Kρατικό πιστοποιητικό ή όχι;

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαι κάτοχος του Delf B2 και θα ήθελα να συνεχίσω στο επόμενο επίπεδο.Η καθηγήτριά μου όμως με ενημέρωσε ότι για την απόκτηση του Dalf C1 θα πρέπει να έχω συμπληρώσει το 17 έτος της ηλικίας μου.Μου πρότεινε να πάρω το κρατικό πιστοποιητικό.
Εσείς τι πιστεύετε να συνεχίσω με το κρατικό πιστοποιητικό ή όχι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Αυτο με το 17ο έτος της ηλικίας δεν το έχω ξανακούσει. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγω σου προτεινω να δωσεις το Κρατικο,εξαλλου δεν χανεις και κατι.Αναγνωριζεται και στον ιδιωτικο και στο δημοσιο τομεα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αναγνωρίζεται όμως μόνο στην Ελλάδα:(.Αυτό με την ηλικία ισχύει ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το Κρατικο αναγνωριζεται σε ολη την Ευρωπη.Οσον αφορα αυτο με την ηλικια δεν νομιζω να ιχυει κατι τετοιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι θεσμός ο οποίος αναπτύχθηκε από το Υπουργείο Παιδείας έτσι ώστε να υπάρχει στην Ελλάδα μια κοινή πιστοποίηση για τις ξένες γλώσσες.Είσαι σίγουρη ότι ισχύει σε όλη την Ευρώπη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ισχυει για ολη την Ευρωπη γιατι πολυ απλα το όλο concept έχει κονδυλια απο την ΕΕ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ναι,αναγνωριζεται στην Ευρωπαικη Ενωση,στις Ηνωμενες Πολιτειες της Αμερικης και στον Καναδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
οκ κατάλαβα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πρέπει ή όχι να είσαι ενήλικας για να δώσεις το Dalf C1 ??, όποιος ξέρει ας απαντήσει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο να εισαι ενηλικος.Κατι τετοιο δεν αναφερεται στην ιστοσελιδα του Γαλλικου Ινστιτουτου,αρα μπορεις να δωσεις σε οποια ηλικια και να εισαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά και της Γαλλίας, το delf κρατικό είναι άρα αναγνωρίζεται σε όλη την Ε.Ε.. Εσείς ποιο νομίζετε να προτιμήσουν, το ΚΠΓ ή το Delf? Είναι σαν να φτιάχνει η Γαλλία δίπλωμα Ελληνικών και να αναγνωρίζεται περισσότερο απο το αντίστοιχο της Ελλάδας (που δεν θα το έβρισκα και απίθανο). Ας μην συγκρίνουμε το επίπεδο παιδείας των δύο κρατών :P

Τώρα όσο για την ενηλικίωση και το Γ1 δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το γαλλικό είναι 100 ετών και βάλε και είναι παντού πιστοποιημένο. Το κρατικό μόνο αν θέλει κανείς θέση στο δημόσιο. Κάτι που θα είναι όλο και πιο σπάνιο. ;) Ξέρω πολλά γαλλικά κρατικά πανεπιστήμια που γελάνε και στο άκουσμα και μόνο του ελληνικού κρατικού.


Bέβαια εντελώς άχρηστο δεν είναι. Υπάρχουν και ανίδεοι εργοδότες. Αλλά σπάνιοι είναι αυτοί που ζητάνε κρατικό, πιστέψτε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και καλά κάνουν... Μην συγκρίνουμε το ΚΠΓ με το delf σε θέματα αναγνώρισης στο εξωτερικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παιδιά οι θέσεις στο δημόσιο θα σπανίζουν όλο και περισσότερο. Δε μας φθάνει ένα μνημόνιο. Θέλουμε και μνημόνιο γλωσσών!!! Δε νομίζω να δημιουργούνται πολλές τέτοιες θέσεις (δημοσίου) τώρα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και καλά κάνουν... Μην συγκρίνουμε το ΚΠΓ με το delf σε θέματα αναγνώρισης στο εξωτερικό :P

Δεν είναι απλά θέμα αναγνώρισης. Μπορεί κάτι να αναγνωρίζεται αλλά να είναι εντελώς άχρηστο.

Και το Β1 αναγνωρίζεται βέβαια, αλλά τώρα πια δεν αντιστοιχεί σε κανένα επίπεδο γλωσσομάθειας :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γιατί;;;;;;; Άδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
η ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο!ενα κοριτσι και μαλλιστα απο αυτο το φορουμ ειναι κατοχος δαλφ γ2 και αν θυμαμαι καλα ειναι και μικροτερη μου!παντως το κρατικο ειναι πολυ καλο αλλα δεν το αναγνωριζουν πανεπιστημια τουλαχιστον στην γαλλικη γλωσσα !αλλα οπως ειπαν και οι παραπανω αναγνωριζεται σχετικα σε πολλα μερη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moutsinas

Νεοφερμένος

Ο moutsinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ πήγαινα στο Ελληνογαλλικό σχολείο και τα πήρα όλα μέχρι τα 15 μου :clapup: Τώρα τι μαλ_κι_ς λέει η καθηγήτρια σου δεν ξέρω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gallikou

Νεοφερμένος

Η gallikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά και της Γαλλίας, το delf κρατικό είναι άρα αναγνωρίζεται σε όλη την Ε.Ε.. Εσείς ποιο νομίζετε να προτιμήσουν, το ΚΠΓ ή το Delf? Είναι σαν να φτιάχνει η Γαλλία δίπλωμα Ελληνικών και να αναγνωρίζεται περισσότερο απο το αντίστοιχο της Ελλάδας (που δεν θα το έβρισκα και απίθανο). Ας μην συγκρίνουμε το επίπεδο παιδείας των δύο κρατών :P

Τώρα όσο για την ενηλικίωση και το Γ1 δεν ξέρω...

δεν εχω ποτε ακουσει κατι τετοιο για το Γ1 και ειχα μαθητες που εξεταστηκαν σε αυτο το επιπεδο χωρις να ειναι σε αυτη την ηλικια....αν ειναι κατι καινουριο... η αληθεια ειναι βεβαια πως τα θεματα που βαζουν σε αυτα τα επιπεδα δεν απευθυνονται σε μαθητες αλλα σε μεγαλυτερα ατομα...
οσο για ποιο διπλωμα θα προτιμησει καποιο πανεπιστημιο, μην μπερδευεστε, τα περισσοτερα πανεπιστημια του εξωτερικου σου ζητουν να περασεις και δικες τους εξετασεις ακομα και αν εχεις delf... michigan...cambridge...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top