4ο Πεδίο Είναι δύσκολο να περάσω στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών;

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Θελω να περασω λογιτστικη στο τει θεσσαλονικης. Ξανα δινω 2 φορα πανελλαδικες και περσυ ειχα βγαλει γυρω στα 9000 μορια... Η περσινη βαση της σχολης ηταν 14090 λετε να περασω η ειναι μεγαλη η διαφορα... Θα ητανκαλο να γραψω πανω απο 15 σε αοδε μαθ. Γενικης και αοθ... Εχω πολυ αγχος!!!!:'(:'(:'(:'(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μια φίλη μου από 14,100 που έβγαλε την πρώτη φορά, ξαναέδωσε και έβγαλε 18,300 (περασε ΟΔΕ)
Δεν έχει σημασία η διαφορά. Μην αγχώνεσαι. Προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό και μη σκεφτεσαι αριθμους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gio_santo

Νεοφερμένος

Η gio_santo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καλησπερα!
για καποιον που θελει να γινει λογιστης υπαρχουν τα κλασικα τμημα οικονομικων επιστημων,διοικησης επιχειρησεων κλπ.
υπαρχουν ομως και καποια κρυμμενα τμηματα που μπορεισ να βγεις λογιστης.Ψαχνω ολες τις σχολες του 5ου πεδιου να δω.Καποιεσ δεν λενε για λογιστης αλλα λενε οτι οι αποφοιτοι εγγραφονται στο οικονομικο επιμελητηριο.Οσοι ειναι γραμμενοι εκει μπορουν να ασχοληθουν με την λογιστικη η πρεπει να το γραφει ξεχωριστα η σχολη?
-----------------------------------------
κανεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
νομιζω οτι λογιστης μπορεις να βγεις απο ολες τις οικονομικες σχολες απλα δεν εχεις εξειδικευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
gio_santo κάπως καθυστερημένα....

όλα τα οικονομικά τμήματα που σου δίνουν τη δυνατότητα να εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο σου δίνουν ταυτόχρονα , στην ουσία, την άδεια να γίνεις λογιστής.

Στην αρχή βγάζεις τη άδεια λογιστή α' τάξης χωρίς προυπηρεσία.

Για να αναβαθμιστείς σε λογιστή β' κ γ' τάξης πρέπει να έχεις συγκεκριμένα χρόνια προυπηρεσίας σαν λογιστής κ να παρακολουθήσεις κ κάποια σεμινάρια.

Μπορείς να τα τσεκάρεις κ στο σαιτ https://www.oe-e.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
οπα νομιζω πρωτα δεν εισαι καμιας κατηγοριας...με λιγη προυπηρεσια γινεσαι γ κατηγοριας και μετα μπορεις να αναβαθμιστεις σε β και α κατηγοριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billgre14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Απο το τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης του ο.π.α(ασοεε) βγαινεισ κατευθειαν λογιστης γ' ταξης και μετα μπορεις να παρεις και τις αλλες βαθμιδες.Επισης απο εκει γραφεσαι κατευθειαν και στο οικονομικο επιμελητηριο.απο τα αλλα τμηματα νομιζω οτι πρεπει να δωσεις εξετασεις για να παρεις αρχικα τον τιτλο 'λογιστης δ'ταξης'..Βεβαια για να περασεις τις εξετασεις θελει πολυ διαβασμα..Απλως το καλο με την λογιστικη του οπα ειναι οτι βγαινεις κατευθειαν με τον τιτλο'γ ταξης'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyoni

Νεοφερμένος

Η alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
kotso συγνώμη κατά λάθος έγραψα ότι χωρίς προυπηρεσία βγάζεις άδεια για α' τάξης.

billgre14 έχεις δίκιο. Χωρίς προυπηρεσία βγάζεις άδεια ως λογιστής γ' τάξης. κ μετά με προυπηρεσία αναβαθμίζεσαι.

Εγώ πάντως έγινα γ' τάξης χωρίς προυπηρεσία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
ναι παιδια σορυ κι εγω λαθος...απλα κατι ελεγαν στην σχολη για μειωση των επαγγελματικων μας δικαιωματων και καποιον ρωτησα και μ ειπε αυτη την μ@....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
https://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm

Από αυτό, πάντως, καταλαβαίνω οτι δε μείωσαν τα δικά σας επαγγελματικά δικαιώματα, απλά αύξησαν των άλλων.

Άδεια Γ΄ Τάξης χορηγείται από το Ο.Ε.Ε.:

α) στους πτυχιούχους οικονομικών πανεπιστημίων που απέκτησαν το πτυχίο τους μετά τη δημοσίευση του Ν. 2515/1997 (25.7.1997) είναι μέλη του ΟΕΕ και έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος.

β) στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. (δεν απαιτείται πλέον διετής προυπηρεσία από τη λήψη του πτυχίου για την χορήγηση της άδειας λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης)

γ) στους πτυχιούχους των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι., οι οποίοι ασκούν επί τετραετία από τη λήψη του πτυχίου τους το επάγγελμα του Λογιστή ή του βοηθού λογιστή.
Από αυτό εξάγεται ότι με τη λήψη πτυχίου είναι λογιστές Γ' τάξης οι πτυχιούχοι όλων των οικονομικών σχολών των ΑΕΙ (το 5ο πεδίο φαντάζομαι) και ισοτίμως όλοι οι πτυχιούχοι των τμημάτων Λογιστικής των ΣΔΟ ΤΕΙ. Αυτά κατόπιν πτυχίου, επιπλέον είναι και οι απόφοιτοι των τμημάτων που αναφέρονται στην παράγραφο γ κατόπιν τετραετούς προυπηρεσίας.
Η διαφορά μεταξύ πτυχιούχων οικονομικής σχολής ΑΕΙ και λογιστικής σδο ΤΕΙ είναι ότι οι πρώτοι μπορούν να φτάσουν γρηγορότερα στις ανώτερες τάξεις και συγκεκριμένα ο πρώτος σε 5 χρόνια, ενώ ο δεύτερος σε 8, ενώ σε κάθε αναβάθμιση άδειας παρακολουθούν αμφότεροι τα ίδια σεμινάρια που διοργανώνει το ΟΕΕ.

Παλαιότερα οι απόφοιτοι ΤΕΙ Λογιστικής για να μπουν στη Γ' τάξη έπρεπε να κάνουν δύο χρόνια προυπηρεσία, πλέον είναι ισότιμοι με αυτούς των ΑΕΙ.
Αυτά προκύπτουν απ'το νόμο 2515/97 όπως αυτός τροποποιήθηκε το 1999 και το 2006.

Η δ' τάξη αποδίδεται σε εμπειρικούς λογιστές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή αποφοίτους σχετικής κατεύθυνσης του ΕΠΑΛ με προυπηρεσία και δεν έχει καμία σχέση με πτυχιούχους της ανώτατης μεταλυκειακής εκπαίδευσης.

Στις μεταβατικές διατάξεις του νόμου αυτού προβλέπεται επίσης και τρόπος έκδοσης λογιστικών αδειών όλων των τάξεων σε οποιονδήποτε έχει εγγραφεί στο ΟΕΕ και έχει προυπηρεσία ως λογιστής ή βοηθός λογιστή, ανεξαρτήτως πτυχίου, με βάση τη γνωστή, πλέον, φράση "...ασκεί οικονομολογικό επάγγελμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dodo9@start.bg

Νεοφερμένος

Ο dodo9@start.bg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λογιστικη στο τει χαλκιδας η λογιστικη στο τει πειραια ?Ποια απο τις δυο σχολες πιστυετε οτι ειναι καλυτερη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οχι οτι τις ξερω...αλλα λεω πειραια ...ακουγεται καλυτερα! εξαρταται βεβαια και απο το που μενεις! εχε υποψη σου οτι ακομη και αν εχουν τον ιδιο τιτλο το προγραμμα σπουδων και τα μαθηματα μπορει να διαφερουν! για του λογου το αληθες μπες στα σαιτ τους και δες τον οδηγο σπουδων!
(και τα μεταπτυχιακα του καθε τμηματος στην καθε περιοχη διαφερουν...θεωρητικα βεβαια παιρνεις απο οπου θες..αλλα πρακτικα.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όσοι μπορούν, μακριά από την Χαλκίδα. Βρώμικες αίθουσες, ανοργανωσιά, άφθονες μύγες, ακύρωση μαθημάτων χωρίς καμία προειδοποίηση είναι μερικά από τα χάλια του ΤΕΙ Χαλκίδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όσοι μπορούν, μακριά από την Χαλκίδα. Βρώμικες αίθουσες, ανοργανωσιά, άφθονες μύγες, ακύρωση μαθημάτων χωρίς καμία προειδοποίηση είναι μερικά από τα χάλια του ΤΕΙ Χαλκίδας...
Lol, καλά μη νομίζεις ότι αυτό χαρακτηρίζει μόνο το ΤΕΙ Χαλκίδας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τόσες μύγες δεν πρόκειται να έχει κανένα άλλο ΤΕΙ, είμαι σίγουρος. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα άλλα ΤΕΙ έχουν τουλάχιστον κάδο για να πετάς τα σκουπίδια σου, δεν μπορεί... :P
Α, επίσης να προσθέσω ότι η γραμματεία δεν ξέρει τι της γίνεται.

Αναμφίβολα, τα επαρχιακά ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με αυτά των μεγάλων πόλεων (συμπεριλαμβάνεται και το ΤΕΙ Χαλκίδας στα ΤΕΙ των μεγάλων πόλεων το οποίο έχει ''ποτίσει'' από την διαφθορά της Αθήνας).
Το έχω διαπιστώσει και μόνος μου (ΤΕΙ Κοζάνης) και απ'ότι μου λένε διάφοροι γνωστοί μου που πήγαν στην επαρχία και μού είπαν ότι είναι πολύ καλά γενικά...
Πάντως, σε όλη αυτή την ''χαόδη'' κατάσταση που περιγράφω είναι πολύ πιο δύσκολο να ''επιβιώσει'' ένας Αθηναίος, όπως εγώ, που ξυπνούσα 6:30 το πρωί για να πάω με το ΚΤΕΛ (1:30 ώρα... ταξίδι) στα Ψαχνά Ευβοίας (ΤΕΙ Χαλκίδας σού λέει μετά) για να μάθω τελικά ότι δεν έχω μάθημα. Να χάνεις και τον ύπνο σου για να πας στο μπουρ***ο, ε πάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τόσες μύγες δεν πρόκειται να έχει κανένα άλλο ΤΕΙ, είμαι σίγουρος. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα άλλα ΤΕΙ έχουν τουλάχιστον κάδο για να πετάς τα σκουπίδια σου, δεν μπορεί... :P
Α, επίσης να προσθέσω ότι η γραμματεία δεν ξέρει τι της γίνεται.

Αναμφίβολα, τα επαρχιακά ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με αυτά των μεγάλων πόλεων (συμπεριλαμβάνεται και το ΤΕΙ Χαλκίδας στα ΤΕΙ των μεγάλων πόλεων το οποίο έχει ''ποτίσει'' από την διαφθορά της Αθήνας).
Το έχω διαπιστώσει και μόνος μου (ΤΕΙ Κοζάνης) και απ'ότι μου λένε διάφοροι γνωστοί μου που πήγαν στην επαρχία και μού είπαν ότι είναι πολύ καλά γενικά...
Πάντως, σε όλη αυτή την ''χαόδη'' κατάσταση που περιγράφω είναι πολύ πιο δύσκολο να ''επιβιώσει'' ένας Αθηναίος, όπως εγώ, που ξυπνούσα 6:30 το πρωί για να πάω με το ΚΤΕΛ (1:30 ώρα... ταξίδι) στα Ψαχνά Ευβοίας (ΤΕΙ Χαλκίδας σού λέει μετά) για να μάθω τελικά ότι δεν έχω μάθημα. Να χάνεις και τον ύπνο σου για να πας στο μπουρ***ο, ε πάει πολύ.

κουραγιο...εχεις πολλα χρονια ακομα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής, πήγαινα για λίγο χρονικό διάστημα, ωστόσο δεν άντεξα και αποφάσισα τελικά να διαβάσω προκειμένου να ξαναδώσω Πανελλαδικές, με στόχο να σπουδάσω στην Αθήνα, αλλά και να μην τα καταφέρω, θα πάω στην επαρχία...
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρόκειται να πάω να σπουδάσω στο ΤΕΙ ΧΑλκίδας, ΠΟΤΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής, πήγαινα για λίγο χρονικό διάστημα, ωστόσο δεν άντεξα και αποφάσισα τελικά να διαβάσω προκειμένου να ξαναδώσω Πανελλαδικές, με στόχο να σπουδάσω στην Αθήνα, αλλά και να μην τα καταφέρω, θα πάω στην επαρχία...
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρόκειται να πάω να σπουδάσω στο ΤΕΙ ΧΑλκίδας, ΠΟΤΕ. :P

καλως...τοτε σου ευχομαι καλη επιτυχια...:D:Dμακαρι να περασεις σε μια απο τις πιο ομορφες σχολες της αθηνας....:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ευχαριστώ, ναι 'σαι καλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Northern Skies

Νεοφερμένος

Η Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Χαιρετώ το forum, είμαι σε τμήμα λογιστικής (1ο εξάμηνο) και διδάσκομαι μικροοικονομία. Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο της καταναλωτικής συμπεριφοράς αντιμετωπίζω δυσκολία, καθώς ξεφεύγει κάπως απ' τα πλαίσια του ΑΟΘ που κάναμε στη τρίτη λυκείου. Συγκεκριμένα διδάχθηκα το βιλίο "ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ" του Θεόδωρου Παπαδόγγονα. Θα παρακαλούσα όποιον έχει τις αντίστοιχες γνώσεις, ή ακόμα και πάνω στο ίδιο το βιβλίο να μου στείλει κάποιες σχετικές σημειώσεις (π.χ. πάνω στην έννοια της χρησιμότητας και τις καμπύλες, στους συνδυασμούς ποσοτήτων αγαθών, στις καμπύλες αδιαφορίας).
Ας πούμε, μια άσκηση που είναι στην ύλη και δε μπορώ να την αντιμετωπίσω είναι αυτή:

Άσκηση
Ένας εργαζόμενος διαθέτει 100 ώρες την εβδομάδα για εργασία και διασκέδαση.
Με βάση τα δεδομένα του παρακάτω πίνακα, απεικονίστε τον εισοδηματικό
περιορισμό και τα σημεία ισορροπίας του εργαζόμενου. Σχεδιάστε μία καμπύλη
προσφοράς εργασίας και εξηγήστε πως προκύπτει το σχήμα της.

Αμοιβή ανά
ώρα εργασίας

10
15
20

Ώρες εργασίας
50
60
55

Όποια βοήθεια επιθυμητή και δεκτή!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top