με 10" οθόνη). Προτιμώ το Desktop, αφού είναι φυσικά πιο εύχρηστο και με τα ίδια χρήματα προσφέρει ΠΟΛΥ καλύτερες επιδόσεις.

Το laptop μου είναι ένα HP Pavillion dv98κάτι (νομίζω 60). Το είχα πάρει πριν 2 χρόνια, αλλά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου πλέον.

Το Desktop που πήρα τα Χριστούγεννα, είναι δική μου σύνθεση και είναι αυτό που χρησιμοποιώ καθημερινά.

CPU: Intel Core i7-920 2.66GHz (4πήρυνος)
RAM: OCZ Gold Low Voltage 3x2GB δηλαδή 6GB και συχνότητα 1600MHz
Motherboard: Asus P6T
HDD: 2x Western Digital Caviar Blue 640GB (δηλαδή σύνολο 1280GB)
Κάρτα Γραφικών: Sapphire HD5850 1GB

Το κουτί είναι το NZXT Crafted Lexa S και το διάλεξα καθαρά λόγω εμφάνισης (και είχε και αρκετούς ανεμιστήρες) και το τροφοδοτικό το Chieftec Super CFT-750 750W.

Συμφωνω φιλε :)
Ωραιο συστημα εχεις στησει, που τα αγορασες τα μελη? Σε μαγαζι πηγες, η τα παρηγκειλες απο το νετ? αμα τα πειρες απο νετ σε πιο σιτε ειναι πιο προσιτα. Εγω χρησιμοποιω να λαπτοπ τ πατερα μ γιατι το πισι μ τα χει πεξει, αλλα εβαλα επιτραπεζιο στην ψηφο μου γιατι αυτο μ'αρεσει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Γεια σου, Σπύρο.
Έχω laptop, αλλά τώρα που θα πάω Θεσσαλονίκη για σπουδές θα το αφήσω στη μαμά μου:P
Θέλω να πάρω καινούργιο.. Για το desktop τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι..Θα δείξει..:)

Aν δεν θελεις να το πηγαινοφέρνεις ή να το παίρνεις πχ στην σχολή, τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρεις λαπτοπ, desktop και πάλι desktop. Και αν είσαι στο 25% των πρώτων στη σχολή πάρε και ένα μικρό λάπτοπ όταν βγεί το δες την ψηφιακά ή ένα νέτμπουκ.

Εγώ έχω λαπτοπ/ντέσκτοπ αλλά επειδή το λάπτοπ μου είναι πολύ ακριβό και δεν θέλω να το παίρνω στη σχολή, θα πάρω ένα μικρό νέτμπουκ για την σχολή με το δες την ψηφιακά. Ή δεν θα παίρνω καθόλου λάπτοπ στη σχολή και θα δώσω την επιδότηση στον αδερφο μου να πάρει εκείνος κανά λάπτοπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ts1li

Νεοφερμένος

Ο ts1li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια εγω εχω ενα desktop και ενα laptop το δεσκτοπ μου ειναι αυτο https://www.multirama.gr/products/product?pid=0508632&catid=010100 αλλα με τον ι7 960 και εχω και ενα macbook https://www.multirama.gr/products/product?pid=0465855&catid=010200 https://www.multirama.gr/products/product?pid=0465855&catid=010200 το δευτερο μου το εφερε ο αδελφος μου απο την αμερικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
:)Ωραια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μπάμπη, να φανταστώ είναι σύνθεση το Desktop σου έτσι ??
Όπως θα δεις στην πρώτη σελίδα είναι σχεδόν ίδιο με το δικό μου (διαφέρει μόνο σε κάρτα γραφικών και σκληρό). Πάντως πετάει το μηχάνημα με τον i7.

μπάμπη να σε ρωτήσω λίγο, στο σταθερό έχεις triple channel ( 3 χ 2GB DDR3 ram) ?
Απλά μία πληροφορία.
Αν βάλεις Intel i7 από τη σειρά 9 επεξεργαστή, θα δεις ότι η Motherboard σου πρέπει να είναι socket 1366. Και οι Motherboard στο s1366 είναι όλες με tripple channel. Δηλαδή δεν γίνεται να βάλεις κάτι άλλο, μόνο tripple channel.

Για τα netbook, προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζουν λόγω επιδόσεων. Βέβαια έχουν το θετικό ότι τα μεταφέρεις εύκολα λόγω μεγέθους και είναι σχετικά φθηνά, αλλά τα περισσότερα είναι δύσχρηστα και αργά. Μπορεί να φτιάξει λίγο η κατάσταση αν βγει Atom διπήρινος για netbook. Προσωπικά θα προτιμούσα κάποιο laptop με 13" οθόνη. Αλλά γενικά: DESKTOP ΚΑΙ ΠΑΛΙ DESKTOP !! (εκτός αν θέλετε να το πηγαινοφέρνεται όπως λέει ο Μπάμπης...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Χεχε .και το δικο μου desktop ειναι με i7.φυσαειιι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top