Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aris7V

Νεοφερμένος

Ο Aris7V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια καλη επιτυχιααααααα.Θα ηθελα να σας δωσω καποιες συμβουλες σχετικα με ολα αυτα ...
1.Μην αγχωνεστε ειδικοτερα τις ημερες που ειτε θα γραφετε διαγωνισμα στο σχολειο ειτε οταν θα γραφετε πανελλαδικες . Οκ?
2.Να τρωτε φυσιολογικα πολλα μικκρα γευματα οχι λιγα και μεγαλα γιατι μετα οι περισσοτεροι τρεχουν να τα χασουν για να βγουν στις παραλιες .
3.Μην κλεινεστε συνεχεια μεσα δεν κανει τοσο καλο,δεν σας λεω να ειστε συνεχεια ε3ω αλλα τουλαχιστον δυο φορες το μηνα ειναι αναγκαιες.
4.Μην 3ενυχτατε υπερβολικα ασπουμε μεχει 3-4-5 δεν ειναι αναγκη να κατσετε να λυσετε ολες τις ασκησεις εκτος αν ειχατε χρονο αλλη φορα οπου δεν τον α3ιοποιησατε οποτε τωρα θα πρεπει να παρατηρησετε τις εκφωνησεις και οποιες ειναι πολυ παρομοιες θα λυσετε λιγες απο αυτες και τις υπολοιπες θα τις κανετε το σαββατοκυριακο ή οποτε βρε8ει ελευθερος χρονος (λε3εις που εχουν δεν λεγονται απο μαθητες της τριτης λυκειου ΔΥΣΤΥΧΩΣ (ΔΕΝ φετε ομως εσεις καντε την προσπαθεια σας))
5.Αν οταν δωσατε ενα μαθημα και πιστευετε οτι δεν γραψατε καλα αφιστε το στην ακρη και δωστε βαση στο επομενο μαθημα(αυτο ειναι κυριως για την εποχη των ε3ετασεων )δλδ μην επηρεαζεστε απο τιποτααααα
6.Να παρακολουθειτε και σχολειο και φροντιστηριο ή ιδαιτερο θα βοηθησουν και τα δυο και ας λενε πολυ μην δινεις σημασια στο σχολειο επειδη κανουμε τα ιδια και στο φροντιστηριο .Διαφωνω πληρως γιατι αφου ρε φιλε το κανεις στο φροντ. και βρισκεσαι στο μαθημα γτ δεν το 3αναβλεπεις κακο δεν θα σου κανει ισα ισα θα σε βοηθησει να.Γιατι δυο φορες ειναι καλυτερες απο την μια φορα και ειδικα αμα εχουν μερικες παραλλαγες ακομα καλυτερα για σενα γιατι θα εχεις δυο τροπους να απαντησεις σε τυχον τετοιο θεμααααααα.
7.Μην πλακωθειτε σε πολλα χαπακια ειτε λεγονται βιταμηνες ειτε το ενα ειτε το αλλο το καλυτερο και πρωτιμοτεορ ιεναι να φατε μερικα φρουτα .(αυτο μπορει να συνδιαστει με το 2)
8.Μην ακουτε κανεναν αλλο εκτος απο τους καθηγητες σας (γτ εκεινοι τα εχουν περασει και οταν ηταν εκεινοι στην θεση σας αλλα και τα περναν ολα τα χρονια που ειναι καθηγητες οποτε οτι θελετε σε φυσιολογικα μετρα.
9.Επισης τωρα που μου ηρ8ε χρησιμοποιηστε τους ολους οποτε χρειαζεστε καποι επιλυση οποιασδηποτε απορια και ρωτηστε ειτα καθηγητες που εχετε στο σχολειο ειτε στο φροντηστηριο οι οποιοι ειτε σας κανουν ειτε δεν σας κανουν μαθημα.Ρωτατε τους για αυτο τον λογο βρισκονται κοντα σαςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
Δεν εχω αλλες .
ΑΝ υπαρ3ουν να ειστε σιγουροι οτι θα τις καταχωρησω .
Καλο διαβασμα και οπως ειπαμε με μετρο το διαβασμα αλλλα κΑΙ Το ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ οχι 1 ωρα διαβασμα 3ωρες διαλειιμμμα εκτος αν ο στοχος που εχετε βαλει επιτυγχανετε με αυτον τον τροπο που εχετε επιλε3ει....
Ελπιζω να μην ημουν κουραστικος και να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
'Ετσι ήταν όταν έδινα και εγώ εξετάσεις (με δεσμες το 97..)
Με αυτό τον τρόπο τα μηχανογραφικά συμπληρώνονται περισσότερο με βάση το τι προτιμούν οι μαθητές
και λιγότερο με βάση την πραγματικότητα (βαθμός που γράφουν)...
Άποψη μου είναι ότι είτε πριν τις εξατάσεις συμπληρωθεί είτε μετα είναι σχεδόν το ίδιο...
Αυτό που μετράει είναι το τι γράφει κανείς... πχ τι κι αν βάλει κάποιος πρώτη την Ιατρική Αθηνών ενώ έχει 12000 μόρια...
είναι σαν να μην την έβαλε ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό με το μηχανογραφικό τον Μάρτη είναι καταστροφικό για τους αναποφάσιστους και αυτούς που δεν έγραψαν όσο αναμένανε..... Είμαι σίγουρος ότι αυτό το μέτρο θα είναι η αιτία να αυξηθούν οι υποψήφιοι που δίνουν για δεύτερη και τρίτη φορά.

Τώρα επιχειρήματα του στυλ θα διαλέγουν τη σχολή που θέλουν κι όχι σύμφωνα με τα μόρια τους είναι εντελώς αβάσιμη. Δηλαδή πιστεύετε ότι αν δεν ξέρανε τα μόρια τους δεν θα επέλεγαν (π.χ. ιατρική) πρώτη επιλογή... Πάρτε ένα παράδειγμα.

Ένας υποψήφιος βγάζει 12000 μόρια ενώ περίμενε παραπάνω.... Επειδή είναι αδύνατον να ψάξει διεξοδικά όλες τις σχολές θα επιλέξει βιαστικά τις περισσότερες από αυτές ενώ αυτές που έψαξε αναλυτικά το πιθανότερο είναι να μην τις πιάνει... Εάν γνωρίζεις τα μόρια που έβγαλες γνωρίζεις πάνω κάτω ποιες σχολές πιάνει και η έρευνα που κάνεις περιορίζεται. Διαφορετικά είναι να κοιτάς την καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε 4-5 σχολές (θα κοιτάξει και άλλες αλλά θα επικεντρωθεί σε αυτές) και διαφορετικά σε 500. Στην πρώτη περίπτωση΄(4-5 σχολές) θα πας να ψάξεις απόφοιτους να δεις αναλυτικά τα επαγγελματικά δικαιώματα το πρόγραμμα σπουδών θα ρωτήσεις σε forum και θα κάνεις την καλύτερη επιλογή και όλα αυτά χωρίς να σκέφτεστε τις εξετάσεις στο μυαλό σας. Στην δεύτερη περίπτωση (500 σχολές) η μόνη έρευνα που θα προλάβεις να κάνεις είναι "έρευνα - google".

Επιπλέον το Μάρτη θα έχετε τις εξετάσεις στο νου σας δεν πρόκειται να κάτσετε ώρες ατέλειωτες για να κάνετε τη σωστή επιλογή. Θα έχετε τη σκέψη θα επιλέξω εγώ αυτή τη σχολή και αν δεν περάσω ξαναδίνω... Μετά θα συνειδητοποιήσετε ότι δεν έχετε τη δύναμη να ξαναδώσετε και θα ευχόσασταν να γυρνάγατε το χρόνο πίσω για να επιλέγατε άλλη σχολή.


Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να υποστηρίζετε τόσα άτομα αυτό το απαράδεχτο μέτρο που είναι βέβαιο ότι θα κάψει αρκετούς από εσάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astradenh

Νεοφερμένος

Η Astradenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχεις!!!Δίνω κι εγώ Πανελλαδικές φέτος και σήμερα μόλις πληροφορήθηκα αυτή την πιθανότητα αλλαγής από μία καθηγήτρια...Είπα λοιπόν να το ψάξω για να δω κατα πόσον θα παραμείνει πιθανότητα ή θα γίνει πραγματικότητα. :( Επειδή έχω κάποιες σχολές στο μυαλό μου αλλά δεν τις έχω ιεραρχήσει(πράγμα που σκόπευα να κάνω αφού θα είχα μπροστά μου τη βαθμολογία μου) και όπως είναι φυσικό αυτές οι αλλαγές με έχουν βάλει λίγο σε σκέψεις μπορεί μήπως κάποιος να μου πει αν είναι βέβαιες ή απλά σενάρια...??? :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Με τα θέματα που θα πέσουν να δείτε τι έχει να γίνει πάντως... Αφού θα ξέρουν ήδη τις προτιμήσεις θα υπάρχει και η κατάλληλη διαμόρφωση των θεμάτων. :hmm:
Μάλλον δεν είναι σενάριο γιατί μου το επιβέβαιωσε και καθηγητής από το σχολείο μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
συμφωνώ με τον fockos... δηλαδή αν εγώ που περιμένω να βγάλω μόρια για να μπω ιατρική(που αντικειμενικά απαιτούνται πολλά μόρια και μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία του έλληνα θα συνεχίσουν να απαιτούνται) αν δεν γράψω καλά ενδέχεται να μην μπω σε καμία σχολή... ενώ γνωρίζοντας τη βαθμολογία σου, επιλέγεις σχολές που θες, ανεξάρτητα από τις βάσεις και φροντίζεις να βάλεις και μερικές σχολές που είναι 3-5 χιλιάδες μόρια πιο κάτω από τη βαθμολογία σου, έτσι ώστε να εξασφαλίσεις μια θέση.
τώρα το κατα πόσο είναι σωστό να δηλώνεις μια σχολή μόνο και μόνο για να εξασφαλίσεις τη θέση σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ είναι άλλο θέμα.. με το υπάρχον σύστημα είναι καλό να γίνει, γιατί η όλη διαδικασία είναι εξαντλητική και δεν μπορούν όλοι να την περάσουν για δεύτερη φορά, ενώ τελικά μπορεί να βγει και σε καλό...
τώρα με το νέο σύστημα των 4 μαθημάτων(το οποίο μας γυρίζει 25 χρόνια πίσω, ή μου φαίνεται??) δεν μπορώ να πω αν είναι σωστό ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτό με το μηχανογραφικό τον Μάρτη είναι καταστροφικό για τους αναποφάσιστους και αυτούς που δεν έγραψαν όσο αναμένανε..... Είμαι σίγουρος ότι αυτό το μέτρο θα είναι η αιτία να αυξηθούν οι υποψήφιοι που δίνουν για δεύτερη και τρίτη φορά.

Τώρα επιχειρήματα του στυλ θα διαλέγουν τη σχολή που θέλουν κι όχι σύμφωνα με τα μόρια τους είναι εντελώς αβάσιμη. Δηλαδή πιστεύετε ότι αν δεν ξέρανε τα μόρια τους δεν θα επέλεγαν (π.χ. ιατρική) πρώτη επιλογή... Πάρτε ένα παράδειγμα.

Ένας υποψήφιος βγάζει 12000 μόρια ενώ περίμενε παραπάνω.... Επειδή είναι αδύνατον να ψάξει διεξοδικά όλες τις σχολές θα επιλέξει βιαστικά τις περισσότερες από αυτές ενώ αυτές που έψαξε αναλυτικά το πιθανότερο είναι να μην τις πιάνει... Εάν γνωρίζεις τα μόρια που έβγαλες γνωρίζεις πάνω κάτω ποιες σχολές πιάνει και η έρευνα που κάνεις περιορίζεται. Διαφορετικά είναι να κοιτάς την καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε 4-5 σχολές (θα κοιτάξει και άλλες αλλά θα επικεντρωθεί σε αυτές) και διαφορετικά σε 500. Στην πρώτη περίπτωση΄(4-5 σχολές) θα πας να ψάξεις απόφοιτους να δεις αναλυτικά τα επαγγελματικά δικαιώματα το πρόγραμμα σπουδών θα ρωτήσεις σε forum και θα κάνεις την καλύτερη επιλογή και όλα αυτά χωρίς να σκέφτεστε τις εξετάσεις στο μυαλό σας. Στην δεύτερη περίπτωση (500 σχολές) η μόνη έρευνα που θα προλάβεις να κάνεις είναι "έρευνα - google".

Επιπλέον το Μάρτη θα έχετε τις εξετάσεις στο νου σας δεν πρόκειται να κάτσετε ώρες ατέλειωτες για να κάνετε τη σωστή επιλογή. Θα έχετε τη σκέψη θα επιλέξω εγώ αυτή τη σχολή και αν δεν περάσω ξαναδίνω... Μετά θα συνειδητοποιήσετε ότι δεν έχετε τη δύναμη να ξαναδώσετε και θα ευχόσασταν να γυρνάγατε το χρόνο πίσω για να επιλέγατε άλλη σχολή.


Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να υποστηρίζετε τόσα άτομα αυτό το απαράδεχτο μέτρο που είναι βέβαιο ότι θα κάψει αρκετούς από εσάς....

Κοίτα Φοκε.Δε τα λες άσχημα αλλά επειδή το σύστημα είναι αρκετά ρουφιάνικο εγώ αποφάσισα ότι έτσι ή αλλιώς πρέπει να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου όσον αφορά το διάβασμα και να μην περιμένω τίποτα και από κανέναν!Επειδή άλλωστε ο κάθε(νέος) υπουργός θέλει να αλλάξει κάτι στου κασήδι το κεφάλι νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται είναι η μοιρολατρία λες και θα πεθάνουμε αύριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
τώρα με το νέο σύστημα των 4 μαθημάτων(το οποίο μας γυρίζει 25 χρόνια πίσω, ή μου φαίνεται??) δεν μπορώ να πω αν είναι σωστό ή όχι...

Απο αυτα που ακουσα για το νεο συστημα... Αν εξαιρεσεις την μειωση της υλης... Ειναι αρκετα καλο....



Ασχετο και σχετικο...

Αρχικα συγνωμη που θα αγχωσω τον κοσμο... Μετα θα προσπαθησω να σας ξεαγχωσω κιολας...

Μετα απο τις φετινες βασεις, εγω προσωπικα περιμενω πολυ δυσκολα θεματα φετος... Δεν γινεται να ανεβουν κι αλλο οι βασεις...

Αλλα μην πανικοβαλεστε... Τα δυσκολα θεματα ειναι για ολους δυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonataArctica

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Νομίζω η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω είναι να μην αναλώνεστε ψυχολογικά. Μην αρχίζετε τα κλάματα, τα πείσματα και τα "Α, δεν προλαβαίνω, δεν τα καταφέρνω, δε θα περάσω πουθενά.", γιατί τότε χάνετε πολύτιμο χρόνο και δυνάμεις. Τα ξεσπάσματα είναι φυσιολογικά, αλλά πολλές φορές χάνεται η μπάλα, σας πάνε πίσω και μετά με τι όρεξη να συνεχίσεις το διάβασμα?

Τα ξενύχτια δεν είναι απαραίτητα με σωστό προγραμματισμό. Πχ. με το που γυρίζετε απ'το σχολείο, καθίστε μισή ώρα στην τηλεόραση/υπολογιστή, φάτε μεσημεριανό και μετά αρχίστε το διάβασμα, μη σας πάρει το απόγευμα, γιατί τότε θα σας φύγει πάλι ο χρόνος. Βγάλτε και τα Σαββατοκύριακα όση δουλειά μπορείτε και γενικά εκμεταλλευτείτε τον χρόνο σας με σύνεση. Πηγαίνετε και κανένα σινεμά που και που, όποτε νιώθετε ότι το έχετε ανάγκη...

Α! Και καμιά φορά αλλάξτε την θέση που διαβάζετε! Εμένα, επειδή διάβαζα σε γραφείο, από τις πολλές ώρες που καθόμουν στην καρέκλα, κατά τον Φλεβάρη-Μάρτη, με επιασε η μέση μου! lol

Τα κλασσικά, τώρα τι να λέμε...Απλώς η ψυχολογική κούραση είναι η χειρότερη, να το θυμάστε, γι'αυτό αποφύγετε τσακωμούς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου ανακοινώνεται η ημερομηνία έναρξης των πανελλαδικών φέτος?Ξέρω, είναι νωρίς, αλλά με τρώει η περιέργεια!(όχι το άγχος!):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου ανακοινώνεται η ημερομηνία έναρξης των πανελλαδικών φέτος?Ξέρω, είναι νωρίς, αλλά με τρώει η περιέργεια!(όχι το άγχος!):)
Δεν είναι κάτι standard, αλλά το Μάρτιο λογικά θα έχει βγει ανακοίνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου ανακοινώνεται η ημερομηνία έναρξης των πανελλαδικών φέτος?Ξέρω, είναι νωρίς, αλλά με τρώει η περιέργεια!(όχι το άγχος!):)
Μέχρι τώρα οι πανελλήνιες αρχίσαν το νωρίτερο 14/5 και το αργότερο 24/5. Αν βάλεις ότι τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να τις τελειώνουν μέσα στο Μάιο, για το 2011 θα αρχίσουν 13/5 ή 16/5. Μπορώ να σου πω και ποιο θα είναι και το 1ο μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα (αλλά μην το πεις πουθενά :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Μέχρι τώρα οι πανελλήνιες αρχίσαν το νωρίτερο 14/5 και το αργότερο 24/5. Αν βάλεις ότι τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να τις τελειώνουν μέσα στο Μάιο, για το 2011 θα αρχίσουν 13/5 ή 16/5. Μπορώ να σου πω και ποιο θα είναι και το 1ο μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα (αλλά μην το πεις πουθενά :)).

Ε καλά και γω πιστεύω ότι θα ξεκινήσουν Παρασκευή 13 Μαϊου (πω πω γρουσουζιά:P) με Έκθεση αλλά με αυτό το υπουργείο δεν ξέρω πια τι να περιμένω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ρε παιδια να σας πω κατι; πως νιωθετε γ αυτο που λενε για μηχανογραφικό το μάρτιο; εγώ τηλεφώνησα στο υπουργείο ζήτησα να με συνδέσουν με το τμήμα εξετάσεων ρώτησα και μου είπαν πως θα ψηφιστεί απ τ Βουλή και ο,τι περιμένουν να περάσει. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να δείξουμε την αντίδραση μας. να παίρχνουνε τηλέφωνα ρε παιδιά να κάνουμε κάτι. Θεωρώ δικαίωμα μου να έχψ όλα τα δεδομένα μπροστά μου και μετά να αποφασίσω. Γιατι αν κάποιος δεν γράψει καλα δεν έχει το δικαίωμα να βρεί μια συμφέρουσα επιλογή; δεν το καταλαβαίνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Συμφωνώ!Και εκτός των άλλων υπάρχουν και παιδιά που είναι ανάμεσα σε 2 ή 3 σχολές και θέλουν να αποφασίσουν ανάλογα με τον βαθμό τους!Και για να μην πέσουν να με φάνε αυτοί που λένε πως πρέπει να δηλώνουμε ανάλογα με το ποια σχολή μας αρέσει περισσότερο,εγώ πιστεύω πως δεν είναι λίγοι αυτοί που αποφασίζουν τι θέλουν μέσα στον 1 μήνα που μεσολαβεί από την ανακοίνωση των βαθμολογιών μέχρι το μηχανογραφικό!Γιατί τότε θα έχουμε όλη την άνεση χρόνου να το ψάξουμε καλύτερα!Τώρα επικεντρωνόμαστε περισσότερο στο τι θα γράψουμε παρά στην τελική μας επιλογή!

Πρέπει όσοι δε συμφωνούμε να αντιδράσουμε!Με σωστό τρόπο όμως και όχι καταφεύγοντας στην εύκολη λύση των καταλήψεων γιατί έτσι δεν πρόκειται να μας πάρουν στα σοβαρά!Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Συμφωνώ!Και εκτός των άλλων υπάρχουν και παιδιά που είναι ανάμεσα σε 2 ή 3 σχολές και θέλουν να αποφασίσουν ανάλογα με τον βαθμό τους!Και για να μην πέσουν να με φάνε αυτοί που λένε πως πρέπει να δηλώνουμε ανάλογα με το ποια σχολή μας αρέσει περισσότερο,εγώ πιστεύω πως δεν είναι λίγοι αυτοί που αποφασίζουν τι θέλουν μέσα στον 1 μήνα που μεσολαβεί από την ανακοίνωση των βαθμολογιών μέχρι το μηχανογραφικό!Γιατί τότε θα έχουμε όλη την άνεση χρόνου να το ψάξουμε καλύτερα!Τώρα επικεντρωνόμαστε περισσότερο στο τι θα γράψουμε παρά στην τελική μας επιλογή!

Πρέπει όσοι δε συμφωνούμε να αντιδράσουμε!Με σωστό τρόπο όμως και όχι καταφεύγοντας στην εύκολη λύση των καταλήψεων γιατί έτσι δεν πρόκειται να μας πάρουν στα σοβαρά!Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;;;

ακριβώς. δεν είμαι υπέρ της κατάληψης . προσ το παρον τουλαχιστον. πιστεύω καταρχάς πως αύριο θα μπορούσαν να συνεδριάσουν τα τμήματα της τρίτης λυκείου και να δούμε πόσοι συμφωνούν στο να υπάρξει μια αντίδραση. είτε αυτό θα είναι μια παρέμβαση μέσω τηλεόρασης ή κάποιο άλλο μέσο. θεωρώ πως είναι κρίμα αν όχι απαράδεκτο, να μπαίνει ένας ξένος και να λέει τι θα γίνει για να κόψουμε τα έξοδα του υπουργείου παιδείας τον ιουνιο ..ας ταβάλουμε τα μηχανογραφικά το Μάρτιο.Δηλαδή ήμαρτον ρε παιδιά ήμαρτον. καταρχάς δηλώνεις χωρίς να έχει ιδέα για την κίνηση των βάσεων ή την δυσκολία των θεμάτων. Οπισθοδρόμηση τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω που οιδικοί μας έτσι δήλωναν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ρε παιδια να σας πω κατι; πως νιωθετε γ αυτο που λενε για μηχανογραφικό το μάρτιο; εγώ τηλεφώνησα στο υπουργείο ζήτησα να με συνδέσουν με το τμήμα εξετάσεων ρώτησα και μου είπαν πως θα ψηφιστεί απ τ Βουλή και ο,τι περιμένουν να περάσει. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να δείξουμε την αντίδραση μας. να παίρχνουνε τηλέφωνα ρε παιδιά να κάνουμε κάτι. Θεωρώ δικαίωμα μου να έχψ όλα τα δεδομένα μπροστά μου και μετά να αποφασίσω. Γιατι αν κάποιος δεν γράψει καλα δεν έχει το δικαίωμα να βρεί μια συμφέρουσα επιλογή; δεν το καταλαβαίνω..

τι να σου πω ρε Ελισαβετ... η εξεταστικη περιοδος κραταει απο τον Μαϊο μεχρι τον Σεπτεμβριο, με υποψηφιους γενικων λυκειων, εσπερινων κ.τ.λ. Ο καθενας κανει μηχανογραφικο και εξετασεις σε διαφορετικο χρονο, και αυτο θελει να περιορισει το υπουργειο (απο οτι καταλαβα δηλαδη). Εμενα δεν με πειραζει ιδιαιτερα, γιατι εχω διαλεξει ηδη τι σχολες θελω να περασω. Υπαρχουν ομως και πολλοι που δεν εχουν βαλει μια σχολη ως ενα συγκεκριμενο στοχο, αλλα απλα γραφουν και διαλεγουν αναλογα με τα μορια που εγραψαν (κακως κατα την γνωμη μου, αμα εχεις στοχους και μαλιστα υψηλους, λειτουργει ως κινητρο να προσπαθησεις περισσοτερο). Το σιγουρο ειναι οτι θα αποτελεσει μια ακομα αφορμη για καταληψεις... δεν βαριεσαι, θα εχουμε περισσοτερο χρονο για διαβασμα! :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
ρε παιδια να σας πω κατι; πως νιωθετε γ αυτο που λενε για μηχανογραφικό το μάρτιο;
Δεν βλέπω πρόβλημα. Θα βάλουμε τις σχολές με τη σειρά της προτίμησης μας. Δεν υπάρχει περιορισμός πόσες σχολές θα βάλουμε. Αν γράψουμε καλά θα μπούμε 1η, 2η, 3η επιλογή. Αν όχι 5η, 26η, 69η, 2345η. Δεν βλέπω διαφορά για να το κάνουμε θέμα για επανάσταση. Μόνον που οι αναποφάσιστοι θα πρέπει να αποφασίσουν 3 μήνες πιο πριν. Νομίζω και παλιά έτσι γινόταν και δεν υπήρχε πρόβλημα. Και μάλιστα από 15 Ιουνίου θα είμαστε ελέυθεροι για διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καταρχάς για ορισμένους ανατρέπονται πολλά και εγώ σου λέω οτι μπορώ να αλλάξω γνώμη.δηλαδή για ποιο λόγο να μπώ σ αυτη τη διαδικασία τον μήνα Μαρτιο που θα τρέχω και δε θα φτάνω. Ο καθενας έχει τη γνώμη του, πιστεύω όμως πως είναι άτοπο να αλλάξει αυτο το πράγμα. Δεν βρήκαν να κόψουν απο αλλού; Πρέπει να μας αλλάξουν τα φώτα πάλι; Ξέρουμε να φωνάζουμε και να κλείνουμε σχολεία για αηδίες και σ αυτα τα θέματα κάνουν όλοι τις πάπιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
καταρχάς για ορισμένους ανατρέπονται πολλά και εγώ σου λέω οτι μπορώ να αλλάξω γνώμη.δηλαδή για ποιο λόγο να μπώ σ αυτη τη διαδικασία τον μήνα Μαρτιο που θα τρέχω και δε θα φτάνω. Ο καθενας έχει τη γνώμη του, πιστεύω όμως πως είναι άτοπο να αλλάξει αυτο το πράγμα. Δεν βρήκαν να κόψουν απο αλλού; Πρέπει να μας αλλάξουν τα φώτα πάλι; Ξέρουμε να φωνάζουμε και να κλείνουμε σχολεία για αηδίες και σ αυτα τα θέματα κάνουν όλοι τις πάπιες.
Γιατί? Δεν ξέρεις από τώρα τι θέλεις? Τα μόρια θα σου πούνε τι θέλεις? Η ανατροπή θα είναι ότι θα μπούμε σε σχολή που θα είναι πιο κάτω. Δεν βλέπω ουσιαστική αλλαγή. Αυτά για ότι θα μας αλλάξουν τα φώτα είναι υπερβολές. Και θα είναι στα αλήθεια μεγάλη αηδία να γίνουν καταλήψεις για κάτι τόσο ασήμαντο (εκτός αν ψάχνουμε αφορμή). Το ξαναλέω: δεν βλέπω πρόβλημα και μου είναι αδιάφορο πότε θα κάνω μηχανογραφικό. Και σήμερα να μου πούνε είμαι έτοιμος. Δεν βλέπω λόγο να γρινιάζουμε. Το μόνο καλό που βλέπω στην υπόθεση είναι ότι αν δεν έχουμε να κάνουμε μηχανογραφικά τον Ιούλιο, θα απολαύσουμε περισσότερες και καλύτερες καλοκαιρινές διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top